r v. J Dinsdag begint de Tweede Kamer met de behandeiing van het wetsontwerp De radio geeft Dinsdag Waardige viering dertigjarig bestaan der Haarlemse Volksuniversiteit Van Duivenboden Wereldnieuws Maandag 24 October 1949 Vergoeding materiële oorlogsschade Kosten: vijftig jaar lang f250.millioen 's jaars (Van onze parlementaire redacteur) Als het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade, dat Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer in behandeling komt, on gewijzigd zou worden aangenomen waarop weinig kans ;s. want er zijn reeds amendementen ingediend zal het rijk voor een uitgave komen te staan van 4457 millioen gulden! En dan is er nog allerminst sprake van een integrale ver goeding. Zou men daartoe besluiten, dan is met de uitkeringen aan de gedupeerden een bedrag van i' 6457 millioen gemoeid. Het bedrag van f 4457 millioen verte genwoordigt niet het totaal aan vergoedin gen. die het rijk zal betalen. Deze bedra gen f 7239 millioen. Er vallen talrijke kosten onder, die buiten het wetsontwerp, dat zich hoofdzakelijk bepaalt tot huis- raadschade en schade aan onroerende goe deren van particulieren, vallen. De regering staat op het standpunt, dat de oorlogsschade voor rekening komt van het gehele Nederlandse volle en dat- dus alle burgers er hun deel aan zullen moe en bijdragen. Dat komt neer op een verhoog de belastingopbrengst van f 250 millioen per jaar gedurende 50 jaar. Er zal in de Tweede Kamer ongetwijfeld een hartig woordje gesproken worden over de verdeling van het bedrag van f 4457 millioen over de getroffenen en over het principe van gedeeltelijke of integrale vergoeding. Het wetsontwerp is gebaseerd op een zo ruim mogelijke vergoeding voor de minst draagkrachtigen en de verstrekking van lagere uitkeringen aan hen, van wie men aanneemt, dat zij over meer of minder eigen geld beschikken. Duidelijk komt dit tot uiting bij de vergoeding van huisraad- schade. Er zijn niet minder dan 656.000 gevallen van huisraadschade, waarvan in 98 procent reeds uitkeringen zijn ver strekt. Zij die in een eerste klasse-gemeente een huis bewonen met een huurwaarde tot f 350, in een tweede klasse-gemeente tot f 250 en in een derde klasse-gemeente tot f 200, krijgen het bedrag, dat reeds aan hen is uitgekeerd nogmaals betaald. Naarmate de huurwaarde hoger is, neemt de extra-uitkering af, aangezien de rege ring van oordeel is, dat in de goedkope huizen geen stukje huisraad gemist kan worden en in de duurdere heel wat meu bilair aanwezig is, dat als luxe beschouwd moet worden. Nimmer daalt echter de uitkering beneden 60 procent van wat reeds betaald is. Dat is bij een huurwaarde boven 1" 700 in een eerste klasse-gemeente, boven f 600 in een tweede klasse-gemeen te en boven f 550 in een derde klasse gemeente. De regering is niet van plan binnen dit schema onbeperkt te vergoeden. Zij heeft namelijk een maximum gesteld van f 11.250, vermeerderd met f 300 voor elk inwonend gezinslid beneden 6 jaar op het ogenblik, dat de schade toegebracht werd en f 500 voor elk inwonend gezinslid bo ven 6 jaar, man en vrouw niet mede ge rekend. Het is de bedoeling vóór het eind van 1950 de huisraadschade vergoed te heb ben. (België zal er pas over 15 jaar mee klaar zijn en Frankrijk heeft aan deze schaderegeling nog zo goed als niets ge daan). Ook bij de vergoeding van schade aan onroerende goederen komen zij er het best af, die goedkopere huizen verloren zagen gaan. Er zijn 465.000 gevallen van schade aan onroerend goed, waarvan 374.000 met minder dan f 3000 en 91.000 met meer dan f 3000 schade. Beneden de f 3000 zal de vervangings