Veei critiek op het wetsontwerp inzake materiële oorlogsschade Radio geeft Donderdag Landbouw en veeteelt moeten 60 pet. van onze export gaan leveren riem we u PANDA EN DE MEESTER-GIDS J lABDnl'm Woensdag 26 October 1949 TWEEDE KAMER K.V.P.-fractie toont geringe neiging tot medewerking Integrale vergoeding bepleit (Van onze parlementaire redacteur). Reeds Dinsdagmiddag bleek duidelijk in de Tweede Kanier, dat het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade er niet zonder slag ol' stoot zal komen. Minister Lieftinck, die met zijn ambtgenoot van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr, In 't Veld, achter de regeringstafel zetelde en zich verzekerd had van de hulp van twee deskundige amb tenaren van zijn departement, zal vermoe delijk nog enige veren moeten laten om zijn ontwerp aangenomen te krijgen. Er is reeds felle critiek uitgeoefend. De heer IJsselmuiden (K.V.P.) legde aan het slot van een lange redevoering namens zijn fractie de verklaring af, dat de opzet van het wetsontwerp niet zijn instemming heeft en dat de neiging bij zijn fractie groot is goedkeuring aan de totstandkoming er van te weigeren. Zij zal slechts kunnen voorstemmen, indien enige ingrijpende ver beteringen worden aangebracht. De heer IJsselmuiden overwoog de indiening van een motie, waarin de Kamer uitspreekt, dat uitbi-eiding nodig is van de schaderege ling voor huizen bij eigen bewoning en van de vergoeding van beclrijfsuitrustingen; dat scherpere waarborgen gegeven behoren te worden betreffende de credietverlenmg voor de bouw of herbouw van woningen en bedrijfspanden en dat een betere beroeps instantie moet worden ingesteld. Dat is dus niet bijster hoopvol voor mi nister Lieftinck. Ook de steun van de Chris- teüjk-Historischen heeft hij nog niet, want namens hen zeide mr. Van der F e 11 z, dat het ontwerp in zijn huidige vorm on aanvaardbaar is. Trouwens, de Anti-Revo- lutionnaire heer Van den Heuvel sprak zich al evenmin vleiend over het ontwerp Uit. Laatstgenoemde opende het debat en zijn kwalificaties lieten aan duidelijkheid niets te wensen. Hij gewaagde van een „stunte lige, bureaucratische regeling", die bij lange na niet tegemoetkomt aan de rechtmatige verlangens van de gedupeerden. Hij wenste integrale vergoeding van de schade en vreesde fel verzet, wanneer de toch al ont goochelde en wantrouwige slachtoffers slechts de op het wetsontwerp gebaseerde uitkeringen zullen ontvangen. Het ontwerp schenkt te weinig rechten, vond hij. Duidelijk komt dit zijns inziens tot uiting door het ontbreken van een on afhankelijke beroepsinstantie. Het draag kracht-principe kon zijn goedkeuring niet wegdragen, omdat het de gegoeden het meest aan de schadevergoeding, die een zaak van het gehele Nederlandse volk is. wil laten bijdragen en er het minst van wil laten profiteren. Aandacht vroeg de heer Van den Heuvel voor het zwaar getroffen Walcheren voor de buiten het wetsontwerp slaande kerkenregeling. Indertijd is aangeraden voor de herbouw van de kerken grote plan nen op te zetten. Dit is in vele gevallen gedaan en zelfs is reeds volgens deze plan nen gebouwd. Men rekende daarbij op een hoge vergoeding, doch nu puntje bij paaltje komt. krabbelt de regering terug. Op zijn minst verwachtte hij een loyale uitvoering van de vroegere toezeggingen. Eigenlijk was de heer Van den Heuvel alleen maar tevreden over de landbouwver- goedingen. doch deze vallen ook buiten het wetsontwerp. Ingewikkeld Evenals de heer Van den Heuvel pleitte de heer IJsselmuiden (K.V.P.) voor integrale vergoeding'. Hij betreurde, dat de regering niet is uitgegaan van het eenvou dige systeem: geef terug, wat verloren is gegaan. Men komt nu met allerlei ingewik- De griep is al heel goed te merken, Ik moet nu voor drie man al werken. Maar 'k kom keurig klaar En breng alles voor elkaar Want met 'n TIP weet 'k mezelf te versterken. 