Demagnefiseringsinstallatie werkt weer op vol!e toeren r Beverwijk en Omstreken De IJmuider Reddings Brigade krijgt een tweede v!et Onderzoekingen op de Burcht te Leiden jlaanifog 7 November 1949 „OOR DE RINC: j, Rotterdam worden schepen zo goed als immuun gemaakt voor magnetische mijnen nu zeerampen van de laatste tijd, waarin het mijnengevaar ook nog altijd t. iiartig woordje meespreekt ge- Le de ondergang van de „Casana" •n de Scandinavische wateren heb- hea opnieuw de aandacht gevestigd op 1 middelen ter beveiliging van de fpernan. Nog altijd loeren op de bodem, ter zee talrijke magnetische mijnen op prooi. En al is het waar, dat de Lovaardij uitsluitend de geveegde outes vaart en de Nederlandse Marine Lor haar deel van de algemene taak Lijwei instaat, er kunnen zich altijd Lvoorziene omstandigheden voordoen 'L zwaar weer of averij die oorzaak win dat men liet schip niet geheel in Jj a macht heeft en dat het buiten de route terecht komt. „j. mag ten aanzien van de magnetische Len die niet, zoals de leek vaak likt als het ware door magnetische acht naar boven worden gezogen, maar tflker binnenste iets wordt geactiveerd, de ontploffing veroorzaakt niet over jj hoofd worden gezien, dat vele ervan L$f bij de zoveelste keer, dat er overheen fjjjen wordt, ir. werking komen en er tórhalve steeds nog een mogelijkheid blijft, zjj bij het vegen onopgemerkt zijn ge- ji'gven. Het duurt naar schatting nog wel isazeven jaar, voor de mijnen geen leed Ler zullen kunnen veroorzaken. „Waalhaven" helpt iedereen Dit alles is ons duidelijk geworden tijdens een bezoek aan de demagnetiseringsin- ikhiing in de Waalhaven te Rotterdam degroatste inrichting van deze aard op het vssleland van Europa waar luitenant ter der derde klasse ir. G. Verheul tech- jjïh officier is. Volgens hun mededelingen ajn het vooral de kustvaartuigen, die zich ij het ware verdringen om de beveiligings- landeling te ondergaan. Deze schepen heb- Iuji die het hardst nodig, omdat zij meestal jijt van een boordinstallatie zijn voorzien, jsdit, zoals bij de grotere schepen, wel het jl, dan moeten zij toch van tijd tot tijd meting ondergaan. Ook vissers- en kódsboten, betonnings- en bergingsvaar- Igen moeten geregeld „behandeld" wor- p ■Deze demagnetiseringsmrichting werd m Uil door de Duitsers gemaakt. Zij deden 1 met het oog op bombardementen zeer vernuftig. Er werd geen vast krachtstation opgericht of ingeschakeld, maar men plaatste in een nabijliggcnde loods eenvou- üjeen dieseltrein, die niet alleen voor de itroonilevering kon zorgen, maar die tevens de nodige meetinstrumenten in zijn instal latie bezat. Zou een bom deze trein ver geld hebben, dan kon spoedig een andere trein de taak overnemen. De schepen moes ten enige malen onder een hoge stalen toog heen en weer varen, dit in tegenstel ling tot de Engelse methoden die onder water geregeld werd en die het gehele schip met een kabel omwoelde, wat veel meer lijd in beslag nam. Na de oorlog viel de gehele installatie van Waalhaven hoewel de Duitsers maatregelen hadden getroffen om haar te kunnen opblazen onbeschadigd in onze tanden. Er is toen voor het vervolg een combinatie toegepast van het Duitse en liet Engelse systeem. Het boogstelsel werd behouden omdat het veel vlugger werkte, maai' voor de meting kreeg men de beschik king over .de betere Engelse instrumenten, terwijl de stroomïeveribg' aan het gemeen telijk elektriciteitsbedrijf werd opgedragen. Alleen moet de wisselstroom nu op Waal- omgevormd worden in gelijkstroom van een lagere spanning. In drukke maan den worden wel 7000 k.w.u. afgenomen. De taak der magnetiseringslnrichting Het zal een leek interesseren te vernemen, dat de behandeling strker of zwakker moet lijn, al naar gelang het gebied dat het schip gaat bevaren. Om ht eenvoudig en popu lair te zeggen: de magnetische naar