Het Hek van de Dam- Sinds de iabaksartikelen vrij zijn wordt er meer gerookt K! roken. Een eeuwfeest Weer 93 gelukkige gezinnen in Haarlem-Noord J TToens'kg 26 October 1949 ?MNIE.ONDERZOEK WIJST UIT: Vooral pijptabak is zeer in trek een representatief deel van onze be- ii 2 heeft het Nederlands Instituut voor •fpublieke Opinie in September de vraag ^Sfods 1 Juli zijn de tabaksartikelen van on gegaan. Welke van deze artikelen df,°s u sindsdien meer, welke minder?" Antwoorden: Rookt meer x 55 O T3 x *3 o 'a "c 5 ri si! t- ao 19 pet. 12 14 19 20 pet. 15 7 7 61 pet. 73 79 74 Sigaretten Sigaren - - Pijptabak Shag (invallend is hoe de omzet van pijptabak de afschaffing van de distributie geste- is Veertien procent van de bevolking ^nkt nu meer pijptabak dan toen de roolc- Skelen nog gedistribueerd werden Daar at zeven procent van de bevolking tegen- Jver die nu minder pijptabak is gaan ook de „consumptie" van shag is derk gestegen; 19 procent van het publiek U nu meer shag, tegen 7 procent die nu siinder shag rookt dan vóór dat de distri butie vrij was. Het sigaretten verbruik is ongeveer op betzelfde peil gebleven. Alleen het aantal waren-rokers is afgenomen: 12 pet. rookt «fineer, dan 15 pet. nu minder sigaren dan toen de distributie nog niet was opge- Tlles bij elkaar genomen vinden we ^termeer antwoorden „ik ben meer gaan roken", dan „ik ben minder gaan roken". %ds de distributie vrij is. wordt er dus in Nederland meer gerookt dan daarvoor. Dat wil echter nog niet zeggen dat er p-rer aan roken wordt uitgegeven dan toen er nog distributie was. Opvallend is immers da» er meer mensen (goedkope) shag zijn E;Èn roken maar dat er daarnaast velen yn die minder (dure) sigaren zijn gaan "Dat is echter niet alleen een gevolg van büfeit dat de dubbeltjes thans vaker wor den omgekeerd voor ze worden uitgegeven. B(i de laagste inkomens-trekkers is het eatal mensen dat minder sigaretten is Geschenkzendingen naar Indonesië Beperking van vrijstelling van invoerrechten De in Indonesië bestaande vrijstelling van tabaksaccijns, invoerrecht en statistiek- recht, tot een bepaald quantum of gewicht, naar Indonesië ten behoeve van particu lieren in te voeren en niet voor de handel bestemde tabaksproducten (dit zijn der halve sigaretten enzovoort in zogenaamde geschenkzendingen) zal met ingang van 1 Januari 1950 enige beperking ondergaan. Van die datum af zal de vrijstelling gel den voor 200 sigaretten of 50 sigaren of i/2 kg gekorven tabak óf i/2 kg van deze tabaksproducten tezamen. STAKING BIJ WERK IN DE COEN- HAVEN Honderdtwintig arbeiders van de aan nemers- en betonhouw-maatschappij Hil- len en Roosen te Amsterdam hebben op het complex van de Coenhaven het werk neergelegd. Zij eisen voor bijzondere pres taties een extra toeslag'. Zes weken ge leden is met de uniebonden en de EVC een overeenkomst gesloten, waarbij de loon- kwestie nader werd vastgelegd. De maat schappij betaalt het contractloon plus 25 procent volgens de dispensatieregeling. De aannemers die op dit complex de werk zaamheden uitvoeren hebben nu onderling besloten niet afzonderlijk met de EVC in contact te treden over deze loonkwestie. gaan roken, veel groter dan het aantal mensen dat meer sigaretten is gaan kopen sinds de distributie vrij is. Bij de midden klasse en welgestelden daarentegen vinden we nu meer mensen die meer sigaretten zijn gaan kopen dan vroeger. Met de shag is het andersom. De omzet daarvan is sterk toegenomen onder de min der gesitueerden. Bij de beter gesitueerden daarentegen is van een vermeerdering van de omzet van shag geen sprake. De dure sigaren worden meer gerookt dan vroeger door de beter gesitueerden en minder door de minder gesitueerden. Alleen dc pijptabak neemt een uitzon deringspositie in. Arm en rijk is meer pijp tabak gaan roken sinds de distributie vrij is! (Nadruk verboden). Gezicht op het nieuwe complex van Sint Jozef" aan het Jephtaplein in Haarlem ,St. Jozef" kreeg er een