IJmuider Courant Haarlems Dagblad Constitutie gebaseerd federale beginsel op Heftige afkeuring van het voorstel tot volksraadpleging door links Levenslang geëist tegen Albers, derde man" van Amsterdamse SD Franse socialisten steunen Bidault Weerbericht No. 19382 frle Jaargang gennemcrlaan 154, Telef. Adm. 5437, -'J Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), weg47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, on°l0724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. livtarievcn °P aanvrage by de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en ©prrrijte ï^aarlttratte Courant (JCram i6?6) Woensdag 26 O^ttbber 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom n. .inatsinrichting van Indonesië [en derde der volksvertegenwoordiging ^ezet door de republiek rRAVENHAGE, 26 October (ANP). 't'voorlopige constitutie van de Ver- Staten van Indonesië welke onmid- -a de overdracht van de souvereini- sn kracht zal worden, is gebaseerd op :i! Morale beginsel, aldus verneemt de 'fe correspondent van het ANP uit •de kringen van de Indonesische dele- in Den Haag. beginsel komt tot uitdrukking in het !)il u o_ \rari Ho rpntralp "regeringen der deelgebieden t de bevoegdheden van de centrale ring limitatief worden opgesomd en óverige onderwerpen aan de bevoegd- de rf'*""ror' Hor HoolooVupHon "■'fjS'ème'en zijn de beginselen welke ■resultaten van de inter-Indonesische rftrentie zijn neergelegd, leiddraad ge- 1 voor de voorlopige constitutie. 7 overeenstemming hiermede zal de ïTrweblik Indonesia Serikat" hebben: een IEt, ministers, een senaat, een volks- Swoordiging, een „hoge raad van i.-nesié" en een algemene rekenkamer, -^'„resident is onschendbaar en heeft Jodie prerogatieven. Hij is het hoofd oe staat De procedure van de verkie- van de eerste president is nog niet J'eel vastgesteld. nT president wijst drie kabmetsforma- v aan en benoemt overeenkomstig de Strelingen van de drie formateurs de ZJjü ministers. Een bijzondere positie 3in de ministers belast met de depar- -renten van Defensie, Buitenlandse Za- t Binnenlandse Zaken, Financien, Eco- v'-nie alsmede de minister-president. "neze ministers met bijzondere positie zijn ttoegd in bijzondere gevallen die buxten- '-vone spoed eisen, beslissingen te nemen ft gelijke kracht hebben als de beslxs- 3 van de voltallige ministerraad. cenaat vertegenwoordigt de deel- ,„Jcn en elk deelgebied benoemt twee ieden in dit lichaam. De volksvertegenwoordiging bestaat uit lid leden. Het aantal leden van de Negara flepoeblik Indonesia bedraagt de helft van tf! totaal aantal leden uit de overige ge- Meden van Indonesië, dus 50. Als deelgebieden gelden al die gebieden, die reeds een erkende status hadden vóór ce Van Royen-Roem verklaring van zeven Mei. Volgens dit beginsel zijn dus de vol lende deelgebieden op te noemen: 1) De negara Repoeblik Indonesia, met jrondgebied volgens de status quo als ver- ,'neld in de overeenkomst van de Renville. 2) De negara Indonesia Timoer (Oost- Indonesië)3) de negara Pasoendan; 4) i Djawa Timoer (Oost-Java); 5) ne- pra Madoera; 6) negara Soematera Ti moer (Sumatra's Oostkust); 7) negara Soe- natera Selatan (Zuid-Sumatra). Voorts de zelfstandige staatkundige eenheden Djawa Yengan (Midden Java), Bangka, Belitoeng (Billiton), Riau, Kalimantan Bar at (West- Borneo), Dajak Besar (Groot-Dajak), Dae- ren Bandjar, Kalimantan Tenggara (Zuid- Oost-Borneo), Kalimantan Timoer (Oost- Borneo). De positie van Zuid-Asahan is nog niet vastgesteld. De Chinese, Europese en Arabische min derheden zullen in de volksvertegenwoor diging met respectievelijk negen,, zes en drie leden vertegenwoordig zijn. De afvaar diging in de voorlopige volksvertegenwoor diging van leden uit de deelgebieden bui- i;n de negara repoeblik Indonesia wordt in