IJmuider Courant Haarlems Dagblad De Franse kabinetscrisis voert vellicht naar nieuwe verkiezingen Zweedse houtboot ontkwam ternauwernood aan de elementen Ontwerp voor een nieuwe Bioscoopwet 54e Jaargang No. 19380 -•ureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telex. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.taxieven op aanvrage bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, Umuiden, Santpoori en Omstreken van cn ©pxtijtc tWarfaiBthc iouram (Intro Maandag 24 October 194-9 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom yt Mayer volgt Bidault Meningsverschillen tussen socialisten en radicalen deden Mayer's pogingen mislukken PARIJS, 24 October (Reuter) Georges Bidault, voorzitter van de partij der volks- jepnblikeineii (M.R.P.), heeft van de Franse president Vincent Aurïol opdracht ge kregen. te trachten een nieuwe regering te vormen. Heden zou Bidault met de ver killende partijleiders overleggen. Bidault, voormalig minister van Buitenlandse Taken, is de derde kabinetsformateur sjnds liet begin van de kabinetscrisis, 19 dagen «deden» m Mayer heeft zijn opdracht moeten teruggeven, na mislukte pogingen om de ver- liilleide zienswijzen van socialisten en radicalen met elkaar te verzoenen. Tele politieke waarnemers te Parijs achten het houden van verkiezingen in de naaste [„Slimst onvermijdelijk. President Auriol heeft Zondag, na twee lange besprekingen met Herriot, toegegeven, jat er geen andere keus is dan een overgangsregering te vormen die in functie zou blijven totdat verkiezingen kunnen worden gehouden. ié Mayer, de radicale financiële des- Viinttige, deelde zijn falen Zondagochtend mede aan de leiders van de M.R.P. In van de radicale partij. Hij zei dat het tón onmogelijk was gebleken een kabinet evormen, als gevolg van een menxngsver- Uil tussen socialisten en radicalen over de "deling van de portefeuilles. De socia listen wensten Daniel Mayer en Pa\|l Rama- L Gehandhaafd te zien als ministers van Arbefd en Landsverdediging. De radicalen belegden een fractieverga- opring en besloten daarop tot het volgende: M socialist, maar niet Daniel Mayer, als -lister van Arbeid; geen socialist als mi- iÜ van Landsverdediging en ten derde gn socialist als minister van Staat (zonder «■ortefeuille) De socialistische fractie en het partijbe- <fuur konden zich niet'met de voorwaarden van de radicalen verenigen en stelden René Mayer daarvan in kennis. Socialisten en radicalen verschillen ook ran mening over de binnenlandse econo- -L;che nolitiek en over Indo-China, waar Frankrijk nog steeds in oorlog is met de (óamunistische leider der opstandelingen tfo Tsji Minh. George Bidault accepteert Bidault (M.R.P.)vroegere minister van Buitenlandse Zaken, heeft de „informatie ve opdracht" aanvaard, zo deelt Reuter Kde. Vernomen wordt, dat hij bereid is zich san het parlement als premier voor te stel len zonder vooraf besprekingen met partij leiders te voeren. Gevaarlijke situatie In Frankrijk is tengevolge van het mis lukken der pogingen van twee kabinets formateurs een gevaarlijke politieke toe- siandontstaan,.aldus Reuter. Men gelooft dat de socialisten aansturen „p spoedige algemene verkiezingen, daar zij van mening zijn dat zij op de commu nisten arbeidersstemmen kunnen verove ren, indien zij de strijd voor hogere lonen in hun verkiezingsprogram opnemen. De meeste radicalen en rechtse groepe ringen zijn reeds lang voorstander van nieuwe verkiezingen, daar zij verwachten, dat zij sterker uit de verkiezingsstrijd zul len komen. De voornaamste oppositie komt Tilo vraagt steun van „olie democratische volken" LONDEN 22 October (Reuter). In een Interview met het Londense blad Reynolds News heeft maarschalk Tito verklaard, dat de verkiezing van Joegoslavië in de Veiligheidsraad betekent, dat „onze positie thans sterker is met betrekking tot de ver dediging van de vrede. Dit houdt echter üiet in, dat Joegoslavië nu ook beschermd stegen