IJmuider Courant Acht-en-veertig doden bij vliegramp op de Azoren Haarlems Dagblad Bidauit Vluchtelingenvraagstuk baart Het T°uds'fn!an West-Duitsland grote zorgen Souvereiniteifsoverdrachf half December in Paleis op de Dam Weerbericht jje Jaargang No. 19385 jjennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, t Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), wrasweg 47> Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, foon i0724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. •tarieven op aanvrage bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboora Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoor> en Omstreken van at Oprcrtite Igaariemstije Courant (Jnrto i6^£) Zaterdag 29 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25 Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ,s WEEK een Franse regering en L®. r*es Bidauit is minister-president. Jmislukte pogingen van Jules Moch fjjayer heeft de Derde Macht la force zich toch opnieuw, '^■«dwongen, verenigd. Dus komen de weer voort uit dezelfde drie par- MR P. (progressief Katholiek), radi- Tn en socialisten. Het lijkt nogal on- dat dit gelukt is nadat Moch en Jf» in dezelfde poging faalden. De Fran- ctreven de logica ten zeerste na. Maar Wezenlijken haar niet zoveel vaker Wieren, zeker niet in de politiek. De trekkingskracht van het politieke spel jVr kennelijk mee te maken, dat men ■ien moest hoever men wel kon gaan '!r tot Kamerontbinding en nieuwe -ingen te komen. Men houdt niet van ontbinding. Tenslotte heeft ook de van de formateur zeker zijn invloed - Bpiden. Onze Parijse correspondent ft eraan herinnerd dat Georges Bidauit I voisehe bruggenbouwer en smeder van :..nn is. In zijn buitenlandse poli- ppromisson oo geleken, dat hij succes zou heb- Eet zijn hardnekkige pogingen om Oost West tot elkaar te brengen. Toen dat in Ïi8 definitief misliep trad hij af. Aan ge- Wan ijver zijnerzijds was de mislukking te wijten. Nu is het hem in Parijs lukt de krakende coalitie van drie par- Sn opnieuw te herstellen. Of dit een duur- W herstel is zal moeten blijken; voor liet het er nog niet naar uit. "set nieuwe grondwetsartikel der Vierde .."bliek, dat voorschrijft dat de door de Wdent der Republiek uitgenodigde for- -teur door de meerderheid der Assemblée Ward moet worden, is tijdens de nu ge ilde Franse crisis een volkomen mis- Wng gebleken. Moch. die de vereiste eerderheid slechts met één stem verschil We, slaagde er niet in een kabinet te Wri. Dezelfde partijen, die hem een elementaire meerderheid als premier hadden, werden het weer oneens v- -v de ministerposten verdelen moes- René Mayer, die een goede meerder- in de Assemblée haalde, verging het iiama even slecht. Tenslotte stelde Bidauit ra kabinet veiligheidshalve maar samen, tcoi hij naar de Assemblée ging om zijn -eerderheid te halen. Toen het eerste hem «diikt was, ken het tweede niet meer mis-; Vten. Maar de nu omgekeerde volgorde ïeeit tevens de onbruikbaarheid van het ::euwe grondwetsartikel bezegeld. Er zijn sinds de oorlog alweer ettelijke Franse regeringen geweest. Die van Queuil- j> (dertien maanden) en die van Robert Schuman (acht maanden) hebben de lang de levensduur gehad. Het is niet indruk wekkend. Het wil evenwel niet zeggen dat alle ministers maar kort aan het bewind aijn geweest. Sommigen zijn telkens weer door volgende formateurs in hun kabinet opgenomen. Dit geldt ook voor Georges Bi dauit, die op één jaar na sinds de oorlog minister is gebleven en gedurende maanden ook al eens premier is geweest. Hij heeft de Franse buitenlandse politiek sinds 1944 in hoofdzaak geleid en daarom kan men dus wel van een zekere continuïteit' in dat deel van het Franse beleid spreken. Krijgt zijn kabinet wat tijd van leven, dan zal hij wellicht als geboren lemiddelaar en als de welsprekende rede- naar die hij is op dit laatste chapiter beeft