'ti TIP VAN BOOTZ i Veenendaal ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Och tendblad. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad, 8,40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Popu laire muziek. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Platen. 11.45 Causerie over Indonesië. 12.00 Dameskoor. 12.30 Weerbericht. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Hongaarse muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Vraaggesprek. 13.25 Dans- orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pianoconcert, 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Kalci- doscoop. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Volksmuziekschool. 19.35 Ronde Tafel conferentie. 19.45 Regeringsvoorlichtings dienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Philharmonisch orkest. 21.15 „Plakboek". 22.00 Populaire muziek. 22.20 Orkestconcert 23.00 Nieuws. 23.15 Klankbeeld over werk studenten. 23-35 Platen. HILVERSUM n. 414.5 31. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed, 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 waterstanden. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 1015 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12,00 Angelus. 12.03 Septet. 12.30 Weerbericht. 13.00 Nieuws: 13.20 Platen: 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Prome nadeorkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.45 Pla ten: 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor do jeugd. 17.30 Zigeunerkwintet. 17.50 Rijk overzee. 18.00 Platen. 18.15 Voor land en tuinbouw. 18.30 Koor en piano. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws. 19.15 Muziekcauserie. 19.40 Radio- krant. 20.00 Nieuws, 20.05 Gavarieerd pro gramma. 21.00 Familiecompetitie. 21.35 Ge varieerd programma. 22.05 Platen. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.3.5 Platen. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Kamerorkest en soliste. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor de landbouw. 12.40 Gramofoon muziek; 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00—15.00 Gramofoonmuziek. 17.00 idem, 17.05 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Syndicale kro niek. 18.25 Gramofoonmuziek. 19.50 Radio feuilleton. 2(1.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwar tet 22.30 Gramofoonmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. kelde, onvoldoende vergoedingen. „Ik heb het wetsontwerp drie maanden lang bestu deerd", zo riep hij uit, „maar als ik nu examen moest doen over de bepalingen er van, zou ik zakken als een baksteen Bij de vergoeding van huisraadschadc is onvoldoende rekening gehouden met de sociale factoren, zo meende spreker. Mr. Oud (V.V.D.) wilde de zaken wat nuchterder zien/ Het is begrijpelijk, dat hij vooral de belangen van zijn stad bepleitte, wel de zwaarst getroffene in de laatste oor log, toen hij om een gunstige vergoeding vroeg voor de herbouw van grote bedrijfs gebouwen. Overigens constateerde hij, dat we er niet zijn, als we alleen het oog gericht hou den op de sociale rechtvaardigheid en dus op integrale vergoeding. Er is een tegen pool: het economisch en financieel moge lijke. De bedragen voor het verlenen van uitkeringen moeten tenslotte ook opge bracht worden. Er zal gezocht moeten wor