aanvallen", aldus Tito. Joegoslavië is nu echter in de gelegenheid zijn stand- runt aan de wereld bekend te maken. Het heeft de morele steun nodig van alle democratische volken. Niemand zal, zo meende Tito, oorlog tegen Joegoslavië dur ven voeren, indien het land de morele steun ven de gehele wereld heeft. „Wij zijn in ieder geval niet in het minst bevreesd", al dus Tito. Hij noemde de situatie in Bul letje zeer moeilijk. Het Bulgaarse volk wist reeds, dat de toestand in Joegoslavië veel beter was. De toestand in Albanië Echtte Tito nog slechter dan in Bulgarije, terwijl het in andere Oost-Europese landen reet veel beter was. Wat de economische Pfêitie van Joegoslavië betrof verklaarde Tito, dat er genoeg moeilijkheden te over winnen waren. De^p zouden echter over wonnen worden. Tito ontkende, dat Joegoslavië zich met Griekse regering had verstaan. Het Joegoslavisch directoraat van voor- Mhting heeft Zaterdagavond officieel be tichten in buitenlandse bladen over een Swapend treffen, dat in de nacht van «fflderdag op Vrijdag tussen de Joego- ©Vische militairen en vijfhonderd „parti jen van de Cominform" zou hebben Pjtsgehad, tegengesproken als „belache lijke verzinsels". Os rollen omgekeerd in China iiil cen^rale Chinese nieuwsbureau «aakt melding van „het eerste optreden au Chinese nationalistische guerillastrij- p uohter de communistische linies", -en correspondent van dit nieuwsbureau. vsn«n eers'e boodschap „van het front oePeb> achter de communistische li- 2,1. meldt dat 3000 goed getrainde v.-- °nabstische guerillastrijders een dorp a d firens van Hoepeh hebben bezet, ju ,,aa 270 communistische ambtenaren III °aien hebben gedood en een commu- cüe commissaris gevangen genomen. KEU,Tok in kaapkolonie !iib J Afrikaanse, meest vrouwè- oJw foten hebben bij het St. Matthews j-jPp' kilometer ten Noord-Westen riast"London (Kaapkolonie), gebou- «ejjg Cen auto in brand gestoken en met -gexvorpen- Drie personen van het vie ^..:e ?ersoneel van het college, onder taf pwL.vr°UWen> werden gewond, doch De Plaatselijke politie, her van de kant der volksrepublikeinen (katho lieken), die in 1946 150 zetels toegewezen kregen en daarmee na de communistische de grootste partij vormden. Vele afgevaardigden zijn thans met gene- raad De Gaulle van mening, dat de afschaf fing van het huidige systeem van even redige vertegenwoordiging en nieuwe ver kiezingen op basis van het stelsel van een voudige meerderheid de enige manier vor men om uit de impasse te geraken. De Amerikaan Isaac Patch, een attaché van de ambassade der Verenigde Staten in Tsjechoslowakije heeft Zaterdag, op bevel van de regering te Praag, dit land verlaten. Patch met zijn vrouw en hun kinderen bij hun aankomst, Zaterdagnacht, in Frankfurt. en verrichtte enige ar- Tsjechoslowaakse bisschoppen vergaderden Vrijdag in Praag Nóg steeds meldingen over arrestaties De rooms-katholieke kerk in Tsjecho slowakije heeft melding gemaakt van nieu we arrestaties onder de priesters, die zich blijven verzetten tegen de nieuwe kerk wet, welke 1 November van kracht zal worden. In net bijzonder zou pressie wor den uitgeoefend op de geestelijkheid in het bisdom Budejovice iri Zuid-Bohemen, waar, aldus de voorlichtingsdienst van de kerk, „niet één priester naar de zijde van de regering is overgegaan." Behalve mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag en mgr. Vojtassak, bisschop van Scepusio in Slowakije, zijn alle Tsje choslowaakse bisschoppen Vrijdag te Praag in conferentie bijeengekomen. Zij hebben een beslissing genomen inzake de houding van de clerus ten aanzien van de nieuwe wetten. Officieel is over die beslissing, welke eerstdaags ter kennis van de priesters zal worden gebracht, niets bekend. Volgens kringen, clie in betrekking staan met het Tsjechoslowaakse episcopaat, dient de verklaring van de Tsjechoslo waakse minister van justitie, Cepicka, volgens welke mgr. Trochta, bisschop van Litom.erice, zijn