IJmuider Courant ponder Engeland Haarlems Dagblad Grote verwachtingen ten aanzien van samenwerking in de Unie „Zonder devaluatie zou ons land in een onhoudbare positie zijn geraakt" West-Duitse regering gaat resideren in Bonn Weerbericht 54e Jaargang No. 19390 qureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm, 5437, ftief. Redartie 5380, na 5 uur: 8061 (K 2560), jerrasweg 47. Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon Adv.tarieven op aanvr, bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom te DE ENGELSEN onwillig blijven om i j een verder gaande West-Europese inwerking te treden zulen de mogend- van het vasteland ertoe moeten over- zonder Engeland. Deze conclusie is in Matste tijd aï door menigeen getrokken. ieen heeft daar ongetwijfeld bij ge- -4 dat zulke aaneensluiting op het vaste nde Britse regering wel tot andere ge- Sten zou brengen. Het lijkt niet onmo- jm. Intussen hebben wij weer twee Keelden van Britse tegenstand gehad. -Parijs, in de conferentie van de Organi- van' Europese Economische Samen ging die men kort (en lelijk) als OEES ,-st aan te duiden, hebben de Ieren 'besteld een wereldconferentie over de ?:c:s toestand bijeen te roepen. De minister van Buitenlandse Zaken, Mc SL w;i er bij de Marshall-landen, Ame- Canada en alle landen van het ster- gebied op aandringen, een enkele Srnese markt met vrijhandel te stichten. aeiukkig weer eens een initiatief van •- kleine natie. Nederland heeft het Ierse Srstel voor die wereldconferentie onder- De Engelsen zijn er tegen omdat :';..aande wereldorganisaties als de U.N.O. 'dgjÉ internationaal monetair fonds erdoor .tóen worden gepasseerd. Viet alleen daarom. In een klaar en ■4ihartig betoog, dat men eveneens als datief-nemende uiting van een kleine kan zien. heeft de Nederlandse afge- -•rdiade dr. C. L. Patijn te Lake Success ^'verwondering geuit over de nadruk, die r-"e!and legt op nationale programma's «verwezenlijking van economisch even- -cht' Hij deed dat in de economische Emissie van de U.N.O. Hij waarschuwde üt te groot vertrouwen in "het volgen van (in nationale politiek ons in de greep van e economische autarkie zal houden, waar- Europa zulke treurige herinneringen weit uit het tijdvak tussen de twee wereld- triogen. Er zou zelfs nieuwe economische Rendering uit kunnen voortkomen. De tóe kans voor West-Europa ligt in een ,.uWe samenwerking. Want de dollar-crisis "vele landen is geen voorbijgaande ge- Zij heeft gevaarlijke blijvende iwjvw. en dit betekent dat de economi- .tó'grondvesten vooral van Europa iwhet eerst sinds vele eeuwen blijvend éi geschokt. „Dit is een toestand die om ifasiische maatregelen van de zijde der Europese landen vraagt", zei dr. Patijn, die .een of ander soort fusie" in West-Europa Noodzakelijk acht. Steramen die dit betoogden hebben zich 'inds 1945 in geleidelijk toenemend aantal Whoren tot in Mei 1948 in Den Haag een internationaal koor werd aangeheven, dat ca federatie van West-Europa riep. Sinds September zijn wij in de Straatsburgse era" beland. Helaas is, ofschoon vele En- van naam zich daarbij aangesloten i, de onwil der Britse regering zich gaan aftekenen. Als ik de ver wondering lees van dr. Patijn die een 1 knapste „coming men" is over de Ise toespitsing op nationale plannen, lerinnert zij aan de Engelse zakenman, die mij enkele dagen geleden zei: „Nu moeten wij een grote nieuwe export-drive (uitvóer- inzetten, maar wij weten niet, 1 wij beginnen moeten." En even later merkte hij op, met een glimlach: „Ik-heb aij enige jaren mogen verheugen in de lief belangstelling van het Ministerie vanBevoorrading, maar dat is nu bankroet bankroet in ideeën, bedoel ik." plegen