IJmuider Courant fa jaargang No. 19383 Haarlems Dagblad Besnoeien Sir Stafford Cripps opent het bezuinigmgsdebat m het Lagerhuis De Koningin en de Prins brachten officieel bezoek aan de hoofdstad Storm met windsnelheden van 120 kilometer per uur ux: Kennemei'laan 154, Telef. Adm. 5437, S Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), 47, Santp. - Haarlem. Gr. Houtstr. 93, ^!foon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn <9pccdjts ttearltmartjc «Courant (Intra té?6) - Donderdag 27 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ts GEVOLG van de devaluatie heeft iT- Britse regering zich genoodzaakt ->n tot bezuiniging op de staatsuitgaven, •jag heeft Attlee aan het Lagerhuis 'bedeeld, waarop zij zal besnoeien, 'fmieen hadden blijkbaar zeer ingrijpen- atregelen verwacht, maar in verhou- ?Jtot he1 totaal der uit§aven °P de ^e- p dienst bleek de besnoeiing niet groot -n Niet meer dan 280 millioen pond, EiS een enorme som lijkt op de exploi- :t>"rekening van één jaar, maar in dit S slechts 8.4 is. De oppositie, bestaan- uit conservatieven en liberalen, heeft Ank prompt gereageerd door te ver- e gn dat dit plan tekort schiet en dat de vide werkelijkheid veel krasser besnoeiing <7 intussen heeft de regering kennelijk in Sr eigen kring al heel wat moeite gehad die 280 millioen te bereiken. Zij heeft oogd nergens zwaar in te grijpen en dus r bezuinigingen over een zo groot mo- jk aantal posten verdeeld. Dit geeft m geheel het ietwat armelijke aspect van In lappendeken. Het brengt bovendien ie dat terwijl men bepaalde schokken mijdt anderzijds een bijzonder groot ■■M mensen in meer of minder mate de Aerking van de bezuinigingen onder- L[ En de Britse bevolking heeft het al Ailijk door hoge belastingen en door de velerlei beperkingen die zij sinds de oorlog heeit moeten verdragen. Het leven, vooral wereldstad als Londen, waarin bijna 1 vijfde van de bevolking des lands is •gehoopt, is daarbij buitengewoon duur. ^"pogingen van de Labour-regering om vrij hoge levensstandaard te handhaven 'ebben tot een ingewikkelde en moeilijke •«stand geleid. Zij heeft op sociaal gebied, -ede door haar ver-gaande nationalisatie- •ó'itiek, een kostbaar beleid gevoerd. Dat op den duur tot beter verhoudingen B rgzonder toestanden zou leiden kon men s menig geval erkennen, maar zich tegelijk dragen: kan de situatie van het ogenblik :a allemaal verdragen, en waar is het r-d? Eenmaal op de weg der nationalisatie jgnde maakte de Britse regering al sinds «aime tijd de indruk, dat zij zichzelf niet verremmen kon. Het plan tot nationalisa tie van de staal-industrie, dat nog niet is gevoerd maar welks verwezenlijking niet «gegeven, heeft verwondering ook in jdêra landen gewekt. Temeer omdat het, t tegenstelling met de nu genationaliseerde ^ja-industrie, die in Engeland en Wales al éids tientallen jaren grote gebreken en Sortkomingen toonde, hier een goed-ge- Kjaniseerde nijverheid geldt, welker pro ductie na de oorlog zeer bevredigend is stegen. Het kabinet-Attlee verkeert in een niet benijdenswaardige positie. De premier heeft de verkiezingen uitgesteld tot het volgend jaar. Langer dan uiterlijk negen maanden Ion dat uitstel evenwel niet zijn, want dan ral het mandaat van het Lagerhuis (vijf jaarjzijn verstreken.Met verkiezingen in het vooruitzicht een bezuinigings-programma te moeten uitvoeren is een noodzaak, die democratische regeringen van deze tijd nog veel zwaarder valt dan haar voorgangsters van een halve eeuw geleden haar gevoeld zouden hebben. Het besef van de impopu lariteit der maatregelen heeft de mate van besnoeiing ongetwijfeld geremd. Ook nu beeft men al