2. 7. 9. Wetsontwerp op de materiële oorlogsschade is aangenomen Persreflexen over de Ronde Tafel-conferentie „JaMiiet" fihg 4 November 1949 ■fffnE KAMER schillende wijzigingen zullen een hogere uitgave jn totaal 150 a 300 miliioen gulden vergen js ome parlementaire redacteur). tweede Kamer heeft Donderdagmid- wetsontwerp op de materiele oor- 1fj. zonder hoofdelijke stemming men Geen enkel lid heeft zich er «klaard. hoewel de minister van P verieden week heel wat te horen Sn heeft over het feit, dat geen in- jjvergoeding zal worden verleend. aar deze ommekeer? In de achter ïïtnde dagen is er een nauw contact Sftussen de commissie van voorbe- - de bewindsman over de talrijke en de oewuiuo Hnlc amendementen. Tijdens de be- 'j.«on zijn er verscheidene inge- doch ne regering heeft er ook heel Crtoiomen. Het gevolg is geweest Meen aantal veranderingen in het SJrp is aangebracht, die het rijk e berekening tussen de 150 en 300 be g*n zullen kosten' Dat is olic a riven geweest. liddag kon de Kamer zich I* aan de behandeling van de overge- S amendementen zetten. Er waren nog Z weinig geschilpunten overgebleven, hiervan wierp al dadelijk de heer Van Metering (C.H.) op. Hij had een -dement ingediend om aan Nederlan- fdie in Indonesië schade hebben ge- op bepaalde voorwaarden vergoeding akennen. Minister Lieftinck ontraadde aming van dit wijzigingsvoorstel, om- iet in de practijk niet uitvoerbaar is. •"kan namelijk een voor Nederland be- ■ie wet niet toepassen op de onder ge wildere omstandigheden levende Ne gers in Indonesië en bovendien is Meen schade-enquête ingesteld. waren de heren IJsselmuiden fj).), Hoogcarspel (C.P.N.) en jHa'gen (P.v.d.A.) 'het hiermede eens, i'ioch vonden vooral de beide laatst eden het onbillijk, dat voor deze niets gedaan wordt. De mogelijk- idaartoe kan geopend worden door het fen van voorzieningen buiten de wet jj materiële oorlogsschade om. De heer scai'spel diende een motie in, waarin ^ster uitgenodigd wordt een zodanige ding te ontwerpen. De Kamer besloot solie op een nader te bepalen dag te adelen. De heer Van de Wetering trok njp zijn amendement in. iminister deelde op een desbetreffende ij van de heer Hoogcarspel mede, dat p het'standpunt staat, dat de getroffen oners in de geannexeerde gebieden op [overeenkomstige wijze geholpen moeten rien als de Nederlanders. v/as nog een g'roep van de bevolking, «maar de bijzondere belangstelling van Kamer uitging, namelijk de personen, lich gedurende de bezetting on-Neder- pishebben gedragen. De heer Hoog- rspe 1 (C.P.N.) had een amendement tdiend om hen van de vergoedingen uit sluiten, Deminister verklaarde zich ertegen. De lissing over de vraag zo zeide hii Iemand zich op on-Nederlandse wijze s!tgedragen, behoort niet aan de admi- iratie te worden overgelaten. Bovendien ihj van mening, dat het belang van het dgemoeid kan zijn met de wederopbouw 1st herstel van de bedrijven van zulke (bk de heren IJsselmuiden (K.V.P.) ij Hagen (P.v.d.A.) en Beernink ;i?den de opvatting, dat het amende- nl niet aangenomen moest worden en Somdat geen dubbele straf opgelegd kan rden. Dellieer Van der Feltz (G.H.) zette |..:'^Ice' van Sandgate oij Folkestone •J de laatste stormen en de zware zee- J l-^air het gevolg van was dusdanig en beschadigd dat men vreest, lofi' zee za-i storten als niet >9 fondsen beschikbaar gesteld wpr- ,e funderingen te herstellen en - «erken. De raad van Folkestone is fcjan meJlin0 dat de gelden daartoe gering gevoteerd moeten wor- hffetij een deputatie naar de minister gezonden om op é'ttp aan te dringen. Een tin rinU uföebrokkelde kasteel, m door Hendrik VIII werd ge- iepf "l l806 werd gerestaureerd. van het bouwwerk doet thans ms museum dienst. tjenda voor Haarlem tllb ,?,UDAG 4 NOVEMBER 3<J!t?;rellV!straat 13: Haarlems SfcS. p.' lczin§ dr- H. Schroder. onenhÜ enk: Nederlandse Vrouwen- 8' Snofï^w Ver§a^ering. 