r v. In Tito's kielzog: Zogoe? WEK DE GAL \H UW LEVER OP &Qvvice Nederlanders bevoorraden ruim 220.000 man van de T.N.I. Radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTER-GIDS J m MeUl6n leder jaar 1400 arbeiders meer op 4 arbeidsmarkt in Zuid-Kennemerland Dinsdag 25 OotoKer 1949 IN DE WERELDPOLITIEK De geschiedenis gaat snel en men ver geel spoedig de tragische, indrukwekkende of romantische gebeurtenissen die zich in „de Vaart der volken" afspelen op nabije of verafgelegen tonelen. Wanneer men de details van een wereldoorlog na enkele jaren nog slechts vaag en misvormd in het geheugen heeft, dan zijn het zeker ook de min of meer persoonlijke lotgevallen van figuren in de wereldpolitiek die wegzinken in de grauwe vergetelheid. Wie denkt nog wel eens aan koning Zogoe en zijn gemalin koningin Geraldine van Albanië bijvoorbeeld, die tien jaar ge leden inderdaad nog maar tien jaren geleden voor de legers van Mussolini uit hun land vluchtten, drie dagen na de geboorte van hun eerste kind? Destijds stond de wereld in rep en roer van verontwaardiging en medelijden. Ver ontwaardiging over de aanval van een toen voor machtig gehouden gemotoriseerd en getraind leger op een kleine, niet tot verdediging klaar zijnde staat, medelijden met mensen die zo spoe dig na glorierijke dagen van huwe lijk. kroning en ouderschap gedwon gen werden in ballingschap te gaan. Het ging toen met die geschiedenis zoals vaak: Het werd allemaal schoner en tragischer voorgesteld dan het was. Schoner, omdat men Albanië onder Zogoe allerminst een gelukkig en welvarend land kon noemen, tragischer omdat Zogoe op zijn vlucht zo met kostbaarheden behangen was, dat hij tien jaren lang en nog meer een pompeuze, kostbare hofhouding kon voe ren in Egypte en kortgeleden nog een nieuw, indrukwekkend paleis in Alexan dria kon betrekken. De wereld beklaagde destijds niet alleen koning Zogoe, koningin Geraldine en de vrijwel ontelbare schone zusters van de koning, die overhaast de vrijheid moesten kiezen. Er werd ook met veel mededogen gesproken over het dappere Albaanse volk, dat onder Italiaanse dwingelandij kwam en geknecht werd onder de doorzichtige leu zen van de fascist Mussolini, die het landje nodig had als springplank naar Grieken land. De wereld gnuifde toen die spring plank zelf gedeeltelijk door de verbeten Grieken werd veroverd in hun felle tegen stand aan de Italiaanse adspirant-verove- raads, die tenslotte door Hitiers horden moesten worden geholpen om te zegevieren Maar thans associeert men met de ge dachte aan Albanië de voorstelling van een door-en-door communistisch volle, dat met genoegen de Sovjet-Russische doelstellin gen steunt en met lede ogen de afvalligheid van zijn buur, Tito, aanschouwt. Wat is er in de mentaliteit der Albane zen veranderd sinds zij Achmed Zogoe be jubelden en treurden om zijn heengaan? Waarschijnlijk niet veel. Dit sociaal en technisch achterlijke land, arm en onont wikkeld in alle opzichten, is van de Ita liaanse slavernij in de Russische gevallen. Het is een speelbal in de handen van machtigen geweest en gebleven, het heeft niet veel meer te verwachten dan dwinge landij en de zweep. Tito heeft dit land geografisch van de Cominform gescheiden en speculeert duidelijk op een ontwikke ling in Albanië, die gericht zal zijn op afscheiding van het Oostelijke politieke bloc. Hij heeft waarschijnlijk pionnen ge noeg onder de voormannen der Albaanse communistische partij en weet overigens dat er voor de Albanees niet veel nodig zal zijn om hem te inspireren tot verzet fegen de Sovjet-Unie. Dit volk is gehard in leed en ontbering, het is volleerd in het aan vaarden, maar ook in het afwerpen van een juk. Het mist slechts de leiders. Tito zou een leider ook