ontstemming bij de bouwvak arbeiders gewekt door het bouw-program- ma te beperken. Velen critiseren de geringe besnoeiing op de militaire uitgaven (onge veer vier procent) zonder blijkbaar te be seffen dat de regering op dit terrein de banden eigenlijk niet vrij heeft vanwege baar verplichtingen onder het Atlantisch Pact en de afhankelijkheid van alle West- Europese landen van Amerikaanse hulp. Gratis verstrekking van geneesmiddelen onder het National Health Scheme wordt door een voorschrift, dat ieder die een recept vraagt daarvoor een shilling moet totalen, vervangen. Het is een beseheiden tedrag en de regering verwacht er een voordeel van tien millioen pond voor de staatskas van, maar in menig gezin dat er alleen met de grootste moeite kan komen tellen die extra-shillings zwaar. Waarbij dan nog komt dat men, tengevolge van de devaluatie, een nieuwe algemene stijging van de levenskosten vreest en deze ver achting min of meer bevestigd ziet door de verlaging van de subsidies aan de land- tcuw. Terwijl de oppositie de regering cri- iiseert omdat zij niet genoeg heeft besnoeid, rijn velen onder haar aanhang ontevreden adat zij de weg der binnenlandse hervor mingen, die zij zolang en met zo krachtige Sappen bewandeld heeft, nu schijnt te heb- ba verlaten en tot bezuinigen is overge gaan, Men kan zich voorstellen dat alom sat gevoel is gewekt, dat de regering tegrote ontstemming heeft getracht te ver dijden, dat zij voor een radicale ingreep is teruggedeinsd, dat zij dus niet krachtig beeft gehandeld. Dit moge de oppositie in se verkiezingssfeer, die al in Engeland Merkbaar begint te worden, tenvolle pogen hit te buitenzulk beleid wekt boven wen onder de eigen volgelingen altijd een of meer onbehagelijke gewaarwording, «et is het besef dat er weifeling in de soogste regionen is, dat men daar beducht s voor impopulariteit. Dit zal de protesten tegen de wèl toegepaste besnoeiingen ver sterken. De mens is vaak geen logisch den- tend wezen. Critiek op een regering, die lang .aan het «wind is en derhalve de wind niet meer in ee zeilen heeft, is overigens altijd gemak- «hJk, De sociale arbeid, door het Labour- Mwnd verricht, verdient in menig opzicht «wondering en is van blijvende waarde. \(w/e °Aecdeï wil zijn moet erkennen, jöt als zij dure hervormingen ondernomen |j 'n economisch-slechte tijd, nog altijd soude waarheid geldt, dat alleen in zulke hen het nieuwe kans op verwezenlijking Jr. bn tijden van welvaart maken zij ^nig kans; er dringt geen nood en de ns is geneigd op zijn lauweren te gaan rosten. moet men in Groot-Brittannië ^wachten, hoe lang het nog zal duren eer ^gering tot verdere besnoeiingen zal Boeten overgaan. R. P. Mr. Cort von der Linden geen burgemeester van Den Haag V 3' HAAG 26 Oct. De Regeringsvoor- deelt mede dat bei-iehten als P j m ^emeester van Groningen, mr. ®agen worden ter benoeming tot burge- Van 's RravpnViaao vnllrnmpn ilit H. Cort van der Linden, voorge- óe lucht gegrepen zijn. Tienduizend ambtenaren en twintigduizend soldaten minder in 1950 Campagne tot verovering van dollar-markten moet beschaving redden LONDEN, 26 October (Reuter). De Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, heeft bij de opening van het debat in het Lagerhuis over de bezuinigingsmaat regelen tot een bedrag van 280 millioen pond sterling, welke de regering als gevolg van de devaluatie, gaat toepassen, een rede uitgesproken. Hij verklaarde daarin, dat de enige werkelijke oplossing voor de Britse economische moeilijkheden een voortdurend efficiënter wordende productie is. Sir Stafford Cripps gaf een overzicht van de bezuinigingsmaatregelen der regering