waarde vergoed worden. In 91 procent dei- gevallen is dit reeds geschied. Hierbij zat de bedoeling voor zo snel mogelijk een groot aantal lichtbeschadigde huizen weer bewoonbaar te maken. Waar de schade meer dan f 3000 be droeg, kregen de eigenaars een 4 procent inschrijving op het Grootboek voor de Wederopbouw. Dat wil zeggen: in 81 pro cent dpr gevallen is men daartoe tot dus ver overgegaan. Zij, die een eigen huis bewoonden even tueel met bedrijfsruimte, of een eigen schip, krijgen de vervangingswaarde ver goed op basis van Mei 1940, verminderd met een afschrijvingsbedrag. Dit is de eer ste bijdrage, die voor een eigen woning ten hoogste f 5000 is. voor een eigen wo ning met bedrijfsruimte ten hoogste f 8000 en voor een eigen schip maximaal f 9000. Hierop komt met het oog op de sterk ge stegen bouwkosten een toeslag. Vermoede lijk zal hij ongeveer 2 1/2 maal de eerste bijdrage bedragen. Iemand, die zijn eigen huis kwijt, raakte, zal dus maximaal op 3 1/2 maal f 500Ó of f 17.500 kunnen re kenen. Als men een kostbare eigen woning be zat, zo redeneert de regering, dan mag een zekere vermogenspositie verondersteld worden. De eigenaars, die hun huizen verhuur den, hebben reeds in 81 procent der ge vallen een inschrijving op het Grootboek gekregen, die 4 procent rente opbrengt en zodra de wet in werking getreden is, nog 1/2 procent rente zal '-pleveren. Zodra deze eigenaars tot bouw, herbouw of aankoop van huizen overgaan, krijgen zij de beschikking over het ingeschreven bedrag. Zij komen dan tevens in aanmer king voor een crediet van het rijk, terwijl het rijk bovendien het onrendabele deel van hun huizencxploitatie financiert en wel gedurende tien jaar. Deze laatste be- Alleen-verkoop voor Nederland E.G. BOUWER's Handelsvereniging N.V. Amsterdam-Z (Adv.) paling dankt haar ontstaan aan het feit, dat de huiseigenaren in vele gevallen ten gevolge van de hoge bouwkosten van dit ogenblik en de nog lage huren, met te korten moeten werken. Het rijk betaalt tien jaar lang deze tekorten.' Na dit tijd vak zal het berekenen, hoeveel dan nog de „onrendabele top" bedraagt en deze binnen drie maanden ineens uitkeren. Voor de credietfaciliteiten komen in aanmerking in het algemeen zij, die geen grotere huizen gaan bouwen of kopen dan die, welke verwoest werden en bovendien zij, die bedrijfspanden bezaten, waarvan de bouwkosten in Mei 1940 niet meer be droegen dan f 30.000. De laatste bepaling heeft dus betekenis voor eigenaars van fabrieken en andex-e bedrijfsruimten, even als trouwens de bepaling, dat ieder, die van een credietfaciliteit gebruik kan ma ken, de uitgestelde bijdrage de vergoe ding, die het rijk na tien jaar ineens uit keert voor de onrendabele exploitatietop kan afkopen. Doch alleen als het be drijfsvermogen volgens de aanslag 1947 in de ondernemingsbelasting (grond en op stallen vallen niet onder het bedrijfsver mogen) niet groter was dan f 500.000. Uiteraard bexfet het zeer ingewikkelde wetsontwerp over allerlei kwesties we noemen: rechten van hypotheekhouders, beroep, molestverzekering uitgebreide bepalingen. Vermelding dient nog, dat de regering het voornemen koestert machtiging te vra gen tot het aangaan van leningen tot een totaal bedrag van vier milliard gulden, die uit de opbrengst van de verhoogde belas tingen afgelost zullen worden. ZWITSAL FABRIEKEN APELDOORN HILVERSUM I 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Ochtendblad. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Pla ten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Volksuniver siteit. 11.30 Voor de Zieken. