VAN HOUTEN mu y/aar Jacoba van Beieren ter jacht toog zullen in het voorjaar bloemen bloeien De Comet maakt historie Dc kleine wereld 27 October 1949 Tentoonstelling „Keukenhof" krijgt vorm voorjaar maakten wij een wan- .joor het enige stuk ongerept bos, j kaalgegraven bloembollenstreek ó- ,"e. et gedeelte van het Keukenhofbos se eigendom van Graaf van Lynden, S k Zandvliet" bekend staat en eeuwen W!a, "de grafelijke tafel van Jacoba van Sen van wild voorzag, ff baanden ons moeizaam een weg door «hoog hakhout en struikgewas, waar- zo hier en daar wat water schemer den stuk ruw bos, nimmer door het ïjliek betreden, slechts als jachtterrein ffU|ien vier maanden is, onder leiding de heer W. van der Lee uit Bennebroek. RE tukje jungle" herschapen in een- ten- in het voorjaar van 1950 honderd- pt natuurschoon heeft bewaard en Wans in het voorjaar van 1950 honderd- •hpnden uit binnen- en buitenland in de ïsenheid zal stellen, te genieten van de ht van crocussen, narcissen, hyacinten n fulpen in bonte kleurenmengeling aan 8 rand van de onberoerde vijver en on- r de machtige, hoogopgaande stammen 1 eeuwenoude woudreuzen. Natuurlijke schoonheid gehandhaafd «e heer Van der Lee, die zijn sporen srdiend heeft met het inrichten van de tóend geworden wintertentoonstellingen w-i. Lisse, Stond voor de moei- ,e oogave, enerzijds dit stuk bosterrein it karakter van natuurreservaat te doen ouden, anderzijds er een permanent Iffltoonstellingsterrein van te maken De Keukenhof" mocht niet het karakter krij- van een wandelpark, met grindpaadjes hekjes. Het publiek moest zich voelen de vrije natuur, in het ongerepte bos; rsar tegelijkertijd moest voldoende expo- r-ieruimte worden geschapen, om de pioenen bloeiende bloemen tegen deze ^tergrond op hun voordeligst te doen uitkomen. Toen wij gisteren weer een bezoek aan >-5 tentoonstellingsterrein onder leiding j-jhet Stichtingsbestuur brachten, konden ïii tot geen andere conclusie komen dan £2' de opdracht in beginsel uitstekend is tsrvuld. De aanleg heeft zich geheel aan raast bij de omgeving. De ruimte is voor gelijk verkregen door het opruimen van bkhout en struikgewas, waardoor hier en j;ar een grote verbetering werd ver- kregen en talrijke zeer mooie hoekjes en doorkijkjes werden geschapen. Een ven- setje, dat geheel begroeid was met hakhout, ijgt nu in het midden van het terrein stil ^aromen en straks zullen de bloemen zich ja het wateroppervlak weerspiegelen. Overheid en particulier initiatief Het gemeentebestuur van Lisse heeft het initiatief der stichters van „Keukenhof" waar mogelijk gesteund. Het heeft een be scheiden garantiefonds gevormd," het heeft besloten de toegangswegen aanzienlijk te laien verbreden en de nodige leidingen naar het terrein te doen aanleggen. Voor aan- in afvoer, zomede voor parkeergelegenheid moesten oplossingen worden gevonden, welke na veel overleg oök verkregen zijn. De bouw van het restaurant bij de in gang is dezer dagen gegund. Vandaar zal men een prachtig uitzicht hebben op de vijver en het daarin gelegen droom- eilandje. De tentoonstelling heeft een permanent karakter en zaj tien jaren lang ieder sei zoen geopend zijn. Was oorspronkelijk het plan bescheiden te beginnen en trapsgewijs binnen vijf jaren het maximum aan ex positieruimte te bereiken, de animo onder de deelnemers was zo groot, dat men thans reeds zo ver is als pien gedacht had, aan het einde van het derde expositiejaar te rullen zijn. Het feit, dat de opening der tentoonstel ling samenvalt met het gouden jubileum van de Bond van Bloembollenhandelaren, t daaraan een bijzonder cachet en zal ongetwijfeld talloze vreemdelingen naar cere bijzondere expositie lokken. Het betreft hier maar niet een stuk ten toonstellingsterrein