IJmuider Courant Haarlems Dagblad pe devaluatie maakt wijziging Jer rijksbegroting noodzakelijk Engelse troepen zullen binnenkort uit Griekenland worden teruggetrokken jle Jaargang No. 19387 Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, ft Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), lasffCS "*7' ^antp' Haarlem: Gr. Houtstr. 93, ^•'oon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. •^arievcn op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoon en Omstreken van en «Sprcrtjtr Ttoarlemarfje €ouram Cïitno Dinsdag 1 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Door hogere subsidies (totaal f150 millioen) ivil de regering prijsstijging van brood, melk, margarine, varkensvlees en kolen verhinderen nota aan de Tweede Kamer lieeft de minister van Financiën een beschouwing L„ omtrent de invloed van de devaluatie op de ramingen, welke de onlangs inge- f'ndc begro tin gson t werp en bevatten. minister onderscheidt de gevolgen van de devaluatie-maatregel op het budget in f, categorieën, die onderling min of meer met elkander verband houden, namelijk: I gevolgen, die onmiddellijk voortvloeien uit de devaluatie, dus uit de koersstijging bepaalde buitenlandse valuta's; ia gevolgen, die de consequentie zijn van de door de regering onder de nieuwe om- I digheden te volgen loon-, prijs- en subsidiepolitiek, en de gevolgen, die te verwachten zijn van een eventuele wijziging in het binnenlandse prijspeil. nE redering acht het op dit ogenblik on gelijk een verantwoorde schatting te '!ken van de gevolgen, die veranderingen ."het binnenlandse prijspeil voor de uit- begroting van het rijk zullen hebben. [•■/unhands meent zij goed te doen de ge- 7 van deze factor pro memorie uit te !»vken mede op grond van de overweging, ftdoor de inkrimping en versoberering n de overheidstaak zoveel mogelijk naar Jalisering van deze gevolgen moet wor- oSrent^dê door de regering te volgen prijs- en subsidiepolitiek wordt nog ïrlèg gepleegd met de Stichting van de '^'voorstellen tot huurverhoging en -mindering der Loon- en Inkomstenbe- 4ng zijn zoals reeds is medegedeeld, ge- andhaafd. Daarentegen is het de bedoe- r, te bevorderen, dat de verhoging van ^Personele belasting voorlopig wordt uit hield en wel tot 1 Juni 1950 en dat de poging van de Omzetbelasting voor de ander welgestelden aanmerkelijk minder ji&end wordt gemaakt. Ten aanzien van de subsidies Heeft de regering zich bereid verklaard af te lien van dc voorgenomen verminde ring en in plaats daarvan als voor lopige maatregel een zodanige ver hoging toe te passen, dat voor een aan tal essentiële artikelen de prijzen ongewijzigd kunnen blijven. Hierbij is gedacht aan de prijzen^ van brood, melk, margarine, varkensvlees en kolen, en voor wat betreft grondstoffen aan veevoeder. Over het komende halfjaar is hiermede een bedrag van naar schatting 150 millioen gemoeid. Een daartoe strekkend wetsontwerp is in voorbereiding. In zijn beschouwing over de gevolgen van de devaluatie voor de rijksuitga ven wijst de minister op het door de regering ingenomen standpunt, dat de op de begroting voorkomende guldens bedragen voor de uitgaven waar mo gelijk maatgevend zouden blijven, zo dat alle uitgaven in valuta, die niet of in mindere mate dan de gulden zijn gedevalueerd, zoveel mogelijk naar evenrediging moeten worden verlaagd. Indien nodig, zal ter bereiking van dat doel tot bezuiniging worden overge gaan. Voor de gevallen, waarin aan een verho ging der guldensbedragen niet zal zijn te ontkomen (uitgaven die berusten op con tractuele verplichtingen), zullen de daar voor nodige gelden zo spoedig mogelijk worden aangevraagd. De minister geeft vervolgens een globale indruk van de wijzigingen, die de rijks begroting wegens rechtstreekse deviezen- uitgaven van het rijk zal moeten onder gaan. Voorzover thans kan worden bezien zal op het hoofdstuk Dienst der Nationale Schuld van de begroting 1949 