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Zuid-Amerikaans orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en piano. 15.00 Platen. 15.30 Muziekcauserie. 16.30 Voor de kinderen. 17.25 Platen. 17.35 Ronde Tafel conferentie. 17.45 Het rijk overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Viool en piano. 19.25 Toneelbeschouwing. 19.40 Parijse nieuwsbrief. 19.45 Regerings uitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Surinaamse muziek. 21.45 Buitenlands over zicht. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Klassieke muziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II 415 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Lichtba ken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Piano concert. 10.40 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Septet en solist. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Koor. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Voor de kinderen. 17.45 Amu sementsorkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Ac tualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Koor. 21.40 De Paus roept op tot actie voor de vrede. 21.50 Alt. cello en piano, 22.35 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Maastrichts Stedelijk Orkest. BRUSSEL 322 m. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 17.00 idem. 17.05 Nieuws. 17.15 Platen. 17.20 Franse les. 17.40. 17.55 en 18.00 Platen. 18.25 Financiële kroniek. 18.30 Voor de soidaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Ac tualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.50 Nieuws. 22.55 Platen, Andrei Wysjinskiminister van Buitenlandse Zaken der Sovjet Unie in discussie met Jacob Malik, vertegenwoordiger der Sovjet Unie (midden) en Wladimir Clementis, de Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, over de verkiezing van Joegoslavië in de Veiligheidsraad. Wysjinski moest tweemaal tot de orde geroepen worden tijdens de spannende zitting der algemene UN O-vergadering, waarin deze verkiezing gehouden werd. Nederlandse kustvaarder liep op een mijn en zonk Bemanning wist na vier uur roeien Deens eiland te bereiken Het Nederlandse motorschip „Casana" is Zaterdagmiddag in de Deense wateren tus sen Funen en Samsö op een mijn gelopen en gezonken. De negen koppen tellende bemanning is ternauwernood aan de dood ontsnapt. Het vierhonderd ton metende vaartuig zonk binnen twintig minuten. Een der twee sloepen werd vernield. Behalve de scheepsdocumenten werd niets gered. De bemanning is na een vier uur lange worsteling met de ruwe zee op de Zuid-oostpunt van het eiland Samsö ge land. Een automobilist, die hen zag aan komen, heeft de uitgeputte mannen naar een hotel te Lushagen gebracht. Het schip was met zestig ton stukgoed op weg van Kopenhagen naar Odensee. Door de mijnontploffing werd de voor steven opengescheurd. Hoewel eerst nog overwogen is om het schip'aan de grond te zetten, kwam men al spoedig tot de conclusie, dat de overgebleven redding boot de enige kans op lijfsbehoud was. Binnen twintig minuten na de explosie verdween het schip in de golven. Het be hoorde toe aan de N.V. Schellen Scheep vaart te Rotterdam. De A.K.U. verwerft patenten voor fabricage van nylon De directie van de Algemene Kunstzijde Unie is erin geslaagd de fabricage- en ver werkingspatenten op het gebied van nylon van de Amerikaanse onderneming „Dupont de Nemours" te verwerven. Er kan nog niet worden medegedeeld wanneer de A.K.U. in staat zal zijn egen nylon-pro ducten op de markt te brengen. Nylonweef sels hebben zowel op kledinggebied (kousen, damesondergoed, japonnen) alsmede voor