met wat bomen, maar een bos ter grootte van 25 hectaren, waarin men naar hartelust dwalen kan en vóór er van aanleg sprake was, verdwalen kon. Alle bloembollenfirma's van enige be tekenis hebben voor hun producten expo sitieruimte afgehuurd. Zij hebben hiervoor aanzienlijke bedragen overgehad en zullen ook nog voor niet geringe bedragen aan kostbare bloembollen in de grond moeten stoppen. Juist het permanente karakter van deze tentoonstelling maakt haar aanlokkelijk als ideale propaganda-mogelijkheid voor het bloembollenvak. Het kan min of meer als een waagstuk worden beschouwd, deze ongedwongen aanleg door te zetten en het publiek niet te binden binnen hekjes en paadjes. Het stichtingsbestuur van „Keukenhof" heeft het er op gewaagd. De gehele opzet maakt het ten enenmale onmogelijk, hier te gaan werken met afzettingen en ver harde paden. Textielsmokkelaar krijgt zes weken Dinsdag was A. B. uit de strafgevangenis te Breda ontslagen en gisteren stond hij weer terecht voor de economische rechter in Haarlem. Hij had zich schuldig gemaakt aan 't smokkelen van grote partijen textiel, die hij in Baarle Nassau en Baarle Hertog kocht en later in Amsterdam weer aan een aantal Chinezen overdeed. Lange tijd was dat goed gegaan, maar op een goede dag in Juni van dit jaar was B. na een wilde achtervolging per auto door de douane in de kraag gegrepen. Voor het eerste deel van deze zaak, waarbij grote voorraden textiel zijn betrokken, had de verdachte, die vroeger te Aalsmeer „in de bloemen" zat, reeds in Breda gezeten. Voor het tweede deel eiste de Officier van Justitie thans een gevangenisstraf van drie maanden met on middellijk gevangenneming. De verdediger betoogde, dat B. na de oor log uit de rails was gelopen, doch nu weer vol goede bedoelingen was en in die ene dag. dat hij nu vrij was geweest, zich reeds weer werk had veroverd. Pleiter vroeg dringend om de verdachte geen onvoor waardelijke gevangenisstraf op te leggen. De economische rechter, mr. C. G. Bijle- veld, echter beschouwde dit feit als zeer ernstig en veroordeelde B. tot zes weken gevangenisstraf met onmiddellijke ge vangenneming ter zitting. Europees judocongres in Bloemendaal 28 en 29 October zal te Bloemendaal Kn Europees judocongres worden gehou- c=n, waarop Engeland, Frankrijk, Noorwe gen, Oostenrijk, Duitsland, Denemarken, Nederland en waarschijnlijk Spanje ver tegenwoordigd zullen zijn. Op Zondag 30 October wordt in de Stads- gehoorzaal te Leiden een landelijke sport- &g gehouden, welke door vele congres ssten zal worden bijgewoond. Tijdens deze sportdag zal de landenontmoeting Neder land—Oostenrijk worden gehouden en een clubwedstrijd AmsterdamUtrecht. De Nederlandse ploeg voor de landen ontmoeting is als volgt samengesteld: G. Koning, H. van der Velde, J. Nauwelaerts jte Agé, J. van der Horst, P. Smit en M. Schutte. Verder zullen er demonstraties worden gegeven door prof. Koizumi uit tonden. Vrijstelling luisterbijdrage voor slechtzienden en oorlogsinvaliden ttr minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat hoof den van gezinnen, die vanwege hun ge- 'Se gezichtsvermogen invalide zijn, er Wden van gezinnen die invalide zijn ge worden door oorlogshandelingen bij de uit ging van de militaire dienst, vrijge- kunnen worden van de verplichting W het betalen van luisterbijdragen. Bij (n aanvrage om een dei-gelijke vrijstelling ffloet een verklaring van de Rijksverzeke- wgsbank overlegd worden. De aanvraag moet vrörden gericht tot het bestuur van On n verzekeringsbank te Amsterdam. P alle aanvragen om vrijstelling moeten jerieletter en het nummer der luister- g worden vermeld. Agenda voor Haarlem donderdag 27 october Rembrandt: „Singende Engel", alle leeft., - ',,fn 915 uur. Palace: „Tussen liefde ,e.