onderling overleg geregeld met in achtneming van de democratische begin selen en zoveel mogelijk in overleg met de gebieden die geen deelgebied zijn. Bij de verdeling van de aantallen af te vaardigen leden over die gebieden wordt uitgegaan van de zielenaantallen der bevolking. De regering van de Verenigde Staten van Indonesië doet binnen een jaar na het in werking treden van de voorlopige consti tutie in geheel Indonesië vrije en geheime verkiezingen houden voor de samenstelling van een gekozen volksvertegenwoordiging. De constituante wordt gevormd door uit- De „Cornet" vloog in 6% uur Daar Tripolis en terug Recordvlucht van passagiers toestel met straalmotoren Ha met vier straalmotoren uitgeruste »&Havilland Cornet", het snelle Britse F^giersvliegtuig, heeft heden in drie uur a 2 minuten een vlucht volbracht van «M kilometer, van Groot-Brittannië naar "aid Benito in Tripolitanië. Het toestel Röd bestuurd door kapitein John Cun- Eagham. jfet toestel is intussen te Londen terug- Êweerd. De gehele reis heen en terug heeft uur en 36 minuten geduurd, jte gemiddelde snelheid was ongeveer 1 km. per uur. .De afstand werd afgelegd in minder dan helft van de normale vliegduur. Er was y-test aanboord die overeenkwam met het é&'icht van 36 passagiers. Bovendien be- jyte het vliegtuig een normale hoeveel- yid vracht en post. Een vertegenwoordiger yu de Havilland zei dat verwacht werd, de Comet voor-zijn ingebruikneming in n°S grotere snelheden zou bereiken. Noodlanding van Deens vliegtuig f3' Nijeveen nabij Meppel geraakte een if!n.s sPortvliegtuig van de Deense lucht- '"uschool L. Hansen uit Kopenhagen °e mist. regen en duisternis in moei- «eden. De piloot, de instructeur Björn Mrsen, slaagde er in op een graslandje y- noodlanding te maken. Met twee leer- 5 Was hij 's middags in Eindhoven W n op we° naar Eelde. De piloot weer t Vergunning om Woensdagmorgen te starten zonder passagiers. breiding van deze gekozen volksvertegen woordiging en de nieuwe alsdan aan te wijzen senaat met gelijke aantallen bui tengewone leden als zij gewone leden tel len. Deze buitengewone leden worden op dezelfde wijze gekozen of aangewezen als de gewone leden. De verenigde vergadering van de volks vertegenwoordiging en de senaat beiden in dubbele getale, is de constituante. De senaat heeft de bevoegdheden haar toegekend in de resultaten van de inter- Indonesische conferentie te Batavia. In het eerste hoofdstuk van de constitutie worden voorts de „algemeen menselijke rechten en vrijheden" omschreven, waarbij de ..declaration of human rights" van de UNO tot richtlijn is genomen. Extra vlees Voor de lopende rantsoeneringsperiode (tot 6 November a.s.) is een extra vleesbon aangewezen nl. bon 365 Algemeen, die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. Het woord is aan.. J. Roux: Het kwaad zegeviert overwint nooit. ..Breng mij terug naar die ou Transvaal". Dinsdagmiddag vertrok van Rotterdam naar Zuid-Afrika, de „Sibajak" van de Rotterdamse Lloyd met 1000 emigranten aan boord, waaronder 300 buitenlanders. De oudste emigranten, het echtpaar Geerdes uit Amsterdam, waarvan man en vrouw elk 80 jaar zijn, gaan in de Oranje Vrijstaat nog eens opnieuw begitlnen. Na het aan boord gaan maken ze tezamen met de jongste emigrant, de zes maanden oude Nikkie Hagemeier, kennis met de gezag voerder van de „Sibajak" kapitein J. C. Schnetler. Senaatsdebat over de Koningskwestie „Gevaarlijk voor land, dynastie en monarchie" BRUSSEL 25 October (A.N.P.). De Belgische Senaat heeft hedenmiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp Struye inzake het houden van een volksraadpleging over cie terug keer van Koning Leopold. De publieke tri bune was geheel bezet, terwijl ook van de zijde van het corps diplomatique grote be langstelling bestond. De