mooi blok bij We mogen dan allemaal mopperen, dat het met die woningbouw lang niet vlug ge noeg gaat, ja, dat we zelfs eerder achter- dan vooruit gaan; zo langzamerhand is er sinds 1945 in Haarlem-Noord weer een stad bijgebouwd. In het bijzonder tussen de Vondel- en de Vergierdeweg zijn hele wijken verrezen en het Jephtaplein, tot voor kort nog een weiland waar de koeien graasden, vormt in stedebouwkundig opzicht vooral door het effect dat de wat forsere bebouwing van de Muiderslotweg maakt een aan trekkelijk punt. Daartoe dragen in niet geringe mate de door de Haarlemse architect B. J. J. M. Stevens ontworpen winkels en woningen van de R.K. Woningbouwvereniging Sint Jozef, die over enkele weken gereed zijn, bij. Het zijn er 97, waarvan acht duplex- huizen, vijf woningen voor grote gezinnen en vier winkels met bovenwoningen. In de winkels komen een bakker, een slager, een kruidenier, een melkhandelaar. De bewoners in 'de omtrek behoeven voor hun eerste levensbehoeften dus niet ver te lopen. En een paar Haarlemmers, die al lang op een eigen zaak hebben gevlast, kunnen hier een bedrijf gaan opbouwen. „We hebben erg veel pleizier in deze bouw gehad", zegt de aannemer, de heer Weber, van de Bloemendaalse firma J. We ber en A. J. Wijsman en hij verklaart hoe dat komt: voor het eerst sinds lange jaren meer en betere materialen en vooral ook beter geschoold personeel met liefde voor het vak. Over het hele complex is ongeveer een jaar gebouwd, de zeven weken dat het werk door de stucadoorsstaking was gestagneerd inbegrepen. De huizen hebben een gemiddelde inhoud .van 265 kubieke meter; die voor de grote gezinnen komen daar ver boven uit. Tedere woning kwam gemiddeld op elf mille, het gehele complex werd voor 946,000,aan genomen, het ophogen van de grond in cluis. De gemiddelde huurprijs ligt om en bij de zeven gulden per week; voor de grootste percelen bedraagt hij acht en een halve gulden, waarbij dan nog een paar ■en kapconcours, waarvoor de eisen zo gesteld waren, dat alleen de be- waamste coiffeurs er aan konden deel- Jjeinen, wond plaats te Westminster. Lon- ®en, De deelnemers aan deze competitie een schriftelijk examen afleggen •ft oovendien hun bekwaamheid tonen op w gebied der kapkunsthet maken van Pruiken, en historische kapsels inbegrepen. coroiuo Jean Black, een van de jury- Wen, onderwerpt, een der examen-proe- tJen aan een deskundig onderzoek. dubbeltjes voor het onderhoudsfonds en de contributie voor de bouwvereniging komen. Voor een arbeidersbudget dus een tamelijke belasting, doch men hoopt de huurtoeslag-regeling van rijk en gemeen te ook op dit blok van toepassing te krij gen en bovendien bestaat de redelijke ver wachting, dat de 15 huurverhoging niet voor de bewoners van dit door Païamedes- straat, Vondelweg, Jephtaplein en -straat begrensde blok zal gelden, omdat de ge stegen bouwkosten reeds in de huurprijs verdisconteerd zijn. De heren Weber en Wijsman zijn in het bijzonder trots op hun keukens en geen wonder, want zij zijn een lust voor het oog. Hun mening wordt door bewoonsters want velen konden om zo te zeggen met hun verhuizing niet wachten tot de verf droog was volkomen gedeeld. Algemeen worden deze ruime domeinen voor de huis vrouw, met hun vooroorlogse betegeling en hun granito-uitrusting, geroemd. De hy giëne wordt ook gediend door de douchecel die in geen enkele woning (met uitzonde ring van de benedenverdieping der duplex- 1 ïuizen) ontbreekt. Deze, als wij ons niet vergissen, voor de eerste keer in Haarlem toegepaste „twee-in één oplossing" ziet er ook al erg aantrek kelijk uit. De bovenwoningen zijn voor de jonge en grotere gezinnen bestemd, de benedenverdieping voor bejaarden. Wan neer mettertijd wat meer speling komt in de woningvoorraad en de oudjes een pas sender bewoning geboden kan worden, be hoeft slechts een deur te worden wegge broken en de gehele woning komt ter be schikking van de bovenbewoners. Intussen is he't nog lang