Tante Els Koninklijke poppen staan te in de Marnixschool pronk Agenda voor Velseo Zaterdag valt de beslissing Alma's dubbele faak Donderdag 27 October 1949 NAAR EEN NIEUWE KERK „Medeleven en samen werken" richtte gezellige bazar in Op een lange tafel staan in een dei- leslokalen van de IJmuidense Marnix school vijftien poppen in nationale kle derdrachten van verschillende landen te pronk. Het Brabantse boertje, com pleet met zwart zijden pet en donker blauwe boezeroen kijkt een weinig af gunstig naar de met gouddraad door stikte kledij van zijn vrouwelijke col- legas uit Hongarije en een uitdagende Mexicaanse schone staart met iets van verwondering in haar donkere kijkers naar de veelkleurigheid die de Mar- kense vertegenwoordigster demon streert. Deze fraaie poppencollectie is door Koningin Juliana afgestaan aan de ba zar welke vandaag en morgen in de Marnixschool ten bate van de Gerefor meerde gemeente in IJmuiden wordt gehouden. In datzelfde lokaal, dat door de organi satoren van de bazar in „Oranjekamer" is omgedoopt vraagt nog een andere beziens waardigheid de aandacht: een groot pop- pen-droom-huis, bestaande uit een zit-, een slaap-, een bad- en een. eetkamer. Alle geriefelijkheden die een poppenfamilie zich maar denken kan, treft men er in aan. Zo vindt men in de zitkamer een boe kenkast met echte boeken en de slaapkamer is voorzien van een welgevulde linnenkast. In de eetkamer ontbreken zelfs een vleugel en een radio niet, er is bovendien een plaatsje gevonden voor een verlicht aqua rium én een gezellige huis-bar. De leden van de vrouwenkring „Mede leven en Samenwerken" hebben de afge lopen weken onder leiding van mevrouw R. M. Beukema-Bos menig uurtje aan breien en handwerken besteed en de resul taten van deze nuttige bezigheden zijn in een smaakvol versierde zaal, via het kopen van loten, het beoefenen van de sjoelspórt, het schieten met speelkamer-geweertjes en het plegen van het edele billardspel te ver krijgen. En dan zijn er verder op dezelfde manier nog tal van huishoudelijke voor werpen, levensmiddelen en sieraden te winnen. Voorts is er een theeschenkerij in een hoek van het lokaal ingericht en voor de jeugd heeft men een speciale „grabbel ton" laten aanrukken. Liefde voor de kerk Ds. R. D. Beukema heeft Woensdagmid dag met een kort woord deze bazar ge opend. „De achter- en de ondergrond van deze bazar, zo zei dr. Beukema, „is de lief de die wij voor onze kerk voelen". Spreker schetste de moeilijkheden waarmee men bij de bouw van een nieuwe kerk heeft te kampen en wees er op dat de plannen die MARKTBERICHTEN 26 October 1949 Besommingen IJM 94 Zw. Zee 13.960; 1JM 49 Bergen 46.560: IJM 6 Norma 23-770; GDY 126 778; SCH 93 Tzonne 1076 steurharing. SCH 140 13.702. KW 92 575; IJM 213 591; IJM 226 325; IJM 249 91; IJM 277 296. Visaanvoer 25 kisten tarbot en tong; 15 kisten schar- tong en tongschar, 340 kisten kabeljauw; 100 kisten koolvis, 40 kisten haai, lO-kisten poon; 1500 kisten haring; 1650 kisten makreel; 500 kisten schelvis, 80 kisten wijting, 70 kisten schar. 75 kisten schol. 10 kisten leng, 50 kisten diversen. Totaal 4485 kisten. Prijzen Heilbot 2,70—2,60; kl.m. tong 3.65; kl. tong I 3—2,40; kl. tong II 1,95—1,60; tarbot I 2.70— 2,35. per kg. Tarbot II 108102: tongschar 6758: schar- tong 5654; gr. schol 9363; midd. schol 7461; kl. schol 5943,50; schar 3521,50; makreel 17,508.10; v. haring 23,5011,80: kl. gul 2922; midd. gul 4740; gr. gul 5750; gr. schelvis 7769.50; midd. schelvis 5135: kl. schelvis I 37—29,50: kl. schelvis II 2912.50; kl. haai 1614: ham 82; poon 19— 14: kl. koolvis 32; kl. koolvis wit 4237, per 50 kg. Kabeljauw 268184; gr. koolvis 6660; gr. koolvis wit 122104: leng 9694. p. 