voor Albanië kunnen zijn en de tekenen van de laatste tijd wij zen er reeds op dat hij door sommigen in Albanië reeds als zodanig gezien wordt. Albanië is de laatste tijd achtergebleven met het gehoorzaam volgen van Russische voorbeelden. Het onderhoudt nog tamelijk nauwe betrekkingen met Joegoslavië, richt geen zuiveringen aan in de gelederen van zijn communistische partij, voert geen massa-processen tegen spionnen en ver oordeelt Tito niet in nota's. Het zwijgt, en dat is in deze omstandigheden zeer wel sprekend. Intussen heeft koning Zogoe ook reeds lont geroken. Hij heeft onlangs zijn moe- U zult 's iuorgcn6 „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. (Adv.) deloos zwijgen van tien jaren verbroken en een United Press-man op visite genodigd om zijn hart te luchten. De ex-koning heeft bij zijn uitlatingen blijk gegeven van op timisme ten aanzien van zijn mogelijke terugkeer op de Albaanse troon. Maar tevens heeft hij laten horen dat hij in zijn ballingschap het een en ander geleerd heeft. Hij heeft Albanië eventueel vrije verkiezingen en een referendum be loofd, onder supervisie van de UNO. Dat is een toon lager dan cieze monarch tien jaar geleden zong. Weliswaar was er toen nog geen UNO, doch het zou toen voor Zogoe ondenkbaar zijn geweest dat hij de Alba nezen zelf zou hebben laten beslissen over de regeringsvorm waaronder zij wensen te leven. Achmed Zogoe heeft opgewekt verklaard dat „de ontwikkelingen van de laatste tijd"' hem de overtuiging hadden gegeven, dat Albanië het herstel van zijn wettig regiem binnen afzienbare tijd zal beleven. Voor wiens ogen die tijd afzienbaar zal zijn, is een vraag. Maar hij heeft vermoedelijk bedoeld dat het zijn eigen ogen zouden zijn. Wellicht heeft Zogoe ook al met Tito gesproken. In ieder geval ziedt de Balkan weer van activiteit, tot in de dorre hoeken van Albanië toe. De Cominform zal niet zijn laatste heerser zijn, dat valt licht te voorspellen. J. L. Kunstenaars protesteren bij burgemeester van Schiedam Het bestuur van de Nederlandse fede ratie van beroepsverenigingen van kunste naars heeft een telegram gezonden aan de burgemeester van Schiedam, waarin met klem wordt geprotesteerd tegen het feit, dat op grond van niet-artistieke overwe gingen de samenstelling van de tentoon stelling van Jan Sluyters is gewijzigd. Men acht dit ingrijpen in strijd met het recht van de kunstenaar om de resultaten van zijn werk aan het publiek te tonen zolang ait niet indruist tegen de openbare orde en de goede zeden. De opvatting dat een kunst werk, waarin een naakt wordt afgebeeld, onzedelijk zou zijn, wordt in het telegram onjuist genoemd. Het bestuur van de fede ratie verzoekt daarom dringend de geno men maatregelen ongedaan te maken. Bovendien heeft het federatie-bestuur besloten het gehele vraagstuk van de hou ding der overheid tegenover het naakt in de beeldende kunst aan een grondig onder zoek te onderwerpen en daarover binnen kort uitspraak te doen. Mededelingen van dr. Koets Qtofzuiqer VQOR ALLE REfARATlES^ .HAARLEM CRlHOUTSTX^ HAARL RAGfffAD (Adv.) De nieuwe ambassadeur der Verenigde Staten te Den Haagde heer Selden Chapin (links), is gisteren in gezelschap van zijn dochter met de „Veendam" in ons land aangekomen. Hier wordt hij verwelkomd door het hoofd der E.C.A.