Taxi tel 4333 rel. S563 Kennemerlaan helpt redders aan kapitaal TAXI! TAXI! Kennemer t. Lantaarn Predikbeurten Zalerdag 29 October 1949 Zakelijke handdruk voor de IJ.R.B. ER IS NATUURLIJK maar één straat in Velsen, die volkomen geflankeerd wordt door etalages daar zal geen meningsverschil over ontstaan. Maar of de Sant poorters hun Hoofdstraat mooier en drukker vinden dan de IJmuidenaren hun Ken nemerlaan is een kwestie, die slechts met bczoeken-over-en-weer en een onpartijdige commissie uit te maken zou zijn. Zij is tot vandaag overigens volstrekt onbelangrijk want de inwoners van Santpoort waren voorheen zelden in die Kennemerlaan te vin den en omgekeerd liepen ook de IJmuidenaren de winkeldrempels ginds niet uitge sproken plat. Vandaag kon dat wel eens lichtelijk anders worden. Vandaag trekt de Kennemerlaan aan de (winkel)bel om de IJmuider Reddingsbrigade te helpen en daarom flonkeren vanavond de uitstallingen van IJmuidens koopcentrum dn alle kleuren van de zakelijke regenboog. Behalve een wat weemoedige herinnering aan het mooiste strandhuis van Nederland heeft IJmuiden nog een maquette overgehouden ee?i gaaf stukje huisvlijt, dap laat zien hoe de IJRB het graag weer zou willen hebben. De miniatuur-vlet ervoor is echter nog urgenter en speciaal daarvoor gaan de Kennemerlaan-winkeliers vandaag een actie inzetten. Met de IJmuider Reddingsbrigade, kortaf de IJRB, is het in de grond een droeve aan gelegenheid. Daar offeren tientallen vrou wen en mannen in zomer en winter hun vrije uren op voor de veiligheid van de badgasten in de luwte van de pieren (maar ook: in de dodelijke trek bij de pieren) en IJmuiden laat die mensen rustig hun eigen boontjes doppen met één vlet, zonder ge schikte strandwagen of strandhuis. Maal ais er een redding slaagt uit die dodelijke trek zeggen de IJmuidenaren dat het knap werk was hoe is 't mogelijk met één zo'n klein bootje om daarna over te gaan tot de orde van de dag ofwel het veror beren van een kogelflesje. De Kennemerlaan gaat er nu eens een week lang flink de schouders onder zetten. Onder die tweede vlet voor tussen de pie ren en een zo hoognodige aanvulling van het reddingsmaterieel. Misschien ook voor een nieuwe strandwagen omdat een vlet nu eenmaal naar zee gereden moet worden. Pantoffelparade bij" uitstek Vandaag moeten de eerste guldens er komen en volgende week Zaterdag kan de vlet er zijn als batig saldo van een win kelweek, die meer dan veertig midden standers tussen Julianabrug en Ooster- duinplein bij elkaar gebracht heeft en ruim tweeduizend gulden aan prijzen met een gemotoriseerde fiets als beloning voor de aller-gelukkigste. Onder de bomen van de Kennemerlaan, die zo wreed in tweeën werd gesneden toen de Duitsers plotseling schootsvelden gingen verzinnen, is het goed paraderen, al zeggen de schaarse huizenbewoners ook wel eens terecht, dat de „klanten" tussen servet on tafellaken lastig kunnen zijn met hun jong en onbedaarlijk rumoer. Sinds de bevrijding is daar een bloeiend gedoente herrezen naar de aard van de IJmuidenaar, die niet voor één gat te van gen is en desnoods in een noodwinkel kruipt als er geen permanente voorhanden is. Van de oorlogsgetroffenen, die hun ganse zaak verwoest zagen en nu maar op de schade-enquête-commissie wachten net als de IJRB die een pracht van een strand huis kwijtraakte de herinnering daar aan vindt u als maquette terug in een der winkelweeketalages willen wij niet spreken, want zulks past niet in deze con- structief-bedoelde actie van de Kennemer