125 kg. DONDERDAG 27 OCTOBER Thalia, 8 uur: Kilima Hawaiïans. Rex: Geen voorstelling. Marnixschool, 310 uur: Bazar ten bate van de Gereformeerdd Kerk. VRIJDAG 28 OCTOBER Thalia, 8 uur: „Op glad ijs". Rex. 8 uur: „De mannen in haar leven". Raadhuis, 34 uur: Spreekuur Wethouder van Financiën. Een klein hoekje van de tentoonstelling: een pop N - uit Soest. voor de bouw ontworpen zijn,- zo spoedig mogelijk uitgewerkt moeten worden. Spreker bracht tenslotte dank aan allen die zich voor de totstandkoming van de bazar hebben ingespannen. De bazar zal Donderdag en Vrijdag van drie tot tien uur geopend zijn. D.S.S.-ers houden de onderlinge vriendschap in ere Iedere Maandagavond heerst er een gezellige sfeer in de kleine zaal van Thalia. De D.S.S. dansclub oefent er dan onder leiding van John Stol. De oorlog mag in IJmuiden veel vernietigd hebben, de winst die er geboekt is weegt er soms tegen op. Want enige honderden bewoners van IJmuïden-West hebben vriendschapsbanden aangeknoopt en deze vriendschap wordt op de avonden in Tha lia steeds hechter. Op Donderdag 10 No vember zal voor de vereniging D.S.S. in het Thalia-theater optreden het „Theater Gezelschap" dat onder leiding staat van Adrie van Oorschot. Hierin werken onder meer mee Albert de Booy en Aart Boender met zijn Hawaiians. Het programma vermeldt humoristisch goochelen, telepathie, accordeon, een spre kende pop, Suid-Africaanse liedjes en wijsjes en vooral niet te vergeten een groots bal door Stol geleid. Wie de D.S.S.-ers heeft zien oefenen voor deze feestavond, weet dat zij ten volle paraat zijn om de vermoeie nissen van tango en foxtrot te doorstaan. Nijverheidsschool leent een ton voor uitbreiding De buitengewone algemeene ledenver gadering die Woensdagavond in de Nijver heidsschool werd gehouden had ten doel de goedkeuring der leden te verkrijgen voor bet sluiten van een lening groot 110.000. Dit bedrag zal worden besteed om nieuwe machines te kopen, ter completering van de verdere inventaris en voor de uitbrei ding van materiaal voor de schildercursus, een spuitinstallatie en oorlogsherstelwerk- zaamheden. Uiteraard waren ook hier, zo als men in de gemeentê1 gewend is, een minimum aantal leden opgekomen, wat echter geen beletsel was toestemming tot het gevraagde te verlenen, zelfs met alge mene stemmen. Van genoemd totaal bedrag zal 64.000 worden besteed voor het aanschaffen van zes draaibanken, twee instrumentmakers draaibanken, twee fraismachines, een ster ke armschaafbank, een kolomboormachine, vier tafelboormachines, een amarilslijp- machine, drie lastransformatoren en een lasomvormer. Dertigduizend gulden wordt uitgetrokken voor het aanvullen van de verdere inven taris. Zo zal de Nijverheidsschool gaan be horen tot de best geoutilleerde onderwijs inrichtingen in de gemeente. DAMKAMPIOENSCHAP Zaterdag 29 October wordt in hotel „De Kroon" de laatste ronde van het damtournooi om het kampioenschap van Nederland ge speeld. Gordijn heeft in zijn laatste partij tegen Ligthart aan remise voldoende om dam- kampioen van Nederland 1949 te worden. Maar ook Ligthart kan de punten voor het veroveren van één der eerste 6 punten zeer goed gebruiken. De ontmoeting Keilerv. Dijk is alleen nog van belang voor het be zetten van de tweede plaats. Laros speelt Vrijdagavond in hotel Kennemerhof tegen Onnick. Men verwacht een overwinning van Laros, die dan nog een kansje heeft zich bij de deelnemers aan de barrage-partijen te scharen. Wanneer Suyk remise speelt tegen Beers, zal hij de vierde plaats in het tournooi be- Het hoekje van Beste kinderen, De post heeft me bijna bedolven on der de „aankleedpoppen", zoals een kleine inzendster van de maandwed- strijd het resultaat van haar vinding rijkheid noemde. De mevrouwtjes zijn in de meerderheid, maar er komen ook al heel wat uitgeknipte en in keurige pakken gestoken manspersonen bij me binnenwandelen.