katholieke senator Struye erkende, dat tegen de grondwettig heid van het voorstel enige argumenten kunnen worden aangevoerd. De Belgische constitutie verbiedt het houden van een dergelijke volksraadpleging evenwel niet nadrukkelijk. Aangezien de tekst van de grondwet inhoudt, dat alles gedaan mag worden wat niet uitdrukkelijk is verbo den, kan, aldus Struye, een volksraadple ging niet a priori als strijdig met de grond wet worden beschouwd. „Niemand denkt er aan te beweren, dat deze volksraadpleging de ideale oplossing is, aldus de oud-minister, doch wij hebben dit noodmiddel aangegrepen om aan een onhoudbare toestand een einde te maken". De katholieke volkspartij heeft 'kênb'aar gemaakt, dat zij zich bij de uitslag van de volksraadpleging zal neerleggen! Is het van onze tegenstanders te veel gevraagd dezelf de houding -aan te nemen? zo riep Struye uit. De socialistische senator van Remoortel, die hierna het woord voerde, verklaarde dat de socialistische partij zich eenparig zal blijven verzetten tegen het voorstel, daar zij dit in strijd met de gronclwet acht. Hij is van oordeel dat de voorgestelde volks raadpleging een verkapt plebisciet inhoudt en afbreuk doet aan het prestige van de volksvertegenwoordiging. De totale uitgaven, welke met deze volks raadpleging gemoeid zijn, bedragen volgens spreker ongeveer 100 millioen francs. Voor de Koning zal zij uiterst pijnlijk zijn, daar hij in geen enkel opzicht bij de campagnes, die aan de raadpleging voorafgaan, ge spaard zal worden. In dit opzicht is de raadpleging niet alleen gevaarlijk voor het land, doch ook voor de monachie en de dynastie. Sprekende over de gebeurtenissen na 1940 betoogde van Remoortel vervolgens, dat de „onbezonnen daden van de Koning door Hij had de leiding bij de représailles in Haarlem na de aanslag op Krist Viermann van meineed verdacht niets anders waren ingegeven, dan door zijn overtuigdheid van een Duitse over winning" (tumult). De socialistische senator verklaarde dat de Koning zich onmogelijk heeft gemaakt. „Heeft hij niet juist de grootste onhan digheid begaan door aan de vooravond van de debatten over de volksraadpleging aan een Amerikaans nieuwsbureau zijn reeds bekende versie van de capitulatie toe te zenden? Hierin wordt het Britse volk smaad aangedaan, dat Britse volk, dat zich tegen de Duitsers verzette op het ogenblik, dat Konhsg Leopold in defaitisme verzonk", zo riep hij onder toejuichingen van links en hevig protestgeroep van rechts uit. In het algemeen, aldus verklaarde van Remoortel verder, zijn er niet veel Belgen die zich erg druk maken over de Konings kwestie. Is er ooit een Belg in hongersta king gegaan om de Koning terug te krij gen?" riep de socialistische senator uit. „De Koning fteeft als percentage 55 pro cent der geldig-uitgebrachte stemmen ge noemd, Op basis van de laatste verkiezin gen, toen 12,5 procent van de stemmen verloren ging, bekekent dit dat de vorst genoegen zou nemen met 48,25 procent van het totaal aantal stemmen. Hoe kan een vorst genoegen nemen met een dergelijk percentage?" aldus besloot spreker. De liberale senator en oud-minister Hoste onderstreepte tenslotte dat, hoe het resul taat van de volksraadpleging ook is, het parlement uiteindelijk uitspraak zal moe ten doen. De heer Hoste is geen aanhanger van de volksraadpleging. Indien hij er niettemin zijn stem voor zal uitbrengen dan is het, omdat hij geen ander middel ziet om uit de impasse te geraken. Het debat wordt voortgezet. De stemming over het voorstel zal waarschijnlijk Don derdag geschieden. Het voorstel zal zonder twijfel worden aangenomen, daar de katholieken in de Senaat over de absolute meerderheid beschikken en waarschijnlijk bovendien ook enkele liberale senatoren voor zullen stemmen. Het betreffende voorstel