laan. Van de verre toekomst spreken wij evenmin, als IJmuiden-Oost een winkel centrum gaat krijgen bovendien heeft de Kennemerlaan daar weinig mee van doen, want het gros der handelaren blijft op het oude nest. Het oude nest. Daar worden namen gevonden, die met IJmuiden zijn opgekomen en met IJmuiden aan de totale vernietiging zijn ontsnapt. Wier dragers zich de humor of het ondernemersinstinct niet laten ontnemen nu de kentering in de tijd is gekomen. Zij hebben op eigen benen leren staan en bovendien de buurman-zakenman leren waarderen als een vechter voor hetzelfde doel: een gezond bedrijf in een gezonde ge meenschap. Dat deze beide onderdelen van dat ene doel in de Kennemerlaan-winkelweek vrijwel ideaal worden verenigd, blijkt wel uit de koppeling van IJRB aan Zakencentrum. Winkelwoningen Langzaam kruipt dit stuk IJmuiden uit de schaduwen van de bezetting en waar eens een overheidsbedrijf zijn evacuatie adres bezat, worden nu weer stappers ver kocht, modezaken hebben hun interieur laten opknappen en er de gevel een modern tintje bij doen geven en het orkest-der middenstanders is voor het Westelijk deel althans, zo goed als voltallig. Maar het Kennemerplein voorbij zitten de anderen. De minder gelukkigen. Zij woekeren met winkels in de ruimte van een woonhuis en zouden gisteren al ver huisd zijn als er morgen een nieuw pand zich wel eens als stiefkinderen al zijn ze tegen de stroom in vaak stevige spruiten ge worden. Want ook zij hebben een cadeau achter de spiegelruit te kijk gezet, dat straks mede ten bate van de IJRB verloot wordt in het hotel tussen de beide helften van de Kennemerlaan en waarlijk: zij komen goed voor de dag. Voor de gemeenschap Nu mag dat ook wel: als de Reddings brigade en daarmee de gemeenschap ge holpen gaat worden moet dat goed gebeu- i ren. Dan moet er volgende zomer zonder mankeren een tweede blanke boot tussen de pieren drijven, die vlet moet op een goede strandwagen naar haar onderkomen worden gereden en eigenlijk maar dat zou té mooi zijn konden er best vrat reddingsmiddelen aangeschaft worden, zo- i als ze in het klein in een etalage te kijk liggen. En nu is het al zo verheugend, dat er een eerste begin is van de goede daden, Oost West reiken elkaar de hand die de volgende week nog moeten los komen: op de Nijverheidsschool zullen de jongens een rijdende haspel voor de red- dingslijnen fabriceren. Waar een wil is, is een weg en waar een haspel in zicht komt, kan een vlet moeilijk uitblijven. Gisteravond is de zevendaagse gestart met een officiële toespraak namens het Nederlandse reddingwezen in „Kennemer- hof". Wanneer later de muziek onder de bomen klinkt „IJmuider Harmonie" staat er in het vaandel is er een prachtig initiatief in daden omgezet. Officiële opening door commissaris Weyburg In zijn kwaliteit van voorzitter van de Nederlandse Bond tot Redden van Drenke lingen heeft commissaris J. P. Weyburg gisteravond de najaarsactie van het zaken centrum Kennemerlaan geopend. De heer Weyburg zeide zeer erkentelijk te zijn voor de geboden gelegenheid iets over de bond, die reeds 30 jaar bestaat te mogen zeggen. Hoewel er 70 afdelingen in het land zijn, neemt IJmuiden een grote plaats in. Spreker wees op de noden van de plaatselijke brigade en memoreerde dat per jaar in den lande nog steeds 5 a 600 mensen de verdrinkingsdood sterven. „Dat echter zo spontaan hulp geboden wordt aan een afdeling heb ik in het gehele land nog niet meegemaakt", aldus de com missaris. De morele invloed van deze geste is dat de IJ.R.B. in