lARAPLUIES r SCHOTH MOQUETTE TAPIJT LOPER Spel van het Voorlopig Nederland? dftal viel tegen Middlesex Wanderers niet mee Zege van 3-1 behaald ij -A j i LXISl f5j 1 Vele Kamerleden vragen integrale vergoeding der oorlogsschade De radio geeft Vrijdag Nuttige gedachtenwisseling op bijeenkomst van voorlopig werkcomité te Haarlem Ueefat MMÜiémfl VERT0 TAPIJT 5 70 BOUCLÉ LOPER 3 95 HAARDZEILÈN WEEFSTOF KATOENEN FILET CRETONNE VITRAGE 12.70 GOBELIN STOF PANDA EN DE MEESTE3GGIDS N J Wereldnieuws Donderdag 27 October 1949 VOETBAL <Ép (Van onze sportredacteur Het spelen van een oefenwedstrijd van het Nederlands elftal heeft zijn nut. De canriidaten, die iedere week op de cen trale oefenavonden in Den Haag bij elkaar komen, leren elkaar daar goed kennen, maar als ploeg' op het veld komen zij niet in actie. Daarom is een oefenpartij, zoals er Woensdagmiddag .in tegenwoordigheid van vijf en dertigduizend toeschouwers in het stadion Feyenoord te Rotterdam ge speeld is, van belang. Voor het publiek was zij af en toe aantrekkelijk, want er werd ondanks het stormachtige weer. waardoor het soms moeilijk was de bal onder con trole te houden, vrij vlot gespeeld en er heerste vooral na de hervatting een grote spanning. Toen verkleinde „Middlesex Wanderers", een elftal goede Engelse ama- I teurs van verscheidene clubs, dat de tegen- partij vormde, de achterstand en het deed zijn best de partijen op gelijke voet te brengen. Over het algemeen bracht de ontmoe ting toch enige teleurstelling en het spel was niet altijd bemoedigend voor de keuze commissie van de KNVB. die tot taak heeft een ploeg samen te stellen, welke in de naaste toekomst de naam van het Neder landse voetbal hoog moet houden. Bij de samenstelling van het elftal had zij voor het belangrijkste deel een keus ge daan uit spelers, die vroeger al hun krach ten aan het Nederlands elftal hebben ge geven. Enkelen kregen opnieuw een kans door het vertrek van Wilkes en het ont breken van Van Roessel, die Zondag bij de wedstrijd Zuid-NederlandLuxemburg zo danig gewond werd, dat hij gisteren niet kon uitkomen. Het is reeds zeker dat hij Zondag 6 November, als de Belgen in het zelfde stadion op bezoek komen en op 11 December, als Nederland tegen Denemar ken speelt, niet van de partij zal zijn. De keuze-commissie heeft de speler van De Spartaan Meijer een kans gegeven. Hij speelde in de eerste helft mee op de mid denvoorplaats. De tweede-klasser kon over het algemeen het tempo niet bijhouden en was te langzaam in de snelle voorhoede, waarin Lenstra en Schaap bijzonder actief optraden. Tegen de rust verrichtte de Amster dammer goed werk en stelde Schaap in de gelegenheid te doelpunten. Meyer heeft echter niet voldaan. Na de rust verscheen een andere middenvoor in het veld en wel Roosenburg van Sneelc, die reeds enkele malen de Oranjetrui heeft gedragen, doch niet de juiste aanvalsleider bleek te zijn. Toch ging er van hem meer kracht uit dan van Meyer en hij loste enkele schoten, waarvan één tegen de lat en twee maal redde doelman Ivey ten koste van hoek schoppen. Indien de keus moet vallen op één van deze spelers dan geven wij de voor keur aan de middenvoor uit Sneek. hoewel wij vermoeden, dat hij tegen het stugge verdedigen der Belgen weinig succes zal boeken. Met belangstelling zal de keuze-commis sie ook het werk van doelman Kraak heb ben gade geslagen. Voor de IJmuidenaar hopen wij, dat hij weer het doel van het Nederlandse elftal mag verdedigen. Dat heeft hij immers zo kranig gedaan in Maart tegen de Belgen, toen hij gewond raakte en enige tijd uitgeschakeld werd. Maar zijn optreden voor de rust rechtvaardigde echter niet een verkiezing. Het leek wel, of hij wat onwennig stond bij de achterspelers. Hij verliet zijn doel wel eens en dat ont snapte ternauwernood enkele malen aan een gevaar. Dat doelpunten uitbleven