en deelde mede, dat de sterkte van de strijdkrachten in April 1950 ruim 20.000 man kleiner zal zijn dan het reeds genoem de sterktecijfer van 750.000 man. De voor gestelde jaarlijkse bezuiniging van 30 mil lioen pond sterling zal ook bereikt worden door een belangrijke inkrimping van de staf van het hoofdkwartier, vermindering van de uitgaven voor de bureaux voor op leiding, intendance en administratie en be zuiniging op de werkprogramma's, in het bijzonder de overzeese. Engeland, aldus de minister, kan zich niet veroorloven nieuwe leningen of credie- ten aan andere landen toe te staan, be halve in zeer bijzondere gevallen. Volgens een ruwe berekening zouden de voorstellen neerkomen op een verminde ring aan het einde van 1950 met niet min der dan 10.000 bij de departementen werk zame personen. Er zullen nieuwe maatregelen genomen moeten worden om de binnenlandse vraag te verminderen. Het aanbod van goederen op de binnenlandse markt zal moeten wor den verminderd, totdat de productie op nieuw belangrijk zal zijn gestegen. Sir Stafford Cripps zeide verder, dat als gevolg van de nieuwe bezuinigingen de ge legenheid zou bestaan om de gehele zaak bij de volgende begroting onder ogen te zien. Nieuwe fiscale en andere maatregelen zullen dan zo nodig genomen kunnen wor den. „Wij kunnen ons niet veroorloven van onze hulpbronnen veel te gebruiken om ponden sterling aan andere landen te ver schaffen. Onze in het verleden gevolgde politiek stelde ons in staat zeer essentiële hulp te verlenen bij het herstel van het economische leven in Europa en Azië, maar wij moeten het thans kalmer aandoen, of wij willen of niet." „Verder is ei-, aldus sir Stafford Cripps, de onaangename noodzakelijkheid de Britse invoer uit dollargebieden te verminderen. De voornaamste beperkingen zullen betrek king hebben op voedsel, behalve tarwe en suiker, op tabak en op verschillende soor ten grondstoffen. Zelfs dit beperkte pro gramma, dat ternauwernood voorziet in de behoeften aan grondstoffen, is slechts mo gelijk met de hulp van het Marshallplan en de Canadese dollarlening, welke binnen kort niet langer beschikbaar zullen zijn." Met klem verklaarde de minister tenslotte: „Ik wil er zeer duidelijk op wijzen, dat geen devaluatie, geen be zuinigingen, geen regeringsmaatregel van welke aard ook, inderdaad onze bestaande sociale en levensstandaarden kunnen redden, wanneer wij niet allen collectief en elk voor zich ons volledig deel bijdragen. Tenzü wij allen snel meer kunnen produceren en onze kost prijzen omlaag kunnen brengen, zullen wij een ernstige verlaging van onze levensstandaard krijgen, die gepaard zal gaan met het demoraliserende ge voel van onveiligheid door grote werk loosheid. Deze bezuinigingen zijn, even als de devaluatie, een inleiding en niets meer dan dat, tot een nieuwe campagne tot verovering van de markten in de landen met harde valuta, zonder welke onze industrieën, onze levensstandaard, ja onze gehele beschaving moeten ver kwijnen. Onze pogingen mogen niet mislukken." Eden, plaatsvervangend leider der oppo sitie, noemde Cripps' rede een beschuldi ging aan het adres van zijn eigen regering. Het was volgens hem onmogelijk de rege ringsvoorstellen met de werkelijkheid van het ogenblik in overeenstemming te bren gen. Eden vroeg de premier of hij en zijn collega's werkelijk van oordeel waren, dat er in het aangekondigde program iets was, dat het land spoedig op de been kon helpen. ,Nog nooit heeft de verklaring van een Radio-Moskou licht de sluier op Elf scheldwoorden in uitzending over Tito Radio-Moskou heeft gisteren, citerend uit een artikel van de „Literaire Gazet", maarschalk