ijzersterke overhemden lmI GERARD VAN PRAAGI r Beverwijk en Omstreken inbraak In onze noodwinkei! De man u? „Spekbonen inplaats van pron kers", zegt „Kennemerland" Hedenmiddag houdt de Coöperatieve Vei ling „Kennemerland" een buitengewone vergadering in het veilinggebouw aan d< Breestraat. Er staan enige belangrijke pun ten op de agenda, zo wil men onder meer het door de leden gevormde kapitaaltje ten goede laten komen aan de weduwen der overleden medewerkers, die het bedrijf niet voortzetten. Bovendien zal het bestuur voorstellen om het volgend jaar minder pronkbonen te telen en hiervoor in de plaats spekbonen. Er worden in Kennemerland veel pronkbonen geteeld, die door de fabrieken slecht wor den afgenomen, men heeft liever spekbo nen. De prijs hiervoor is in de regel hoger, ook de minimumprijs voor spekbonen ligt hoger. n.l. 20 cent per kg; voor pronkbonen was dit 12 cent. Winterse groenten op de veiling De aanvoeren op de Beverwijkse groen- tenveiling beginnen er steeds meer „win ters" uit te zien, vooral nu door de storm vele producten voorgoed van de kaart zijn. Er was deze week een ruim aanbod van prei, waarnaar een behoorlijke vraag be stond; er werd van 8-21 cent per kilo be taald. Met de andijvie wil het nog maar niet vlotten; de vraag hiernaar is matig en de meeste partijen komen niet hoger dan 12 cent per kilo. Groter is de belangstelling voor spruiten; hiervan is het aanbod klein en de extra kwaliteiten brachten het tot 80 cent per kilo. Bospeen ging tot 20 cent per bos; voor waspeen was de vraag weer ma tig; goede-kwaliteit bracht 17 cent per kilo op. Bloemkool komt er steeds minder; de kwaliteit is beter dan enkele weken terug. Voor de overige koolsoorten, zoals groene, rode, savoye en gele kool werd van 6-14 cent per kilo betaald. Er is dit jaar weinig winterpeen, waar nog bij komt dat er veel voor export weg gaat. en er werd tot 10 cent per kilo be taald. Uien gingen tot 14 cent per kilo. Voor tomaten bestaat veel belangstelling, hier voor werd tot 92 cent per kilo betaald. Bij het fruit nemen de druiven een belangrijke plaats in, er werd van 67-95 cent per kilo betaald. Voor schorseneren werd een speciale vei ling gehouden; het aanbod was niet groot ongeveer 2500 kilo en er werd één partij voor export verkocht, die 39 cent per kilo opbracht. De aangevoerde tros-chrysanten zijn grotendeels van slechte kwaliteit, de buiten bloemen zijn. alle verregend en verwaaid. De prijzen zijn dus laag, n.l. van 8-28 cent per bos. Beter gaat het met de kas-chry- santen, hiervoor werd veel geld besteed, nl. van 34-78 cent per bos en het aanbod van kaschrysanten neemt; toe. De grootbloemige chrysanten ziet men in de soorten Utopia, Blanche partout, Choco en Rayonant, er werd van 5-18 cent per stuk betaald. Er komen nog weinig freesia's, nerine ziet men in enkele mooie partijtjes, waar voor van 8-14 cent per stuk betaald werd. Cyclamenbloemen gaan steeds voor goede prijzen weg. Eikenblad varieert van 23-42 cent per bos. De dahlia's zijn nu op, nog enkele bosjes worden er aangeboden en bij de potplanten zijn het de cyclamen die van 85-1.50 per stuk opbrengen, er komen goe de partijen van aan. Ook ziet men weer de Capsiums, de groene „boompjes" met de oranje appeltjes er aan. Diverse soorten varens gaan vlot van de hand. DE SCHOORSTEEN ROOKTE OVERDREVEN. Vrijdagmiddag werd in een perceel aan de Noorderwijkweg te Beverwijk een schoorsteenbrandje ontdekt. De brandweer was er gauw bij en beteugelde het vuur binnen een kwartier met-een straal op de waterleiding. Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Abbott en Costello zwaaien af". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De strijd in de Birma-Jungle". W. B. Theater, 8 uur: „Cyaankali", Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 uur: „Twee jaar voor de mast". ZONDAG 30 OCTOBER. Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Abbott en Costello zwaaien af". Luxor Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: „De strijd in de Birma-Jungle". W. B. Theater, 2.30, 4.30 uur: „Olie in Oklahama; 8 uur: „Cyaankali". Corso Theater (Castricum). 2 en 4.15 uur: „Twee jaar voor de mast"; 8 uur: „De be levenis van dr. Wassell". MAANDAG 31 OCTOBER. Kennemer Theater. 7 en 9.15 uur: „Abbott en Costello zwaaien af". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De strijd in de Birma-Jungle". W. B. Theater, 8 uur: „Cyaankali". Corso Theater (Castricum) 8 uur: „Twee „Grand Hotel" prolongeert Gezien de grote belangstelling welke er bestaat voor de opvoering van het toneel stuk „Grand Hotel" door de vereniging „De Gieteling" heeft het bestuur van deze ver eniging besloten om op Vrijdag 4 November in hel Kennemer Theater te Beverwijk een reprise te geven van de voorstelling van Zaterdag 9 October. „Het negatief proces" Voor de beginners onder de Beverwijkse amateur-fotografen werd Vrijdagavond het verenigingsgebouw aan de Schans een causerie gehouden door de voorzitter van de fotografenvereniging de heer G. Broer tjes over het onderwerp „Het negatief proces". Spreker zette op deskundige wijze uiteen hoe bij het ontwikkelen zolang moet worden doorgegaan tot het beeld ook aan de achterzijde van het negatief zichtbaar wordt. Om lichtvlekken te voorkomen moet nim mer te vroeg gekeken worden of de foto geslaagd is. Tot slot werden onder leiding van de heer G. Broertjes de films welke de beginners deze week hadden gebruikt, ontwikkeld. Volgende week Vrijdag zullen de foto albums van „Focus" besproken worden en zal de uitslag van de onderlinge wedstrijd bekend gemaakt worden. Beverwijkse dammers in de competitie Woensdag is in de competitie van de Haarlemse Dambond een wedstrijd vast gesteld voor het tweede tiental van de Be- erwijkse Damclub tegen het sterke „St. Bavo I" uit Heemstede. Het vierde tiental zal dezelfde dag de strijd aanbinden tegen „St. Thomas I" uit Castricum. Beide wedstrijden zullen in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" worden gespeeld. Weer zes nieuwe huizen De raad van Beverwijk wordt vei-zocht haar goedkeuring te hechten aan een cre- dietverlening, opdat aan de Heemskerker- weg zes woningen kunnen worden gebouwd en het college van B. en W. vraagt mach tiging om ingevolge de Financieringsrege ling Woningbouw 1948 steun uit de rijkskas aan te vragen. De commissies voor Openbare Werken en Volkshuisvesting en Stadsuitbreiding kun nen zich met dit plan verenigen. Winst en verlies voor „Hotac" Het eerste herenteam van „Hotac", de tafeltennisvereniging van Hoogovenstaten, wist het in het Statenhuis aan de Velserweg in de wedstrijd tegen Te Zaanen I uit Haar lem, welke Donderdagavond werd gespeeld, weer tot een overwinning te brengen. De hoogovenmensen behoren nu na twee over winningen en een gelijk spel tot de kop groep. Het tweede herenteam deed het minder goed en verloor, met een invaller voor J. Dekker, met 6-4 van H.B.C. 