DE NAJAARSACTIE DERDE EN LAATSTE TREKKING THALIA De man Vrijdag 4 November 1949 IJ muiden V.V.IJ. begint de tweede competitiehelft Zaterdag begint het eerste elftal van de VV „IJmuiden" aan de tweede helft van de competitie met de lastige uitwedstrijd tegen Kennèmerland. Wanneer de IJmui-, denaren hun beste beentje voorzetten, kunnen de punten veroverd worden. De stand in de Zaterdagmiddagcompeti tie is op dit moment bij zeven gespeelde wedstrijden voor alle elftallen: gew. gel. verl. pnt Huizen6 1 0 13 IJsselm.vogels ..6 0 1 12 Zuidvogels 5 0 2 10 IJmuiden 2 2 3 6 Kennemerland 2 2 3 6 SSVU 2 1 4 5 Dindua 1 0 6 2 De Geuzen1 0 6 2 De reserves van WIJ ontvangen Twee de Jeugd I uit Haarlem en er zal uit een ander vaatje getapt moeten worden dan verleden week, daar de WIJ'ers anders op een nederlaag voorbereid moeten zijn. Het derde ontvangt Telefonial en zal vermoedelijk geen moeite hebben de gas ten met lege handen naar huis te sturen. De adspiranten zijn tenslotte op bezoek bij VSV c en kunnen daar een gelijk spel behalen. BABYJASTES TEKKERS en IGNGENSTASSEN (Adv.) Medische verzorging tijdens het weekeinde Dokters In spoedgevallen zijn van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Genees kunst van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen: A. J. van Leusen. Van Tuyllweg 34, telefoon 4328 en J. de Vries, Wilhelminakade 78, telefoon 4954. Voor de patiënten van de doktoren, die niet bij de Maatschappij zijn aangesloten, is de arts W. van Haselen. Leeuweriklaan 52, telefoon 4290 te consulteren. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer Apotheek. Wijk aan Zeeërweg 101, telefoon 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur mejuffrouw J. Winter. Evertsenstraat 3, telefoon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts M. A. de Ruiter, dr. Schuitstraat 44, telefoon 3553. Apotheken Zondags- en nachtdienst hebben apotheek Reindersma, Geelvinckslraat 112. telefoon 3883 en de Duinwijck apotheek, Populieren- laan 44, telefoon 3388. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, telef. 8510 te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheek Zondagsdienst wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, telefoon. 22181 (K 2500). (het theater met de beste films) Presenteert Vrijdag 8 uur, Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur Errol Flynn - Viveca Lindfors in de grootste technicolor film van het jaar! DE NIEUWE AVONTUREN VAN DON TUAN Een groots opgezette film met Errol Flynn in de meesterlijlcste rol van zijn leven! Avontuurlijk! - Romantisch - Gedurfd! Toegang 14 jaar Maandag, Dinsdag en Woensdag, 8 uur Een nieuw Epos van het Noorden AINO van de bekende regisseur GEORGE SCHNEEVOIGT, schepper van „La.ila". Een boeiend en interessant verhaal met vele spannende momenten, scènes van aangrijpende dramatiek en een bijzon dere muzikale omlijsting. Toegang 18 jaar Zondag en Woensdag aanvang 3 uur twee SPECIALE JEUGDMATINéES met de grote kleurenfilm (hoofdfilm) GULLIVERS REIZEN Naar het bekende boek van JONATHAN SWIFT. Een wonder van vrolijkheid! Een feest voor jong en oud! Entréeprijzen: 30, 50, 70 en 110 cent. Met het „Nut" door Canada Voor de afdeling IJmuiden van de Maat- j schappij tot Bevordering van het Nut van I liet Algemeen hield de heer T. Plomp Don derdagavonden het Patronaatsgebouw een voordracht over Canada. In zijn inleiding I merkte de heer Plomp op dat de belang- stelling in Nederland voor Canada eerst j na de bevrijding is gegroeid en meende I dit te moeien toeschrijven