ZAKENCENTRUM KENNEMERLAAN Het Hek van de Dam. EERSTE TREKKING 0m de zoveel jaar een nieuwe baas OLD"CLOTHES NEW Agenda voor Velsen OO Y Hedenavond 8 uur ^iprilas 29 October 1949 ftvmVAN DE ZUIDZIJ ^even-en-vijftig jaar oud: Uil het onrustige leven van de kleine trawler-de Excelsior Ito 57 jW trouwe dienst, legio veranderingen en nog meer wederwaardigheden ziet de trawler er nog keurig uit. De TRAWLER, die jaren achtereen als oudste van IJmuiden te boek heeft «taan de Johanna IJM 107, is enige tijd ièdne' voor de sloop verkocht. Dit vaar- llwas van 1892 maar er is nog een schip haven van dat jaar, namelijk de Lortrawler Excelsior III (KW 76), welke atv een veelbewogen staat van dienst ;;h;er de rug heeft, dat het de moeite fiard is eens in zijn historie te gaan Hfnkleine zestig jaar geleden werden tor de firma Mackie Thomson te rjjjrnw twee stoomtrawlers gebouwd, de rgttel en de Curlew, elk 150 ton metend, kór dat zij door Nederlandse rekening reden aangekocht had er al een naams- mndering plaats gehad: de Kestrel heette Srathbogie en de Curlew „luisterde" naar inaam Strathavon. Onder deze namen tnmen ze omstreeks 1904 in IJmuiden. n> firma C. Planteydt Tz. was de nieuwe (Miaresse, welke verschillende rederijen ^•er beheer had, die namen van provin- "i droegen. De Strathbogie kreeg het .„imer IJM 68 en de Strathavon werd de jjli 89 en met een derde trawler, die wat ïeiner en twee jaar ouder was en Strath- to IJM 66 heette, behoorden de schepen gn de Mij. Gelderland. Als eerste schip- mb staan respectievelijk Jac. Rechtsteiner, kon Groen en Jan Krijger vermeld; Toen 2 1909 de vloot van Planteydt overging am de Algemene Visserij Mij. gingen ook drie van de Mij. Gelderland mee over. De Strathbogie dit is nu de Excelsior JI—werd in 1919 van de hand gedaan iii v/e vinden het schip later terug onder vreemd visserij merk. Het schip stond namelijk ingeschreven te Hardinxveld, de was Insulinde HD 76 en als eigena- rin worden de heren J. Drijver P. ten Broeke genoemd. In 1925 komt het vaar tuig plotseling weer in IJmuiden terug, houdt dezelfde naam, doch krijgt het merk IJM 54 en behoorde aan de Zeevisserij Mij. Insulinde, directie de heren P. Visser Pz. mP. Kruizen. Ook had deze maatschappij K oude Strathavon aangekocht, die onder ie naam Helder en de merken IJM 39 in ie.vaart werd gebracht. Nog maar eens veranderen in IJmuiden, Hardinxveld en weer IJmuiden te hebben thuis behoord brak in 47 het moment aan om opnieuw van iven te veranderen, ditmaal kwamen side schepen in Vlaardingen terecht. De Strathbogie werd verdoopt in Janne VL 10 a de Strathavon kreeg de naam Nelly VL 9, Zij behoorden aan de Algemene Re- ierij en Handelmaatschappij, directeur de :eer H. de Korver. In de Vlaardingse tijd «n de twee trawlers is de Nelly VL 9 nog nongelukkig geweest in de haven te zin kit Na te zijn gelicht is het vaartuig ten- fitte van de vloot afgevoerd. De Janne 'Ad onverschrokken vol. Toen men er in lordingen genoeg van had kreeg men in Sihevgninggn idee in het trawlertje. De S.V. Stoop's Handelmaatschappij kocht het öip aan. doch liet het eerst veranderen. iRel en machine werden er uitgehaald en 360 pk Stork Diesel motor is er voor a de plaats gekomen. De oude Janne, ex sulinde, ex Strathbogie, ex Kestrel, was apromoveerd van stoom- tot motor- fcwler. •*a zo'n grote verandering kon de naam te nog wel een keer gewijzigd worden. VfKienburg SCH 70 kwam er op te staan f; 've