c r De arbeidsmarkt in Haarlem en omgeving en de industrialisatie De radio geeft Dinsdag Vrijwilligerslegioen van 150.000 kinderen gaat voor misdeelde jeugd op pad PANDA EN DE MEESTEIGGIDS J Wereldnieuws Maandag 7 November 1949 Verwachtingen over de toekomst In de loop der laatste weken wijdden wij reeds beschouwingen aan het vraagstuk der industrialisatie in Haarlem en omgeving. Pit deden wij naar aanleiding van de nota van de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer, waarin hij wijst op de noodzakelijkheid dat in Nederland alle aandacht wordt geconcentreerd op de uit breiding der industrie, omdat er op gere kend moet worden dat door de bevolkings structuur er elk jaar 40.000 arbeiders meer op de Arbeidsmarkt komen. Wij maakten de berekening dat 1400 van die 40.000 arbeiders wonen in Haarlem en omgeving (het gebied ten Noorden be grensd door Heemskerk en Castricum, ten Westen door Zandvoort, ten Zuiden door Hillegom en ten Oosten door Haarlemmer - liede c.a.). In Haarlem zelf kan dit aantal op 640 geschat worden. Wij hadden over deze aangelegenheid een onderhoud met de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem. Op onze vraag of hij het waarschijnlijk acht dat de bedrijven in de toekomst in staat zullen zijn zoveel arbeiders op te ne men, kwam het volgende antwoord: Allereerst moet opgemerkt worden dat wij niet voor een nieuw probleem gesteld worden. Reeds jaren deed zich het ver schijnsel voor, dat het aantal arbeiders dat in het productieproces moet worden opge nomen, van jaar tot jaar groter werd. Al leen is door de nota van de minister het feit weer eens in het brandpunt der be langstelling gekomen. Allereerst is op te merken dat door de toeneming der bevolking er vanzelf ook meer werk komt. De omzet in verschillende productiebedrijven gaat omhoog en dat be tekent nieuwe arbeid. Bovendien moeten er meer woningen gebouwd worden, die hui zen dienen gemeubileerd te worden, enzo voorts. Meer bewoners wil ook zeggen meer scholen, meer onderwijskrachten, enzo voorts. Dat is de gewone kringloop der gebeurtenissen. In de afgelopen jaren hebben de bedrij ven in het gewest Haarlem de toevloed van arbeiders vrij geregeld opgenomen. Als dit niet het geval zou zijn geweest, zouden wij immers met een zeer groot aantal werklozen zitten. En dat is immers niet het geval. Wel zijn er nu enige honderden werklozen meer dan verleden jaar, maar dit kan door verschillende omstandigheden verklaard worden. Bij het beoordelen van de Arbeidsmarkt voor de komende jaren moet evenwel met drie factoren rekening gehouden worden: le. de vermeerdering van het aantal ar beiders, tengevolge van de bevolkingsstruc tuur, 2e. met het terugkomen van de mili tairen uit Indonesië, 3e. met het feit dat door de verhoging van de arbeidsproducti viteit de bedrijven al uitgebreid moeten worden om hetzelfde aantal arbeiders aan het werk te houden. Er wordt nu veel aandacht gewijd aan de industrialisatie. Daarbij moet evenwel bedacht worden, dat die niet alleen gevon den moet worden in het vestigen van nieu we bedrijven, maar ook (en zeker ook voor een belangrijk deel!) in de vergroting van bestaande bedrijven. Het moet mogelijk zijn in ons land nog tal van nieuwe industrieën te vestigen, want veel artikelen betrekken wijnog uit het buitenland die zeer goed in het eigen land gemaakt kunnen worden. Het is te be grijpen dat de regering de vraag onder ogen ziet welke delen van het land het meest in aanmerking komen voor het ves tigen van nieuwe bedrijven. Daardoor zou het misschien mogelijk worden een deel der arbeiders, die er elk jaar in het Westen des lands bijkomen, naar andere gebieden te trekken. Maar ik zie toch niet in waar om het niet mogelijk zou zijn in de toe komst de bedrijven in dit gebied zo uit te breiden, dat daarin werkgelegenheid geschapen zou worden voor de mensen die nu eenmaal in dit gewest wonen. De industrie zit nog met verschillende moeilijkheden die remmend werken op de uitbreiding. Daaronder is het tekort aan bekwaam leiding gevend personeel. Dat wil zeggen M.T.S.