het middelpunt komt te staan en het is mooi dat de hulpverle ning niet van overheidswege geschiedt, maar uit de burgerij komt, zo vervolgde spreker. Wij hebben een volkomen vertrou wen in de belangstelling van de burgerij, voor hen gereed was gekomen. Zij voelen ïk breng u als vereniging de dank van de De blozende kinderen van de herfst (in de bakken) en de eveneens blozende jeugd van IJmuiden (ervoor) vinden een smaakvolle trefplaats aan de Kennemerlaan. Dit is de eerste reddingsvlot van IJmuiden. Volgende week Zaterdag moet de basis voor nummer twee zijn gelegd, wil de IJRB haar menslievende taak ook op de. gevaarlijkste punten voor het strand kunnen vervullen. brigade over. Wij wensen u toe dat deze winkelweek u alles brengt wat gij ervan verlangt, zo eindigde de heer Weyburg. Voorzitter J. Heykoop zeide dat de win keliers stuk voor stuk hun beste beentje zullen voorzetten in de komende dagen om het doel van deze actie te bereiken: de IJ.R.B. weer te geven wat zij voor de oor log bezat. De kern van deze actie, aldus de heer Heykoop, is dat men gaat zien dat men met eigen belangen tevens anderer be langen kan dienen. Het zakencentrum Ken nemerlaan en de IJ.R.B. zijn synoniem, zo vervolgde spreker, want zij hebben uit eindelijk samen dezelfde belangen. Hierna deed de heer J. M. Schmidt, pro pagandist van de N.B.R.D. de aanwezigen genieten van enige films over het reddings werk aan de kust. Middelerwijl zond radio Kooi vrolijke klanken de Kennemerlaan in. Tenslotte bracht de vice-voorzitter van de IJ.R.B. hoofdinspecteur G. J. Timmer mans, die met dr. J. Mac Daniël de brigade vertegenwoordigde, dank voor het genomen initiatief. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvïsserij Donderdag 13 October: motortrawler Jo hannes Polderman IJM 20. Dinsdag 18 October: stoomtrawler Mary IJM 61 (28 Oct. binnen); De Hoop IJM 73 (28 Oct. binnen). Motortrawler Shamrock IJM 129. Donderdag 20 October: stoomtrawler Fla mingo IJM 25; Zeelandia IJM 38; Bloemen- daal IJM 71: Cornelis IJM 15. Vrijdag 21 October: stoomrtawler Viking- bank IJM 183; Tzonne SCH 93. Motor trawler Dirkje RO 53. Zaterdag 22 October: motorlogger Ver wachting IJM 204. Maandag 24 October: motorlogger Jan KW 84. Dinsdag 25 October: stoomtrawler Vios I IJM 24; Sumatra IJM 62; Claes Compaen IJM 41: Klaas Wijker IJM 85; Schoorl IJM 39; Tubantia IJM 37; En Avant IJM 8. Motortrawler Antje RO 15. Motorlogger Arie Nico KW 17; De Verwach ting KW 28; Floris KW 59; Elizabeth KW 64; Willempje KW 89; Alida KW 91; De Vrouw Dirkje KW 104; Jacoba KW 107; Gebroeders KW 108; Petronella KW 125; De Vier Gezus ters KW 162; Gebroeders KW 166; Bruinvis RO 1. Woensdag 26 October: Geen schepen ver trokken in verband met het stormachtige weer. Donderdag 27 October: stoomtrawler Simon de Danser IJM 43. Motorlogger Adjowico RO 9. Vrijdag 28 October: stoomtrawler Herman SCH 92; Bergen IJM 16; Petten IJM 49; Adelante IJM 19; Zwarte Zee IJM 94. Motortrawler Thorina IJM 33. Motorlogger Wiron III IJM 221. Woensdag 28 September: motorlogger Mr. Dirk Donker Curtius KW 2; Eendracht KW 168. Maandag 3 October: motorlogger Cornelis Marinus KW 48. Woensdag 5 October: motorlogger Albatros KW 68. Donderdag 6 October: motorlogger Marga- retha en Maria KW 23. ZEEWEG 275 DAG EN NACH1 (Adv.) Zaterdag 8 October: motorlogger Rijnmond V KW 110. Maandag 10 October: motorlogger Eliza beth KW 49. Dinsdag 11 October: motorlogger Java KW 159: Katwijk III KW 161; Karei Door man KW 227. Woensdag 12 October: motorlogger De Arend