was een geluk. Een maal werd Kraak gepas seerd, toen hij niet positief genoeg ingreep, maar de Engelsman, die de bal in het doel werkte, stond buitenspel. Na de rust kreeg Kraak het minder druk. Hij was toen beter op dreef en liet enkele malen zien. dat hij het keepen niet verleerd is. Schaap en Lenstra vormden de rechter vleugel en deze spelers zijn het best voor de dag gekomen. Zij begrepen elkaar wel iswaar niet altijd, maar toch zetten zij de meeste aanvallen op. Schaap nam twee doelpunten voor zijn rekening en Lenstra het derde. De andere vleugel Timmermans- Clavan was minder goed op dreef. In in ternationale wedstrijden hebben zij beter gespeeld. Mogelijk deden zij het deze mid dag wat kalmer aan, doch gezegd dient te worden, dat zij op hun weg naar het doel veel tegenstand ondervonden van de En gelse rechtsachter Wallis, die een goede partij speelde. De namen uit de middenlinie De Vroet, Terlouw en Van Sehijndel zijn bekend. Allen waren behoorlijk in vorm, de een meer dan de ander en zij zullen wel ge kozen worden. De spil heeft weer laten zien, dat hij niet gemakkelijk te passeren is en dan verleende hij steun aan de ach terspelers. Dat was voor Steenbergen wel eens nodig, omdat hij niet altijd op zijn qui-vive was en te weinig aandacht aan de aanvallende Engelsen besteedde. Van Sehijndel, die in het vorige seizoen prach tige partijen gespeeld heeft, was minder op dreef, maar mogc-lijk spaarde hij zich voor de volgende week. als er meer krachts inspanning van hem gevergd wordt. On danks het klimmen der jaren blijft De Vroet nog een kracht, waarop gerekend kan worden. Vooral voor rust speelde hij een goede partij. Tenslotte nog iets over H. Schijvenaar, TWEEDE KAMER Meningen over de financiering lopen uiteen (Van onze parlementaire redacteur). Met een onderbreking van de interpel latie-Vermeer over cie uitzending van dienstweigeraars naar Indonesië heeft de Tweede Kamer Woensdag van één uur tot half acht onafgebroken vergaderd over het wetsontwerp betreffende de materiële uorlogssehade. De debatten zijn thans in eerste instantie geëindigd. Heden komt minister Lieftinck aan het woord en hij zai ongetwijfeld uren nodig hebben om de lange rij van sprekers te beantwoorden. Uit de aard der zaak konden Woensdag middag weinig nieuwe gezichtspunten ge opend worden. Velen bepaalden zich lot detailkwesties, die bij de behandeling van in alle soorten en kwaliteiten vanaf 10 gulden bij GROTE HOUTSTRAAT 47 HAARLEM - TEL. *18036 Overtrekken - Eigen atelier Meyer, die in de eerste helft de midden voorplaats bezette in het Voorlopig Ne derlands elftal, tracht de Engelse doelman Ivey te passeren. die rustig werkte en vele aanvallen van de Engelsen onderbrak. Hij behoorde tot de beste spelers. De Engelsen beschikten over een homo gene ploeg. De samenwerking was prachtig en goede aanvallen werden opgebouwd. Productief was hun werk evenwel niet. Steeds trachtten zij met kort spel het doel te benaderen, m'aar dan waren Terlouw en Schijvenaar op hun post, om het gevaar te keren. Voor rust losten zij van verre af stand schoten en enkele keren bijna met succes. De linksbinnen Rawlings schoot de bal eens tegen de lat. De bal stuitte vol gens onze mening achter de doellijn op de grond en vermoedelijk door de wind kwam hij weer in het veld terug. Het was voor scheidsrechter Aussum niet waar te nemen, of de bal al of niet de lijn gepasseerd was. Repareren (Adv.) 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8,00 Nieuws. 8.15 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Koor. 11.05 Voordracht. 11.25 Platen. 12,00 Musette-orkest. 12.30 Weerbericht, 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang en orgel. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Strijktrio. 14.55 Literaire causerie. 15.15 Residentie-orkest en soliste. 