- Met het oog op het plezier, dat jullie in deze wedstrijd hebben, zal ik voor deze keer het aan tal prijzen uitbreiden tot twee hoofd prijzen, vier tweede en een aantal troostprijs] es. De correspondentie wacht echter op een stapeltje allereerst is hier onze GEORGE FORMBY, die blij is met het feit, dat hij een prijs heeft gewonnen bij de September- wedstrijd. Binnenkort zal ik je het boeken lijstje toesturen, hoor. Ja, ik heb je verleden week echt gemist, mannetje, maar je maakt het nu weer dubbel en dwars goed. De nieuwe wedstrijd lijkt me juist echt iets voor jou, knutselaar. Ik brand zelfs van verlangenOok ZEESTER is weer eens present met een prachtbrief. De postzegel- beurs kómt, echt, maar je moet er nog even geduld voor hebben. Ja jong, de ene rekent nu eenmaal beter dan de ander, maar je kunt ook niet alles even goed onder de knie hebben. „Ivanhoe" is mooi je hebt er een „klassiek" boek mee getroffen. Weet je wel wat dat betekent? Een lang epistel bereikt me van BLAUWDRUIFJE. Kun je geen plaatje vinden? Je hebt er nog wel even de tijd mee, hoor, dus dat komt heus nog wel in orde en inmiddels kun je vast „kle ren" uitzoeken. Je schrijft nu wel, dat je zo gelachen hebt op de padvinderij, maar waardoor die pret veroorzaakt werd, staat er niet bij en Tante Els lacht ook wel eens graag. Hoe is het met de kleine zus? De wind lijkt wel niet weg te willen; je mag op de Rembrandtlaan wel oppassen, want daar kan het gevaarlijk hard waaien over de vlakte. Vervolgens meldt AKKERWIN- DE zich ook weer eens, maar hoe mooi ik je postpapier ook vond, de hand van schrij ven en de vele taalfouten vielen me niet mee, meiske! Hoe staat het er met de tand pijn voor? Je hebt nu het ergste wel gehad, geloof ik. Zo'n „reparatie" valt anders niet mee. Jij bent de laatste tijd een kleine ongeluksvogel, geloof ikaan vallen en pijn en ziekte geen gebrek. Is nu alles weer in orde? ALPENKONINGINNETJE stuurt me een verrassing, waar ik maar niets verder over zal vertellen. Hou je me op de hoogte over de bazar? Wie weet zien we elkaar daar nog wel, „met portemonnaie", want anders hebben jullie er weinig aan. Ziezo, hiermee is het groepje weer compleet op DINA A. uit Velsen-Noord na, die geen schuilnaam kan bedenken. Toch zul je zelf moeten pie keren, kindlief, maar er is toch wel iets te vinden? Het hoeft heus geen bloemennaam te zijn, je mag nemen wat je wilt. Tot de volgende keer! TANTE ELS. Voor jonge hersens Goede oplossingen van het vorige week- raadsel kreeg ik van ALPENKONINGIN NETJE. BLAUWDRUIFJE en GEORGE FORMBY. Het gevraagde woord was Keuken en het werd gevormd door de beginletters van Krijt, Egel, Ulevel, Kers, Eerlijk en Nat. En hier is weer een nieuw raadsel: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 xxxxxxxxxx x x x Van boven naar beneden moeten de vol gende woorden ingevuld worden: zeer warm nobel, goed felle kleur klein roofdier zachtjes vak op school niet altijd opgave, werkje grote kachel voor bakkerij knol, die je eten kunt dat is iedereen wild zwijn ontkenning. zetten. Metz moet winnen van Ham om zich bij de barrage-candidaten te kunnen voegen. De stand is nu: gew. gel. verl. pnt. 1. Gordijn 8 5 0 21 2. Keiler 7 5 1 19 3. v. Dijk 7 5 1 19 4. Suyk 5 4 4 14 5. Ligthart 3 7 3 13 6. Du kei 4 5 4 13 7. Vos 2 9 2 13 8. Laros 3 6 4 12 9. Metz 3 6 4 12 10. Doornbos 3 6 5 12 11. Beers 3 5 5 11 12. Onnick 2 6 5 10 13. Baas 2 6 5 10 14. Ham 17 5 9 15. Drenhh0 8 5 8 Damkampioenschap Noordholland Het tournooi om het damkampioenschap van Noordholland