hij zich onlangs weer bijzonder als Frans afgevaardigde in Straatsburg onder scheiden de Europese toenadering kun- :.en bevorderen. Ofschoon hij ditmaal niet iet departement van Buitenlandsè Zaken mar alleen het premierschap voor zijn rekening heeft genomen. Met Robert Schu- nu weer aan Buitenlandse Zaken en eveneens een minister met enige dienst jaren sinds de oorlog, zal hij evenwel zeker nauwe verstandhouding handelen. Te Straatsburg, waar spoedig de Europese ar- téd voortgezet moet worden, zal dit Franse Weetal zich ongetwijfeld in sterk-opbou- «nde zin doen gelden. R. P. Prins Bernhard bezocht West-Overijsel Prins Bernhard heeft Vrijdag een bezoek jebracht aan West-Overijsel. De Prins arriveerde per auto in Deventer, waar hij ach op het raadhuis door de burgemeester ttaoor industriëlen liet inlichten over ver scheidene vraagstukken. ZKH ontving twee irote Deventerkoeken ten geschenke. Na de lunch vertrok de Prins naar Die- paveen. In de tuin van het raadhuis had oen een maquette van 150 vierkante meter opgesteld, die een overzicht gaf van deze uitgestrekte gemeente. De Prins toonde er frote belangstelling voor en liet zich door «burgemeester over vele détails inlicnten. in Raalte bewonderde de Prins een op- Wht van versierde wagens met voorstel den die betrekking hadden op landbouw, veeteelt en industrie. Staphorst was versierd ter ere van het «zoek van de Prins. In cle Boerenleenbank wntte de burgemeester de Prins in over de wikkeling van deze gemeente en bood tÈn kleine Staphorster boerenwagen aan ®°®r do prinsesjes. fn Kampen reed de Prins naar het rno- nument voor de in de strijd tegen de bezet- gevallen Kampenaren. De Prins legde ®i de voet van het monument een krans, aarna ging het gezelschap naar het raad- wus, waar burgemeesters, wethouders, ge roete-secretarissen en notabelen uit w!ü6n' en gemeenten in de Noord- J. wachtten. De Prins toonde veel langstelling voor de Noord-Oostpolder en wtbveidingsplan van de gemeente •ampen. Uit Kampen vertrok de Prins ar het paleis Soestdijk. Zuivering onder de Tsjechische Sokols ;kefncmen wordt, dat in het einde van de "f pen en m liet begin van deze week Uitgebreide zuivering heeft plaats ge- j^M-der het personeel van de „So ls Sj, Tsjechoslowaakse sportbonden) sari#3^' ^lnctionarissen van deze organi- »te lauw hadden getoond tea- d tot het volksdemocratische r en zijn leiders, die niet genoeg se;, t tt betoonden ten aanzien van de j-jei-unie en die blijk hadden gegeven teJ4'P^bie met de Westerse democra- voorts nog betrekkingen wer- hiif^t? en met de nationale socia- Partij", zijn ontslagen. Kan eengrote verhuizing' wer kloosheid verminderen? Zes inzittenden van een tweemotorig Amerikaans amphibie-vliegtuig werden gedood, toen dit toestel gisterochtend vroeg kort na de start in een dichte mist op London Airport neerstortte en in brand vloog. De uitgebrande resten van de verongelukte machine. Franse Constellation vloog tegen bergwand na vliegveld Santa Maria te hebben gemist Geen der inzittenden kwam levend uit het brandende toèstêl PARIJS, ANP en United Press. De bezorgdheid over de Franse Constella tion, die Vrijdag tijdens de overtocht van Parijs naar New York verdween en waarvan later gemeld werd dat hei toestel op het Azoren-eiland San Michuel een noodlanding had moeten maken, is in de avonduren van Vrij dag verkeerd in verslagenheid. De Air France is getroffen door een van de grootste rampen op de transatlanti sche route. Acht-en-veertig mensen zijn om het leven gekomen toen het toestel tegen een bergwand vloog en brandend neerstortte. De plaats van het ongeluk is gelegen in een onherbergzaam en moeilijk te bereiken oord, zodat aan vankelijk onzekerheid bestond over de omvang van de ramp. De veronder stelling dat het toestel een min of meer geslaagde noodlanding liad moeten maken werd later te niet gedaan, evenals de hoop dat