worden aan gevraagd 9,4 millioen. Tevens zal een nieuw artikel worden opgenomen voor koersverlies op aflossing van vlottende buitenlandse schuld tot een bedrag van ongeveer 50.000. Voor aflossing van opgenomen lang lopende credieten in buitenlands geld zal nodig zijn 2,4 millioen. De bedoeling hiervan is niet dat weer definitief zou worden teruggekeerd tot het jtelsel van omvangrijke subsidiëring, maar uitsluitend om te verhinderen, dat thans een plotselinge prijs- en loonstijging zou optreden, die achteraf niet gerechtvaar digd zou blijken. Naast deze maatregelen op korte termijn strekt het overleg zich uit lot de gevolgen, die de devaluatie op de lange duur met. zich mede zal brengen. Het is daarbij wel gebleken, dat omtrent ;ze tevolgen thans nog onmogelijk valt zeggen, hoever zij zullen reiken. Daarom verdient liet de voorkeur om, nu oor de meest essentiële artikelen van het levensonderhoud maatregelen ter voor koming van prijsstijging zijn getroffen, ten aanzien van de overige artikelen eerst de ontwikkeling gedurende enige tijd nauw keurig gade te slaan. Zodra aldus een •migszins duidelijk beeld zal zijn verkregen ran de uiteindelijke invloed, die de deva- leatie op de kosten van levensonderhoud blijkt te heb'oen, zullen karakter en om- rang van eventueel noodzakelijke maat regelen nader worden besproken. Lonen en prijzen Ten aanzien van de gevolgen' van de devaluatie, die de consequenties zijn van de door de regering onder de nieuwe om standigheden te volgen loon-, prijs- sabsidiepolitiek en die welke te verwachten dpi van een eventuele wijziging in het binnenlandse prijspeil, merkt de minister van Financiën in het algemeen nog op, dat boewei hier, met name wat betreft de ge volgen op korte termijn, nog gorte onzeker heden bestaan, hij van oordeel is, dat op lange termijn bezien van de gevolgen van tan eventuele wijziging in het binnenlands prijspeil naar alle waarschijnlijkheid een verbetering van het begrotingsbeeld zal rijn te verwachten, h de nota beperkt hij zich tot het geven van een overzicht van de belangrijkste wijzigingen in de rijksbegroting, zowel in die voor 1949 als in die van 1950, welke «n onmiddellijk gevolg zijn van de deva luatie. Wat de automatisch ontstane gevolgen 'tor het rijk op monetair terrein betreft, wijst de minister van Financiën op de ver plichtingen jegens de beide instellingen van Bretton Woods, te weten het Interna tionale Monetaire Fonds en de Internatio nale Bank voor Herstel en Ontwikkeling, PP de verplichte bij stortingen uit hoofde van monetaire accoorden en op het koers verlies, geleden door de Nederlandse Bank uit hoofde van termijnaffaires, die in het «der van het voor rekening en risico van staat gevoerde deviezenbedrijf werden afgesloten vóór de devaluatie. Verlies en winst praamde cijfers geven het volgende In de telefoon-centrale van Port Moresby, in het Oostelijk deel van Nieuw Guinea, worden papoea's door Australische telefonistes in de geheimen van het vak ingewijd. Broederlijk naast elkaar zitten blank en bruin voor de telefooncentrales totdat de papoea's alleen het werk kunnen verrichten. Deze opleiding is een onderdeel van het programma van het Australisch bestuur over Papoea en Nieuw Guinea (UNO- mandaat gebied), om deze gebieden onafhankelijk te maken van arbeidskrachten van buitenaf. Onlangs werden Papoea en Nieuw Guinea onder één enkel bestuur gebracht. In dit onontwikkelde gebied gaan thans 100.000 inboorlingen school. Er zijn 2.500 papoea-onderwijzers en zeven papoea's studeren in Suva medicijnen. Enkele cijfers De begroting 1950 zal voor de gewone dienst moeten worden verhoogd voor rente van gevestigde schuld (binnenland) met 3,4 millioen; voor rexxte van gevestigde schuld (buitenland) met 13,2 millioen; voor rente van langlopende credieten in buitenlands geld met 4,5 millioen; voor rente van kortlopende credieten in buiten lands geld met 3,6 millioen en voor koers verlies