IJmuider Courant Woorden van voldoening en vertrouwen begeleidden ondertekening van het accoord Overeenstemming Haarlems Dagblad Mogelijkheid van militaire samenwerking is toetssteen voor die op alle gebieden Vrijere handel moet de Europese economische eenheid bespoedigen Wijzigingen in het wetsontwerp inzake materiële oorlogsschade hie Jaargang No. 19389 ux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Z Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), K&sweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, :e!efoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054- Aiv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom -T IS MOGELIJK en zelfs waarschijn- Hric dat de ter Ronde Tafel Conferentie overeenstemming op alle punten, «ïsteren in een plenaire slotzitting - jj t.C. bekrachtigd is, de nieuwe r> .„rtjng tussen het Koninkrijk der binden °en de Verenigde Staten van iidë in een Unie, aan het hoofd waar- ïoningin Juliana staat, heeft verzekerd. e8.' n meermalen onzeker scheen is toch -^mtheid geworden: de delegaties heb- ^fnaccoord bereikt. Een ontwikkelings- is daarmee ingetreden, die veel dich- i verwezenlijking ligt dan vroegere - ."(jen Men zou geneigd zijn van „een ich'moment" te spreken, ware het 'ïat deze term in de wereldpolitiek der 'tjT dertig jaar zo overvloedig is ge- "Vdat zij versleten is geraakt. En hadde waring niet bewezen, dat menig „histo- moment" te vroeg als zodanig is aan- '?v-murlijk moeten de ter Ronde Tafel - .««rentie bereikte accoorden nog door de 'Aken parlementen worden geratifi- - ratificaties zullen moeten ge- ^•Sen voor de overdracht der souverei- Kl ,ver Indonesië aan de Verenigde Sta- iTvan Indonesië, die op uiterlijk 30 -Amber a.s. zal plaats hebben. Als het A Aal inderdaad een grote verandering '■-ingetreden. Aan bekrachtiging van de Ataten der R.T.C. door het Nederlandse «tanent kan men op dit ogenblik moei- ■ivtwijfelen. De tijdens de conferentie uit tiring van Indonesische partijen opge ien protesten zouden te dien aanzien lr onzekerheid kunnen wekken. Maar '1 feit dat nadrukkelijk een uiterste ter- 'X voor de overdracht der souvereiniteit A overeenkomsten is vermeld zal waar- zinlijk van beslissende invloed zijn. De idonesiërs hebben nu hun kans voor het ^Velen zal het verbaasd hebben te ver- ■jaen dat ook ten aanzien van het twist- -int Nieuw-Guinea overeenstemming is Wikt. Die kwestie scheen immers weinige Angeleden nog onoplosbaar te zijn. Men ^overeengekomen dat de bestaande toe- And (de „status quo") in het gebied dus Nederlandse souvereiniteit in Nieuw- Guinea zal worden gehandhaafd en dat &lien een jaar na de souvereiniteits-over- èacht inzake Indonesië over de status van Xieuw-Guinea door onderhandelingen zal Aden beslist. Dit is dus slechts een voor de overeenstemming. Men kan haar zien - niet meer dan een verdaging van de stie. Die houdt evenwel in, dat men ter R.1C. aan weerszijden bereid is geweest ;ji uitvoering van alle andere zaken te ïen hangende dit vraagstuk, waaruit K„ zeker vertrouwen spreekt dat men het oplossing zal brengen. Als voorwaarde voor het aanvaarden van de Unie, met alle daaraan verbonden verplichtingen, is het ook van Indonesische zijde niet gesteld. De woordelijke formulering van de soiivereiniteits-overdracht is aldus: „Het Koninkrijk der Nederlanden draagt de souvereiniteit over Indonesië on voorwaardelijk en onherroepelijk over aan deR.I.S, (Verenigde Staten van Indonesië) en erkent deze mitsdien als een onafhanke lijke en souvereine staat." Het karakter dei- Unie is uitgedrukt in de volgende termen: „De Nederlands-Indonesische Unie ver wezenlijkt de georganiseerde samenwerking (assen het Koninkrijk der Nederlanden en ce R.I.S. op basis van vrijwilligheid en ge- "iikheid in status met gelijke rechten." Doel der Unie is dus de samenwerking der deel genoten ter behartiging van gemeenschap pelijke belangen. Aan het hoofd der Unie staat Koningin Juliana en bij