-missie in Nederland, de heer Clarence Hunter. toen hij werd benoemd tot vice-consül te Hankow in China. Na aan ambassades ver bonden te zijn geweest, onder andere te Peking, Rome, Quito en Port-au-Prince, was hij van 1936 af werkzaam op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Wash ington. In 1942 en 1943 trad de heer Chapin op als verbindingsofficier van de Verenigde Staten te Montevideo bij de „Emergeny Advisory Committee for Political Defense". Zijn benoeming tot eerste secretaris om de Verenigde Staten te vertegenwoordigen in de „Political Military Commission" te Al giers volgde in October 1943. In September 1944 ging hij naar Parijs als raaadsman. In Januari 1945 werd hij afgevaardigde van het bureau van de buitenlandse dienst te Washington. Van dat bureau werd hij in Mei van dat jaar directeur. In 1946 kwam zijn benoeming te Boedapest af. De regering van de Verenigde Staten riep hem voor overleg in Februari 1949 terug. Geen ernstige incidenten meer gemeld BATAVIA, 24 October (Aneta). Op I ten beschikken over gegevens, dat de plaat- v™,.selijk opgegeven cijfers kennelijk onjuist zijn en indien de beschietingen door de be trokken republikeinse afdelingen voortgaan, zijn deze commandanten gemachtigd, de betalingen op te schorten. Inzake de be voorrading van de T.N.I. met uniformen deelde dr. Koets mede, dat de eerste 3000 uniformen deze maand zullen worden af geleverd. Met betrekking tot de arrestaties in Oost- Java zette de heer Koets ten slotte uiteen, dat gedurende de eerste weken na 10 Augustus, de Nederlandse troepen de over al opduikende T.N.I.'ers met hun wapens hebben teruggevoerd naar hun plaatsen van herkomst. In vele gevallen is dit met de zelfde onderdelen tot 2 a 3 maal toe ge schied. Pas in de laatste weken zijn de Nederlandse commandanten er toe overge gaan. overtreders van de order tot het sta ken der vijandelijkheden te arresteren en enige dagen vast te houden. Thans is in Oost-Java echter op plaatselijk niveau overeenstemming bereikt. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Oog in al. 7.38 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Oog in al. 8.23 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansorkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pla ten. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Pianoconcert. 16.00 Vragen- beantwoording. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Sport. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 ..Rondom de antithese". 19.15 Kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Socialistisch nieuws. ■20.20 Promenade-orkest. 20,55 „Van ander ras". 22.15 Herdenking S, H. Englander. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Woord voor de dag 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de jor.ge zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 „De gestolen minnebrieven". 12.00 Strijkorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinemuziek. 13.45 Platen. 14.30 Kamerorkest en solist. 15.15 Platen. 15.30 Koor en orgel. 16.00 Philatelistisehe causerie. 16-15 Voor de kinderen. 17,30 Vraaggesprek. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Fanfarecorps. 13.30 Voor de kinderen. 18.45 Streekuitzending. 19.00 Nieuws. 19.15 Indonesisch nieuws. 19.30 Snortcommentaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Familiecompetitie. 20.15 Phil- hannoniseh orkest en solisten. 21.10 Bijbelse causerie. 21.30 Zang en piano. 21.50 Blaas- kvPntet en piano. 2.15 Strijkkwartet. 22.45 Ov ■•denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BFT,SSEL. 322 M. .12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Trin. 13.00 Nieuws. 13.15. 14.00—14.45 en 17.00 platen. '7.05 Nieuws. 17.15 Platen. 17.30 Voordracht. 17.40 Platen. 18.15 Causerie over kunst en moraal. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 ..Coriolanus", opera. 21.00 Actualiteiten, 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwar tet. 22.50 Nieuws. 