zagen het schip toen wel eens in •Jmuiden om te markten. Drie jaar heeft «'fier in Scheveningen thuis behoord, •s 1936 ging het vaartuig weer naar een Mere haven over, namelijk naar Kat- De N.V. Visserij Mij. De Drie Harin- bracht het van IJmuiden uit in bedrijf de naam Excelsior III KW 76 onder Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING roldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Chem. reiniging desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Donderdag, Vrijd. en Zaterdag KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 ZATERDAG 29 OCTOBER Snulen 9,15 uur: °P £lad Üs. -45 en 9.15 uur: De mannen in haar '«ven. £2 cn 4 Ul"': Sjors van de rebellenclub, •vonaatsgebouw 7.30 uur: Advendo; Gebrand en blaren". Hul- ZONDAG 30 OCTOBER t,r 9-15 uur: Als Zaterdag. Flirn 9 en uur: -^is Zaterdag. iJi" uUr:Als Zaterdag. "'naatsgebouw 7.30 uur: Als Zaterdag. Tbju BAANDAG 31 OCTOBER li*. Uur: De dertien lanciers. gi!"r: Als Zondag. ^sester uur: Spreekuur burge- welke 't schip zich tot nu toe heeft weten te handhaven. Duitse dienst Zelfs in 1941 beoefende het nog de vis serij, maar niet lang want de Duitsers ga ven het een andere bestemming. Onder het merk V.S. 144 kwam het in dienst van de Kriegsmarine. Later is het schip totaal verwaarloosd in Hamburg terug gevonden en het heeft enige tijd geduurd voordat een sleper er naar toe kon gaan om het te halen. Zover is het gekomen in April 1946. De I. S. Groen van het Bureau Teruggave Visserijvaartuigen is er op afgegaan en het heeft geen haar gescheeld of de Excel sior III was voor de IJmuider haven ge zonken. De sleper heeft het geklaard en de V.S. 144 zij het dan vol water, binnen gebracht. Na de gebruikelijke verbouwing is de trawler opnieuw in de vaart ge bracht. Onder meer kreeg het schip toen een nieuw dekhuis met brug en later een bak. In Mei van dit jaar liep het ernstige motorschade op. De motor moest naar de fabriek eri na een reparatie van enige maanden is deze er Donderdag weer in gezet. Zo zal de zeven-en-vijftig jarige Excel sior III, die heel wat thuishavens heeft gehad, over enkele weken opnieuw ter visserij gaan. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden). DIRK HARTOGI-IDWARSSTRAAT 24 Voor LUXE LEDERWAREN SPORTARTIKELEN SCHOEN- cn TASSENREPARATIE enz. (Adv.) „Verloren zoon" in behouden haven De coaster „Claes Compaen" passeerde □muiden De kustvaarder „Claes Compaen", een scheepje van 497 ton, toebehorende aan de rederij Boele en Oosterwijk te Amster dam, heeft Vrijdagavond de meest avon tuurlijke reis van zijn nog jonge leven af gesloten. Enige tijd geleden vertrok de boot uit Brunsbüttel met een lading hout voor Zaan dam en zij werd het laatst bij de lichtboei „Elbe E" gesignaleerd; sindsdien werd taal noch teken van „Claes" gehoord. Alle schepen werd door Scheveningen-Radio verzocht naar de verdwenen coaster uit te kijken maar enige dagen lang verkeerde men in toenemende onzekerheid over het lot van het vaartuigje, daar het inmiddels slecht weer was geworden op de Wad denzee. Tot enige dagen later de verblij dende mare de ronde deed, dat de coaster in Yarmouth was binnengevallen. Vrijdag avond is de „verloren zoon" met wat. min der deklast dan oorspronkelijk maar ver der gaaf en gezond de IJmuidense pieren gepasseerd op weg naar Zaandam. Het schip was nog maar kort geleden in de vaart gebracht. Onderlinge damcompetitie D.C.IJ. De uitslagen van de dezer