hun verbintenissen in het Gemenebest als bezwaar tegen een vaste met het Europese Continent aan •{voeren. De onverenigbaarheid van die belangen is evenwel nooit bewezen. En terwijl de Europese aaneensluiting uitblijft a de beperkte werkings-duur van het Plan-Marshall voorbijglijdt komen wij in ïest-Europa in een steeds kwetsbaarder '«stand te verkeren.Vele mensen begrijpen aet dat volken aan andere gevaren dan iileen die der oorlogswapens blootstaan. Ofschoon dat in- het verleden vaak genoeg Dr. Patijn heeft een woord strproken, dat voor hen verhelderend zou "oeten zijn. Hij heeft gezegd: „Het is ver dagend van de Verenigde Staten te horen, «at de economische toestand in hun land raden tot gerustheid geeft. De kleine terug slagin het bedrijfsleven heeft dit jaar zulke astige terugslagen elders gehad, dat men ren gemakkelijk kan voorstellen wat zou in geval van een werkelijke de- Met andere woorden: wij zijn in '-e hoogste mate afhankelijk van de econo- arsche toestand in Amerika, terwijl wij jïten dat aaneensluiting van West-Europa öt deel der wereld op gezonde nieuwe frondslag zou brengen en de Amerikanen rrtf met nalaten, ons dat telkens weer on to ogen te brengen. ^Sommigen menen, er alleen langs eeono- srche weg te kunnen komen. Niet alleen hortende pogingen van de OEES maar W*. op zoveel kleiner gebied, de beproe- van Benelux bewijzen dat men -t doel niet bereiken zal door het nemen grote besluiten uit de weg te gaan. vroeger vaak geschreven, met be- -c&üng tot de politieke eenheid van West- ^ropa, over de sprong die men zou moeten j'-óffl. De paarden aarzelen voor de sprong. J wat zou de uitwerking van de politieke ^•emging (in federale vorm) zijn? Dat ff3 ^dwongen zou zijn tot economische ~jeensluiting te komen en dat men daar anders tegenover zou staan als men °®Mal tot dezelfde grote natie behoorde, jm daaruit zou de zekerheid van ge- «"schappelijke belangen worden gebo- s*aat men, onderhandelend over 3,« trr e kwesties, steeds tegenover elkaar -vreemdelingen, met al de overgeleverde ,ve' achterdocht en vooroordelen die j woord verbonden zijn. En met het bib kunnen nu wel een zake- Lfp^^werking beginnen en verdragen Ênifn' 1faar koe lang duren verdragen? a*s men er voordeel van heeft. En de wederpartij kunnen binnen sn vijf of acht jaar een overeenkomst ei» ,«Uw? verdragen met anderen sluiten, ln 'vVar zouden kunnen sturen, e W °rale TTr,,-e gast alleen het fede- "w:n^ kuif.enlands:- verdragen aan: zoaaerhjko state:: rkic-ri dat niet meer. P.n, ,ls °'e Politieke eenheid waarin de te™ w van het vertrouwen ligt. Met een ■;-:.n°_mi5c'n yevdrag, dat men met vreem- :-'r M fU^' ^an men die basis niet leg- We^H a^een tot volle samenwerking r°°y geen vreemdelingen meer voor ~.ar te zijn. tiiimL°Verfe^eyerde tegenstellingen op te dat is de kern van de moeilijk- Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoor» en Omstreken van cn «ÖpraJjte i^aartnuficöe <£cucant (2tnno Vrijdag 4 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Vraaggesprek met dr. Van Royen en drs. Roem Dr. Van Royen„De UNO zal zich op de borst kloppen" 's-GRAVENHAGE, 3 November. He denavond te 20.05 uur heeft over de zender Hilversum 1 een vraaggesprek plaats gehad met drs. Roem, vice-voorzitter van de re publikeinse delegatie en dr. J. H. van Royen, tweede ondervoorzitter van de Ne derlandse delegatie ter Ronde Tafel-confe rentie. De vragen werden gesteld door de heer P. Brijnen van Houten. Drs. Roem verklaarde in de loop van het gesprek: „De Ronde Tafel-conferentie is met suc ces geëindigd. Toen ik de 8ste Augustus op Schiphol kwam kon ik alleen zeggen, dat ik goede hoop had, maar dat er harde