aan de enthou siaste wijze waarop vele Canadese solda ten tijdens hun verblijf in West-Europa over nun vaderland vertelden. De heer Plomp schetste de scherpe con trasten welke er bestaan tussen het com fortable en moderne leven in de grote steden en het vaak primitieve en harde bestaan op het platteland. De vele natuur lijke hulpbronnen waarover dit land be schikt, aldus spreker, waarborgen een grote voorspoed in de naaste toekomst. De enorme houtvoorraden van de Canadese bossen leveren vrijwel de gehele wereld de cellulose voor de papierfabricage en de rijke bodemschatten hebben een mijn industrie doen ontstaan die, wat omvang en verscheidenheid betreft, haar weerga elders niet heeft. Maar ook land- en tuin bouw, veeteelt en visserij worden in vele delen van Canada met succes beoefend. Een interessante film over Quebec gaf een duidelijk beeld van de manier waarop de eenvoudige bevolking van deze stad de sfeer van het oude Frankrijk in de vele sloppen en steegjes heeft weten te be waren. Men vindt er echter ook maje stueuze bouwwerken en cultuurcentra welke een bewijs zijn van de vooruitstre vendheid van de Canadese bevolking. In vogelvlucht behandelde de heer Plomp de grote verscheidenheid in klima ten en bodemgesteldheden van Canada en verhaalde, aan de hand van enige leer zame rolprenten, over de moeilijkheden die het houtvervoer langs de rivieren kan veroorzaken. Deze Nuts-avond, waarvoor zeer groet belangstelling bestond, v{as de tweede in de serie „Kris-kras door de wereld". Strawberries - nieuws HEREN- EN 30NGENSCOSTUUMS PANTALONS Rigoletto, verfilmde opera De directie van het IJmuidense Thalia- theater heeft het vraagstuk aangedurfd om bijwijze van experiment een film të draaien, die de muziekliefhebber in het algemeen en de opera-enthousiast in het bijzonder hogelijk zal kunnen bekoren, maar waar de toeschouwer, die „film" wil zien, minder grote bewondering voor zal koesteren. De Italianen hebben namelijk zonder de hulpmiddelen der techniek te sparen Verdi's beroemde opera „Rigolet to" op de gevoelige strook vastgelegd en uit dit schone streven is een waardevolle muziekfilm voortgekomen. Daarentegen werd de filmvorm tijdelijk overboord ge zet, omdat het accent nu eenmaal volledig moest komen op zang en klank. De enor me verdienste van dit werk, die tegelij kertijd haar grootste ondeugd inhoudt, is daardoor voor geen enkele minnaar van de Italiaanse opera aan enige twijfel on derhevig de camera moest echter wel zeer star en onbeweeglijk blijven,, wilde zij- de aandacht voói- libretto, örcftestïatle en solisten niet doen verslappèn j als er tegelijkertijd iets „gebeurde".' Misschien1 zijn de vervaardigers in hun streven wel wat te ver gegaan; hun consequent vast houden aan Giuseppe Verdi's meesterwerk heeft daardoor soms geleid tot eenpaar opmerkelijke paradoxen; het forse geluid van een weglopende zanger blijft op een goed moment ondanks zijn verdwijning op volle sterkte en een ander weet met een nauwelijks geopende mond een aantal decibels te produceren, waarvoor men over het algemeen de kaken wat wijder van elkaar had gedacht. Het zou inmiddels te betreuren zijn, wanneer een periodieke „culturele" film voorstelling in Thalia zou stranden op gebrek aan belangstelling. Met de lawine na-oorlogse rolprenten zijn enkele brok ken zuiver kwarts meegekomen, die wel iswaar slechts een beperkte kring toe schouwers trekken maar waarvoor op de 45.000 Velsenaren toch voldoende interes- moet bestaan om van tijd tot tijd eèn speciale filmavond mogelijk te