opvolging staan aan het hoofd haar wettige opvolgers x de Kroon der Nederlanden. Het Hoofd oer Unie verwezenlijkt de idéé van vrijwil- hge en duurzame samenwerking tussen de deelgenoten. Ministers der deelgenoten hou ten minstens tweemaal per jaar conferen ties voor de uitvoering der doelstellingen va de Unie. Zij blijven verantwoordelijk sa de eigen organen der deelgenoten. Het eerste parlementaire contact zal binnen acht aanden na de totstandkoming van het vcorlopige parlement der Verenigde Staten va Indonesië plaatshebben. De Unie zal 'schikken over een permanent secretariaat Mt twee secretarissen-generaal, door elk ia deelgenoten benoemd. Ministers ter conferentie besluiten bij eenparigheid van stemmen. Besluiten, genomen tot uitvaar - üging van gemeenschappelijke regelingen, -oeten door de wederzijdse parlementen •orden goedgekeurd, waarna het Hoofd feUnie (de Koningin) vaststelt dat over stemming bestaat. Het Hof van Arbi- ïsge der Unie zal rechtspreken in Naam ür Koningin. Deze enkele hoofdpunten uit de menigte scoorden, ter R.T.C. bereikt, worden hier Wonderlijk nog eens genoemd, ofschoon sa volledige samenvatting dier vele accoor- sn in dit nummer voorkomt. Er zal nog ffitiek ook op de formulering van de Unie aons parlement loskomen, als de ratifica- daarin aan de orde wordt gesteld, feerzijds wordt hier de overtuiging geuit t het welslagen van de thans bereikte «worden, als die eenmaal ten uitvoer jvrden gebracht, volkomen afhankelijk zal 3ayan de wederzijdse goede wil. Hetgeen sreikt zal moeten worden is dat soort ver- -■v'denheid in wederkerige vriendschap en istrouwen, dat boven formuleringen en "^•interpretaties staat. Dat is verreweg -•(belangrijkste en daarvan;,hangt de öss op duurzaam welslagen af. Goede wil in de practijk der ontwikkeling van in de hoogste mate moeten beteke- ;r;: mensenkennis, tact, streven aan weers- yJGcn om elkaar in de nieuwe verhouding oogrijpen, eikaars waarde te erkennen hemaars gevoeligheden te ontzien. Goede QPS vooral: om zich in de positie en de jachten van de ander te kunnen ver- Afn. Het is gemakkelijk deze dingen •Ar fchrijven en moeüijk ze uit te voe- Y ^e- zal zowel aan Indonesische als aan :A c .ndse zÜ^e niet slechts het optreden bekwame mensen, van „deskundigen", Af °venal van mannen van karakter -°en- Mannen van karakter zullen deze vfh ,Unnen doen slagen en een nauwe A?' 'n n*euwe vormen tussen en Indonesië kunnen verzekeren. r hen die dit verwezenlijken kunnen nf«Vchone Ievenstaak liggen, at de verdere ontwikkeling van zaken Ij 8 eerstkomende tijd nog moeilijkheden •.•j Pleveren is gemakkelijk te voorspellen. Gen Won^er zijn als het anders AV t In elk geval, nu weer een dió p verder gedaan op de enige weg 96 r welslagen kan leiden. R. P. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn ©praött ï94flrttmM6d iourant OCimo Donderdag 3 November IS i 9 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Slotzitting der Haagse conferentie '"s-GRAVENHAGE, 2 November (ANP).] De plechtige slotzitting van de Ronde Tafel-conferentie in de ridderzaal werd ge opend door di'. Drees. De minister-presi- dent betoogde dat de conferentie, gezien de grote moeilijkheden en omvangrijke pro blemen die behandeld moesten worden, niet overdreven lang heeft geduurd. Hij sprak zijn voldoening uit over de bereikte resultaten en wees op de historische bete kenis van deze bijeenkomst voor de betrok ken landen zowel als voor de gehele wereld. Na de toespraak van dr. Drees werd de voorlopige agenda goedgekeurd, waarna werd overgegaan tot instelling van een re dactie-commissie, die tot taak zal hebben de drie teksten nauwkeurig met elkander in overeenstemming te brengen. De „mantelresolutie" werd vervolgens in drie talen voorgelezen en goedgekeurd. Drs. Hatta: „Cultureel idealisme" Daarna sprak Mohammed Hatta, de voor zitter van de republikeinse delegatie. Hij gaf uiting aan zijn voldoening over de be reikte resultaten en noemde