er overlevenden zouden zijn omdat opsporingsvliegers mensen gezien hadden die bij het wrak rondliepen. Toen reddingsploegen bij het toestel kwamen troffen zij slechts de stoffelijke resten van de acht-en- veertig inzittenden, onder wie elf le den des* bemanning. Bewoners van een dorp in de nabijheid van de ramp verklaren een hevige ontplof fing gehoord te hebben ten tijde van het ongeluk. De verkeerstoren van het vliegveld Santa Maria ontving van de piloot, Jean de Lanoue, Vrijdagmorgen vroeg de bood schap, dat hij wilde landen. De verkeers toren antwoordde, dat alles gereed was, doch men wachtte tevergeefs. Het weer was helder en men voorzag geen moeilijk heden. Het eerste deel van de vlucht was normaal verlopen en het vliegtuig had nog voor vier uur benzine bij zich. Toen men het wrak ontdekte stond het in brand. Air-France deelt mede, dat de gezagvoer der, de Lanoue, een der bekwaamste pilo ten van de Noord-Atlantische route was, die reeds 6700 vlieguren op zyn naam had. Onder de passagiers bevonden zich 12 Amerikanen, 16 Fransen, twee Canadezen, Onderlinge zuivering in Polen Communisten arresteren elkaar Tenminste drie Poolse onderministers zijn gearresteerd in het kader van een grote zuivering; verder is een groot aan tal ambtenaren van alle rangen ontslagen. Strenge veiligheidsmaatregelen zijn in alle staatsdepartementen genomen en in het bijzonder wordt er nauwlettend op toege zien, dat het departement van Buitenlandse Handel de grootste geheimzinnigheid in acht neemt over de industriële productie en de economische vooruitgang. Deze maatregelen volgen op het proces- Ra jk, waarin beweerd werd, dat over ge heel Oost-Europa een spionnagenet, ligt, en op de doodstraf, die onlangs is uitgespro ken over twee Poolse importeurs, die voor Zweedse exportfirma's gehandeld zouden hebben. Zij zouden détails over de produc tie van zestig Poolse staatsondernemingen naar het buitenland gezonden hebben. Volgens een gewoonlijk betrouwbare bron te Londen zijn de drie gearresteerde onderministers Kowazewski van landbouw Borout van bosbeheer en Kochanowicz, de onderminister van arbeid. Zij waren alle drie voormalige leden van de Poolse so cialistische partij, die een fusie met de communisten heeft aangegaan. Een jaar geleden werd de minister var Voedselvoorziening, Lochowicz gearres teerd. Men neemt aan, dat de ondermi nister var Buitenlandse Handel, Kulin heeft moeten aftreden De slachtoffers van deze zuivering schij nen te zijn onder hen, die lange tijd ir. westelijke landen vertoefd hebben en die geacht worden sympathiek te staan tegen over de nationalistische houding van de vroegere vice-premier Gomulka, die vo rige zomer is afgezet wegens meningsver schil met de Kominform over de kwestie Tito. t De zuivering wordt uitgevoerd met de gebruikelijke Poolse doelmatigheid en zon der dat een atmosfeer van geweld of on rust wordt geschapen, aldus meldt Reuter. een Cubaan, een Israëliër, een Mexicaan, een Lybiër, een Irakees, een Pers en een persoon van nog onbekende nationaliteit. Tot de verongelukten behoren onder meer de bekende violiste Ginette Neveu en haar broer Paul en de Franse bokskam pioen Marcel Cerdan, die op weg was naar Amerika om zijn titel van Jake la Motta terug te winnen. Ook Cerdans manager, Longman, was in het toestel. Over de oorzaak van deze ramp kan uiteraard nog niets worden gezegd. Wel staat vast dat de Constellation het vlieg veld Santa Maria gemist heeft en men denkt dat de piloot toen getracht heeft San Michuel te bereiken om een nood landing uit te voeren. De weersomstan digheden waren tamelijk gunstig, ofschoon er sprake was van mistbanken rond de eilanden. Ginette Neveu De bij het vliegtuig-ongeluk Op de Azo ren om het leven gekomen violiste Ginette Neveu werd in 1920 in Frankrijk geboren. Zij reisde in gezelschap van haar 32-jarige broer en. was op weg naar de Verenigde