16.00 Filmprogramma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kwartet. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 19.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Accordeonmuziek. 19.30 „Mensen ko men tot geloof". 19.30 Kerkelijk nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Hobo, fagot en piano. 20.30 „De mens op aarde". 20.55 Boekbe spreking. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 ..De ducdalf". 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Platen. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avond- wiiding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Populaire muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Water standen. 9.35 Schoolradio. 10 00 Platen 11.00 Voor de zieken. 11.35 ..Als de ziele luistert". 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Amuse mentsorkest. f 12.30 Weerbericht). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45' Platen. 14.15 Gevar.programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.45 Promenade-orkest. 18.45 Voor de kinderen. 19.00 Nieuws. 19.15 Regerings uitzending. 19.30 Blaaskwintet. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Omroeporkest. 21.22 „Ja. zo was 't22.25 Pianoconcert. 22.45 „De zin van 't huwelijk". 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. BRUSSEL 322 M. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Weerberich ten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Gramofoonmuziek. 14.00—14.45 en 17.00 idem. 17.05 Nieuws, 17.15 Engelse les. 17.30 Gramo foonmuziek. 18.15 Godsdienstige causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19,30 Gramofoonmuziek. 19.45 Idem. 20.15 Film overzicht. 20.30 Omroep symphonie orkest. 21.05 Kunstkaleidoscoop. 21.20 Gramofoon muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gramofoonmu ziek. 22.50 Nieuws. 22.55—23.00 Gramofoon muziek. Het verloop van de strijd Doordat de Middlesex Wanderers met hun bus in het verkeer vast gezeten hadden begon de wedstrijd twintig minuten te laat. De volgende ploegen traden aan: Voorlopig Nederlands elftal: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Steenbergen (SW) en Schijvenaar (EDO); midden: Van Sehijndel (SW), Terlouw (Sparla) en De Vroet (Feyenoord); voor: Lenstra (Heerenv.). Schaap (Gooi), Meijer (Spartaan). Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Middlesex Wanderers: doel: Ivey; achter: Wallis en Gadsden; midden: Topp, Stoker en Fright; voor: Lewis, Kelleher, Stannard, Rawlings en Robb. Schaap opende na elf minuten de score door een hoge voorzet van Lenstra ineens op zijn schoen te nemen en de bal laag en hard lang Ivey te jagen. Precies na een half uur werd het 2-0, weer door toedoen van Schaap. Een switch had Meijer op de vleugel gebracht en een lage voorzet volg de, waaruit de Hilversummer de bal opving en onhoudbaar inschoot. In de tweede helft kwamen de Engelsen opzetten. Na een half uur spelen kon Raw lings een tegenpunt maken door dankbaar te profiteren van het slechte wegwerken van de Nederlandse achterhoede. Tenslotte kreeg Lenstra het verdiende loon voor zijn harde werken. Er was nog slechts één minuut te spelen toen hij een hoge voorzet van Clavan over de uitgelopen doelman der Engelsen in het net kopte. Met 3-1 voor de Nederlandse ploeg kwam het einde. Ook de jeugd oefende De orkaan, welke op het onbeschutte ter rein van Overmaas vrij baan had, beïn vloedde het spel in de oefenwedstrijd welke het Nederlandse Jeugdelftal als voorberei ding van de ontmoeting met de Belgische Junioren op 6 November te Dordrecht, tegen een combinatie van Zuidhollandse tweede klassers speelde, te zeer om een juiste beoordeling van de capaciteiten der spelers te kunnen geven. Toch viel er wel iets uit deze wedstrijd op te maken. Zo bleek, juist bij deze harde wind, de tech niek van de