dagen gespeel de wedstrijden in het raam der onderlinge damcompetitie van D.C.IJ. zijn: Postma-Nanne remise, Nieuwenhuizen wint van Groen; Broek-Waal remise; Meyer-Boer remise; v. d. Steen wint van Vooys; Post wint van Van Beelen; Postma wint van Mulder. De stand der klassen luidt: hoofdklasse: J. Nanne en J. v. Straten 3 gesp., 5 pnt.; Postma 4 gesp. 5 pnt.; Swier en Koetsier 3 gesp. 2 pnt.; J. Smit 2 gesp. 1 pnt.; K. de Jong 2 gesp. 0 pnt. Ie klasse: D. Ott 4 gesp. 7 pnt.; L. Vooys 3 gesp. 5 pnt.; J. Waal 2 gesp. 4 pnt.; v. d. Steen 3 gesp. 4 pnt.; Nieuwenhuizen 4 gesp. 4 pnt.; Broek 4 gesp. 3 pnt.; Post 1 gesj. 2 pnt.: De Boer 2 gesp. 2 pnt.; Groen 2 gesp. 1 pnt.; K. Meyer 3 gesp. 1 pnt.; v. Beelen 6 gesp. 1 pnt. 2e klasse: Berghe 4 gesp. 5 pnt.: Mulder en F. Postma 3 gesp. 4 pnt.; v. d. Bos 4 gesp. 4 pnt.; De Leeuw 3 gesp. 2 pnt.; Treffers 1 gesp. 1 pnt.; Reyendam 2 gesp. 0 pnt. Dinsdagavond komt de Damclub Haarlem op bezoek bij D.C.IJ. II. Kleine ongelukjes veroorzaken ongemak Op de Kerkstraat nabij de Kanaalstraat stak een voetganger zonder op het verkeer te letten de weg over. De bestuurder var. een auto, die over de Kerkstraat reed in de richting van de Julianabrug remde krach tig, doch raakte nog even de jeugdige ver- keerszondaar. Op de Duin en Kruidbergenveg, die toch al niet te breed is, hield de bestuurder van een personenauto niet voldoende de rech terzijde. Hierdoor bleef er te weinig plaats over voor de tegenligger. Gevolg: botsing, die materiële schade opleverde. Een personenauto komende van Bever wijk, slipte nabij de overweg op de Wijker- straatweg in Velsen-Noord. Zij gleed tegen de zogenaamde valschaar en kwam tot stil stand tussen de rails. Om stagnatie te voor komen werd het obstakel zo snel mogelijk verwijderd. Brandje in een „harmonica" Rookwolk op station Velsen□muiden-Cost De Velsense brandweer werd Vrijdag avond vlak voor zeven uur gealarmeerd voor een brandje op het station Velsen- IJmuiden-Oost in een zogenaamde „har monica" de verbinding tussen twee elec- trische treinwagons van de trein uit Haar lem. Daar de kap, waaruit deze harmonica bestaat van boven meer was verbrand dan aan de onderzijde acht men het vrijwel uit gesloten, dat een eindje sigaret de oorzaak van deze brand is geweest; het is mogelijk dat een vonk van de beugel de boosdoen ster was. De wagons werden uitgerangeerd en de brandweer bestreed het vuur met de em merspuit, omdat men zo weinig mogelijk risico wilde lopen met het oog op de elec- trische leiding in de onmiddellijke nabij heid. De schade beperkte zich tot een ver nielde loopgang. Imkers vierden feest Op de feestavond van de Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, afdeling Velsen, die Vrijdagavond ter gele genheid van het 12 1/2-jarig bestaan dei- afdeling in de zaal Flora aan de Zeeweg werd gehouden, heette de voorzitter, de heer G. H. Scherpenzeel, de aanwezigen welkom; hij bedankte het bestuur en ver schillende personen die veel goed werk voor de vereniging hebben gedaan en bood de dames van het bestuur bloemen aan. De heer H. Verwey, secretaris, liet hierna enkele voorvallen uit de historie der ver eniging de revue passeren, waarbij hij on der meer memoreerde, dat dc vereniging opgericht werd uit een studieclub van 19 personen. Tenslotte bood de heer G. Kra mer, oud-voorzitter, de jubilerende vereni ging een bronzen medaille aan. Na dit officiële gedeelte lieten de im kers zien,' dat