Eens zal de meidoorn weer bloeien... Rijksgebouwendienst heeft handen te kort Bandiet Giuliano heeft een ervaren tegenstander Mechanische fiets schept problemen Wat is haar plaats in het verkeer? Met LEVASIERS TOURS OPERA FAUST WEENSEIJSREVUE njnrdag 1 November 1949 .:;uWSE ZWERFTOCHT ver langs Walcherens wegen die ^fnd "ekend heeft in de tijd toen de Hussem ervan schreef: land lijkt herschapen in een tuin lan-end QT°e)l en ^onkre bloemen Ws prijken". aar niet teveel vragen: waar is I"* i-tede, waar is dat molentje, waar rC'kwekerij gebleven? Het antwoord is --even droefgeestig. „La haute mon- bij veere werd door de vloed van ^tnber 19^4 tot hopeloze instorting ge- j de grote hoeve achter Fort Ramme laar een forse gans ongewenste be- tot de aftocht dwong, werd vier eerder door de woedende water- verzwolgen en „Acht is meer dan aan de vriendelijke landweg tus- \[iddelburg en Grypskerke gaat niet r"schuil achter zijn meidoornhagen, 'f'- deze uitbundig bloeiende heesters, de roem van Walcheren, vielen ten R ain het zilte water. Overigens had weidoorn Mi de Zeeuwse boer een e naam gekregen, omdat dit natuur- f windscherm tevens een broeinest Sr van allerhande schadelijke insecten, waren er dan ook die de meidoorns 1 vervangen door populieren, zowel rLese als Italiaanse. Rdukkig neigen de plantenkundigen de tijd tot cle opvatting, dat de insecten vogels die in de meidoorn een on- 5alc vinden, de nadelen van de vlin- ten ander ongedierte wel compenseren. Het door de Stichting Nieuw Walcheren berichte Landschaps-architectonisch bu- {.eeft dan ook de meidoorns in zijn Seplantingsplannen opgenomen. Zijn ^emweelde zal over enige jaren zeker l'< de minste aantrekkelijkheid van de de herverkaveling mogelijk gewor- D{ „minaret" van Veere, object van alle amateur-fotografen. h binnenpaac'ljes van het eiland, uit--, aken,,-. Schorren worden akkers Ook zij die zich de bekoring van de ïhonen en kreken tussen Walcheren en liid-Bevelancl herinneren hebben reden K weemoedige gepeinzen. De Walcherense ken hebben landhonger, hun zonen zijn -ondanks een laag provinciaal geboorte- ijler—talrijk en hun expansiemogelijk- gering. De vette klei die de Wester- le ieder uur aan de lage kusten laat anken kan dus niet renteloos blijven igen, Zo zijn er kranen gekomen, sleep een en zandzakken, zinkstukken en cais- sss. En er kwamen ingenieurs, opzichters, (werkers en bakvoerders, in leren pak- en met rubber laarzen aan. Dat be ziende het einde van het Sloe, dat vol- ixnen nutteloze gebied van ieder jaar tinkende zee en aangroeiend land, waar na alleen maar gezegd kan worden dat k onbeschrijfelijk schoon was. Doch de ssr moet leven en vierhonderd hectaren Z'jwgrond mag men niet versmaden. Het bij lange na niet voldoende alle land- riwers aan een bedrijf of bedrijfje te ifijeo, zodat velen de gelegenheid in de Ssord-Oostpolder op eigen kracht en ken- i te boeren, met beide handen hebben gegrepen. .Be lijst van verdwenen schoonheid is armee nog lang niet uitgeput, maar wat :»r zin heeft het te memoreren, dat we at Vlissingse Nollebos herschapen zagen Teen modderpoel, dat we het fietspad tus- sZoutelande en de havenstad niet meer -kenden en dat we Dishoek mistroostig Ëtyiuchtten omdat men duin en strand op eigen risico kon betreden, een ■Sco dat ons levensgroot aangaapte in de jcrm van een eindeloze rij barbaarse bun- as? Levenskracht overwon >t vreemd genoeg won de tegen- ^envvoordigheid van datgene wat ge aard blééf het altijd van het schrijnende »jvenir van wat verloren ging. Wij kre- |a het Veerse raadhuis met Maximili ans zilveren roemer er des te liever orn de oude, stijlvolle burgerpaleizen van «Kleiburg: De Vogel struys, de Roey- ®rsè, de Laurierboom en het Witte Hardt. En in Zeeuws-Vlaanderen, dat alleen al ffl bezoek waard is om het zolang het ^gduurt gratis tochtje met de gigan- «n „ferryboat" Koningin