maken. J. F. FEUILLETON Agenda voor Velsen VRIJDAG =4 NOVEMBER Thalia, 8 uur: „De nieuwe avonturen van Don Juan". Rcx, 8 uur: „The Window". Raadhuis, 34 uur: Spreekuur Wethouder van Financiën. ZATERDAG 5 NOVEMBER Thalia, 7 en 9.15 uur: Als Vrijdag. Rex: 6.45 en 9.15 uur: Als Vrijdag. Patronaatsgebouw, 8 uur: Kunst en Vriend schap: Betty weet !t". Weyman, Santpoort, 8 uur: Jan van Dom melen: „Aldus sprak tante Agatha". Blijven de dames tegen Victoria ongeslagen? Het zal de Velsense dames in Rotterdam zeker niet meevallen om haar trotse record te handhaven. Na de vijf overwinningen zou wel eens een gelijk spel kunnen vol gen, waarmee de voorsprong op H.D.M. nog steeds voldoende zou blijven. Dat de reserves in Den Helder tegen Hermes haar eerste overwinning gaan be halen is te betwijfelen. Ook hier zal de uitslag niet ver van een gelijk spel komen te liggen. Hetzelfde geldt voor de ontmoe tingen D.E.M. IIStrawberries III en Strawberries VKraaien IV. Voor de wed strijd H.I.C. cStrawberries a mag er op een kleine overwinning voor de bezoek sters gerekend worden. De heren zouden er goed aan doen Pi- noke niet te onderschatten en de punten mee naar Velsen te nemen. Zelfs bij een gelijk spel raken de Velsenaren achterop. Kansloos behoeven zij zeker niet in Am sterdam te verschijnen. De reserves krijgen het tegen Zuid wijk niet gemakkelijk, maar zullen waarschijn lijk hun aanhangers niet teleurstellen. Het elftal beschikt, indien het volledig ver schijnt, over voldoende geroutineerde krachten om althans de juiste tactiek te vinden tegen het geestdriftige spel van de Hagenaars. Voor Strawberries III staan de papieren minder gunstig. I-Iermes I is op eigen ter rein moeilijk te slaan en het behalen van een gelijk spel zou reeds een eervol resul taat zijn voor de Strawberriesploeg. Strawberries IVHurley V belooft weer een succes voor de thuisclub te worden, in het bijzonder nu zij over voldoende re serve krachten beschikt. Dat Strawberries V op Schoonenberg Kraaien IV zal weten te weerstaan mag wel verwacht worden. De dames van Strawberries spelen in de volgende opstelling: Doel: mej. H. de Haas. Achter: mevr. L. Dopheide, mevr. B. v. d. Hof-v. Malsen. Midden: mej. E. Wamstecker, mej. J. Bekker, mej- A. Tinkelenberg. Vóór: mej. G. Nijssen, mej. R. Brunink, mej. G. Müller, mej. H. Graper, mej. J. Roos. Zege voor de Velsense politie De voor de competitie van de Politie Sport bond gespeelde voetbalwedstrijd tussen de politie-elftallen van Velsen en Zaandam hebben de Velsenaren met 21 gewonnen. WINTER, en TWEED. TASSEN Watervliet voor een moeilijke taak Na veertien dagen rust speelt Watervliet tegen K.V.D. uit Amsterdam. In de hoofd stad wonnen de Velsenaren, zij het geflat teerd met 42. Door het ontbreken van Mihlman is Watervliet gehandicapt. Toch wórdteen kleine zege verwacht voor het ongeslagen Water-vliet. Watervliet .2 heeft vrij. Watervliet" I speelt met de' dames C. Broeksma, T. Gieze, W. Jansen, M. v. d. Plas, 'J. v. Vught,'R. Weymar en de heren R. Bergsma, J. Broeksma, M. v. d. Brink, H. Gieze, B. de Heer en R. Velthuys. Watervliet 3 ontmoet 's morgens Sport Vereent 3 uit Santpoort en Watervliet 5 gaat op bezoek bij Oosterkwartier in Haarlem. Verwachtingen. De „Claes Compaen" (IJm. 41) zal vermoedelijk aan de Maandag- markt -verschijnen. Op het ogenblik heeft schipper Job Gravenmaker reeds 1300 kis ten haring en makreel en 50 kisten stripvis aan boord. Ook de „Batavia" zal waar schijnlijk Maandag lossen. Tot nu toe be draagt de vangst 900 kisten vis. Schipper Vooys