is deze week geëindigd. Veenstra en v. d. Sleen staan beide op de eerste plaats, zodat er een beslissingsmatch van drie partijen moet worden gespeeld. Kinderzang in de Goede Herderkerk De 24e November treedt het kinderkoor „De Goede Herder" in de gelijknamige IJmuidense kerk op met een programma van liedjes uit het werk van Catharina van Hennes, Hendrika van Tussenbroek en Van Remshorst. Bovendien zal psalm 103 van E. Mobach ten gehore worden gebracht. De algehele leiding berust bij Joop Huizinga en aan deze uitvoering werken verder mee het Goede Herder-kerkkoor en de pianist Adriaan Verschoor. De „Ketty" drijft weer De verwachting dat de IJmuidense re- serve-havenarbeiders de loswerkzaamheden aan boord van de Zweedse houtboot „Ketty" mochten verrichten, is niet in ver vulling gegaan. De eerste dag is door 15 IJmuidenaren wat met het lossen van het hout verdiend. Maandag is het werk echter door arbeiders van het Amsterdamse ha venbedrijf overgenomen. De „Ketty" is nu bijna geheel van haar deklast bevrijd en het schip is. omhoog gekomen. HET NIEUWE FEUILLETON De man die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENT WORTH Wie is William Smith, die na de oorlog, uit een concentratiekamp ontslagen, en in Londen teruggekomen, werkt in een speelgoedmagazijn, waar hij houten speelgoedbeesten vervaardigt? Dat hij niet de eenvoudige jongeman is, die hij schijnt te zijn, daarvan is hij zelf, hoewel hij zich niets van de tijd vóór 1942 herinneren kan wegens het verlies van z'n geheugen, overtuigd, terwijl ook vreemde aanslagen op zijn leven in deze richting wijzen. In een spannend vervolg-verhaal vin den onze lezers de ontknoping van dit mysterie. Het verhaal begint morgen. EEN BEZOEK AAN DE KONINKLIJKE TENTOONSTELLING brengt U ook in de sfeer van gezelligheid en attracties. Bovendien voor Uw kinderen: Poppen van onze prinsesjes en een electrisch verlicht poppenj, Wanneer komt U naar deze unieke gelegenheid. Vandaag of morgen? Uls" Het is een sprookje!!! Jef Last over „Het probleem van de Duitse jeugd" Voor het Humanistisch Verbond sprak Jef Last Woensdagavond in de vergader zaal aan de Willemsbeekweg over „Het probleem van de Duitse jeugd". Tussen de laatste twee wereldoorlogen in, zo begon de auteur zijn betoog, was de Duitse jeugdbeweging een typisch nationaal verschijnsel. Zij ging niet van de jeugd zelf uit, maar werd geheel door ouderen voor geschreven. Het is dan ook niet te verwon deren, zo ging spreker verder, dat alles vol ledig op politieke leest geschoeid was. Hier tegen kwam een deel van de Duitse jeugd in opstand. De „Wandervögel"-beweging werd opgericht, waarvan de leden, zoals de spreker dit uitdrukte, zich niet met op staande boord of wandelingetjes met ouders bezig hielden, noch politieke doeleinden nastreefden, maar zich frank en vrij be woog. De heer Last wees op het feit, dat de jeugdherberg een Duitse „vinding" is ge weest. Er drongen zich echter gevaarlijke elementen in de ideëel bedoelde beweging. Door werkloosheid liet de lokroep van fas cistische jeugdbewegingen zich steeds ster ker horen. Uit de tweede wereldoorlog kwam de Duitse jeugd volkomen ontred derd te voorschijn. De moderne massapsy chologie en een diep-ploegend verwor dingsproces hadden hun werk gedaan. Deze toestand duurde tot aan de geldsa- nering, nu twee jaar geleden. Het geloof in een komende oorlog is in Duitsland groter dan in Nederland, zo ver volgde spreker zijn betoog en er gaat misschien wel daardoor momenteel een golf van nationalisme door het volk. De heer Last wekte tenslotte alle Hu manisten in Nederland op om mede te wer ken aan dë rehabilitatie van het Duitse volk. Reddingsbrigade heef! nu eigen oefenuur en E.H.B.O..eursus Het bestuur van de IJmuider Reddings brigade heeft het aangedurfd, samen met de reddingsbrigade uit Wijk aan Zee, een eigen oefenuur in het Velserbad te „be stellen". Maandag zullen de actieve leden voor het eerst komen oefenen. Sinds de vorige week leidt de arts v. d. Toorn een cursus, waar dertig dames en heren worden opgeleid voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. E.V.C.