Tito ervan beschuldigd, dat hij in Zuid-Italië met Randolph Churchill wijn dronk, terwijl het rode leger onder maarschalk Tolboechin de nazi's uit Joego slavië verdreef. Het radio-station noemde Tito: verrader, bandiet, schurk, hebzuchtige aap, kakelende papegaai, deserteur, lafaard, comediant, huichelaar, beul en insolente dwerg. Tito werd ervan beschuldigd de landgoe deren van Koning Peter van Joegoslavië te hebben gestolen en de staatsgelden te ver kwisten aan zijn vriendin „die even vaak van auto als van jurk verwisselt". „Churchill na-apend", aldus Radio-Mos kou, „wil Tito bekend zijn als schrijver, jager en schaakspeler, doch evenals Chur chill is hij een slechte jager en een nog slechtere schrijver. Hij kan zelfs geen spel letje schaak winnen van Mosje Pidjade (de Joegoslavische vice-premier)". Tenslotte merkt Radio-Moskou op, dat Tito „verbluffend veel op Göring lijkt. Als hij in het filmnieuws op het doek ver schijnt, roept het publiek „Göring" en in derdaad is hij even hebzuchtig en onver zadigbaar als Göring". regering zo ver beneden de verwach tingen gelegen," zo zeide Eden. Hij zeide onder meer, dat het mogelijk was de Britse bezettingskosten in Duitsland te verminde ren. Een woordvoerder der liberalen zeide, dat zijn partij tegen de regering zou stem men. Franse radicalen steunen Bidault Het bestuur van de Franse radicale partij heeft mei 77 tegen 27 stemmen be sloten, dat de partij aan een regering- Bidault zal deelnemen. De socialisten hebben Bidault reeds hun steun toegezegd, zodat men verwacht, dat Bidault een coalitieregering van socialis ten, radicalen, katholieke republikeinen en enige gematigden zal vormen. _De kabinetsformateur zal heden de Nationale Vergadering om een vertrou wensvotum vragen. Hij heeft reeds een verdeling van alle belangrijke minister portefeuilles tot stand gebracht, zo deelde de voorzitter van de katholieke parle- mentsfractic. de Menthon, na een onder houd met Bidault mede. Als Bidault door de Nationale Vergade ring tot premier wordt benoemd, zal hij zijn kabinetslijst onmiddellijk aan presi dent Auriol voorleggen, aldus de Men thon. Besprekingen over atoomcontröle mislukt Sovjet-Russische struikel blokken Het secretariaat van de UNO heeft bij zonderheden gepubliceerd over de be sprekingen, die onlangs tussen de Sovjet- Unie en andere landen zijn gevoerd over het probleem van het verbod van atoom wapens en instelling van een internatio nale controle op de atoomenergie. Uit deze publicatie blijkt dat dit probleem niet nader tot een oplossing is gekomen. De besprekingen zijn gevoerd door En geland, de U.S.A., Rusland, China, Frank rijk en Canada. De voornaamste struikelblokken zijn de volgende: 1. De Sovjet-Unie wenst het bezitten van explosief atomisch materiaal door af zonderlijke landen gehandhaafd te zien. De andere vijf mogendheden zijn van mening, dat er dan geen doeltreffende bescherming tegen het plotseling gebruik van deze stof fen als atoomwapens bestaat. 2. De Sovjet-Unie stelt voor, dat het bezitten, in bedrijf hebben en beheren van Twee leden der Britse marine luchtstrijdkrachten, Simon Wallis en Peter James McKinnon, zijn voorgedragen voor onderscheiding wegens hun moed, betoond bij het redden van de piloot van een Sea Fury", die op 25 Mei van dit jaar met zijn machine neerstortte op het vliegdek van de Illustrious, waarbij het toestel in brand vloog. Deze foto, gemaakt tijdens het ojigeval, toont een der redders, terwijl hij het brandende toestel poogt te bereiken. De foto werd eerst nu voor publicatie vrijgegeven Het woord is aan E m i 1 Bruinier: Geloof, dat zich bewijzen laat, is geen geloof. faciliteiten tot het maken of gebruiken van gevaarlijke hoeveelheden atomische grondstoffen mogelijk blijft. De andere vijf landen geloven, dat het onder die omstan digheden onmogelijk is het gebruik van zulke stoffen voor atoomwapens vast te stellen of te voorkomen. 