IJmuider Courant de Britten Haarlems Dagblad Moskou vernietigde openlijk de rest der Poolse onafhankelijkheid Veronderstellingen omtrent een nieuw Russisch vredes-offensief Ministers der Westelijke Alliantie houden hun defensie buiten Atlantisch pact We Jaargang No. 19393 gennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, ^Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), eg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, "l0724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. brieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom LONDENSE DISTRICT North is een lelie verkiezingsstrijd loor een zetel in de Londense Thaosraad. Labour heeft hem ver- n de Conservatieven en daardoor is "fte der partijen in de County Coun- - r na de verkiezingen van zes maan- !l T.Sri was: Labour 64, Conservatives 'rCals 1) nu geworden: Labour 65, l „atives 63, Liberals 1. In North Ken- 5 werd de conservatieve meerderheid e! -w stemmen vervangen door een '^-meerderheid van 1097. Wij hebben saprdag al bericht, maar ik moet bij ffll een fout herstellen. In dat It werd namelijk over een gemeente- ..v:,7i[:r gesproken. Dat was het "f".' London County Council is de Raad *5 «raalsehap Londen, vergelijkbaar "itonze Provinciale Staten In Enge- »r_nde provincies nog de historische van graafschappen. Het graafschap ;,n omvat op zichzelf negen-en-twintig -'"t-n met hun gemeenteraden. De Stonden strekt zich bovendien (al sinds Bl verder uit dan dit ene graaf- r! zii beslaat ook min of meer aan- i"r h) „nvt rlo crrciJifQnl-ianrtpr ddlesex, Essex, Surrey, Kent en Hert- «lire Er bestaat dus geen „Londense Xeraad" en de provincie Londen Seen maar het centrum (ter opper- JJe van nog geen twintig procent) van If onafzienbare huizenzee, die de Britse wfdstad is en die meer dan tienmaal zo- S bewoners telt als Amsterdam, dikwijls wordt in Nederland geschreven „sproken over delen van Londen zoals voorbeeld Camberwell, Tottenham, West pstead, St. John's Wood en zo meer als V voorsteden". Maar het zijn geen voor den* het zijn districten die ettelijke M binnen de grenzen der reusachtige ingesloten bebouwing liggen, naast [aöeïe die nog verder van het centrum «wijdere! zijn. De moeilijkheid is dat zo- tslen in ons land zich de omvang van een fcrddstad als Londen niet kunnen voor- rjen, ook niet als zij er wel eens geweest hp en alleen maar een deel van het cen- m hebben gezien. Zij zouden de volgende ^al eens moeten ervaren, hoeveel tijd het ust om per motorbus (beginnend in de of in Westminster) uit de bebouwing omen en dan eens moeten letten op de en van de districten, waardoor zij pas- Na'deze uitweiding kom ik terug op die (ie verkiezingsstrijd in North Kensington, jij"de grote overwinning, die de Conserva- \m in het voorjaar bij de verkiezingen oor de London County Council behaalden, het resultaat van deze verkiezing voor ju een lelijke tegenslag. Niet zozeer om it Labour nu weer de meerderheid in de raafsehapsraad veroverd heeft, want die te nietig om erop te kunnen rekenen en mee te werken. Maar wel omdat de uit- rerbing van zo'n verlies het tegendeel van ai aanbeveling is en het (wankele) geloof aeen Conservatieve overwinning bij de a.s. agerhuisverkiezingen moet hebben ge- jchaad. Het is bekend dat de Britse kiezer toor gemeente en provincie wel eens anders fiemt dan voor het Lagerhuis; alleen in het atste geval komt immers de landspolitiek het geding. In zijn gemeente of provincie an hij zich veroorloven te stemmen op sensen, wier kennis van locale problemen ij waardeert al zijn zij niet van zijn poli- site kleur. Maar in dit geval hadden de tarvatieven kort geleden nog gewon- ai, Bovendien is North Kensington vol trekt geen arbeiders-district; het wordt in ióofdzaak bewoond door middenstanders, is dat is juist de bevolkingsgroep waarvan sen aanneemt, dat zij bij de Lagerhuis- «tkiedngen de doorslag zal geven. Het is lus lelijk voor de Conservatieven, dat de bbour-candidaat Jack Cooper 14.197 stem- smenhun' candidaat lan Percival er maar 13.100 heeft behaald. De 464 stemmen op ie communist kan men buiten beschouwing hten. Heeft de Britse premier Attlee de beste euze gedaan toen hij, tegen de mening van belangrijke leden van zijn regering in, be sloot de verkiezingen voor het Lagerhuis tiet in dit najaar te houden, maar ze tot te lente of de voorzomer uit te stellen? Die zaag wordt- door een uitslag als die van Korth Kensington nog