zij behalve het houden van bijen ook de kunst van het feestvieren ver staan. De heer Van Nierop en zijn gezel schap. afgewisseld door enkele schetsjes en dansjes hielden de stemming er in en zo kan de vereniging op een zeer geslaagde avond terug zien. PLECHTIGE HERDENKING der KERKHERVORMING op Maandagavond 7.30 (precies) in de Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat Sprekers: Ds. D. C. van Wijngaarden: „Gods actie" en Ds. J. van den Berg: ,,'s Mensen re-actie" DE KERKERAAD Zwervende boei binnengesleept De lichtboei van de Góeree-Harwich- lijn. de G. H. 10, die Vrijdag drijvend voor Egmond werd gesignaleerd, is in de loop van de avond in IJmuiden binnengesleept. Het gevaarte, dat door de laatste storm is losgeslagen en dus al een aardig eind was afgedwaald, is niet beschadigd en zal bin nenkort weer „in de boeien" geklonken worden. Radar-instructieschip voor de loodsdienst De loodsboot „Altair", gestationneerd in Maassluis, wordt ingericht tot radar- instructieschip ten behoeve van het loods wezen. De boot wordt thans van een radar installatie voorzien. Het ligt in de be doeling de loodsen met het gebruik van radar vertrouwd te maken. Wiens hoed woei af? In de week van 21 tot 28 October 1949 werden de volgende voorwerpen gevonden: 1 goudgn(?) kettinkje; 1 portemonnaie; 1 paar gymschoentjes; 1 gouden(?) medail lon; 1 badbroekje; 1 passerdoos; 1 hond; 1 kinderschoentje; 1 autoped; 1 oorbel; 1 riem; 1 kinderfietsje; 1 ceintuur; 1 kinder- want; 1 cape; 1 bos sleutels; 1 muts; 1 ra cket; 1 herenhoed; 1 vulpen; 1 sjaal; 1 kleedje; 1 tabakspijp; 1 bal; 1 hondenpen ning (Velsen 1520); 1 das; 1 rozenkrans en 1 bril. Inlichtingen omtrent het verlorene kan men krijgen in kamer 4 van het hoofd bureau van politie, elke werkdag tussen II en 12 en 16 en 17 uur, behalve des Zater dagsmiddags. DENKT U ER AAN!! van de grote Najaarsactie van WAARDEVOLLE PRIJZEN!!! De trekking wordt per luidsprekerinstallatie bekend gemaakt ÏW" Doet Uw bonnen tot uiterlijk half acht in de bussen, dan kunnen wij op tijd beginnen Bami-Muivers Wanneer wij als rechtgeaard Chinees van Europa de lust in ons op voelen komen om eens werkelijk goed en pret tig door een ober bediend te worden met werkelijk goede en prettige spijzen, om in deze waereld van jachtig gedoe en klaaglijk „Moeddunoueshore" te toeven waar de hoffelijkheid zwijgend glim lacht, dan begeven wij ons via het Scheepvaarthuis en de Geldersekade naar de Binnen-Bantammerstraat en omgeving. Nu is dat op zichzelf een door onze tante Alida niet zonder reden als eng en „kmoetternietaandenke" gequa- lificeerde buurt, want ge vindt er stra ten als de Bloedsteeg, die uiteraard niet de indruk van gezelligheid wekken, die door de koekjes-knabbelende bezitster van ons toekomstig kapitaaltje zo wordt gewaardeerd. Kortom vrienden, wij gaan dan Chi nees eten. Men moet hier overigens niet de conclusie uit trekken, dat de drang om de gasten te plezieren deze Ooster lingen zo beheerst, dat zij hun landge noten in gekookte of gebraden toestand ter tafel te brengen. Neen, zij hebben wel een grote vaar digheid om bewegende onderdelen van ongeveer alles wat kruipt of loopt in smakelijke hapjes te veranderen en vin den 't ook heerlijk alvorens een ei op te eten, het een half jaar onder de grond te stoppen, maar kannibalen zijn zij niet en voorzover wij ons dat kunnen herinneren nooit geweest ook. Ge hoeft u overigens door de vrees