van de .Simon de Danser" heeft het niet goed getroffen. In totaal werden slechts 1000 kisten haring en makreel gevangen. Het is niet uitgesloten dat ook de „Simon de Danser" Maandag aan de afslag is. Poolse pech. De Poolse trawler „Uran" die Dinsdag 1 November van Stettin uit naar de visserij is vertrokken, heeft een motormankement opgelopen. De „Neptu- nia" heeft de „Uran" op sleeptouw genomen naar Gdynia, waar het euvel zal worden verholpen. Donderdagmarkt. De „Tzonne" loste Donderdag 300 kleine kistjes haring en 1700 kisten haring en makreel. De „Bruinvis" en de KW 104 voerden verse vis aan. De KW 3 zorgde voor 500 kisten Engelse wal- haring. De makreel bracht 13 per kist op, de trawlharing ging weg voor ƒ11 en de Engelse walharing deed 15 tot 19. Goede vangsten onder Engelse wal. Dank zij het goede weer van de afgelopen dagen heeft de Nederlandse haringvloot uitstekende vangsten onder de Engelse wal gemaakt. De bemanning van de „Wilhel- rnina" III (KW 147) kon de vleet niet al leen scheep krijgen en moest door de man nen van de KW 73 geholpen worden. De „Neptunus" (KW 75) haalde uit de eerste helft van de vleet 68 kantjes en uit de tweede helft 300 kantjes scheep. In Vlaar- dingen, Seheveningen en IJmuiden worden dit weekend de loggers met „goud belaen" thuis verwacht. Als het weer goed blijft, kunnen in de komende dagen nog grote vangsten verwacht worden. MARKTBERICHTEN Besommingen SCH 93 Tzonne 33.080. RO 1 KW 104 4560; KW 3 8940; SCH 107 1319; IJM 23 2350; WR 67 5840; IJM 213 630. Aanvoer 175 kisten tarbot en tong, 10 kisten tong schar, 1200 kisten haring, 1350 kisten ma kreel, 100 kisten kabeljauw, 270 kisten schol, 10 kisten bot. 10 kisten leng. 100 kisten kool- vis, 10 kisten haai, 300 kisten schelvis. 130 kisten schar. 275 kisten wijting; 50 kisten diversen. Totaal 3990 kisten. Prijzen Heilbot 2,50; gr. tong 2.652.25; gr.m. tong 2,452.25; kl.m. tong 2.302.15: kl. tong I 1,90—1.70; kl. tong II 0,92—0.56; tarbot I 2,752,30, per kg. Tarbot fV 67; schartong 33; gr. schol 6053; midd. schol 53—27; kl. schol 2514; schar 13,503.20; bot 19—17; v. haring 22 10,70; makreel 16,509,30; kl. koolvis 25 20,50; kl. haai 2314; gr. gul 50—46; midd. gul 4632,50; kl. gul 2119,50; gr. schelvis 5943,50; midd. schelvis 4736,50; kl. schel vis I 35—20; kl. schelvis II 28—19; wijting 232,70; ham 71; kl. rode poon 1817, per 50 kg. Kabeljauw 174138; leng 8071; gr. kool- vis 58,50—47: gr. koolvis wit 82, per 125 kg. DAMESMANTELS BONTMANTELS GARNERINGEN (Adv.) Velsen hield geen geld over In de maand October werd bij cle Rijks postspaarbank te IJmuiden ingelegd 83.899,47 en terugbetaald 107.276,67. in de KENNEMERLAAN Morgenavond in Hotel Kennemerhof Dan komt de hoofdprijs „DE SOLEX" waar heel llmuiden over spreekt Voorts: wollen dekens, vleeswaren, ijstaart, brandstoffen, schoenen, plaid, eau de Cologne, vulpennen, enz. enz. NOG VELE EXTRA PRITZEN BENUT UW KANS l Vervroeg Uw St. Nicolaas inkopen. Het voorkomt teleurstelling en kan U vreugde geven en.U weet het: EEN HUISVROUW DIE OVERLEGT, KOMT IN DE KENNEMERLAAN TERECHT Val met goede afloop Een arbeider uit IJmuiden, die Woens- j dagmiddag een wandeling door de goot van een der op de Munnikenweide te Beverwijk in aanbouw zijnde huizen i maakte, stapte mis en viel naar bene- j den. Hij kwam op een steiger terecht, j die enige meters lager stond. De steiger S I zakte door en de man viel verder. Dit- j maal kwam hij op de grond terecht. j ging echter onmiddellijk staan en ver- j I telde met een benepen gezicht dat hij wat pijn in de rug had. Een dokter, die j spoedig ter plaatse was, constateerde I dat het kunstgebit van de man de dub- j bele val niet overleefd had. Voor nader onderzoek wei'd de arbeider naar het j j Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk j I overgebracht. Oud-Directielid van Van Gelder overleden De heer-J. Smit sinds z»n 15e |aar aan hei j2 Donderdagavond Velsen-Noord Zaterdag naar „Concordia": Toneel voor de T.B.C.