-ers die een ervaring hebben van 6 tot 10 jaar. Bovendien is er nog steeds een belangrijk tekort aan bekwame vakarbeiders. Het is wel te verwachten dat op den duur in dat tekort zal worden voor zien maar daarmee zal natuurlijk enige tijd gemoeid zijn. Geld naar Indonesië niet in pakjes, maar via een bank Onlangs is medegedeeld, dat de controle op postpakketten aan militairen in Indo nesië is verscherpt wegens geconstateerde gevallen van bankbiljettensmokkelarij. Van officiële zijde wordt de aandacht gevestigd op een door de Nederlandse Bank getroffen regeling, op grond waarvan door bemidde ling van een bankinstelling maandelijks gelden naar Indonesië kunnen worden over gemaakt tot een bedrag van ten hoogste 200.per maand voor betalingen van niet-commerciële aard. Onder betalingen van niet-commerciële aard dienen te wor den verstaan: betalingen wegens ondersteu ningen, kosten van verpleging van familie leden of militairen, geschenken en studie kosten. Ter gelegenheid van het einde der Ronde Tafelconferentie is door de ambassadeur van India, dr. Mohan Sinha Metha, in het kasteel Oud Wassenaar een diner aangeboden. Een kijkje aan de hoofdtafel. Op de achtergrond van links naar rechts: Merle Cochran; Selden Chapin, de ambassadeur der Verenigde Staten; mevrouw Hatta; Pierre Dupuy, ambassadeur van Canada; vijfde van rechts mevrouw Drees; naast haar dr. Mohan Sinha Metha en een plaats verder dr. W. Drees; geheel rechts de Britse ambassadeur Sir Philip Nichols. Op de voorgrond links dr. H. J. van R.oyen; rechts Anak Agoeng Gde Agoeng. Muziekfestival in Haarlem voor amateurs De Amusementsvei'eniging „De Melo- disten" te Haarlem, organiseert op Za terdagavond 11 Februari 1950 een groot muziekfestival 1950 in het Krelagehuïs te Haarlem. Amusementsorkesten, dansor- kesten, mandolineclubs, Hawaiianbands, vocale ensembles en zangers, kunnen mededingen naar de beschikbaar gestelde prijzen. Een speciale jury. door het bestuur der vereniging benoemd, zal wisselbekers en medailles toekennen. Alleen amateurs kunnen aan dit grote muziekfestival 1950 deelnemen. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Ochtend blad. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Platen. 11.30 Voor zieken. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.15 Mu- ziejccauserie. 16.30 Voor de jeugd. 17.25 Platen. 17.45 Rijk overzee. 18,00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Fanfare-orkest. 19.25 Toneelbeschouwing. 19.40 „Paris vous parle". 19.45 Surinaamse muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21,30 Hammondorgel. 21.45 Buitenlands over zicht. 22.00 Zuid-Amerikaans orkest. 22.30 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Muziek voor de vrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Studenten koor. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Promenade-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 14.00 Platen. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinde ren. 17.15 Felicitaties. 17.45 Amusements orkest en vocaal ensemble. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Philharmonisch orkest en solist. 20.50 Beeldende kunsten. 