den naar een stelsel, waarbij de sociale rechtvaardigheid en het economisch en fi- nancieel mogelijke in evenwicht komen. Het wetsontwerp in zijn huidige vorm be reikt dit volgens hem niet. Daarom is het van belang billijkere en juistere maatsta ven aan te leggen Joij de verdeling van het door de regering beschikbaar te stellen be drag. In amendementen is de weg daartoe aangegeven. Wat de financiering van de vergoedingen betreft, opperde mr. Oud het denkbeeld, aan hen, die gaan bouwen, geen geld uit te betalen, maar obligaties met een lange looptijd. Als deze door de gedupeerden ver kocht worden, financiert dus niet het rijk direct de wederopbouw, maar doen parti culieren het. Dat bespaart veel administra tieve rompslomp. Mr. Van der Feltz (C.H.) was voor integrale vergoeding. Hij vreesde boven dien, dal de oorlogsslachtoffers gedupeerd zouden worden tengevolge van de devalua tie, doordat zij guldens zullen ontvangen, die minder waard zijn dan bij de taxatie van de schade en hij klaagde er over, dat in veel gevallen de schadevergoeding op basis van de verkoopwaarde in Mei 1940 te laag is getaxeerd. Speciale regeling voor Middelburg? Mr. Van der Feltz vroeg ook bijzondere aandacht voor Walcheren. Als het Walche ren slecht gaat, gaat het ook Middelburg slecht. Wanneer men deze stad dus recht vaardig wil behandelen, dient men terdege met haar bijzondere positie rekening te houden. Daarop grondde hij zijn verzoek om een speciale behandeling van Middel burg bij de schadevergoedingsregeling. Mr. Ten Hagen van de P. v. d. A. sprak zijn voldoening er over uit, dat de wijzigingen, die de regering in het ontwerp heeft aangebracht, verbeteringen zijn ge bleken. Hij wees er voorts op, dat de Kamer bij aanneming van het ontwerp een zware verantwoordelijkheid op het nage slacht legt. In de wet wordt namelijk vast gelegd, dat ongeveer 4J4 milliard aan scha devergoeding uitgekeerd zal worden. Dit komt er op neer, dat gedurende vijftig jaar een kwart milliard extra aan belastingen opgebracht zal moeten worden. Mr. Ten Hagen was slechts matig inge nomen met deze wijze van financieren, om dat men het aan het nageslacht onmogelijk maakt een goed sociaal leven te leiden. Het is bovendien de vraag, waai' men het geld vandaan moet halen, als er oorlog of crisis Komt. Onze generatie, zo vond hij, moet de schade nivelleren. Een gedeelte van het gespaarde vermogen dient gelijkelijk over de getroffenen verdeeld te worden. Mr. Ten Hagen kwam tot de conclusie, dat men geen recht op integraal herstel kan laten gelden. Wel bestaat de plicht de ver goeding economisch en sociaal verant- oord te doen zijn. Op allerlei detailpunten had hij critiek hoewel hij in het algemeen achter de mi nister slond hetgeen ook tot uiting kwam in een aantal door hem ingediende amende menten. De heer Ten Hagen deelde mede, dat zijn fractie zich zal verzetten tegen alle pogingen om te komen tot uitbreiding van die gevallen van vergoeding, welke niet economisch verantwoord zijn. Worden de desbetreffende amendementen aanvaard, dan zou zijn fractie moeten overwegen haar stem aan het ontwerp te onthouden. De heer De Ruiter (C.H.) betreurde het, dat de pachtbedrijven buiten de rege ling vallen. De heer De Haas (K.V.P.) betoogde dat de oorlogsschade, indien ze als collec tiviteit Is geleden, ook door de collectiviteit gedragen moet worden. De heer Hofstra (P.v.d.A.) meende, dat de theorie van vergoeding van alle oor logsschade een overwaardering van de eigendom en overschatting van de functie van de staat is. De gedachte van differen tiatie naar draagkracht is niet op aanvaard