2. De heren van het derde team konden het ook ditmaal niet tot een overwinning bren gen en verloren met 9-1 van Te Zaanen 3. De gedétailleerde uitslagen van net eerste team luidden: WeeninkTraksel 0-1. De LoorVan Dijk 1-0, MeyerGaartman 1-0, WeeninkVan Dijk 1-0, De LoorGaart man 0-1, MeyerTraksel 0-1. Weenink Van Dijk 1-0. De LoorTraksel 0-1, Meyer Van Dijk 1-0, Weenink-De LoorTrak- sel-Gaartman 1-0. „JONGE KERK". De Beverwijkse afdeling der „Jonge Kerk" kwam in het Verenigingsgebouw aan de Schans bijeen, om te luisteren naar een lezing van ds. W. Oorthuis. Vier leden stelden zich beschikbaar om de Niwin-Kerstpakketten voor de militairen over zee te helpen inpakken. Ds. Oorthuis sprak deze avond over .Israel". Klaproosdag in Beverwijk Zaterdag 12 November wordt ook te Beverwijk de Klaproosdag gehouden. De landelijke ox-ganisatie, die in samenwei'king met plaatselijke comités de collectes orga niseert, stelt zich ten doel van de opbrengst de graven van geallieerde oox-logsslachtof- fers te verzox-gen en de familieleden van de gesneuvelden, die naar de laatste rustplaats van hun verwanten komen kijken, een ver blijf in Nederland mogelijk te maken. Het comité gaat een huis-aan-huis-collecte hou den. Er zal een bex-oep gedaan woi'den op de jeugdverenigingen, om aan de collecte mede te werken. Degenen, die genegen zijn te collecteren, gelieven zich vóór Zaterdag 5 November op te geven bij Th. M. Luijpen, Romerkerkweg 6 en W. Hennink, Lijster beslaan 60. Castricum Opper Sjouw vertrekt naar Amsterdam Zes en een half jaar heeft „Opper Sjouw" in Castx-icum zijn beste krachten san het werk van de Hermandad gewijd. Hij deed dit op de goede manier en legde niet op alle slakken zout. Plotseling komt nu het bericht dat oppei-- wachtmeester Sjouw per 1 November naar Amsterdam ovei-geplaatst wordt. Dat i: een verlies voor het Castricumse politie corps, dat in hem een talentvol politieman verliest. Behalve de politie zullen ook de vereni gingen, waarin de heer Sjouw een be stuursfunctie bekleedde, zijn heengaan met leedwezen aanzien. In de allei*eerste plaats natuurlijk de Castricumse Kleuterschool vereniging waar de heer Sjouw als voor zitter geweldig veel werk verzette. Dit bleek b.v. toen de kleutex-s zonder lokaal zaten en de heer Sjouw dag in, dag uit, straat na straat afzocht, totdat hij het voor elkaar kreeg voor de kleuterschool het dis tributielokaal te charteren, waar de school zelfs met een tweede klas uitbreidde. Ook de klaverjasclub „De Harmonie" zal deze bestuursfunctionaris missen, evenals de Politieschietvereniging. AANBESTEDING Op 24 November zal het Gemeentelijk Sportpark aan de „Puikman" gedeeltelijk aanbesteed worden in het Jeugdhuis aan de Ovex-toom. Op die datum zullen de aan leg van de speelvelden en de bouw van de kleedkamers aan de beurt zijn. THUISVAARDERS. Binnenkort komen weer enige Castri- cummex-s thuis uit Indonesië. Het zijn: P. J. Arnold, J. Glorie en W. Koper, die allen dit jaar nog zullen arriveren. SLUITING GEMEENTEHUIS. Op Dinsdag 1 November (Allerheiligen) zal het gemeentehuis gesloten zijn. Het in de lucht bijvullen van benzine van tankvliegtuigenin andere toestellen geschiedde tot nu toe bijna uitsluitend door 7/iiddel van een lange elastische slang. In Amerika neemt men thans echter proeven met een stijve uitschuifbare buis van licht metaal met ivelk systeem het in de vlucht tanken aanmerkelijk sneller kan verlopen. Hier demonstreren een B 29 