-vergadering uitgesteld Als gevolg van de geringe belangstelling welke er bestond voor de openbare verga dering die Woensdagavond door de E.V.C. en A.N.B.Z. in de kleine zaal van het Tha lia-theater te IJmuiden was belegd, heeft het bestuur van beide organisaties beslo ten de vergadering tot een nader te be palen datum uit te stellen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 26 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Stamvall v. Swansea. Gudur van Stockholm. Stella van Antwer pen. Expres van Veere. President Roosevelt van Luïsne. Roelf van La Palice. Polonia v. Goole. Rita van Antwerpen. SÖderhamn van Hamburg. Burgundia van Gothenburg. Ardea van Antwerpen. Vertrokken is de Kolsater naar Skoghal. De overige schepen hebben vastgemaakt, wegens het slechte weer. Velsen-Noord Jubileum-viering „De Eendracht" Over enige maanden zal de bekende Harmoniekapel „De Eendracht" van de papierfabriek Van Gelder Zonen haar gou den jubileum vieren. Een feestavond in gebouw „Concordia" en vele andere festivi teiten zullen de viering van dit jubileum luister bijzetten. Onder meer wordt een federatief muziek-coneours georganiseerd, waaraan de beste orkesten uit de omgeving zullen deelnemen. Het jubileumjaar wordt ingezet met een concert op Zaterdag 19 November in ge bouw „Concordia" te Velsen-Noord. Aan deze uitvoering zal de Beverwijkse Amusements- en Revuevereniging, onder het motto „Amateurs zetten hun beste beentje voor" haar medewerking, verlenen. Corverslaan-actie geslaagd De winkeliers die de vorige week Coi verslaan en naaste omgeving eeh "l wonderlijk van de goodwill-actiederi3'' keliersvereniging „Wijkeroog" ee! pagne hebben gehouden om te trachtCaRl* teruggaande koopkracht te doen herl 6 Zijn daarin volkomen geslaagd. In de Woensdagavond gehouden ve^ ring van deze winkeliers is gebleken 7' de verwachtingen van deze actie verS overtroffen. Waar was uitgegaan van 12 omzet van ongeveer 5000,— Ver) e over een tiental winkel,ers gedurende7? c.ngen en waarvoor hjr.cterdvijftig nri alsmede enige tientallen troostpr^J,', schikbaar waren gesteld, kon worden v7 gesteld, dat de omzet een globaal y»t' van 11.000,— had beieikt. Houtstof aangevoerd Woensdagmorgen is voor de papiertab- i V*n Gelder Zonen aangekomen het Zwei ..c s.s „Burgundia" Jai van CfltaS (/weden) een lading van 1000 ton hn.': stof meebracht. Het Noorse s.s. „Jaedern" is Dinsdag m?» IliiO ton houtstof uit Landsnes (L. wegen) opgevaren naar Amsterdam era aldaar te worden gelost. Jdoos weer bij de pieren In een wilde fluitsymfonie slaan de flar. den van de storm door het stalen bal; bouwsel op de semafoor en ginds, tege„ U5 dichtg'eregende horizon waait het schuim in ijlende vlucht over de pier. Windkracht tien. Het stuifzand rent in wilde vlagen uit hel Zuiden. De storm rukt woedend aan wr Iken en zee, de adem van de wind is vandaag zo rauw als schuurpapier. De duivel is ontsnapt bij de pieren van IJmuiden en hij kle'cjt met bulderend mis. baar het water op de betonblokken, hij sjort aan de stormbal en gooit duizend han den zand in de lucht om de mensen divas te zitten. „De wind wil door het Westen naar het Noordwesten", zeggen de oude mannen mt; de omgekeerde pijp en de hoge lieslaarze, die- steevast bij elke s'oim opduiken. „Dan wordt 'ie