instemming met het wets ontwerp betreffende de begroting voor de kerken zou hebben betuigd in een schrij ven van 6 Juli, als onjuist te worden be schouwd. Cepicka heeft, aldus de .zegslieden, slechts sommige passages van de brief voorgelezen, waardoor de juiste betekenis ervan verdraaid werd. „Verschijning in Thurn" In de afgelopen tien dagen hebben zeven tigduizend Duitsers het dorp Heroldsbach- Thurn bezocht in de hoop getuige te zullen zijn van een „verschijning" van de maagd Maria, zoals zeven Duitse schoolmeisjes en een jongen beweren gezien te hebben. Ondanks dat de kerkelijke autoriteiten verboden hebben vragen te stellen aan de verschijning, heeft een Duitse onderwijze res uit Wiesenthau de betrokken kinderen een lijstje gegeven met een aantal vragen. Een der meisjes zegt duidelijk antwoord op die vragen gekregen te hebben in gewoon Duits. Op de vraag: „Bent u blij zoveel mensen hier bijeen te zien" zou de verschijning ge antwoord hebben: „Neen, er zijn zoveel niet-gelovigen onder hen." Op de vraag of men moest bidden voor de bekering van deze mensen, zou de ver schijning geantwoord hebben: „Neen, dat heeft geen nut meer". Een der meisjes, die een vraag stelde over haar vader, die in 1941 als vermist is opgegeven, zegt tot antwoord gekregen te hebben: „Uw vader is niet bij mij. Hij is in de oorlog geweest en zal spoedig thuis komen". Oliefabriek in Rotterdam ging in vlammen op Meubelpakhuis in de hoofd stad uitgebrand Een zeer hevige brand, die bijna niet te stuiten was als gevolg van de Zuid westerstorm, heeft in de afgelopen nacht van Speelman's olifabrieken en van de graanmaalderij van M. C. en P. Speelman aan de Delftweg te Rotterdam een ruïne gemaakt. De brand werd Zondagavond omstreeks elf uur door een nachtwaker ontdekt, die de brandweer waarschuwde. Aanvankelijk stond de brandweer voor een zeer moeilijke taak, want door de lig ging langs de Schie en de er achter gele gen veengronden was het niet gemakkelijk dicht bij de reeds fel brandende fabriek te komen. Er was heel wat brandbaar materiaal in de fabrieken opgeslagen, niet alleen grote voorraden graan, maar ook spijsolie, me lasse, veevoedei-, grondstoffen voor het vervaardigen van veekoeken en bovendien veel verpakkingsmateriaal. Dit was oor zaak, dat er tevens een dichte vonkenre gen over het terrein woei, tegen de koek- fabriek van de firma C. J. van Buuren en Zonen, die op enkele meters afstand ge legen was. Daardoor ontstond ook een begin van brand in een kantoorlokaal van deze fabriek. Spoedig ingrijpen kon hier ei'ger voorkomen. Tegen half twee 's nachts scheen de voorraad grondstoffen zo goed als geheel door het vuur verteerd te zijn. De vlam men begonnen zienderogen te verminderen en het gevaar voor uitbreiding was toen geweken. De gehele fabriek was vrijwel uitgebrand. Hoe de brand is ontstaan weet men op het ogenblik nog niet. Sinds Zaterdag was er niet gewerkt. Verzekei-ing dekt de schade. In de Ververstraat, een nauw straatje bij de Raamgracht te Amsterdam, is in de afgelopen nacht een -meubelpakhuis van de firma Blom grotendeels uitgebrand. Er was in het straatje nauwelijks plaats voor de motoi-spuiten, maar toch wist de brand weer het vuur met vijf stralen vrij spoedig te bedwingen en zelfs de vierde verdie ping gedeeltelijk te behouden. De tweede en derde verdieping brandden uit; de eer ste verdieping en het gelijkvloers gelegen gedeelte kregen veel waterschade. Eerste steen voor het UNO-gebouw Truman over de voorwaarden voor een betere wereld NEW YORK, 24 October. (Reuter). Bij een plechtigheid van de eerste steen legging voor het hoofdkwartier der UNO te New York heeft president Truman een rede gehouden, waarin hij controle op atoomwapens, eerbiediging van de rechten van de mens en bevordering van economi sche oxxtwikkeling de vereisten voor een betere wereld noemde. Hij uitte echter de waarschuwing: „Wij kunnen die vraag stukken niet in één dag oplossen. Wij moeten er