Vliegend Fort (boven) en een B 50 Superfort de nieuwe methode. SCHORSENEREN-VEILINGEN. De schorseneren-veilingen die elk jaar in Castricum gehouden worden, zullen Zater dag 10 November weer een aanvang nemen. „DE LUCHTPOST" Op de vergadering van de postduiven vereniging „De Luchtpost" werd een alge mene rangschikking bekend gemaakt. Dc uilslag luidt: 1. en kampioen: B. Boddckc 374 p.; J. Zentveld 374 p.; Fr. Tromp 276 p.; N. de Wildt 268 p.; J. Lust 252 p.; P. Deen 243 p.: G. Ti-omp 241 p.; N. W. Portegies 183 p.; G. Borst 180 p.; H. Boddeke 178 p.; C. Pe perkamp 170 p.; B. Buter 159 p.; J. Bruno 156 p.: Ch. P:eterse 96 p.; P. W. Konijn 84 p.; L. Eggers 84 p. Heemskerk Herinenting tegen pokken Wegens het verhoogde gevaar voor het optreden van pokken zal er Zondag 30 October in Heemstede tussen half acht en half elf gelegenheid worden gegeven tot kosteloze heiinenting en wel in de R.K. Meisjesschool aan de A. Verloren- straat Alleen zij, die reeds eerder te gen pokken ingeënt zijn, komen in aan merking. Automobielen staan er voor bekend dat zij op onverwachte momenten vreemde spi'ongen kunnen maken maar de vracht wagen van de IJmuidense ijsfabriek .Shamrock" sprong gistermiddag wel heel krom: toen de wagen van de Zuidzijde naai de ti'awlers i-eed, die aan die kant van cle vissershaven onder meer van ij's worden voorzien, eer zij ter visserij vertrekken, zakte een gedeelte van de loswal onder hem weg zodat de vrachtauto gedeeltelijk kantelde en doorschoot, recht op het dek van de trawler „Catharina Duyvis" af. De bestuurder klom even later ongedeerd uit de cabine want zijn vehikel was met de radiateur op de bakbooi'dsreling blijven Velsen-Noord Gretha Krom zingt bij „De Eendracht" Het jubileumconcert van het mannen koor „De Eendracht", dat ter gelegenheid van het vierde lustrum Zat ex-dag 12 No vember in gebouw „Concordia" wordt ge geven, heeft voor de vertolking van de sopraansoli een andere vocaliste gekregen. Mevr. Jo Hekkert-van Eysden is ver hinderd wegens andere verbintenissen. In haar plaats zullen nu de soli in „Pa- nis Angelicus" van Franck en „De heilige Stad" van Adam worden uitgevoerd door Gretha Krom uit Amsterdam. Zaterdag 29 October 1949 In de afgelopen nacht werd weer eens een poging gedaan om bij ons in te breken. Het was de dader waarschijnlijk bekend, dat wij juist weer een zending van onze bekende met vaste boord ontvingen. En h(j wilde er het eerste by jN /'IJ (Maten 13t-'m 17V2) effen kleuren (blauw, grijs en beige) IwUUP*U En de prijs is nog steeds f 5.80, 13 punten. OOSTERDUINWEG J "YVTYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYWYYYYYYYYYYYYYYYYfTTy^ SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Roepat. 27 Oct. Dungencss geoa« terdam naar Marseille. Talisse v a Genua van Marseille naar Port Said r?1* 27 Oct. te Amsterdam v. Port Said v 27 Oct. te Amsterdam van Hamburg 25 Oct. te Singapore van Port SwwiT4, naar Manilla. Java, 27 Oct. vanSoerik^ Semarang. Lombok, 27 Oct. te BeK> 's Port Swettenham naar Colombo. Poeh 27 Oct. van Makassar van Roebiah, 28 Oct. te Bahrein van Koweit. Rotti, 28 Oct. te Bataviava-V* pore naar Semarang. Tabinta, 28 Cr Batavia van Sabang naar Soerabaja S - 23 Oct. te Singapore van Batavia nai-f: Swettenham. HOLL. AFRIKA LIJNEN. - BW*, 28 Oct. te Antwerpen van SouthamotMv Amsterdam. Muiderkerk, 27 Oct te fosf pen van Amsterdam naar Bordeaux KON. HOLL. LLOYD. - Rjjnland 20 Oct. 19.00 uur te IJmuiden verwacht tr land. 28 Oct. Fernando Noronha ge0iJ', (thuisreis). K. N. S. M. - Atlas, 27 Oct. te Rofe van Amsterdam naar Oporto. Bossen - Oct. te Laguaira van Madeira naar Cabello. Euterpe, 28 Oct. Holtenau een-,,,' Rotterdam. Hercules. 