niet zover. Want bij „St. Jozef'' staan er nog een dikke 250 gegadigden op een sedert lang afgesloten wachtlijst. „Dat is juist de reden, dat het bouwen ons, ondanks de grote moeilijk heden die de beperkingen van de na-oor- logse tijd ons oplegt, meer voldoening geeft dan vroeger. Want nu hebben we bij ieder huis dat klaar komt het gevoel, dat we daadwerkelijk hebben bijgedragen tot de leniging van de woningnood". Verloren stad ontdekt Walter Fairservis, licl van de anthropolo- gische afdeling van het Amerikaanse na tuurhistorische museum, heeft verklaard, dat een „verloren stad" ontdekt is in Zuid west Afghanistan, Men meent hier te doen te hebben met de stad Pershawaroen. De vrij goed bewaarde overblijfselen van deze oude stad, die ten tijde van de kruistochten in baar bloeiperiode was en meer dan 100.000 inwoners had, zijn toevallig ontdekt door een Amerikaanse expeditie, toen deze door de Dodenwoestijn in Afghanistan trok. De stad had een lengte van ongeveer 10 k.m. en een breedte van ongeveer 8 k.m. De huizen, monumenten, fonteinen en bruggen zijn goed bewaard en de leden van de expeditie hebben zelfs keukengerei en meubelen in buitengewoon goede staat aan getroffen. Van de afd. Haarlem der Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst Het eeuwfeest van de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst is, groot opgezet, in Amsterdam gevierd. Dit ligt nog vers in het geheugen. Daarom heeft de afdeling Haarlem en omstreken dezer Maatschappij besloten om haar eigen eeuw feest te beperken tot een onofficiële her denking. Dus zonder een receptie en offici ële redevoeringen. A.s. Zaterdag wordt in Brinkmann een maaltijd gehouden, ge volgd door een bijeenkomst waarin vrou wen van dokters de revue „Zo zijn ze!" zullen opvoeren. Bij de afdeling Haarlem en omstreken zijn thans 240 leden aangesloten. Sjeune kebbits Het paard van de groenteboer is bruin, zijn huid glanst en weerspiegelt het geel van de gelakte kar, met opstand. Het ge wone aanzien dus van een groentekar met garnituur. De baas is ookal van het ge bruikelijke aanzien. Maar als u denkt dat deze groenteman een gewone groenteboer is vergist u zich. Hij spreekt buitenlands als het nodig is. O zo! Zelf hebben wij het gehoord. Bij een Engelse dame had hij aan gebeld en presenteerde daar zijn waar. En ziet, de dame had wel trek in de mooie groene kool. Gedachtig aan vroegere ge sprekken klonk het prompt: „fijne Kebbits mefrow, sjeune Kebbits". Het werd prima verstaan ook. De „Keb bits" verwisselde van eigenaar. De Bossche politie heeft dezer dagen een inval gedaan ten huize van V. D. L. te Den Bosch. De Amsterdamse recherche en het internationale bureau tot bestrijding van handel in verdovende middelen verdachten V. d. L. er van, te handelen in verdovende middelen. Een hoeveelheid van 23.000 mor- phinetabletten werd bij hem aangetroffen. V. d. L. heeft deze morphine destijds uit een Engelse dump gestolen. Van de olieraffinaderijen, die voor de oorlog in Indonesië waren gevestigd, werkt thans alleen het bedrijf van de Bataafse Petroleum Maatschappij op volle capaciteit. Met de ivederopbouio van de andere bedrijven is men op het ogenblik druk bezig en enkele daarvan hebben de arbeid dan ook reeds gedeeltelijk kunnen hervatten. Èen gedeelte van het laboratorium der „Standard Vacuum" te Soengai Gerong (Palembang) ivaar evenals bij de B.P.M. zeer veel Indonesiërs tewerk gesteld zijn, die een uitstekende sociale verzorging genieten. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg; „Metropolitan ballet", 8 i /-^brandt: „Singende Engel", alle leeft., it >en k*® uur- Palace: ..Tussen liefde izonaeja j,( 2. 4.15. 7 en 9-15 uur. Luxor öi s>i?eglrnent der verdoemden". 2, 4.15, 7 City: „Een avontuur in Berlijn", tuin il i 4-3®' 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De H»ic. ii xas"'- 7 en 9.15 uur. Frans 1geheim van Mayerling". 