- 18 j-, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: regiment der verdoemden". 2, 4.15, 7 ®?.15 uu 152.15, City: „Een avontuur in Berlijn", Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Haarlemse rechtbank deed uitspraak Twee weken geleden hoorde de verte genwoordiger J. H. R. door de Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank tien maanden gevangenisstraf tegen zich eisen wegens oplichting. Hij had tegen een Haarlemse huisvrouw verteld dat hij dooi de politie gearresteerd zou worden indien hij niet voor een bepaalde datum een boete van vijf-en-twintig gulden had be taald. Daar de vrouw de ouders van de verdachte kende en hen voor de schande wilde bewaren, had zij de man het geld geleend. Later bleek, dat niet alleen dit verhaal niet waar was, doch dat de ver tegenwoordiger ook elders allerlei ver dichtselen te baat had genomen om aan geld te komen. De verdediger mr. K. A. F. J. Pliester poneerde evenwel, dat hier van oplichting niet gesproken kan worden, omdat de gedupeerde zich niet heeft laten leiden door de gelogen omstandigheden in het verhaal, maar door het enige juiste element: de ouders, van de verdachte die zij onaangenaamheden had willen bespa ren. Vanmorgen bleek echter dat de rechters meer voelden voor de zienswijze van de Officier. De vertegenwoordiger werd con form de eis veroordeeld, evenals de acht tienjarige magazijnbediende W. P, J. de G„ wie de Officier twee jaar jeugdgevan genis had toegedacht omdat hij na enkele voorafgaande veroordelingen weer op de brede baan was terechtgekomen. De 23-jarige auto-monteur J. K. die verf, gereedschappen en onderdelen van zijn patroon had weggenomen, werd tot zes maanden, waarvan twee voorwaarde lijk, veroordeeld. De eis luidde vier maan den voorwaardelijk. De 23ste veroordeling deze keer we gens twee diefstallen in Heemstede van de Haarlemse koopman N. B. liep uit op twee jaar gevangenisstraf, hetgeen voor hem, vergeleken bij de eis, een jaar mee viel. Vele deskundigen hebben nog bedenkingen, doch De Havilland luidt een nieuwe fase in het luchtverkeer in Het imposante silhouet van de De Havilland Comet in de lucht. (Van onze luchtvaartmedewerker) 4-30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De jj*«J'Texas", 2.30. 7 en 9.15 uur. Frrfis geheim van Mayerling". 18 j., 2.30, sriwn 'in liür' sPaarne 17: Expositie woön- 22 uur (tot en met 30 October). g»m rvrijdag 28 october Biotfn.Con«rtgebouw: Concert HOV. 8 uur. pen: Middag- en avondvoorstellingen. De Engelse De Havilland fabriek ver staat de kunst om de Cornet, het veelbe sproken passagiers-straalvliegtuig, „in het nieuws" te houden. Thans weer door de opzienbarende vlucht naar Tripolis: zó was de Comet in Londen, zó stond hij ruim drie uur later op het vliegveld van Tri polis. Wanneer men niet zeker wist dat er tot dusverre maar één Cornet bestaat, zou men haast aan het spelletje van de haas en de schildpad denken. Dan zou John Cun ningham, de fabrieks invlieger, een twee lingbroer moeten hebben! Er is reeds zoveel geschreven over de Comet met zijn kruissnelheid van 800 km per uur, dat deze vlucht eigenlijk voor nie mand een verrassing moest zijn. Maar het maakt nu eenmaal steeds een aanzienlijk verschil of men een mogelijkheid alleen maar kent of deze in de practijk verwezen lijkt ziet. En zo gaf deze vlucht voor het eerst een glimp te zien van het luchtver keer van morgen. „Morgen", dan zal het met zulke vliegtuigen mogelijk zijn binnen 24 uur van Amsterdam naar Batavia te vliegen en wij zullen het nog meemaken dat we twee of drie maal per dag het toestel voor de Oost kunnen pakken. Dat het grote publiek deze mogelijk heden begrijpt, wordt bewezen door het enorme enthousiasme op de