boven al beneden werkende kracht van de aarde is bij de polen het sterkst en bij de evenaar M zwakst. De af- en tocncmening daarvan a de gebieden, tussen de polen en de eve naar gelegen, is geleidelijk, een geleidelijk- beid echter die niet on alle delen van de aardbol zich in een precies gelijk tempo voordoet, De schepen nemen die magne tische kracht over. zoals een langs een mag naat gehaald mes ook magnetisch wordt. -Men zou kunnen zeggen, dat daardoor de 'oodem van het schip de Noordpool ver tegenwoordigt en het dek de Zuidpool. De teak var» de magnetiseerinrichting is nu, out schip een tegenovergesteld magnetisch ïeld te geven in die mate, dat het een het auder opheft, althans zoveel mogelijk tot Hu! wordt gereduceerd. Vandaar de ver gillen in behandeling voor gebieden met aanmrkelijk grotere of kleinere mag netische kracht. De op Waalhaven behandelde schepen «'orden meestal „pasklaar" gemaakt voor «n gebied, dat begrensd wordt door Bil- f°.m Spanje en Bergen in Noorwegen. Kleinere schepen, ook vissersvaartuigen, flienen om het jaar een nieuwe behandeling ondergaan, grotere schepen komen «Stal om de drie maanden terug. THALiïA (bet theater met de beste films) Heden (Maandag), Dinsdag en Woens- I 1 «ur presenteren wij U vol trots ^n geheel nieuw genre film HAUL MUNI - MERLE OBERON in ÏEN ONVERGETELIJKE MELODIE 'n 'e°bnicolor! (A Song to Remember) mensen gespeeld door be- n?Je sterren. De levensroman van n°Pin' Toegang 18 jaar. Verwacht: ÏNGRID BERGMAN to ..ARC DE TRIOMF HE" •-iCnda voor T. 'Maandag 7 november. «ja, 8 uur: „Een onvergetelijke melo- Bex, 8 uur: „The Window". DINSDAG 8 NOVEMBER, scopen: Als Maandag. Wij hebben de meting meegemaakt van de „Kongostroom" van de Hollandse Stoomboot Maatschappij. Dit schip van 5189 bruto registerton behoort tot de grootste, die Waalhaven kan verwerken. Er bleef aan beide zijden van het schip slechts een invaarruimte van 30 cm over. Grotere bodems gaan geregeld naar de Engelse stations. Reeds in Juni 1945 kon „Waalhaven" wc-er in dienst worden gesteld, maar tijdens de storm van 1 Maart kapseisde de boog en moest de eigenlijke behandeling van sche pen worden stop gezet. Maar sinds 3 Oc tober draait cle zaak weer normaal. Dat het, druk is bij deze demagnetiseringsm richting, die natuurlijk allereerst ook de zorg heeft voor de marineschepen, bewijst het feit, dat wij met de „Kongostroom" de 3257e behandeling meemaakten. Daar ieder schip enige malen onderhanden ge nomen wordt, betekent dit dus niet, dat er ook zoveel verschillende schepen „gekuurd" hebben. Zoals uit ons blad van Zaterdag is ge bleken is de demagnetiseringskwestie in een critiek stadium gekomen doordat er een controverse is gerezen tussen de Ma rine, die de demagnetisering wil voortzet ten, en de visserij en koopvaardij, die er zo gauw mogelijk van af willen. IJ muiden „Tweede man" van onze walvisvaart vertrokken Van Schiphol vertrok naar Johannesburg de „tweede man" van onze nationale wal visvaart, de heer Dagfinn Skorge, wiens functie expeditieleider is. De heer Skorge is 42 jaar en Noor van geboorte. Tijdens de oorlog verbleef hij in Kaapstad, waar hij de Zuid-Afrikaanse nationaliteit aannam. De eerste taak, die hij op zich zal nemen, zodra de KLM hem in Zuid-Afrika zal heb ben gebracht, is het inspecteren van de vloot van 11 jagers, die de „Willem Barendsz" op zijn tocht door de Zuidpool- zeeën zullen begeleiden. Hiervoor heeft hij een maand de tijd, want pas begin Decem ber zal de Barendsz-expeditie beginnen. De tocht zal vier maanden duren. Dagfinn Skorge is tweede man op de „Willem Ba rendsz". Jaarlijks, enkele maanden voor het vertrek, komt hij naar Nederland om de plannen voor de walvisvaart uit te werken in overleg met zijn Nederlandse collega's. Tegen A.pril zal Dagfinn Skorge per KLM terugkeren. Jongeren uit St. Pancras