noten zouden zijn, die gekraakt moesten worden. Ik wil nu wel vertellen, dat ze wel eens heel hard zijn geweest, maar de wil van de partijen, met de waardevolle bij stand van de UNO-commissie, is onverzet telijk geweest en daardoor zijn wij er in ge slaagd om binnen de voorgenomen tijd de conferentie te beëindigen." Dr. van Royen zeide vervolgens: „Ook naar mijn mening zijn de. onder handelingen van de Ronde Tafel-conferen tie over het algemeen gesproken goed ver lopen, beter zelfs dan ik persoonlijk bij het begin van de conferentie verwacht had. Evenals de heer Roem wist ik. van te voren dat er harde noten gekraakt zouden moe ten worden. Dit is dan ook weliswaar het geval geweest, maar zonder dat het uitein delijk de goede verstandhouding tussen de drie delegaties heeft geschaad. Een belang rijke factor die hiertoe heeft bijgedragen, is naar mijn mening de persoonlijke om gang tussen de leden van de verschillende delegaties buiten de vergaderingen ge weest". Drs. Roem achtte de bereikte resultaten in overeenstemming met vroeger gemaakte overeenkomsten. Naar zijn mening loopt vanaf Linggadjati tot deze Ronde Tafel conferentie-overeenkomsten, hoewel kron kelig, toch een onafgebroken draad. Twee gedachten vormen immers van dat alles een grondslag, namelijk de volledige souverei- niteit van Indonesië en de samenwerking met Nederland, die uitdrukking heeft ge vonden in de Unie. Dr. van Royen verklaarde, dat hij een goede samenwerking niet alleen mogelijk, maar waarschijnlijk achtte. De voorwaar den voor die samenwerking zijn nu, dank zij het resultaat van de Ronde Tafel-confe rentie, in ruime mate aanwezig, en, wat belangrijker is, er bestaat aan beide zijden een wil tot samenwerking. Alleen die wil moet nog meer algemeen goed worden, zo wel bij Nederlanders als Indonesiërs. De laatste restanten van het wantrouwen in eikaars bedoelingen moeten verdwijnen. Drs. Roem zeide hierover: „Een samen werking heb ik altijd beschouwd als een levend en groeiend proces. Zijn de voor waarden aanwezig, dan is de bodem vrucht baar voor samenwerking. Blijkt straks de samenwerking te voldoen aan de ver langens van de partijen, dan groeit zij uit tot grotere mogelijkheden. Ik kan zeggen, dat wij deze goede richting opgaan." Dr. van Royen was van mening dat de in ternationale wereld de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie met enthousiasme zal begroeten. „Er zal zelfs, aldus dr. Van Royen, een neiging aan de kant van de UNO en in het bijzonder van de Veilig heidsraad bestaan om zich op de borst te kloppen en met de eer van wat er bereikt is te gaan strijken. Ongetwijfeld heeft de UNO-commisie als orgaan van de Veilig heidsraad, veel tot de goede afloop van de onderhandelingen bijgedragen en we zijn er mr. Cochran en zijn collega's dank baar voor. Maar laat men niet vergeten dat daarnaast de twee volken zich onder inner lijke dwang bevonden om niet langer in vijandschap te leven en een vreedzame op lossing te bereiken voor het tussen hen be staand geschil". Drs. Roem eindigde aldus: „Het enige wat ik nog zou willen zeggen is, dat ik persoon lijk groot vertrouwen heb in de toekomst, de toekomst van Nederland, de toekomst van Indonesia en de toekomst van de Unie." Dr. Drees: „Snelle ratificatie" De diplomatieke correspondent van ANP- Aneta had een onderhoud met de Neder landse minister-president, dr. W. Drees, waarin deze zeide: „Als wij er in slagen, de ter conferentie bereikte overeenkomst ten uitvoer te leggen in de geest waarin zij is opgesteld, dan zal daaruit naar mijn overtuiging een vruchtbare samenwerking tussen Nederland en Indonesië voortsprui ten". Van groot belang achtte dr. Drees