op aflossing van vlottende buiten landse schuld 49 millioen, dus totaal met 73,7 millioen. Op de buitengewone dienst II zal meer nodig zijn voor: amortisatie van gevestigde schuld (binnenland) 1,2 millioen; voor amortisatie van gevestigde schuld (buiten land) 2 millioen en voor aflossing van op genomen langlopende credieten in buiten lands geld 5,3 millioen. Totaal 8,5 mil lioen. De gevolgen der devaluatie op de uitga ven van de andere hoofdstukken der begro ting kunnen, voor zover bekend en voor zover zij niet kunnen worden gecompen seerd, als volgt worden gespecificeerd (in millioenen guldens): 1949 1950 Buitenlandse Zaken2,5 8,9 Financiën 2a 3 Oorlog 2,5 Economische Zaken10,8 13,4 Overzeese Gebiedsdelen 1,- 3,- Staatsbedrijven2,6 13,1 Deze cijfers zijn uiteraard nog maar slechts van zeer voorlopige aard. Over de ontwikkeling, welke de belas tingopbrengst tengevolge van de devaluatie zullen gaan vertonen, kan thans nog zeer weinig worden gezegd. De minister noemt enkele veranderingen in de belastingop brengst, die onmiddellijk verband houden met de devaluatie en die niet voortvloeien uit of bepaald worden door veranderingen in het binnenlandse prijspeil of de in vreemde munteenheid uitgedrukte buiten landse prijsniveaux. Het Griekse leger bracht belangrijke wijziging teweeg in de situatie De president van West- Duitsland bezoekt Berlijn President Heuss, hoofd van de West- Duitse republiek, is Maandagmorgen in Berlijn aangekomen als passagier van een toestel van de American Overseas Airli nes. Dit is zijn eerste officiële bezoek aan Berlijn. President Heuss, die vergezeld werd door Jakob Kaiser, minister voor aangelegenheden betreffende geheel Duitsland, werd op Tempelhof begroet door prof. Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn. Na een rit door de stad, waarbij hij door velen hartelijk werd toe gejuicht, gebruikte de president het noen maal in de gemeentelijke ontvangstzaal. Het hoogtepunt van het bezoek van de president van de Duitse bondsrepubliek was de plechtigheid die Maandagmiddag plaats had voor het stadhuis van Schone- berg, waar een aanzienlijke menigte was samengestroomd. Het stadhuisplein was versierd met de vlaggen van de elf „Lander" van West- Duitsland, waarnaast een vlag met het wapen van de voormalige rijkshoofdstad wapperde. Toen prof. Heuss, het balkon betrad, dat met zwart-rood-goud gekleurde doeken was behangen, werd hij met luid applaus ontvangen. De president hield een toespraak en werd luide toegejuicht, Na een drievoudig „hoch" ter ere van de president, hief de menigte, begeleid door de muziekkapel van de stedelijke politie, ingetogen een lied aan waarvan het refrein luidt: „Heer, schenk ons de vx'ijheid". 's Middags ontving president Heuss de bevelhebbers der drie Westelijke sec toren op het stadhuis. Daarna woonde hij een vergadering van de gemeenteraad bij, De „grote vijf" zullen voortaan overleggen Ter voorkoming van veto lawine LAKE SUCCESS, 31 October (Reuter). De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Amerikaan Warren Austin, heeft heden na mens de „grote vijf", een verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd dat de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en China overeen zijn ge komen tevoren niet-officieel overleg te ple gen, wanneer er belangrijke beslissingen in de Veiligheidsraad moeten worden geno men. Het doel hiervan is het aantal uitge brachte veto's tot nu toe 41 terug te brengen. De Sovjet-Unie heeft veertig maal het veto uitgebracht. De besprekingen tussen de „grote vijf", welke tot bovengenoemde afspraak hebben geleid, zijn het gevolg van een resolutie, welke in April door de Algemene Vergade ring der UNO is aangenomen en waarin een beroep op de permanente leden van de Vei ligheidsraad werd gedaan het gebruik van het vetorecht zoveel mogelijk te beperken. Hongaarse lezing van grensincident Volgens een Hongaars regeringscommu niqué