jeugdspelers op behoorlijk peil te staan, want de balbehandeling was vaak in alle linies voortreffelijk. Individueel goede prestaties zagen we in hoofdzaak van doelman Gerberink (En schedé), die opviel door zijn uitstekend op stellen en vangen en het binnentrio Van Beurden (BW)Stephan (Heracles)De Jongh (Willem 2). Het schieten was bij deze spelers goed verzorgd evenals de onder linge combinatie. De Jeugd won met 5-1 en vijf doelpunten bij een doelman als Van der Vliet (ODS) wil toch wel wat zeggen. Prinses Wilhelmina onthult gedenkteken in Apeldoorn Voor gevallenen der Kon. Maréchaussée en van het Corps Politietroepen Op liet voorplein van de Koning Willem III-kazerne, het depót van het wapen der Koninklijke Maréchaussée, heeft Prinses Wilhelmina mede namens Koningin Juliana een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis aan de mannen van dit wapen en van het voormalig corps politietroepen, die tijd oorlog en verzet het leven hebben gegeven voor Koningin en vaderland. Aanwezig waren de minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, generaal b.d. H. G. Winkelman, de militaire atta chés van de Verenigde Staten, België, En geland en Canada en deputaties van de Belgische gendarmerie, het Royal Corps of Military Police, de maréchaussee-vereni ging, het voormalig Corps Politietroepen en de Nationale Federatieve raad van het Voormalig Verzet. Het monument stelt voor twee mannen figuren, waarvan de een, gevallen, een brandende toorts overgeeft aan de ander. Nadat Prinses Wilhelmina de troepen had geïnspecteerd nam de commandant van het wapen, generaal-majoor ir. M. Tans, het woord. Hij herinnerde aan de uiterste plichtsbetrachting in de zware oorlogsja ren, zowel door de mannen van het Corps Politietroepen als die van de Koninklijke Maréchaussée. Ongeveer tachtig hunner lieten daarbij in of buiten het vaderland het leven. Bij zonderheden omtrent hun daden zijn ver zameld in een boekwerk. Na deze toespraak onthulde Prinses Wil helmina het monument en legde twee kransen aan de voet. De Prinses onderhield zich hierna enige tijd met familieleden der slachtoffers en drukte ten slotte twintig maréchaussées, die in de oorlogsjaren met de zorg voor de veiligheid van de Koningin te Londen wa ren belast, ieder de hand. de artikelen van het ontwerp en de talrijk daarop ingediende amendementen nog maals aan de orde komen. Opvallend was, dat ook nu weer met klem van redenen voor integrale schade- vergoeding gepleit werd. Dat deed onder andere de heer Van de W e te r i n (CH), die betoogde, dat de Christelijk- Historischen wel voor een zuinig overheids- beheer zijn, maar wat de schadevergoeding betreft, uitkeringen wensen op basis van de vervangings- of herbouwwaarde. Integrale vergoeding noemde hij sociaal verantwoord en economisch geboden. De klacht van de regering, dat daarvoor hei geld niet opgebracht kan worden, aan vaardde hij niet voetstoots. Zelfs verweet hij de regering, dat zij in de achter ons lig gende jaren te royaal geleefd heeft, hoewel zij wist, dat zij voor de hoge lasten der oor logsschade zou komen te staan. Hoeveel lean eventueel in het buitenland geleend worden voor de financiering van de oor logsschade? vroeg hij de minister. De in het wetsontwerp geprojecteerde vergoedingen bevredigen volgens de heer Van de Wetering, die overigens inpassing wenste van de vergoeding in het grote pro bleem der wederopbouw, niet het rechts gevoel van het Nederlandse volk. Integrale vergoeding verlangde ook de heer Den Har to g (VVD), die pleitte voor een onafhankelijk beroepsorgaan en evenals de heer Droesen (KVP) op kwam voor een goede regeling van de agrariërs. De heer Weiter (KNP) was eveneens voor integrale vergoeding. „Ik zou in een vergadering van oorlogs slachtoffers niet graag verdedigen" riep hij uit „dat iemand, die 1000,schade beeft