het feit, dat op de conferentie twee dingen zijn bereikt: Een volledige overeenstemming in het Indonesische kamp tussen republikei nen en federalisten en de uiteindelijke overeenstemming tussen de Nederlanders en de Indonesiërs. Onder de gunstigste resultaten van de conferentie rekent dr. Drees het feit, dat het nauwe contact met de Indonesische leiders buiten de atmosfeer van spanning, die sedert het einde van de wereldoorlog in Indonesië heeft bestaan, vele Nederlan ders in staat heeft gesteld hen goed te leren kennen en op de hoogte te komen van hun ideeën omtrent een groot aantal onderwer pen. Dit bijna voortdurende contact en overleg tussen Nederlanders en Indone siërs is zeer belangrijk geweest, zo zeide hij, en heeft bijgedragen tot een veel be tere atmosfeer hier, dan zelfs met de beste bedoelingen in Indonesië mogelijk was. Tenslotte deelde de premier mede, dat een dringend beroep gedaan zou moeten worden op medewerking van het parle- heid. Dat dit Engelsen, vanouds geïsoleerd op hun eiland en meer uitsluitend in natio nale zin denkend dan enig ander volk, in het bijzonder van „de sprong" afkerig doet zijn is geen wonder. De naties van het vasteland zullen eruit moeten afleiden dat het initiatief ten deze niet uit Londen te verwachten is en dat zij zelf zullen moeten voorgaan om Londen de noodzaak te ver klaren. Zo laat de zaak zich nu aanzien. R. P. ment teneinde te bereiken, dat een zo be langrijke aangelegenheid als de ratificatie van de resultaten der conferentie vlug ge noeg zal kunnen geschieden om de over dracht van de souvereiniteit op of voor 30 December, gelijk overeengekomen is, mo gelijk te maken. Nieuw Egyptisch kabinet Hoessein Sirry Pasja, de Egyptische mi nister-president, heeft Donderdag een nieuw kabinet van partijlozen samenge steld, enkele uren nadat het vorige kabinet was afgetreden. Sirry Pasja is thans be halve minister-president tevens minister van Binnen- en Buitenlandse Zaken. Het vorige kabinet was een coalitie van Saadisten, Wafdisten, Liberalen, Nationalis ten en Partijlozen. Het werd in Juli ge vormd „om de huidige spanning tussen de partijen te verminderen en de weg te effe nen voor vrije verkiezingen op gezonde basis". Joegoslavië krijgt Amerikaanse vliegtuigen en benzine Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de Britse en Amerikaanse regeringen hebben besloten het verbod op de verkoop van vliegtuigen, vliegtuig onderdelen en benzine aan Joegoslavië op te heffen. Negentien doden bij vliegtuigongelukken Botsing boven het Kanaal; superfort verging bij de Bermuda's ^DARTMOUTH, 4 November (Reuter). Twee vliegtuigen van de RAF zijn bij nachtoefeningen boven het Kanaal neer gestort. Het zijn een viermotorige Lancas ter-bommenwerper, met een bemanning van zeven man en een Mosquito-gevechts- vliegtuig, met één piloot en een navigator. Het Zweedse schip „Patria" heeft mede gedeeld het wrak van een der toestellen ge vonden te hebben. Een reddingsboot is ge streken, om naar mogelijke overlevenden te zoeken. Ook had men een rubberbootje gezien, waarin zich echter niemand be vond. Een Brits vaartuig is op de plaats van de ramp aangekomen en heeft, naar gemeld, het logboek van een der vliegtui gen gevonden. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Luchtvaart heeft medegedeeld, dat er tot nog toe geen overlevenden zijn gevondep. Het zoeken zal echter intensief worden voortgezet. Amerikaans superfort neergestort Tien personen zijn om het leven gekomen tengevolge van het neerstorten van een superfort van de Amerikaanse luchtmacht in de zee nabij de Bermuda-eilanden. Het toestel hield een proefvlucht. Er waren naar gemeld veertien personen aan boord van het toestel, dat eerst in brand vloog en daarna in zee stortte. Het water veranderde plotseling in een vuur zee, toen de benzine in brand vloog. Het toestel viel neer op enige honderden meters afstand van een fabriek met duizenden liters zeer ontvlambare oliën. Vier inzit tenden brachten er het leven af. Truman's „schild tegen het communisme" Een welvaartsprogramma van tien punten ST. PAUL (Minnesota), 4 November (Reu ter.) In een rede ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest der stichting van de slaat Minnesota als een gebiedsdeel der V. S. heeft president Truman voor de Ame rikanen een nationaal program van tien punten ontvouwd, dat naar hij zeide „een hecht schild tegen het communisme" zou zijn. Truman verklaarde, dat het de plicht der regering was, krachtens de Ameri kaanse constitutie, de algemene welvaart van alle mensen en niet alleen van enkele bevoorrechten te bevorderen. De in het welvaartsprogram van presi dent Truman vervatte tien punten luiden: 1) boeren, evenals zakenlieden, behoren een billijke beloning te krijgen voor hun producten; 2) de arbeiders hebben recht op behoor lijke lonen en dienen op voet van ge lijkheid met hun werkgevers te onder handelen; 3) kleine handelscoöperaties dienen een redelijke kans op succes te hebben en moeten niet door monopolies worden verstikt; 4) de natuurlijke hulpbronnen moeten beschermd en ontwikkeld worden ten bate van allen en niet geëxploiteerd worden om wille van particuliere heb zucht; 5) ouden van dagen en invaliden moeten een zodanig inkomen hebben, dat zij niet afhankelijk zijn van liefdadigheid; 6) gezinnen moeten beschermd worden tegen verlies van inkomsten als gevolg van ongeluk, ziekte of werkloosheid; 7) de burgers dienen behoorlijk gehuis vest te zijn en hiervoor naar draag kracht te betalen; 8) gelijke kansen op ontwikkeling voor alle jonge mensen; 9) betere gezondheidszorg voor een ieder niet slechts voor enkelen; 10) alle Amerikanen dienen wettelijk ge lijke rechten en mogelijkheden te heb ben en op voet van gelijkheid deel te nemen aan het nationale leven, vrij van vrees of discriminatie Het woord is aan Gisteren is een drijvende bok begonnen de in de bergingshaven van IJmuiden aan de grond gezette Zweedse houtboot Kettyte lichten en leeg te pompen. Zoals men weet raakte dit schip onlangs in moeilijkheden toen het door een Zuidwesterstorm overvallen werd en de deklast in beweging kwam. De kabels van de drijvende bok hebben inmiddels hun werk gedaan; vanmorgen was de Ketty gelicht en na le zijn leeggepompt heeft 't schip de ankers gelicht. Het ivordt nu opgesleept naar Amsterdam Min is ter L ieftinck Gunstige invloed op de ontvangsten van het rijk Verschenen is de Memorie van Antwoord, waarin de regering de opmerkingen der Tweede Kamer over de rijksbegroting voor 1950 beantv/oordt. De regering is van mening, dat het nog te vroeg is een gedetailleerd oordeel te vellen over de invloed van het verschil in devaluatiepercentage van de Nederlandse gulden en de Belgische franc op de ontwik keling van de voor-unie tot volledige unie. De devaluatie heeft echter nieuwe factoren doen ontstaan, welke de verwerkelijking van de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse economische unie in zeker opzicht zullen vergemakkelijken. De regering kan de zienswijze van vele leden, dat men bij de beoordeling van de begroting minder naar de cijfers zal moe ten zien dan wel naar de intenties, die daaruit en uit de toelichting blijken, slechts voor sommige posten der begroting onder schrijven. Indien Nederland het voorbeeld van En geland en van zeer vele andere landen, die eveneens tot devaluatie