21.10 Phil harmonisch orkest (vervolg). 21.35 Kamer muziek. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL 322 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Orkestmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 17.00 Idem. 17.05 Nieuws. 17.15 Platen. 17.20 Franse les 17.40 Platen. 17.55 Middenstands kroniek. 18.00 en 18.15 Platen. 18.25 Financiële kroniek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Hoorspel. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actuali teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.50 Nieuws. 22.500—23.00 Platen. Admiraal Pinke in Nederland terug Zaterdagavond keerde aan boord van het m.s. „Bali" van de Maatschappij Ne derland de oud-vlootvoogd, commandant zeemacht Indonesië, vice-admiraal A. S. Pinke, in Nederland terug. Hr. Ms. fregat „Johan Maurits" dat deelnam aan onderzeebootoefeningen langs de Zuidkust van Engeland, had de „Bali" op het laatste stuk van de reis geëxcor- teerd. Op de Sümatrakade te Amsterdam waren talrijke marine-autoriteiten ter be groeting van de vlootvoogd bijeen, onder wie de staatssecretaris van Marine, H. C. W. Moorman, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal J. J. C. C. Bennik, schout bij-nacht J. J. L. Willinge, commandant zeemacht Nederland en de hoofdvlootpre- dikant ds. J. H. Sillevis Smitt. Candidaat-notaris verdacht van verduistering van f 100.000.— De 47-jarige candidaat-notaris J. A. S. uit Den Haag, beheerder van vermogens en bewindvoerder over diverse nalaten schappen, is gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht op ernstige vfrijze misbruik te heb ben gêm^akt van het hem geschonken ver trouwen en van 1942 af een bedrag van ruim 100.000 gulden van de aan hem toe vertrouwde vermogens te hebben verduis terd. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Met groot verlof Bij beschikking van de Minister van Oor log zullen uiterlijk met ingang van 1 De cember 1949 met groot verlof worden ge zonden een deel der dienstplichtige korpo raals, alsmede de dienstplichtige soldaten der eerste klasse en soldaten, die vóór 1 Januari 1948 voor de eerste oefening zijn opgekomen en ten minste 12 maanden in werkelijke dienst zijn geweest. Tevens wordt op 1 December 1949 groot verlof ver leend aan verschillende categoriën der le- gerluchtmacht. Dit alles geldt uitsluitend voor hier te lande ingedeelde dienstplich tigen. Hoog productie-indexcijfer in September Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat het productie-indexcijfer voor de Nederlandse industrie in Septem ber 130 was (1938 100). Het tot dusverre hoogste cijfer was 123 in Juli 1949. De in dexcijfers voor verschillende industrieën waren in September: metaalproducten 159; openbare nutsbedrijven 153; textiel 128; bouwmaterialen 114; chemische producten 103; steenkolen 89. Romeins graf gevonden bij Maastricht In het Heugemerveld bij Maastricht is op één meter diepte een Romeins graf ge vonden, waarin zich een urn en delen van een verbrande lijkkist en ijzerbeslag be vonden. Voorts lagen in de onmiddellijke nabijheid verschillende grotere en klei nere potten van rode, ongeglazuurde aarde en delen van twee grote, platte schotels met eenvoudige versieringen. Vooi-ts werden gevonden een speerpunt en een bronzen lepeltje. Het graf dateert waarschijnlijk uit het laatst van de tweede eeuw na Christus. Wedstrijd voor politiehonden Op het terrein „De Kamphoeve" te Bussum zijn de afdelingswedstrijden gehouden van de Koninklijke Nederlandse Politiehond vereniging volgens het algemeen keurings reglement. De uitslagen luiden: 1. K. van Houten, Haarlem, 261 pnt.; 2. R. Wagner, Santpoort. 