geleden, met 500»genoegen moet nemen." „Ik wel!", interrumpeerde de minister. „Ik bewonder Uw moed" aldus de heer Welter, die een mogelijkheid zag voor in tegrale vergoeding, namelijk geen aflos sing van annuïteiten van 250 millioen ge durende 50 jaar, maar gedurende 70 jaar. Mej. mr. Tendeloo (P. v. d. A.) en de heer Hoogcarspel (CPN) huldig den een andere opvatting. Eerstgenoemde, die vooral voor de kleine hypotheekhouders opkwam, was weinig gesticht over het leg gen van een zo zware last op het nageslacht. De heer Hoogcarspel moest evenmin iets hebben van het uitstrijken van de kosten dei' schadevergoeding met zo'n lang tijd vak. Hij had een ander voorstel: hef een tweede vermogensaan wasbelasting! Hij klaagde evenals de heer Welter over het onoverzichtelijke van het ontwerp, waarin hij slechts een handleiding zag voor de ambtenaren om de uitkeringen binnen zeer beperkte grenzen te houden. De heer Hoogcarspel wilde alleen inte grale vergoeding geven aan de kleine ge dupeerden en niets aan ondernemingen als Philips, Unilever, AKU en Stork, die naar hij zeide aan de oorlog in de niet getroffen landen grote kapitalen verdiend hebben. Evenmin komen volgens hem voor ver goeding in aanmerking zij, die met de vijand samengewerkt hebben, zoals oud- NSB'ers en de ondernemingen, die voor de Duitsers gewerkt hebben. Hun bedrijfs panden zijn veelal op verzoek van de goede Nederlanders door de Engelsen gebombar deerd Zouden wij hun dan nog de schade vergoeden Hij was nieuwsgierig naar hetgeen met de getroffenen in de geannexeerde gebie den zal gebeuren! De heer Zandt (SGP) was bitter teleur gesteld over wat aan de slachtoffers uitge keerd zal worden. Hij was voor integrale veigoeding. Dat zal twee milliard meer kosten, doch verleent men geen integrale vergoeding, dan zullen ae gedupeerden die twee milliard zelf moeten opbrengen. Deze afgevaardigde vroeg om een onaf hankelijke beroepsinstantie en sprak zijn viees erover uit, dat de gedupeerden over geleverd zullen worden aan ondeskundige ambtenaren. „Wie zijn dat dan", vioeg de minister. Ds. Zandt wilde dit de bewindsman wel persoonlijk mededelen. Hij vond het beter ei niet mee in de opeuBaarlieid te komen. Hedenmiddag komt minister Lieftinck aan het woord. Op 5 November houdt de beweging van Europese Federalisten in het Bouwcentrum te Rotterdam een buitengewoon landelijk congres. OPVOEDING TOT DEMOCRATIE Ongeveer veertig afgevaardigden- van verschillende maatschappelijke organisaties en instellingen, vakverenigingen en poli tieke partijen waren Woensdagmiddag in de aula van H.B.S. A in Haarlem bijeen ter bijwoning van de door hel voorlopig werk comité voor Opvoeding tot Democratie uil geschreven landelijke contactvergadering, waarop het doel van het comité en de voort zetting ervan besproken zou worden. Ook van officiële zijde werd belangstel ling getoond: de gemeente Utrecht had een vertegenwoordiger gezonden en van de mi nister van Onderwijs was er een brief, waarin Zijne Excellentie meedeelde, dat, mocht het tot de vorming van een definitief werkverband komen, hij gaarne zijn naam als eerste in het comité van aanbeveling zou zien opgenomen. Van de zijde der gemeente Haarlem wa ren burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en wethouder D. J. A. Geluk aanwezig. Mr. Cremers gaf uiting aan zijn blijdschap, dat deze actie in Haarlem was begonnen. In deze tijd, waarin een flagrante tegenstelling bestaat tussen woorden en daden, moeten de wegen en middelen ge vonden worden opdat het volk weet wat de democratie betekent. De politieke partijen doen in dat opzicht goed werk, maar het aantal van ljun leden staat in geen verhou ding tot dat van hun kiezers. Beter dan allerlei nieuwigheden als Burgerdagen en Wijkraden, die hun nut nog moeten bewij zen, leek mr. Cremers de door het Neder lands Gesprekcentrum ingeslagen weg: die van de stelselmatige bezinning, waarop de daad moet volgen. Zo waardeerde hij ook het initiatief van dit comité om het terrein der democratische mogelijkheden te over zien en deze te leren gebruiken. 