- bestrijding Het werk- en actiecomité van Velscn- Noord voor de Vereniging tot bestrijding der Tubei-culosc, dat voor de oorlog reeds zoveel tot stand wist te brengen voor de lijders aan de gevreesde ziekte door mid del van op hoog peil staande culturele- en ontspanningsavonden, vraagt thans weder om de aandacht. Toen het vorig jaar voor de eerste maal na 945 het comité door de spontane mede werking van de toneelclub der Buurtver eniging „Schulpen" in staat was een to neelavond te organiseren, bleek de belang stelling weer bij het publiek aanwezig te zijn en kon een bedrag van ruim 400 aan de t.b.c. bestrijding worden ter hand ge steld. Zaterdagavond in gebouw „Concordia", welwillend door de directie der papierfa briek afgestaan, komt de opvoering van het toneelspel in drie bedrijven van Henk Bakker „Dokter Bavino" aan de orde, waarvoor de toneelvereniging van de sportvereniging „Beverwijk" spontaan en geheel belangeloos haar medewerking heeft willen geven; een mooie en sympa thieke geste. Eveneens verzorgt Roemer's Band be langeloos de entre-acte en balmuziek, het laatste onder leiding van de heer A. Dors. „Klaver Twee" schudde de kaarten De uitslagen van de wedstrijden voor de wintercompetitie van de Hoogovenstaten- brïdgeclub „Klaver Twee", welke Woens dagavond in het Statenhuis aan de Velser- weg plaats vonden, luidden als volgt: Noord-Zuid: 1 heren Worst-Wegman 70 m.p., 2 heren Eekhout-Bosman 68 m.p., 3 heren Holleman-Veenstra 56% m.p., 4 heer en mevrouw Vollaerts 55m.p., 5 heren v. d. Geer-Minneboo 50 m.p. Oost-West: 1 mevrouw Slaats-heer Klesser 68 m.p., 2 da mes Hamel-Plooi 63 m.p., 3 heer en mevr. v. Aalst 58 m.p., 4 mevrouw Kamphuis heer Groen 58y2 m.p., 5 mevrouw Groen- heer Kamphuis 52 m.p. „Houtseizoen" loopt ten einde Het houtseizoen bij de papierfabriek Van Gelder Zonen loopt thans ten einde, veel vroeger dan in de vooroorlogse jaren. Don derdagmiddag arriveerde het Finse s.s. „Dagmar" als een van de laatste houtbo ten. Dit schip bracht van de Finse haven Yxpila een lading van bijna 1050 vadem geschild hout mee. Santpoort BEROEP AANGENOMEN De heer J. Mulder te Santpoort, candi- daat tot de Heilige Dienst, heeft het beroep van de Gereformeerde Kerk te Sprang, in Noord-Brabant, aangenomen. DAMES. HEREN, en KINDER. REGENKLEDING Castricum Bridgeclub „Bricas" De uitslag van de vijfde drive van de Bridgeclub „Bricas" luidt: 1 Van Kleef-Kossen 154 p.; 2 Broksma- Wirtz 144i/2; 3 Kuys-Mandjes 143; 4 Bak ker-Nol 138y2; 5 Padt-Teerink 138; 6 De Jong-v. d Woord 137^; 7 P. v. d. Woude- ë.N. 137%; B Bakker-Peters 132; 9 Ko- ning-Schabs 131%; 10 Gouma-Tiemstra 130 mp. De totaalstand na 5 drives is: 1 Van Kleef-Kossen 793 p.; 2 Bakker- Peters 719%; 3 Bi-oksma-Scheerman 692: 4 Fam. Padt 682; 5 ds. Bakker-Peters 672%; 6 Ruys-Mandjes 671; 7 Bakkex--Mol 670; 8 Klaasse-Mox-elis 670: 9 G. Lute-B. (Adv.) Tromp 660%; 10 de Jong-Peys 659% mp. ziekte in zijn woning 1 ern% .Woelwijk" aa 2 Koningsweg: m V elscn-N00rd over! heer J. Smit, die nauwelijks een Lr* geleden onder grote belangstel!