8 uur. Nassau- feFewnT» eginS preker A. E. de Witr. WnUtL y11!'; Gebouw De Goede Tem- ';t Licht" s Vereniging van Spiritisten acht" ïo'; Luxori ..Kennismaking b rode cpC 1- 7 en 9-15 uur. City: PUS S aies alle lcaft-. 2.15. 4.30, :^'2.30 7 „J ni?aarne: «Noodlottige reis", ^vaar" „Pauline S Jietife-2'30, 7 en 915 uur- Rem- Berlin V 2' 4-15' 7 en 915 u- pSliUr.' express", 18 j., 2, 4.15, 7 en *M2Pag 5 NOVEMBER Ch! •Boefje". 8 uur. Brink- bazar 9 lstisch Centrum „Het C,v^voorstei ingeir'Bioscopen: Middag' daartegenover uiteen, dat het wetsontwerp geen recht op schadevergoeding erkent, doch van de verlening van een gunst uit gaat. Welnu, gunsten wenste hij niet aan de collaborateurs te geven. Hij zou voor het amendement stemmen, als daarin nog een wijziging werd aangebracht. De heer Hoogcarspel had daartegen geen bezwaar en nam in zijn voorstel op, dat geen vergoeding toegekend zal worden aan hen, „die door een der organen van de bij zondere rechtspraak bij onherroepelijk von nis zijn veroordeeld". De communist kreeg behalve zijn partij genoten slechts de heren Van de Feltz cn Ritmeester (V.V.D.) mee. De Kamer ver wierp het amendement met 78 tegen 7 stemmen. De heren Van den Heuvel (A.R.) en Van der Feltz kwamen nog eens op voor hen, die een eigen huis bewoonden. Eerstgenoemde verdedigde een amendement dat jot strekking had een einde te maken aan de toestand, dat bij de berekening van de vervangingswaarde een aan elkaar ge bouwde woning annex bedrijfspand in on gunstiger zin behandeld wordt dan een woning en bedrijfspand, die los van elkaar staan. De heer Van der Feltz kwam met een amendement om integrale vergoe ding toe te kennen, wanneer de vervan gingswaarde in Mei 1940 van een eigen woning ten hoogste 15.000 bedroeg, van een eigen woning met bedrijfspand maxi maal 24.000 en van een eigen schip maxi maal 27.000, in plaats van respectievelijk 5000, 8000 en 9000, zoals in het wets ontwerp is bepaald. Daarvoor was de minister niet te vinden. Deze categorie is al in aanzienlijke mate tegemoet gekomen, zo betoogde hij. De amendementen vond hij daarom onredelijk. De heer Van den Heuvel trok het zijne toen maar in. De heer Van der Feltz hield voet bij stuk, doch zonder gunstig resultaat. De Kamer verwierp zijn amendement bij zitten en opstaan. Ook de heer D r o e s e n (K.V.P.) boekte geen succes met een door hem ingediende motie. Artikel 100 van het ontwerp bepaalt, dat de minister in bijzondere gevallen namelijk wanneer toepassing van het wets ontwerp bij zeer ernstige schadegevallen tot grove onbillijkheid leidt een hogere uitkering kan verlenen dan de wet toestaat. De heer Droesen wilde deze machtiging uit gebreid zien tot de gevallen van onvoldoen de herstel van de sociale en economische toestand van de oorlogsgetroffene. De minister noemde dit amendement overbodig en niet zonder gevaren. De (heer Droesen trok het toen maar in. Hij zou toch geen steun van de Kamer gekregen hebben. De minister zegde bij de behandeling van één der artikelen nog toe, dat „zoveel mo gelijk" algemene regelen uitgevaardigd zul len worden voor de vergoeding van be- drijfsuitrustingen. De moeilijkheid is, dat hij daartoe alleen maar in staat is, als er sprake is van homogene groepen van scha degevallen. Ook Walcheren zal zijn bijzondere aan dacht genieten. Opvarenden van de „Water man" komen morgen thuis Het troepenschip „Waterman" wordt in de loop van hedenavond in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping van de opvarenden begint Zaterdagmorgen om negen uur. De ontscheping van de opvarenden van het s.s. „Empire Brent", dat eveneens met repatriërende, troepen uit Indonesië naar Nederland onderweg is, geschiedt op Don derdag 10 November in de haven van Am sterdam. Dinsdag begint Tweede Kamer aan begroting 1950 Volgend jaar vergaderingen in de Ridderzaal (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer besloot in haar Don derdagmiddag gehouden vergadering op Dinsdag 8 November met de behandeling van de Rijksbegroting voor 1950 te begin nen. De voorzitter zeide, dat hij dan tevens aan de orde zal stellen de nota van minis ter Lieftinck over de gevolgen, die de de valuatie voor ons land heeft. Woensdagmorgen om half twaalf komt de Kamer in een besloten bijeenkomst bijeen voor een bespreking van de plannen tot verbouwing van het Kamergebouw. Men denkt in het begin van het volgend jaar met de uitvoering dezer plannen te beginnen. De Tweede Kamer zal dan zo lang in de Ridderzaal bijeenkomen. Lagere prijzen voor varkensvlees Zoals reeds is medegedeeld, zullen met in gang van 6 November nog alleen maximum verkoopprijzen gelden voor varkensvlees cn voor uitsluitend uit varkensvlees bereide vleeswaren. Vlees en beenderen van runde ren. schapen, geiten en paarden mogen dus tegen vrije prijzen verkocht worden. De nieuwe maximumverbruikersprijzen zijn per kg.: (tussen haakjes de oude maximum prijs): fricandeau f3 if 3,40); magere lappen f3 (f3.40); carbonade f2,70 (f3,20); vers vet spek f 1,90 (f2,60); vers mager spek f2.10 f2,60); kinnebaklappen f 1,90 (f2,60); vette lappen f 1,90 (f2,60); poten f0,80 (fl,20>: staarten f0,80 (f 1,20) en rauw vet f 1,90 f2,60). Voorwaardelijk goedgekeurd var kensvlees mag tegen ten hoogste f 1,65 (f2) per kg. worden verkocht. De prijs voor poulet en gehakt is gelijk gebleven, namelijk f 2,20. Voor vleeswaren, uitsluitend bereid uit varkensvlees, gelden de volgende maxmum- verbruikersprijzen per 100 gram: bacon met zwoerd f 0,33; bacon zonder zwoerd f0,38; blaasham f 0,45; boerenham f 0,42; gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek f 0,22; ge kookt mager spek met zwoerd en gerookt mager spek zonder zwoerd f0,32; gerookt mager spek met zwoerd f 0,29; mager pekel spek f 0,24; procureurspek f 0,35; gekookte achterham f0,43; gekookte schouderham f 0,38; gekookte staartham f0,47; hampunten en nootham f 0,40; rauwe staartham f 0,44, verse worst, uitsluitend bereid uit varkens vlees f 0,25. Landelijke Benelux-manifestatie Teneinde de spoedige totstandkoming der economische unie te bevorderen wordt in de hoofdstad onder auspiciën van het Co mité Benelux 's-Gravenhage op Vrijdag 18 November des middags om 4 uur in de grote aula van het Indisch Instituut een grote landelijke Benelux-manifestatie ge houden. De vergadering wordt voorgezeten door jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Profes sor G. A. Ph. Weijer zal spreken over „Het algemeen aspect van Benelux". Professor dr. G. M. Verrijn Stuart behandelt „Het monetair aspect van de Benelux". Confectie-industrie vraagt vrije import vari stoffen In de Nederlandse confectie-industrie werken op het ogenblik 50.000 arbeiders. De omzet over 1949 wordt geraamd op 500 miliioen gulden, waarvan 400 miliioen op rekening komen van de export. De confectie-industrie beschikt over de ap paratuur om haar export te verhogen. Een groot deel van de industrie heeft het per centage van 1939 nog niet bereikt. Door de devaluatie zal de vraag naar confectie in Nederland groter worden, hoewel er reeds tekenen zijn, dat het verzadigings punt is bereikt. Op het ogenblik worden er besprekingen gevoerd met de regering om de import van buitenlandse stoffen in Nederland vrij te krijgen per 1 Januari, waardoor voor de export nieuwe moge lijkheden zullen ontstaan. De regering zou niet afwijzend tegenover dit verzoek staan. Goederentrein ramt olietrein bij Coevorden Grote ravage Donderdagmiddag om even over vijven zijn op het traject Coevorden-Gramsbergen twee treinen op elkaar ingereden. Een goe derentrein komende uit de richting Coe vorden botste tegen een stilstaande olie- trem van de B.P.M. De botsing is vermoe delijk het gevolg geweest van