bare wijze in het ontwerp tot uitdrukking gebracht. Hij vond het een bezwaar dat het dekkingsplan is losgelaten. Zijns inziens zal men spoedig betreuren, dat niet een zelf standig fonds voor de wederopbouw is op gericht. Het ontwerp zal boven de finan ciële draagkracht gaan, vreesde hij. Ver dere uitbreiding is niet te aanvaarden. Hij kon het ontwerp niet bewonderen, maar achtte het aanvaardbaar als een compromis tussen het financieel mogelijke en de op vattingen, die in de Kamer heersen. Om kwart voor één 's nachts is de ver gadering gesloten. Heden (Woensdagmid dag) worden de beraadslagingen voort gezet. Uitzending van militairen uit Dépot Schoonhoven Interpellatie in de Tweede Kamer (Von onze parlementaire redacteur). In de Dinsdagmiddag gehouden verga dering van de Tweede Kamer vroeg de heer E. Vermeer van de P.v.d.A. de Kamer verlof aan de minister van Oorlog vragen te stellen over het vertrek naar Indonesië van miliairen uit het dépot Schoonhoven. Des avonds stond de Kamer deze inter pellatie aan de heer Vermeer toe en be paalde op voorstel van de voorzitter dat zij gehouden zal worden op Woensdag 26 October. De Koningin heeft ten paleize Soestdijk de oud-gouverneur van Suriname, dr. W. Huender, en mevrouw Huender in audiëntie ontvangen, Textiel binnenkort vrij?? De mogelijkheid om binnen afzienbare tijd de textiel vrij te geven, is door de betrokken instanties reeds onder ogen gezien. Het vrijgeven van de textiel wordt o.a. mo gelijk gemaakt door de grote stijging der produelie van de thuisnaaislers, in dienst van de verschillende confectiebedrijven hier Ier stede. Een verdere stijging der productie van de thuisnaaisters kan echter alleen plaatsvinden als zij de beschikking krijgen over moderne snelnaaimachines- Nader vernemen wij nog, dat dc Fa. Engel Kuipers, naai- en speciaalmachines. Kleine Houtstraat 113, alhier, telef. 14444 in de leve ring en de verhuur van electrischc snelnaai- machines, welke vrijwel geruisloos lopen, voorziet. (Adv.) Autobestuurder krijgt een jaar gevangenisstraf Onder invloed van drank twee kinderen doodgereden De kolenhandelaar H. P. te Berg en Dal, die op 28 Augustus, toen hij Onder invloed van sterke drank verkeerde te Ubbergen met zijn auto twee kinderen doodreed, is door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Voorts werd hem de bevoegheid tot het besturen van een auto ontnomen voor de tijd van één jaar. Veertien dagen geleden was tegen hem negen maanden •gevangenis straf, f 200.- boete, drie maanden hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een jaar intrekking van het rijbe wijs geëist. MINISTER MANSHOLT IN ARNHEM: Meer begrip voor onze agrarische politiek bij de Benelux-partners Op de jaarvergadering van de aartsdio cesane boeren- en tuindersbond te Arnhem heeft minister S. L. Mansholt een uiteenzet ting over het regeringsbeleid inzake de landbouw gegeven. De minister wees er op, dat er in niet- landbouwkringen maar weinigen zijn, clie beseffen, welk een uitzonderlijke prestatie de Nederlandse landbouw reeds levert. Niet alleen is deze er in geslaagd de hoogste opbrengsten per hectare te verkrijgen, maar tev.ens mag worden aangenomen, dat hij aan de toenemende behoefte aan voedsel van het Nederlandse volk zal kunnen vol doen. De verhoogde consumptie in ons land stelt bijzonder zware eisen aan de boer. Behalve in het toenemende binnenlandse verbruik, moet de boer ook zijn aandeel in de export blijven leveren. Het agrarisch aandeel yan de totale Nederlandse export bedraagt"thans reeds meer dan 45 procent. Voor het einde van de Marshall-hulp zal de