voor gebakken griezels niet te laten weerhou den de eet-stokjes ter hand te nemen, want daar krijgt ge toch niets mee naar binnen. Hetgeen wij overigens willen stipule ren, is, dat men op één of twee na de établissementen van het gebied om de Binnen-Bantammer niet moet ver gelijken met de kostbare instellingen die onze grote steden op de drukste punten sieren, want deze lijken op onze eet tentjes net zoveel ais een hak op een kommetje soep. Om u duidelijk te maken, waar wij wèl gaan eten, zullen wij u op onze kos ten meenemen naar het keldertje van de heer, die wij voor het gemak altijd Hoe Is Tie noemen. Gij treedt er binnen via een klein trapje dat naar beneden voert en kruipt dan door een soort mangat. Reeds direct valt het verschil met ge bruikelijker restaurants op, daar ge u dan instede van in een vestiaire met goud-gegaloneerde portier, bevindt in de keuken, waar de eigenaar-kok-kellner- portier reeds in de bami staat te roeren. Tesamen met zijn fornuis vult hij de ge hele keuken, want die is ongeveer 2 bij 3 en hij roept u stralend toe: „U lekkel ete ja?". Hij gaat u vervolgens voor naar zijn eetzaal, die aanzienlijk groter is, want nauwkeurige opmetingen hebben aangetoond dat zij een vloer-oppervlakte van 4 bij 5 heeft en plaats biedt aan drie tafeltjes/Verder is zij niet luxueuzer dan een gewoon keldertje, dat verlicht wordt door on-omklede Philips-peren, versierd is met enige afbeeldingen waarop Chi nese bathing-beauties een overdreven voorstelling van de emancipatie der Oos terse vrouw geven en gemeubileerd met de kaalste banken ter wereld. Het is er nochtans zeer proper en op de met plas tic bedekte tafel zult ge geen stofje vin den. Waarschijnlijk zult ge er als gasten enige van de hierbij afgebeelde bami kluivers vinden, die de lange en koude werkdag komen afsluiten met datgene waar de Chinees door de eeuwen heen vertroosting bij heeft gevonden: lekkel ete. De mogelijkheid bestaat dat ge er ook enige Amsterdamse burgers aantreft. Zo was er laatst een makker, die over zijn bami gebogen, mompelde: "t lijkent wel fermeselli" en vervolgens wantrouwig bij de baas informeerde wat hij eigenlijk zat te nuttigen. „Bami", zei deze en maakte een beleefde buiging. Wanneer 'smans vrouw niet gezegd had: „Je moet maar aan Bambi denken", was nie mand van ontroering gaan wenen. Wanneer overigens de portie bami op uw tafel verschijnt, dan zult ge merken dat deze alleen de afmeting met een hooiberg gemeen heeft. Nimmer zaagt ge zoveel van dit lekkers op één bord en wanneer ge dan bedenkt dat een makker van ons eens vier borden achter elkaar ledigde, dan zult ge het diepe respect dat hem sindsdien door Hoe Is Tie wordt toegedragen, ten volle verstaan. Hoe Is Tie kan het namelijk ook, maai' moet dan telkenmale zijn vingers in de keel steken om opslagruimte te verkrijgen. Bij deze bami behoort ge eigenlijk slappe thee te drinken, maar wanneer ge bier verkiest, kijkt niemand u lelijk aan. Nooit kijkt iemand u hier trouwens lelijk aan, behalve wanneer ge lawaai maakt. Wanneer ge uw bord leeg hebt en de bami nog vooraf hebt laten gaan door een bord Wan-Tang, een soep waarin met zachte stukjes kip en jonge groente gevulde papier-dunne flensjes drijven, kun kunt ge het werkwoord ballon-buiken in al zijn vormen ver voegen. Als een tevreden Wan-Tang flensje begeeft ge u tenslotte naar buiten, mits de nauwe deur-opening uw passage nog tolereert. De kleine baas, die gezien