258,5 pnt.; 3. S. Koe- lemeyer, Haai-lem, 256,5 prft.; 4. P. van Huisstede, Weesp, 249 pnt.; 5. A. Smeenk, Heemstede, 248,5 pnt. De Koperberg-wisselbeker werd gewon nen door de vereniging „Spaarndam" te Haarlem met de heren Van Houten, Koele- meyer en Smeenk. Gevallenen uit twee wereldoorlogen herdacht Plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Ook dit jaar zijn in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de soldaten herdacht, die in de laatste twee wereldoorlogen het leven lie ten. De plechtigheid werd onder andere bijgewoond door de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, de garni zoenscommandant van Amsterdam, kolo nel W. C. Maas, de commandant zeemacht Nederland, schout-bij-nacht J. J. L. Wil linge, de Commissarissen van de Ko ningin in de provincies Friesland en Over- ijsel. mr. H. P. Linthorst Homan en ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, de heer A. B. J. Prakken, lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland. De geallieerde landen waren vertegen woordigd door hun ambassadeurs, gezan ten of zaakgelastigden. Voor de kansel was geflankeerd door een erewacht van Nederlandse militairen, een baar opgesteld, aan de voet waarvan tijdens de herdenkingsdienst de vertegen woordigers der diverse landen kransen legden. Gedurende de kranslegging zong het mannenkoor „Mastreechter Staar". Ds. B. van Ginkel, Ned. Hervormd pre dikant te Amsterdam, hield een korte her denkingsrede. waarin hij de soldaat ver geleek met de kelk van de klaproos. „De klaproos", zo zeide hij, „komt pas tot volle bloei wanneer de kelk is afgevallen. Zo vielen de soldaten om de wereld te be vrijden uit de greep van het nationaal socialisme en haar zo door hun offer weer tot bloei te brengen". Aan het slot van de plechtigheid werd „The last Post" geblazen. Staande be trachtten de bezoekers een minuut stilte en zongen daarna Gezang 282: „Blijf bij mij Heer". Deens vliegtuig maakte geslaagde noodlanding Toen Schiphol in zicht kwam was de benzine op Zaterdagmiddag omstreeks twee uur heeft een eenmotorig Deens vliegtuig, ei gendom van een zakenman uit Hilleröd (Denemarken) een noodlanding gemaakt op een weiland in de IJpolder achter de Fordfabriek te Amsterdam. De eigenaar, die zelf het vliegtuig bestuurde en die een zakenreis maakt van Kopenhagen naar Engeland, kreeg met Schiphol in zicht te kampen met benzinegebrek. Hij slaagde er in zijn toestel, een Miles-Hawk, zonder enige schade aan de grond te zetten. Na dat van Schiphol benzine was gebracht steeg hij weer op en vloog naar de Amster damse luchthaven. De kinderpostzegels zullen dit jaar van 14 November tot en met 31 December wor den verkocht. Maar voor het zover Is gaat er iets anders gebeuren. Iets anders dan vorige jaren. Duizenden leerkrachten en leerlingen gaven gehoor aan een oproep van het Ne derlands Comité voor Kinderpostzegels. Van Delfzijl tot Sas van Gent. van Den Helder tot Vaals, uit alle hoeken van het land kwamen aanmeldingen binnen voor het „vrijwilligerslegioen Kinderzegelactie". Ruim 150.000 kinderen gaan ae komende week aan de slag en komen bij U aan de deur om uw bestelling te noteren; straks zorgen zij ervoor dat u postzegels en prent-, briefkaarten netjes krijgt thuisbezorgd. Ze weten waar het om gaat: 50.000 kinderen in Nederland hebben het in het leven zoveel slechter getroffen dan zijzelf. Voor die kinderen willen zij iets doen. Niet Gunstiger handelsbalans in derde kwartaal 1949 Uitvoer dekte 74,4 procent van de invoer In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de