Juliana, die -ronkende auto's bij dozijnen opslokte en -_Breskens is, voordat men van zijn oazmg over dit staaltje van kennen en r™1® van de arbeiders van „De Schelde" "bekomen, in Zeeuws-Vlaanderen, doet wonderbaar gespaarde, eenvoudige- kerkje van Cadzand „Jantje" van y'i113 vergeten, zoals het fleurige Enkamp van het intieme Groede een m vergoeding blijkt voor het wellicht =;'cl v'J"nGn ëeö°emde Zwin. Al zal de vnff', ie zicti de moeite gunt een paar hmtegen de smeuïgheid van de ,^laamse grond te worstelen, voor- 7 in de eenzaamheid verlorene ''fee2icht" nog kunnen genieten van ^gelijkelijk stukje natuurreservaat, jnpdiozg vijver jn een kom van gele ergen, de duinen langs de Wie- -4ÖL Wjj weten echter zeker, dat het niet de feriin}inder geslaagde toeristische at- d-tZijn' ons met zove4e anderen ,\and der oneindige, melodieuze ^00r aUes zijn het de be- cicM m? ^un onverwoestbare levens- sa hun ontwapenende beminnelijk heid. Niet voor niets heeft ieder Zeeuws dorp behalve Retranchement, want dat ligt zo dicht bij „den Belsjiek" dat het daar „Le Hollandais" werd gedoopt een café. dat „De Vriendschap" op zijn uithangbord heeft staan. Zelfs in het enigszins norse Arnemuiden, waar tenminste volgens de Vlissingers die er in het laatste oor logsjaar geëvacueerd waren de potigste vechtersbazen van heel Zeeland wonen. Wellicht is het die mystieke verbonden heid van land en luiden, water en wolken, die zo velen die naar deze lichte gewesten kwamen J. C. Bloem deden nazeggen: Landwaarop eeuwig komt gevochten De zee met luid geruis; Ik zocht geen vreemde op mijn tochten, Ik kwam bij u naar huis. J. H. B. MARKTBERICHTEN 31 October 1949 IJM 71 Bloemendaal 17.350: IJM 15 Cor nells 14.025; IJM 129 Shamrock 11.480. SCH 160 5788: IJM 204 3360; IJM 53 630; KW 107 1660; KW 84 2520; KW 59 1300; KW 7 S980: KW 166 1770; KW 159 10.885;. KW 91 1555; KW 108 1608: KW 125 2845; KW 161 78: BU 33 1950: KW 53 785; KW 21 485: IJM 277 945: DM 276 419; DM 75 2460; IJM 283 510; DM 11 684; DM 229 665. Aanvoer 125 kisten tarbot en tong, 15 kisten tong schar, 1525 haring. 960 kisten makreel, 200 kisten schol, 150 kisten kabeljauw, 25 kisten koolvis, 125 kisten wijting, 400 kisten schelvis. 20 kisten schar, 25 kisten diversen. Totaal 3570 kisten. Pryzen Tarbot II 92; tarbot IV 65: tongschar 57; schartong 53—46; gr. schol 6651; midd. schol 5739; kl. schol 3526,50; schar 3516: v. haring 2410,50; makreel 209,90; gr. gul 53; midd. gul 5240; kl. gul 3221.50; gr. schelvis 6256; midd. schelvis 5344.50; kl. schelvis I 38,5031; kl. schelvis II 3629; wijting 315,50; poon 13; haai 21,5020, per 50 kg. Kabeljauw 184142; koolvis 6662, pér 125 kg. KOOPT DEZE WEEK TIJDIG! Nu hebben wij nog een grote sortering in WOLLEN VESTEN (met en zonder mouwen) SLIPOVERS, PULLOVERS en TRUIEN. Voorts een flinke voorraad in OVERHEMDEN met vast boord en 2 boorden. Dan is er ook nog onze enorme sortering WOLLEN SHAWLS in alle kleuren en in exclusieve dessins. Uw bonnen liggen gereed! Waag een kans! Er zijn prachtige prijzen. PH. DE KONING KENNEMERLAAN 24 - TELEFOON 4963 Vadertje Staat vraagt huisvesting Kolonel de Luca van de carabinieri voert een harde strijd Onze Romeinse correspondent meldt uit Palermo: Voor de eerste maal heeft de kolonel der carabinieri De Luca, die sedert twee maan den belast is met het commando over de politietroepen welke de bandiet Giuliano moeten bestrijden, enkele mededelingen gedaan aan de pers. Nooit tevoren heeft hij journalisten willen ontvangen. Ditmaal op verzoek van de president van het autonome gewest Sicilië werd een groep van veertien buitenlandse journalisten, die een reis door Sicilië maken, tot hem toegelaten. De kolo nel is een flinke, door en door militaire figuur, een vijftiger, met doordringende groengrijze niet onvriendelijke ogen. Hij maakt een doortastende indruk, maar is innemend en hartelijk. Voor hem