industriële doeleinden een grote markt veroverd. In Canada, Engeland en Nederland zijn de laatste jaren proeven genomen, die wel licht tot productie van nylon-achtige vezels en draden van andere samenstelling dan de tegenwoordige nylon zullen leiden. Deze proeven bevinden zich nog in het labora torium stadium. Nasleep vari Sliedrechtse goudstaven-affaire Twee horlogemakers, een uit Sliedrecht en een uit Leerdam, hebben destijds van een Sliedrechtenaar een goudstaaf gekocht, die uit de Nieuwe Waterweg was opgebag gerd en ten nadele van de Nederlandse Bank was ontvreemd. De horlogemakers verkochten de staaf en ontvingen ieder 13.500,Zij hadden zich thans voor de rechtbank in Dordrecht te verantwoorden wegens schuldheling. Tegen de Sliedrech tenaar werd 8 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist met de voorwaarde, dat hij binnen twee jaar 13.500,aan de staatskas moet terugbetalen. Zijn collega uit Leerdam, die de 13.500 reeds had terugbetaald (waarvoor hij 7500,van familie moest lenen) hoorde 8 maanden voorwaardelijk en ƒ2000, boete tegen zich eisen, Schilder greep stroomrai! van laadbrug vast Toen stroom werd uitgescha keld, viel hij te water en verdronk Op 18 Augustus waren enige schilders bezig met het verven van de laadbruggen van de Dordtse zeehaven. Een van de schil ders hield zich hierbij vast aan een rail, die onder stroom stond. Andere schilders zorgden er voor, dat de stroom uitgescha keld werd. Toen viel de schilder echter van de 22 meter hoge laadbrug in het water en verdronk. Voor de Dordtse recht bank heeft zich thans te verantwoorden gehad de voorman bij de haveninrichtin gen, die de schilders geen juiste inlich tingen had verstrekt over het onder span ning staan van de stroomrail. Hij was er zelf niet zeker van geweest of er spanning op de rail stond of niet. De officier van justitie achtte bewezen, dat de voorman door zijn onachtzaamheid de dood van de schilder had veroorzaakt en eiste twee maanden hechtenis. CENTRAL BAND VAN DE R.A.F. MAAKT TOURNéE DOOR ONS LAND. In vier Dakota's arriveerden Vrijdag middag op het vliegveld Valkenburg bij Leiden 62 leden van de Central Band van de Royal Airforee, die tot 2 November een tournée door ons land zal maken. Op het vliegveld werd het gezelschap begroet door kolonel S. Mante, voorzitter van de raad van beheer van het Van Weerden Poelman-fonds, onder auspiciën van welk fonds de tournée van de Engelse band door ons land gemaakt wordt. Indische gepensionneerden vragen zekerheid Vier Kamerleden spraken in hun protestvergadering Vier leden van de Tweede Kamer voer den het woord op een bijeenkomst, die door de „Bond van gepensionneerde burgerlijke landsdienaren en locale ambtenaren Nederlands-Indië" was belegd in de Die re ntufri in Den Haag en die door vele In- discis gepensionneerden werd bijgewoond. Efe bond verwijt de Nederlandse rege ring, dat zij de „eigen pensioenfondsen" heeft laten opteren. Ook na de bevrijding werden de fondskapitalen verder aange sproken. Weliswaar is begonnen met ae ge leidelijke terugbetaling der „geleende" gelden uit de weduwen- en wezenfondsen, waarmee de eigen pensioenen een tijdlang zijn betaald, maar een tweede grief van de bond is, dat hij niet is vertegenwoordigd in de commissie voor pensioenfinanciering, ingesteld om de regering advies te geven over de wijze van verdere financiering dei- Indische pensioenen. Ook van het inmid dels uitgebrachte advies dezer commissie zou de bond geen inzage hebben gekregen. Verder heeft het de ongerustheid van de bond gewekt, dat in de door de regering gedane verklaring, waarin aan gewezen