Staten waar zij (onder meer te New York) een groot aantal concerten zou geven. Reeds op zevenjarige leeftijd trad zij in het openbaar op. Zij kreeg haar oplei ding eerst van Carl Flesch en studeerde later bij haar beroemde landgenoot Jac ques Thibaud. In 1935 werd haar de eerste prijs toegekend van het internationale violistenconcours te Warschau, waarnaar meer dan tachtig candidaten meedongen. Daarna trad zij op als soliste op concerten in bijna alle grote steden van Europa en maakte zij enkele malen een tournée door Amerika. Bovendien gaf zij veelvuldig sonaten-avonden met de pianiste Nicole Henriot. Tijdens de bezetting trok zij in vrachtauto's en goederenwagons geheel Frankrijk door voor het geven van clan destiene recitals. Zij was een vurige pro pagandiste voor de muziek van haar va derland. Ginette Neveu, die een Stradivarius be speelde, verleende op 15 Juni van dit jaar haar medewerking aan het openingscon cert van het Holland Festival in de Kur- zaal te Scheveningen onder leiding van. Ernest Ansermet. Onze muziekrecensent Jos. de Klerk schreef daarover: „Ginette Neveu in het Concert van Brahms, dat betekent een geladen vertolking, die markante rhythmiek paart aan gezonde lyriek. Zij vertegenwoordigt de super klasse van de technische vaardigheid". Weer extra vlees Er is een nieuwe extra vleesbon aange wezen voor houders van A- en B-kaarten (volwassenen en kinderen van vijf jaar en ouder). Bon 367 Algemeen geeft met ingang van heden recht op het kopen van honderd gram vlees. Het feit, dat het aantal vluchtelingen, dat door de grensafsluiting der Sovjet- zóne sijpelt, sedert de staatsvorming in West-Duitsland aanzienlijk is toegenomen, heeft te Bonn de ongerustheid omtrent de ontwikkeling van het vluchtelingenvraag stuk sterk doen toenemen. De stemmen, die zeggen, dat Duitsland zelve niet bij machte is dit probleem op te lossen en dat West- Europa als geheel zich het lot der millioe- nen verdrevenen zou moeten aantrekken, nemen in aantal toe. De grote werkloosheid in de federale republiek wordt hier voor minstens het derde deel beschouwd als rechtstreeks gevolg van het toestromen van vluchtelingen. Van de 45 millioen bewoners der fede rale republiek stammen 7,5 millioen uit de door de overeenkomst van Potsdam, onder Pools bestuur gestelde delen van Pruisen. De overige 3,5 millioen Duitsers uit deze gebieden hebben een onderdak gevonden in de Sovjet-zóne. Het aantal vluchtelingen is evenwel door de voortdurende stroom uit het Oosten in werkelijkheid nog vele honderdduizenden groter. Vlak na de staatsvorming in het Oosten steeg de „trek" tot een nieuw hoogtepunt van dui zend man per dag en het West-Duitse par lement heeft onder de druk van deze volks verhuizing zijn eerste grote discussie aan het probleem gewijd. De belangen der vluchtelingen worden in de regering van Bonn behartigd door minister Lukaschek, die zelf uit Silezië stamt en zijn gehele ministerie met vluchtelingen bevolkt. Hij heeft het bij de eerste parlementaire be handeling van dit top-probleem reeds zwaar te verduren gehad. In de eerste plaats was het program, waarmee hij voor het forum kwam, niet in verhouding tot de werkelijke omvang van het probleem. Het voorziet in de verhuizing van 600.000 man uit de meest overbevolkte landen naar zulke gebieden, waar meer emplooi te vinden zou zijn. Tot eind volgend jaar zou de helft daarvan verhuisd moeten zijn, een aantal dus dat ongeveer overeenkomt 'met de huidge aanwas van het vluchtelin- gental. Nu is er niets zo afschrikwekkend voor de betrokkenen als het vooruitzicht opnieuw te moeten opbreken en daarom heeft Lukaschek, en met hem velen der 52 leden van de Bondsdag, die zelf vluchteling zijn, het beginsel der vrijwiligheid willen handhaven. De meerderheid van de Bonds dag heeft evenwel besloten, dat dwang zal worden toegepast, aangezien zij vreesde, dat zonder dwang