zal pas in de laatste helft van De cember in de Belgische Kamer komen. Batavia bedreigd door bakkersstaking Bakkers contra Economische Zaken (Van onze correspondent le Batavia) Naast de vele netelige problemen van merendeels politieke aard heeft Batavia nu ook de zorg voor het dagelijks brood. Het Omdat er schaarste is aan deviezen meel in dit land van de eerste tot de laatste, gram geïmporteerd moet worden, heeft Economische Zaken besloten, dat de brood etende bevolking voortaan maar met wat minder brood genoegen moet nemen, heeft geconcludeerd, dat er wel twintig procent af kan. Derhalve is aan de bakkers de order verstrekt de broodjes voortaan twintig procent lichter te maken. Bij dat voorschrift zouden de bakkers zich wel neergelegd hebben; wat zij echter niet ac cepteren, is de bepaling dat ook de brood prijs twintig procent moet dalen. Een kind kan het vatten, zegt het depar tement: 20 procent minder brood, 20 pro cent lager prijs. Bakkers zijn echter geen kinderen, maar zakenlieden, die er een gans andere redene ring op na houden. Een delegatie heeft die voor hen op het departement uiteengezet. Het kleine broodje, zo zeggen zij, eist even veel werk als het grotere. Het kost even veel arbeidsloon en evenveel brandstof. In tussen is het zout honderd procent duurder geworden en moet de bakkerij, op voor schrift van de hygiënische dienst, dagelijks worden geschrobd met leidingwater, dat tot nog toe gratis verkregen werd, maar nu 2.50 per kubieke metêr gaat kosten. De huur van de gebouwen wordt er niet min der om en evenmin het loon van het per soneel, dat het toch al zoveel moeilijker heeft gekregen, omdat de rijst (door de devaluatie) zoveel duurder is geworden. Accountants zijn er aan te pas gekomen om Economische Zaken te overtuigen van het feit, dat de bakkers een dergelijke last niet kunnen dragen; maar het departement blijft bij zijn besluit: minder brood en lager prijs. Nu lopen de bakkers te hoop en ziet het er naar uit, dat wij over enige tijd in plaats van een kleiner broodje, helemaal geen broodje meer krijgen. „Kriminalkommissar" Albers, de „derde man" bij de Sicherheitsdienst in Amster dam, die het bevel voerde als Lages en diens plaatsvervanger Blumenthal afwezig waren, had zich Dinsdag voor het Bijzon dere Gerechtshof in Amsterdam te verant woorden. Hem was ten laste gelegd het deelnemen aan Silbertanne-moorden in Be verwijk, Velsen, Beemster en Purmerend en het fusilleren van verscheidene Neder landers, onder andere in Haarlem, Amster dam en Abbenes, het in brand steken van vier woningen in Haarlem en het organi seren van razzia's in Velsen, Beverwijk en Zaandam. „Vond u die Silbertanne-acties een offi cier waardig?" vroeg de president aan Al bers. „Ik meen ergens in de stukken te heb ben gelezen, dat u er ook destijds reeds uw afkeuring over hebt uitgesproken". „Dat is juist", zei verdachte. Hij had na de actie in Velsen rapport uitgebracht aan Lages en had daarbij gevraagd, waarom dit alles zo geheimzinnig geschiedde. De Duit sers, zo meende hij, hadden toch het recht en de plicht vijanden van het „Derde Rijk" openlijk neer te schieten. Hij had Lages ge vraagd in het vervolg verschoond te blijven van dit soort opdrachten. Dat had weinig geholpen. Later was Albers opnieuw mee gegaan, naar Abbenes, waar op een boer derij drie Nederlanders werden neer geknald. Op 26 October 1944 was Albers commandant van een vuurpeloton, dat te Haarlem tien Nederlanders neerschoot, als représaille voor de aanslag der illegaliteit op Fake Krist. „Op Krist," zei de presi dent. „We weten allemaal wat dat voor een man is geweest. Voor hem moesten tien brave landgenoten boeten". Daarna had Al bers, zoals hem was opgedragen, vier hui zen aan de Westergracht in Haarlem in brand gestoken. De 64-jarige