22.55—23.00 Platen. Ambassadeur Selden Chapin in Nederland aangekomen Met de „Veendam" van de Holland- Amerika Lijn zijn gistermiddag te Rotterdam de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, de heer Selden Chapin^ zijn dochter en de heer en mevrouw Begg aangekomen. De heer Chapin werd aan boord welkom geheten door de directeur van de ECA- missie in Nederland Clarence E. Hunter, als mede door de ambassaderaad mr. Steele, de Amerikaanse consul-generaal F. van den Arend, de marine- en militaire attaché en de Chef van het Protocol mr. Visser. Tot de aanwezige journalisten verklaarde de nieuwe ambassadeur onder meer: Bij mijn aankomst in Nederland kan ik weinig anders zeggen, dan dat ik onze president dank zeg voor het voorrecht, de Verenigde Staten in dit vrije en vriendelijke land te mogen ver tegenwoordigen. Uw land zowel als het mijne kunnen bogen op een lange traditie in zake vrijheid en democratie, gekocht tegen de prijs van voortdurende strijd. Bij het ver wezenlijken van deze idealen hebben zij sinds de geboorte van de Amerikaanse repu bliek samengewerkt en van meer recente datum dateert de bevestiging van het besluit, om als landen die sympathie voor elkaar hebben, deze principes te handhaven door het toetreden tot het Noordatlantisch Pact. Meer woorden zouden op het ogenblik buiten de orde zijn, omdat ik nog door Hare Majesteit "de Koningin ontvangen moet worden. „Pas aan les no. 14" Na deze verklaring in het Engels ging de nieuwe ambassadeur tot aller verbazing plotseling in het Hollands verder. Hij vroeg, hem niet kwalijk te nemen dat hij onze taal nog niet goed sprak, want „ik ben nog maar tot aan de veertiende les gekomen". Hij ver volgde: „mijn dochter en ik zijn erg blij hier te zijn. Ik hoop dat de representanten van een vrije pers zich altijd welkom zullen gevoelen op de ambassade, als ze mij opzoeken. Dit is niet zo onzelfzuchtig als het klinkt, omdat ik weet, dat ik veel meer van u heb te leren, dan u van mij". Later in de middag is de heer Chapin per auto naar de residentie vertrokken. Selden Chapin werd 19 September 1899 te Erie in Pennsylvania geboren. Hij volgde de „United States Naval Academy" in Annapolis, waar hij in 1919 afgestudeerd was. De heer Chapin begon zijn loopbaan in de buitenlandse dienst in September 1925, Uitvoering van G. F. Handels „Samson" in Haarlem De Heemsteedse Christelijke Oratorium vereniging, dirigent George Robert, geeft Donderdag in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem een uitvoering van het oratorische werk „Samson" van G. F. Han del in de oorspronkelijke, dat is Engelse tekst. Medewerking verlenen: Dora van Doorn-Lindeman, sopraan; Tineke van Raalte (Israël Vrouw), sopraan; Han van Holle, alt; Han le Fèvre, tenor; Guus Hoek man (Manoah), bas; Herman Hülsmann (Harapha), bas; Maarten Kooy, orgel; Mevrouw N. Barnard-De Graaf, clave- cimbel en de Haarlemse Orkest Vereniging. GEEN BEPERKING DER NEDERLANDSE VLIEGTUIGINDUSTRIE Terzake van het bericht over beperking van de Nederlandse vliegtuigindustrie deelt het ministerie van Economische Zaken mede, dat tot nu toe alleen de uitbouw van het Nederlands Luchtvaart Laboratorium is opgeschort. Een beperking van de Nederlandse vlieg tuigindustrie wordt op het ogenblik niet voorbereid. Wat Fokker betreft, acht de rege ring het van zeer groot belang, dat deze fabriek de grote regeringsorder voor de levering van Gloster Meteor-vliegtuigen zo goed mogelijk uitvoert. Verder wordt nage gaan, in hoever het mogelijk is, met het oog op onze financiële draagkracht de Neder landse vliegtuigindustrie verder uit te bouwen. zijn wekelijkse persconferentie onthulde dr. Koets, dat in de loop van de vorige week van de republikeinse regering een tweede aide-rnémoire is ontvangen, waarin nogmaals met klem werd aangedrongen op het aanvaarden van het voorstel tot con centratie van de Nederlandse troepen, zoals dit was vervat in de eerste aide-mémoire. De heer Koets