landbouw echter 60 procent van de uit voer voor zijn rekening moeten nemen. Recht op bestaanszekerheid De landbouwer heeft daarom het recht op bestaanszekerheid. Deze is evenwel niet De najaarsstormen der laatste dagen hebben» langs de Zuidkust van Engeland veel schade aangericht. Hier houdt een bulldozer bij Sandgate in Kent opruiming onder de ravage die door het zware weer aan de zeewering is aangericht. Nofa over de devaluatie te verwachten (Van onze parlementaire redacteur) Tot dusver is de Tweede Kamer versto ken gebleven van een debat over de ge volgen, die de devaluatie voor ons land gehad heeft en nog heeft, hoewel de rege ring uitdrukkelijk om inlichtingen gevraagd was. De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck heeft nu per brief aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering haar binnenkort een nota inzake de devaluatie zal overleggen. Bankbiljettencirculatie bereikt record-laagtepunt Met een bedrag van 2938,2 millipen gul den is de bankbiljettencirculatie op een laagterecord voor dit jaar beland. De tot dusver laagste stand werd bereikt op 20 Juni, toen voor 2941,5 millioen gulden aan bankbiljetten in omloop was. Ongetwijfeld zal de bankstaat van de volgende week weer een uitzetting der circulatie te zien geven onder invloed van de ultimo, die dit maal wegens de gebruikelijke pachtbeta- lingen op 1 November, sterker clan anders kan zijn. De bijzondere rekening van de schatkist is met circa 20 millioen gulden toegeno men, zeer waarschijnlijk als gevolg van een overboeking van de andere vrije sal do's, die als tussenrekening voor de Mar shall-hulp fungeren. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Gewezen „Oberleutnant" aan Nederland uitgeleverd Dezer dagen is naar Nederland overge bracht de 51-jarige vroegere „Oberleut nant" K. Schmitz, die ervan verdacht wordt verantwoordelijk te zijn voor het fusilleren van zeven inwoners van Rot terdam in 1944. Op 10 October 1944 liep een Duitse sol daat op de Rijsdijk te Rotterdam tegen een onder stroom staande draad, welke door de hevige rukwinden was losgewaaid. De sol daat was vrijwel op slag dood. Daar de Duitsers van mening waren, dat dit een geval van sabotage was, arresteerden ze zeven mannen, die aan deze dijk woonden. De volgende dag stelde men twee van de zeven mannen weer in vrijheid, maar de vijf anderen werden naar de plaats van het ongeval gebracht. Een directeur van een vlasfabriek en een arbeider werden bij hen gevoegd en alle zeven werden gefusil leerd, waarna men hun huizen in brand stak. Na de oorlog was de verblijfplaats van Schmitz onbekend. Onlangs ontdekte men, dat liij als arbeider werkte in een fabriek te Breill in Duitsland. Hij is thans aan Nederland uitgeleverd en in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten. K.V.P.-raadslid geroyeerd De heer J. B. Roukens, oud-wethouder van Kerkrade, die onlangs ontslag nam als lid van de K.V.P. en van de K.V.P.-fractie in de Kerkraadse gemeenteraad, omdat hij zich niet kon verenigen met de gang van zaken bij de wethoudersverkiezing, is thans door de gemeentelijke centrale van de K.V.P. Kerkrade geroyeerd als lid van cle partij. Dit royement houdt in, dat hij zijn raadszetel ter beschikking van de K.V.P. dient te stellen. Beroep op deze beslissing is mogelijk bij het kringfeestuur van de partij. door een enkele maatregel te verwezen lijken. In de eerste plaats is een zo uitge breid mogelijke voorlichting nodig, alsmede een krachtige bevordering van de grond verbetering en van andere maatregelen, welke tot rentabiliteitsverhoging kunnen leiden. Daarnaast is