draagt Joegoslavië de schuld van het grensincident van Donderdag. Tussen de 30 en 40 Joegoslavische soldaten trokken ten Zuiden van Gvoruspuszta de grens over en sneden Hongaarse prikkeldraadversperrin gen door, aldus dit communiqué. Hongaarse grenswachten hadden het vuur geopend ert na veel vuren de Joegoslavische eenheden gedwongen zich terug te trekken. Aan geen van beide zijden werden verliezen gemeld. De Hongaarse regering had aan het incident geen bekendheid gegeven, omdat zij het louter als „een uit een serie Joegoslavische provocaties" had beschouwd. Pas toen de Joegoslavische afgevaardigde Bebler in de politieke commissie der UNO deze „drama tische bekendmaking had gedaan, heeft ook Hongarije het zwijgen gebroken." Het woord is aan Anonymes: Mensenkennis, practisch toege past b(? oncierhandeitnpen, schrijft voor dat men niet de houding moet aannemen dat men het be ter iceet en kan dan de weder partij. Toenemende verwarring in Noorse communistische partij De plaatselijke communistische organi satie in Trondheim heeft stelling genomen tegen de zuivering in de partij. Geëist werd, dat de beschuldigingen tegen de vroegere secretaris-generaal Peder Furuboth en het grootste deel van het vroegere bestuur geroyeerd als „Titoïsten worden inge trokken en dat de uitgestotenen onmiddel lijk in hun oude positie worden hersteld. Een dergelijke resolutie is aangenomen door de partijorganisatie van Kristiansund. Voorts wordt gemeld, dat Peder Furu both Maandagavond door politie is onder vraagd over het bestaan van een -geheime militaire organisatie. Hij had zich in zijn eigen huis buiten Oslo verborgen gehouden. Aanvankelijk werd het vermoeden uitge sproken, dat hij zou trachten naar Moskuu te gaan om zijn geval aan de Russische lei ders voor te leggen. Over het verhoor zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. Saragat-soclalisten uit de Italiaanse regering ROME, 31 October (Reuier). Het bestuur van de Italiaanse socialistische eenheids partij van Giuseppe Saragat heeft mede- Edward Stettinius overleden Oud-minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten Edward R. Stettinius, voormalig Ameri kaans minister van Buitenlandse Zaken, is Maandag overleden. Stettinius was 49 jaar oud en stierf in het huis van zijn zuster te Greenwich (Connec ticut). In de oorlog was hij administrateur van de leen- en pachtovereenkomst. Toen de organisatie der UNO opgericht werd, was hij de eerste Amerikaanse afgevaar digde. Onder zijn leiding is in het kader van de leen- en pachtwet voor meer dan 4.650.000.000 pond sterling aan materiaal over de oorlogsfronten der wereld verdeeld. In October 1943 werd hij tot onderminis ter van Buitenlandse Zaken benoemd. In December 1944 tot minister als opvolger van Cordell Huil. Bij de dood van president Roosevelt, die hem had benoemd, trad Stettinius als mi nister af (April 1945). Op verzoek van president Truman werd hij toen afgevaar digde bij de UNO. In Juni 1946 nam hij ontslag als Amerikaans afgevaardigde in de Veiligheidsraad. Zeven Roemenen terechtgesteld Zeven personen, die door het Roemeense militaire gerechtshof te Sibiu schuldig be vonden waren aan pogingen tot „opstand met de wapenen", zijn Maandagochtend vroeg door de kogel terechtgesteld. Hun beroep tegen het vonnis werd ver worpen. Washington verzoekt terugroeping Tsjechisch diplomatiek personeel Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft de Tsjechoslowaakse ambassade te Washington medegedeeld, dat dr. Ervin Munlt. consul-generaal van Tsjechoslowakije te New York, en Jan Hor- vath, huisbewaarder van de Tsjechoslo waakse ambassade te Washington, personae non gratac zijn bij de regering van de V. S. Hun onmiddellijke terugx-oeping uit de V. S. door de Tsjechoslowaakse regering is ver zocht. Volgens mededeling uit welingelichte bron is deze maatregel een represaille voor de tien dagen geleden uitgevoerde arrestatie te Praag