is Giuliano, daargelaten wat hij gedurende een zekere periode in de eerste tijd van zijn optreden geweest moge zijn, thans een misdadiger en niets meer, en het banditisme dat door hem wordt geleid en ten dele ook wel optreedt onder zijn naam zonder met hem in verband te staan, is een crimineel verschijnsel, waaraan de kolonel in het huidige stadium alle idealistische en politieke motieven ontzegt. Het is een moei lijke taak die de carabinieri te vervullen hebben, vooral in verband met de terreins gesteldheid,' doch de kolonel is er zeker van dat met standvastigheid en goede wil die taak tot een goed einde zal worden ge bracht. Het aantal carabinieri onder zijn bevel bedraagt 1500. Het gebied waar thans nog .werkelijk banditisme' bestaat is vrij gerinë,dóch het ris een woest bergland,, vrijwel z'onder wegen, dat zijn middelpunt heeft in Montelepre, Partinico en het berg land ten Zuid-Westen van Palermo. De tactiek der carabinieri past zich aan bij de bandieten. Zij blijven niet meer in de ka zernes, waar ze geregeld gevaar liepen te worden overvallen, doch trekken bij groe pen van tien of twaalf man door het land. De bevolking, die meer carabinieri ziet, zal op den duur haar vrees voor Giuliano en haar wantrouwen jegens de overheid ver liezen. Kolonel de Luca is van mening, dat Giuliano door de bevolking alleen wordt gevreesd en, althans in het huidige stadium, niet wordt bemind. Een prijs op zijn hoofd Er is een zware prijs gesteld op het hoofd van Giuliano, maar het bedrag is eigenaar dig genoeg onbekend en de proclamatie spreekt over een „nader te bepalen som". Ook voor de arrestatie van andere belang rijke bandieten worden premies uitbetaald. Meestal vindt men in de zakken der gear resteerden bedragen, die veel groter zijn dan deze premies. De strijd tegen Giuliano is ook moeilijk, daar hij over zeer grote middelen beschikt. Dagelijks komt de politie afpersingen op het spoor. Het gaat om bedragen van vele mil- lioenen, die door burgers „vrijwillig" aan de vertegenwoordigers der bende worden geschonken. Daarnaast zijn er gevallen van kidnapping. Natuurlijk beschikken de ban dieten over wapenen in grote hoeveelheden. Sicilië, waar Italianen, Engelsen en Ameri kanen wapenen hebben achtergelaten, is in dat opzicht een dorado voor het banditisme. Bovendien zal 't tegen hoge prijzen ook wel mogelijk zijn wapens te smokkelen uit Tunesië. De kolonel gelooft, dat Giuliano zal trachten Italië te verlaten. Hij heeft hier een rekening, die hij niet wil voldoen. In het huidige stadium is hij een mega lomaan, die in de tijd dat hij strijdend lid was van de legers der separatistische Velsen-Noord Doelpuntrijke wedstrijd van IJmond De lange reis van de handballers van „IJmond" naar Slo'otdorp voor de ontmoe ting met Vlug en Vaardig en een aanvanke lijke onderschatting van de tegenstanders waren oorzaak dat IJmond reeds met tien minuten spelen een achterstand van 31 had. Het begin gaf echter hoop voor de IJmuiders, die na een afgeslagen vijande- delijke aanval van repliek dienden en B. Hofman scoorde (0—1). Daarna verrasten de gastheren IJmond door een vlot open spel. Het gevolg was dat de stand 31 wërd.v P. Scheerman verkleinde daarop de achterstand, doch opnieuw doelpuntte Vlug en Vaardig (42). Toen IJmond was in gespeeld zorgden B. Hofman en Scheerman voor een 45 voorsprong. In de tweede speelhelft oefende IJmond een grote druk uit op het doel van de. gast heren en beheerste het veld vrijwel vol komen. De bezoekers liepen uit tot 47. Vlug en Vaardig wierp toen alles in de aan val en met succes. Ook IJmond doelpuntte (68). In de gehele wedstrijd verwaar loosde de verdediging der thuisclub haar taak, zodat de voorwaartsen van IJmond geregeld konden doorbreken en Sauer, Hof man en Scheerman brachten de eindstand op 6—12. beweging. (1945-'46) iets was, of zich in beeldde iets te zijn, en die nu verbeten is, omdat zijn invloed is verdwenen. Zijn mannen moeten hem blindelings gehoor zamen, daar zij anders, naar uit onder vragingen van gearresteerden bleek, uit de weg worden geruimd. Giuliano zelf neemt zelden aan overvallen deel. Zijn onderbevelhebbers geven de orders aan de meer eenvoudige bandieten door. 