3. De Sovjet-Unie stelt een controle systeem voor, dat voorziet in periodieke inspectie van de faciliteiten, waarvan de betrokken regering het bestaan rapporteert aan het internationaal bureau, aangevuld met speciale controles wanneer een of ander land wordt verdacht van schending van het verdrag. De andere vijf landen ge loven, dat periodieke inspecties onttrekking van gevaarlijke stoffen niet onmogelijk maken en dat de speciale controles niet voldoende zijn om clandestiene activiteit te verhinderen. Het document van het secretariaat zal waarschijnlijk in de algemene vergadering v/orden besproken. Voetganger in Den Haag door neervallend stuk steen gedood; schepen in moeilijkheden en hevige branden in Noord-Brabant l)e diepe depressie,- die Woensdag over de Noordzee trok in de richting van Zuid- Scandinavië, hoeft in ons land een hevige storm veroorzaakt, die des middags om één uur zijn grootste kracht bereikte. In Den Helder noteerde men toen een gemiddelde windsnelheid van ruim 90 kilometer per uur. De sterkste windstoot, die aan onze kust werd waargenomen, had cci, snelheid van ruim 120 kilometer per uur. De windkrach ten waren het grootst langs de kust van Noordholland en de Waddeneilanden. Zij waren echter, vooral in het binnenland, geringer dan bij de zware «torm van 1 Maart van dit jaar. In Wieringerwerf werd het dak van de semI-permanente ULO-schooi door een rukwind opgenomen en op de speelplaats neergesmakt. De lG-iarjge D. K. uit Wes- terland, een leerlinge van de school, werd getroffen. Zij is ter observatie naar een ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Voor het eerst na de inhuldigingsfeesten, in 1948 brachten Koningin Juliana en Prins Bernhard een officieel bezoek aan de hoofd stad. Na de begroeting aan de grens der ge meente bij Diemen door de waarnemend burgemeester, wethouder B. C. Franke, reden de Koningin en de Prins naar het stadhuis waar zij officieel door het gemeen tebestuur werden ontvangen. In de raads zaal, waar vele genodigden bijeen waren, hield wethouder Franke een toespraak, waarin hij enige Amsterdamse problemen behandelde. Na het vertrek uit het stadhuis voerde de rijtoer de koninklijke gasten via de O.Z. Voorburgwal, de Kloveniersburgwal, Munt plein, Koningsplein, Leidsestraat, het Leid- seplein, de Nassaukade en de Kinkerstraat naar de Ambachtsschool aan de Postjesweg. Het bezoek aan deze school duurde ruim een half uur. De Koningin sprak met vele leerlingen en toonde grote belangstelling voor het onderwijs dat hier gegeven wordt. Na het vertrek van de ambachtsschool begon het te regenen, maar hierdoor liet het publiek zich niet afschrikken. Overal langs de route werd het koninklijk paar hartelijk toegejuicht. In het bijzonder was dit het geval in de Kalverstraat, waar een bezoek werd gebracht aan het Burgerwees huis. Twee weesmeisjes boden bloemen aan. De directeur gaf in de regentenzaal een uit eenzetting over het doel en de werkwijze en de traditie van het Burgerv/eeshuis, waarna 't gezelschap een rondgang maakte. Toen de stoet naar het koninklijk paleis terugkeerde, had een afdeling van de Ko- Pestepidemie bij Wonosari Reeds duizend slachtoffers Een pestepidemie in het gebied van Wo nosari, ten Zuid-Westen van Djokja, heeft reeds meer dan duizend slachtoffers ge- eist. Dit aantal neemt dagelijks toe. Te Wonosari zal reeds binnen enkele