burgerlijke landsdienaren in Indonesië de nakoming der uit hun ontslag ontstane verplichtingen wordt gegarandeerd, niet wordt gewaagd van de groep Indische ge pensionneerden, die voor 1 Maart 1942 ge- pensionneerd werden of die niet na 1 Augustus 1945 in Indonesië hebben mee gewerkt aan de wederopbouw van dit ge bied. De bond vreest dat de regering de uitbetaling der pensioenen wil „afschui ven" op de nieuw te vormen Verenigde Staten van Indonesië. Tenslotte is bij de bond ontevredenheid ontstaan, doordat, hoewel minister Götzen in Februari in de Tweede Kamer meedeelde dat de ontwerp voorstellen voor een verhoging van de duurtetoeslag op de Indische pensioenen zich in het eindstadium bevonden en dat het in het voornemen lag om de regeling terugwerkende kracht tot 1 Januari 1949 te geven, van deze regeling nog niets is ge komen. Het Christelijk-Historische Kamerlid, de heer F. H. van de Wetering, betoogde dat de Indische gepensionneerden, zowel bur gerlijke als militaire, „in een mist worden gehouden"; zij ontvangen geen antwoord op hun vragen om zekerheid betreffende hun pensioenen. Dat antwoord mag niet anders luiden dan: „de Nederlandse rege ring garandeert u wat u wettelijk beloofd is." Het tweede Kamerlid dr. W. L. P. M. de Kort (K.V.P.) was ook van mening dat de regering zich reeds nu de zorgen der ge pensionneerden ter harte dient te nemen. Ook bij de soevereiniteitsoverdracht zal de morele aansprakelijkheid bij de Nederland se overheid moeten blijven. Het Tweede Kamerlid de heer N. Stuf- Rens (P. v. d. A.) noemde het niet meer dan billijk dat de Staten-Generaal en de regering zullen trachten aan de wantoe stand van thans een eind te maken. Sober heid is nodig, maar dit mag niet ten koste gaan van hen die hun werk gegeven heb ben. De heer H. A. Korthals van de VVD vond het tijd dat de regering klare taal spreekt. In de manier waarop de regering deze aan gelegenheid behandelt, had spreker warmte en menselijkheid gemist. Hierna sprak nog het lid van het bonds- bestuur de heer D. van der Zee, die op merkte dat de bondskas al vaak heeft moe ten bijspringen om te voorkomen dat ge pensionneerden in handen van woekeraars zouden vallen. Nederlandse gepensionneer den met een maximum pensioen van 4000 ontvangen een toeslag van 800. Maar de Indische gepensionneerden hebben bij een zelfde maximum pensioen een toeslag van slechts 200. De vergadering nam twee moties aan, waarin er bij de regering op aangedrongen wordt dat de door haar verleende garantie worde uitgebreid tot alle gepensionneerde Indonesische landsdienaren en locale amb tenaren en dat afdoende maatregelen wor den getroffen, waardoor de volledige uit betaling der Indische pensioenen verzekerd wordt. ZUIVER WOLLEN A ABE.ZAALBERG-DEKENS HALF WOLLEN DEKENS 170 x 220 16.75 GED. OUDE GRACHT 108-110 WONINGINRICHTING - TEL. 17165 (Adv.) „Onze Volksuniversiteit vervolgt haar speurtocht in het domein van de cultuur en staat open voor allen die met haar deel willen hebben aan de geestelijke en intel lectuele rijkdommen, die in ons volksleven sluimeren". Met deze woorden eindigde de voorzitter van de jubilerende Haarlemse Volksuniver siteit. de heer P. V. de Wit de toespraak, waarmee hij Zaterdagavond de feestelijke bijeenkomst in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum opende. Onder de genodigden waren, behalve de afgevaardigden van talrijke Volksuniver siteiten en culturele instellingen in den lande en de beide Haarlemse wethouders W. C. Bakker en W. F. Happé, ook mejuf frouw J. Berdenis van Berlekom en dr. G. Ras, die als oud-gedienden in het Volksuniversiteitswerlc