's Nachts op pad De kolonel verontschuldigde zich, dat hij niet meer kon zeggen. Hij wees er op, dat de zon op het punt stond onder te gaan en dat hij ter ere van de groep journalis ten zijn gala-uniform had aangetrokken „en op dit uur ben ik niet in mijn kantoor. De bandieten treden op in het duister en 's nachts, en dat zijn de uren dat ik ook op pad ben". Over zichzelf wilde kolonel de Luca niet veel loslaten. „Ik woon in Rome". Hij spreekt zonder accent en hoewel ik ver moed, dat hij uit Apulië stamt is dit moei lijk te zeggen. Hij gaf aarzelend toe, dat het wel moge lijk kon zijn, dat hij een rol heeft gespeeld bij de bestrijding van het banditisme in het Turkije van de Ataturk Kemal. Een Oostenrijks collega herinnerde zich de kolonel uit Bolzano, wat deze ook niet loochende. Hij schijnt daar het Duits- nazistisch separatisme der Tirolers te heb ben bestreden. Veisen Dameselftallen van Strawberries deden het goed De verwachting, dat Leonidas het de ploeg van Strawberries niet al te lastig zou maken, is bewaarheid. Met 30 bleven de. Velsense dames dit keer in de meerder heid, hoewel de tegenpartij wel een doel punt had verdiend. De dames G. Müller en H. Graper in de voorhoede, C. Wamsteker en J. Bekker in de middenlinie droegen door hun uitstekend spel veel tot dit resul taat bij. De reserves konden het in Beverwijk niet klaar spelen om Eechtrop I een puntje af handig te maken en verloren met 31. Het wordt nu wel oppassen voor dit elftal. Strawberries IIIEechtrop II bracht de thuisclub een nuttige 31 overwinning, waardoor het gevaar op de onderste plaats te komen voorlopig is afgewend. De dames van het vierde elftal deelden eveneens in de overwinningenreeks en zon den HIC IV met een 30 nederlaag naar Amsterdam terug. Bezorgde Greetje Groot, van de links buitenplaats, Strawberries A de vorige week een overwinning, nu nam zij van de middenvoorplaats drie doelpunten voor haar rekening. Kraaien A stelde daar niets tegenover. Kwam bij de dames het cijfer 3 in alle uitslagen voor, bij de heren was het al net zo. De winst ging daar echter meer naar de tegenpartij. Strawberries IAlkmaar I begon voor de Velsenaren zeer teleurstellend, daar de thuisclub na een kwartier spelen reeds met 30 achterstond. De achterhoede ging daarbij niet steeds geheel vrij uit. Het ver dere gedeelte van de wedstrijd heeft Straw berries alle pogingen in het werk gesteld om een gelijk spel te forceren, maar ver der dan twee doelpunten van H. Köoyman bracht de voorhoede het niet. Daarmee delen zij met Ijsvogels en Adelborsten de onderste plaats. De reserves konden het, zoals verwacht, in Amsterdam niet bolwerken. Hurley I won na een prettige sportieve wedstrijd met 30. Strawberries III deed heel verdienstelijk werk door VW II, niettegenstaande zes invallers, met 3—2 te verslaan. De veteranen toonden het schieten nog niet verleerd te zijn, want met 61 bleven zij een combinatie-elftal van Strawberries de baas, Castricum Gezellige avond van de C.R.B. Op 10 November zal de Castricumse Reddingsbrigade „De Strandlopers" een ge zellige avond organiseren in „De Rustende Jager". Gedurende haar éénjarig bestaan heeft de Reddingsbrigade een twaalftal reddingen verricht en is bovendien vele malen waar schuwend opgetreden. Haar materiaal be staat thans uit een rijdende haspel met 400 meter lijn, twee uitkijktorens, een sloep, een vlet, zwemvesten, enzovoorts. Het gevolg van deze aankoop is dat de penningmeester splinters onder zijn nagels heeft, zo leeg is zijn geldkist. De onkosten van deze avond zullen ge dekt