vuil". Alsof het nu een tcj. zeils koelte is. - Er staan zestien auto's bij het betonnen gebouw van de Kustwacht en daar worden wel vijftig mensen uitgeblazen. Als ze van ver komen, blijven ze lang staan, de ande ren waaien liefst zo gauw mogelijk weer raar binnen want de duivel trekt dan eens extra-hard aan de wind, zodat de kop van do pier volledig onder de stortzeeën wordt bedolven. Er staan zelfs twintig auto's aan hetein: van de IJmuidense strandweg, sommig met bange vrouwen, die hun permanent niet willen riskeren. Op de massieve voet van de pier lopen hun mannen zich groot te voelen met de rug tegen de wind ge leund en zij zeggen tegen hun wapperende voons, dat het imposant is, maar dat zij vanavond naar een vergadering moeten,- zullen we dus maar weer eens opstappen" In de baaierd van zand geven twee ge lieven elkaar een zoen, midden op het stukje gegeseld strand en die kus smaakt vermoedelijk naar zout en zand. De loodsboot ligt in de Bergingshaven, waar bijtijden nog wat grauw water tussen bet schuim te vinden is en de kapitein van het Duitse scheepje Soderhamn" dankt de hemel, dat hij met de wind uit het Zuiden net niet op de pieren is gelopen. Er zijn iwee schepen de Noord in gedanst, twee chepen in de chaos van golven en wind en laagjagende wolken. Waar zouden die schepen nu zitten? En in de avond zwaait het witte vuur torenlicht over de branding. De wind schiet af en toe met nijdige halen uit in een orkaan en dan dreunt het in het logge iij! van de pier. De scheepslichtjes zweven ah vallende sterren tegen de einder en daa: valt nu elke twee mir.uten de stuurhui verticaal onder de voeten van de roergan- ger uit. Op een vergadering vertelt de secretaris aan de voorzitter, dat het machtig mooi was in IJmuiden „alleen dat zand hè,ik heb het nog tussen m'n boordje." J7 FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit he! Engels si) Ze had onnozel als ze was wèl nagedacht over mevrouw Farraday's vleiende opmerking, dat ze haar één van de weinige meisjes vond, die ze als schoon dochter zou kunnen accepteren; ze had vaag gepeinsd over de manier, waarop Murray haar gekust had en haar op zo'n wonderlijk tedere wijze „baby" had ge noemd en ze had alsmaar weer nagegaan, wat Gregory en zij tegen elkaar hadden gezegd. Maar waar ze niét nader bij stilgestaan had was de merkwaardige conversatie, die Murray met haar op weg naar huis in de auto had gevoerd, en waarbij ze hem enigszins scherp de vraag gesteld had: En gaat u me nu vertellen met welk type man ik wèl moet trouwen? Waarop hij had gezegd.Ja, wat had hij daarop precies geantwoord Alma duwde met een ongeduldig gebaar een losspringende lok haar weg, waardoor er een zwarte veeg op haar voorhoofd kwam. Hij had iets gezegd van dat hij wil de wachten tot het juiste moment aange broken was. Wat bedoelde hij daarmee? Wilde hij daarmee zeggen, dat hij zou wachten tot zij over Gregory heen was? En als dat zo was. wat wilde hij haar dan zeggen? Hij had haar geplaagd met haar onnozelheid, dat ze hem niet begreep. En tenslotte had hij gezegd, dat ze 't hem een andere keer maar eens moest vragen. En toen, op dat moment, had hij haar gekust. Alma stond opeens rechtop mid den in de keuken en was er zich van be wust, dat niets, maar dan ook niets, ter wereld belangrijker voor haar was dan te weten, wat Murray precies bedoeld had! Moeder, riep ze, terwijl ze de zit kamer binnenrende, waar haar moeder één en al onberispelijkheid zat te stop pen, ik moet even de stad in. Het is zéér belangrijk! Midden in je werk op Maandagmor gen, kindje? protesteerde mevrouw Bren- dall. En weet je, dat je er raar uitziet. Je hebt een vuile veeg op je gezicht! Die was ik er wel af, zei Alma