bevestigde, dat vervolgens de heren Boediardjo en Natzir Donderdag avond de heer Lovinlc een persoonlijk schrijven van de Sultan hebben overhan digd, dat een toelichting op het voorstel bevatte. De Sultan zette hierin uiteen, dat met „zo spoedig mogelijk" wordt bedoeld, dat in begin November de voorgestelde troepenverplaatsingen zullen hebben plaats gehad. „De verduidelijking aldus dr. Koets heeft geen nieuwe gezichtspunten naar voren gebracht, want ook indien half October een begin zou zijn gemaakt met het uitvoeren van de republikeinse voor stellen, zou dit uiteraard toch enige weken tijd hebben gevorderd" Het eveneens Donderdag overhandigde antwoord heeft dan ook het officiële Neder landse standpunt vastgelegd, zoals dit reeds in Den Haag is bekend gemaakt. Het voor stel van de Sultan kon niet in overweging worden genomen om drie redenen: ten eer ste gaat het dwars in tegen de gemaakte afspraken, die daardoor in gevaar zouden komen. Voorts zou uitvoering ervan het gezag der Negara's illusoir maken en ten slotte zouden de militaire besprekingen in Den Haag er door worden doorkruist, aan gezien daar wordt gesproken over het te rugtrekken van de Koninklijke Landmacht en over de wijze, waarop van het KNIL zou kunnen worden gebruik gemaakt in de R.I.S. De heer Koets deelde verder mede, dat op lager niveau de ontwikkeling gesta dig voortgang heeft en noemde deze in Zuid-Sumatra bijvoorbeeld bepaald gun stig. Voorts, dat de heer Boediardjo Don derdag nog heeft verklaard, dat de repu bliek de in de centrale gemengde commis sie met betrekking tot de patrouillegang gemaakte afspraak zal honoreren. Militaire situatie Ten aanzien van de militaire situatie zei- de dr. Koets, dat na de plotselinge uitbar sting van tien dagen geleden, toen er te Tretes en nabij Koeningan een aantal doden is gevallen, er geen ernstige incidenten meer zijn gemeld, ook niet in Oost-Java. Vervolgens kondigde de heer Koets twee uitvoerige publicaties van Nederlandse zijde aan met betrekking tot de bevoorrading der T.N.I. en de kwestie van de politieke en de krijgsgevangenen. Wat het eerste punt, de bevoorrading van de T.N.I. aangaat, noemde dr. Koets de be wering van de heer Boediardjo, dat de T. N.I. nog niets zou hebben ontvangen, on juist. In de voor de bevoorrading gevormde subcommissie hebben de Nederlanders zich bereid verklaard, de door de republikeinse legerleiding opgegeven aantallen T.N.I.- soldaten als maxima te aanvaarden. Voor deze T.N.I.'ers wordt per man en per dag 3 betaald, zijnde 1.50 voedingsgeld, 50 cent zakgeld en tweemaal 50 cent gezins toelage voor maximaal twee gezinsleden. De republiek heeft de volgende opgave verstrekt over de aantallen T.N.I.-militai- ren: Bantam 5000, West-Java 40,000, Mid den-Java (zonder Djokja) 63.000, Oost- Java 45.000, Zuid-Sumatra 13.500, Tapa- noeli 15.000, West-Sumatra 20.000, Oost- Sumatra inclusief Atjeh 21.000 man, in totaal 223.500 man. Op 1, 8, 15 en 22 October zijn op basis van deze cijfers betalingen verricht via de republikeinse kwartiermeester-generaal, waarbij slechts de volgende beperkingen golden: indien de Nederlandse commandan- Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor miliioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wondermiddel. Het is alleen maar een natuurlijk middel, samen gesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen func- tionneren. Die natuurlijke middelen man keren veelal aan het gewone dagelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kru schen, elke morgen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens maken: vlot, fit, welgemoed en veerkrachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid en humeurigheid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. (Adv.) I