zijn omvang tot levenslang verblijf in zijn keldertje moet zijn gedoemd, roept u nog achterna: „Lekkel gegete ja?" en lucht daarmee zijn complete kennis van de enige twee verbuigingen van de enige Nederlandse zegswijze die hij op zijn répertoire heeft. Als broerler Nimmer besluiten wij zo'n eetpartij zon der een wandeling met onze gast dooi de Binnen-Bantammerstraat. Op luch tige toon wijzen wij hem dan op de opium-kitten die in de verschillende sombere percelen gevestigd zijn. Nie mand gelooft dat ooit, maar wij zijn er in geweest. Als piep-jong verslaggever- tje dat zijn eerste grote reportage ging maken. Wij gingen er heen met iemand /an het Leger des Heils, die daar werkte. En omdat men moeilijkheden vreesde, poseerden wij als broeder van het LegeT-, hoewel wij er helemaal niet zo uitzien. Wij slopen de trappen der opium-holen ip met de heilige angst dat wij een mes in onze rug zouden krijgen op de don kere portalen. In het hol zelf, waar tic-n Chinezen lagen te schuiven, hingen wij een rol op een daartoe meegebrachte stok met een haakje eraan en hielden die voor het gezicht der Chinezen. Dezen werden geacht uit volle borst de liederen mee aan te heffen, waarvan de tekst op de rol stond en die door het Leger wer den gezongen. Wij stonden daar maar in de opium-rook en vonden het een onge bruikelijke toestand. Ook waren wij zeer blij dat wij geen Chinees verston den, want de Chinezen zongen niet, maar keurden lang en op kregelige toon af. Wij herinneren ons nog dat wij latei- op luide toon politie-maatregelen en hulpvaardigheid jegens de arme stak kers eisten. Maar nu herinnert zachte Chinese muziek en gedempt licht achter de ramen in de Binnen-Bantammer straat ons iedere keer weer aan de on macht van de Westerse mens tegen de gebruiken van een zeer oud volk. En wij gaan dan peinzend heen. Sportieve prestatie De man naast ons op het aehterbalcon van tramlijn 25 zag er geenszins bedrukt uit, hoewel zijn beurs even leeg was als de flessen die daar de oorzaak van had den geleverd. Hij vormde als het ware een schommelend bewijs van de wet der communicerende vaten. Tijdens het lachen vertoonde hij een gebit van het genre dat gemaakt heeft dat wij na de eerste kennismaking nooit meer een film met Jeanette MacDonald in de hoofdrol zijn gaan zien en gaf daar tussendoor enige aromatische lessen in de snode wetenschap van het hedendaagse snel verkeer. „Ik ben in deze stad geboren en op getogen," zei hij oorverdovend. Wij twij felden geen ogenblik aan de juistheid van deze taalfout. „Niemand kan mij verplichten hier ook maar een stap te lopen. Als de conducteur komt, zeg ik gewoon: ik heb geen kaartje en geen Albert van Dalsum is veertig jaar^ acteur. Ter viering van dit jubileum heeft hedenavond in de Stadsschouw- burg onder zijn regie de opvoering plaats van „De Moord in de Kathe draal" van T. S. Eliot waarin hij zelf de hoofdrol vertolkt. Comedia begint op Maandag 31 October in het Centraal Theater een serie voor stellingen van het Amerikaanse blijspel Harvey" met Magda Jans- sensJohn Gobau, Han Bentz van den Berg en vele anderen. Het slaat in de sterrenis de titel van het nieuwe programma in tech- nikolder dat het Theater Plezier met Toon Hermans van 1 November af in de Kleine Komedie vertoont. Zondagmiddag treedt Ida Haendel op als vioolsoliste bij het Concert gebouw-orkest onder leiding van In de hoofdstad uit Eduurd van Beinum in een program ma dat