een verkeer de stand van de wissels. De twee locomo tieven werden geheel in elkaar gedrukt. De wagens ontspoorden en kwamen door el kaar te liggen op de rails. Enkele rolden van de berm af op een weiland naast het spoorwegemplacement. Van een der olie wagens werd de tank door de kracht dei- botsing van de wagen afgeslagen. De ma chinisten konden nog bijtijds van de machi nes springen. De botsing geschiedde precies op de spoorwegovergang in de weg Gramsbergen- Coevorden. Het wegverkeer moest worden omgeleid en wel van Gramsbergen via Hol- then naar Coevorden. Het spoorwegverkeer Coevorden-Zwolle was geheel gestremd. De twee locomotieven, zes wagons van de goederentrein en vier van de olietank- trein stonden buiten de rails. Bunschoter polder wordt onder water gezet Veldmuizen hebben de helft van de oogst opgegeten De Bunschoterpolder, die in het laatste oorlogsjaar op bevel der Duitsers onder water werd gezet, heeft lange tijd nodig gehad om zich te herstellen. Thans lijden de boeren onder een grote aanval van een nieuwe vijand, de veldmuis, die reeds ern stige schade heeft aangericht. In de Eem- nesserpolder werd 70 procent van de oogst door de muizen verorberd, in de Bunscho terpolder meer dan 50 procent. Men is nu voornemens het kwaad te bestrijden door een nieuwe inundatie van de polder. Het waterschap gaf reeds toestemming hiertoe, doch daar voor deze inundatie het waterpeil van het IJselmeer enkele dagen moet worden verhoogd, moet ook van de desbetreffende autoriteiten goedkeuring en medewerking worden verkregen. De nieuwe burgemeester van 's Graven- hage, mr. F. M. A. Schokking, zal Vrijdag 2 December in een buitengewone vergadering van de gemeenteraad geïnstalleerd worden. Haarlems Gemengd Koor gaf opera-concert Haarlems Gemengd kooi- heeft succes met zijn operaconcerten; evenals op de beide vorige liep de concertzaal vol. 't Zal ondertussen voor velen wel een tegenval ler geweest zijn dat. men niet de tenor Jan van Mantgem te horen kreeg, doch dat in zijn plaats Chris Seheffer optrad. Overi gens is deze een zeer verdienstelijk zanger die over fraaie stemmiddelcn beschikt. Voor het Italiaanse opera-genre is hij als geknipt; daarin weet hij uitstekend te woekeren met zijn „sotto voce" en als hij daarbij met wat spel zijn prestaties leven dig kan maken, zoals in de fragmenten uit „Traviata" en „Rigoletto", dan is hij bij machte een zeer suggestief resultaat te be reiken. De „Gralserzahlung" uit Lohen grin en de aria van Max uit „Der Frci- schütz", die hij beide van 't blad zong, waren minder overtuigend, ten dele we gens tekort aan voordracht en ten dele wegens een te galmend gebruik van de volle stem. De sopraan Greet Koeman had een goede avond: vooral de „Juwelen-aria" uit „Faust" was een knap staaltje van zang cultuur en opera-dynamiek; zij wist met sobere voordracht deze merkwaardige scène uit Gounod's opera waar te maken. In duetten uit „Traviata" en in fragmen ten uit „Cavalleria Rusticana" kon men in haar ook de opera-zangeres waarderen, bij wie het zingen niet lijdt onder de impuls van de dramatiek. Jan Booda liet door zijn koor de avond stralend openen met het „WacK auf" en het slotkoor uit Wagner's „Meistersinger"; hij bespaarde echter wijselijk dc hoge c aan zijn sopranen. Verder zong het vrouwenkoor beweeg lijk maar tamelijk robuust het „Spinkoor" uit de „Vliegende Hollander". Tezamen met'de solisten gaf II.G.K. een fragment te horen uit „Traviata". Uit „Faust" ging het plechtige slotkoor en uit „Cavalleria" de aanhef en met mede werking van Greet Koeman het effect volle „Kerkkoor", waarmee de avond be sloten werd. Hel publick wist deze laatste prestatie van koor, soliste en begeleidster zeer op prijs te stellen. Ja, ook dc begeleid ster, mej. Emmy van Eden, die de hele avond op de vleugel als 't ware het orkest verving, met vlot, accuraat en