KW 7; Bali KW 129. Donderdag 13 October: motorlogger Sakina KW 32; Aafke Jacoba KW 41; Wilhelmina III KW 147. Zaterdag 15 October: motorlogger Vooruit KW 151. Maandag 17 October: stoomlogger Robert William KW 123. Motorlogger Hollandia KW 18; Borneo KW 127. Dinsdag 18 October: motorlogger Wilhel mina I KW 25: Everdina Jacomina KW 173. Woensdag 19 October: motorlogger Piet en Leendert Huibert KW 3; Rijnmond IV KW 15; Noordzee KW 47; Jan KW 50; Annie KW 54; Noordster KW 67. Donderdag 20 October; motorlogger Willem Cornelis KW 16. Zaterdag 22 October: motorlogger Anna en Cornelia KW 14; Huiberdina Gijsbertha KW 85; Onderneming KW 175. Maandag 24 October: motorlogger Vertrou wen KW 6; Dirk KW 19. Dinsdag 25 October: motorlogger Fierman Eduard KW 5; Margrietha Maria KW 29; Machiel KW 33; Nederland VI KW 37; Bertha KW 38; Rijnmond I KW 42; Rijnmond II KW 43; Henk KW 56; Sumatra KW 86; Kees KW 124; Janna KW 163; Nederland IV KW 167; Karei Doorman KW 227. Donderdag 27 October: motorlogger Martha IJM 74; Orion KW 22; Rijnmond III KW 44; Voorwaarts KW 140; Zeemeeuw KW 170. In de vaart gebrachte trawler 25 October: stoomtrawler Tubantia IJM 37. en Gloria, schipper C. Visser, N.V. Visserij Mij. Limburgia. De nieuwe telefoongids is uit Dezer dagen is de nieuwe telefoongids voor Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest, Wijk aan Zee en IJmuiden uitge komen. De gids heeft een groot aantal wij zigingen ondergaan ten opzichte van de uitgave Juli 1948 vooral door de re-evacua tie en de stichting van enkele nieuwe be drijven. MARKTBERICHTEN 28 October 1949 Besommingen RO 46 Claesje 10.670; IJM 31 Alkmaar 17.950; IJM 54 Limburgia 14.250. KW 69 5200; KW 169 2740; KW 144 970; KW 32 2880. Aanvoer 1875 kisten haring, 660 kisten makreel, 25 kisten tarbot en tong, 5 kisten1 tongschar, 90 kisten kabeljauw, 15 kisten koolvis, 80 kisten wijting, 25 kisten schol, 155 kisten schelvis, 25 kisten diversen. Totaal 2955 kisten. Prijzen Heilbot 3; gr. tong 4,053.70; midd. tong 3,403,35; kl.m. tong 3.453; kl. tong I 2,15— 2; kl. tong II 1,30—1,06; tarbot 2,30—2,10, per 1 kg. Haring 16,5010,50; kl. makreel 14,507.70; wijting 2317; tongschar 55; gr. schelvis 6359; midd. schelvis 49,5043,50; kl. schel vis 3027; gr. schol 6056; midd. schol 61 45; kl. schol 37—29: gr. gul 4640,50; midd. gul 3834; kl. gul 2216; poon 18, p. 50 kg. Kabeljauw 184154; koolvis 57—54, per 125 kg. voor binnen- en buitenland „Een paar pumps". „Een paar stevige werkschoenen". En de juffrouw klimt het smalle laddertje op en af om de klant pumps of kistjeste verschaffen. Want beide zijn op hun tijd nodig in IJmuiden. schennis der eerbaarheid. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 28 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hoogland van Tyne. Gal lium van Caen. Goldfinch van Londen. Stuy- vesant van Curagao. Ceres van Boston. Surte van Londen. Sophie van Antwerpen. Borth- wick van Newcastle. Holland van Borkum. Stad Dordrecht van Rotterdam. Rijnstroom van Londen. Firethorn van Newcastle. Crick- town van Newcastle. Oswin van Sandwick. Claes Compaen van Helsinki. Vertrokken zijn. Fiducia naar Barrow. Siak naar Hull. Sylvian Coast naar Antwerpen. Söderhamn naar Sabona. Cremona naar Lon den. Stella naar Bremen. Baltic naar Emden. Cascade naar Newcastle. President Roosevelt naar Rotterdam. American Judge naar Rot terdam. Melito naar Swansea. Polonia naar Londen. Aslog naar Antwerpen. Roelf naar Le Havre. Borthwick naar Blyth. Eleni D naar Huil. NACHTELIJKE SLUIKJAGERS GEVAT. Gisternacht ontdekte de bestuurder van de radiowagen van de politie, die nabij Velsen surveilleerde, in de polders en kele lichtflitsen. Vermoedende dat onspor tieve elementen de bepalingen der jacht wet overtraden, alarmeerde hij door middel van de radio het hoofdbureau. In korte tijd werd de polder afgezet en het resul taat bleef niet uit. Drie IJmuidenaren werden ingesloten en bij huiszoeking kon den diverse jachtbenodigdheden in beslag worden genomen. TWEE AANHOUDINGEN. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd in Velsen oen persoon aangehouden die zich bleek te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van etenswaren. Hij is ter be schikking van de justitie gesteld. Eveneens werd vrijwel op heterdaad door de recher che betrapt een inwoner van Haarlem, die zich had schuldig gemaakt aan openbare Drie jaar militaire tropen- dienst is vaak net genoeg om bijna vergeten te worden, maar dokter L. J. Vreeling van Vel- sen-Noord en Beverwijk is dat allerminst „bijna" maar in tegendeel „helemaal niet". Vandaag vertrekt hij met de boot uit Batavia en als alles goed gaat, kan hij omstreeks 20 November bij de zijnen zijn. De voormalige geneesheer- directeur van het hospitaal op Sibolga (in het Sumatraanse woon je niet in een stad maar er op) komt nog niet direct naar Velsen-Noord terug maar blijft voorlopig aan de Bever wij kse Vondellaan wonen en practiseren. Lampenier meent, dat dit alles voor de beide buurgemeenten reden tot ver heugenis zal zijn. Te weinig doktoren maken de spoeling gevaarlijk dik. Contrölerarerij Kennemerland is de laatste weken dicht bezaaid met al of niet geüniformeerden, die drei gende handen opsteken zodra er aan de horizon motorische vervoermiddelen opdoemen. Dat kleine petroleumstel van Lampenier is in zeven dagen tijds zes keer op deze wijze in zijn vaart gestuit en zes keer heeft Lampenier braaf alle be schikbare papieren uit de on derste lagen zijner kledij ge dolven, waarop deze documen ten steeds met grondige ernst werden bestudeerd. Tenslotte merkte Lampenier geplaagd op, dat hij zijn pas vergeten had en dus vermoede lijk Velsen niet in mocht. De dienstdoende fronste slechts misprijzend zijn wenkbrauwen zeggende, dat de douane zulks maar moest uitzoeken en Lam penier heeft de rest ijlings in geslikt, vrezende voor een boe- te terzake van aantasting van het gezag. Een andere agent had Lam penier reeds eerder „gehad" maar maande de tweede keer met een hoofs gebaar tot door rijden, wat Lampenier blij deed. Wat een tijd gaat daar toch inzitten en wat worden de mo- toristen in dit land eigenlijk gewantrouwd Voorstel Lampenier: contro leboekje aanleggen voor con- trölestempels, die dan van tijd tot tijd door speciale contro leurs aan een controle onder worpen kunnen worden. Als dan blijkt, dat de benzineslaaf reeds eerder gecontroleerd is. kan hij na controle rustig door rijden. Sintere Maarten wattissut koud Vooraan in November moet een nobel man op een paard, eeuwen en eeuwen geleden, spontaan een stuk van zijn •nantel hebben weggegeven aan een kleumende bedelaar en deswege lopen straks de kin deren weer langs de deuren, snel zingend omdat de rij van cliënten groot'is, van „sintere maarten wattissutkoud", de turf, het hout en de vertfère ge schenken omderwille van een snoepje. Zij plegen zich daarbij met schoensmeer of verbrande kurken het gelaat te versieren en een old-look-jurk, die toch niet meer gedragen wordt, fungeert als tabberd. Lampenier heeft ten tijde van zijn jongensbloes deze horden