rijksbegroting voor 1950 komt de regering op tegen het ver wijt dat zij zich te gemakkelijk neerlegt bij de feitelijke toestand. Ook haar be zwaart het in hoge mate, dat een zeer groot gedeelte van het nationale inkomen nodig is voor de dekking van de publieke uitgaven. Naar haar indruk realiseren evenwel de leden, die haar dit verwijt maken, zich onvoldoende in welk een uit zonderlijke positie ons land zich bevindt en voor welk een cumulatie van buiten gewone taken de regering zich noodge dwongen gesteld ziet. Wat de betalingsbalans betreft merkt de regering op, dat een onderdeel er van, de handelsbalans, in het derde kwartaal van dit jaar een gunstig beeld heeft te zien gegeven. Van de invoer in die periode werd 74,4 procent door de uitvoer gedekt tegen 51,6 procent in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Op gemerkt wordt, dat de netto-uitga ven van het rijk, afgezien van de kapitaals uitgaven, volgens berekeningen van het Centraal Planbureau, in de jaren 1938, 1949 en 1950 respectievelijk 16, 24 en 22 procent van het nationale inkomen (tegen marktprijzen) hebben bedragen, respectie velijk naar raming zullen bedragen. Daar van heeft achtereenvolgens 5, 11 en 9 procent betrekking op overgedragen in komens en vermogens, zodat het beslag, dat het rijk op de aan de gemeenschap ter beschikking staande middelen legt, despeetievelijk 11, 13 en 13 procent be draagt. Uit deze cijfers blijkt, dat de re latieve toeneming der uitgaven van het rijk in vergelijking met de vóóroorlogse verhouding voor het overgrote deel is toe te schrijven aan factoren als vergoeding van oorlogsschade en rente over in de oorlog opgelopen schuld en slechts zeer ten dele aan een groter beslag op de reële middelen. De investeringen zullen naar ra ming voor 1950 ongeveer 15, procent van het nationale inkomen bedragen,: Dr. Drees sprak tijdens vredesdemonstratie der A.J.C. Rode wachten van de Arbeiders Jeugd Centrale uit geheel Nederland hebben Za terdag en Zondag in Den Haag een vredes demonstratie gehouden. Zaterdagmiddag werden leden van het hoofdbestuur en de verenigingsraad door het gemeentebestuur op het stadhuis ontvangen. In de Dierentuin werd een spel „Raad der Gemeenschap" opgevoerd. Na afloop mar cheerde men naar het Vredespaleis, waar werd gezongen door de Haagse „Stem des Volks". Een der deelnemers wees op de betekenis van het vredespaleis. Hierna volgde een fakkeloptocht door de binnenstad, met als einddoel het Binnenhof. Minister-president dr. W.-Drees voerde hier het woord. Hij herinnerde aan de histori sche betekenis van het Binnenhof, dat door de eeuwen heen steeds het punt is geweest, waar men bij elkaar is gekomen om vrede te sluiten, waar na de oorlog de Europese federalisten bijeen zijn geweest en waar ook de Ronde Tafel-conferentie is gehouden. Dr. Drees noemde het geen opwekkende gedachte, dat men zo kort na de tweede wereldoorlog weer moet spreken over de noodzakelijkheid, de vrede te bewaren. Om de vrede te bewaren moeten de democra tieën samen weerstand bieden tegen elk ge vaar. Het is van belang dat de democratieën grotere eenheden vormen, aldus de minis ter-president, maar belangrijker is een geest van verdraagzaamheid. door thuis te zeuren om een dubbeltje of een kwartje, neen, de schooljeugd trekt er in de misschien koude, kille dagen van deze week op uit om ons allen voor de vraag te stellen: „Helpt u ook mee?" Kijkt u niet alleen naar de plaatjes die de schooljeugd u zal laten zien al zeg gen we het zelf: de kinderzegels en prent briefkaarten zijn mooi maar probeert u eens door dat grauwe stukje papier op die bestel-enveloppe