naar IJmuiden De Christelijk Historische Kiesvereni ging in IJmuiden organiseert Woensdag avond in het gebouw voor Christelijke be langen, een familie-contact-avond. De beer J. Bos uit Amsterdam zal dan spreken over doel, richtlijnen en betekenis van een jongerengroep der CHU. Ter opluistering wordt door de jongeren groep uit St. Pancras een toneelstukje op gevoerd. Verder wordt de avond gevuld met voordrachten en het slotwoord wordt ge sproken door ds. D. C. van Wijngaarden. D.C.IJ. verovert kostbaar punt op Wormerveer Voor de hoofdklasse der Noordhollandse damcompetitie werd in hotel Kennemerhof de ontmoeting IJmuidenWormerveer ge speeld. Ondanks het feit dat IJmuiden in vallers had voor Laros, Koetsier en G. Post- ma wist DCIJ een gelijk spel af te dwingen. Door dit resultaat staat Beverwijk voor lopig geheel alleen met slechts twee punten onderaan de ranglijst. DCIJ heeft nu de 10de plaats met zes gespeelde wedstrijden en drie punten weten te bezetten. De totaal uitslag van de ontmoeting was: IJmuidenWormerveer 10-10. A. Ligt- hart—G. Mol 2-0; B. Dukel—J. de Boer 2-0; SuykG. Tatje 2-0; T. PostmaJ. Stroo 2-0; H. SwierJ. Fritz 0-2; J. v. Straten S. Kuyper 0-2; J. NanneP. Ofman 1-1; NieuwenhuizenH. Duynmeyer 0-2; L. VooysJ. Demmendaal 1-1; v. d. Steen' C. Tenty 0-2. Hedenavond speelt IJmuiden een wed strijd uit tegen DSTO in het „Amsterdamse Schaakhuis". Schouw over de wateren Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter algemene ken nis, dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd voqj? het noordelijk en middendeel der gemeente (Velsen-Noord, Velsen en Driehuis) op Maandag 28 No vember 1949 en voor het zuidelijk deel (Santpoort en Santpoort-station) op Dins dag 29 November 1949. Burgemeester en Wethouders nodigen de schouwplichtigen uit om in het belang van de goede waterloop en ter voorkoming van moeilijkheden mede te werken aan een stipte uitvoering der voorschriften. Twaalfjarige jongen ernstig gewond na botsing met auto Zondagmiddag is op het kruispunt Heemskerkerweg - Hofdijkstraat - Dierlust- straat te Beverwijk een ernstig verkeerson geval gebeurd, waarvan de 12-jarige A. D. het slachtoffer is geworden. Ongeveer acht jongens stoeiden op het kruispunt toen er uit de Hofdijkstraat een personenauto naderde. De chauffeur gaf signalen, waarop het groepje uit elkaar stoof, maar D. liep de Hofdijkstraat in, pardoes tegen de auto aan, die hem met het spatbord tegen de grond wierp. Ernstig gewond werd de knaap naar huis gebracht, maar de direct ontboden geneesheer achtte het noodzakelijk dat hij onmiddellijk in het ziekenhuis werd opgenomen. Daar werden een schedelbasisfractuur, inwendige bloe dingen en een gebroken linkerbeen gecon stateerd. De kwetsuren waren zo ernstig, dat het kind bediend moest worden. Van morgen was er nog geen verbetering inge treden. De voetrem van de auto werkte niet, zodat de wagen door de politie in beslag is genomen. Mr. Doodle komt in het Luxor Theater Onder de titel „Sterrenparade 1949" wordt op Donderdag 10 November in het Luxor Theater te Beverwijk een klein kunst programma voor het voetlicht ge bracht. Aan dit programma werken onder andere mede: mr. Doodle, Kees Pruis en Scholten en Van 't Zelfde. NAJAARSACTIE „KENNEMERLAAN" Hoofdprijswinnaar dobberde op de „Junior" rond De najaarsactie van zakencentrum „Kennemerlaan" is een groot succes geworden en de IJmuider Reddings brigade zal dan ook binnenkort de be schikking hebben over een tweede vlet. Honderden IJmuidenaren togen Zaterdagavond naar de Kennemerlaan om de slotacte van de winkelweek mee te maken en de lawine van grote en kleine prijzen, die uit de bus zou komen, heeft de spanning er goed in weten te houden. Terwijl velen zich verdrongen voor de feestelijk verlichte étalages van de winkeliers die aan de actie deelnamen werden in hötel „Ken nemerhof" cloor cle heer PI. Veldman de laten getrokken, waarna via luid sprekers de resultaten van de trekking bekend maakten. Tal van fraaie geschenken en vele waar debons waren beschikbaar gesteld en me nigmaal stegen vreugdekreten uit de rijen der wachtenden op als een der gelukkigen zijn naam hoorde afroepen. Met spanning wachtte men op het moment dat de hoofd prijs, een' licht motorrijwiel, uit de bus zou komen. En toen die dan eindelijk kwam, bleek de winnaar, de heer G. de Bak uit de Tuinderstraat niet aanwezig te zijn. Onmiddellijk werd op allerlei manieren getracht de heer de Bak te bereiken. Deze Hebben er onderaardse gangen bestaan? De Burcht in Leiden is een zeer oud ge bouw. Algemeen wordt aangenomen dat het zelfs het oudste is dat voor het nage slacht bewaard is gebleven. Aanvankelijk werd aangenomen (wij vinden die mede deling nog in een gids van „Vreemdelingen verkeer") dat de Burcht, de buitenbouw van een zeer oud rond kasteel, dateert uit de tijd der Romeinen. De deskundige die het stuk over de geschiedenis van Leiden in de Encyclopaedie van Winkler Prins schreef, ontkent dit evenwel. De Burcht is niet van Romeinse oorsprong, maar wel een kustvesting uit de Noormannentijd, waar in destijds de bewoners een schuilplaats zochten. Het Romeinse Lugdanum Batavo- rum heeft bovendien in een ander deel van Leiden gestaan. In de Xde eeuw werd het dorp Leithen gebouwd, genoemd naar een zijriviertje van d.e Rijn. De graaf die in dit gebied de macht bezat liet er een kasteel bouwen. Op dat kasteel werd Floris V geboren. Op de Burcht woonde de plaatsvervanger van de graaf, dit was zoveel als zijn militaire be velhebber. De Burcht heeft in het begin der 13e eeuw onderdak verschaft aan gravin Ada van Holland, toen haar oom Willem I haar de troon betwistte. Zij heeft zich toen ten slotte aan haar belegeraars moeten over geven. De Burcht is gebouwd op een heuvel die kunstmatig' is ontstaan door de plek ge regeld met klei op te hogen. Er wordt thans nog een rond bouwwerk met kantelen ge vonden van Midden-Rijnse tufsteen op getrokken. De hoogte daarvan is 6 meter. De middenlijn van de rontonde is 37 meter. Aan de binnenzijde is een omgang, waar de strijders stonden die de veste verdedigden tegen aanvallers. Door de schietgaten kon den zij hun pijlen en later hun geweren af schieten. Ook is er nog een oude pcort en op het binnenplein staat een put. Die is ge dempt, maar volgens overlevering moet zij een grote diepte hebben. Ongetwijfeld is het eerste bouwwerk gemaakt voor Leiden een vesting was. In het begin der 13de eeuw is de Burcht na een belegering grondig ver nield geworden, maar later is zij weer op gebouwd. De 'Burcht ligt in het hart van het oudste deel van Leiden waar de Oude en de Nieuwe Rijn samenkomen, tegenover het punt waar de Mare in de Oude Rijn komt. Nu is daar de verkeersweg VisbrugHoog straat, waar enige kleine straten toegang geven tot het historische plekje, dat nog altijd een aantrekldngspunt voor stad genoot en vreemdeling is. De Burcht vraagt thans opnieuw onze aandacht, want er worden door Rijks monumentenzorg opgravingen verricht. Dit is niet de eerste keer. In 1889 hebben er onderzoekingen plaats gehad, waarbij fun damenten gevonden zijn van een verdedi gingstoren. Ook dr. Holwerda deed in 1923 opgravingen. Toen werden evenwel geen belangrijke vondsten gedaan. Thans hoopt men gelukkiger te zijn. Er is allereerst een gat gegraven langs de rotonde om een onderzoek in te stellen naar de fundering. Ook is de put gedeeltelijk uitgegraven. Dit laatste heeft, door de steen te onderzoeken, al aangetoond, dat de put in dezelfde tijd is gegraven 'als de rotonde werd gebouwd. Het Handelsblad deelt mede: „Belang rijker is echter, dat er iets zou zijn gevon den, dat mogelijk enig licht zal werpen op de nog nimmer opgeloste