28 Oct. te Rotterdacï Amsterdam naar Gibraltar. Mentor"'? te Pei-nis van Hamburg naar Rottere^ Odysseus, 27 Oct. van Le Havre naar' h, terdam. Aagtekerk, Amstex-dam—Brisbane '27 O van Karachi naar Bombay. Aalsum, Ce'.c t Rotterdam pass. 27 Oct. Finisterre. ifo. kerk, RotterdamSydney 27 Oct. van naar Adelaide. Aldabi, Rotterdam-P^ J Janeiro 27 Oct. 250 mijl N. Kaapverdië Eilanden. Almkerk, Brisbane—Rotterdaj Oct. van Pox-t Said naar Marseille. Bennt-ë ValparaisoAmsterdam 27 Oct. van Hsë naar Payla. Breda, Valparaiso—Amsteit^ 27 Oct. te Antwerpen. Ena (t), Kuweit---, terdam pass. 28 Oct. Gibraltar. Helen, 270; van Paramaribo te Georgetown. Leersuir Oct. van Montreal naar Nederland. Lostj; 27 Oct. aankomst rede Belawan van P- Swettenham. Lutterkerk, Rotterdam—ei. cutta 27 Oct. te Madras. Mariekerk, Japu- Rotterdam 28 Oct. te Colombo. Matararr.; Oct. van Soerabaja naar Makassar, stroom, Dakai-Amsterdam pass. 27 Oct, Palmas. Ondina (l), 27 Oct. v. Miri ter rei Pladjoe. Roebiah. 28 Oct, van New York Bahrein. Rotti. 28 Oct. van Amsterdam Batavia. Salatiga, 27 Oct. van Singapore k- Batavia. Tabinta, Amsterdam—Java pass. Oct. dwars in de weg (Straat SoendaUfe haven, 27 Oct. van Buenos Aires naar Ros»:. Muiderkex-k, Amsterdam—Lobito 27 Oct.: Antwerpen. Nijkerk, 27 Oct, van Port Ets beth naar Kaapstad. Oberon, 28 Oct, tl Cumana te Carupano. Orion, 27 Oct V» IJmuiden te Antwerpen. Ridderkerk, 27 Or; van Hamburg te Antwerpen. Ruys, 28 0i van Montevideo te Santos. Stad Leiden,! Oct.. van Swansea naar Montreal. Themis: 27 Oct. van Sharpness te Barry Docks. Va Heutsz, 27 Oot. van Singapore naar Pec:-: alwaar 29 Oct. 's morgens vroeg vcnvaSii Volendam, 28 Oct. van Rotterdam te Batavi! Waterman, 27 Oct. van Port Said BatavL- Rottex-dam. Bantam. Rotterdam—Bataviaw: moedelijk 27 Oct. 24 uur van Lissabon,Lat; koeas, vermoedelijk 1 Nov, van Liverpool: Rotterdam. Sibajak, Rotterdam-Kaapfó pass. 27 Oct. 12 uur Ouessant. Tcgelbere Buenos AiresJapan 27 Oct. te Maurilia Tjipondok, 27 Oct. van Mombassa naar Im renzo Marquez. Waterland, 27 Oct. van Sö tos, AmsterdamMontevideo. Noordc New YorkRotterdam 30 Oct. van Cos Havre verwacht. Aalsdijk, 27 Oct. van Ce- pus Christi te Houston. Alcor, 27 Oct vu Florianapolis naar Sao Francisco. AlmoK 28 Oct. te Antwerpen 28 Ocv. v. New Orlea te Rotterdam verwacht. Aludra, Santos Rotterdam 27 Oct. te Rio de Janeiro. Are® dijk, 27 Oct. van St. John te Norfolk. Blocr- fontein, BeiraAmsterdam 27 Oct. ui Southampton naar Antwerpen. Delft. AnuK' damCurasao 27 Oct. van Algarve, 27 Oct. van Caen te Rouen. Bffl Helle. 27 Oct. van Kingslynn naar Rotterto Gaasterland. 28 Oct. van Blyth te Harlintr. Hagno, 27 Oct. van Dublin naar Rottenta Haskerland, 27 Oct. van Leith naar Hof dam. Hoogland, 28 Oct. te Amsterdam- A:-- tingham, 23 Oct. van Goole te HarWP Silvaplana, 28 Oct. v. Malmö te Valken»? Ton S. 27 Oct. van Runcorn naar MOM Urmajo, 27 Oct. v. Goole naar St. Oloisw- met: WB: C. v. Veelen: F. Meyer <«J Schriemer; G. v. d. Veldt, M. Arisz wi de Boer; Na Michel, H. Verswijvcrcnl A. Both, P. Helder en P. HooyaonkU IEV: W. v. Tunen; J. v. d. Vlies ea Michel; J. Wittebrood, P. v. d. Bergaf S. Slotemaker; J. Schavemaker, H. K« J. Niesten, C. Verkooyen