vliegvelden, eerst te Tripolis, daarna te Londen, toen de Cornet daar, na „even" naar Afrika te zijn geweest, weer neerstreek. De betekenis van dit nieuwe vliegtuig voor de positie van het Engelse luchtver keer en de Engelse vliegtuigindustrie kan niet overschat wórden. Tot dusverre was het Amerika dat in dit opzicht de toon aan gaf en het doet dat nog steeds. Maar er is een groeiende onrust in de Verenigde Sta ten waar te nemen, waar de Cornet zelfs reeds in het Congres ter sprake is gekomen. Men moet natuurlijk niet denken dat Amerikaanse fabrieken niet in staat zouden zijn een dergelijk vliegtuig te ontwikkelen. Verscheidene ervan hebben trouwens der gelijke vooruitstrevende projecten reeds uitgewerkt. Uitsluitend op papier echter; nergens is aanstalten gemaakt om met de uitvoering van een prototype te beginnen. Dit verontrust velen, want zoiets kost toch zeker een jaar of drie. vier en zover staat men dus momenteel bij Engeland achter. Het is helemaal niet uitgesloten dat de Amerikaanse industrie met haar enorme potentieel deze achterstand zou kunnen in halen, maar daartoe zal men toch in ieder geval eerst een begin moeten maken. Allerlei experts maken nog velerlei be denkingen: een luchtverkeer met straal vliegtuigen zal in de practijk nog vele pro blemen opwerpen, di meteorologische om standigheden in de hogere luchtlagen, waar een dergelijk luchtverkeer op aangewezen is, zijn nog niet genoegzaam bekend, enz. Al deze bedenkingen zijn het echter niet die de Amerikaanse industrie beletten de zaak aan te pakken, evenmin als zij De Havilland hebben kunnen weerhouden al vast een begin te maken. Neen, de beletselen zijn van andere aard. De Amerikaanse industrie is op een keer punt gekomen, de ontwikkeling van nieuwe verkeersvliegtuigen bevindt zich in een impasse. De ontwikkeling van moderne passagierstoestellen is een dermate kost bare geschiedenis geworden dat geen en kele fabriek het nog aandurft deze zonder enige garantie voor eigen rekening te ne men. Wellwood Beall, de vice-president van de bekende Boeing fabriek (en hij niet alleen) heeft dit onlangs duidelijk tot uit drukking gebracht. En zo ziel men het merkwaardige feit dat er in de Verenigde Staten, het land van de „free enterprise", gezocht wordt naar een modus om op een of andere wijze door overheidssteun een oplossing te vinden in dit probleem. Het klinkt de onafhankelijke Yankees niet prettig in de oren en het is dan ook te begrijpen dat er in deze rich ting nog niet veel vorderingen worden ge maakt. Maar intussen doet Engeland met zijn Cornet dagelijks nieuwe ervaringen op. waardoor het vooralsnog zijn voorsprong steeds meer vergroot. Het is niet onwaar van de Comet, die niet zal nalaten ook in schijnlijk dat de laatste spectaculaire vlucht Amerika de nodige aandacht te trekken, de ontwikkeling der dingen daar zal sti muleren. (Nadruk verboden) Tumult in de Tweede Kamer bij de interpellatie-Vermeer Uitzending van deserteurs naar Indonesië (Van onze parlementaire redacteur). Na het rustige debat over de materiële oorlogsschade ontstond in Tweede Kamer Woensdagmiddag tumult bij de interpel latie, die aan de heer E. Vermeer van de P. v. d. A. was toegestaan over de uitzen ding van de in het depót Schoonhoven en in een kamp in Nieuwersluis onderge brachte deserteurs naar Indonesië. De communisten grepen deze gelegen heid aan om een felle aanval op de P. v. d. A. te richten. Het regende felle interrupties en de voorzitter zag zich genoodzaakt herhaal delijk in het debat in te grijpen. Niet al leen, omdat de communistische sprekers, hoewel hun spreektijd om was, onver stoord doorgingen, maar ook omdat men zich soms ver buiten de orde begaf. De heer Gortzak (CPN) spoorde tot twee maal toe