het ogenblik van historische betekenis. „Thans staat het officieel vast, dat wij weldra souverein zullen zijn. Ons werk is met goed resultaat bekroond. De unie schept de mogelijkheid van sa menwerking tussen Nederland en de R.I.S. als een voorbeeld van samenwerking tussen Oost en West. Hierin ligt voor ons de bij zondere waarde. Het is een factor van cultureel idealisme. Onze vreugde is getemperd omdat niet alle problemen zijn opgelost. Nieuw-Guinea blijft nog een punt van geschil", aldus drs. Hatta. Hij vervolgde: „Het succes van de conferentie is voor een niet gering deel te danken aan de UNO-commissie". Tenslotte dankte Hatta voor de goede ontvangst van de delegatie in Nederland. Sultan Hamid: „Op de uitvoering komt het aan" Daarna sprak de voorzitter van de B.F.O., sultan Hamid II. Aan zijn rede ontlenen wij: „Indonesië staat op de drempel van zijn zelfstandig, bestaan als vrije en souvereine staat. Het zal binnenkort de internationale wereld binnentreden en een plaats in de rij der volken innemen. De republiek Indonesië Serikat is vast. voornemens zich daarbij te richten naar de normen, die in die wereld gelden. Indonesië wil zijn een democra tische rechtsstaat. Voorwaarde daarvoor is, dat onze jonge staat beschikt over de gezagsmiddelen, waarmede de rechtsorde naar binnen dient te worden gehandhaafd en ons nationaal geestelijk en materieel bezit naar buiten kan worden verdedigd. De opbouw van de voor die taak beno digde strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, zal als onmiddellijk uitvloeisel van de souvereiniteitsoverdracht een Indo nesische verantwoordelijkheid zijn, zo goed als de functies van deze strijdkrachten on der verantwoordelijkheid van de souvereine regering van de repoeblik Indonesia Seri- kat zullen worden uitgeoefend". Sultan Hamid wees vervolgens op de voorziene samenwerking tussen Nederland en Indonesië en de steun die Nederland reeds heeft toegezegd". Hij zeide verder: „Op de uitvoering zal het aankomen. Daar zal aanstonds blijken of op het psycholo gisch zo tere terrein der militaire zaken samenwerking tussen Nederland en Indo nesië met vrucht mogelijk is. Is zij hier mogelijk, dan vrees ik niet voor deze sa menwerking op financieel-economisch en cultureel terrein en op dat der buitenlandse betrekkingen". De sultan besloot met de woorden: „Wat wij thans vragen is het vertrouwen van het Nederlandse volk, dat ook voor haar deze samenwerking materieel en geestelijk zinvol en zegenrijk zal zijn. Slechts zelf vertrouwen en vertrouwen in elkander zal deze samenwerking kunnen doen groeien tot heil van beide volken. Dat het zo moge zijn". Minister Van Maarseveen: „Menselijke geest is universeel" Minister van Maarseveen nam hierop het woord en zeide onder meer: „Het ontwerp van een culturele overeen komst tussen het Koninkrijk der Nederlan den en de republiek Indonesia Serikat heeft ten doel de culturele betrekkingen tussen beide genoemde souvereine staten te rege len op basis van volledige vrijheid, vrij willigheid en wederkerigheid. Geen enkele beperking is aan de cultu rele betrekkingen tussen beide staten op gelegd. Hun relaties op dit terrein dragen een universeel karakter. Naast bevordering van kennis van beider cultuur door middel j van radio, film, pers, bibliotheken, lectuur- verspreiding, onderwijs en kunstmanifesta- ties, beogen de deelgenoten elkander steun te verlenen om onderwijs en wetenschap te bevorderen door uitwisseling van leer krachten en andere daartoe geëigende mid delen. De vrijheid van drukpers zal ook in het onderling verkeer tussen de deelgeno ten worden erkend en ten einde elkanders veranderingen op het terrein van de weten schap en cultuur te kunnen volgen zullen vertalingen van geschriften over en weer worden in de hand gewerkt. Ziedaar, mijnheer de voorzitter, enkele grepen ontleend aan de inhoud van de voor gestelde overeenkomst. De zo vaak gehoor de stelling, dat Oost en West elkander nim mer