en G. de vra HERDENKING DER HERVORMING. TE SANTPOORT Maandagavond 31 October wordt in de Nederlands Hervormde kerk te Santpoox-t- doi-p een speciale dienst gehouden ter herdenking van de Hervorming. Ds. P. J. A. Tichelaar zal voorgaan en het Kapel koor onder leiding van de heer H. de Haas heeft zijn medewerking toegezegd. hangen en overbrugde op die vreemde wijze 5 a 6 meter water. Men vermoedt, dat de zware regenval van de laatste dagen de ondergrond dusdanig doorweekt heeft dat er een kuil onder het plaveisel is ontstaan. Twee voetbalwedstrijden voor Velsen-Noord Na de verregende voetbaldag van vorige week krijgt „Noord" voor Zondag twee belangrijke voetbalwedstx-ijden voor de drie plaatselijke clubs. Kinheim dat ï'eeds enige veren moest laten en daardoor op de ranglijst afdaalde, heeft het voor de ontmoeting op „Tussen- wijk" tegen Schagen in een radicale elf talwijziging gezocht in de middenlinie en de achterhoede. Kinheim speelt met: P. Keirsgieter; A. Paap en W. Gx-oeneveld; C. de Boer, P. Rein en S. de Vries; J. v. d. Linden, H. Prinssen, A. Prinssen, J. H. v. d. Wateren en J. Starreveld. De plaatselijke wedstrijd op „Watervliet" die al enige jaren traditie is, gaat tussen de vierde klassers WB en IEV, waarbij de „Breesapers" de beste papieren hebben, maar wellicht twee speler-s moeten missen. Verswijveren x-echtsbinnen en Hooydonk linksbuiten, zijn waarschijnlijk niet in staat uit te komen wegens opgelopen bles- sures. De elftallen komen tegenover elkander FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 2) Katherine Eversley stapte op de hoek van de straat uit de bus en wandelde Ellery Street af, tot ze kwam aan het speelgoedmagazijn van Tattlecombe, dat zich ongeveer in het midden van de straat aan de rechterkant bevond. Aan de ene kant van het magazijn was een klein manufacturenzaak je en aan de andere kant een rommelig uitziende stomerij, met een ietwat onwaarschijnlijk aandoende slagzin boven de deur: „Wij maken Uw oude kleren nieuw". Het speelgoedmaga zijn had twee ramen aan weerszijden van de ingang. Aan de linkerkant waren verf dozen, krijtjes, een hoepel en een bonte mengeling van ander speelgoed uitgestald, maar de rechter-étalage was geheel ge vuld met houten speelgoedbeesten van William Smith, waarvan de roem zich begon te verspreiden tot plaatsen, ver van Ellery Stx-eet en deze noord-Londense uithoek verwijderd. Er waren houten honden, genaamd Wurzel I, II, III en IV, resp. de olijke, de zwierige, de aandoen lijke en de dartele, alle met beweegbare koppen en staarten. Ze waren bruin, zwart, grijs, wit en gevlekt. Er waren ook jacht honden, bulldogs, tenders, poedels en takshonden. Alle waren van een zeldzame kwaliteit en eigen karakter. Tussen deze honden pax-adeerde een wonderlijk soort vogel, met lange poten en rollende ogen, groot en ontembaar, vol kleuren, grijs, bruin, zwart, hard-groen, rood, oranje en blauw, met gele poten en een lange pun tige snavel. Katherine stond vol aandacht naar deze houten beesten te kijken, zoals bijna iedere vreemde daar voor dat raam geboeid stil bleef staan. De mensen, die vaak door Ellery Street kwamen, waren gewend geraakt aan deze wonderlijke creaties, maar vreemden hielden halt voor het raam en vaak gingen ze naar binnen om een exemplaar te kopen. Katherine stond stil voor deze étalage en bepeinsde, terwijl ze naar al dit won derlijks keek, hoe iemand op sommige ogenblikken flink moest