de deserteurs aan, niet naar Indonesië te gaan. Dat kon de president, mr. Kortenhorst, niet toelatenen hij dwong de heer Gortzak dan ook zijn woorden terug te nemen. De heer Vermeer vroeg de minister van Oorlog, mr. Schokking, of de tot dusver gevolgde gedragslijn ten aanzien van de militairen, die geweigerd hebben naar Indonesië te vertrekken of zich aan uit zending onttrokken hebben, wordt ge handhaafd. Zij zijn namelijk niet voor de krijgsraad te velde gedagvaard. De chef van de Generale Staf achtte dit niet ge wenst. Hun commandant heeft rustig met hen gesproken en hun aandacht geves tigd op de gevolgen, als zij bij hun weige ring volharden. Er waren slechts weinig principiële dienstweigeraars bij; enkelen wilden niet weg om politieke redenen en de meesten hadden als motief: ziekte thuis, angst of „moederbinding". De gesprekken hadden doorgaans tot resultaat, dat men toch naar Indonesië ging. Bleef men weigeren, dan werd gewezen op de gevolgen van een veroordeling door de krijgsraad. Overreding vond de heer Vermeer een uitstekende methode en hij zou graag zien, dat men aan dit stelsel bleef vast houden. Er is echter één keer gewold gebruikt bij het overbrengen van deser teurs naar de boot. Daarom vroeg hij of de militaire autoriteiten anders wilden optreden. Minister Schokking stolde de interpel'lant gerust. Men zal de tot dusver, gevolgde lijn doortrekken en er zal geen geweld worden gebruikt. Eén keer heeft zich een commandant, die met een trans port belast was, zich daaraan schuldig ge maakt. Tegen herhaling wordt nu gewaakt. De heer Wagen aar (CPN) hield een filippica tegen de P. v. d. A„ die volgens hern de hoofdschuldige van de incidenten Zij heeft namelijk medegewerkt aan de wijziging van artikel 192 van de Grond wet, waardoor uitzending van Nederland se dienstplichtige militairen naar de Over zeese Gebiedsdelen mogelijk geworden is. Daarmede was het hek van de dam. De heer Gortzak (CPN) dikte de zaak onder luide protesten van de leden der P. v. d. A. aan en toen de heer Goed hart (P.v.d.A.) gepoogd had van repliek te dienen hij ging echter buiten de orde en werd afgehamerd, waarna hij kwaad wegliep beklom de heer Haken (CP N) het spreekgestoelte om opnieuw togen de socialisten uit te varen. Het werd een groot tumult. Toen de heer Haken de katheder ver liet, riep de heer Van den Heuvel (A.R.) „Wie volgt?" en inderdaad vroeg en kreeg de heer Hoogearspel (CPN) het woord. Hij deed het wel wat rustiger aan, doch het bleef rumoerig. De Kamer kwam pas weer tot bedaren, nadat minister Schokking nogmaals op de zakelijke kwesties had geantwoord en een motie, die de heer Wagenaar (CPN) had ingediend met 61 tegen 6 stemmen (die der communisten) verworpen had. In deze motie vroeg de heer Wagenaar de dienstplichtigen, die zich aan uitzen ding onttrokken hadden, niet naar Indo nesië te sturen en een commissie van on derzoek te benoemen. Tijdens nachtelijke werkzaamheden aan de spoorwegversterking in het baanvak Gouda-Oudewater, ter hoogte van Heken dorp is de dertigjarige spoorwegarbeider M. van H. uit Reeuwijk door uitstromende olie- en benzinedampen van een liehtaggregaat gestikt, Het slachtoffer was gehuwd cn va- dei' van twee kinderen. De Deense vrachtboot „Ivar", die nabij Terschelling op een mijn liep, is 10 mijl ten Noordoosten van Terschelling buiten de vaargeul aan de grond gezet. Het schip zinkt echter steeds dieper weg. De Ivarin haar hachelijke positie. MINISTER LIEFTINCK STELT VOOR: Meer artikelen vrij van Omzetbelasting De minister van Financiën heeft enkele wijzigingen aangebiaoht in de wets ontwerpen inzake de verhoging van de Omzetbelasting en de herziening van Je Personele Belasting. Deze wijzi gingen acht de minister noodzakelijk