van Samuel Meryn, een functio naris van de Amerikaanse ambassade al daar. De Tsjechoslowaakse ambassadeui-, dr. Wladimir Outrata, heeft om een onderhoud verzocht met een funclionaxis van het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken. tijdens welke hij tot ereburger van de stad j gedeeld, dat het besloten lieeft de leden van werd uitgeroepen, 's Avonds woonde hij deze partij uit de coalitieregering van Al- I een voorstelling van „Fidelio" in de stads- 1 cide de Gasperi terug te roepen, j upera bij. i Twee der ministers van de partij van Saragat, namelijk Sai-agat zelf, vice- j premier en minister van de Koopvaardij, en Ivan Lombardo, minister van Industrie en LONDEN, 31 October (Reuter). De Britse onder-minister van Buitenlandse Za ken Mayhew deelde vandaag in het Lager huis mede, dat Engeland de Griekse rege ring had medegedeeld, dat de in Grieken land gestationncerde Britse troepen in de naaste toekomst rullen worden teruggetrok ken. Hoewel, aldus Mayhew, nog niet kan worden gezegd dat het gevaar geweken is heeft het Griekse leger een belangrijke wij ziging in de situatie teweeggebracht. De terugtx-ekking der Britse troepen zal in ge nen dele de positie van de Britse missies in Griekenland beïnvloeden. Zij is ook geen aanwijzing voor enige vermindering van de belangstelling in de veiligheid en het wel zijn van het Griekse volk, aldus Mayhew, die verder onthulde dat het besluit niet om economische redenen was genomen. „De Britse belangen in Griekenlands veiligheid en onafhankelijkheid blijven even groot als ooit", aldus Mayhew. Griekenland in de UNO. De politieke commissie der UNO heeft he den een Tsjechoslowaaks voorstel om vex-- tegenwoordigers van Bulgarije en Albanië toe te staaxx aan de besprekingen van het Griekse vraagstuk deel te nemen zonder dat zij stemrecht bezitten, goedgekeurd. Voorts aanvaardde de commissie een Brits voorstel, waarin Albanië wordt verzocht erop toe te zien dat de aanvallen, die van Albanees grondgebied af op waarnemers der UNO worden uitgevoerd, onmiddellijk zullen worden beëindigd. Tijdens het debat, dat de politieke com missie der UNO over het Griekse vraag stuk heeft gehouden beschuldigde Hector McNeil, Brits minister van Staat, de Sovjet- Unie ervan Griekenland als „een werktuig van de Sovjet-Russische buitenlandse poli tiek te gebruiken, waarbij zij op cynische en immorele wiize het lijden en de wensen van het Griekse volk veronachtzaamt". McNeil verklaarde verder er zeker van te zijn dat de Gx-iekse regering vrije ver kiezingen zou doen houden, zodra haar ad- ministx-atieve apparaat daarvoor gereed zou -;--ben Bretton Woods «ten f 32,7 millioen hornessen ƒ347,—millioen fnetaire accoorden 151,—millioen torsverlies termijnaffaire 143,millioen ogenover deze verplichtingen noemt de gister als een der belangrijkste, recht- - - «ks uit devaluatie van de gulden zijn. Hij verklaarde dat de onwettige wijze, .rtOrfi.U.nrovon nrtcfoTvr.- WV voordelige gevolgen de :j'aardëringswinst op het goud en op het ^kNveemde valuta van °*e Nederlandse Jfü en ant*er zal in totaal waarschijnlijk van circa 12i0-000-000 op- Ten einde het tekort op de rijksrekening toor 1949 zo min mogelijk te vergroten 'Orrit h mugc net de aangewezen weg geacht deze te bestemmen tot dekking van de ;.;n.2en jeleden uit hoofde van de deva- öe v=nRj ,winsten te brengen ten gun- iitj e middelen van het dienstjaar waarop de opstandelingen waren opgetre den, hun het recht op vertegenwoordiging in de Griekse volksvertegenwoordiging heeft ontnomen. De vertegenwoordiger van Griekenland verzocht de politieke commissie der UNO de door McNeil afgelegde verklaring niet te gering te schatten. „Men heeft verklaard", zeide hij, „dat de aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland één van de struikelblokken vox-mde voor het bereiken van een oplos sing van het Griekse vraagstuk Doch het besluit der Britse regering om de Britse