krachtig klavierspel. JOS. DE KLERK. Dat laaiende branden op de maag, dat U elke maaltijd tot een obsessie maakt. Maar aan dat lijden kunt ge toch dadelijk een einde maken! Neem bij de minste aan wijzing van zuurbranden op de maag. een of twee Rennies. Innemen zonder water of wat ook - gewoon maar laten smelten in de mond en die brandende pijn verdwijnt als bij toverslag van de ene minuut op de andere. En Rcnnies smaken nog lekker ook- Zorg er voor. altijd een paar Rennies bij U te steken. Om zelf gewapend te zijn bij de eerste aan val van zuurbranden ofom een Uwer disgenoten te helpen. Rennies worden uit sluitend verkocht bij Apothekers en Drogisten. (Adv Op de naamdag van St. Hubertus, schutspatroon van ruiters en jagers, hield de Eindhovense Jachtvereniging gisteren in samenwerking met de Veluwe Hunt haar Hubertus-jacht. En zoals de traditie dat wil konden de ruiters hun hart ophalen aan het genot van een lange galop door het herfstige land achter de joelende meute. Men ziet op dit plaatje de huntsman zijn honden naar het begin van de „slip", het kunstmatige vossenspoor, brengen. Gematigd optimisme De resultaten van de Ronde Tafel-confe rentie zijn door de Nederlandse pers in het algemeen met een gematigd optimisme ont vangen, waarbij de nadruk vooral op ge matigd moet vallen. Men is zich te zeer bewust, dat het niet gaat om de algemene formules, waarover men tenslotte tot overeenstemming is ge komen, doch wel om de wijze, waarop in de komende tijd het papieren accoord in een daadwerkelijke samenwerking kan worden omgezet. Het Algemeen Handelsblad (lib.) schrijft naar aanleiding daarvan: „Op papier is veel materiaal verzameld, dat bij een loyale en richtige hantering van beide zijden een belangengemeenschap kan bevorderen en doen uitgroeien, die, mits zij slaagt, sterker en duurzamer zal kunnen worden dan de resoluties, statuten en char ters, waarop zij formeel is gegrondvest. Bij dit alles zal de morele factor zwaar moeten wegen: dus de trouw aan gedane beloften. Tussen twee souvereine staten zijn sancties, behalve oorlog, die niemand wenst en die internationaal tot ernstige verwik kelingen zou leiden, niet mogelijk. Maar wel een appèl aan de goede trouw, zonder welke de partijen ook haar politiek en eco nomisch crediet in de wereld, die zij zo nodig hebben, zouden verliezen." Pieter 't Hoen in Het Parool (onafh. soc.) sluit de ogen niet voor het feit, dat het Ne derland was dat de meeste concessies deed en dat dit voor sommige groepen moeilijk valt te aanvaarden: „Als de regering straks aan het parlement om goedkeuring van dit compromis komt vragen, zal voor de ratifi catie twee-derde van de volksvertegen woordiging haar stem moeten geven. Men kan er op rekenen, dat de communisten die slechts gebaat zijn bij een „oplossing", die van Indonesië een Russische vazalstaat zou maken opnieuw de hand zullen rei ken aan de bibberende onheilsprofeten, de gezagsfetisjisten en degenen, die tegen al les wat nieuw is „neen" zeggen, omdat het niet volgens hun perfecte recept tot stand is gèkomen. Vertegenwoordigt dit hetero gene gezelschap op het ogenblik meer dan een derde deel van ons volk? Het is niet aan te nemen." „Het ontworpen Unie-statuut schept een bondgenootschap. Een bondgenoot, die zwak, arm en miserabel is, is waardeloos. Daarom is het bijzonder toe te juichen, dat o.m. overeengekomen is, dat de terugtrek kende Nederlandse troepen hun militaire uitrusting achter zullen laten. Daarenboven is andere materiële hulp eveneens dringend en op korte termijn nodig. Enige grote scheepsladingen textiel b.v. zouden belang rijk kunnen bijdragen om de regering van de R.I.S. in staat te ^tellen in de nijpende kledingnood te voorzien." Het orgaan van. de Partij van de Arbeid, „Het Vrije Volk" is al evenmin als „Het Parool" beducht, dat de oppositie de uit voering van het verdrag