ten opzichte van de dollar overgingen niet zou hebben gevolgd, zou ons land economisch in een onhoud bare positie zijn gekomen. Of de Engelse regering met een devaluatie van meer dan 30 procent te ver is gegaan, is een vraag, die zeer moeilijk is ie beant woorden. De regering heeft gemeend het zelfde percentage te moeten kiezen. Han delspolitieke gezichtspunten hebben daar bij de doorslag gegeven. Niet in de laatste plaats gold de over weging, dat onze betalingsbalanspositie ten opzichte van de z.g. harde valuta-landen dringend verbetering vei-eiste. De minister van Financiën betreurt het, dat de devaluaties niet in nauwer inter nationaal overlég zijn tot stand gekomen, waardoor deze wellicht in sterkere mate dienstbaar hadden kunnen worden ge maakt aan de oplossing van de gemeen schappelijke economsiche moeilijkheden der West-Europese landen dan thans het geval is. Zijn uitlating, dat de gulden goed op weg was een harde valuta te worden, is misver staan. Deze uitlating steunde op de voor uitgang die de economische en financiële toestand hier te lande vertoont. Zij had geenszins de strekking tot uitdrukking te brengen, dat de koers van de gulden tegen over de dollar reeds een evenwichtspunt' had bereikt. De minister van Financiën merkt voorts op dat hij geen verband kan zien tussen de door de regering gevolgde politiek ten aan zien van'de rente en de devaluatie. Deze politiek oriënteert zich zorgvuldig naar de rentevorming op de kapitaalmarkt. Deze laatste vertoont geen verschijnselen, die tot enige twijfel aanleiding geven aangaande de juistheid van de koers, die tot nog toe gevolgd wordt. De visie van vele leden, dat de als ge volg van de devaluatie te verwachten prijs- en loonsverhogingen de neiging zullen hebben aanvankelijk de uitgaven van de overheid in sterkere mate te beïnvloeden dan de overheidsontvangsten, acht de mi nister van Financiën te somber. Voorzover prijs- en loonsverhogingen onvermijdelijk zullen blijken, is de verwachting gewettigd, dat een belangrijk deei van de ontvangsten van het rijk hiervan vrijwel gelijktijdig een gunstige invloed zal ondergaan. De minis ter denkt speciaal aan de Omzetbelasting, de Loonbelasting en de Vereveningsheffing, die met nauwelijks twee maanden vertra ging de prijs- en loonbewegingen volgen. Ontzettende typhoon teistert Philippijnen Zoals gemeld, heeft een typhoon van ongekende hevigheid de Visayan-eilanden, die in het Zuidelijke gedeelte van de Philippijnse archipel zijn gelegen, geteis terd. Volgens de jongste te Manilla ontvangen berichten hebben minstens 27 personen het leven verloren en de aangerichte ma teriële schade wordt op tien millioen dol lar geschat. De Philippijnse autoriteiten vrezen dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn, daar van vele in het getroffen gebied geleden piaatsen nog niets is vernomen. De aangerichte verwoestingen zijn zo erg, dat zij de grootste zijn in de geschie denis der Philippijnen. Slechts de vernie lingen als gevolg van de oorlogshandelin gen in de tweede wereldoorlog waren erger. President Elpidio Quirino heeft het Philippijnse Rode Kruis verzocht zich met alle werkzaamheden, welke ten doel heb ben de slachtoffers van de storm te hel pen, te belasten. Frost: Verliefde vrouwen schrijven din gen die ze nooit zouden zeggen en verliefde mannen zeggen din gen die ze nooit in een brief zou den zetten. Ministerscomité van de Raad van Europa bijeen PARIJS. 