zullen vermogen te begrijpen werd door hen, die aan deze overeenkomst moch ten medewerken, kennelijk niet onderschre ven. Zij gingen uit van de universaliteit van de menselijke geest, die de schepper tot gemeengoed van alle mensen heeft be stemd, toen hij de mens als redelijk wezen schiep en die zich verre verheft boven alle verschillen, die door gewoonten en eigen aardigheden in het leven der verschillende volken mochten optreden. Het is opmerkelijk dat ter Ronde Tafel conferentie over geen enkel ander onder werp zo snel overeenstemming werd be reikt, als juist over de wederzijdse cultu rele betrekkingen tussen de deelgenoten in do unie. De stoffelijke belangen mogen mensen soms uit elkander drijven en een redelijk vergelijk tussen hen moeilijk ma ken, de geest, die boven het stoffelijke uit- zweeft, zoekt naar wat vereent en wat ge meenschappelijk kan bijdragen tot ver heffing van het mensdom als een natuurlijk geheel beschouwd. Mogen de goede geest, die cle samenstel lers van deze overeenkomst bezielde en die in deze ovreenkomst op zo treffende wijze haar uiting vindt, de beide volken, die in de unie betrokken zijn, blijven bezielen. Dan zal onder Gods zegen uit de onzeker- Bloedige ongeregeldheden in Columbia In de eerste drie dagen van deze week zijn in Columbia meer dan honderd per sonen door ongeregeldheden om het leven (ekomen, zo is heden te Bogota vernomen. Bandieten maken gebruik van de steeds toenemende politieke spanning in het land om plotselinge aanvallen op afgelegen stad jes te doen, waardoor nog meer bloed wordt vergoten. Naar gemeld, zijn in de afgelopen maand 474 Columbianen gedood. Militaire conferentie te Singapore Een geheime Britse conferentie, waaraan 22 militairen en Aziatische expers deel nemen, is te Singapore begonnen. Men ver wacht, dat de conferentie een belangrijke invloed zal hebben op de Britse politiek voor het Verre Oosten. In gewoonlijk wel ingelichte kringen meent men, dat de ont wikkeling in Zuid-China en aan de Indo- Chinese grens aan een nauwlettend onder zoek onderworpen zal worden. Het woord is aan Dr. Drees tekent het accoord. heden van deze overgangstijd een schone toekomst voor beide volken, ieder zelfstan dig en souverein, maar elkander begrijpend en bijstaand kunnen opbloeien". Namens UNO: „Vrede is gevestigd' Na minister Van Maarseveen sprak de voorzitter van de week der UNO-commis sie, de heer Herremans, die betoogde, dat thans een langdurig en betreurenswaardig misverstand tussen twee broedervolken uit de weg is geruimd. „De sombere uren van geweld zijn voorbij en de vrede is geves tigd". „Het politieke geschil is opgelost. Binnen enige weken zal de wereld getui ge zijn van het optreden van een nieuwe, jonge en krachtige natie". „Het zal ons een genoegen zijn de woorden van lof, ons toe gezwaaid, le kunnen vermelden in het rap port aan de Veiligheidsraad, dat wij zullen samenstellen na afloop van deze conferen tie". De heer Herremans wenste voorts de In donesiërs geluk met de bekroning van hun jarenlange strijd om de onafhankelijkheid. Vervolgens had de ondertekening plaats van de overeenkomsten door de voorzitters van de delegaties, de leden van de UNO- commissie en de voorzitter, dr. Drees. Hier na sprak de voorzitter een slotwoord, waar in hij dank bracht aan allen, die aan het goede resultaat van de conferentie hadden medegewerkt, in het bijzonder aan de UNO- commissie. Organisatie voor Europese economische samenwerking neemt maatregelen Arthur Bryant: Het geven van leiding teas niet slechts een kwestie van het uit vaardigen van orders maar van het oproepen van de ruil om te dienen. (Years of Victory). Devaluatie in Oostenrijk? Dr. Leopold Scharf, de Oostenrijkse vice- kanselier, heeft op het congres van de Oos tenrijkse socialistische partij verklaard, dat Oostenrijk waarschijnlijk tot devaluatie zal moeten overgaan. Wanneer een machtig land als Engeland niet in staat is zich aan bepaalde econo mische