vraag of er vroe ger bepaalde luchtgangen tussen de Burcht en mogelijk de Hoogstraat of andere plaat sen bestonden. Vlak tegen de muur, aan de zijde van de Vismarkt, stootten de graven- den al vrij spoedig op een gewelf, dat ver moedelijk uit de twaalfde eeuw dateert." Wij herinneren er aan dat toen jaren ge leden mevrouw KleinSprokkelhorst, een wiehelroedeloopster, die in Haarlem een onderzoek instelde naar restanten van on deraardse gangen, ook een bezoek bracht aan de Burcht. Zij verklaarde toen met stel ligheid dat het uitslaan van haar wichel roede het bestaan aanwees van onderaardse gangen. Een daarvan kon zij gedeeltelijk volgen tot de Hooglandse kerk. Uit Leiden vernemen wij intussen dat de onderzoekingen van „Monumentenzorg" nog in zo'n voorlopig stadium zijn, dat van enig resultaat van betekenis nog niet ge sproken kan worden. De onderzoekingen gaan, als steeds, langzaam, zodat het nog enige tijd zal duren voor mededelingen daarover gedaan kunnen worden. was echter rustig aan het werk aan boord van de sleepboot „Junior" en liet enige tijd op zich wachten. Omstreeks half elf arri veerde hij in de Kennemerlaan waar de voorzitter van de IJmuider Reddingsbri gade, de heer J. Mac Daniël hem geluk wenste met zijn prijs en het mechanische rijwiel officieel overdroeg. De heer Mac Daniël drukte zijn genoegen uit over de manier waarop de IJ. R, B. met een tweede vlet werd verrijkt en herinnerde er aan dat de eerste slechts na veel en lang be delen kon worden aangeschaft. „Het komt niet veel voor in ons moe-gecollecteerde land dat een actie zo goed slaagt". De heer J. Swan constateerde dat zowel de IJ.R.B., het zakencentrum als het publiek tevreden zijn over de manier waarop de actie is ge voerd. Spreker dankte allen die hun mede werking aan dit streven hadden verleend. De gelukkige winnaar van de hoofdprijs, de heer G. de Bak, zei zeer in zijn schik te zijn met zijn prijs en reed onder hoera geroep van de honderden belangstellenden op zijn nieuwe aanwinst huiswaarts. Eendracht maakt macht De voorzitter van zakencentrum „Ken nemerlaan", de heer J. M. Heykoop had zich reeds in het begin van de avond met een enkel woord tot de wachtende IJmui denaren gericht. Spreker bracht naar vo ren dat de winkelweek de Kennemerlaan in het brandpunt van de belangstelling van he£ Velsense publiek heeft geplaatst en drukte zijn voldoening er over uit dat de deelnemende winkeliers zich zo spontaan achter deze actie geschaard hebben. „Een dracht maakt macht", en dat hebben de winkeliers terdege beseft, aldus de heer Heykoop. Velen van ons, zo vervolgde spreker, moeten in noodwinkels woeke ren met de ruimte, maar wanneer dit pro bleem eenmaal is opgelost zal de Kenne merlaan een der mooiste winkelcentra van Velsen zijn. Tot slot riep de heer Heykoop de IJmui denaren op om de IJmuider Reddings brigade op alle mogelijke manieren te steunen. Namens de IJ.R.B. sprak hoofdinspec teur G. J. Timmermans woorden van dank aan het adres van het zakencentrum. „Wij hopen dat we het volgend jaar kunnen zeggen: Ga naar het IJmuidense strand; dat is een veilig strand". Santpoort-dorp Vrijdagavond zes uur: kinderoptocht Verschillende organisaties, waarbij zich thans die van „Santpoorts Bloei" heeft ge voegd, werken aan de voorbereiding van een Sinte-Maarten lampion-optocht, die Vrijdag de 11de November des avonds om 6 uur van het Frans Netscherplein zal ver trekken. Het is niet de bedoeling, de Sinte- Maarten viering geheel van de straat te houden, want tot zes uur zullen de kinderen als vanouds hun liedjes langs de deuren kunnen zingen. Daar de organisatie van deze viering enige financiële offers vergt, kan men geldelijke steun van particuliere zijde nog heel goed gebruiken. Geslaagde oefenmeesters De middenvoor van de Rooms katholieke voetbalvereniging D.E.M., de heer J. Slo