zijn. Sommige mensen werden flink geboren, anderen werden het door het leven, en weer ande- ren stx-eefden er doelbewust naar. Kathe- x-ine wist, dat ze op dit moment flink moest zijn, maar ze voelde zich zwak en ongelukkig, ze zou 't liefst alles opge geven hebben en een compleet fiasco on der ogen hebben gezien. En toch had ze niet meer te doen dan deze winkel binnen te wandelen en te zeggen, dat ze gehoord had, dat men uitzag naar een assistente, om dan te vragen of ze haar zouden kun nen gebruiken. Iedereen, die in de oorlog in dienst was geweest, moest zoiets een voudigs toch kunnen volbrengen. Natuur lijk zou het veel gemakkelijker zijn ge weest, als het er niet zoveel op aankwam, of ze deze baan al of niet kreeg. Maar het was van zó enorm groot belang voor haai-, dat haar voeten ijskoud waren en haar hart bonsde. Ze keek naar een van de dwaze houten honden, die haar aan scheen te kijken met zijn rollende ogen. „Vooruit, schiet op, doe niet zo dwaas" zou hij vast en zeker tot haar gezegd hebben, als William Smith hem ook had kunnen laten spreken. Katherine beet zich op haar lippen en wandelde de winkel binnen, waar ze tegen juffrouw Cole aanliep. William Smith, die toevallig uit de werkplaats naar voren kwam lopen, zag hen samen staan. Juf frouw Cole was bleek, dik, zakelijk, had een bril op en droeg een zwarte wollen jurk met een geelachtig vestje erop. Ze had propjes watten in haar oren tegen de koude. William Smith sloeg haar gade, zoals hij haar iedere dag op ieder uur zag. Maar toen werd hij Katherine gewaar en hoorde haar zeggen: „Goedenmorgen, ik heb gehoord, dat u iemand zoekt om in de winkel te helpen". Hij hoorde deze woorden, maar gedurende enige ogenblik ken drongen ze niet werkelijk tot hem door, want haar stem was als muziek in zijn oren. Zijn hersens hielden even op te werken, hij kon alleen maar deze aan gename sensatie ondergaan. Het kwam er ook helemaal niet opaan, wat ze pre cies gezegd had. Wat er wèl op aan kwam was dat ze op nieuw zou spreken. Hij hoorde juffrouw Cole antwoorden: „Wel, daar weet ik niets van", en opeens drong de zin van hetgeen Katherine gezegd had tot hem door als was het een echo: „Ik hoorde, dat u iemand zoekt om in de winkel te helpen....". Hij liep kordaat naar voren en voegde zich bij de beide vrouwen. Door juffrouw Cole voorgesteld als Mr Smith, zei hij beleefd goedenmorgen en staarde Kathe- rina aan. Haar stem had hem werkelijk iets gedaan. En eigenlijk was haar hele wezen in staat hem van z'n stuk te bren gen. Er was alles in haar wat een man tot muziek, gedicht of wat ook zou inspi reren, vond hij. En ze solliciteerde nota- bene naar de betrekking van assistente in Tattlecombe's Speelgoedmagazijn! Hij was te veel in de war om te bemerken dat ze vreselijk bleek zag, hetgeen echter juffrouw Cole niet ontging, die haar on middellijk drie slechte aantekeningen gaf: „Ze is niet sterk. We kunnen hier geen mensen gebruiken, die flauw vallen. Dat kleurtje op haar wangen is ook niet echt, dat zag ik dadelijk. En verder lippenstift! Wat zou meneer Tattlecombe daarvan zeg gen?" Aangezien meneer Tattlecombe echter in het ziekenhuis lag, nadat hij door een auto was aangereden, en het niet was toe gestaan dat hij iemand, behalve zijn zus- tex\ zag, kon hierop geen antwoord wor den gegeven, en hoezeer juffrouw Cole het ook mocht betreuren, William Smith had momenteel de leiding. Juist op dat moment bood hij het meisje een