18 j., 2.30 arken in nUur- Spaarne 17: Expositie woon- iU-22 uur (tot en met 30 October). DONDERDAG 27 OCTOBER H^osc°pen; Midcteg. en avondvoorstel- Hoe het groeide De Amsterdamse vroedschap heeft een crediet van 35.000 gulden verleend om in Februari het, honderdjarig bestaan van de dienst van publieke werken enigszins in overeenstemming te vieren met de wijze waarop men daar met ka pitalen goochelt Er komt dan ook een grote tentoonstelling. De dit jaar in uit voering zijnde werken, van bestrating tot aanleg van nieuwe havens, vergen maar liefst de somma van vijftig mil- lioen. Dat ging vroeger anders. Ten tijde van koning Lodewijk stelde een specia le commissie eens een onderzoek in naai de kosten van de openbare werken en rapporteerde letterlijk: „De dienst ver slindt jaarlijks het onmetelijke bedrag van 750.000 guldens en hierop kan ze ker een vijfde gedeelte bespaard wor den". De zware gang Toen daar gisteravond die auto met een vaartje van een kilometer of vijftig van het Rembrandtsplein kwam, een halve cirkel om een taxi draaide en vervolgens de Reguliersbreestraat inzeilde waar de bestuurder blijkbaar in een verscheurend dubio raakte welk trottoir hij het liefst van nabij zag, want hij bezocht met zijn voertuig onpartijdig zowel linker- als rechterweghelft, wij herhalen, toen wij deze gemotoriseerde late feestganger aan de Franse slag za gen, hielden wij ons hart vast voor de twee agenten, die de weg opsprongen en door middel van gebiedende handge baren de nevel die voor 's mans brein hing, trachtten te doorbreken om hem tot halthouden te brengen. De man achter het stuur beschouwde deze politiële actie waarschijnlijk als oen plotselinge uitbarsting van diepe genegenheid, want hij wuifde minzaam terug, als was hij een vorst die het goed met zijn onderdanen meent. Nu wat dat natuurlijk een misvatting en hij be greep het pas toen er een fluitje begon le snerpen. Hij kwam meteen met knarsende rem men tot stilstand, stapte uit en sloop op zijn tenen naar de agenten. Op een in drukwekkende fluistertoon sprak hij tot dc wetsdienaren: „Ssshhhht. Moejjede- nienzewakkermake?" en trachtte zich daarna te verwijderen, als was er niets gebeurd. Nu weten wij wel dat het gevoel voor humor van Amsterdamse politie-ambte- naren en tram-conducteurs stof voor hele rubrieken geeft, maar dat de on derhavige brigadier deze terechtwijzing zou ontvangen met: „Zo vader, hebben ze gesmaakt", achtten wij een verbazend bewijs van medeleven. „Zè, zè", zei de man in de staat van verontwaardiging die het doeltreffendst kan worden bereikt door een uitgebreid verbruik van Z.O.G.. „khepdermaaréên- gehad". Hij sloot deze mededeling af met een serie onsamenhangende klanken, die waarschijnlijk moesten dienen om de politie ervan te overtuigen dat hij zeer wel bij zinnen was, doch nauwelijks het gewenste effect bereikten. „Geef jij je contact-sleuteltjes maar eens hier, broer", zei de brigges, blijk baar van plan om alle registers van het familie-leven te bespelen. Er ontstond daarop enige achterdocht in de alcohol- mist. De man dacht een hele tijd ondiep na en zei toen overredend: „Doeniezo- rotjóh". Dat had hij natuurlijk beter unnen laten, want voordat hij het wist maakte de brigges zich met blik semsnelle greep van het sleutelbosje meesier en zei op strenge toon: U kunt morgenochtend om zeven uur uw wa gen terug kr-'on halen bij het bureau Singel en U zoekt nou maar een hotel". Toen de man dat alles verwerkt had, zei hij: „Daddoeniknie" en nam een halsstarige houding aan, „Asdiewage naar 'et beroo gaat", zei hij, „gaanik- mee". „Dat kan gebeuren", zei de brig ges en gaf door middel van een Japanse greep het sein, dat de optocht kon be ginnen. Eén van de vele optochten die avond aan avond uit het vermaakscen trum van Amsterdam met nimmer wis selende zekerheid naar het sobere per ceel van de politie aan 't Singel leidden. De automobielen die erheen gebracht worden, geven het bureau het aanzien van de parkeer-plaats van een nacht club