^ a[. nam van het bedrijf van Van Gelder 2 1 N.V. Koninklijke Papierfabrieken mede hij van jongste bediende af tot r* tie-lid gedurende een halve eeuw ware was samengegroeid. 1 De heer Srrxit, die als vijftien,»; het toen slechts twee jaren oude'^*3 bedrijf te Velsen in de functie var bediende begon werd od 17 jujj" Beverwijk geboren. Na tien iaren S hij zijn kantoorfuncties voor een vs? gemene aard, die hem in staat steld? groeiende bedrijf met papier- en cell fabriek door zijn bemoeiingen don door te leren kennen. 'S Het bedrijf bestond in die tijd uit kleine papiermachines en de eeru» «Sr iosefabriek. v RJ,;' De uitbreidingen volgden elkander op. Nog twee papiermachines, een en grotere cellulosefabriek en de houw fabriek kwamen tot stand, waardoor uit? aard de krachtcentrale eveneens groeide. De grondstoffenaanvoer heeft in dit r riode steeds de grootste belangstelling de verscheiden oud-fabrieksdirecteur i had. Bepaalde de aanvoer van papitri zich in de aanvang tot enkele schepeaï vooroorlogse jaar 1938 bracht.ruin I zeeboten voor de fabriekssteigers en 5 dit jaar bleef de houtaanvoer, die in dels na de oorlog weer toenam, zijn dacht trekken. Met de bouw en het in gebruik na van de machtige 5% meter brede papig machiixe 18 zag de heer Smit in 1937 ec grootse taak als leidinggevende figuur g eindigd. De thans verscheidene heeft een op® kelijke loopbaan achter zich, Op 26-jnj leeftijd was'hij reeds afdelingschef en:» hij 36 jaar was werd hem in 1919procun verleend om vervolgens vele jaren k van de Velser fabrieksdirectie uit maken. Ook in het openbare leven heeft de hat Smit zich op maatschappelijk en kerke' gebied vele verdiensten verworven, Hij was een der oprichters en jaren!» voorzitter van de Christelijke School v« Volksonderwijs aan de Van Langevdd straat; hij was oprichter cn leider van Ned. Hervormde Zondagsschool; voorzi'.te en bestuurslid van de Oranjevereripi „Velsen"; beschermheer van het mansa- koor „Dq, Eendracht" en had in de loop da jaren zitting in talrijke commissies van55 ciale, maatschappelijke en culturele ari Op 19 April van dit jaar nam de hei Smit na vijftig jaren van energieke* beid afscheid van het bedrijf, maar red spoedig daarna werd hij ziek en hi; or« ging enkele weken geleden een klicri behandeling in Den Haag. Hiervan te? gekeerd heeft de thans overleden ffi directeur 'het ziekbed niet meer r verlaten. De begrafenis zal plaats hebbel Maandagmiddag om half twee op $-■ rust" in Beverwijk. Dit alles vindt U in ruime sorteriii T IIMUIDER KLEDING MAGAZI» Fa. C. DE ROOI) Zn OOSTERDUINWEG 33 (noodwinkel) IJMUIDEN-OOST TELEFOON 41* v/h Briniostraat eii Driehuizerkerkm die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 7) Juffx'ouw Bastable was een klein, onbe duidend vrouwtje met een slordig kuifje haar en een neus, die in momenten van opwinding roodaclitig aanliep. Ze tastte zenuwachtig in haar slordige haai'dos, met het gevolg, dat enige haarspelden op de grond vielen. William boog zich voorover om ze op te rapen, en weste bij zichzelf, dat hij 't niet had gedaan. Zijn hoofd klopte vx-eselijk. Hij zei, dat hij naar bed ging en voegde de daad bij het woord. Zodra zijn hoofd op zijn kussen lag, sliep hij in en het was wonderlijk, opeens droomde hij weer zijn droom. Hij had deze droom de laatste tijd steeds minder gedroomd, het vorige jaar misschien twee maal, en dit jaar nog maar één keer, al een hele tijd geleden. Maar nu was de droom er weer. Het was echter anders dan vorige keren: er was iets verwards in en er deden zich moeilijkheden voor. De drie stoeptreden, die naar de deur