na de devaluatie van de gulden. Teneinde de uit de voorgestelde verhoging van de Omzetbelasting voortvloeiende ver zwaring van lasten voor grote gezinnen en personen met een laag inkomen zoveel mo gelijk te niet te doen, stelt de minister voor de vrijstellingen vcor levensbehoeften, welke voor de minder clraagkrachtigen van belang zijn, uit te breiden door een aantal goederen, welke geheel derhalve zowel bij levering door fabrikant en groothande laar als bij levering door kleinhandelaar van omzetbelasting zijn vrijgesteld. Voorts wordt voorgesteld het herstellen van schoenen niet langer aan omzetbelasting te onderwerpen. Voor de aanvulling van de lijst van ge heel vrijgestelde goederen heeft de minis ter in de eerste plaats zijn keus laten val len op een drietal gocderensoorten, welke volgens het oorspronkelijke wetsontwerp slechts gedeeltelijk vrij zouden zijn, name lijk eieren, gerookte haring en kaas. In de tweede plaats worden nog een aantal andere goederen vrijgesteld. Het zijn onder andere beschuit, krentenbrood en andere tot dus verre niet vrijgestelde broden en broodjes, ontbijtkoek en peperkoek, havermout, stroop, jam, koffie en thee, vleeswaren, ge stoomde en gerookte vis en vis in het zuur en dergelijke, alsmede groenten in blik en andere geconserveerde groenten. Daaren tegen zal vlees en vis in blik of luchtdicht verpakt aan omzetbelasting blijven onder worpen volgens een tusséntarief. De voorgestelde wijzigingen zullen de op brengst van de omzetbelasting doen dalen met naar schatting 30 millioen per jaar. Tezamen met de in het ontwerp reeds in overweging gegeven vrijstellingen bedraagt uit dien hoofde de vermindering in op brengst ongeveer 50 millioen per jaar. Stormschade in Zuid- Kennemerland viel mee De Zuidwester aanvankelijk een Zuid ooster heeft Zuid-Kennemerland niet zo zwaar aangepakt als andere delen van het land. Over het geheel genomen valt de schade mee, vooral in vergelijking met de ontreddering die de Maartstormen in dit jaar teweeg brachten. Zo behoeft de Haar lemse dienst „Hout en plantsoenen" slechts een zware boom af te voeren van de voor raad; een exemplaar in het Florapark, die trouwens al op de „dodenlijst" stond. Het is alleen te betreuren dat de reus in zijn val enkele jonge bomen in de nabijheid ernstig heeft gehavend. Aan de aanplant uit de laatste jaren is trouwens nogal wat schade toegebracht en het personeel van „Hout en plantsoenen" zal de eerste week de handen vol hebben met het recht zetten van scheef gewaaide boompjes en het her stellen van de daarbij behorende steun palen. In Bloemendaal moesten vijf sieraden van het bos het loodje leggen, maar ook daar bleef de schade overigens beperkt. Het aantal klachten over ondergelopen kel ders, afgerukte dakbedekkingen en omge waaide schoorstenen bleef zeer gering. In dé" Eendrachtstraat in Haarlem is gister middag de brandweer in actie gekomen om een wankele schoorsteen van een tim mermanswerkplaats voor alle zekerheid gedeeltelijk af te breken. Een paar gaslan taarns verloren tengevolge van een nijdige windstoot hun „kop". Persoonlijke ongevallen Een verraderlijke rukwind was er de oorzaak van dat een fietser gistermiddag tegen vijf uur op de Gasthuisvest door een militaire ziekenauto werd aangereden. De man is door hetzelfde vervoermiddel met een gebroken linkerbeen naar het St. Eli- sabeths-gasthuis gebracht. Omstreeks dezelfde tijd woei een deur van het Patronaatsgebouw aan de Wester gracht open, een juist passerende zestien jarige jongen kreeg hem tegen het hoofd. De klap kwam zo hard aan, dat de onfor tuinlijke knaap naar de Mariastichting moest worden gebracht, waar de vrij diepe wonde is gehecht. Aan het Zuider Buïtenspaarne, waar ar beiders bezig waren