dagen worden aangevangen met vaccinatie. De republikeinse minister van gezondheid, Soërono, deelde aan Aneta mede, dat men op 8 November zal beginnen met vaccinatie op grote schaal. Voorts verklaarde hij, dat men te Djokja in staat is een voldoende hoeveelheid vaccins te produceren. Paul Hoffman komt naar Europa Alvorens naar Europa te vertrekken met de nieuwe taak van „bespoediging van het herstel" heeft de administrateur van de ECA Paul Hoffman, Woensdag een bezoek ge bracht aan president Truman. Volgens te Washington in omloop zijnde berichten zou Hoffman de waarschuwing voor de 19 Marshall-landen overbrengen, dat er kans is. dat het Amerikaanse congres niet de volledige dollarhulp zou willen verlenen, wanneer de economische vooruitgang in Eu- ropa niet beter werd. Men verwacht te Washington, dat Hoff man zal aandringen op bespoediging van de economische eenheid en van het her stel als rechtvaardiging voor een voortzet ting van de dollarhulp. Naar verder ver luidde zal Hoffman zijn aandacht concen treren op het aansporen van de Europese landen tot het opheffen van de handelsbe lemmeringen, opdat een vrije goederen stroom tussen deze landen mogelijk zou worden. Vrijdag zal Hoffman naar Europa vet trekken en allereerst een bezoek aan Pa rijs brengen. ninklijke Studenten Schietvereniging daal de wacht betrokken. De hoge gasten inspec teerden de erewacht en begaven zich ver volgens naar binnen. De menigte op de Dam bleef echter wachten. Na enkele ogenblik ken verschenen de Koningin en de Prins op het balcon, enthousiast toegejuicht door de duizenden, die zich ondanks de gure wind op de Dam hadden verzameld. In het paleis hebben daarna de heren C. J. M. van Dishoek en A. Becht, respectie velijk voorzitter en secretaris van de Ne derlandse Uitgeversbond boeken en brochu res, alle betrekking hebbende op Amster dam, aan de Koningin aangeboden. De Landsvrouwe dankte voor deze aanvulling van de paleisbibliotheek. Tot slot van het bezoek aan Amsterdam bezochten de Koningin en de Prins des avonds het Centraal Theater, waar het ge zelschap van Cor Ruys „De Zilveren Fluit' opvoerde. In de pauze onderhield de Ko ningin zich geruime tijd met Cor Ruys. Zij liet. ook Cruys Voorbergh aan zich voor stellen. Per auto reed het koninklijk paai na de voorstelling tenslotte terug naar het paleis Soestdijk. NA DE DEVALUATIE: Hogere Personele Belasting een half jaar uitgesteld Wegens de devaluatie van de gulden en de invloed daarvan op het vraagstuk der lonen en prijzen acht de regering het ter voor koming van een schoksgewijze stijging van de kosten van levensonderhoud wen selijk de verhoging van de Personele Be lasting, voortvloeiende uit de wetsontwer pen, welke betrekking hebben op de Per sonele Belasting, uit te stellen van 1 Jan. 1950 tot 1 Juni 1950. Zij zal dus pas in gaan met het 'voor de Personele Belasting normale belastingjaar 1950/1951. De invoering van de heffing van de opcenten zal hierdoor vallen op een datum, die later ligt dan die van de huurverho ging en betekent uit dien hoofde, althans voor het eerste jaar, een verzachting van de totale uit de huurverhoging en cle ver hoging van de personele belasting voort vloeiende lastenverzwaring. „Atoombom in de vorm van een veto" Louis Johnson, de Amerikaanse minister van defensie heeft in een toespraak ver klaard, dat Amerika's pogingen om gezonde betrekkingen met „zijn vroegere vriend" tot stand te brengen gestrand waren op een „atqombom in de vorm van een veto". Niemand moest echter Amerika's „voort durende bereidheid om met het andere kamp samen te werken" uitleggen als aar zeling of verzwakking van de moraal of