L. C. A. Broers vertelde als getuige hoe hij met zijn vrouw aanzegging had gekregen binnen een kwartier zijn woning te verlaten. Hij had alleen wat kleren mee mogen nemen. Daar na zag.hij zijn woning in vlammen opgaan. Ook bij het fusilleren van 29 Nederlan ders in de Apollolaan te Amsterdam speel de Albers een rol. Op 10 Februari 1945 drong hij met acht man het huis binnen van ir. H. A. Hóekstra te Blaricum. De heer Hoekstra werd voor de ogen van zijn vrouw neergeschoten. In het huis werd niets gevonden. „Er was op dat ogenblik ook niets", zei me vrouw Hoekstra, die als getuige werd ge hoord, „behalve twee onderduikers en die hebben ze niet gevonden." Viermann in het nauw In de middagzitting ontstond een inci dent, toen de president de ex-Kriminal- sekretar Viermann, die als getuige werd gehoord, verweet dat hij zijn vroegere ver klaringen steeds herriep. „Nu probeert u weer de schuld voor de Silbertanne-acties op de reeds veroordeelde Lages te schuiven, maar tijdens het proces- Lages verklaarde u dat Albers de verant woordelijke man is geweest. Jullie worden allemaal door de Nederlandse justitie bij zonder fatsoenlijk behandeld, maar nu moeten jullie niet denken, dat je met de justitie een loopje kunt nemen". Uit het dossier over de zaak-Lages las de president enkele passages voor waaruit bleek dat Viermann toen Albers de verant woordelijke man had genoemd. „Het Hof verdenkt u van meineed, maar geeft u een uur tijd om nog eens goed na te denken". Daarna werd Viermann weggeleid. Toen hij in de avondzitting weer voor het getuigenhekje verscheen, trok hij zijn des middags afgelegde verklaring groten deels in. Ten aanzien van een enkel punt zei hij: „ik weet het niet meer; ik ben hele maal in de war". President: „Toen het er vroeger om ging de Nederlanders te treiteren, verloor u nooit uw koelbloedigheid, maar nu u uzelf door eigen toedoen in gevaar hebt gebracht, nu bent u plotseling over uw zenuwen heen." Het Hof trok zich hierna terug om zich le beraden over de des middags gepleegde meineed. Nadat de zitting was hervat deelde de president mede, dat het Hof zich door geen enkele getuige bij de neus wenste te laten nemen, maar dat het er intussen nota van had genomen, dat Viermann voor het overgrote deel op zijn onware verkla ring was teruggekomen. Op die gronden zag het af van verdere maatregelen tegen de getuige. Levenslang geëist. De beslissing ligt thans bij de radicalen Elf geredden van de „Ivar" op Terschelling aangekomen De gehele^bevolking van West-Terschel ling was gisteravond uitgelopen toen de sleepboot „Holland" met elf opvarenden van de „Ivar", om half acht de haven binnen voer. Het enthousiasme was zo groot, dat de politie een weg voor de schip breukelingen moest banen naar de bus, die hen naar hotel „Nap" bracht. Hier werd de mannen, een flinke warme maaltijd voorgezet. Stuurman Norking was vol lof over de redding door de bemanning van de sleepboot „Holland" van de rederij Doek- sen, welke hij een staaltje van kranig vak manschap noemde. Norking was echter zeer onder de indruk over het verlies van vijf leden der équipage. De Denen zijn gisteren nog aan boord geweest, waar op.het ogen blik alleen de kapitein is achtergebleven, om wat kleding en andere bezittingen op te halen. De zeven man, die op Ameland zijn, zullen vandaag naar Terschelling wor den overgebracht. Tien der geredden van de ,,lvar:, met in het midden stuurman Norking, na hun aankomst te West-Terschelling. Oostenrijkse communisten verlie zen de helft van fabriekszetels In de Zondag door geheel Oostenrijk ge houden verkiezingen voor de fabrieksraden hebben de communisten ongeveer 50 per cent van hun zetels verloren, terwijl de socialisten hun algehele meerderheid be hielden volgens de bijna volledige uitslagen die heden bekend geworden zijn. In Wenen zijn de socialisten van 87 op 100 zetels gekomen, de (katholieke) volks partij verloor een zetel en kwam op 21 en de communisten behielden 16 van hun 35 zetels. De nieuwe (extreem rechts geachte) onafhankelijke liga verkreeg 7 zetels. In de Westelijke provincies komt de liga na de socialisten, de volkspartij, is derde en de communisten liggen ver achter. Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenochtend: De Franse socialisten hebben besloten de voorstellen die Bidault tot hen had gericht te aanvaarden. Het wachten is nu nog op de i-adicalen, die naar alle waarschijnlijkheid vandaag hun besluit zullen nemen. De animo om deel te nemen aan een minis- terie-Bidault is onder de radicalen niet groot, maar hun voorman Herriot poogt zijn volgelingen tot zwichten over te halen, en wellicht weegt het feit dat zij voor het oog der wereld de verantwoordelijkheid voor de ontknoping of verlenging van de crisis dragen zwaar genoeg om hen tot een zwak ja-woord te bewegen. Bidault verklaarde in elk geval nog wel hoop te koesteren zijn opdracht tot een goed einde te brengen. Het besluit der socialisten is gevallen nadat de radicale partij een communiqué had uitgegeven, tussen welks regels de schuld van de lange duur der regering loosheid in de schoenen van de socialisti sche partij werd geschoven. In de omgeving van Bidault werd ver nomen, dat de socialisten op alle posten in het kabinet rekenen die zij onder Queuille bekleedden, met uitzondering wellicht van landsverdediging. De radicalen toonden zich niet eensge zind gelukkig met het socialistische besluit. Indien zij een reden zoeken om het pre- Storm raast over iJmuiden Loodsdienst weer gestaakt Zandwolken over het bouwterrein aan de Rambonnetlaan bij de IJmuidense Hee renduinen, metershoge rollers over de pie ren en een kokende branding waren van morgen de eerste tekenen van het naderend noodweer. De berichten van de vloot meld den eveneens zwaar weer; alle vissers schepen lagen vanmorgen te steken en de loggervloot heeft de afgelopen nacht weinig kunnen vissen en vele schippers haalden de netten al vroeg in de nacht aan boord. De schade aan de netten was weer groot. Om 5.20 uur in de vroege ochtend moest de loodsdienst voor IJmuiden gestaakt worden, nadat om 4.50 uur die van Hoek van Holland de strijd reeds had opgegeven. De windkracht bedroeg om negen uur reeds 8 (eenheden volgens Beaufort) en naar mate .de storm meer uit het Westen ging woeden, nam zij toe. mierschap van Bidault af te wijzen, kunnen zij die vinden in het geschil om de kieswet. De radicalen streven er naar de proportio nele vertegenwoordiging te doen vervangen door het meerderheidsstelsel, waar Bidault als M.R.P.'er een uitgesporken vijand van is. De mist is dus nog niet opgetrokken en het staat nog niet vast of Bidaults scheepje al of niet de haven zal halen. Ronde Tafel-conferentie weer een stap verder 's GRAVENHAGE, 25 October. Het secretariaat-generaal van de Ronde Ta fel-conferentie deelt mede: „Onder prae- sïdium van de voorzitter van de week, mr. J. H. van Maax-seveen, kwam de cen trale commissie hedenmiddag om 15 uur voor haar negentiende vergadering bijeen in de Trèveszaal, in tegenwoordigheid van de UNO-commissie. Na afhandeling van enkele ingekomen stukken werd als eerste tot oplossing ge bracht, mede dank zij medewerking van de UNO-commissie, een punt van geschil uit de staatkundige commissie, waarover gisteravond nog geen overeenstemming was bereikt. Vex-volgens werd beraadslaagd over de laatste punten van verschil welke zich in de commissie voor financiële en eco nomische aangelegenheden nog voordoen. Om half 6 werd de vergadering ge schorst tot half 9. Alle punten werden diepgaand en open hartig besproken. De vergadering werd te middernacht