héén te zien. Door die kinderzegels en prentbriefkaarten is het mogelijk duizenden Nederlandse kin deren de helpende hand te reiken! Vijftig kindersanatoria en gezondheids kolonies; vijf-en-twintig inrichtingen voor geestelijk abnormale kinderen; tweehon derd zes-en-veertig tehuizen en vereni gingen voor verwaarloosde kinderen; vijf tien inrichtingen voor lichamelijk gebrek kige kinderen, delen in de opbrengst. Achter deze droge opsomming gaat een wereld van kinderleed schuil. Het b.ezit van lichamelijk en geestelijk gezonde kin deren, die in de veilige beslotenheid van het gezin opgroeien stemt tot dankbaar heid. Geef uiting aan uw dankbaarheid en medeleven: doen een flinke bestelling bij de schooljeugd. Mocht u niet thuis zijn of zou zich geen jeugdige vrijwilliger bij u melden, dan hebt u tot 31 December nog volop de tijd op een andere manier kinderzegels te kopen. Maar nu: 150.000 kinderen gaan op pad, stel ze niet teleur! Vele Groningers willen naar Australië emigreren Werkgelegenheid in de landbouw vermindert Door het eindigen van de seizoenwerk zaamheden in de landbouw is voor een groot aantal ongeschoolden de werkgele genheid voorbij. De landbouw zal zich het komende halfjaar zonder extra personeel kunnen redden. In de provincie Groningen is gebleken dat de afstand tussen vraag en aanbod belangrijk ingekrompen is. Het aantal oogstcolonnes was aanmerkelijk ge ringer dan het vorige jaar. De werkloosheid is als gevolg van weersomstandigheden en betere mechanisatie groter dan het vorige jaar. In de veenkoloniën zag men dezer dagen een zeer merkwaardige oogstcolonne. Een muziekvereniging wilde een pijperscorps oprichten, maar had geen geld. De leden der vereniging gingen daarom „aardappel- krabben", en al krabbende kwam men aan het geld. De animo om elders te gaan werken neemt weer toe. De belangstelling voor Twente wordt groter. Telkens vertrekken nog gezinnen uit Groningen daarheen. Te gelijkertijd trekt de Twentse industrie naar het Noorden. Op initiatief van de Twentse textielindustrie, het gemeentebestuur van Bellingwolde en het Gewestelijk Arbeids bureau, zal er in Bellingwolde een weef school worden gesticht voor dertig a veer tig leerlingen. Hier zullen jonge mensen tot vakmensen worden geschoold, waarna een vaste werkkring in Twente op hen ligt te wachten. In de Groninger bouwvakken is straks geen werk meer. Door de vorderingen in de woningbouw "komen straks vele metselaars vrij. Ook de schilders en timmerlieden ko men zonder werk. De mogelijkheid wordt onder ogen gezien aanbestedingen over een grotere periode van het jaar te verdelen en het binnenverfwerk naar de winter te ver schuiven. In de haven van Delfzijl heerste de afge lopen maand weer grote bedrijvigheid. Enige voor de export werkende industrieën konden hun vleugels wat breder uitslaan, ten dele als gevolg van de devaluatie. De belangstelling voor de emigratie vooral naar Australië neemt hand over hand toe, zo zelfs, dat de Australische legatie deze maand een extra zitting in Gro ningen moest houden. Het laat zich aan zien, dat op de „Volendam", welke op 16 December vertrekt, het Noorden goed ver tegenwoordigd zal zijn. De '.Waterman" bracht 1500 militairen naar het vaderland Zaterdag zijn 1500 militairen van de 7 Decemberdivisie uit Indonesië met de „Waterman" in Rotterdam aangekomen. Zij werden verwelkomd door ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck namens de Koningin, door mr. W. F. Schokking, mi nister van Oorlog en Marine, namens de re gering en kolonel C. F. Pahud de Mortanges namens Prins Bernhard. De oud-commandant van de 7 December- divisie-generaal H. J. J. W. Dürst Britt, was op de kade aanwezig. Gedurende de thuisreis hebben 53 mili tairen het zogenaamde sleutelexamen ge daan. Het diploma, dat wordt verstrekt aan de hand van het afgelegde examen in Ne derlandse taal, rekenen en aardrijkskunde, wordt door vele instellingen en bedrijven erkend. Aan boord waren de gezelschappen van Johnny Steggerda en Eddy Canzoni, welke onder auspiciën van de Niwin een tournée van zes maanden door Indonesië maakten. 