geheel uit werken van Tsjai- kofski bestaat. In de kleine zaal zingt des avonds het Nederlands Vocaal Kwartet met Max van Doorn aan dc vleugel. De Nederlandse Ver eniging voor hedendaagse muziek herdenkt op 1 November de com ponist A. Schönberg onder meer door de uitvoering van twee zijner strijkkwartetten met sopraansolo. Van de nieuwe films verdienen er drie vermelding in deze agenda. Het Studenten-theater Kriterion ver toont „Les amants du pont St. Jean", een satire van Henry Decoin. In Alhambra draait een bewerking van het boek „De Slangenkuil" met Olivia de Havilland in de hoofdrol. In Nöggerath en Corso kan men „De geliefden van Verona" zien en ho ren, die dialogen van Jacques Pré- vcrl uitspreken. Aan het hoofd van de lijst van medewerkers staat Pierre \Brasseur. cent op zak, gooi me d'r maar uit als ik niet verder mee mag." Zijn ogen draaiden enigszins puilend rond langs de verzameling medepassagiers alsof het schalen waren om onze bewondering voor zijn manhaftig gedrag mee in te zamelen. „Dan stap ik uit cn blijf op de volgende wachten. Lijn 24 kan ik ook nemen. Allicht kom ik weer twee haltes verder. Het moet gek gaan als ik niet voor twaalf uur binnen ben." Deze geschiedenis deed ons denken aan het verhaal van de student, wiens fiets in een onbewaakt ogenblik was gestolen en die nu uit wraak op de ge meenschap, welke hij voor de diefstal aansprakelijk stelde, probeerde om net zolang gratis in tram en trein te reizen tot de geleden schade gedelgd zou zijn en daar dan ook nauwkeurig boek van hield. Maar het aardige van dit geval is. dat niemand de dronkeman aan het kas geld hielp om aan de voorwaarden van het gemeentelijk vervoerbedrijf te vol doen. Dat zou ook van weinig eerbied voor de sportieve prestatie hebben ge tuigd. BOEDA. Nieuwe Katwijkse kotter. Deze week is in IJmuiden aangekomen de motorkotter „Anne Marie" (KW 27), welke behoort aan de heer J. van Egmond te Katwijk aan Zee. Het is een zg. houten voorpostenkotter die thans geheel voor de visserij gereed is ge maakt. Het. vaartuig meet 68 bruto reg. ton en is 21,70 m lang, 6,40 m breed en 2,50 in diep. Het is uitgerust met een Deutz motor van 130 pk. Donderdag is de kotter ter vis serij vertrokken. Naar de Haringhaven. De stoomtraw lers „Zeehond" (IJm. 70) en „Maria Eliza beth" (IJm. 114), behorende aan De Maro- zaten, welke enige tijd aan de Tegelmarkt hebben gelegen zijn naar de Trawlerkade verhaald, Een en ander wordt nog van boord gehaald, daarna zullen ze naar de Haringhaven gebracht worden, waar ook de „Zeeleeuw" (IJm. 29) en de „Dolfijn" (IJm. 103) van dezelfde rederij opgelegd •ijn. 1 Vrijdagmarkt. De „Limburiga" (IJM 154) voerde Vrijdag 1000 kisten vis, waar van 800 kisten makreel, aan. „Claes.ie" (RO 46) was met 600 kisten vis en 400 kisten haring aan de afslag. KW 69 loste 120 kisten rondvis en de KW 169 wat tong en plotvis. Maandagmarkt. Aan de Maandagmarkt worden „Flamingo". „Zeelandia", „Bloe- mendaal" en „Cornells" met verse vis ver wacht. Balk viel op voet van havenarbeider Vanmorgen vroeg stond de havenarbei der J. V. uit IJmuiden-Oost in het ruim van een rijnaak, die in de Buitenhaven te IJmuiden lag, toen een lamp aan dek ver plaatst moest worden. Het snoer sleepte een „schcerbalk" mee, zodat die in het ruim viel en op V.'s linkervoet terecht kwam. De grote teen werd verbrijzeld. Het slacht offer is naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk overgebracht. Engelse