leidden, warén normaal aanwezig, maar de deur ging niet open. Hij duwde ex- tegen, maar het was alsof hij aan de andere kant dicht gehouden werd. Niet door een slot of iets dergelijks, maar alsof iemand er met opzet tegen aandrukte om hem te belenxmex-en binnen te komen. Dan veranderde de droom: er begon opeens iemand te lachen en hij had de indruk, dat het Emily Salt was. Hij had haar wel nooit horen lachen, maar toch was hij er bijna zeker van, dat het Emily was. Hij zag haar om de deur gluren niet de deur van zijn droom maar één van de deuren van Abby Salt's huis. En hij hoorde Abby zeggen: „Arme Emily, ze haat mannen"Toen ontwaakte Wil liam, draaide zich met een zucht om en sliep weer in. Hij droomde nu over een verlaten eiland, waarop hij zich bevond temidden van zijn eigen houten honden en volgels en bij een vijver vol van zijn eigen houten eenden. Deze droom was heel plezierig en toen hij 's morgens wak ker werd, voelde hij zich opgeruimd en volkomen fit. Nadat hij de post had be handeld en er op toe had gezien, dat iedereen aan de arbeid was, liep hij de werkplaats In, die voortgekomen was uit een vertrek, dat eens salon was geweest, met een aangrenzende, ietwat bouwvallige serre. Het glas was gedurende de oorlog natuurlijk gebroken geweest, maar alles was nu hersteld en het was een mooie, lichte werkplaats geworden, al was het er in de wintermaanden wel wat koud. Twee petroleumkachels, één in de serre, en één in het andere vertrek, trachtten tegen deze koude te doen, wat in hun vermogen lag. Juffrouw Bastable ver zorgde ze iedere morgen, waarna ze een sterke onaangename lucht verspreidden. William merkte op, dat Katharine's han- den blauw van de koude zagen en de smerige petroleumlucht was ook niet iets, dat bij haar paste, vond hij. Rozen en lavendel, maar zeker geen petroleum! Hij nam de kachels van juffrouw Bastable, die er druk mee bezig was, over, en aan gezien deze zich beledigd scheen te voe len, moest hij haar eex'st kalmeren, al vorens hij met kennis van zaken de ka chels in orde bracht, waarna de tempe ratuur onmiddellijk beter werd en de stank vex-dween. In de werkplaats waren een oudex-e man en een jongen in het serre-gedeelte de vormen van honden, vogels en eenden uit hout te snijden. Ka- thei'ine Eversley zat aan een gx-ote keu kentafel in het andere vertrek eii wex-kte een veelkleui-ige vogel-figuur, rhet een vuurrode open bek, met grote neiuwkeu- x-igheid af. William liep naar haar toe en bleef naast haar staan. Die is geweldig goed geworden. Ja, hij schreeuwt, ziet u wel? Ik ben net met hem klaar, en ik ga nu beginnen de eenden een eerste laagje verf te geven. Ze zullen prachtig worden, als we die nieuwe vex-f gebruiken. Ziezo, deze is klaar! Ze draaide zich om en keek hem aan. Bent u helemaal in orde? Juffrouw Cole vertelde me, dat iemand vannacht geprobeerd heeft u te beroven. Wel, ik weet niet, wat men van me hebben wilde, maar in ieder geval kreeg ik een slag op mijn hoofd, juist toen ik terug kwam van meneer Tattlecombe. Werd u gewond? vroeg ze bezorgd. Nee, alleen maar een dikke bult op m'n hoofd. Mijn hoed ving het ergste van de slag op. Kreeg u de aanvaller te pakken? Nee, ik ging van mijn stokje. Een detective van Scotland Yard pikte me op en bracht me thuis in een taxi. Een aar dige kerel. U weet dus niet, wie u neei-geslagen heeft? Nee, Abbott zei, dat hij er als de weei'licht vandoor ging. Katherine zette de grote vogel weg en begon met een eend. Ze opende een potje verf en begon een onderlaag in vleeskleur op te leggen. William