met wijlen A. H. Gerhard, wijlen dr. J. Haalt, dr. J. S. Bart- stra, dr. C. Spoelder en mr. Führi Sneth- lage door de heer De Wit met ere werden genoemd. Met dankbaarheid kon de spreker gewagen van de hechte organisatie, de toe neming van de aantallen leden en cursisten, de uitstekende huisvesting en de uit stekende betrekkingen met de overheid. Deze goede relaties waren tijdens het diner, dat aan de feestavond voorafging, reeds door wethouder Happé namens het gemeentebestuur bevestigd. Aan de maal tijd zat ook de Heemsteedse wethouder H. Disselkoen aan. Vervolgens werd een uitgelezen program ma aangeboden. Voor de pauze liet het Nederlandse Kamerkwartet horen welke schatten er nog verborgen liggen in het vrijwel onontgonnen terrein der oud-Ne derlandse muziek, waarbij Akke de Vries voor een sappige en voor ieder begrijpelijke toelichting zorgde. Na de koffie was net Cruys Voorbergh die een greep in zijn rijke costuumverzameling had gedaan en al eau- serende zijn gehoor iets liet beseffen van de cultuurwaarden die er in de thans ver dwenen kledingsvormen scholen. Ontvangst ten stadhuize De deelnemers aan het congres van de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten werden Zatei'dagochtend op het Stadhuis ontvangen door het gemeentebestuur. De heer D. J. A. Geluk heette de gasten als loco-burgemeester welkom. Hij zeide, dat het gemeentebestuur het op prijs stelt de congressisten te ontvangen, omdat zij naar Haarlem zijn gekomen op de dag, waarop het dertigjarig bestaan van de Haarlemse Volksuniversiteit wordt gevierd. Spreker herinnerde er aan, dat het werk van de V.U. na de vorige oorlog is begonnen. Daarna volgde in vele gemeenten een in zinking, maar na de bevrijding volgde een opbloei. Het is een goede gedachte van de bond ieder jaar bij elkaar te komen, om de moeilijkheden te bespreken. Dat zal het werk in het algemeen ten goede komen. Namens de bond sprak mr. Bonjer uit Rotterdam woorden van dank voor de ont vangst. Na de ontvangst ten Stadhuize kwamen de deelnemers aan het congres in een huis houdelijke vergadering bijeen. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgedaan hield dr. L. M. van Dis. lid van het dagelijks bestuur, een inleiding over „De Volksuniversiteit als buitenschoolse cultuur-uiting". Dr. van Dis ging na hoe in de vorige eeuw in West-Europa behoefte ontstond aan buitenschools onderwijs aan volwas senen. Hij wees op de groei der volksge meenschap in de negentiende eeuw en noemde de emancipatie van verscheidene groepen die in het volksleven pas toen een erkende en volwaardige plaats gingen innemen. Toen de volksgemeenschap al dus grote wijzigingen onderging werd in Engeland het buitenschools ontwikke lingswerk aangevat door de Universiteiten van Cambridge, Londen en Oxford en in Denemarken door de Volks-Hogescholen. Spreker wees er op dat de Univex-sitaire wereld in Nederland zich verzette tegen wat men popularisering der wetenschap noemde, en hij vermeldde de pogingen van „het Nut" en andere organisaties om het buitenschoolse onderwijs aan volwassenen te organiseren. Pas door het optreden van professor Steinmetz, die in Amsterdam de Volksuniversiteit oprichtte, werd de organisatorische vorm gevonden die vol deed. Hierna bespi'ak de inleider de toekomst der Volksuniversiteiten in ons land. Gelet op de tienduizenden cursisten, uit alle la gen der maatschappij en van zeer ver scheiden geestelijke structuur, is er reden tot grote tevredenheid. Maar toch waar schuwde dr. van Dis voor een oppervlakkig optimisme. De vraag hoe de V.U. zich zal ontwikkelen,. hangt immers direct