stoel aan en zei: Vroeg u juffrouw Cole, of wij een assistente zochten? Katherine was blij met de aangeboden stoel. Stel je voor, dat hij nu zou gaan zeggen, dat ze niemand nodig hadden, of dat ze niet geschikt was. Als het van juffrouw Cole af zou hangen, dan zou dat zeker gezegd worden. Deze scheen zich onmiddellijk tegen haar gepantserd te hebben en in de donkere kraaloogjes ach ter de enorme brilleglazen was slechts afkeuring te lezen. Ze zei wel niets, maar het was overduidelijk. Ja, antwoordde ze, gelooft u, dat ik geschikt zou zijn? Juffrouw Cole was ervan overtuigd,dat ze dit niet was. maar ze hield zichzelf in toom. Ze bekeek Katherine van top tot teen, van het kleine eenvoudige hoedje tot de simpele platte schoenen, ze con- stateex-de dat haar tweed mantelpak verre van nieuw was en kwam tot de slotcon clusie: „iemand die het niet mee is ge lopen in de wereld en achteruit is gegaan". Er waren tegenwoordig vele mensen zo; in weelde geboren en altijd gewend hun eigen zin te doen, die dan opeens wegens een of andei-e catastrophe op een baantje uit moeien om geld te verdienen, vol mede lijden met zichzelf, omdat ze moeten doen, wat andere mensen altijd geweten hebben dat ze moesten doen. Juffrouw Cole was met 14 jaar begonnen te wei-ken en had altijd gewerkt om al deze ervaring te krij gen, terwijl die deftige dames ze gaf in gedachten het woord „deftig" een bittere klank verwachtten zo maar baantjes te krijgen zonder énige ervaring. Ze vroeg scherp: Hebt u dit werk al eerder ge daan? Katherine's antwoord was volkomen eer lijk: Nee, niet dit soort werk. Maar ik zou 't kunnen leren. Ik ben in de oorlog in dienst geweest. En daarna? Het duurde nogal lang, voordat ik gedemobiliseerd werd, en toen nam ik wat vacantie. Nu zóek ik een baan, ik heb het erg nodig. Geld op, constateerde juffrouw Cole bij zichzelf. Zo is dat soort, lippenstift en rouge, maar geen cent opzij gelegd. William liet haar rustig met juffrouw Cole praten, zonder zich in het gesprek te mengen. Hij wilde alleen maar naar té kijken op dat moment. Ze was In elegant. Ze bewoog zich soepel en vti1-^ had bruin haar, dat onder een klein ec hoed je vandaan kwam. Ze had ook orrt ogen. Als helder, donker water - té deden ze 't meest aan denken. Ze veran»' den van uitdrukking, maar bleven mooi3; zag hoe het bloed naar haar wangen tere vloeide, tot je niet meer kon zien, waar» onechte blosje was geweest. Ze alléén rouge om haar natuurlijke kleur- aan te zetten. En hij hield van de in kleur van haar lippenstift waarvan zf, natuurlijke fraaie lijn van haar mono gend, op rustige wijze gebruik had gema» Hij hield ook van het ietwat afgedrsp tweed mantelpak, dat ze aan had, groene sjaaltje om haar hals. Zij een gevoel van compleetheid, als was -• aan haar precies zoals het behoorde t®-£ Hij hoorde juffrouw Cole nog eens gen: Ik weet werkelijk niet- onderbi-ak hij haar door op zakejU» zeer kordate wijze te vragen: Hoe De kleur verdween weer uit haar gen, om dan in een diepe blos terug komen. Katherine Eversley. Hij wendde zich tot juffrouw Cole. Het komt me voor, dat Eversley juist degene is, die we zoö> Werkelijk, meneer Smith.. Hij glimlachte opeens en deze was vol charme. Zelfs juffrouw Cole -• er niet ongevoelig voor te zijn. 'g overwerkt raken, nu meneer Tatties- weg is. Wat zouden we moeten begi® als u erbij neerviel? Maar ik voel me uitstekend. Wordt 1

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6