en die indruk wordt nog versterkt door het aanzien van de gasten, die om een of andere reden het verblijf in het politie-bureau prefereren boven dat in een hotel. Op mooie zomeravonden of wanneer het binnen te vol wordt, zetten zij zich op de stoep en zingen daar soms vierstemmig liederen. Zij hebben er een fraai uitzicht op de Munt en het Singel en korten zich de lijd met het uiten van critiek op het waarnemings vermogen van de politic en het bespot telijke van de gedachte dat de mens na een paar borreltjes geen auto meer zou kunnen besturen. Af en toe wordt er één opstandig en verlaat de stoep om een onderhoud met de dienstdoende in specteur'aan te vragen. Hij eist dan on middellijk zijn vierwielig motorvoertuig terug en dreigt in geval van weigering de inspecteur dat hij er meer van zal horen. Nu is een eenvoudige herhaling van dit dreigement door de inspecteur meestal voldoende om het gezelschap op de stoep, weer compleet le maken. Het moet trouwens gezegd, dat de politie een vaderlijke toewijding aan een groot vaderlijke tolerantie paart bij de be handeling van haar klantjes. Deze val len doorgaans na een paar uur in de slaap der onrechtvaardig behandelden en snurken dan op verongelijkte toon de nacht uit. Om zeven uur worden zij ge wekt door een agent die de sleuteltjes weer uitdeelt. Zij gaan dan naar huis meestal met een kater en soms met een bekeuring, die geld gaat kosten. Maar altijd met de zwaarste psychologische straf, die de politie voor deze overtre ding in petto heeft: de noodzaak om thuis opheldering te verschaffen over de nachtelijke afwezigheid. Hun gang is dan ook zwaar als lood. Knijpbril Een van de verschillen, waarop wij niet nader zullen ingaan, tussen Parijs en Amsterdam ligt opgesloten in de Oudemanhuispoort, een grotendeels overdekte straat tussen twee van de meest schilderachtige burgwallen, die de hoofdstad zich in deze voort varende tijd nog veroorloven kan. Wij bedoelen dat het er op een mistroostige herfstdag niet om uit te houden is. Al het stof dat de wereldgeschiedenis heeft doen opwaaien, ligt hier verzameld in metershoge stapels naarstig beduimelde boeken. Die worden in de loop van ie dere morgen door de kooplieden uit sombere muurspelonken gelicht en op ruwe toonbanken uitgestald. Boven een der ingangen van dit voorportaal dei- universiteit kan men een enorme ge beeldhouwde knijpbril aantreffen, een diepzinnig symbool van de wetenschap, die even verder in zo ontstellend ruime mate voor het grabbelen ligt. Toen wij een kwartier tussen de gevolgen van de uitvinding der boekdrukkunst gesnuf feld hadden, zoals dat technisch heet, waren wij tot de verrassende conclusie gekomen dat alle letterkundige werken, ivaarvan men de titels uit het hoofd moet leren, ook werkelijk bestaan. Verder konden wij vaststellen dat zowel de Romantische Werken van Jacob van Lennep als de dramatische proefstukken van Johan C. P. Alberts tot de stief dochters der negotie behoren. In de gauwigheid lazen wij nog net dat het bij houden van een dagboek de laatstge noemde auteur alleen al vijf gulden heeft gekost aan de hem als inspiratie bron dienende kleintjes koffie. Hij komt, hij komt De intocht van St. Nicolaas in de hoofdstad heeft dit jaar reeds op 30 No vember plaats om redenen van midden- standsbelang. Naar ons van bevoegde zijde ter ore kwam, hebben de uit een tienjarige distributieperiode voortge vloeide zorgen inzake de aankoop van suikergoed en marsepein niet verzuimd Het Ballet der Lage Landen heeft deze week bezit genomen van het kleine Theater de la Mar om daar iedere avond een serie proeven te geven van de ontwikkeling der danskunst in de loop der tijden. Van de medewerkenden noemen wij Mascha ter Weeme, Elisabeth Her mann, Max Dooyes en Aart Ver- steegen. Vanavond wordt in het Concertge bouw de dirigent S. H. Englander herdacht, die in de oorlog is omge komen als slachtoffer van het natio- naal-socialisme, met een programma van