altijd aan blijven werken ten einde ons doel te bereiken". Truman noemde het plan voor interna tionale controle van atoomenergie, dat de commissie voor de atoomenergie der UNO onderhanden heeft, een goed plan. Spre kende over zijn plan tot hulp aan in ont wikkeling achtergebleven gebieden zei Truman, dat op het ogenblik minstens de helft der mensheid in barre armoede leeft. Hij beloofde, dat de V. S. haar volle deel zullen hebben aan het hulpprogram- ma der UNO en voegde er aan toe: „Ik zal er bij het Congres, wanneer het in Januari bijeenkomt, op aandringen, voorrang te geven aan de voorstellen die verdere technische hulp en financiering mogelijk maken. Het succes van de UNO zal niet alleen afgemeten worden naar haar po gingen tot het oplossen van politieke vraagstukken, maar ook naar de sociale vooruitgang in de wereld", aldus Truman. Truman verklaarde met nadruk, dat de UNO een invloedrijke macht voor het be vorderen van vrede en vriendschap in de wereld is geworden. Het nieuwe hoofdkwartier der UNO wordt gebouwd midden in Manhattan, dichtbij de East River. Het grootste ge deelte van het terrein is door Rockefeller geschonken. In het begin van dit jaar is men met de bouw begonnen. Men denkt eind 1950 gereed te zijn. De kosten zullen 65 millioen dollar bedragen. Het gebouw wordt 39 vei-diepingen hoog en zal aan de buitenkant geheel uit aluminium, glas en marmer bestaan. De tentoonstelling „De Bijbel in het licht der opgravingen", welke tot 5 Novem ber in het Stedelijk Museum „Het Prinsen hof" te Delft wordt gehouden, is Zaterdag geopend. Met zware slagzij van Texel naar IJmuiden De „Ketty" zinkend in IJmuiden binnen gesleept en aan de grond gezet Boodschap In de (communistische) Dresdner SED- Zeitung treffen wij een foto aan van twee balen rubber, die blijkens een opschrift op één van de balen door een firma uit Weltevreden op Java ver scheept zijn. Deze balen geven het blad reden tot forse taal. Het schrijft: „Geciviliseerde bloeddrïnkers" noemde Lenin in zijn „Brief aan de Amerikaan se arbeiders" de uitbuiters en onder drukkers der koloniale volken. Bloed vloeit al sinds jaren in Indonesië, waar de bevolking viet heldenmoed vecht voor haar bevrijding van de Hollandse onderdrukking. De Indonesische vrij heidsstrijders weten dat hun strijd tegen de Hollandse imperialisten en de Indonesische Quislings!!) ook een strijd om de beveiliging van de wereldvrede is. Over land en zee zonden zij een boodschap van hun verbondenheid met de strijders voor de vrede in de gehele wereld op een zeer bijzondere manier naar Duitsland. In de rubber-fabriek Riesa kwam vorige week rubber uit Indonesië aan, waarop stond „Welte vreden". En dat, zo vertaalt de Dresdner SED- Zeitung wél zeer tevreden, betekent „Weltfrieden". Het woord is aan Poincaré: Er zijn mensen die denken dat ondankbaarheid de kostelijkste van alle vrijheden is. Zuivering in Bulgarije Uit New Y'ork wordt gemeld dat op het ogenblik in Bulgarije een belangrijke zui vering aan de gang is, waarbij meer dan tweehonderd communistische persoonlijk heden betrokken zouden zijn. Behalve Tetkof Koenin, gewezen minister van fi nanciën, en Ivan Naslarer, die uit de na tionale raad van het vaderlandse! front zijn gestoten, zouden de volgende personen zijn aangehouden: Stefanof, voormalig minister - van financiën, Topesjarof, gewezen minis ter van buitenlandse zaken, Kokanidof, on derminister van buitenlandse zaken, gene raal Markof, Goncef, directeur van de nationale bank, Tinof, directeur van het tabaksmonopolie en Toetef, directeur van de buitenlandse handel. Deze maatregelen zouden verband houden met het voorgeno men proces tegen Kostof, dat aanvankelijk in October gevoerd zou zijn, doch is uitge steld, daar Kostof niet zou willen bekennen. Verder zouden in de afgelopen dagen massa-deportaties uitgevoerd zijn, waar door een vijfduizend gezinnen getroffen zouden zijn. Ook toezicht op besloten voorstellingen van