tenmaker. is voor het diploma candidaat- oefenmeester geslaagd. Ook de heer C. Steenman van de Kennemers slaagde voor het zelfde examen. KATHOLIEK VROUWENCENTRUM Onder auspiciën van het Katholiek Vrou wencentrum zal pater G, Kemps uit Baarle- Nassau op Dinsdag 8 November in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk een voor dracht houden over: „De natuur in dienst van waarheid en schoonheid". Goedkope nylons Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 17 en 19 uur en des Zaterdags tussen 15 en 18 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: ceintuur van kinder jasje, zon nebril in étui, shawl, lrindeii'ingetje. 1 paar nylons, een stuk bindtouw, zweep met leren band en zwart, handvat, geruite ceintuur, muntbiljet, speelgoedeendje, alpinomuts, handtas met inhoud, herenrijwiel, porte- monnaie met inhoud, verschillende hand schoenen en wanten, 1 hond. Kosteloze inenting In het Badhuis aan de Baanstraat te Be verwijk zal op Dinsdag 8 November van 14 tot 15 uur gelegenheid worden geboden tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Familie-avond van de A.N.M.B. Om de band tussen organisatie en het gezin te versterken, belegt de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond op Vrij dag 11 November in het Kennemer Theater te Beverwijk een familie-avond. De heer R. Baarda, districtsbestuurder, zal op deze avond een inleiding houden over het onderwerp „Na vijf jaren". Een gezellig samenzijn, waaraan het ge zelschap van Ger Lindenberg zijn mede werking verleent, zal de bijeenkomst be sluiten. Castricum Schaakclub „De Pion" De verrassing van de avond bij de schaakwedstrijden van „De Pion" was de nederlaag van de ongeslagen C. Bennes tegen dr. De Jongh. De uitslagen luiden: C. J. Heeck-P. Bouwen 10; P. J. Roman-W. Merkel- bach 10; J. v. Ravenzwaay-Th, de Sma len 10; C. Bennes-dr. De Jongh 01; J. Kooiman-not. v. Cranenburgh 10; B. Beentjes-C. Faber 10; Werner Uhl-P. J. Zwart 10; D. Keetbaas-Walt. Uhl afge broken; B. Eeentjes-dr. De Jongh 10. Het programma voor Vrijdag luidt: Keetbaas-Walt. Uhl (afgebr. partij); de Smalen-Bennes, dr. De Jongh-Heeck, Wer ner Uhl-Tiemstra, not. v, Cranenburgh- Merkelbach, Roman-Bouwen, Zwart-Fa- ber, Kooiman-Beentjes, Ravenzwaay-Zaal. Filmavond P.W.N. uitgesteld De filmavond van het P.W.N., die oor spronkelijk op 23 November gehouden zou worden, is een week verschoven. De heer Strijbos is op deze avondverhinderd, zo dat de filmavond op 30 November plaats zal hebben. Uitvoering „St. Pancratius" Zondagavond voerde „St. Pancratius' het reeds eerder door ons besproken to neelstuk „Vrouwe Regina" op. De ongeveer 350 toeschouwers genoten volop van dit stuk, dat aangezien de spelers rolvaster waren dan de eerste maal, veel beter over het voetlicht kwam dan de eerste maaL SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 5 November kwamen cle haven van IJmuiden binnen: Basel v. Risor, Foldin van Antwerpen. Skaraborg van Stockholm. Perna van Rouaan. Hr. Ms. Johan Maurits van Noordzee. Riouw van Batavia. Bali van Makassar. Trianta van Kotka. Fienti van Hamina, Wilpo van Huil, Vertrokken zijn: Saba naar Rotterdam, Appingedam naar Gothenburg. Spaarne- stroom naar Leith, Celebes naai- Hamburg. Birmingham naar Goolc. Almdijk naar Bre inen. Waal naar Antwerpen. Troilus naar Swansea. Arcturus naar Stavanger. Foldin naar Antwerpen. Udeholm naar Skoghal. Oranjefontein naar Antwerpen. Seaham naar Goole. Bloemfontein naar Hamburg, Gruno naar Hansweert. Goldfinch naar Londen, Surte naar Londen. Hestia naar Antwerpen. Berkelstroom naar Huil. Rijnstroom naar Londen. Maasland naar Buenos Aires. Zondag 6 November kwamen binnen: Greb- bestroom yan Londen. Horst v. Ramsö. Bull finch van Londen. Eemland v. Buenos Aires. Eemstroom van Fowey. Jans van Londen. British Ranger van Abadan. Patria van Rot