koorzang. Morgen heeft er we- In de hoofdstad uit derom een volksconcert plaats onder leiding van Hein Jordans, waarop Thomas Magyar het vioolconcert van Walton ten gehore brengt. In liet British House aan de Heren gracht worden op Vrijdagavond, werken van Nederlandse en Engelse componisten uitgevoerd door Ama ryllis Fleming (cello), Laurens Bogtman (zang), Piet van der Hurk (fluit) en Felix de Nobel (piano). In de kleine zaal van het Concert gebouw geeft de Amerikaanse violist Louis Kaufman (die in de films „Gejaagd door de wind" en „De vjoeste hoogte" optrad) een recital, dat onder meer werken van Bach en Darius Milhaud bevat. Annette Kaufman begeleidt hem aan de vleu gel. Kunsthandel Buffa in de Kalver- straat exposeert tot 12 November een keuze uit de tekeningen van Charles Roelofsz. hun invloed te doen gelden op de reeds bejaarde kindervriend, wien het rijden in een ongunstig jaargetijde over de daken ook niet in de koude tabbaard is gaan zitten. Zozeer ging hij hieronder gebukt dat zijn gestalte, tot dusver rijzig als die van Eduard Verkade, waarmee hij trouwens ook de markante gelaats trekken gemeen had, in aanzienlijke mate ineenzakte. Vooruitgeschoven waar nemers beweren thans dat men zelfs mag spreken van een treffende gelijke nis met de acteur Paul Huf, welke in druk nog wordt versterkt aldus schrijft men ons doordat Sinterklaas de achteruitgang van zijn postuur tracht te compenseren door een opvallende verfijning van gebaar en een overbe schaving van zijn dictie. Aan de reeds vaak in discrediet gebrachte authenti citeit van de goedheiligman behoeft echter geen grein van twijfel te bestaan, want hij zal de rode tabbaard om de schouders plooien welke de kinderen in hun liederen bij de haard zo aandoenlijk plegen te bezingen. BOEDA „Partij van de Arbeid achter Atlantisch Pact" Standpunt ten aanzien van de gewapende macht toegelicht „De Partij van de Arbeid" wenst een volstrekt positieve houding aan te nemen ten aanzien van de verdediging van het Westen tegen de intense dreiging uit het Oosten. Zij is bereid voor deze verdediging grote offers te brengen, die onvermijdelijk de levensstandaard van het Nederlandse volk zullen verlagen. Dit standpunt kan de Partij van de Arbeid echter alleen verdedi gen wanneer zij er van overtuigd is, dat het Nederlandse volk iets terugkrijgt, dat de grootte van zijn offers rechtvaardigt." Met deze woorden schetste de heer K. Vorrink. voorzitter van de Partij van de Arbeid gisteren op een bijeenkomst van de Vereniging van Marineofficieren in de Haagse Dierentuin het standpunt van zijn partij ten aanzien van de gewapende macht. De socialistische afkeer van het militai risme kwam volgens spreker niet voort uit een absolute afwijzing van een weermacht, maar uit weerzin tegen de kapitalisti sche machtsstrijd om afzetmarkten en in vloedssferen. Na de eerste wereldoorlog demonstreerde de mensheid haar onmacht bij het organiseren van de vrede, de Vol kenbond werd een fiasco, het nationalisme leefde weer op. De economische crisis van 1923 bewees, aldus spreker, de onmacht van het heersende systeem en werkte de op komst van extreme organisaties in Italië en Duitsland in de hand. Er ontstond in die dagen een dreigend oorlogsgevaar. De heer Vorrink betoogde, dat de oude S.D.A.P. dat oorlogsgevaar destijds heeft ingezien. In 1937 werd besloten om de eis tot natio nale ontwapening uit het partij programma te schrappen. Spreker verklaarde overtuigd te zijn, dat de tweede oorlog voorkomen zou zijn, als heel de wereld had begrepen, dat men gezamenlijk tegen iedere aggressie van nazi-Duitsland moest optreden. De kruiserskwestie Thans worden zij wederom bedreigd, zo ging spreker voort. Na de tweede wereld oorlog traden nieuwe tegenstellingen aan de dag, geconcentreerd, aldus spreker, rond het Russische gevaar. Systematisch worden de economische fundamenten van West-Europa ondergra ven en als het Westen en de Verenigde Staten van Amerika er