4 November (Reuter). Don- derdag is te Parijs de bijeenkomst begonnen van het ministerscomité van de Raad van Europa. Er zijn aanwijzingen, dat de uiteindelijke beslissing over- de toelating van West Duitsland zal worden uitgesteld tot na een nieuwe conferentie van de drie bezettings- mogendheden, omdat de kwestie van toela ting van West-Duitsland tot de Raad van Europa nauw verbonden is met andere Duitse problemen. De ministers hebben op hun bijeenkomst van Donderdag besloten eerst het advies van de permanente commissie van de As- semblée bestaande uit vertegenwoordi gers van alle twaalf landen, de voorzitter en vier vice-voorzitters van de Assemblée in te winnen alvorens beslissingen te nemen over de toelating van nieuwe leden. De permanente commissie komt Maandag bijeen. In een door het comité na afloop van de vergadering uitgegeven communiqué wordt onder meer gezegd, dat het comité veran deringen van het statuut op het huidige tijdstip niet wenselijk acht, daar het sta tuut pas korte tijd van kracht is. Het comité is geen voorstander van het voorstel der Assemblée om het ledenaantal te verdubbe len. Het heeft besloten, dat deze zaak door de regeringen der betrokken landen be sproken dient te worden, waarbij men de permanente commissie zal moeten horen. Het comité komt vanavond weer bijeen. Ten laste van de rijksbegroting voor 1948 moeten nog worden gebracht uitgaven voor de Nederlandse delegatie in Batavia voor de onderhandelingen met de republiek, welke op f380.000 geraamd worden. Een deel van deze kosten zal door Indonesië moeten wor den gedragen. Socialisten vrezen dominerende positie van Rijnland in de federatie BONN, 3 November (Reuter). De West-Duitse „Bundestag" (Tweede Ka mer) heeft met 200 tegen 176 stemmen bij 3 onthoudingen besloten Bonn tot hoofd stad van de West-Duitse republiek te maken. Met de beslissing van de West-Duitse Bondsdag tot behoud van Bonn als de „voorlopige" hoofdstad der West-Duitse federatie is een politieke strijd teneinde gevoerd, die als geen voorgaande de ge moederen in het nieuwe regeringscentrum beroerd heeft. Adenauers regering heeft de strijd gewonnen, zij het met een kleine meerderheid. Voorstanders van Frankfort als voorlo- pige hoofdstad, in hoofdzaak socialisten, hebben steeds financiële motieven als ar gument aangevoerd. Frankfort had ruime accomodatie beschikbaar vooral nu daar het proces van terugtrekking der bezet tingstroepen gaande is. In Bonn daarente gen moest en moet ruimte voor regerings- bureaux nog worden geschapen. De strijd om de hoofdstad heeft zich vrijwel steeds afgespeeld achter een scherm van cijfers, waarbij de kostenberekeningen tientallen millioenen marken uiteen liepen. Het merkwaardigste is, dat pas aan het einde van een maandenlang dispuut een inder haast ingestelde parlementaire commissie betrouwbare cijfers bood. Dit heeft sterk de indruk gewekt, dat beide partijen hun werkelijke bedoelingen achter financiële motieven hebben willen camoufleren. De socialisten en een groot deel der Beieren hadden namelijk een afkeer van Bonn om dat het regeringscentrum daar in het machtigste land van de federatie zou lig gen, namelijk Noordrijn-Westfalen, dat een vierde deel van de financiële kosten moet dragen. Te meer daar dit land politiek een christelijke meerderheid bezit hebben de socialisten alles gedaan om te voorkomen, dat regering en parlement aan de Rijn zou den zetelen. Door de vestiging in het socialistische centrum Frankfort meenden zij eventuele aspiraties van het Rijnland tot dominering in de federatie te dwarsbomen. Zij hadden daarbij de practische voordelen van Frankfort aan hun zijde. De Beieren heb ben onomwonden te kennen gegeven, dat Bonn naar hun smaak „te Pruisisch" was. De hoge commissarissen hebben generlei invloed op de Duitse beslissing uitgeoefend. Zij hebben veeleer lijdzaam verklaard, dat zij zouden volgen waarheen de Duitse re