icuwe u tfgave: Eric Ambler, De e»,,, Vertaald door M r,|, Amsterdam. Als het eerste deel van ltope serie verschijnt, is dl I ment verheusd; Soedkoopte onafhankelijk van kwaliteit a f ""fete, eigenlijk ongegronde hoopi net ander komt. Welkom - nê'- Wereldspiegelreeks. en aanzet 5 woord van de uitgever, die tel °yiaie v*>v wijsgerige rechtvaardiging rt°fUj?er''ijd y- zijn plan, om wat er zoa! S,SWUv;' den in de serie op te nemen: nP, 15 nog wel eens uit uiteenlopende ^*1 bestaan, vergun dus de Werpil verscheidenheid te reflecteren"W «S scheidenheid niet bestond, zou dl i ev«- reflectie ervan „dus" ook niet aJ»llezer c» hoeven te zien; alsof hij over denken. Z01et<s Wat het eerste deel betreft w „spannend" verhaal over een EnUi 13 van Turkije naar EhgelaS geheim dat de Duitsers daar nieu i len laten aankomen. Ambler Uhara, r' in het creëren van situaties en M van dialogen: „Spannend" staat ki f» tussen aanhalingstekens, omdat het lijk lijkt geïnteresseerd te rakenl„ i6, van deze Graham, een schim», f* waar een levend mens zijn soortsi in veronderstellen kan. Maar het del tegen deze onverschilligheid k handen van verstokte „thriller" lezer spanning dan ook ter ontspanning jg* Hef vraagstuk der industrial nader bekeken 13. Terwijl Panda zich met de zaalwach ter in de gang ophield, was Joris Goed- bloed tot een vergelijk gekomen met Wil liam T. Bobberbroek. „Een zeer redelijk vergelijk!" naar hij zelf met voldoening opmerkte, terwijl hij met de gelukkige rei ziger wegwandelde. „Ik zou u kunnen be nijden, waarde heer.' Een dergelijk kunst werk, dat toch om te lachen is, voor slechts honderd rijksdaalders'. Gij ziji zeer geluk kig geweest!" „Ja, dat lijkt me ook. Een spot-koopje," gaf de heer Bobberbroek toe, terwijl hij het beeld stevig tegen zich aan- knelde want je moet weten, dat Joris eenvoudig het beeld van zijn voetstuk had genomen en het vervolgens aan de koop lustige reiziger had overhandigd. Nu stond het voetstuk dus leeg. Ja, het stond leeg! En zo werd het aangetroffen door zaal wachter E. E. Spattenpieper, toen deze met Panda terug kwam in de zaal. Er was geen spoor meer van het beeld te bekennen, evenmin als van Joris Goedbloed en Wil liam T. Bobberbroek. „Dacht ik het niet!" riep de zaalwachter, nog vóórdat hij zich de tijd had gegund om van de eerste schrik te bekomen, „Roof! Inbraak! Diefstal'. Het Horus-beeld! Het echte Horus-beeld! Zo maar gestolen! Klaarlichte dag!" „O!" zei Panda. „Naar, hè?" „Naar.naar. en nu wendde de zaalwachter zich plotse ling weer tot onze onschuldige kleine Panda. „Naar! Jij! Nu begrijp ik het pas! Dus daarom lokte je me mee naar de gang, hè? Ha! Jij moest mijn aandacht afleiden, hè? Dan ben jij de medeplichtige van de dief." En hij greep Panda bij een oor, om te voorkomen dat hij wegliep.Dat zag er dus maar weer lelijk uit voor Panda. Die Joris ook altijd! Wij gaven reeds een overzicht van de inhoud van de Nota over de Industrialisatie van Nederland die een maand geleden door de minister van Economische Zaken aan geboden is aan de Tweede Kamer. Er is aanleiding om op deze belangrijke aangelegenheid nader in te gaan, temeer omdat daarbij grote belangen gemoeid zijn van dit deel van Kennemerland waarvan Haarlem het centrum is. In de Nota is geconstateerd dat de bevol king van Nederland in de jaren 18991948 bijna verdubbeld is (5.104.000'en 9.872.000 inwoners). De „beroepsbevolking" is in die halve eeuw gestegen van 1.924.000 tot 3.750.000. Verwacht wordt dat in 1960 het aantal inwoners gestegen zal zijn tot 11.000.000, terwijl dan een beroepsbevol king wordt verwacht van 4.241.000. Dit betekent dat tot 1960 elk jaar op nieuw gemiddeld ruim 40.000 Nederlanders hun arbeidskracht zullen aanbieden. Stellen