samen met ae vraag welke toekomst onze cultuur nog heeft. Treedt een verder gaande ver zakelijking in, dan zal wellicht de belang stelling in het vrije beschavingsonderwijs dat de V.U. geeft, minder groot worden. In den brede besprak Dr. van Dis het ver schil tussen het onderwijs aan Middelbare Scholen en dat aan de Volksuniversiteit dat bestemd is voor volwassenen. Het Mid delbaar Onderwijs moet meer feitelijk en exact zijn, de V.U. daartegenover mag geen voortgezet M.O. of L.O. geven, doch moet PANDA EN DE MEESTEÏGGIDS zich richten naar de behoeften Va met een meer ontwikkeld m Mensen Daardoor zal op de Volksunl^1^ het artistieke en algemeen veel groter plaats innemen dan lagere en middelbare scholen 0? fe Terugziend op de dertig iar'pn liepen sinds de Haarlemse Af gericht, noemde spreker het \vprïerd H. Gerhard die jaren lang vomJP vari weest en van dr. J. S. Bartstra Ti ste heeft vele jaren het secret-rf"Z5. /.orgd en heeft met grote toevS^ uitbouw der Volksuniversiteit tTo* geleid. te Ws- Zelfuerkzaamheid cn M tinuxteit C("i' Tijdens de discussie die volgde j leiding van dr. Van Dis bleek wel ,L(! het geval was op de huishoudelijk,. denng, dat men het algemeen am. was, dat de Volksuniversiteit mee, 181 een culturele vereniging die op JA* den een avond met de een of roemdheid verzorgt. Of zoals di> v.„ het kernachtig formuleerde' een met tien mensen die een hele wint?"' deren is ons liever dan vier ol vrl. den zonder onderlinge samenhai» leen daarom uitverkocht zijn. naam van de spreker zo'n aantrelï. kracht heeft. De Volksuiversiteit alles zelfwerkzaamheid en continu».;. De penningmeester van de H11.1. V.U., de heer A. Vlas, werd in het van de Bond van Nederlandse VotaZ» siteiten gekozen. e' Minister Schokking vraaqt biiiu 13 millioen voor Nat. Reserve Voor bewapening van de Natiouj;,. serve heeft de minister van .14 Tweede Kamer voorlopig voor Ifidg gevraagd f 11.707.000 (inclusief voor oefeningen en voor opie^inai L' f 1.171.000 voor overige kosten van £-•' nele en materiële aard. Als overtollig maagzuur U doet terugdeb. zen voor iedere hap eten dan is het ver met U gekomen. Want trui eters zijn gerede slachtoffers van alte kwalen. Daarom moet ge Rennies nes» Niet als regelmatig te slikken medicijn v* dat is met Digestif Rennie niet nodig./te maar bij zo'n aanval van brandend'bk& zuur, of als ge iets eet, dat U wat zw«-:" de maag ligt. 'n Wonder, die uitwerking een of twee Rennies, gewoon gesmolten de tong. En nog lekker ook! In te n=a zonder water of wat ook, altijd en ovëc! ongemerkt, als ge maar zorgt steeds paar Rennies bij de hand te hebben. Bes hebben ze in haar handtas - heren in a vestzak. Een ideaal middel, waarmede eiV lijk aile klachten over brandend maar;"- tot het verleden zouden behoren, als iedere- zich maar bij Rennies hield. Blijft gij iniefe geval niet achter. Uw apotheker en drotó hebben Rennies voorradig. 12. De zaalwachter ging achterdochtig en verbaasd met Panda de zaal uit om eens. naar het bewuste stof te gaan kijken, en nu kon Joris Goedbloed dus zijn gang gaan. „Mijn waardezei hij op ontroerde toon, „gij hebt een kenners-oog! Hoe zou mijn logge tong in staat zijn om de heer lijke. stralende schoonheid te beschrijven, die een fijn-ciselerend kunstenaarshand in dit wonderlijke beelteniske wist te leg gen? En tóch om nog eens te lachengelijk gij zo treffend opmerkt. Dit kostelijkste exemplaar„Laat maar zitten, Pieter- sen", viel William T. Bobberbroek hem in de rede. „Zeg nou maar hoeveel, dan is hij verkocht". „Wel.... achtjawei felde Joris, „komaan omdat gij een waarachtig en rechtschapen