van de beslotenheid om de vrede te handhaven. Het was belangrijk de deelnemers van het Noord-Atlantische pact te versterken en hen als vrienden te behouden. Receptie. Maarschalk Tito heeft verklaard dat Joegoslavië gaarne enige tiendui zenden Italiaanse vaklieden welkom zou heten daar het land grote behoefte had aan geschoolde arbeiders. „Wij hebben niets om ons over te schamen. Daarom nodigen wij allen, die de waar heid wensen te zien, uit om zelf te ko men kijken". Tito zeide zulks op een In de loop van de avond passeerde een gebied van lage druk ons land, waarna de wind naar West tot Noordwest draaide. Tijdelijk nam de storm gedurende het voor bijtrekken van dit gebied iets af maar wak kerde daarna opnieuw aan. In de loop van vandaag zal de wind geleidelijk in kracht afnemen, maar tijdens buien zal men nog met zware uitschieters rekening moeten houden. De storm heeft de Amsterdamse brand weer druk werk bezorgd. Niet minder dan vijftig keer moesten de rode auto's en de gehelmde brandweermannen te hulp snel len om te voorkomen dat goten, afvoer pijpen en dakpannen op straat vielen. Ook v/ankele tussenmuren moesten wor den gestut. Vooral tussen 1 en 5 uur in de middag kwam de telefonist op het mei- dmgsbuveau van de brandweer handen te kort om alle aanvragen om hulp door te geven, Ernstige ongelukken In enkele plaatsen zijn door de storm ernstige ongelukken gebeurd. Een 23-jarige Utrechtenaar, die op de Nassaulaan in Den Haag liep, werd getroffen door een brok steen, dat van het dak van een huis was losgeraakt. De jongeman werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden, Ook is een ernstig ongeluk gebeurd op het rangeerterrein van do spoorwegen aan de Rietlanden te Amsterdam. De 56-jarige onderladingmeester S. liep over het terrein hoog in zijn kraag gedoken tegen de wind in en heeft daardoor een naderende elee- tvische rangeerlocomotiet niet opgemerkt. Hij liep pardoes tegen de locomotief werd zeer ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. De scheepvaart ondervond door de storm grote moeilijkheden. De loodsdiensten buitengaats moesten worden stopgezet.' In Vlissingen vertrok slechts één schip, het Zweedse s.s. „Ardennia" naar zee. De overige schepen ginger, voor anker op de rede van Vlissingen. Enkele kustvaartuigen vonden een veilige schuilplaats in de Vlis- singse buitenhaven. Daarbij heeft het Duit ss kustvaartuig „Hans Karl", op weg van Antwerpen naar Embden, moeilijkheden gehad. Het kwam op de Oosthaven vast te zitten, doch is tegen de avond vlot gebracht, Morgen kan worden beoordeeld of het schip schade heeft opgelopen. De veerboot „Koningin Juliana" van de Provinciale Stoombootdienst heeft normaal de dienst onderhouden tussen Bveskens en Vlissin gen, maar om zes uur bleek bij aankomst in de haven van Breskens de waterstand zo hoog, dat het schip een meter buiten de waterlijn moest aanleggen. De passagiers konden met behulp van planken de boot verlaten, maar de automobielen hebben ongeveer een uur moeten wachten voor zij van boord konden. De hevige wind belette het uitvaren uit de haver van Breskens vrijwel geheel. Later is de veerboot er in geslaagd naar Vlisisngen te vertrekken. Daarna is de dienst stilgelegd. Ook vele binnenschippers hebben hache lijke ogenblikken beleefd. Onder de ge meente Groot Ammers bij Schoonhoven is het motorscheepje „Vrede", geladen met ijzer, door de hevige golfslag vol water ge lopen en gezonken. Schipper H. Snippe uit Meppel en zijn vrouw hebben zich met een roeibootje kunnen redden. Tjalk In nood Het is de mannen van de reddingboot „Abraham Foch" van de NZHRM gelukt de drie opvarenden van de 