niets van het programma zou terecht komen. De voornaamste moeilijkheid is uiter aard de vluchtelingen in te schakelen in het economisch leven. Het verloop van de werkloosheid, waarover men zich hier in verband met het aanbreken van de winter ernstige zorgen maakt, toont duidelijk het verband met het vluchtelingenvraagstuk aan. De werkloosheid concentreert zich voornamelijk in de staten Sleeswijk-Hol- stein, Neder-Saksen en Beieren, waar de meeste vluchtelingen zijn neergestreken. Van de meer dan 1]/A millioen werklozen komt een derde uit de kringen der nieuwe burgers en het is juist dit derde deel, dat te boek staat als duurzaam werkloos. In hoe verre de grote verhuizing deze groep kan sen zal geven opnieuw arbeid te vinden is nog een open vraag. Men is daar verre van optimistisch over, daar voor de overplaat sing naar andere landsdelen in de eerste plaats die vluchtelingen in aanmerking komen, die reeds sedert vijf jaren in kampen huizen en eerder tot de armlastige dan tot de productieve groep behoren. Alleen in Beieren wonen nog 50.000 vluch telingen in barakken-kampen, is Sleeswijk- Holstein is dit aantal niet veel minder. De sociale toestanden in deze samenlevingen worden als erbarmelijk gebrandmerkt. Werkelijke verbeteringen voor deze groep mensen worden slechts verwacht, wanneer Men vindt zich geestiger als men denkt aan iaat men had kunnen zeggen, dan als men denkt aan mat men gezegd heeft. eindelijk een groot woningbouwprogram kan worden uitgevoerd. Wat tot nog toe op het gebied van de bouw van nieuwe wo ningen in West-Duitsland is ondernomen kan worden verwaarloosd en de verwezen lijking van de plannen hiertoe, die thans bij dc regering van Bonn in behandeling zijn, wordt hier nog twijfelachtig geacht in verband met de onzekere financiële positie zowel van de federatie als van de staten. Het besef, dat alle maatregelen ten be hoeve van de vluchtelingen druppels zijn op een gloeiende plaat, versterkt de stem men, die een Europese belangstelling voor het vraagstuk eisen. Onlangs hebben Duitse „Europa-orga nisaties" zich tot de Raad van Europa te Straatsburg gewend. In Bonn spreekt men bij voorkeur van de verantwoordelijkheid, die de zegevierende mogendheden op zich hebben genomen toen zij hun goedkeuring aan de uitwijzing der Duitsers uit het Oos ten hebben gegeven. Het invloedrijke ka tholieke weekblad „Rheinische Merkur" te Koblenz sprak in dit verband van „een samenzwering van de gehele wereld tot verzwijging" van deze verantwoordelijkheid Het blad dreigt er mee, dat de ellende dezer vluchtelingen op den duur „een troef kan worden in Russische handen" en eist een drastische vermindering van de bezettings- kosten, teneinde gelden vrij te krijgen voor woningbouw en verschaffing van werk, en een definitief stopzetten der ontmanteling teneinde zoveel mogelijk werkgelegenheid te behouden. Duits protest tegen grens wijzigingen verworpen FRANKFORT, 28 October (Reuter) Een Amerikaans ambtenaar heeft meege deeld, dat de geallieerde hoge commissie een protest van de West-Duitse regering tegen correcties van de Nederlands-Duitse grens heeft verworpen. In een brief aan kanselier Adenauer zegt de commissie, dat de overdracht aan N derland van het gebied bij Wijier en een deel van een Duitse weg slechts was ge schied om de douanecontrole te vergemak kelijken en dat dit geen annexatie be tekende. De Nederlandse regering had als compensatie vrijwillig afgezien van andere gebieden. De regering van West-Duitsland prote steerde op 4 October bij de geallieerde hoge commissie tegen „eenzijdige" grens wijzigingen in de provincie Kleef en de wijze waarop zij werden uitgevoerd. Echtelijk drama in Den Haag Man vermoordde zijn 21-jarige echtgenote en schoot daarna zichzelf dood In zijn woning aan de Woldcmaran- straat te 's-Gravenhage heeft een 21- jarige werkman gisteren zijn 21-jarige vrouw van