moeten worden door de inkomsten van de tombola, die gehouden zal worden. In eerste instantie leek het een werkelijk geslaagde bezuiniging: vier verschillende ministeries hadden diensten voor het op trekken van nieuwe gebouwen voor hun personeel en ook voor het onderhoud van de oude. Die vier diensten werden samen gevoegd. Dat was in 1922, en de Rijksge bouwendienst had zijn plaats ingenomen iti de uitgebreide familiekring van rijksdien sten, instellingen en bureaux. Van dat ogenblik af zouden alle zaken, die handelden over de talloze rijksgebou wen in ons land, door deze nieuwe dienst worden behandeld. En dat gebeurde ook. Maar ook op deze ene dienst werd weer krachtig bezuinigd. „En met de resultaten daarvan zitten wé nu nog", vertelde ons lr. G. Friedhoff, de tegenwoordige rijksbouw meester. Er is op het ogenblik zo geweldig veel te bouwen .en. te herstellen, uiteraard niet alleen voor het rijk, maar ook, voor het particulier initiatief, dat deze generatie het naar het oordeel van de heer Friedhoff niet meer zal beleven, dat een normale en stabiele oplossing van het huisvestings probleem zal worden gevonden. Noch voor de particulieren, noch voor het rijk. Ook al bouwt de Rijksgebouwendienst dan jaar lijks ook voor een bedrag van tien tot vijf tien millioen gulden. Dat is een groot bedrag, maar men moet daarbij in aanmerking" nemen, dat vele rijksgebouwen schade leden of zelfs hele maal vernietigd werden in de oorlog. En dat de bevolking vrij aanzienlijk is uitge breid. En dat de vele gebouwen die na de ooi-log van particulieren in gebruik wer den genomen voor het onderbrengen van rijksinstellingen binnen zo kort mogelijke tijd weer aan die particulieren zullen moe ten worden teruggegeven (ook al zal cüt dan niet zo erg korte tijd zijn, zo verzeker de ons ir. Friedhoff). Want Vader Staat heeft veel ruimte no dig voor de administratie en de regering van zijn tien millioen discipelen. Niet alleen in Den Haag met al zijn ministeries, rijks diensten en regeringsbureaux heeft de Rijksgebouwendienst zijn uitgebreide taak te volvoeren, maar ook „in de provincie". Overal in Nederland staan gerechtshoven, gevangenissen, rijksscholen, universiteiten, belastingkantoren en P.T.T.-gebouwen. En die moeten allemaal onderhouden worden, gecontroleerd en uitgebreid, vernieuwd en, als er nieuwe nodig zijne gebouwd. Daarvoor bestaat nu de Rijksgebouwen dienst, onder leiding van de directeur- generaal ir. C. T. C. Heyning. Ruim honderd projecten Behalve het onderhoud en de controle, die de hoofden van deze dienst veel zorgen baren, nemen herstel en nieuwbouw een zeer belangrijke plaats in. Er bestaan grote plannen voor de bouw van nieuwe objec ten; 119 projecten staan op het verlang lijstje, het meest dringende verlanglijstje van de Rijksgebouwendienst en twintig van deze nieuwe gebouwen zijn van een dergelijke omvang, dat ze een bedrag van boven de millioen gulden zullen kosten. Op die lijst komen geen objecten voor deze omgeving voor, maar wel zagen we daarop een Centraal Belastingkantoor, dat in Am sterdam in de omgeving van het Weesper- poortstation zal komen; een zoölogisch la boratorium voor de Groningse universiteit ,en- een groot laboratorium voor...de jLeidse universiteit.'-En daarnaast dan nog. vele gebouwen voor-de-in de oorlog zo zwaar getroffen telefoondienst en voor het ministerie van Justitie, dat voox-al in plaat sen als Arnhem, Den Bosch, Oostburg en ook Den Haag zeer ernstig getroffen werd. Vaak moeten deze huisvestingsproblemen nog opgelost worden door het bouwen van semi-permanente bax-akken. Doch dat is een zeer weinig bevredigende oplossing, want binnen niet al te lange tijd zullen toch ook deze barakken weer vervangen moeten worden door wex-kelijk permanente gebouwen. Men verschuift daarmede de moeilijkheden tot latere tijden, een taktiek die ook vroeger werd toegepast, door min