onmogelijk kan maken: „De ter conferentie gesloten overeen komsten behoeven de goedkeuring van de volksvertegenwoordigingen in Nederland en Indonesië. Men kan niet voorspellen hoe zij zullen oordelen. Het zou een ramp zijn. als hier of ginds de goedkeuring niet werd verkregen. Wij geloven, voor wat de Ne derlandse volksvertegenwoordiging betreft, niet, dat zij de verantwoordelijkheid voor een mislukking op zich zou durven nemen". Dat neemt niet weg, dat ook zij die ove rigens het beleid van de regering geduren de de laatste maanden gesteund hebben, zich er rekenschap van geven, dat verwe zenlijking van bepaalde punten uit de over eenkomst grote offers van ons volk vergt. De Nieuwe Rotterdamse Courant (lib.) schrijft bijvoorbeeld: „De wijze, waarop de ambtenaren in In donesië er af zijn gekomen, zal ongetwij feld sterke reacties uitlokken (nog onge acht de mogelijkheid om de gevolgen van de ontwerp-overeenkomst voor de ambte naren aan Nederlandse kant op te vangen). De regeling van de militaire zaken bevat bepalingen, welke inzonderheid voor vele rechtstreeks betrokkenen, vooral van Ma rine en K.N.I.L., zwaar te verteren zullen zijn. Hetzelfde geldt voor het zelfbeschik kingsrecht." Ook De Maasbode (R.K.) is van mening, dat de „vele, zeer vele concessies het voor ons land moeilijk maken het accoord blij moedig te aanvaarden", doch stelt evenzeer vast, dat ter conferentie „de basis voor het zo bitter noodzakelijke vertrouwen werd gelegd". Het Amsterdamse Rooms-Katholieke blad „De Tijd" ziet naast voorwaarden, waarvan men zich afvraagt of ze vrucht bare gevolgen zullen hebben" ook veel „waarvan men de overtuiging kan koeste ren, dat het het beste is, dat onder de ge geven omstandigheden redelijkerwijze be reikbaar was". Op het gebied der schuldverhoudingen verklaart „De Tijd": „het heeft Nederland er toe gebracht niet minder dan 2 milliard van zijn schulden te laten vallen, een gru welijk hoog bedrag weliswaar, maar toch niet een bedrag waarvan men schrikt, wan neer men zich er tijdig rekenschap van heeft gegeven, dat een economisch levens vatbaar Indonesië ook voor Nederland be langrijker is dan een zich leeg betalend In donesië, dat bezwijkt. Het militaire ac coord wordt „een van de minst glorieuse momenten in dit hele geding" genoemd. Professor C. P. M. Romme beroept zich vanmorgen in zijn „Volkskrant" op zijn volslagen tijdsgebrek, dat hij pas vandaag commentaar levert op de historische dag van eergisteren. Hij waarschuwt, dat men niet moet verwachten dat alles in den be ginne van een leien dakje zal gaan; „De vraag rijst: zal de vrijheidsgave, de naar onze diepe overtuiging noodzakelijke vrijheidsgave van-hier-uit, ginds voor en door de volken verwerkt worden tot we zenlijke vrijheid? Of de vraag spoedig zaL kunnen worden beantwoord, dan wel dat daarvoor een termijn van enkele jaren nodig zal blijken te zijn, lijkt vandaag de dag onzeker. Wel is zeker, dat, wie deze ontwikkeling wil peilen, daarbij zal moe ten pogen te onderscheiden tussen wat v/el en wat niet tot de categorie van de overgangsmoeilijkheden moet worden ge rekend. Dat deze laatsten zullen komen, staat vast: zij zijn aan grote historische gebeurtenissen onvei-brekelijk verbonden". Tenslotte vermelden wij nog de com mentaren van twee bladen die diametraal staan tegenover het beleid, zoals dat ten opzichte van Indonesië werd' gevoerd. Twee tegenstanders van de regeringspoli- tiek dus, maar welk een verschil in uit gangspunt! „Trouw" (christ. nat.) schrijft: „Nederland draagt de souvereiniteit over. Dat betekent, dat de „nieuwe rechtsorde", waarvan art. 208 der Grondwet spreekt, wordt gevestigd. Maar de eis der Grond wet, dat er daarvoor moeten zijn „waar borgen voor de rechtszekerheid, de funda mentele menselijke rechten en vrijheden en deugdelijk bestuur", is niet vervuld. Er is geen enkele