een vrachtauto te los sen, schoot de wagen plotseling naar voren cn dook het water in. Een man die aan de voorzijde stond, werd meegesleept, doch hij kon naar de wal zwemmen, waar hij door behulpzame omstanders op het droge werd getrokken. Tribune beschadigd Uit Heemstede wordt nog gemeld, dat de beschutting van de oostelijke onoverdekte tribune van het Sportpark over een lengte van vijf meter aan de bovenkant gehavend is. Daar de zitplaatsen intact bleven, kan de tribune bij de wedstrijd RCHXerxes Zondag normaal gebruikt worden. Suriname gaat thans accoord met nieuwe interimregeling De Staten van Suriname hebben tot de gouverneur het verzoek gericht, de rege ling mede te «leien, dat zij instemmen met het nieuwe ontwerp voor de interim-rege ling voor Suriname. Zij vragen evenwel om in de tekst een viertal wijzigingen aan te brengen en om schrapping van de bepa ling. dat vreemdelingen hun kiesbevoegd heid behouden. De rechten van de vreemde lingen zullen worden geregeld na de rege ling der nationaliteit. Het is derhalve niet gewenst, deze overgangsbepaling te hand haven. Hedenavond van kwart voor acht tot acht uur zal dr. Ph. J. Idenburg. derecteur- generaal van het Centraal Burau voor de Statistiek, in de radiorubriek ,.De Regerings voorlichtingsdienst antwoordt" een causerie houden over het onderwerp „De tienmil* lioenste Nederlander". Columbus Er was dezer dagen goed nieuws voor de mensen die haast hebben. Ge zult met plezier hebben gelezen dat ge binnenkort in zes uur of daaromtrent van Londen naar Tripolis en terug kunt vliegen. Misschien hebt ge in Tripolis of omliggende gemeen ten nog zo een oude tante wonen die ge in lange tijd niet bent wezen opzoeken ge kunt dat over een tijdje gaan goedmaken zonder dat ge er behoeft te blijven logeren. Ge zult binnen een paar jaren nergens ter wereld meer een tante hebben wonen waar ge niet op visite kunt gaan voor een half dagje. En bij die in Tripolis zult ge dan de drempel kunnen platlopen. Zo langzamerhand raken wij op onze wereld uitgekeken, we hebben zo weinig tijd nodig om haar aan alle kanten en van boven en onder te bezien. Er zijn tijden geweest dat de mensen leefden en stierven in de overtuiging, dat hun wereldje een platte koek was. Zij kon den niet in drie uren naar Tripolis om over de rand te gaan loeren wat er rondom en onder die pannekoek was, maar zij vertel den elkaar met een stalen gezicht de schoonste onzin daarover. Hoe geleerder ze waren hoe schoner de onzin, ze schreven er boeken over vol alsof ze zelf die panne- koek in de lucht hadden helpen hangen. Zo hadden zij iels waarover zij konden fan taseren. Op een dag komt daar een jongeman die van de koek een bol maakt. Vooruit maar mensen, een koek of een bol, het kan alle maal wel waar zijn, een bol is wel zo aar dig. Daar kunnen we nog eens wat nieuwe boeken over schrijven, daar kunnen we weer andere verhalen op fantaseren. Als het een bol is, dan moeten we er om heen kunnen, zegt Columbus en hij drijft in zijn scheepje op de einder af, terwijl de achterblijvers hem met de handen aan de mond naroepen of hij om zijn testament gedacht heeft. Hij had niet om zijn testament gedacht, hij was zo eigenwijs als honderdduizend Columbussen bij elkaar. Hij stond wijdbeens onder zijn bollend zeil naar de horizon te zien en te lachen: Zij zullen opkijken als ik straks van de andere kant terug kom. Want dat het een bol is daar kunt ge van opaan, daarmee houdt hij zijn scheepslui op de been die niet meer over boord durven zien van angst dat ze van de pannekoek zullen duikelen naar nergenshuizen. Zij kunnen .ervan opaan, jaja, dat kunt ge ons wel wijsmaken, maar ge weet ook niet meer dan uw neus lang is. Wit van de zorgen zeilen ze verder, ze zien