consequenties te onttrekken, dan valt het licht tc begrijpen, dat ook Oosten rijk zijn wisselkoersen moet herzien, zo zeide hij. Een commissie uit de Tweede Kamer heeft met de regering overleg gepleegd over de 71 amendementen, welke zijn ingediend op het wetsontwerp inzake vergoeding der materiële oorlogsschade. Uit het verslag der commissie blijkt, dat het overleg voor de regering aanleiding is geweest tot het aanbrengen van een reeks wijzigingen. Overgenomen werd een amendement van de commissie waarin bepaald wordt, dat ook schade, welke mocht ontstaan na het in werking treden van de wet, doch die een gevolg is van de tweede wereldoorlog, ver goed kan worden. Alleen schade, geleden op of na 10 Mei 1940, wordt vergoed. Ten aanzien van een amendement van de heer C. van den Heuvel (A.R.) ertoe strekkende om de eis van eigen bewoning, ■espectievelijk eigen bedrijfsuitoefening, te doen vervallen, zodat de vervangings waarde zal worden vergoed aan iedere eige naar voor één woning, één bedrijfspand of één schip, bleef de regering aanvankelijk bij haar standpunt, dat dit amendement een van de grondslagen van het wetsontwerp zou aantasten. Besloten werd het oorspron kelijk amendement-Van den Heuvel te ver vangen door een nieuw, waarin een ver mogensgrens van 20.000 wordt gesteld. De regering heeft het aldus gewijzigde PARIJS (Reuter) De raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking (O.E.E.S.) heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een plan voor vrijere Europese handel, dat be oogt liet tot stand komen van econo mische eenheid in Europa te bespoe digen. Het plan is ontworpen door de Britse minister van Financiën Sir Stafford Cripps, en de ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk en België, Robert Schuman en Paul van Zeeland, in samenwerking met Paul Hoffman, de leider van de Marshall-hulp. De ministers van Zweden en Denemarken, die de vergadering bijwoonden, zeiden, dat dat zij het plan aanvaarden onder voorbe houd van goedkeuring door hun regeringen. Paul Hoffman merkte in de bijeenkomst op, dat het thans op daden aankomt. De wijze, waarop de aangenomen resoluties zullen worden uitgevoerd, zal beslissend zijn voor Europa's geschiedenis in de ko mende honderd jaar, zo zeide hij. Volgens het plan stellen de leden van de O.E.E.S. zich ten doel uiterlijk 15 December a.s. de beperkingen op minstens 50 procent van hun particuliere invoer uit andere deelnemende landen af te schaffen. De lan den. die op grond van hun interne econo mische of financi61e situatie niet in staat mochten zijn deze maatregel te nemen, die nen voor genoemde datum hun redenen hiervoor aan de organisatie mede 'e delen. Problemen Voorts besloot de raad, dat gestreefd zal v/orden naar een vrijer betalingsverkeer Minister-president dr. W. Drees tijdens zijn toespraak in de plenaire slotzitting van de Ronde Tafel-conferentie. tussen de deelnemende landen, dat gezocht zal worden naar middelen om het euvel der dubbele prijzen te elimineren, dat de deelnemende landen uitgenodigd zullen worden verslag uit te brengen over de vorderingen, die gemaakt worden bij het streven naar nauwere onderlinge econo mische samenwerking en dat de problemen inzake de plaatsing in Europa of elders van het „aanhoudende overschot aan arbeids krachten in bepaalde deelnemende landen" opnieuw aan een onderzoek zullen worden enderworpen. Het bereiken van economische eenheid in Europa dient volgens de raad trapsge wijze te geschieden. Ook werd erkend, dat het wenselijk kan zijn een nauwere regio nale economische en monetaire samen werking tussen sommige deelnemende lan den tot stand te brengen. In de door de raad aangenomen resolu tie wordt er verder de nadruk op gelegd, dat deelnemende landen, die zich bena deeld achten door douane-tarieven of andere beschikkingen van 'n andere staat, een beroep zullen mogen doen op de O. E. E. S. Voor 15 December zullen de deelnemende landen mededelen, welke