waai-borg. Wij leveren de zaak uit aan Soekarno en de zijnen, van wie de Nederlandse regering reeds over lang heeft beweerd, dat zij onbekwaam of onwillig waren dergelijke waarborgen te leveren. Dat is dus in strijd met de Grond wet. De militaire regeling, waardoor de basis der Koninklijke Marine in Indonesië als mede die marine zelf gedurende de tijd, dat zij daar nog blijft, onder het gezag dei- Indonesische regering komt, is afschuwe lijk". En „De Waarheid" (C.P.N.): „Zou u zeggen, dat Nederland zelfstandig is, als Den Helder de marine-basis van een vreemde mogendheid was? Net zo min kan Indonesië zeggen, dat het de zelfstandig heid heeft verkregen, als de centrale ma rine-basis Soerabaja onder vreemde heer schappij blijft. De Nederlandse koloniale imperialisten hebben in Den Haag voor Wailstreet gebogen. Zij hebben afstand moeten doen van elke zeggenschap over de Indonesische!grondstoffen, die naar Ame rika en daaraan onderhorige landen wor den vervoerd. De voornaamste eis van het Nederlandse volk moet derhalve thans blij ven: onmiddellijke en onvoorwaardelijke terugtrekking van de troepen". Indonesische stemmen De eerste Indonesische reacties zijn al evenzeer als de NederJandsè van gemengde aard. Het Republikeinse blad „Merdeka" bijvoorbeeld is niet bevredigd: „De souvereiniteits-overdracht, die vol gens de Nederlandse belofte onvoorwaar delijk en volledig zal geschieden, is in feite voorwaardelijk en niet volledig. Het zal ons niet verwonderen, indien de overeen komst over Nieuw-Guinea door het volk en de partijen hier te lande met boze ge voelens ontvangen wordt. Het verwondert ons ook niet, indien men de Nederlandse houding ten aanzien van Nieuw-Guinea een poging noemt om een nieuw bolwerk op te bouwen, aangezien Nederland ge noodzaakt is het oude bolwerk te verlaten. Het is ook begrijpelijk, dat hierdoor het wantrouwen weer aangewakkerd kan wor den, welke alle mogelijkheden tot samen werking tussen Nederland en Indonesië zal kunnen doden". „Het Dagblad" daarentegen toont zich bezorgd over het beperkte aantal tot rege ren bekwame krachten waarover de Indo nesische regering naar zijn mening zal kunnen beschikken en voert voor deze op vatting de volgende motivering aan: „Hoe beperkt de omvang van dit appa raat-is, is gebleken, toen de Indonesische delegatie de opmerking maakte, dat men de kwestie Nieuw-Guinea beter onmiddellijk had kunnen oplossen, zelfs al had dit de val van het Nederlandse kabinet mee gebracht. In Nederland staan andere krach ten gereed om een nieuw kabinet te vor men. In Oost-Indonesië, waar de kwestie Nieuw-Guinea eveneens een regerings crisis zou kunnen teweeg brengen, was dit onverantwoord, aangezien men geen ver vangers voor de huidige bewindslieden kon aanwijzen". „Het Nieuwsblad" tenslotte is blijkens zijn reactie vast besloten ervan te maken, wat ervan te maken valt: „Ofschoon, uit het buitenland reeds nu stemmen doordringen, die min of meer een krachtig pessimisme verraden, dunkt het ons thans niet de tijd om andere gevoelens en verwachtingen te koesteren dan die, welke overeenstemmen met de werkelijk heid. Deze werkelijkheid is, dat de regering voor zulk een machtig zware taak komt te staan, dat daarbij alleen aanmoedigende en sterkende woorden passen." Biljarten Voorwedstrijden voor kampioenschap derde klas Voor het kampioenschap van Nederland derde klasse klein biljart 38/2, dat van 5 tot en met 8 Januari in Rijkevoort (Noord- Brabant) wordt gespeeld, hebben zich 62 biljarters aangemeld, zodat het spelen van voorwedstrijden noodzakelijk is. Dc voorwedstrijden zullen worden gespeeld in: Amsterdam (twee groepen). Zaandam. Schagen. Haarlem. Den Haag, Rotterdam, Tilburg. Eindhoven. Helmond en Rijkevoort en moeten op 3 December afgelopen zijn. De voorwedstrijden in Haarlem worden op Vrijdag 11 November. Woensdag 16, Donder dag 17 en