kleine bedelaars grotelijk be neden, want bij hem thuis mocht het niet. In Santpoort willen ze Sin teremaarten nu legaliseren. Winkeliers, „Santpoorts Bloei" en „Jong Santpoort gaan er een lampion-optocht van brouwen, om de goegemeente van gebedel te verlossen. Lampenier moet het er mee eens zijn, omdat van hem ver ondersteld wordt de jaren te hebben dat hij verstandige din gen kan appreciëren. Maar op de bodem van zijn hart herin nert hij zich een Lampeniertje in kniekousen, die ondanks al les zo verschrikkelijk graag. Flink zijn Lampenier en niet aan denken. Bedelen is foei. Sint Maarten wordt 11 No vember bovengronds. Hoera. Huiswatervlijt Lampenier dacht tot voor kort, dat het grootste aquarium van Velsen in IJmuiden-West stond: liet glazen bakbeest van een liefhebberende tex- tielhandelaai heeft hem des tijds maeritig geïmponeerd. Maar sinds kort gaat Sant poort met de eer strijken. Daar heeft een sportleraar aan de Terrasweg toevallig de schoonzoon van zie boven de allergrootste ineengeknut seld van een paar meter lang en een halve ton zwaar. Het wemelt er van zwaarddragers en maanvissen en ander kleu rig goed, zodat elke aanschou wer van dit wonderwereldje niet alleen bewondering voor de mrkcr en zijn eenvoudige hulpmiddelen als daar zijn theelichtelementjes, gaat koes teren, maar ook staandebeens stekeltjes in stopflessen wil kweken. Ode aan de loods Met bulderend geweld heeft de storm over de Noordzee ge ranseld. Er zijn mensen, die dan zeggen dat de ramen zo naargeestig klepperen of dat er dakpannen rond gaan vlie gen en dat is voor hen het hoogste kwaad op aarde. Dezulken moeten bij storm weer één minuut naar de zee kijken en naar de boten, die met wind en golven boksen. Dan achten zij geen ramen of dakpannen meer. Tussen de vele ongenoem- den, die de toorn van Aeolus de windgod trot seren omdat op hun schou deren de verantwoordelijkheid voor mensenlevens drukt, wil Lampenier deze keer een stief zoon van de belangstelling noemen: de zeeloods. Toen de „Kelty" het met haar houten last Zondag bij Wijk aan Zee te kwaad kroeg, kwam er zo'n makker met een assistent aan boord en dat was waarlijk geen stap-op-de-tram en rijen maar. Er zijn gemak kelijker werkjes dan een hel lend houtscheepje door de branding te loodsen, reken maar. Dat het gelukt is. kan aan de mannen van de „Sten tor" en de „Nestor", maar daarnaast in de eerste plaats op de rekening van de loods worden geschreven. Lampenier wil dat graag even zwart op wit verklaren. LAMPENIER ZONDAG 30 OCTORpp UVIUIDEN: K Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat J. v. d. Berg; 7 uur ds, g. vmi van Den Haag. Jeugddienst v*1 '.angdienst 6.45 uur. Maandag Plechtige herdenking der ker'u ming. Sprekers ds. D. C. van w r' den en ds. J. van der Berg. 'Jn Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 Uu van Buuren: 3.30 uur ds. R tj Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) school, Stephensonstraat. 10,30 en - ds. A. Jagersma. n5<- Chr. Geref. Kerk. 10 uur Leesrii». uur ds. J. C. Maris, van Haarlem Doopsgez. Gemeente. 7.30 uur in a fiekame Westerveld, ds. W Vee Oud -Kath. Kerk. 10 uur Heili (laatste dienst van kapelaan. B deir?' 7 uur Vespers; Dinsdag (Allerheiff1 10 uur Heilige dienst, 7.30 yjr^ Woensdag (Allerzielen) 9 uUr dienst. Leger des Heils. 