meer dan 25 personen Kapitein Strindin van de Zweedse houtboot „Ketty" heeft Zondagmorgen ge luk gehad nadat hij en zijn mannen een nacht en een deel van de ochtend hadden getobd met hun schip, dat al ter hoogte van de Waddeneilanden vijf-en twintig graden slagzij over stuurboord maakte als gevolg van een „werkende" deklast timmerhout. Vlak voor de IJmui- dense pieren werd de situatie omstreeks negen uur critiek, want de stoom moest worden afgeblazen en de 1140 ton metende Zweed dreef stuurloos op de krachtige bries. Was dit eerder gebeurd, dan had de onfortuinlijke houutvaarder uit Sundsvall nu niet behouden aan de grond van de bij leggershaven gezeten, maar vermoedelijk ergens op de Texelse gronden om zijn be houd moeten vechten. Bij Texel is het drama Zaterdagmiddag laat al begonnen: de kapitein seinde naar zijn reder in Lanskrona dat de deklast hevig schoof waardoor het schip 25 graden slagzij maakte zodat hij de haven van IJmuiden zou proberen te bereiken. Ter hoogte van Wijk aan Zee kreeg de woe lige golfslag het hoog-opgetaste hout nog meer in zijn greep zodat het schip voor de pieren 37 graden overhelde en boven de 30 graden wordt dat al knap gevaarlijk. Daarom ging de noodvlag in top geel- biau'w-geel de „Neeltje Jacoba" werd gealarmeerd tegelijk met de „Stentor" en de „Nestor", twee slepers van het bureau Wijsmuller, o Slepers-kundigheid Een paar piervissers hebben het hache lijk avontuur in de branding gezien: de stuurloze „Ketty" werd door de sleepboten vastgemaakt en in prachtige samenwerking is de onfortuinlijke houtboot aan de woede der branding onttrokken, die er bij het ronden van de Zuiderpier nog gauw een bos hout afkaapte. Maar toen was de stomer dan ook veilig. Met de dóoreenge- smeten balken, die er in Sundsvall zo net jes waren opgevlijd is de „Ketty" voetje voor-voetje naar de Noordersluis getrok ken. Ter hoogte van de bijleggershaven werd het de beide sleepbootkapiteins echter toch te bont, de logiezen liepen vol zodat de „Ketty" gevaarlijk achterover ging hel len en zij spraken af de kreupele Zweed maar zo gauw mogelijk aan de grond te zetten; een zinkend schip in de sluis zou een ramp voor het vexkeer-te-water betekenen. Alsóf het een alledaags werkje betrof werd de „Ketty" omgetrok ken, zodat zij met de stuurboordzijde naai de wal kwam te liggen, vredig naast'de onder-lossers van de firma „Kalis". Dam- is de „Neeltje Jacoba", die alweer onder- weg was naar haar plaatsje in de vissers-- haven, de bemanning van boord komen halen op de stuurman, een wachtsman en een vertegenwoordiger van Wijsmuller na. De achter-vlaggemast zonk inmiddels steeds dieper weg en omstreeks elf uur stak slechts een onaanzienlijk stompje boven de golven uit.: de zee had tenslotte toch een gedeelte van haar prooi beet al was de mens er dan ook op tijd bij om ongelukken te voorkomen. De achtermast sneuvelt Aan boord was de ravage vrij groot: de kolenbunkers stonden blank, de machine kamer had zware waterschade en in de loop van de middag bezweek de achter mast voor het geweld van de opdringende houtmassa's met een droge knap door de bijleggei-shaven dreef een deel van het kostelijke timmerhout dat voor Liverpool' bestand was en nu rap wei-d meegepikt door de vele roeiers die om het schip aasden. Het zal er van moeten komen, dat de deklast wordt gelost voor het schip kan worden leeggepompt, zodat IJmuiden deze onverwachte Zweedse gast voorlopig nog niet kwijt is. Zondagavond is reeds een ploeg van 40 man met het lossen van de deklast begonnen en als alles meeloopt, kan in een week het hout er uit zijn. Kapitein Strindin en een deel van de bemanning zijn in hotel „Augusta" onderdak gebracht, waar hij contact heeft opgenomen met een vertegenwooi-diger der rederij. Vannacht zijn de sleepboten in de buurt gebleven om het lossen met hun schijn werpers te vergemakkelijken en vanmorgen lag de „Ketty" al heel wat i echter. Keuring van cabaret- en