het leven beroofd en ver volgens de hand aan zich zelf geslagen. Het echtpaar had enkele maanden ge leden de bewuste woning betrokken en al spoedig merkten de omwonenden dat de verstandhouding tussen het tweetal niet goecl was. Enige tijd geleden verliet de vrouw 's nachts de woning. De echtgenoot, die haar- ervan verdacht omgang met een andere man te hebben, zou toen volgens de buren in een vlaag van drift een groot deel van het huisraad kort en klein geslagen hebben. Later merkte men, dat de vrouw in de woning teruggekeerd was en een tijd lang scheen het huwelijk beter te mar cheren. Vorige Zaterdag, laat in de avond verliet de vrouw na een hevige ruzie op nieuw de echtelijke woning met achter lating van haar elf maanden oude dochter tje. De echtgenoot verkeerde aanvankelijk in de mening dat zij naar familie in Am sterdam of Haarlem gegaan was. Enkele dagen geleden, toen hij een bood schap in Den Haag deed, zag hij toevallig zijn vrouw door een raam van een pension in de Raamstraat, waar zij een kamer ge huurd bleek te hebben. Öp zijn verzoek liet de pensionhoudster hem bij zijn vrouw toe, die hij toen de eis gesteld zou hebben, direct met hem naar huis terug te keren. Zij weigerde echter en volhardde in die houding, toen hij later met het dochtertje van elf maanden terugkeerde. De man heeft zich toen schijnbaar bij de feiten neergelegd en stemde erin toe, dat de vrouw haar kleren kon komen halen. Toen zij zich Vrijdagmorgen tegen elven daartoe aan de woning in de Woldemaranstraat ver voegde liet de man haar binnen. Omstreeks twaalf uur hoorden de buren dat er een hevige woordenwisseling tussen de echte lieden was ontstaan. Pas een uur later werd het stil en men meende dat de ruzie was bij gelegd. Omstreeks twee uur deed de moeder van de man, die toen de woning binnenging, de vreselijke ontdekking dat haar zoon en haar schoondochter dood waren. Beiden hadden een schotwond in het hoofd. Het kindje van elf maanden vond men schreeuwend in zijn wiegje. Ondernemingen in Indonesië In enige Nederlandse bladen is medege deelde, dat de Nederlandse delegatie ten aanzien van het domicilie van Indische on dernemingen zou hebben ingestemd met een regeling volgens welke ondernemingen in Indonesië, waarvan de voornaamste werkzaamheden in de RIS liggen, in de RIS gevestigd moeten zijn. Van bevoegde zijde wordt deze voorstel ling van zaken volstrekt tegen gesproken. Tussen de delegatie is over bedrijven wel ker arbeidsveld in hoofdzaak in Indonesië is gelegen, overeen gekomen, dat in Indo nesië gevolmachtigde organen aanwezig zullen zijn. Woensdag slotzitting der Haagse conferentie De Kamers zullen begin November op de hoogte worden gesteld van de accoorden 's-GRAVENHAGE, 28 October (ANP). Hedenavond werd na afloop van de ver gadering der Centrale Commissie der Ronde Tafel-conferentie in een communiqué van het secretariaat generaal medegedeeld, dat Woensdagmiddag 2 November om 2 uur de plenaire slotzitting der conferentie zal wor den gehouden. Naar onze Haagse correspondent meldt is in de gisteren gehouden slotzitting van de centrale commissie der Ronde Tafel conferentie de definitieve datum vastge steld waarop de souvereiniteitsoverdracht zal plaats hebben. Daarbij werd bepaald In de rolzaal te 's-Gravenhage werd een ontvangst georganiseerd door de Regerings voorlichtingsdienst, waarbij onder andere de voorzitter van de Ronde Ta, el- conferentie en de voltallige Centrale Commissie aanwezig waren. Minister-president dr. Drees en minister Van Schai', k in een geanimeerd gesprek met een aantal journalisten. Aanhouding en vrijlating van familieleden van Soekarno SOERABAJA, 28 October. Blijkens uit Soerabaja ontvangen berichten, welke van Nederlandse zijde werden bevestigd, zijn de moeder en de getrouwde zuster van president Soekarno enige dagen geleden door een Nederlandse instantie in hun woonplaats