maatregelen zij kunnen treffen om de beperkingen op be talingen uit hoofde van het onzichtbare handelsverkeer (tourisme, geldtransfers aan emigranten enz.) een maximale soepel heid te waarborgen. De loonstop in Engeland De speéiale economische commissie van het Britse Vakverbond (TUC) heeft naar gemeld geen overeenstemming kunnen be reiken over voorstellen, volgens welke overeenkomsten waarbij de lonen aan de kosten van levensonderhoud worden aan gepast. voor enige tijd zullen worden op geschort. Ongeveer twee millioen arbeiders in de ijzer- en staal-, de laarzen- en schoenen industrie en in de bouwbedrijven en ma ch meriefabrieken werken op basis van een dergelijke overeenkomst. Hun leiders heb ben te kennen gegeven, dat zij de voorge stelde loonstop niet kunnen aanvaarden. Britse verkiezingen in jJuli? Naar uit een verklaring van Lord Cal- verley (Labour) in het Hogerhuis op te maken valt zullen de algemene verkiezin gen in Engeland op 6 Juli 1950 gehouden worden. Lord Calverley zei namelijk in de loop van een betoog: ,,Ik ga zelfs ver der. Na de algemene verkiezingen op 6 Juli 1950 zullen de conservatieven nog steeds in de oppositie zijn". PREMIE VOOR FRANSE ARBEIDERS. De nieuwe Franse regering is gister- avund op haar eerste bijeenkomst in prin cipe tot overeenstemming gekomen over een premie voor de slechtst betaalde ar beiders. Het plan bestaat om aan arbeiders, die minder dan 15.000 fr. per maand ver dienen, een premie toe te staan, welke niet groter mag zijn dan 3.000 fr. Over de wijze van betaling zal nog worden gesproken. De nieuwe Engelse twee-verdiepihgentrein maakte gisteren zijn eerste officiële proef rit door Londen, die uitstekend slaagde. De ingang met het „trappenhuis" van een der wagons, gefotografeerd voor het ver trek van het Charing Cross station. Het Westen en de Oost-Duitse regering Overleg op komst BERLIJN, (van de correspondent van het ANP). Er is reden om aan te nemen, dat de vorming van een Duitse regering in de Sovjet-zone overleg tussen de drie Westelijke bezettende mogendheden en de Benelux-landen no dig maakt over de vraag, hoe de betrek kingen met dit gebied in de toekomst ge regeld moeten v/orden. De Benelux-landen, zo wordt hier op gemerkt, hebben in 1948 de overeenkomst van Londen ondertekend, waarbij tot de vorming van een West-Duitse staat be sloten werd. Het optreden van een tegen regering zal, zo voegt men er aan toe, het nodig maken een gemeenschappelijke houding ten opzichte van deze regering vast te leggen. Van Nederlandse zijde is, naar wij ver nemen, alles vermeden wat op zulk een gemeenschappelijke houding zou kunnen vooruitlopen. Wel is het uiteraard nodig, de bestaande contacten met de Sovjet- zóne te handhaven, doch daarbij wordt door de Nederlandse militaire missie alles vermeden, wat zou kunnen worden uit gelegd als een de facto erkenning van de Oostelijke Duitse regering. De lopende zaken worden behandeld met dezelfde instanties als vroeger, waar bij deze worden beschouwd als door het Russische bestuur met deze zaken belaste organen en niet worden erkend als onder deel van een zelfstandig Duits regerings apparaat. De contacten met Duitse instan ties betreffen, sedert lang voor de rege ringsvorming, in hoofdzaak economische betrekkingen. Verwacht wordt, dat in deze voor Nederland vooralsnog geen ernstige moeilijkheden zullen optreden. Het met de Sovjet-zóne gesloten han delsverdrag is geldig tot Augustus 1950, zodat tot dat tijdstip niet meer dan tus sentijdse besprekingen nodig zullen zijn. Voor de Belgisch-Luxemburgse unie is de kwestie van de houding tegenover de regering van Grotewohl van iets dringen der aard, aangezien binnenkort de han delsovereenkomst der Unie met de Sovjet- zóne afloopt en nieuwe handelsbesprekin gen nodig zullen zijn. amendement met een kleine redactie- ijziging overgenomen. De regering nam een amendement der commissie over, waardoor mogelijk wordt gemaakt, dat een bijdrage ten dele