varieté-nummers Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp voor een nieuwe Bioscoop- en Filmwet. De strekking van dit ontwerp gaat verder dan van de tegenwoordige Bioscoop wet, hoewel het in beginsel daarvan niet afwijkt. De nieuwe wet zal van toepassing zijn op het vertonen van films in het openbaar en in besloten gezelschappen van meer dan 25 personen. De wet laat de mogelijkheid open voor een gemeentelijk vergunningsstelsel voor het vei'tonen van films. Hierbij kunnen voorwaarden gesteld worden, zoals bijvoor beeld een rookverbod, een legitimatiebewijs voor jeugdige bezoekers, een vex-bod voor jeugdige personen om 's avonds na een be paald uur bioscopen te bezoeken. Het ge meentelijk vergunningenstelsel mag echter niet zover gaan dat de gemeenten in het geheel geen films Ier vertoning in het open baar toelaten of dat zij te bezwarende voor waarden stellen. De gemeente mag aan het uitreiken van een vergunning het heffen van een i-echt verbinden. Naar het oordeel der regering dient de grondslag van de centrale filmkeuring in beginsel ongewijzigd te blijven. Het be staande negatieve criterium blijkt in de px-actijk de enige bevredigende oplossing te geven voor een preventieve keuring van overheidswege. De regex-ing deelt de opvat ting, dat ook films, welke gevaar kunnen opleveren voor de geestelijke volksgezond heid, geweerd kunnen worden. Wel komt het gewenst voor een nadere differentiatie vaix de gekeurde films in te voeren in zoverre, dat naast de films, toe gankelijk voor de bestaande leeftijdsgroe pen, nog een categorie films komt, welke bepaaldelijk voor kinderen beneden de leef tijd van veertien jaren toelaatbaar zijn be- Zwaar slagzij makend tengevolge van de wegschuivende deklast, arriveerde de „Ketty" voor IJmuiden. Joegoslavische boodschap aan Brits vredescongres Joegoslavië heeft een groet gezonden aan het Britse nationale congres vaix de vrede, daarbij uiting gevend aan zijn overtuiging, dat „alle geschillen tussen de kapitalistische en socialistische landen vx-eedzaam opgelost kunnen worden in ovex-eenstemming met het Handvest van de UNO". De boodschap wex-d gezonden door het „Joegoslavisch nationaal Comité voor de verdediging van de vrede", cn was onder tekend door cle voorzitter van dit comité, Josep Vitmar en de secretaris, Cedomir Minderovio. In de boodschap werd verder gezegd: „inmenging, zowel economisch als militair, in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten heeft altijd nieuw ongeluk over de mensheid en de naties gebracht. Dit geldt tot op zekere hoogte ook voor de geschillen tussen socialistische landen". „Wij prijzen ons gelukkig, aldus de boodschap, dat onze regering,, verlangend naar vrede en constructieve politieke, economische en culturele betrekkingen met alle landen op basis van het handvest der UNO, er steeds naar gestreefd heeft en blijft streven, dat alle geschillen met de andere socialistische staten door onder handeling wox-den opgelost." „Wij tekenen plechtig protest aan tegen het besluit van het bureau van het wereldcongres van aanhangers van de vrede, dat de vertegen woordigers van het kleine, onafhankelijke, socialistische Joegoslavië, lid van het we reldcomité van aanhangers van de vrede, wil xxitsluiten van deelneming aan de al gemene vergaderirxg te Rome. Wij ontken nen met nadruk de lasterlijke aantijging, dat ons land zou overlopen naar het kapi talistische kamp." Konni Zilliacus, een der leidende leden van de Britse beweging voor de vrede, bevestigde Zaterdag, dat het Britse vre- descomité zijn steun had gegevexx aaxx het besluit van het Parijse bureau om het Joegoslavisch comité uit te sluiten. Hij zeide het persoonlijk niet met deze beslis sing eens te zijn. Terwyl de ouders even uitgegaan waren heeft een 3-jarig jongetje in de Van Swin- üensiraat te Der. Haag in de slaapkamer met lucifers gespeeld, waardoor een bed in brand, raakte. Het kind ds in de rook gestikt. vonden (jeugdfilms). Er