niet beantwoord. Attlee heeft zijn besluit blijkbaar genomen ia de overtuiging, dat zijn partij moest tonen dat zij de gevolgen van de devaluatie lk geval zelf aandurfde en niet schroom- ze op haar verantwoording te nemen. Dit lijkt menselijk en ook „sportief" zuiver p.ien. Misschien heeft deze houding haar invloed op de verkiezing in North Kensing ton doen gelden. Maar het is de vraag of de pstige indruk lang zal betijen. Als binnen an half jaar mocht blijken dat de telkens- fóhaalde aansporingen om de productie te verhogen geen voldoende uitwerking heb- kn en de uitvoer naar Amerika niet be- •nngrijk toeneemt zodat het dollar-tekort opnieuw gaat nijpen en verdere devaluatie Wigt zal de oppositie aan kracht win- en de regering de schuld krijgen. Het wi een wonder zijn als het meeviel, temeer «ffldat de Britse productie-methoden zich, ondanks de naam van goede qualiteit die aet Britse product in de wereld geniet, nog Nar weinig aanpassen bij de eisen die de "■merikanen (b.v. ten aanzien van verpak- stellen. Na de eerste wereldoorlog Mmineerde de Prins van Wales, wereld dager bij uitstek, reeds in de algemene jofgadering van de Federation of British Industries tegen de gewoonte, zich om de OJJzoQdere wensen op de buitenlandse harkten niet te bekommeren. Zoiets ver- ™t met snel. ,ïk i ^gemeen blijft ook na North Ken- Pr11 .gelden dat in Groot-Brittannië e critiek op de regering bestaat en dat e waarschijnlijk zal toenemen, maar dat 4 evenmin veel goeds van de conserva- -Üerwacht" Hetgeen op een lauwe en stemming ten aanzien van de delen van de graafschappen Wiüeke Partijen duldt, zélfs Ln het erti 6 rJ en heehtst-gevestigde dtmu- vwltLj ^,evestigt hetgeen hier al zo fert' ^s: °°k en zelfs in bewiict "'annië het volk, min of meer ten;'V°elt dat de staat de grote proble- {vJj I4eer aan kan en dat de tijd voor - es staatsbeleid daar is. R. P. ïa"onneeiboot „Van Speyk" zal ^ar Onv-Ï0 nit Nieuwediep vertrekken der on) daar Hr. Ms. „Willem van jsger vm p lossen. Hr. Ms. torpedoboot- "iïludnnoci-- n' vertrekt eind December 'DQonesie naar Nederland. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van ctt <0prcrf}tc 'Öaarlnnoctte iotttant flnno (6^6) Hnsdag 8 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Poolse maarschalk treedt opzij voor Rokossöfski Inleiding tot terugtrekking Russische troepen De Poolse minister van. Defensie, Maar- schalk Symierski, heeft in een dagorder aan de Poolse troepen verklaard, dat hij een andere functie heeft aanvaard en dat de Russische maarschalk Rokossofski tot minister van Defensie is benoemd. Michael Symierski, voormalig maarschalk van Polen, die tot lid van de Poolse staats raad is benoemd, is vijf jaar Pools minister van Defensie geweest. Hij was één van de populairste figuren in het naoorlogse Polen. Volgens berichten, welke in de afgelopen maanden de ronde hebben gedaan, heeft Symierski zich steeds krachtig verzet tegen het toenemen van de Sovjet-Russische in vloed in de Poolse legerleiding. Vrienden van Symierski hebben kortgeleden ver klaard dat hij aan gezag had ingeboet, toen hij zich verzette tegen een Sovjet-Russisch voorstel om in de Sovjet-Unie Poolse troe pen te doen opleiden voor dienstneming in het „Griekse democratische leger". In Londense diplomatieke kringen be schouwt men de benoeming van Rokos sofski tot hoofd van de Poolse gewapende macht als een verdere stap naar de Sovjet- Russische beheersing van de regeringen iri Oost-Europa. Rokossofski is weliswaar van Poolse herkomst en in Polen geboren, doch zijn gehele carrière ligt binnen de Sovjet-Unie. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide, dat de be noeming 't laatste en treffendste voorbeeld is van de onderwerping van de tegenwoor dige Poolse regering aan Moskou. Men meent, dat Moskou de samensmel ting van de Poolse gewapende macht met die van de Sovjet-Unie beoogt. Na afloop van de oorlog is maarschalk Rokossofski in Polen gebleven als opper bevelhebber van tachtig' duizend man Sov jet-Russische troepen, die in het land ble ven „ter beveiliging' van de verbindings lijnen met Oost-Duitsland". Rokossofski die tot voor kort opperbevelhebber is geweest van de Westelijke groep der Sovjet-Rus sische legers, is goed bekend met de mili taire situatie in Polen en in Duitsland. Hij had toen zijn hoofdkwartier in Berlijn. In Westelijke diplomatieke kringen te Warschau was men heden van mening dat de benoeming van maarschalk Rokossofski tot 'chef van de Poolse strijdkrachten een aanwijzing vormt dat de Sovjet-Unie voor nemens is haar troepen in Oost-Duitsland en Polen in de naaste toekomst terug te trekken. Te Berlijn gelooft men in geallieerde en Duitse kringen, dat de Sovjet-Unie door de benoeming van Rokossofski in het bij zonder haar militaire kracht in Centraal- Europa opnieuw wil bevestigen. In verantwoordelijke kringen te Parijs beschouwt men Rokossofski's benoeming als een teken van een toegenomen aggres- siviteit in de Sovjet-Russische buitenland- Indonesische gedelegeerden naar Engeland LONDEN, 7 November (Reuter). Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag medegedeeld, dat de Engelse regering zeven leden van de republikeinse dele gatie ter Ronde Tafel-conferentie heeft uitgenodigd om zes dagen in Engeland door te brengen. Zij zullen Woensdag aankomen en waar schijnlijk informele besprekingen voeren met Engelse ministers en andere autori teiten. Het betreft de heren Leimena, Djoeanda, Ali Sastroamidjojo, Darmase Tiawan, Margono, kolonel Soebiyakto en Latoe- meten. Nieuwe vorst van Monaco De 26-jarige prins Rainier III, een be kende figuur uit de Franse verzetsbewe ging, volgt 19 November zijn grootvader, wijlen Louis II op als vorst van het vor stendom Monaeo. Er zal geen kronings plechtigheid plaats hebben. De prins zal de sleutels van de stad uit de handen van de burgemeester van Monaco ontvangen. Een Franse knutselaar heeft, van wat latten .en tentdoek een soort van carrosserie voor zijn fiets gemaakt waarvan hij ver wacht dat zij hem tegen regen en wind zal beschermen. Zijn idee vond al spoedig navolging en er is zelfs al een club van propagandisten voor de velo-parapluie opgerichtwelks leden Zondag in Parijs met hun wonderlijke vervoermiddelen gedemonstreerd hebben. Een Parijse gen darme bekijkt het interieur van een der fietstentjes. se politiek. Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken ver klaarde: „Het z»3t er uit als een nieuwe stap naar de volledige inschakeling van de satellietstaten in het Sovjet-Russische oor logsapparaat." Edouard Bonnefoud, de voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nat. Vergadering zeide, dat het ge vaar van Titoïstische bewegingen in Cen traal- en Oost-Europa duidelijk is. „Wij kunnen thans zien, dat de Sovjet-Unie niet- langer bevreesd is om zelfs officieel haar satellietstaten van de laatste overblijfselen hunner onafhankelijkheid te beroven." Ontslag van drie Italiaanse ministers aanvaard De president van de Italiaanse republiek, Luigi Einaudi, heeft het ontslag der drie socialistische ministers Giuseppe Saragat, Ivan Matteo Lombardo en Roberto Tre- melloni, respectievelijk plaatsvervangende eerste-minister en minister van Koop vaardij, minister van Handel en Nijver heid en minister zonder portefeuille aan genomen. Het ontslag van deze ministers werd Maandag ingediend door het regerings hoofd, Alcido de Gasperi. De president heeft eveneens het decreet ondertekend, krachtens hetwelk de leden van het kabinet gelast worden de vacante portefeuilles ad interim te beheren. ACTIE TEGEN DE HUURVERHOGING In Den Haag werken op het ogenblik elf actie-comités tegen de huurverhoging. Men heeft thans besloten aan de actie een landelijk karakter te geven. Het ligt in de bedoeling half December in Den Haag een protestvergadering te beleggen en een adres tegen de huurverhoging aan de rege ring aan te bieden. Hervatting Marshall-hulp aan Indonesië DEN HAAG, 7 November. De Econo mie Cooperation Administration van het Marshallplan maakte heden bekend, dat als gevolg van de succesvolle beëindiging van de Ronde Tafel-conferentie tussen Ne derland en Indonesië ontstane omstandig heden een onmiddellijke hervatting van de Marshall-hulp aan Indonesië mogelijk maken. Naar de mening van de Marshall-admi nistratie zal de hulp, welke Indonesië thans geboden kan worden, in hoge mate bijdra gen tot de volvoering van het Europees herstelprogramma als geheel. Een en ander is in overeenstemming met de voox-stellerx gedaan door de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, welk li chaam in zijn aanbevelingen ten aanzien van de hulp-verdeling voor het belasting jaar 1949/1950 een bedrag van 40.000.000 dollar 150.000.000) had gereserveerd voor hulp aan Indonesië gedurende de pe riode tot 1 Januari 1950, waarin de souve- reiniteitsoverdracht aan de Verenigde Sta ten. van Indonesië zal plaats hebben. Evenals gedurende de eerste phase van de hulp aan Indonesië zullen ook thans de toewijzingen ten behoeve van Indo nesië aan het Koninkrijk der Nederlanden gedaan worden. Deze bijstand zal beschikbaar worden ge steld in de vorm van schenkingen en aan vullende leningen. De fondsen zullen wor- Het woord is aan Anatole France: Op de vergevensgezindheid van de tijd kan men meer vertrouwen dan op die van de mensen. Met het K.L.M.