gering zou believen te gaan. De Bondsdag heeft door het symbolische besluit, dat Berlijn weer hoofdstad zal v/orden zodra daar verkiezingen in geheel de stad mogelijk zullen zijn, het voorlopige karakter nog eens de nadruk willen geven. Dit neemt evenwel niet weg, dat in Berlijn de vinnige strijd tussen Frankfort en Bonn, waarbij uiteraard zakelijke belangen een grote rol hebben gespeeld, met wantrou- Hijsbok ingestort tijdens beproeving Donderdagmiddag zou op een scheeps werf te Sliedrecht een nieuwe drijvende hijsbok, vervaardigd voor Joegoslavië, be proefd worden. Toen een last van ongeveer 360 ton in de takels hing, stortte het boven ste gedeelte van de bok met oorverdovend lawaai naar beneden. Een veertigtal per sonen, onder wie arbeiders, technici en bouwers, kon zich nog tijdig uit de voeten maken. De bovenbouw van de hijsbok, welks capaciteit groter was dan de destijds verongelukte „Ajax", welke door dezelfde firma werd vervaardigd, is nagenoeg ge heel vernield. wen gevolgd is. Velen vrezen dat de over grote ijver der voorstanders van beide zij den ten dele verklaard moet worden uit de heimelijke hoop, dat de „voorlopige" situatie zeer lang zal duren. Grote trek naar Bonn Kanselier Adenauer glimlachte gélukkig, toen de beslissing bekend werd. Men is van oordeel, dat Adenauers vasthoudend heid de enige factor is die werkelijk de doorslag heeft gegeven. Alle regeringsbureaus, die thans nog in Frankfort werken, zullen naar Bonn wór den overgebracht. Onder meer hierdoor zal in Bonn ongeveer 50.000 vierkante me ter kantoorruimte nodig zijn. Voorts zullen 20.000. personen, die direct of indirect met de regering verbonden zijn, in Bonn on dergebracht moeten worden. Dit zal ten minste een jaar duren. Het personeel van het geallieerde hoge commissariaat, onge veer 2000 personen, zal eveneens naar Bonn moeten verhuizen. Builen het parlementsgebouw wachtte een aanzienlijke menigte op het bekend worden van de uitslag. Vooral de zaken lieden toonden zich verheugd. Nobel-prijzen voor natuur- en scheikunde toegekend De Japanse professor Hideki Yoekawa is de Nobelprijs voor natuurkunde toe gekend, zo wordt officieel te Stockholm medegedeeld. De toekenning geschiedde wegens zijn theoretische onderzoekingen op het gebied der kernenergie. De Nobelprijs voor scheikunde is heden toegekend aan prof. William Francis Giaugue uit Berkeley (Californië). Hij kreeg de prijs in het bijzonder wegens zijn onderzoekingen naar de gevolgen van bui tengewoon lage temperaturen op bepaalde belangrijke elementen en wegens ander wetenschappelijk werk op het gebied van de chemische thermo-dynamica. De Zweedse academie voor de letteren heeft besloten dit jaar geen Nobel-prijs voor litteratuur uit te reiken daar geen der candidaten de absolute meerderheid ver kreeg, zoals door de statuten wordt geëist. (De literatuurprijs voor 1948 werd toege kend aan T. S. Elioi. de in de V.S. geboren genaturaliseerde Engelse dichter). WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden, voornamelijk in de Noordwestelijke helft van het land. Langs de Waddenkust tijdelijk krach tige wlr.d tussen Zuidwest en Zuid. Elders zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht en morgenochtend op nieuw op vele plaatsen nachtvorst, voornamelijk in het Zuidoosten van het land. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 4 November: Hoog water: 2.53 en 15.05 uur. Laag water- 10.52 en 23.02 uur. Zaterdag 5 November: Hoog water: 3.21 en 15.34 uur. Laag water: 11.22 en 23.36 uur. 5 November: Zon op 7-41 uur, onder 17.06 uur Maan op 16.40 uur, onder 7.18 uur (Volle maan)

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1