terdam, Patria van Hull. Frysian Coast van Newcastle. Vertrokken: Lingestroom naar Londen. IJmuiden-Oost Een foto in het inwendige van de Burcht, die duidelijk de ringmuur met kantelen laat zien. Op de voorgrond de put. „Betty wist het beter" Kunst en Vriendschap uit IJmuiden-Oost heeft Zaterdagavond op bewonderenswaar dige wijze een vrolijk spel vol verwikke lingen van de hand van C. J. Pieters in het Patronaat ten tonele gebracht. „Betty weet het beter" is een aaneen schakeling van zotternijen, die in het brein van een amusante makelaarsdochter ont spruiten en die a-bout-portant in daden worden omgezet. Deze makelaar vond in de heer C. Jon geling. een prima vertolker. De karakter- tegenstelling met zijn echtgenote, een rol die mevrouw Fennema heel goed bracht, was wat men noemt „af". Teunis Bruggendijk en Petronella Smit waren bijzonder op dreef in hun rollen van bedrogen huwelijkscandidaten, die het uit eindelijk dan maar met elkaar wagen. Zon der iets van de prestaties van de overige leden van het gezelschap af te doen (kleine oneffenheden heeft ieder gezelschap dat nog in de kinderschoenen staat) mag de naam van de heer Gravemaker (als debu tant en daarbij nog wel als invaller) niet worden verzwegen. Al cle verwikkelingen eindigen in dit stuk met drie gelukkige verbintenissen en alleen de maatschappelijk leidster is zo gebelgd dat zij het hazenpad kiest. Mevrouw Strij ker heeft zoveel nuance in haar spel gelegd dat ondanks alles deze rol niet belachelijk werd, hetgeen een compliment waard is. Regisseur Van Elmpt is zich de ernst van zijn taak wel bewust geweest enheeft een zo dol gegeven in rechte banen geleid. In een maand tijds, zo zei hij, is het aantal donateurs verdubbeld. Wel een bewijs dat men in IJmuiden veel van de jonge ver eniging verwacht. PERSONALIA De heer J. G. Bergstna te IJmuiden-Oost is geslaagd voor het examen candidaat- notaris (derde deel). voor MAANDAG 7 NOVEMBER Kennemer Theater. 7 en 9 uur: Omstre den aarde. Luxor Theater. 7 en 9.15 uur: Het eiland der verdoemden. W. B. Theater. 8 uur: De gevangenen van Mesquite. Corso Theater (Castricum). 8 uur: De laatste étappe. DINSDAG 8 NOVEMBER Kennemer Theater. 7 en 9 uur: Omstre den aarde. uxor Theater 7 en 9.15 uur: Het eiland dei' verdoemden. Corso Theater (Castricum). 8 uur: De laatste étappe. Raadhuis Beverwijk, 3 uur: Spreekuur wethouder Openbare Werken en O. K. en W. Goed en kwaad. De volle maan en de goede stroom hebben de haringvangsten onder de Engelse wal voor dit weekend rijkelijk in de netten gebracht en de aan voeren in de IJmuidense hal waren daar door zo groot dat wegens gebrek aan transportmateriaal en personeel, de prijs terugliep tot het opvang-minimum. Zater dag ging er dus een groot kwantum naar de vismeelfabrieken, maar daar de Engelse walharing door de uitstekende kwaliteit de voorkeur geniet, was de trawlharing de dupe, die dan ook prompt verdween. De Johannes Polderman (1100 kisten makreel en haring), de Sumatra (1200) en de Schoorl (1500 makreel en haring) zagen dus niet alleen de onder storm en regen om de „Noord" gevangen haring voor het grootste gedeelte aan de menselijke con sumptie voorbijgaan, maar ook de 1000 kisten makreel ondergingen hetzelfde lot. Zaterdag trad, zoals wij reeds meldden, voor het eerst ook de opvangregeling voor makreel in werking. Dat de besommingen dezer boten laag waren hoeft geen nader betoog. Donderdag kreeg de Tzonne (Sch 93) nog 22 voor de trawlharing en de makreel bracht van 15 tot 13 op. Zaterdag, twee dagen later, ging makreel en haring naar de vismeelfabrie ken. Zonderlinge vangst. Van de Urfcer kottervloot vissen nog twaalf kotters met de snurrevaadnetten. Zaterdag was de kot ter UK 52 aan de markt met slechts 50 kis ten vis. Maar het werd toch nog een mee valler voor de bemanning, dat tien kisten grote poon