bestaat ook be hoefte aan de mogelijkheid om een film op nieuw te keuren, indien na haar toelating feiteix bekend wordexx of omstandigheden zich voordoen van die aard, dat er gegronde aanleiding is om aan te nemen dat. zo zij ten tijde van de toelating bekend waren geweest of zich hadden voorgedaan, tot niet-toelating van de film zou zijn besloten. De naam van de centrale commissie voor de filmkeuring wordt gewijzigd in „Rijks commissie voor de keuring van films", ten einde haar op deze wijze duidelijk te on derscheiden van de plaatselijke commissies. Besloten voorstellingen Overwogen is om alle besloten filmver toningen onder de voorschriften van de wet te doen vallen, hetgeen het voordeel zou leveren, dat tegen elke ongewenste film op getreden kan worden. Dit zou evenwel tot gevolg hebben, dat alle particuliere film- liefhebbex-s, die filmopnamen voor eigen kx-ing maken, hun producten ter keuring zouden moeten aanbieden. Bovendien zou het zeer gx-ote aantal te keuren films de filmkeuringscommissie voor een schier on oplosbaar probleem stellen. Ten aanzien van besloten vertoningen voor meer dan vijf en twintig personen bestaat de mogelijkheid ontheffing van en kele vei'bodsbepalingen te verlenen. Het is mogelijk voorschriften te geven met betrekking tot de wijze, waarop wordt aangegeven voor welke personen een plaats, waar films worden vertoond, toegankelijk is, opdat opschriften, waaraan een zekere ongewenste suggestie niet te ontzeggen valt, verboden kunnen worden. Nieuw is het artikel, dat de minister van Binnenlandse Zaken onder bepaalde om standigheden de bevoegdheid geeft de ver toning van alle, dan wel van niet door de minister bepaaldelijk aangewezen films, te verbieden. Dit artikel gaat van de gedachte uit, dat de minister in zeer bijzondere ge vallen moet kunnen ingrijpen, bijvoox-beeld wanneer het dagen van nationale rouw be treft of bij ernstige spanningen van natio nale of internationale aard. In sommige bioscopen worden de film voorstellingen afgewisseld met cabaret- en variété-nummers. De regering vex-klaart, dat het toezicht op deze nummers hier en daar te wensen laat, met het gevolg dat bij voor kindex-en toelaatbare films soms va riété-nummers worden gegeven, die slechts voor hogere leeftijden of zelfs in het ge heel niet voor vertoning in aanmerking dienen te komen. Een nieuw artikel maakt een preventieve keuring mogelijk, die mede rekening houdt met de leeftijdsgrenzen wel ke voor de tezamen met het variété te ver tonen films gelden. In tegenstelling tot de thans geldende Bioscoopwet bevat het ontwerp een aan zienlijk aantal strafbepalingen. VLIEGTUIGEN BESCHOTEN? Op het vliegveld te Lydda verklaart men, dat door Egyptisch luchtdoelgeschut op een Brits lijntoestel van het type Tudor en op twee Amerikaarxse Skymasters geschoten is toen deze toestellen zich boven Egyptisch gebied bevonden. De Skymasters waren niet geraakt, doch het Britse lijntoestel werd licht beschadigd. Het landde echter veilig op het vliegveld te Lydda. PROF. IR. M. J. GRANPRé MOLIcRE ONDERSCHEIDEN. Aan prof. ir. M. J. Granpré Molièx-e, is ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als hoogleraar in de architectuur aan de Technische Hogeschool te Delft een twee tal onderscheidingen uitgereikt. De Ko ningin benoemde hem tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en de Paus benoemde hem tot ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote. ZACHT VOOR DE TIJD VAN HET JAAR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige en later in de kustprovincies tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. 25 October: Zon op 7.21 uur, onder 17.26 uur Maan op 12.41 uur, onder 19.09 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 24 October: Hoog water: 4.52 en 17.12 uur. Laag water- 0.40 en 12.57 uur. Dinsdag 25 October Hoog water: 5.38 en 17.59 uur. Laag water: 1.25 en. 13.39 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1