wij het aantal inwoners van Haarlem en omgeving (de streek omsloten in het Noor den door Heemskerk en Castricum, in het Oosten door Haarlemmerliede c.a., in het Zuiden door Hillegom en in het Westen door Zandvoort) op 355.000, dan wil het zeg gen dat hier ruim 3.5 procent van de bevol king van Nederland woont, zodat dan aan te nemen is, dat hier elk jaar voor 1400 arbeiders die in het productieproces wor den opgenomen, werk gezocht moet worden. Een cijfer dat het vraagstuk der industri alisatie in het brandpunt der belangstel ling plaatst, want er moet een weg gevon den worden om die nieuwe werkkrachten onder te brengen. De regering heeft een commissie in het leven geroepen om het vraagstuk der indu strialisatie landelijk te bekijken. Het is natuurlijk nodig dat onze industrie wordt uitgebreid, maar daarbij moeten allereerst de vragen onder ogen gezien worden welke bedrijven voor uitbreiding of vestiging in aanmerking kunnen komen. Van over wegend belang zijn daarbij de kwestie van vergroting van onze export en verminde ring van onze import. Niet minder belang rijk zijn de vragen wat gedaan moet wor den om de industriëlen in staat te stellen om hun bedrijven te vergroten of nieuwe bedrijven te beginnen. Ook komt daarbij aan de orde de vraag welke delen van het land in het bijzonder gekozen moeten wor den voor de industrialisatie. Want het zou niet nodig zijn om die 1400 arbeiders die in Zuid-Kennemerland elk jaar bij komen allen in deze omgeving te werk te stellen. De gementebesturen die bij de industria lisatie betrokken zijn, zien natuurlijk be langstellend uit naar het rapport dezer commissie en nog meer naar de richtlijnen die de regering dan bekend zal maken. De burgemeester van Haarlem heeft in begin April 1949 een Industrialisatie-com missie geïnstalleerd met de opdracht de vraag te beantwoorden: „welke is de taak van de gemeente Haarlem op het gebied van de industrialisatie?" Het zou evenwel verkeerd zijn van deze commissie een antwoord te verwachten op de vraag: „Wat moet er in Haarlem en om geving gedaan worden om die 1400 arbei ders elk jaar in het productieproces op te nemen?" want toen lag dat vraagstuk im mers nog niet in die concrete vorm op tafel. De Haarlemse commissie is indertijd ingesteld om van advies te dienen over het Haven- en Industrieterrein in de Waarder- polder. Wij hadden in die tijd in ons blad veel aandacht aan deze aangelegenheid ge geven. Daarbij werd gewezen op de vele miliioenen die door de gemeente in deze zaak reeds geïnvesteerd waren, zonder dat de nieuwe industrieën, waarop men gehoopt had, gekomen zijn. Een verklaring daarvan kan zo betoogden wij gezocht worden in het feit, dat de toegangswegen naar het industrieterrein onvoldoende zijn. De ge meente staat dus voor de vraag: nieuwe kapitalen te investeren voor het in orde maken van de toegangswegen, of zich ge laten bij de zaak neer te leggen. Met genoegen hebben wij indertijd ge zien dat de burgemeester aan de commissie bij zijn installatie-rede de volgende vragen heeft voorgelegd: Is de tijd gunstig voor de gemeente om voor brugbouw, wegverbetering en op hoging van terreinen opnieuw belangrijke kapitalen in het industrieterrein te inves teren? Werkgevers weigerden vroegere werknemers in dienst te nemen Voor de economische politierechter te Zwolle hebben twee werkgevers uit Kam pen terechtgestaan die geweigerd hadden enige gerepatrieerde militairen, vroegere werknemers, in dienst terug te nemen. Vol gens het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen zijn werkgevers hiertoe ver plicht. De officier van justitie eiste tegen ieder 500 boete. De politierechter legde de ene werknemer 200 en de andere 100 ■boete op, Welke kunstwerken moet Haarlem vw de