het noodzakelijk, dat de stabiliteit van cle prijzen wordt verzekerd. De behoefte hieraan dringt zoveel te meer nu de zogenaamde „gemakkelijke markt" van de eerste na-oorlogse jaren van schaar ste aan het verdwijnen is. Er dient thans voor te worden gewaakt, dat het „vrije spel" van prijsontwikkeling niet ontwrich tend gaat werken, aldus de minister. De minister ging dan uitvoerig in op dc maatregelen, die in het belang van een stabiele prijsontwikkeling reeds zijn en nog zullen worden genomen. De vleesprijs is vrijwel stabiel als gevolg van het export contract, dat met Engeland ten aanzien van cle levering van bacon is gesloten. De de valuatie is hierop van geen invloed omdat door middel van subsidies zal worden voor komen. dat de hogere prijs, die thans voor buitenlandse voergranen moet worden be taald, moet worden doorberekend. Bovendien geeft de regering voor het „baconvarken" een minimum-prijsgarantie voor het gehele jaar 1950 van 1.85 per kg geslacht gewicht. Ten aanzien van de melkprijs deelde de minister mede, dat het onlangs verschenen melkrapport van het Landbouw Economisch Instituut mede heeft gediend tot het vast stellen van de basisprijs voor de boeren- melk van November 1949 tot November 1950. Vergeleken met het vorige geeft dit rapport een melkprijsverlaging te zien van ongeveer een cent per liter als gevolg van de grotere productie. De minister acht het vraagstuk van de veevoedervoorziening zeer belangrijk. Naar zijn oordeel is de veevoederdistributie nood zakelijk in het belang van de handhaving van de prijzen. De thans bestaande over gangsmoeilijkheden zijn echter niet onover komelijk. Door uitbreiding van eigen ver bouw van veevoer dient in de hoeveelheid, welke men boven de gedistribueerde nodig heeft, te worden voorzien. De opvoering van de eigen verbouw moet steeds meer cle basis van onze veehouderij worden. Benelux belangrijke stap vooruit Tenslotte ging minister Mansholt uitvoe rig in op de ontwikkeling van de economi sche unie met België en Luxemburg. De minister verklaarde, dat het tot voor kort steeds een groot vraagteken is geweest of het door Nederland gevolgde landbouwbe leid ook binnen het Benelux-verband mo gelijk zou zijn. Op de onlangs gehouden minister conferentie in Luxemburg is men te dezer zake een belangrijke stap vooruit gekomen. Was de Belgische regering tot dusverre huiverig voor kunstmatig ingrijpen in de landbouw ter verzeke ring van een redelijk prijspeil, thans heeft spreker meer begrip voor deze opvatting ontmoet. Men heeft nu er kend. dat cle positie van de Belgische landbouw in het kader van de Benelux volkomen zal veranderen. Te dien aan zien zal België van importland export land moeten worden, aldus de minis ter. Er zal worden nagegaan, in hoeverre het Nederlandse systeem van beheersing van de prijzen in Benelux-verband kan worden aangepast. Hetzelfde zal geschieden met het in cle Nederlandse landbouw toegepaste stelsel van heffingen en toeslagen bij de in- en uitvoer. Ook de werking van het Landbouw Economisch Instituut (L.E.I.) zal ten behoeve van de Benelux-landbouw in studie worden genomen. De Benelux- commissie voor landbouw, visserij en voed selvoorziening heeft opdracht gekregen, voorstellen te doen omtrent de wijze waar op deze politiek in de drie landen van de tol-unie gezamenlijk kan worden toegepast. Meineed bestraft De Officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem eiste negen maanden gevange nisstraf met aftrek tegen de gebroeders K. uit Wychen wegens het plegen van meineed in de zaak van een derde lid van de familie K., die in de nacht