der te bouwen dan eigenlijk.nodig was: nu na de oorlog zijix al dezë problemen echter extra vergroot. Grote bedragen Het spreekt vanzelf, dat de Rijksgebou wendienst als gevolg van deze overmaat aan werk, een belangrijk bedrag voor zich opeist van de begroting van het ministerie van Wederopbouw. Temeer ook, daar nog een deel van de zorg voor de Rijksmonu menten, zoals de Ridderzaal en de Abdy van Middelburg, ook onder deze dienst valt. Evenals de controle op alle middel bare en nijvex-heidsscholen, die door wie ook in ons land gebouwd worden. Ja, dat alles kost veel geld. „Maar", zo vertelde ons de heer Fried hoff, „toch zal het voor eerst niet mogelijk zijn om dit bedrag te verkleinen." Want het is in het belang van het Nederlandse volk, dat zijn regeerders van allex-lei soor ten op redelijke manier zijn ondergebracht. Niet alleen in verband met het feit, dat particuliere gebouwen vrij gegeven zullen moeten worden, maar ook omdat het een normaal principe is, dat iedereen die werkt, zulks in een behoox'lijke omgeving moet kunnen doen. Het is druk, daar in de Haagse Park straat. Er worden plannen gemaakt voor de nabije toekomst en er wordt ook al veel uitgevoerd. En zo werken de zeven archi tecten onder de bekwame leiding van de Rijksbouwmeester en al dat andere perso neel van een Rijksdienst dag in, dag uit om hun steen bij te dx-agen tot een steeds moer normaal functionneren van de ovex-heids- instellingen. BINNENLAND Het echtpaar Verhagen te Capelle (N.Br.) werd verblijd met de geboorte van een drie ling. twee jongens en een meisje. In een buitengewone zitting van de ge meenteraad van Assen heeft de scheidende burgemeester, mr. J. Bothenius Lohman, afscheid genomen van zijn gemeente. Hij werd benoemd tot ereburger der stad. Maandag is het telefoonverkeer tussen Nederland en Hongkong geopend. Zondag is de „Volendam" met 2000 repa triërende militairen van de 7 December- divisie verti-okken naar Nederland. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft de ex-commandant van het „SS- wachtbataljon Nord-West", dé 53-jarige P. A. Helle uit München tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat op 17 September de dood straf tegen hem was geëist. In dc hoofdstad hebben sinds Zaterdag weer enkele langvingers hun slag geslagen. In de Kalvevstraat werden eerst een lingerie- zaak-in-verbouwing f 1100, 52 paar kou sen en wat onderkleding ontvreemd en uit een perceel in de Geuzenstraat, waarvan de bewoners naar de bioscoop waren, verdwe nen geld en gouden voorwerpen samen f 500 waard. ?(»e tentoonstelling „uit cle Schatkamers der Middeleeuwen" in het Rijksmuseum te Amsterdam is Zondagavond gesloten. In totaal trok de tentoonstelling 67.873 bezoe kers. Men had er 100.000 verwacht. Het laat ste weckend zijn 3500 mensen dc middel eeuwse kunstschatten nog komen bekijken. Rechercheurs van dc Amsterdamse politic hebben Zaterdag drie inbrekers aan gehouden, toen deze een woning aan de Radioweg. waarvan de bewoners niet thuis waren, uitkwamen. Het drietal had zich meester gemaakt van tafelzilver, gouden en zilveren sieraden en een bedrag aan geld, tot een totale waarde van ongeveer f2000. Een hunner is een der „verhuizers" in de „Onnes van Nijenrode-zaak". Conflict bij het lossen van de KW 54 Vanmorgen kwam de logger KW 54 als enige in IJmuiden aan de markt met zoge naamde Engelse walharing. Bij de afslag meende de vishandel dat de 400 kisten niet vol genoeg waren, .zodat men eenparig be sloot de haring niet te kopen. Dat had tot gevolg, dat de reder van de KW 54 de ha ring ophield tegen de prijs van f 15 per kist. Om elf uur stonden de 400 kisten nog steeds onvex-kocht in de hal. En het zag er niet naar uit, dat de handel het eenmaal ingenomen standpunt zou prijsgeven. „Rechten en plichten van staten" in de juridische U.N.O.