Vrijdag 18 November in hotel ..Hof van Holland" gehouden. Deelnemers zijn A. J. Baart, D. Dollé, J. F. Nobels en J. J. G. van Rongen („Hof van Holland") en P. Dickman (DES). De lengte der partijen is 250 caramboles. Jan Sweering wint van Sengers Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe biljart-academie „Du Corbeau" te Den Haag werd een partij van 40 caramboles drie banden gespeeld tussen Sengers (Rot terdam) en Jan Sweering (Amsterdam). Sweering 40 87 4 0,459 Sengers 37 87 5 0.425 Van Vliet en Metz speelden een partij 47/2 ancre cadre. H. Metz 300 13 124 23.07 Van Vliet 164 13 42 12.61 Waterpolo Waterpoloprogramma Het programma van de op Zaterdag 5 No vember in het Sportfondsenbad te spelen waterpolowedstrijden luidt: Centrale wintercompetitie Koninklijke Ne derlandse Zwembond: HPC 1Haarlem 1; DWR 1Meeuwen 1. Competitie kring Haarlem van de KNZB: Dames, afdeling I: DWT 1HVGB 1. Heren, afdeling III: HVGB 3—DWT 2; af deling IV: Haarlem 4DWT 3. Maandag 7 November wordt in het Vel- serbad gespeeld voor de Van Duylbeker- competitie. (dames) VZV 1DWR 1 en voor de kringcompetitie afdeling I heren: VZV -HVGB. Ruitersoort Voorwedstrijden van „En Avant" De nieuwe Haarlemse jeugdrijvereniging „En Avant" heeft haar naam eer aangedaan door drie weken na haar oprichting dressuur- wedstrijden uit te schrijven, die gisteravond in de Haarlemse Manége werden gehouden. De belangstelling van publiek en deelnemèrs liet niets te wensen over en de jury had de handen vol om uit de vele verrichtingen die te kiezen, die een lintje waard waren. Deze dressuurproeven golden als voorwedstrijd voor de steden-competitie in dressuur-rijden, die binnenkort zal beginnen en waarvoor acht Amsterdamse en acht Rotterdamse rui ters Donderdagavond a.s. naar Haarlem zullen komen. Dat de jeugd van „En Avant" niet bang was om tegen de ouderen uit te komen, bleek wel uit het feit dat zij niet in een aparte klasse reed en bovendien nog kans zag om de meeste prijzen in de wacht te slepen. Na afloop van de wedstrijden deelde de directeur van de Haarlemse Manege, de heer G. A. M. van der Meer, namens de Federatie van Nederlandse Rijscholen mede, dat de federatie bereid'is de in het voorjaar door En Avant uit te schrijven nationale jeugd- ruiterdag te steunen. De uitslagen waren: Beginners: mevr. Van der Meer op Mylord 103 pnt.; 2. H. Heyerman op Maquis 102 pnt.; 3. mej. E. Goedkoop op Avanti 96 pnt. Gevorderden: 1. T. Hoogerwerf op Maquis 130 pnt.: 2. N. N. op Red King 129 pnt.; 3. mevr. Heyerman op Jack 126 pnt. Gevorderden (die reeds prijzen in dres- suurwedstrijden haalden): 1. mej. T. van der Meer op Irish Beauty 142 pnt.; 2. mej. I. Wal lage op Sans Souci 135 pnt.; 3. B. Wallage op Vrede 129 pnt. Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 Vistranola 97 Wollen ruit kreukvrij 27 140 cm breed Grote keuze SHAWLS Mantelstof 72 Nederland België Everse speelt rechtsachter De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft een wijziging aangebracht in het Neder lands elftal, dat Zondag te Rotterdam tegen België speelt. Van Bun heeft last van een onwillige spier en daarom is hij vervangen door Everse van Neptunus. Als reserve is thans toegevoegd Steenbergen van S.V.V. Belgische voorhoede gewijzigd Aangezien een medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat de speler van Berchem, De Herdt, die als linksbuiten stond opgesteld in het Belgisch elftal, wegens een blessure niet zal kunnen spelen, is de Belgische voorhoede gewijzigd. Freddie Chaves zal nu de linksbuitenplaats bezetten en Van Vaerenberg (Anderlecht) zal linksbinnen spelen. De voorhoede ziet er than?, van rechts naar links, als volgt uit: Lemberechts (F. C. Mechelen), Govard (F. C. Luik), Mermans (Anderlecht), Van Vaerenberg (Anderlecht) en Chaves (Gantoise).

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5