24. „Ziezo!" riep de heer William T. Bobberbroek, die met grote stappen uit het kantoor van het vliegveld kwam wan delen. „Wat een gedoe! Bij mij thuis gaat dat allemaal vlugger en beter! Héé waar is Jansen?" Op dat zelfde ogenblik kwam Panda er van de andere kant aan hollen want Panda was nu wel óók op weg geweest naar 't kantoor, maar hij was, om- eerlijk de waarheid te zeggen, onderweg naar de vliegtuigen blijven kij ken. „Hier ben ik!" riep hij. „Bent u klaar? Moet ik u nog helpen„Alles puik, jongen!" riep heer Bobberbroek. Zijn alle koffers er ook?" „Ja!" zei Pan da braaf en tevreden. „Ik heb ze net nog geteld. Twintig zijn het er." „Goed zo!" knikte William T. Bobberbroek. „Fijn, om zo'n gids bij je te hebben die de boel nog eens nakijkt. Ik ben best tevreden over je, knaap!" Dat was natuurlijk héél leuk, en het was maar goed dat ze niet hadden gezien, dat één van die koffers nog nét dichtklapte toen zij er aan kwamen lopen, want dan hadden ze misschien óók nog gezien, dat het gezicht van Joris Goed- bloed er nog even uitkeeken dat had dan hun humeur best eens kunnen beder ven. „Komaan!" sprak de heer Bobber broek. „Dan gaan we." En zo liepen ze nu naar het wachtende vliegtuig toe, terwijl een troepje witkielen en kruiers de koffers achter hen aan bracht. „Voorzichtig met die bagage, jongens riep Bobberbroek. „Er zit kostbare waar in!" In de voorste koffer zat Joris. Of dat nu kostbare waar washm ik weet het niet...* Beschonkene ging er met een taxi vandoor Woedende chautfeU[ hem een hersenschim Heten Drie mannen uit Oud-B zich Zaterdag met een taxi van*gQtt naar Nieuwerkerk aan de IJssel h Ofschoon de heren in Rotterdam- re&i^ een en ander gedronken hadden m in Nieuwerkerk voor een caféword*^ stopt, waar zij binnen gingen. De 26? I A. V. was het eerst bij de taxi ten^ I verzocht de chauffeur zijn vriend& te halen. Toen deze aan het verzoek^ deed ging V. die beschonken was e de taxi vandoor. Slingerend van linJ j rechts ging de wagen in de richi^?-' terdam. Twee tegenliggers werden reden, maar niettemin reed V. dot?**" taxichauffeur had inmiddels 'me/ vrachtauto de achtervolging ingezrf gelukte hem na enige kilometers de f tot stoppen te dwingen. De wagen I flink beschadigd te zijn. Toen V de niet wilde verlaten, sleurde de ODge?? den chauffeur hem uit de wagen en hem een paar opstoppers, die zo hard af kwamen, dat V. met een hersensehudff naar een ziekenhuis vervoerd moest I den. Het is niet de eerste maal dat V m aan een dergelijk feit heeft schuldig maakt. Notaris Klijzing ter aarde besteld Vele collega's, vrienden en bekende hebben op Westerveld de laatste eer k wezen aan de overleden- deken van orde van notarissen, de heer D v Klijzing. Sl In de aula, waar de kist bedekt w een schat van bloemen stond opgebaard heeft de" familie zich neergezet om te 1 luisteren naar de woorden van afscheM die jhr. W. H. de Savornin Lohmaa i mens de naaste medewerkers sprak I Spreker roemde de gemakkelijke oa. 1 gang van notaris Klijzing met het j bliek. Deze gave, vermeerderd met ~ea scherpe juridische kennis, bracht de g. ken der cliënten tot een goede oplossiE: De mogelijkheid van de wederinvoer der leeftijdsgrens heeft echter grote z- vloed op het gestel van de overledene s. had. 1 Wij prijzen ons gelukkig onder hem hebben mogen werken, het leven ga i voort en het notariaat gaat voort. Wij len daarbij gesteund worden door persoonlijkheid, zo eindigde jhr. De k vornin Lohman. De heer Hendrikse sprak hierna: Hr komt er in het leven niet op aan wat, mg wie men is. De overledene behoorden de zachtmoedigen, die het Koninkrijk k Hemelen zullen beërven. Spreker noemde notaris Klijzing ee man van groot mededogen, met een kk rale en humanistische levensovertuigi» .die hem recht uit het hart kwam. In diepe stilte hoorden de aanwezige de vertolking van Bach's koraal: Ichk zu dir Herr Jesu Christ, aan. waarna ra der de tonen van het Slotkoor uit it Mattheus-Passion de kist werd uitgedraga Aan de groeve heeft de heer F. E. D Klijzing dank gebracht voor de betoonit belangstelling. BIOSCOOP IN MAASEYK UITGEBRAND In de nacht van Zaterdag op Zondag i omstreeks twee uur brand ontdekt in ea bioscoop te Maaseyk. De plaatselijke brand weer- geassisteerd door de brandweren uit Sittard, Bree, Hasselt en Genk, kon Él verhinderen dat het gebouw geheel uit- brandde. Brand. Bij een brand in een flat voor Hf) personen te Chicago zijn vijf persons om het leven gekomen en ongeve? twintig gewond. Verstomd. De Amerikaanse minister v2i Landsverdediging, Louis Johnson, hei in bijzijn van alle ministers van Amerikaanse strijdkrachten en van stafhoofden van de drie onderdes artillerie-oefeningen bijgewoond. Na d: oefeningen zeide Johnson, dat elh vijand verstomd zou staan, zo hij 4 vuurkracht van het Amerikaanse ke zou leren kennen. Protest. De bij de communistische C.G* aangesloten vakvereniging van haw:- arbeiders van Marseille heeft voor vs- daag een staking van 24 uur uitgeroep als protest tegen de aanwezigheid ia i haven van leden van de republikein j garde en politie, uitgerust met macho- geweren, traangasbommen en honfe Genoemde versterkingen werden a£ de haven gezonden naar. aanleiding vs het bestuit der havenarbeiders, dat geen munitie zouden laden, be3ö voor Indo-China. Poruiair. Naar Radio-Moskou me: maarschalk Rokossofsky, een der voc-:- naamste Sovjet-Russische bevelhebfc in de tweede wereldoorlog, op ven» van de president van Polen ter besci* king van de Pöolse regering Maarschalk Rokossofsky zal aanc-- Poolse leger worden toegevoegd, fw- dent Bierut van Polen had om hem jp vraagd" wegens zijn Poolse afkoms'. rijn populariteit onder het volk va- Polen. Pas tegen hoofdpijn. De bespreking® vjj het ministers-comité van de Raad w Europa werden gisteren enige minW onderbroken voor een korte gedael» wisseling over Garry Davis. De R®. minister van Buitenlandse Zaken, bert Schuman, zeide over hem: Europees paspoort zou een schittere oplossing zijn voor het geval van paspoortloze wereldburger Garry vis, die ons reeds meer dan een 1 hoofdpijn bezorgt." Samba. In December gaat een ,)Sa®' expres" van Mainz naar het Zj"- Woud rijden. Deze trein, bestemd vacantiegangers, heeft een wagon dansvloer, waar de Duitsers die o baar dol op de Samba zijn, de r'1 van de vloer kunnen halen. Straf. Een Duits gerechtshof te heeft de 63-jarige dr. H. voormalig directeur van een veroordeeld tot 6 jaar gevangenis-^ 120 Krankzinnige kinderen, dieM" verdelgingskampen stuurde, om het leven. Altmaun. De 82-jarige Beier Fra?? mann heeft de traditionele drinkwedstrijd te Warzenried WJ j| sau gewonnen door in één avo pinten bier naar binnen te sil icon op eigen benen naar huis lop®

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2