geen land en geen zand meer. Ze zien water waar in alle verten rondom de hemel in neerzinkt. Kijk in het rond, zegt Columbus trots, zo kunt ge zien dat wij op een bolletje leven. Alles is rond, in alles zit een cirkel. Wij zullen u over boord cirkelen als het nog lang duurt, zeggen de bleekneuzen woedend en vertwijfeld, want wij hebben genoeg van dat duivels gezeil naar ik-weet- niet-waar. Maar zij ontdekten al bibberend de aarde. Zij vonden wrakhout en planten in het eindeloze water, zij vonden aan de horizon een nieuwe wereld. En duizenden na hen volgden de koers van het eenzame bootje, duizenden en millioenen. Zij allen stapten huiverend en ademloos van liet nieuwe en wonderbaarlijke de vreemde landen binnen waarvan zij zelfs in hun zotste onzin niet hadden durven dromen. Wij vliegen vanclqag cle dag over een wereld die geen verrassingen meer heeft. Wij weten er dc weg zo goed als in onze kleerkast. Wij groeten de wolken die wij ontmoeten als oude bekenden en wij weten dat er geen werelddelen meer te vinden zullen zi.in die niet in onze schoolatlassen staan met naam en toenaam. Wij zijn er op uit gekeken, Columbus, het is niets dan een cirkel. Het zou plezierig zijn. morgen een nieu we Columbus te ontmoeten, die zeggen zou: En tóch is het een pannekoek. En met hem mee te varen om over de rand te loeren en te zien wat niemand ooit gezien heeft. Ge kunt dat dwaze praat noemen. Maar het zou een schone verras sing zijn. Schoner en verrassender dan de schoonste tante in Tripolis. J. L. Samenstelling Nederlands elftal Hel Nederlands Elftal voor de wedstrijd tegen België is thans als volgt samenge steld: doel: Kraak; achter: v. Bun en Schijvenaar; midden: Van Schijndel, Terlouw en De Vroet; voor: Lenstra. Schaap, Roosenburg, Tim mermans en Clavan. Reserves zijn: Saris, Everse, Stoffelen en Van der Tuyn. BINNENLAND Bij dc heden gehouden trekking der Staatsloterij is de prijs van f 25.000 gevallen op nog 14681. Te Wassenaar is op 77-jarige leeftijd overleden de heer H, F. Kernkamp, die van 1904 lot 1933 hoofdredacteur was van het Utrechts Nieuwsblad. Door het gereed komen van de synthese gasfabriek op het stikstofbindingsbedrijf van de staatsmijnen tc Lutterade zullende staats mijnen binnen afzienbare tijd hun productie van stif stof meststoffen kunnen verdubblen. Een belangrijk uitbreidingsplan, dat na de bevrijding werd opgesteld, zal dan zijn voltooid. HAARLEM EN OMGEVING Drie November zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer P. van Ditmarsch te Heem stede, inspecteur van het verzekeringscon cern der „Oude Haagsche van 1836". in de buitendienst van het verzekeringsbedrijf te werk werd gesteld. De jubilaris geeft er de voorkeur aan deze dag onopgemerkt te laten voorbijgaan. Uit een woning aan dc Van Keulen straat in Haarlem-Oost is in de nacht van Dinsdag op Woensdag een portemonnaie met f 25 ontvreemd. De ongewenste bezoeker had zich toegang verschaft door een ruitje aan de achterzijde van het huis in te slaan. Een zesjarig jongetje dat gisteren om streeks het middaguur bij de hoek van de Witte Herenstraat en de Magdalenastraat met zijn autoped speelde, is door een vracht auto waarvan dc bestuurder onbekend is gebleven, aangereden. Het ventje is met een gebroken been naar een ziekenhuis ge bracht. De Haarlemse verkeerspolitie bureau Smedestraat verzoekt eventuele ge tuigen om inlichtingen. De achttienjarige Haarlemse scholier die dezer dagen door de Bloemendaalse politie werd aangehouden, omdat hij ervan wordt verdacht een reeks inbraken in Overveen te hebben gepleegd, heeft bekend ook enkele winkeldiefstallen in Haarlem te hebben ge pleegd, zo deelt de Bloemendaalse politie mede.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5