100 cm. breed Terra, 50 cm. br. diverse dessins f! 45 40 x 70 U. zware kwaliteit 120 •2 65 cm. breed Glasgordijnstof 90 1 50 cm. breed prachtige bloem- E 90 dessins 130 cm. br. katoen, 90 breed 1 5 in diverse kleuren 7 70 50 cm. breed e voor meubel-over- 7 65 trek 130 cm. breed m prima wol, in terra, beige en groen. 70 cm. breed KRUISSTRAAT 11 f HAARLEM - TELEFOON 11491 1 I I III I I I r 15. Brigadier De Knalpeut liet er geen gras over groeien! Hij zette alle bellen, fluiten, toeters en sirenes van de dieven wagen in werking, en stoof toen met een verschrikkelijke snelheid in de richting van het politiebureau. De wagen schudde en rammelde geducht, en het was voor Panda, die daar binnen op de harde bank zatgeen aangename rit. „Wat gaat het nu toch slecht met me!" dacht Panda be zwaard. „Daar ga ik in de dievenwagen! Wat een schande! Als mijn goede vader me nu zo eens zag.en ik heb niet eens iets gemeens gedaanEn er is niémand in de wereld die me te hulp komt". Maar nu had hij zich toch vergist. Want wie zit daar achter op het trapje van de wagen? Joris Goedbloed! Ja, daar heeft de schelm zich neergelaten om mee te rijden. Wij, die hem kennen, denken misschien, dat het hem alleen om een gratis-ritje begonnen was, maar neen hoor misschien is er toch nog wel een gou den plekje in zijn zwarte hart! Want toen de dievenwagen remde voor het politie bureau, mompelde hij. „Thans aan het werk getogen! Nu zullen wij eens zien, of deze rampzalige leerling van mij uit zijn benarde positie te bevrijden is. Enig vernuft zal wel nodig zijnmaar het moet gewaagd worden!" Na een inleiding van de voor?-, bijeenkomst, de heer J. d e V r i e die een beroep deed op de iutellij1"^- mede verantwoordelijk te weten5 grote onverschilligheid die er h»°r aanzien van de belangrijkste le: politieke vragen, hield dr. S El^ betoog waarbij de vraag fs J*1 tot democratie mogelijk en nodig1)»?!^-- gangspunt nam. Ter omschrijving begrip democratie ging hij uit van Jf stelling daarvan: de dictatuur a wilde de democratie zeker niet h zien tot de staatkundige verschijning zij betekent ook verantwoordelijk^0'111' sef voor anderen, tegenover indiviri groepen. Zo beschouwd wortelt zii gezin, in de werkgemeenschappen nationale en internationale verband' 'n Dr. Elzinga gaf vervolgens eenov-- van de wording der staatkundigedenirw1 Pas in 1848 breekt de burgerlijke dein tie door, al bleven ook toen nog du?' grootste groepen vrouwen en arbJS van het kiesrecht verstoken en h"*-1 een socialistisch strijdlied uit die met de woorden: „Doe open de sten*,? volk staat ervoor!" Toen de stembus^*5 kwart eeuw open ging, vertolkte Henriu Roland Holst de toen levende gm'S'4 met de regels: „Er was een grote ven^" ting van nabij geluk". Daarop zijn veV leurstellingen gevolgd, waarvan de vt-t' wellicht die, dat een altijd nog beW? deel van ons volk toegankelijk bleek 5 de nationaal-socialistische theorieën na de tweede wereldoorlog kan nien niet zeggen dat het ideaal van een steïï gelouterde democratie in vervulling k, gaan. Dr. Elzinga weet dit aan het ontbï ken van een sociaal-ethische inslag. (W ding tot de democratie is noodzakelijk vï len wij niet telkens de bedreiging voelen van een nieuwe dictatuur. Die sociaal-eth sche inslag vindt men bijvoorbeeld we! I de Burgerbrief die aan de meerderjar'r geworden Zwitsers op hun Bondsdag word! uitgereikt. Daarin wordt de mede versn!