van 5 op 6 December van het vorige jaar te Nijmegen het stop teken van een politieman voorbij reed. De betrokken politieman kon destijds nog juist wegspringen voor de in volle vaart op hem afstuivende auto. Beide verdachten, indertijd als getuigen a décharge gehoord, verklaarden, dat zij geen agent op de rij weg hebben zien staan. De officier wees nog op de ernst van deze zaak. Wanneer de justitie niet kan bouwen op betrouwbare, onder ede afgelegde getuigenverklaringen, zou de hele rechtspraak op losse schroeven komen te staan. J^aveii Ludwig Kunz. Spronr - Vertaald door Gor*ri n> Ht* C. Hafkamp, Wtefd^**5 In dit bundeltje, waarvan h vertaling eerder dan het Duit verschijnt, staan vijf verhalen 0;;ri2 Joden gedurende of na de oorlr personen: een over een man die -a!i centratiekamp terugkomt en kwijt blijkt te zijn, maar «A*»? werk hervindt een over een uXj|G voormalig S.S.-er neerschiet boom die een soldaat doodt -IT een övö teruggekeerde Jood, dio dooi-0V"> ex-Nazi's vermoord wordt en Nazi-rector die een Jood uit Llen,ov^ maar zijn geweten voelt vna„ "llli allemaal wel goed bedoeld m-f"' i Kunz vertilt zich gedurig 'aan pretentieuze beelden waarmee iv W voudige gegevens versiert om z»;21'11^ baringen over het menselijk h 1,,.i 0r nri- doorgaan. ..Ziin ppzir-M 14. Terwijl Panda dus, zoals wij de vorige keer zagen, allerakeligste dingen mee maakte, nam William T. Bobberbroek voor de poort van het museum op harte lijke wijze afscheid van zijn gids, Joris Goedbloed. „Ik heb reuze-veel geleerd .ei de reiziger eenvoudig. „En dat stenen poppetje is nou nét mijn smaak. Hortus heet hijzei je dat nietHet ga je goed Pietersenl" „Ik smaakte groot genoegen aan deze rondleiding," betuigde Joris hoffelijk. „En dat poppetje, gelijk gij het zo schalks noemt, heet Horus. Helaas kan ik verder niet van uw gezelschap genie ten, aangezien ik hier op mijn leerling moet wachtenJa, dat deed hij dan toch nog; hij bleef om een hoek staan kijken hoe het met Panda afgelopen was. Nu, dat zou hij gauw genoeg zien! Met veel gebel en getoeter reed. er een dieven- wagen voor, die door zaalwachter Spat- tenpieper en de directeur van het museum opgebeld was. Spattenpieper gaf per soonlijk Panda over aan de hoede van de agentdie bij de dievenwagen hoorde. „Houd, hem in de gaten, man!" sprak de wachter. Het is een gemeen type! Mijn Horus-beelcl stelen! Bah!" Nu, die agent was niemand minder dan brigadier O. de Knalpeut, en die knapte dat karweitje wel even op. Hij wierp Panda in de wa gen, en sloot die vervolgens met verschil lende sleutels af. Toen ging hij voorin zitten, om weg te rijden. En Joris Goed bloed? Ja, Joris Goedbloed zag dit alles aan. „Ach, ach," sprak hij tot zichzelf. Wat nu te doen? Weliswaar zijn dit niet mijn zaken, maar tóch kan ik de onder gang van mijn leerling niet met droge ogen aanzien. Non plus bona fides! gelijk mijn klassieke leermeesters zo treffend aanvoeren! Komaan! Opgetreden!"- Wat wil hij doen? vragen wij ons af. Mis schien vinden wij de volgende keer de oplossing. doorgaan, „Zijn gezicht was eram„e als as. Ruwe zware vouwen W 7 e" M ingevreten door de jarenlange weerkerende bijtende aiwst 5 k grijsgroene, glazig starre ogen nieuwe, gelukkige glans". Dc heer Nico Rost heeft een hriBi auteur geschreven als voorwoord-7 in dat het zo goed is dat we een*fe: het verzet in Duitsland horen overW** ten „tegen terreur en onderdrukking6*- hot geluk en do orde" een S? commentaar, want in geen van de is van het verzet sprake. l Bedenk, du Oil w doend verzorgde kiwi F hoest een zwakke x.