-commissie Naar verwachting zal de zesde (juri dische) commissie vaix de Algemene Ver gadering der UNO heden de behandeling voltooien van de gezamenlijk door Neder land, Argentinië en de V.S. ingediende ont- werp-resolutie betreffende de verklaring inzake de rechten en plichten van staten. Zaterdag maakte de commissie een aan vang met de artikelsgewijze behandeling van de resolutie, die de ontwerp-verklaring een „opmerkelijke en' belangrijke bijdrage tot de progx-essieve ontwikkeling van het internationaal recht en zijn codificatie" noemt. De resolutie beveelt de artikelen van de ontwerp-verklaring aan in de voort durende aandacht van de leden-staten der UNO en van de juristen alle landen als gids voor het internationaal recht en zijn pro gressieve ontwikkeling. De resolutie stelt voorts voor de verklaring te zenden aan alle leden-staten en instellingen op het ge bied van volkenrecht, met het verzoek om suggesties. Zatex-dag behandelde de zesde commissie de inleidende artikelen van de ontwerp-resolutie, waarin verklaard wordt, dat de UNO en meer in het bijzonder de Al gemene Vergadering volgens artikel der tien van het Handvest verantwoordelijk zijn voor de aanmoediging van een pro gressieve ontwikkeling van het volkenrecht en zijn codificatie. In de inleidende paragrafen van de ont werp-resolutie wordt ook verklaard, dat de Algemene Vergadering haar erkentelijk heid uitspreekt voor het werk, dat door de „commissie voor het internationaal recht" wordt gedaan. Een voorstel van Israël om in het ontwerp te schrappen de opmerking dat de UNO in het algemeen verantwoor delijk is voor de bevordering van het vol kenrecht waardoor dus de tekst in die zin gewijzigd zou worden, dat alleen ver klaard wordt, dat de Algemene Vergade ring daarvoor verantwoordeijk is werd met 28 tegen 10 stemmen bij 6 onthou dingen verworpen. Ook op andere para grafen zijn amendementen ingediend, die waarschijnlijk vandaag zullen worden af gehandeld. (Van een Haagse medewerker). Dat nieuwe vehikel, het mechanische rij wiel, dat ongeveer een jaar geleden op Neerlands wegen verscheen, is van de aanvang af door problemen omringd ge weest. Het begon met dat van de naam geving. In de Tweede Kamer en in de eerste officiële stukken over het voertuigje werd de naam van het merk, dat het eerst aan de markt kwam. gebezigd, maar ieder voelde UdiUU dat zulks niet voldeed, en zeker niet toen zie„ van bijvoorbeeld 25 kilometer er diverse concurrerende mei-ken ver-- schenen. kruising van gelijke wegen voorrang als het van rechts komt. Overigens komt, de in 1941 bij ons ingevoerde regel, dat snelverkeer altijd boven langzaam verkeer gaat, te ver vallen. De mechanische fiets zou dus voorlopig ook voorrang hebben voor een auto, maar geen enkel automobilist kan onderscheiden of hij een gewone of een mechanische fiets voor zich heeft, zelfs niet bij dag. De KNAC geeft dan ook de welgemeende raad aan mechanische fietsers, om niet van hun voorrang gebruik te maken. Ook de ANWB en de KNMV huldigen ongeveer het zelfde standpunt: laat de wet gever deze motorische als gewone fietsen beschouwen. Eerstgenoemde bond zou daarbij een maximumsnelheid vastgesteld Dat was het eerste probleem van de fiets- met-hulpmotor, of de gemotoriseerde fiets, of de speciaal voor motor met bandaandrij ving geconstrueerde fiets. En het is nog al tijd een vraagstuk, die naam. Want „motor fiets" kan men het niet noemen. Deze naam dekt reeds een vaststaand begrip. Wij hebben voor eigen gemak de term „mechanische fiets" gekozen, omdat het voertuigje zeer wel als gewone fiets is te gebruiken en .de snelheid van deze niet .overschrijdt en omdat blijkbaar ook de be doeling van de vinding is: het bewaren van alle voordelen van de gewone fiets met wegneming van het vermoeiende trappen. Men koopt zo'n ding en rijdt er dadelijk mee weg, het vergt geen bijzondere kunde en men heeft geen rijbewijs nodig. Alleen betaalt %xen tien