expeditioxiaire macht in de naaste toekomst uit Griekenland terug te trekken, zal wat de Grieken betreft hun gevoel van dank baarheid jegens Groot-Brittannië nog slechts vergroten. De Britse troepen werden naar Grieken land gezonden, toen ons land door een na tionale crisis werd geteistex-d en op hetzelf de tijdstip, waarop Groot-Brittannië een nationale crisis onderging. Op dat tijdstip had het Bx-itse gemenebest zijn troepen nut tiger in andere landen kunnen gebruiken. Niettemin besloot de Britse regering haar eigen belangen op te offeren en zij zond haar troepen naar een land, dat voor zijn vrijheid vocht. Dit is een gebaar, dat de Gx-ieken nimmer zullen vergeten". Nieuw-Guinea nog in discussie In een communiqué van het secx-etariaat- generaal der Ronde Tafel-conferentie wordt het volgende medegedeeld: „Tijdens het vervolg van de zes-en-twintigste vex-gade- ring der centrale commissie, welke aanving in de avond van de 31e October en die om streeks 4.30 uur in de ochtend van de le November beëindigd werd, werd uitvoerig gediscussieerd over een tussenvoox-stel, ge baseerd op het bemiddelingsvoorstel, dat door de UNO-commissie ten aanzien van Nieuw-Guinea wex*d ingediend. Dit tussen voorstel werd aanvaard. Ten aanzien van de laatste pxinten der overgangsregeling werd overeenstemming bereikt. De besprekingen zullen heden om 15.00 uur worden voortgezet." De „Ivar" ligt nu in Rotterdam Opheffing van de N.I.W.O. gevraagd A.N.W.B., K.N.A.C. on E.V.O. hebben onder de aandacht van de minister van Verkeer en Watex-staat gebracht dat er huns inziens geen enkele reden meer is om het Nederlandse grensoverschrijdende vervoer aan bepex-kingen te onderwerpen. De minister bepaalde in 1945, dat ieder een die goederen wil vervoeren naar het buitenland, in het bezit diende te zijn van een vergunning, afgegeven door de Neder- I Handel, hebben hun ontslag bij de minister- landse Internationale Wegvex-voersorgani- president ingediend. De derde Saragat-minister, Roberto Tre- pompen houden het schip j melloni, zonder portefeuille, vertoeft in drijvende i Parijs. Men verwacht dat hij terstond naar 1 Rorne terug zal keren. vo __o In het communiqué van het partij- j bestuur te vinden is, welk bestuur wordt nader verklaard, dat de partij machtigt deze retributies te Na een reis van ongeveer twintig uur is het wrak van het Deense ss „Ivar" in de Waalhaven te Rotterdam aangekomen. Het schip is enige dagen geleden ter hoogte van het lichtschip Terschellingerbank op een mijn gelopen, waarbij vijf mensen het lever, lieten. „Zondagmox-gen om ongeveer half acht", aldus de heer V. Doeksen, chef bergings- dienst der N.V. Redex-ij Doeksen, „vertrok ken we uit Terschelling. De sleepboten „Oceaan" en „Holland" ervoor, het ber gingsvaartuig „Texel" er achter. Er waren op de „Ivar" acht pompen opgesteld, waar van er drie gedurende de gehele reis per uur 500 toxx water loosden. Het was wel nodig want er kwam nog steeds water bin nen. Om op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid te zijn hadden we over het ach terdek een dekkleed, verzwaard met zand zakken, gelegd om het water- tegen te houden. Ondanks dit alles gelukte het toch nog negen mijl te lopen." Op de vraag of men niet wat onverwacht uit Terschilling vertrokken was, antwoord de de heer Doeksen bevestigend. „Er was een gunstige Oostenwind en er was dik tij af". Nog steeds is men bezig om.de „Ivar", die 38 graden slagzij maakt, van het binnen komende water vrij te houden. Het Deense stoomschip „Ivar", dat vorige week Maandag voor Terschelling op een mijn liep, is thans naar Rotterdam gesleept. De reis, die 20 uur had geduurd, was goed verlopen. De „Ivar" met een bergingsvaartuig in de Waalhaven. besloten heeft niet deel te nemen aan een unificatie-congres met andere socialistische partijen doch een eigen congres te houden „om het socialisme in Italië te redden". Bij de verkiezingen in April 1948 ver kreeg