Blitar gearresteerd en na on derzoek door de plaatselijke autoriteiten in middels weer in vrijheid gesteld. Het te Soerabaja verschijnende blad „De Vrije Pers" meldt, dat men niet kon mede delen, wat de aanleiding tot deze arrestatie is geweest. Ontslag van admiraal Denfeld wekt beroering bij de marine WASHINGTON, 28 October (United Press) Hooggeplaatste marineofficieren hebben hun deelneming betuigd aan admi raal Louis Denfeld zodra zij vernamen dat hij van zijn post is ontheven. Twee admi raals waren zo diep getroffen door het be richt van het ontslag dat zij hun tranen niet konden bedwingen. Een zegsman van de opperste leiding der Amerikaanse strijdkrachten deelde mede dat de admiraal zich opgelucht toonde na dat hij van zijn post was ontheven. Er gingen hardnekkige geruchten dat admiraal Denfeld zal worden opgevolgd door vice-admiraal Forest Sherman, die thans het bevel voert over de vlooteen- heden in de Middellandse Zee. Toen Truman mededeling deed van het ontslag van admiraal Denfeld zei hij te hopen, dat er voortaan een betere geest van samenwerking tussen de drie onderdelen van de Amerikaanse gewapende macht zal heersen. Hij zei niet te weten of Denfeld zijn nieuwe functie wil aanvaarden of de I marinedienst zal verlaten. Meer dan 250 Amerikaanse matrozen kwamen vandaag afscheid nemen van hun admiraal, die wegens zijn oppositie tegen j het defensie-beleid van zijn post ontheven is. Hun woordvoerder zeide tot admiraal Denfeld: „Wij hopen dat u, als u president bent, de marine weer op poten zult zetten." dat dit zal geschieden in een plechtige bij eenkomst in het paleis op de Dam te Am sterdam. De datum, waarop deze bijeen komst plaats vindt, is vermoedelijk half December. Tijdens deze plechtigheid in de burgerzaal van het paleis zal Konin":n Ju liana met een redevoering de sou ini- teit overdragen. Tot de plechtigheid, elke door de radio wordt uitgezonden, zullen de leden van het kabinet, de raad van state, de staten generaal, dc Nederlandse dele gatie en de UNO-commissie worden uitge nodigd. Onmiddellijk na de plechtigheid te Am sterdam zal de Hoge Vertegenwoordiger in zijn paleis te Batavia zijn bevoegdheden in handen leggen van de president van de RIS. Hoewel hier te lande zowel als in Indonesië het nodige ceremonieel aan de plechtigheden zal worden verbonden, zul len de feestelijkheden achterwege blijven. In Batavia vindt echter wel een défilé plaats voor de Hoge Vertegenwoordiger en de president, waaraan zowel de TNI als Nederlandse troepen deelnemen. Voorbereidingen voor een en ander zijn of worden reeds getroffen, waaruit gecon cludeerd kan worden, dat de Nederlandse regering en de Indonesische delegaties geen moeilijkheden verwachten bij de ratificatie van de ter Ronde Tafel-conferentie be reikte overeenkomsten. Naar wij vernemen, zullen de leden van de eerste en tweede Kamer der Staten- Generaal in de loop van de tweede week van November op de hoogte worden ge steld van de bereikte overeenkomsten. Waarschijnlijk zal zulks geschieden in comité generaal. WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht weinig wind, op enkele plaatsen mist en slechts hier en daar in hei binnenland lichte nachtvorst. Vrij veel bewolking, maar overwegend droog weer. Overdag meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingen tus sen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 30 October: Zon op 7.30 uur, onder 17-17 uur Maan op 14.39 uur, onder 0.03 uur 31 October: Zon op 7.32 uur, onder 17.15 uur Maan op 15.51 uur. onder 1.20 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 29 October: Hoog water 9-29 en 22.07 uur. Laag water. 4.4G en 17.13 uur. Zondaag 30 October: Hoog water: '.0.56 en 23.38 uur. Laag water: 6.05 en 18 37 uur. Maandag 31 October: Hoog water: 12.17 en 00.00 uur. Laag water: 7.39 en 19.58 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1