bevordering van de industrialisatie r. voeren en in welke volgorde? Mag de gemeente overgaan tot ontsluip op ophoging van industrieterrein alsfi weet dat de kosten daarvan niét C gronduitgifte zullen worden goedgemaev-'' Zo ja, welk verlies mag de gemer, nemen? Sinds de installatie van deze o is een goed half jaar verloren. Ons verzekerd dat zij dezer dagen methaan beid gereed gekomen is, maar het rac:- moet nog aan B. en W. gezonden worS Het zal dus nog wel even duren voor j raadsleden en het publiek er van kuriss kennis nemen. Het is aan te nemen dat de comtfe zich ook heeft bezig gehouden me! te vraagstuk der industrialisatie in het meen en alles wat daarmede samenhanj-, zoals huisvesting der arbeiders. Het is jammer dat de Nota vandeirj. nister van Economische Zaken over dij 40.000 arbeiders niet tijdig in handen fe commissie is gekomen, dan zou zij daai& meteen haar aandacht hebben klimt wijden. Toch kan het rapport der commissiea uitstekende basis vormen voor de veris bestudering van het industrialisatie-mif stuk. Misschien is het mogelijk dat B. en alsnog aan de commissie vragen haar in deze voort te zetten. Het vraagstuk dat nu door de Nota m de Minister aan de orde gesteld is, bi evenwel niet beperkt worden tot Haarlem, maar moet gezien worden als een probleem voor de gehele omgeving. Temeer omdat commissie-Ter Veen blijkens haar rapjxrt voor Noordholland het denkbeeld aaitop om, behalve enige uitzonderingen, de iiÉ» strieën in de steden te vestigen. Dat rd dan betekenen dat de industrieën in Ra-r* lem en Velsen (gedeeltelijk ook Bever^i) wel in de eerste plaats aangewezen zda zijn om een zeer groot deel van (if 141 arbeiders, die er elk jaar bijkomen,aj nemen. Een goede gelegenheid om samentólj te zoeken met de andere gemeente il Zuid-Kennemerland. Dit is de aangwefi weg omdat reeds enige industrieën® Zuid-Kennemerland in de commissie «ra opgenomen, terwijl daarin ook zitting hi> den de secretaris van de Kamer van Koe handel en de directeur van de Economist Technologische dienst voor Noordholfa Cominform. In Duitse kringen, die in tact staan met de contrólecomraissf- de Sovjet-zóne, wordt gezegd, ca' -; Cominform in het begin van gende maand bijeenkomt, Tsjechoslowakije, hetzij in Roemt-.-- Waarnemers van de Oost-Duitse so listische eenheidspartij zullende*' komsten bijwonen, aldus deze kring» Duurder. Het Britse ministerie voor stof en energie heeft een verhoging de maximumverkoopsprijzen in in land aangekondigd voor ben^®, petroleumproducten. Naar werd gedeeld, houdt de prijsverhoging-, band met de devaluatie van neb j sterling. Benzine aan de po®* voortaan 2 shilling 3 pence per £7 kosten. De oude Prijs was 2 c&u-* penny. Zuivering. Generaal Palfiy, vofc- chef van de Hongaarse ge. kolonel Bela Korondy, die msij en Rajk terecht heeft gestaan, Norvath van de Hongaarse P' kolonel Nemeth, voormalig militair attaché te Moskou, zi);-» terechtgesteld. Zij waren Vrp* een militair gerechtshof in bes ting ter dood veroordeeld. Ne3 g in het proces tegen Rajk getuige verschenen en had dat generaal Palffy hem zogen» Hongaars militair attache, doen kelijkheid als spion voor Moskou had gezonden. Proeven. Het Amerikaanse Congj^.. een uitgave van 30 milli°en d_ A# gekeurd voor het nemen van met wapenen, die in toekom logen kunnen worden gebru' vO0r>: zal onder meer besteed worden.^ bouwen van windtunnels, om van geleide projectielen en jieréö tuigen, die atoombommen - het geluid kunnen vervoeren, ven. El, ei. De Tsjechische kippen I geïnspireerd door de *..^£52* rookte prestaties vanJr;3. record-arbeiders. Het oinc agentschap weet namelijk ^^3 de hennen hun legproductie- met het vorige jaar hebben opgevoerd,

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2