de partij van Saragat 33 zetels in de Kamer van Afgevaardigden en 23 in de Senaat. De Gasperi vex-zocht Saragat en zijn collega's hun functie te blijven waarnemen totdat door het partij-congres een uiteinde lijke beslissing over de samenwerking ge nomen zou zijn. Men gelooft, dat de aftre- denden hierin zullen toestemmen. Algemene proteststaking in Italië Maandagmiddag zijn arbeiders in geheel Italië een staking van acht uur begonnen uit px-otest tegen gebeurtenissen te Crotone, in de „teen" van Italië. Bij een tx-effen tus sen landax-beiders en de politie werden daar twee ax-beiders gedood, De staking is afge kondigd door het onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond, dat 5.000.000 leden telt Door de staking worden alle industrieën, met uitzondering van de spoorwegen en enkele openbare diensten, getroffen Vex-scheidene stakers en politie-agenten wex-den gewond bij een botsing in een auto- fabriek te Brescia. De stakers bekogelden de politie, die was aangekomen om een de monstratie le verspreiden, met stenen. De politie slaagde erin met traangasbommen de fabriek te ontruimen. DUITSE JUFFROUW KOMT STEEDS TERUG. Bij de Amsterdamse vx-eemdelingendienst is op het ogenblik een Duitse juffrouw in bewaring, die reeds kans heeft gezien voor de derde maal illegaal ons land binnen te komen. Het is een vrouw van ongeveer dertig jaar, die gedurende de oorlog met de Duitse bezettingstroepen naar»ons land is gekomen en relaties met een Nederlan der heeft aangeknoopt. Steeds weer tracht zij naar ons land te komen. Zij zal thans voor de kantonrechter worden geleid en bij vonnis zal getracht worden haar het verblijf in Nederland te ontzeggen. Dit be tekent, dat haar verblijf in ons land straf baar zal zijn, zodat zij een volgende maal aan de officier van justitie zal wox-den overgeleverd. Zij blijft in bev/aring tot zij weer zal worden uitgewezen. In Duitsland heeft zij een straf van de bezettingsautori teiten te goed. satie (N.I.W.O.). De N.I.W.O. int per jaar een zeer groot bedrag aan retributies 250.000, Adressanten verklaren dat er geen enkele wetsbepaling of algemene maatregel van welke de minister doen innen. Tenslotte wijzen adressanten erop, dat de minister steeds weer de N.I.W.O. in de gelegenheid stelt om allerlei bemiddelings werkzaamheden op zich te nemen, waar aan bij de oprichting van de N.I.W.O. niet werd gedacht, welke wei-kzaamheden ech ter een onderdeel vormen van het arbeids terrein van de bestaande organisaties. In geen enkel ander land in Europa wordt door de overheid het bedrijfsleven ge dwongen zich bij een organisatie te ver voegen, indien dit bedrijfsleven zelf zijn eigen service-organen heeft geschapen, zo dat men de minister verzocht ook teu deze maatregelen te nemen. „ORANJE" 9 NOVEMBER IN AMSTERDAM. Het m.s. „Oranje" van de „Nederland" wordt Woensdagmorgen 9 November uit Batavia in Amsterdam verwacht. Aan boord bevinden zich ongeveer 900 passagiers. Zaterdag is de décorwagen van het ge zelschap van Toon Hermans, op de terugreis van Eindhoven, op de grote verkeersweg nabij Zaltbommel door een vracht-auto aan gereden. De aanhangwagen met attributen, costuums en décors werd gegrepen en gro tendeels vernield. Er waren gean persoon lijke ongelukken. BIJNA OVERAL ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht en morgenochtend op vele plaatsen matige of zware nachtvorst en hier en daar mist. Overdag droog en in het grootste deel van het land zonnig weer met zwakke tot matige naar Zuidelijke richtingen di-aaiende wind en ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 2 November Zon op 7.36 uur, onder 17.11 uur Maan op 16.09 uur, onder 3-43 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 1 November: Hoog water: 0.47 en 13.17 uur- Laag water: 8.48 en 20.59 uur. Woensdag 2 November: Hoog water: 1.39 en 14.04 uur. Laag water: 9.37 en 21.49 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1