trok een stoel bij en tegenover haar aan de keukentafel zit tend, begon hij zelf ook met een eend. Na enkele ogenblikken zei Kathex-ine langzaam: Het is welwonderlijk... dat u en meneer Tattlecombe beiden der gelijke ongelukken moesten overkomen. William gi'innikte. Meneer Tattlecombe meent ook, dat hij neergeslagen werd. In mijn geval weet ik het héél zeker. Wat bedoelt u met „neergeslagen"? vroeg Katherine. Hij is van mening, dat iemand hem een duw gaf. Hij zegt, dat hij uit de zijdeur kwam en dat hij, toen hij merkte, dat het vochtig weer was, de deur .achter zich open liet staan en alleen maar tot de rand van het trottoir liep. Hij zag een auto aan komen rijden, en toen werd hij, naar hij beweex*t, neergeslagen. Katherine keek op, haar verfkwast om hoog. Ze droeg een verschoten groene overall, die haar jurk bedekte. Haar huid en lippen waren zonder enige make-up. Ze zag bleek en haar ogen leken heel donker. William had. intussen alle scha keringen van deze ogen leren kennen: ze konden donker zijn als diep water: schit terend, als een veenplas in de zon; droef geestig als een sombere wolk, maar het mooist en dierbaarst waren ze hem, en van een niet te beschrijven schoonheid, als er een tedere uitdrukking in was. Wil liam was vexiiefd en zeer romantisch. Katherine keek William aan en vroeg: Gebeurde dat laat in de avond? Ja. Kwam hij naar buiten en was de deur achter hem open? Was er licht aan iix de gang? Ja, daarom zag hij dat het buiten nat was, het licht scheen op sti-aat. Ze begon opnieuw te schilderen. En U kwam gisteravond ook uit het licht in de duistei-nis? Ja. De deur stond open en het licht scheen uit de gang achter u? William keek haar verwonderd aan. Ja, waai-om? Ik vraag me afHet lijkt wonder lijk Wat is wonderlijk? Ze antwoox-dde hierop niet, maar vroeg: Hoe ziet meneer Tattlecombe ex-uit? Hoe bedoelt u? Hoe gi-oot is hij? Ongeveer mijn lengte. En heeft hij dezelfde bouw? Ja, inderdaad. Hij keek haar nu oplettend aan. Ze ging rustig voort met het aanbrengen van de rose vleeskleur op het hout. Wat voor soort haar heeft hij? vroeg ze. Dik, grijs haai-, hoe zo? antwoox-dde William. Ik zit me af te vragen, hoe het te vex-klaren is, dat u beiden neergeslagen werd, dat woord gebruikte hij toch, is 't niet? Ja, neei-geslagen. Wel, ik vraag me af, of er ie is, die iets tegen hem heeft. Als u cc? veer dezelfde lengte en bouw hebt es zijn voox-deur naar buiten komt - haar is heel blond, het zou niet ie 0"* scheiden zijn van grijs, wanneer j! het licht van achteren in het staat dan zou het niet onmogelijk ft- dat degene, die meneer TattlecomK® duw gaf, gisteravond een tweede R* deed, u voor meneer Tattlecombe dend! Het zou ook andersom kunnen»* merkte William vrolijk op. De vent meneer Tattlecombe aanviel, jeri,^ misschien in de mening, dat hij pakken had. Kathex-ine's verfkwast hield even midden in een streek. Kent u die een speciale wrok tegen u vroeg ze. ■.-< Nee, dat niet. Maar het zw- I kunnen. Het zou iemand uit mij» |73 vex-leden moeten zijn. Maar zev j is nogal een lange tijd om een blijven koesteren, vindt u met. Katherine antwoordde niet- 1 zwijgend haar eend af. Daarna een volgend exemplaar. 1 Zal ik u eens vertellen, wat a I zei William. Het was een natte av - meneer Tattlecombe dat ongeJm- kwam. Ik denk, dat hij op de tro1 is uitgegleden. Toen hij wee% ver&st was hij erg opgewonden en n JTV hij in de waan. dat iemand nem-^. heeft gegeven. Dat is, wat ik e. En uw geval? (Wordt

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6