konden worden aangevoerd, de 40 kisten andere vangst bestond hoofdzake lijk uit kleine schol. Ook deze week zullen wel weer enige kotters met de snurrevaad er „behouden teelt" van maken en dus de trawlnetten aan boord nemen. Dan maar zouten. Vrijwel de gehele Katwijker loggervloot lag dit weekend af geladen met rijke haringvangsten in de IJmuider haven. Doordat de prijs voor de „vorse" oftewel de verse haring, te zeer zakte, zijn de mannen aan boord gaan „steuren". Toen zelfs Zaterdagmorgen enige loggers verse haring lagen te lossen en er nog steeds geen belangstelling voor het product was, staakten ook zij het lossen om de mooie haring op het schip in te zouten. Van de KW 44 werd de haring los in een auto ge laden, die er mee naar Katwijk verdween om het daar te proberen. Recordvangst. De hoogste vanger van de Nederlandse haringvloot in een nacfht is vermoedelijk de in Scheveningen thuis horende logger „Oceaan IV". Deze beman ning haalde uit 65 netten bijna 500 kantjes scheep. Toen nog 27 volle netten moesten worden gehaald en daaruit ook nog eens 150 kantjes te voorschijn kwamen, kon de schipper niet meer bergen, zodat hij wel naar huis moest. De KW 78 haalde uit 75 netten 25 last haring en de andere 25 netten waren zo vol dat zij onder het gewicht van de haring van „de reep" scheurden en in de diepte verdwenen. De Sch 140 Onderneming I, die Vrijdag 28 October IJmuiden had verlaten, keerde met 25 last zoute en 800 kisten verse haring na één week in IJmuiden terug. Deze log ger heeft aan de Maandagmarkt de verse haring gelost. De IJmuider logger Martha (IJM 74) had in één schot 38 last haring en een totale last van bijna 60 last. Pool. Voor de Maandagmarkt in Gdy nia is thuïsstomende de Poolse trawler Podlasië. Schipper A. Modder heeft 800 kisten makreel, 700 kisten haring en 80 kantjes steurharmg buitgemaakt. Toch naar de Barendszee. Zaterdag is de Tzonne (Sch 93) naar de Barendszzee vertrokken. Na herhaaldelijk uitstel is deze reis met instemming van alle partijen aan gevangen. Schipper v. d. Leek hoopt met een kleine vier weken weer in IJmuiden terug te zijn. Zaterdagmarkt. Met de drie trawlers van de IJmuider vloot kwam met verse haring (800 kist) de Robert William KW 123 aan de markt. De Wiron III (IJM 221) de Cornelis (KW 24) en tal van schuiten losten verse vis. Zo druk was het door de grote haringaanvoer (6000 kisten) en de 1000 kisten makreel plus 2500 kisten verse vis, dat de enige Engelse drifter aan de Zuid-Zijde zelf moest lossen wegens ge brek aan lossers. Maandagmarkt weer druk. Vanmor gen was het vermoedelijk een der drukste dagen van het haringseizoen. De Herman (Sch 92) had 1800, de Batavia (IJM 99) 1050, de Claes Compaen (IJM 43) 1550 kisten haring en makreel. De En Avant (IJM 8) kwam met 500 kisten verse vis. Engelse walharing had de Arend (KW 7) (1300 kist), de Onderneming 1 (Sch 140) zorgde voor 800 kisten, de Onderneming II (Sch 160) voor 700 kisten en daarmede was de eerste losbeurt reeds meer dan volge boekt. Voor de tweede losbeurt moesten nog tal van Scheveningse en Katwijker schepen alle met verse haring wach ten. De IJmuider trawlers moesten voor de Dinsdagmarkt aanblijven. Verwachtingen. Door de zware haring- aanvoer is het voor de IJmuider trawlers raadzaam en gewenst vroegtijdig binnen te zijn. Heden was reeds voor de Dinsdag- markt binnen de Haarlem (IJM 9) met 1800 kisten. Voor de Woensdagmarkt worden nog verwacht de Antje (RO 15) en de Zwarte Zee (IJM 94). Verder komt de Simon de Danser (IJM 42) lossen. Zaterdagmorgen is uit Gdynia ter vis serij vertrokken de Poolse trawler Jowitsz. Schipper G. Visser uit IJmuiden loste 1200 kisten verse haring en 200 kantjes steur- haring, waarvoor 24.000 werd foesomd. Schipper Visser gaat thans om makreel en haring vissen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3