-' woordelijkheid van iedere kiezer voor dt toekomst van het land uitdrukkelijk ge. noemd. Onderwijs nog te rationalist In het onderwijs wordt nog buitengewooa weinig gedaan voor het besef van ona democratische waarden, zo vervolgde de spreker. Inzonderheid de opleiding van ot. derwijzers en leraren zal veranderd ten worden. Daar heerst nog steeds ce e'. fenis van het rationalisme, individualism en positivisme uit de achttiende eeuw, al is er in de twintigste eeuw al heelV.! gedaan aan de verwezenlijking van ei- sociale beleving en stuwing, het is nog al'ü te weinig. Er moet een sociaal-ethisiï tegenwicht tegen het technisch-rationalj tisch denken worden geschapen. Hierina; dr. Elzinga ook de enige mogelijkheid ce aan de cultuurvernietiging door een vei- gende oorlog te ontkomen. Dit lichtpunt kan uitgroeien tot een stralende gloed* ij. dien onze eeuw de eeuw van de demote- tische gedachte zal worden. Democratie in de praktij!; De tweede inleider, de heer W. Hoge- veen, besprak de practische mogelijkheden voor opvoeding tot democratie. Hij steli» dat men bij de kleine gemeenschappe: moet beginnen, waardoor ook het get* beter zal functioneren. De spreker beu! twee middelen aan om daartoe te geraket: het ontwikkelen van een élan voor de recht' streekse propaganda en de analyse van d» inwendige structuur der gemeenschappen, In het bijzonder wilde hij de jeugd inge schakeld zien en hij dacht aan een jeugd- parlement of jeugdgemeenteraacl, aan ee burgerdag of aan een jongensstad: Amerika is ons in deze dingen ver vooruit. E worden 'boekjes uitgegeven met populaire verhandelingen over de democratische vrij heden, daar wordt in Springfield de di cratie van onder af in praktijk gebr Ook in Engeland en België tracht men publicaties en door het onderwijs het besd van de betekenis van het burgerschap sta ker te maken. In Nederland heeft de Nederlandse (b derwijzers Vereniging het initiatief ge» men tot de oprichting van een staatkundig- paedagogisch centrum voor leerkrachta De heer Hogeveen had zelf een proef g- nomen met de „democratie in de schoolklts' en constateerde na verloop van tijd bj vrijwel alle leerlingen meer leerlust c belangstelling. De heer Hogeveen zag i school gaarne uitgroeien tot wijkcentra: dan moet evenwel ook de democratiserinj van de volksschool breed worden aange* pakt. Daarnaast bepleitte hij verruiming va het inzicht van de leden der vakbeweging en van de politieke partijen. Ter verzeke ring van een direct contact tussen besturen en contribuanten achtte hij enquêtes op gezette tijden een uitstekend middel en dzl* zelfde gold ook voor het bedrijfsleven, Bij de discussie bleek evenwel, dat som mige deelnemers voorzichtig wilden zijn met het vormen van een nationaal werk' verband, gezien de ervaringen met soort* gelijke organisaties als het Comité vmz Actieve Democratie en het Nationaal In" tuut, die ook niet levensvatbaar waren gebleken. Bovendien zal binnenkort W Algemeen Burgerzin Comité een gelijks^ richte actie beginnen. Er werd opge merkt, dat men heter met een begrer,-! gebied kan beginnen. „Maak Haarlem Springfield van Nederland!" was de !C! van deze deelnemers. Tenslotte werd men het erover eers. het voorlopig werkcomité met een ti®* aanwezigen contact zal blijven houdend- als de suggesties in de vertegenwoordig-- verenigingen zijn besproken, onder om zien wat er te doen valt. Dui(t)ster. De douane te Hannover b beslag gelegd op 137 zakken kon. bonen, die illegaal zouden worden kocht in West-Duitsland. Volgens - politie kwam de koffie uit Zwitsei en Nederland en was zij bestemd w doorvoer naai- Zuid-Oost-Europa de Russische zóne. Tengevolge duistere transacties tussen koilie- ma's werd de koffie echter te BJ wijk achtergehouden, aldus de P01 sterk als honderdduizend man. Dj- ^Jj beschikken thans over bijna man in Europa, die „bij noodzaak middellijk en direct ingeschaiWW den worden", aldus heeft I® Omar Bradley, voorzitter van^v^- rikaanse stafchefs te (Alabama) verklaard»

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2