10 uur Heiliging 7 uur Openluchtsamenkomst: 8 uur v lossingssamenkomst. Diensten $ta5 der leiding van kapitein P. Vom IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk. Goede Herd*** 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel; 7 Uur Bronsgeest. Hervormingsdienst pi medewerking van het kerkkoor Geref. Kerk. Goede Herderkerk.gr,,- R. D. Beukema; 4.30 uur ds, j Buuren. Ver. v. Vrüz- Herv., Abelenstraat M uur prof. dr. M. A. Beek, van Amsterd^- Verg. van Gelovigen. Gebouw Will© beekweg 78. 10 uur Eeredienst. Vrije Evangelisatie. Casembrootzrst-,.. 10 uur de heer H. Huson, vanDordrefr Donderdag 7.30 uur, zaal AbelersW ds. B. E. J. Bik, van Amsterdam* DRIEHUIS: Geref. Kerk. Koffiekamer Westen# 10.30 uur ds. R. D. Beukema. Doopsgez. Gem. Koffiekamer Wit veld. 7.30 uur ds. W. Veen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk. 10 uur de heer Zwitser (herdenking Kerkhervormer- 7 uur in de school de heer H. Waüê- burg, bijzondere dienst. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur prof Aaltn BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk 10 ds. J. D. Jansen; Maandag Hervormiw. dag. 7.30 uur ds. W. Oorthuys en ds. 0 Norel. Populierenlaan. 10 uur ds. J. 0. More." uur ds. W. Oorthuys. Doopsgezinde Kerk. 10 uur dr. Alb. Maranatha. 10, 4 en 7.30 uur de "nag L. J. Pasman en F. Niemeyer. Masr,^ 4 en 7.30 uur de heren L. J. Pasa« Hessel en C. van der Flier, met vocsi omlijsting van „De Lof stem". Leger des Heils. 10 uur Heiligingsfe 7.15 uur Openluchtsamenkomst; 8 u: Verlossingssamenkomst. Donderdagav::*! 8 uur gebouw Speeltuinvereniging: H| ligingsdienst. Diensten onder leiding ra luitenant L. Veeninga. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. W. Oorthuis SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. A, Noord- man, van Zaandam. De Toorts. 10 uur ds. G. Lam, van Ai- sterdam. Kapel. 5 uur ds. A. D. de Meeter, ra Amsterdam. Geref. Kerk. 10.30 uur ds, J, ra Buuren. 5 uur ds. P. Riemersma. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 9.30 en 3 int ds. N. Bruin. „Op glad ijs" (Thalia). De non;® waarmee het duo Abott-Costello de Neder landse theaters sinds de bevrijding he overstroomd mogen dan niet zulle een tra gische ondergrond hebben als de kolder va Laurel en Hardy, zij zijn in menig opzi aansprekender en meer direct dan oudere dwaasheden van het witte d; Maar het Amerikaanse tweetal, waara de „lange" er eigenlijk slechts met K nuchtergezicht bijloopt om de formidaóö zotternijen van de „kleine" te accentuere. loopt daardoor voortdurend het gevaar 8 grofheden te verzeilen De verdienste van „Op glas ijs" is nu, ca: de beide grappenmakers zo geraffineerd? de gevaarlijke grens wandelen, dat 3 maar heel zelden uitglijden, wat overigs! met al dat ijs vergeeflijk zou zijn gewei Daar er bovendien nog een voortreffen show door het verhaaltje is gevlochten, a er een rijkelijk amusant geheel ontsta die een zekere gezelligheid aan de ca» rende onzin paart. Bud Abott en Lou Costello; de twee h)?' dwazen van het witte doek. Voor de tweede speelhelft van de' presenteert Thalia een voortreffelijke) oorlogse Russische film die de lofêj®^ verhaalt van dertien lanciers, die in da deloze steppen een ontmoedigend aa-> aanvallen van een rebellerende s»r- doorstaan hebben. De expressiviteit van deze füffli een opmerkelijke soberheid is - maakt voor haar de hoogste lof wa3.r{Lj middelen waarmee de Russische gP door de gehele geschiedenis der grafie heen hun onderwerpen diep' gloed wisten te geven, werden in ,|W tien lanciers" saamgebald tot een verende beeldenreeks en deze repris* ongetwijfeld ten warmste in de aaflw der filmliefhebbers worden aanbevl! b e&

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8