103 ton metende tjalk „Geri", welke bij Ameland in moei lijkheden wsjs geraakt, van boord te halen. Het schip, dat geladen was met 90 ton stenen, was afkomstig van Lobith en kon door het ruwe weer de Ballumer Bocht niet meer bereiken. De reddingboot is, hoewel geen noodsignalen waren gegeven, uitge varen, waarbij zich moeilijkheden voor deden doordat de reddingboot dwars kwam te liggen en naar het strand werd geslagen. Inwoners van Hollum, die tot hun middel in het water stonden, hebben de boot recht gc-duwd, waarna het gelukte zee te kiezen. Schipper Wiertsema van de „Geri" is met receptie' van Italiaanse Dartisaner., die vrouw en kind van boord gehaala. De t®e- in de oorlog met de Joegoslaven sarnen stand van het schip is zeer gevaarlijk en vochten. I «iet wordt als verloren beschouwd. Openluchtcircus Het circus Strassburger, dat thans voor stellingen in Emmer, geeft, had met het oog t-p de storm de tent Dinsdagavond na de voorstelling geheel afgebroken. Woensdag zag het er niet naar uil, aat de storm spoe dig zou luwen. Toch wilde de directie de voorstelling door laten gaan. Dit bracht haar er toe de zit-aceommodatie weer op te bouwen en Woensdagavond de voorstelling in cle openlucht te geven, Weer en wind trotserend zaten daar op de banken 3000 inwoners van Emmen Ook de artisten trokken zich van de storm weinig aan en werkten het programma geheel af. Storm wakkerde branden aan Een schoorsteenbrandje in een huis in de Stokhasselstraat. te Tilburg werd door de storm zodanig aangewakkerd dat binnen enkele minuten het, gehele perceel in lich terlaaie stond. Vonken van het rieten dak vielen op een 50 meter verder gelegen boerderij, die eveneens in brand geraakte. De inboedel kon nog in veiligheid ge bracht worden doch de gehele oogst, vier varkens, een kalf, een dorsmachine en veel landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. Na een uur was men het vuur meester. Door deze brand werden drie gezinnen dak loos. Branden in Noord-Brabant In de gemeente Drunen ontstond brand in de boerderij van de heer Pijnenburg. In een oogwenk stond de boerderij in lichter laaie. Weldra sloeg het vuur door de storm over naar een woning en een winkelhuis, die binnen een half uur uitbrandden. Ook ontstond brand in de boerderij van de familie Kuys aan de Rijksweg onder Vlijmen. Ook hier moest de Bossche brand weer, samen met die uit Vlijmen, ingrijpen. De brand was na anderhalf uur bedwongen, maar de woning en de boerderij van J. Kuys en de daarnaast gelegen boerderij van de weduwe Kuys waren toen geheel uit gebrand. Enig kleinvee kwam in de vlam men om. Passagierslijst „Waterman" en „Empire Brenf" Op onze kantoren ligt ter inzage de gecombineerde passagierslijst van de troepenschepen „Waterman" en „Em pire Brent". De „Waterman" vertrok op 13 October uit Tandjong Priok en wordt op 5 November in Rotterdam verwacht. De speciaal voor het vervoer van mili tairen gecharterde „Empire Brent", die op 14 October Tandjong Priok verliet, arri veert waarschijnlijk op 7 November in Amsterdam. BUIÏG Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk regen- of hagelbuien, vooral in de kustprovincies. Vannacht in het bin- nnenland zwakke, overigens meest matige wind tussen West en Noord west. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 28 October: Zon op 7.27 uur, onder 17.20 urn- Maan op 15.04 uur, onder 22.44 uur (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 27 October: Hoog water: 7.17 en 19.41 uur. Laag water: 2.50 en 15.14 uur. Vrijdag 28 October: Hoog water: 8.16 en 20.46 uur. Laag water: 3.44 en 16.10 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1