beëindigd. Treinramp bij Warschau Volgens het Poose ministerie van vervoer zijxx bij een spoorwegongeluk, dat Zonda; ochtend op ongeveer 40 k.m. van Warschau gebeurd is, 19 doden gevallen, maar er gaan hardnekkige geruchten, dat er *-eel meer slachtoffers te betreuren zouden zijn. Men noemt zelfs een getal van 200. Alle beschikbare ambulancewagens van de hoofdstad zijn naar de plaats van de ramp gezonden. Tot dusver hebben de Poolse bladen niet over het geval gerept. De trein vloog in volle vaart in een bocht uit de rails, reed door een leeg gebouw en stortte van een vijf meter hoge spoordijk, zo verklaart men officieus. Functionarissen ter plaatse weigeren inlichtingen te ver strekken, doch spreken de berichten, dat er vele doden zouden zijn gevallen tegen. Hierna was het woord aan de advocaat fiscaal, mr. J. C. Louet Feissei-. Hij zag in de verdachte niet „dc kleine man" bij de Sicherheitspolizei, zoals verdachte zichzelf afgeschilderd had. Alle hem ten laste ge legde feiten achtte hij bewezen. De advo caat-fiscaal zeide gemerkt te hebben, dat het Hof bij de beoordeling van de daden der S.D.'ers de hoogste verantwoordelijk heid op de hoogste chef schuift en dat het bij de bestraffing van Lages' ondergeschik ten rekening houdt met de bijzonder grote en slechte invloed, die deze chef op al zijn ondergeschikten uitoefende. Dit was de enige reden, waarom hij tegen Albers, de .derde man" uit de Euterpestraat, de op één na hoogste straf, levenslang, wilde requireren. De raadsman van Albers, mr. J. A. Kra mer, geloofde, dat men Albers te veel in vloed op de gang van zaken toeschreef. Hij zag zijn cliënt wel degelijk als een kleine man, voor wie hij clementie bepleitte. De president bepaalde de uitspraak op 8 November. Krijgt de Tsjech Clementis Tito-aanse neigingen? Geruchten uit Lake Success In kringen te Lake Success werd Dins dag gezegd, dat ernstige meningsverschil len aan het licht zijn gekomen in de Tsjechoslowaakse delegatie bij de UNO. De minister van Buitenlandse Zaken, Clementis, zou uiting hebben gegeven aan zijn ontevredenheid over de door Rus land gevoerde politiek ten opzichte van de nieuwe Oost-Duitse staat en hij zou op ondubbelzinnige wijze critiek hebben geoefend op het door Stalin aan Pieck, de president van de nieuwe staat, gezon den telegram. Clementis zou aldus uiting gegeven hebben aan de natxonalistische gevoelens van de Tsjechoslowaken „die de Duitsers nog sterk genoeg haten om iedere sym pathie te smoren voor het „Duitse volk", waaraan Stalin zijn gelukwensen heeft gezonden en zijn medewerking heeft aan geboden" aldus werd gezegd. In welingelichte kringen te Lake Success wordt er aan herinnerd, dat Clementis deel heeft uitgemaakt van de Tsjechoslo waakse communistische groep, welke in 1939 het Duits-Russisch pact niet heeft goedgekeurd, en gezegd dat men in Fe bruari 1948 geaarzeld heeft Clementis tot minister van Buitenlandse Zaken te be noemen wegens zijn voox'malige „nationa listische neiging". Toen werd de naam van Fierlinger genoemd en men zou thans opnieuw overwegen Clementis door Fier linger te vervangen. NOG STORMACHTIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in Dc Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Vaxxnacht aan de kust tijdelijk nog zware storm, in het binnenland storm achtige wind tussen West en Noord. Morgen overdag langzaam afnemen van de storm. Wisselend bewolkt met enkele buien. Belangrijk kouder dan vandaag. 27 October: Zon op 7.25 uur, onder 17.22 uur Maan op 14.34 uur, onder 21.25 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 October Hoog water: 6.25 en 18.56 uur. Laag water: 2.03 en 14.23 uur. Donderdag 27 October: Hoog water: 7.17 en 19.41 uur. Laag water: 2.50 en 15.14 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1