kunstkenner zijt, wil ik van dit heerlijk werkje afstand doen voor honderd rijksdaalders! Ik gun het u hoewel het mij smart er van te scheiden.Maar intussen had de voor treffelijke E. E. Spattenpieper, de zaal wachter, zich over de schildering in de gang gebogen en alles met zijn vinger na gevoeld, en nu zei hij tot Panda: Zeg wou je mij voor de gek houden? baar is geen stof!" „O, nee, dat ivist ik wel," zei Panda. „Maar mijnheer Goedbloed zeidat ik u even weg moest werken". „O, weg werken!" herhaalde zaalwachter Spatten- pieper. „Zo, wegwerken! En ivie is mijnheer Goedbloed. hè?" Want hij meende te be grijpen, dat er hier iets niet in de haak was. Moed. De Oostenrijkse dierentemmer i* renzo Stemman, die door het circ „Pinder" is ontslagen om wat hij e niet geldige reden noemt, heeft zijns van dierentemmer verdedigd door "1 vijf leeuwen, die hij nooit tevoren \i gezien, op te treden. Deze proefneral had Zaterdagochtend in het Parijseivic- tercircus plaats volgens een bevel va de rechtbank in kort geding. Uit ós proefneming, die tweemaal herhal-l werd voor een talrijk publiek en veer 200 journalisten en fotografe:.ii slechts de moed van de dierentefflaa gebleken, want tot conclusies is he: gekomen, tengevolge van de hó ruzies, waartoe deze vertoning ark- ding gaf. Op 31 October zal Lorna Steinman nogmaals in het wintered zijn vaardigheid moeten bewijzen r. het publiek zal dan de zaak besledfc. Ongeluk. Tijdens een automobielrace ffi? 800 kilometer te Rafeela in Argenfrï werden tien personen gedood er, va- scheidene gewond toen een racemja op de toeschouwers inreed. De cour© een Italiaan, had de macht over zp stuur verloren. Ook hij was op ül dood. Coppi. Aan de vooravond van de ronde vi» Lombardije heeft Fausto Coppi zich vs de Col van Chisallo begeven was: 'A de door hem in de ronde van Fratórj gewonnen gele trui heeft neergelegde de voeten van de Madonna del GhsL-. beschermster der wielrenners, in der: haar toegewijde kapel. Voorts hebben Coppi, Magni en een ver tegenwoordiger van Bartali, diemO®i- teel in Portugal vertoeft, drie rijwiW beschikbaar gesteld voor een W waarvan de opbrengst besteed zal W' den voor de bouw van „heihuis van wielrenner", naast de kapel. Gruwelijk. Drieduizend Praagse kinfc; hebben Zondag een „verdediging^ gespeeld tegen „samenzweerders «r- de staat". De leeftijd der deetaejftffig van 12 tot 14. In een officiële vers** wordt gezegd, dat de kinderen streken der stad doorzochten en waargenomen samenzweerders Dijd en veiligheidspolitie aangaven, be ken was, dat de kinderen goed lezen geleerd hadden en onder rew van oudere leden van de jeugdbeiw gebruik konden maken van te'610?.,, radio-zenders. Zij hadden een kijk op de toestand" getoond. Winston deviczenbron. Foto's van sd#®* rijen van Churchill, als kerstkaart de handel gebracht, zullen Engeiana- lars opbrengen. De uitgevers van-* kaarten verklaren, dat zij tot meer dan een millioen gul?P -,X' hebben gemaakt, waarvan #0 f. aan buitenlandse deviezen, j» D -j zonder dollars. Churchill hee--;^ handtekening laten fotograferen.^ kaarten die voor de verkoop in°. enigde Staten bestemd zijn, ome' verkoop in de hand te werken. Russische rol. „Rusland heeft het de 8^ vloot mogelijk gemaakt m Spaanse armade te verslaan Russische professor A. A. wordt geciteerd door het Joego^ litteraire blad „Knidjevne „want de Engelse schepen wera tijd van Russisch hout êe0° ,'p- Russische zeilen uitgerust ec sisch pek ingesmeerd". professor zegt dit in zijn boe>-v - van de Russische wetenschap10 schiedenis der cultuur".

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2