obsti naat. En hoewel ze de tijd eraf nam om zich even te wassen, was ze tè gehaast voor verdere schoonheidsmaatregelen. Aangezien het nog steeds regende, deed ze haar oude regenjas aan en een sjaaltje om haar hoofd. Toen ze in de bus naar de stad zat, realiseerde Alma zich pas goed, wat ze eigenlijk ondernomen had. Voor de tweede keer in haar leven ging ze Murray Farra- day in zijn kantoor benaderen. Het was een feit, dat hij op Benham Lodge veel en veel gemakkelijker was om mee om te springen. Maar er bestond ^ie kans, dat hij nog niet van kantoor terug zou zijn die middag, als zij vertrok. En als dat wèl het geval was, zou er geen gelegenheid zijn om alléén met hem te praten. Nee, hoe dan ook, ze moest hem nü, op dit moment, spreken Ze kende nu de weg en vermeed de nieuwsgierige liftjongen, die haar de eer ste keer van dienst was geweest. Ze rende de trappen op en trad het bui-eau binnen, waar bezoekers zich moesten melden. Voor de tweede keer stond ze voor de gepolijste balie, waarachter enige typisten zaten, maar deze keer werd ze niet zo snel ge holpen, aangezien de meisjes in drukke conversatie waren over een onderwerp, dat hen volkomen in beslag nam. Lieve help, als een van ons opge schreven had, wat hij allemaal uitkraam de.... zei een van de meisjes. Ja, het was werkelijk tè erg, zei een ander. Het was tenslotte helemaal niet ernstig. En als zijn vader tijdens de week end een ongeluk met een geweer gehad heeft, is dat niet onze schuld! Bovendien. Op dat moment ging de deur, die naar Murray Farraday's wachtkamer leidde, plotseling open en verscheen Murray in het vertrek. Het gesprek verstomde on middellijk en de meisjes begonnen zo ijverig te typen, dat nóg niemand Alma opmerkte. Het was tenslotte Murray zelf, die, terwijl hij met een van de meisjes sprak, opeens de kamer doorkeek en haar zag staan. Hij kwam onmiddellijk op haar toe. Wat wil jij? vroeg hij enigszins geïrri teerd op een toon, die in de verste verte niet geleek op die, waarmee hij haar in de auto had toegesproken. Ik kwam hier omu iets te vra gen, zei Alma, die zich zo onthutst voelde, dat ze niets anders dan de volle waarheid kon zeggen. Mij iets vragen? Het klonk alsof dit de druppel was, die de maat deed over lopen op een dergelijke miserabele, regen achtige Maandagmorgen. Wel, ga dan maar met me mee. Hij liet Alma, die van ganser harte wenste, dat ze weer thuis in de keuken aan het schoonmaken was, voorgaan naar zijn kamer en ze hoorde hem de deur sluiten met een zucht, waarin iets van wanhoop klonk. Ga zitten. Wat is er aan de hand? Ik.ehgeloof, dat ik niet een erg geschikt moment heb uitgekozen.... begon Alma zenuwachtig. Nee, niet bepaald, stemde hij toe. Hij streek peinzend langs zijn kin en grinnik te, alsof zijn normale goede humeur het weer begon te winnen. Misschienkan ik beter een andere keer terugkomen. Ze stond aarzelend op uit haar stoel. Onzin, zei hij en pakte haar pols beet in een vriendelijk gebaar om haar te verhinderen weg te gaan. Ze stond op hem neer te kijken, zoals hij achterover leunde in zijn stoel en haar met een geamuseerde blik gadesloeg. En het was haar opeens overduidelijk, dat niets ter wereld méér voor haar betekende dan de bezitter van die doordringende blauwe ogen en die fijngesneden, wils krachtige mond. Als hij er ten opzichte van haar anders over dacht, zou ze het eenvoudig niet kunnen verdragen! Wel, Alma? Hij keek haar vragend aan. Het gaatover wat u me gisteren zei in de auto. Wat zei ik gisteren in de auto? wilde hij weten. Ze keek hem hulpeloos aan. U zei, dat u wist, wat voor soort man ik zou moeten trouwen, en dat ik u dat te gelegener tijd maar eens moest vragen. En daarom kom je nu uitgerekend