-,,,, asthmatischc aanlegt overblijven. Neem «J2 co, bestrijd tónderL,* middellijk met de httrlili,? wachtende, slUmoploiJJJ. CURSUS VOOR GEDEMOBILISEERDE!, In de Volshogeschool te Bergen (Nvv wordt van 7 tot 12 November een cir voor gedemobiliseerde^ gehouden, Mr i' B. W. Haveman, adviseur bij hetmini.4 van Verkeer en Waterstaat, houdt eeri K leiding over de economische positie r> Nederland. De heer T. Cnossen, directe var de Centrale Stichting Landbouw ert gratie, spreekt over emigratie-moge^ heden. Mr. M. M. Rooy, hoofdredacteur* de Nieuwe Rotterdamse Courant, beb delt het onderwerp „Nederland inde;* reld". Mr. J. J. M. Veraart, secretaris* de Stichting van de Arbeid, houdt eer leiding over het onderwerp „Strijd oi5. menwerking in het bedrijfsleven". De is G. M. C. Hardebeck spreekt over indmfc. alisatie en vakbekwaamheid. HEDEN VERKOOP OUD-HOLLANDSE DOEKEN (140 X 180) /jj Beperkte voorraad v. DUIVENBODEN Geil. Oude Gracht 108—110 - Telefoon lt-J (Ah) Glas. De secretaris-generaal van de Tsje chische vakvereniging voor de ceramiek-industrie heeft vandaag ont huld, dat de Tsjechoslowaakse p,i- dustrie zich thans concentreert op 4t productie van glas, dat als vervangings middel moet dienen voor schaarst grondstoffen, in het bijzonder voor ke per, lood, brons, staal en hard hout J: de proefnemingen is, naar hij zeide, bleken, dat glas een uitstekend en g:ei- koper vervangingsmiddel is. Botsing. Gisteren is te Barbentane bij u Franse stad Avignon een dieseltó gederailleerd en tegen een muur botst. Tot dusver heeft men 11 docue 32 ernstig gewonden uit het wrak re nen halen. Men vreest, dat er nog cc doden zullen worden gevonden. Naar de vrijheid. Leden van de Oost-Dr.t volkspolitie met speurhonden en a;s- ten van de Sovjet-Russische geheid politie zijn aan de kust van de Oost» gepost, om de in aantal toenemen.» ontvluchtingspogingen van Oost-Dui> sers naar Zweden te verhinderen, a© heeft een lid van de volkspolitie, w met zijn hond naar de Britse zóne i! gevlucht, te Uelzen verklaard. Hij ver klaarde, dat bijna elke nacht vissers boten met vluchtelingen uit Duitse OOii- zeehavens vertrekken. Bezuiniging. Bij het Lagerhuis is door t*« conservatieve leden, Prescott en w Stanley Reed een motie waarbij verzocht wordt de wedden ministers en parlementsleden met m te verlagen. Bereden protest. Dertig Deense J0C& zijn op hun paarden in optocht dooroe straten van Kopenhagen getrokken» op het ministerie van Financiën te F testeren tegen de belasting op paarcc* rennen. Baldadigheid. De taxi-bestuurders Bamberg (Beieren) hebben besloten-» 5 uur niet meer te werken om voch^ 's nachts en 's avonds niet meer slachtoffer te worden van bal»*" heden van Amerikaanse soldaten, a liet Duitse persbureau D.P.A. Lening. De Franse regering heeft 3.W- gram streptomvcine uitgeleend aar.- kindernoodfonds van de UNO ter strijding van tuberculose onderdek- in Duitsland en Joegoslavië. Postdienst. Volgens de „New York He'? heeft de luchtvaartmaatschappij.!'; York Airways" een bureau g®-'^ leerd voor het organiseren van IC^lU VUL/i UCt Lil 1,j„i nieuwe postdienst met hefSchroeP® tuigen boven de stad, de voorsteden langs de kust. Perzië dan maar. De sjah van Iran, hammed Reza. heeft besloten 08t land in vreemde talen weer Ferzie hoort te heten, in plaats van aP;.r-, „fouten te vermijden". Het minis van Buitenlandse Zaken heeft aan Perzische diplomatieke missies u buitenland een circulaire ge*® waarin wordt gezegd, dat in het DB der in economische en handel»^ legenheden fouten werden S6IB .j waardoor het wenselijk was de naam weer te gebruiken.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2