niet in slagen de sociale en economische problemen de baas te worden, dan zal. aldus spreker, de toe stand zeer gevaarlijk worden. Naar het oordeel van de spreker was ook een mili taire dreiging reeds aanwezig. Daaraan kon volgens hem alleen een gecoördineerd Europa en Amerika weerstand bieden. Het tijdperk van de volstrekte souvereiniteit der staten is voorbij, zo betoogde spreker, van een nationale verdediging kan daardoor geen sprake meer zijn. Er is alleen een na tionale bijdrage in het organisch geheel van strijdmiddelen van het Atlantisch Pact. De heer Vorrink gaf als zijn mening weer, dat ons land, als zeevarende natie, ook in de maritieme verdediging een bijdrage moest leveren. Hij betwijfelde echter of de krui sers. die thans op stapel staan, wel de meest geschikte bijdragen zouden zijn. In deze opvatting meende hij steun gevonden te hebben bij vice-admiraal Pinke, die blijkens een recente verklaring in een der dagbla den „een harmonisch vlootplan" als onmo gelijk heeft verworpen. Wcst-Duitsland moet meehelpen Het doel: veiligheid in Europa, zal naar sprekers oordeel niet bereikt kunnen wor den wanneer West-Duitsland niet in het West-Europese verdedigingsstelsel geïncor poreerd zal worden. De heer Vorrink be pleitte verder een snelle opbouw van de gezamenlijke strijdmacht der West-Euro pese unie. Hij toonde zich een voorstander van één Atlantische defensiestaf onder één commando. „Laten wij het grote perspectief zien, dat de wereld ons thans biedt", zo eindigde hij, „anders zullen wij overstroomd worden door de barbarij uit het Oosten." Op een desbetreffende vraag deelde de heer Vorrink nog mede, dat het standpunt, dat hij thans had ontvouwd, gedeeld werd door geheel de Partij van de Arbeid. Dit standpunt zou onver anderd blijven, zo zeide hij, indien de Partij van de Arbeid uit de regeling zou treden en in de oppositie zou gaan. Is daar dan kans op? zo werd gevraagd. De heer Vorrink antwoordde, dat de hoge kosten voor de landsverdediging een verlaging van 't welvaartspeil met zich mee zouden brengen. „Als die las ten niet eerlijk over alle Nederlanders zouden worden verdeeld en bijvoor beeld dividenden zouden worden ver hoogd om industriëlen te bevoordelen, dan zou de P. v. d. A. de regering ver laten". ZWEEDS SCHIP OP WRAK GEVAREN Het Zweedse stoomschip Astri van de rederij Brodin te Stockholm is op de Noord zee bij Zeebrugge op een wrak gestoten en aan de grond gezet. Het voorschip maakt water. De Astri was op weg van Antwer pen naar Mombassa en meet bruto 2578 register ton. Voetbal Tweede Helft der competitie begint Zondag 11 December Op Zondag 13 November zullen de meeste eerste klassers de laatste wedstrijden van de eerste helft van het competitie-pro gramma spelen. Enkele elftallen hebben nog een achterstand, waaronder de eerste klas sers uit Kennemerland. Besloten is Zondag 20 November te bestemmen als inhaaldag en op die dag zullen ook de wedstrijden voor de KNVB-bekcr, welke de afgelopen Zondag zijn uitgesteld, worden gespeeld. Voor 20 November staan voorlopig op het programma HaarlemBlauw Wit, VSV KFC en RCHHBS. Het is niet uitgeslo ten, dat hierin wijziging komt, omdat de volgende Zondag (27 November) ook als inhaaldag beschouwd wordt. Een week later (4 December) hebben de clubs, die in een afdeling spelen met tien clubs, zoals de eerste klassers, vrij en op Zondag 11 De cember begint de tweede helft. Dat be tekent, dat RCH naar HBS trekt, dat Haar lem bezoek krijgt van Zeeburgia en VSV van ADO. Deze regeling is getroffen, opdat de competitie gelijk opgaat en alle elftallen op dezelfde dag het tweede deel der com petitie kunnen beginnen. Tweede Kerstdag is bestemd voor beker wedstrijden. Sport In 't kort PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De Dinsdag gespeelde par tij Laros (IJmuiden)—Ligthart (IJmuiden) om het damkampioenschap van Nederland is in remise geëindigd.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5