trawler strandde bij West-Kapelle Vrijdagmorgen constateerde de kustwacht te West-Kapelle, dat de Engelse trawler „Valesca" op de bank voor West-Kapelle vastgelopen was. Het schip gaf noodseinen, waarop de kustwacht vuurpijlen afstak om aan te geven, dat de noodseinen waren be grepen. De kustwacht waarschuwde het Nederlandse loodswezen te Vlissingen. dat opdracht gaf aan de loodsboot „Markab", die ter hoogte van West-Kapelle kruiste, en waarschuwde tevens de reddingboten „Blankenheim" te Veere en „President J. V. Wiersma" uit Breskens. Toen de vloed opkwam bleek htilp niet meer noodzake lijk. De reddingboten keerden terug en toen de loodsboot „Markab" bij de trawler arriveerde was het schip reeds vlot. De trawler heeft een loods aan boord genomen en zette de reis voort naar Ostende, waar zij inmiddels is aangekomen. De „Valesca" is afkomstig uit Grimsby. Liever de vrijheid dan het puin Twee politieke delinquenten uit de Hoornse strafgevangenis, die werkten op de puinhoop aan het Noordzeekanaal bij de Velser pont, waar zij zich onledig hielden met het bikken van stenen, hebben Vrijdag middag kans gezien te ontsnappen. In de loop van de middag zijn de beide vluchtelingen in de Meerweidepolder onder Velsen-Noord teruggevonden en de politie heeft hen overgebracht naar een veilige cel in de gevangenis van Hoorn. Velsen-Noord Twee wedstrijden voor Dmond In de. handbalcompetitie zullen de IJmonders Zondag twee uitwedstrijden spelen. De dames van IJmond 2 gaan op bezoek bij Gita 2 te Haarlem en de heren van IJmond I zullen een reis naar de Wie- ringermeer ondernemen. Te Slootdorp zal het de IJmond-hcven niet gemakkelijk vallen om Vlug en Vaardig een overwin ning af te dwingen. Bijzondere avond-kerkdienst Uitgaande van de Ned. Hervormde Ge meente van Velsen wordt Zondagavond in dc school aan de Van Langeveldstraat een bijzondere avondkerkdienst gehouden. Hierin spreekt de heer H. Wallenburg van Beverwijk over het onderwerp: „Hoe kan God het toelaten? BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN Binnen 28 October: IJM 73 De Hoop, rederij De Hoop I, vis, vertrokken 8 October. IJM 61 Mary, rederij VEM, haring, ver trokken 18 October. Naar zee: IJM 33 Thorina; IJM 16 Bergen; IJM 49 Petten: IJM 19 Adelante; IJM 94 Zwarte Zee; SCH 92 Herman. Haringdrüfnetvisserü KW 32 met 342 k.; KW 68 met 425 k.: KW 23 met 345 k.: KW 151 met 548 k.; KW 48 met 600 k.; KW 50 met 529 k. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 2829 October De volgende schepen hebben slechts de halve vleet gehaald: KW 20 met 17 k.: KW 147 met 5 k.: KW 25 met 12 k.: KW 14 met 34 k.; KW 47 met 40 k.: KW 173 met 40 k.; KW 170 met 4 k.; KW 227 met 12 k.; KW 167 met 50 k.; KW 56 met 17 k. De volle vleet haalden: KW 86 met 30 k.: KW 67 met 14 k KW 38 met 10 k.: KW 13 met 30 k.: KW 78 met 4 k.: KW 41 met 5 k.: KW 29 met 2 k.; KW 6 met 7 k.; KW 7 met 10 k.; KW 5 met 5 k.: KW 54 met 4 k.: KW 44 met 25 k.; KW 43 met 10 k.: KW 110 met 2 k.; KW 42 met 7 k.; KW 15 met 1 k.; KW 85 met 5 k.: KW 123 met 5 k.: KW 168 met 5 k.: KW 175 met 25 k.; KW 127 met 12 k.: KW 22 met 25 k.: KW 130 met 4 k.; KW 65 met 30 k.: KW 163 met 30 k.; KW 159 met 65 k.; KW 123 me) 4 k KW 19 met 4 k KW 16 met 40 k.: KW 161 met 34 k. en IJM 74 met 12 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 16 kantjes Scheveningen: 14 kantjes Katwijk: 17 kantjes

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7