gulden wegenbelasting. Wel moet men lang wachten, eer een me chanische fiets kan worden geleverd, want de vraag was van meet af aan overweldi gend en de productie kon dat niet bijbenen. Dat bezwaar is nog steeds niet verholpen en er zijn wachtlijsten, die lopen tot medio 1950. Niettemin ziet men iedex-e dag meer van die fietsjes langs de wegen snorren. En geen wonder: Honderd kilometer op een liter benzine, bij een snelheid van bijna 25 kilometer per uur. Voorrang of geen voorrang? Het eigenlijke probleem van de mecha nische fiets is evenwel een verkeerspro bleem. De vraag luidt: wat is haar plaats in het verkeer? Is het een motorrijtuig en mag of móet ze op de snelwegen? Is het een fiets en mag of moet ze op de rijwielpaden? In de afgelopen zomer ging er van de procureur-generaal bij het Haagse Ge- x-echtshof een rondschrijven uit aan de politie om geen vervolging in te stellen als iemand met een mechanische fiets op de fietspaden werd aangetroffen. Nu geldt dit alleen maar voor Zuidholland en Zeeland, doch ook elders nam de politie eenzelfde consideratie in acht, al viel er een enkel proces-verbaal. En hieruit valt de algemene richting te bepalen, waarnaar straks bij nieuwe wetgeving gekoerst zal worden. Inderdaad is het voertuigje momenteel naar de letter een motorrijwiel en moet het dus op de rijwegen. Daarom heeft het bij per uur, en zekei-e bepalingen inzake in halen en maximum toelaatbaar geluid, al thans op de toeristische fietspaden door bos en hei. Vertegenwoordigers van de grote toeris tenbonden zitten als deskundigen in de commissie van voorbex-eiding voor de nieuwe verkeerswet, die wij misschien be gin volgend jaar tegemoet kunnen zien. Wat daarin precies zal staan, valt nu nog niet te zeggen, maar het is wel waarschijn lijk, dat de oplossing zal gaan in de boven geschetste richting. Goede oplossing? Of het probleem daarmede is opgelost, is een andere kwestie. Menigeen betwijfelt dat zelfs; op de gx-ote autowegen wordt het verkeer der mechanische fietsen op den duur stellig onhoudbaar. Ze zijn daar te langzaam voor en bovendien ziet men ze herhaaldelijk twee aan twee naast elkaar. Ook voor de zoveel smallere fiets paden dreigt de situatie echter ernstig te worden, gezien cle zeer sterke groei van het aantal mechanische fietsen. Het is waar schijnlijk dat er voor de gewone „trap fietser" straks geen plaats over zal blijven. Klaverjasnieuws Dc stand van de competitie van de Haar lemse Klaverjasbond voor Bedrijfsvereni- gingen luidt: Afd. A. i ;esp. gew. verl. pnt. sp.pnt. X. Boru I 2 2 0 4 88098 2. Nederland I 2 2 0 4 84382 3. Johez I 2 2 0 4 S3028 4. Droste I 2 2 0 4 81054 5. Beijnes I 2 1 1 2 82524 6. G. E. B. I 2 1 1 2 81952 7. Stork I 2 0 2 0 82794 8. Spoor-boys I 2 0 2 0 81602 8. D. S. H. II 2 0 2 0 75350 10. DSH I 2 0 2 0 74974 Afd. B. 1. G. E. B. II 4 4 0 8 168982 2. D. S. H- III 4 3 1 6 166464 3. Beijnes II 4 3 1 6 160094 4. Droste II 4 2 2 4 163972 5. Beijnes III 4 2 2 4 161288 6. Spoor-boysII 2 2 0 4 87618 7. Boru II 4 1 3 2 164262 8. H. S. M. 3 1 2 2 125188 9. Nederland 3 1 2 2 119114 10. Boru III 2 0 2 0 80050 11. Johez 11 4 0 4 0 157652 Donderdag 17 Nov. naar de schitterende Pracht plaatsen van f 5.50 én f 6.50 p. p. Zaterdag 5 Nov. voor het laatst naar de in Carré i 5.25 en f 5.75 p. p. incl plaatsen, Haast U. LEVASIERS TOURS, W(jk a. Zeeërweg 55, tel. 4650. MENTINK, Driehuizcrkerk- weg 103, tel 4250. TOESET, Bloemendaalsestr.- weg 70, Santpoort. DEKENS-BEDSTELLEN Ontvangen fabriekspartij dekens m. kleine foutjes, gr. maten' f 9.95, f 15.85, f 21.90, alleen voor parti culieren en inrichtingen (niet voor de handel) An- ti-rheuma lakens zeer gr. maten f 10.70. Bedstellen 3-dlg. f 48. Verkoop deze week van 10-5 uur. TA- PIJTHANDEL „MARO", N.V., Gebouw de Nijver heid. Jansstraat 85 (bij Gr. Markt), Haarlem.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3