op deze Maandagmorgen, waarop een be langrijk contract is afgesprongen, hier bij mij aanzetten! riep hij uit, terwijl hij in schaterlachen uitbarstte. Zijn vrolijkheid was uitbundiger dan ze ooit van hem mee gemaakt had. Schei uit, verzocht ze hem, het is helemaal niet grappig. Ik wou dat ik niet gekomen was. Waarom bèn je dan gekomen? zei hij, terwijl hij haar op zijn knie trok. Ik bedoel, waarom moest ze daarvoor juist op dit moment hierheen komen, mijn klei ne dwaze, maar adorabele lievëling? Ozuchtte Alma en verborg haar gezichtje tegen zijn schouder. Vooruit, vertel me dat nu eens, waar om het uitgerekend vanmorgen moest zijn, beval hij haar, terwijl hij zachtjes haar hals kuste. Wel, het kwam opeens in me op, terwijl ik bezig was het keukenfornuis schoon te maken.dat. Waar was je mee bezig? Ik was het keukenfornuis aan 't schoonmaken En was dat een aanleiding voor je om aan mij te denken? O nee, ik dacht eigenlijk nergens speciaal aan, toen me opeens inviel, wat je gisteravond tegen me gezegd had. En het was me niet duidelijk, waarom ik 't niet begrepen had, wat je bedoelde, toen je zei, dat jij precies wist, met welke man ik wèl zou moeten trouwen. Ik voel de, dat ik daar achter moest komen en wel onmiddellijk! En dus Liet je het keukenfornuis in de steek? Ja. En je dacht ook niet verder na over alles wat je nog voor de lunch in orde te maken had? Nee, begrijp je. Je hebt dus de familieaangelegen heden zó mqar in de steek gelaten midden op een drukke Maandagmorgen? Ja, Murray, maar. Lieve engel, ik ben zo intens dank baar! Je kon me geen beter bewijs geven van je oprechte liefde voor mij, zei Mur ray lachend, terwijl hij haar gezichtje opbeurde en haar op haar mond kuste. Zó had hij haar nog nooit te voren ge kust. Het was ook anders dan Gregory gedaan had tijdens hun dierbaarste mo menten. Hij kuste haar alsof ze iets heel liefs en teers en kostbaars voor hem was, dat hem geheel en al toebehoorde. Er was geen twijfel meer mogelijk na deze kus, die ze spontaan beantwoordde. Elke aarzeling was verdwenen en het was alsof ze zonder woorden precies wisten, wat er in de ander omging. Wanneer zullen we trouwen? vroeg Murray tenslotte. Zeg jij het maar, antwoorddde Alma dromerig, terwijl ze zachtjes lachte. Wanneer ben je tot de i gekomen, dat je van me hield? vroeg ze Ik weet het niet, zei hij. Waarom. O, nergens om. Het zou alleen grap pig zijn, als het die eerste avond al be gonnen was. Hij keek haar met een plagend lach]® aan. Nee, die eerste avond vond ik een vervelende lastpost. Murray, dat is niét waar! Heus! Maar je had toen ook ro? erg dwaze ideeën in je hoofdje. O,a. oacn: je toen, dat je van Gregory hield. Ja, dat dacht ik inderdaad. Ze ke» hem even Bezorgd aan. Maar je weet, k dat helemaal voorbij is, nietwaar? Dot er niets om geef, dat hij en Eva.... Natuurlijk. Ik bedoel, dat dit met jou niets 022- mee te maken heeft. Nee, natuurlijk niet. Ik wist, dat tussen ons goed was, toen je gisteren 0? mijn schouder uithuilde. Murray! Ja heus, dat is waar. Daarom w ik naar boven en vroeg aan moeoer j- weer enigszins bij zinnen te brengen, n leek me de enige weg en het goede m ment ervoor. n[ Bedoel je, dat zij het al weet. ze wat ze me gisteren vertelde, met op Ik weet niet precies, wat ze gK®jjj| heeft, zei Murray, maar ik ben er vrij zeker van, dat ze het met opzet ne? gedaan. Hij lachte. Ozei Alma nadenkend. 1 dan opeens sloeg ze haar armen om J hals en kuste hem innig. Ik dacht a J dat ik de Farraday-familie uitstek aankon, zei ze met een lachje, ma5 schijnen het nu toch van mij SeW0 te hebben. Afgesproken, zei Alma, terwt hem opnieuw kuste. EINDE.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6