aan de erfpachter en ten dele aan de eigenaar wordt uitgekeerd. Ten aanzien van amendementen van de heren Droesen cn IJsselmuiden (K.V.P.) verklaarde de regering, reeds bij het vroe gere overleg ten aanzien v?n de huisraad- schade zo ver tegemoet gekomen te zijn, dat zij verdere tegemoetkoming behalve ten aanzien van één punt niet verant woord achtte. Slechts met betrekking tot de verhoging van de kernfactor voor grote gezinnen verklaarde zij nog iets verder te kunnen gaan. Het hiertoe strekkende araen- dement-Droesen wilde zij overnemen, mits de verhoging pas bij het vijfde kind in plaats van reeds bij het derde zou gaan werken. De heer Droesen was tot deze ver andering in zijn amendement bereid. De overige amendementen wees de regering af. Amnestie voor geestelijken in Tsjechoslowakije De Tsjechoslowaakse regering heeft een uitbreiding aangekondigd van de amnesties voor geestelijken en andere personen, die in verband met kerkelijke aangelegenheden zijn beschuldigd. Reeds eerder heeft president Gottwald amnestie verleend voor 127 geestelijken, die beschuldigd waren van „misdadige activi teit". Het kabinet deelde mede, dat de vervol ging gestaakt zou worden, indien de betrok ken personen een desbetreffend verzoek aan het ministerie van Binnenlandse Za ken richtten. De voorwaarden werden niet vermeld, doch men verzekerde, dat geëist zou worden, dat de regeling der salariëring volgens de nieuwe kerkwetten werd aan vaard en de eed van loyaliteit aan het re giem zou worden afgelegd. Het kabinet heeft voorts besloten amnes tie te verlenen en geld- en vrijheidsstraffen te verlichten in gevallen waar kerkelijke personen reeds veroordeeld zijn, doch waar het vonnis nog niet ten uitvoer is gebracht. Het kabinet heeft geen mededeling gedaan over het aantal bij de nieuwe amnestie be trokken personen. Zuivering in het C.I.O. Het Amerikaanse vakverbond CIO heeft zijn constitutie zodanig veranderd, dat communisten uit hoge posities bij het CIO geweerd kunnen worden en het bestuur de bevoegdheid heeft om pro-communis tische vakverenigingen uit het verbond te stoten. De CIO heeft thans ongeveer zes millioen leden. Nader wordt gemeld dat besloten is de „United Electrical Workers", de grootste der „linkse" vakverenigingen uit te sto ten. Dit is de bond van arbeiders in de electrische industriën. Hoofdredacteur van „De Waarheid" vrijgesproken De vijfde kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende de aanklacht van dr. L. J. M. Beel, oud-minister van Binnenlandse Zaken, oud-minister-president en oud- Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, tegen het dagblad „De Waarheid", gedaagd in de persoon van de hoofdredacteur, de heer A. D. Schoonenberg, wegens beledi ging. In Juli had „De Waarheid" een artikel gepubliceerd in de vorm van vragen aan de regering en aan de officier van justitie te Den Haag, waardoor dr. Beel zich bele digd achtte. De officier van justitie had op 20 October een geldboete van 300,sub sidiair 30 dagen hechtenis en een voorwaar delijke straf van 3 maanden met een proef tijd van 3 jaar geëist. De rechtbank achtte de opzet van de be lediging niet bewezen en heeft de heer Schoonenberg vrijgesproken. OVERDAG TAMELIJK ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog en overdag meest zonnig weer. maar in de Noordelijke provincies nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Langs de Waddenkust matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid, elders zwakke tot matige Zuide lijke wind. Vannacht en morgenochtend opnieuw nachtvorst, die vooral in het Zuidoosten van het land zwaar zal zijn. 4 November: Zon op 7.39 uur, onder 17.07 uur Maan op 16.28 uur, onder 6.04 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 November: Hoog water: 2.21 en 14-35 uur. Laag water: 10.13 en 22.28 uur. Vrjjdag 4 November: Hoog water: 2.53 en 15.05 uur. Laag water: 10.52 en 23.02 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1