-vliegtuig „Edam" zijn minister-president dr. Hatta en zijn echt genote gistermiddag de terugreis naar Indonesië begonnen. Hier brengen de heer en mevrouw Hatta wuivend een laatste groet aan de velen die hen op Schiphol uitgeleide deden. Wysjinski was bij Acheson Stalin zou Truman te Berlijn willen ontmoeten PARIJS, 8 November. Terwijl Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, op weg is naar Parijs, doen allerlei geruchten en veronderstel lingen de ronde omtrent een boodschap, die hij naar zijn collega's Schuman en Be- vin zou hebben meegenomen namens de Russische minister van Buitenlandse Za ken Wysjinski. Wysjinski braeht een „be leefdheidsbezoek" aan Acheson vlak voor diens vertrek uit Washington naar Europa. „Stalin zou Truman voor het einde van het jaar te Berlijn wensen te ontmoeten", vermeldt het Franse blad „l'Aurore" in grote opmaak op de voorpagina. Het blad ziet in het onderhoud Acheson-Wysjinski dat Maandag plaats had, „de eerste fase van een nieuw Russisch vredesoffensief". De correspondent te New York, die dit be richt aan zijn blad seint, wijst er op, dat een uit Moskou via Washington naar New York gezonden cijfertelegram aanleiding Was tot de ontmoeting Acheson-Wysjinski. De berichtgever voegt er aan toe, dat 1 November een telegram uit Moskou ter kennis werd gebracht aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken, welk telegram als volgt luidde en waarvan hij de authenticiteit waarborgt: „Treedt onmiddellijk in verbinding met het Kremlin. Verwachten per kerende post verslag over uw eerste contact met de Westelijke diplomaten". H«t telegram was getekend door het hoofd van de politieke diensten van het bureau voor buitenlandse aangelegenheiden, die sedert twee maan den de woordvoerder van Stalin is. Volgens de berichtgever had Wysjinski een gesprek van 20 minuten met het Krem lin en ontving hij de volgende dag een lang cijfertelegram, waarin hem werd opgelegd door bemiddeling van de Russische ambas sade te Washington een onderhoud met Dean Acheson te beleggen. Het antwoord van het ministerie liet niet op zich wachten. De berichtgever meent betreffende dit on derhoud te weten, dat op een conferentie van de grote vier, bij voorkeur te Berlijn, werd aangedrongen. Dit initiatief zou van Malenkof uitgaan. De correspondent meldt verder nog dat president Truman van deze Russische beslissing in kennis is gesteld en Benelux-ambassadeurs bezochten Acheson Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft voor zijn vertrek naar Parijs, waar hij een be spreking met Schuman en Bcvïn zal heb ben, de ambassadeurs van België en Ne derland en de Luxemburgse gezant ont vangen. Na de bespreking met Acheson verklaar den de ambassadeurs aan de pers: „Ons gezamenlijk bezoek betrof de bespreking, die deze week te Parijs zal worden ge houden. Wij hebben de Amex-ikaanse minister nadrukkelijk op de hoogte ge steld van het belang, dat onze respectieve regeringen aan de Parijse besprekingen hechten". den. aangewend voor de financiering vaxi voornamelijk in de V.S. te verrichten aan kopen van voedingsmiddelen, textielpro ducten en andere dringend benodigde ver- bruiksgoederen, welker aflevering aan In donesië zo spoedig mogelijk zal plaats hebben. De mogelijkheid bestaat echter, dat de levering van sommige goedex'en eerst na de datum van de souvereiniteitsoverdracht zal kunnen geschieden, zulks tengevolge van de tijd, welke nodig is voor de fabri cage en verscheping van bedoelde goede ren. Evenals tevoren zullen ook thans tus sen de betrokken regeringen schikkingen worden getroffen teix aanzien van de stox*- ting van tegenwaarde- fondsen en het ge bruik, dat er nadei'hand in Indonesië van gemaakt zal worden. Het tegenwaarde fonds is een speciale rekening, waarop het equivalent in Nederlandse courant van de dollar-schenkingen wordt geslox-t. Deze speciale rekening wordt gebruikt voor de financiering van px-ojecten, verband hou dende met het economisch hex'stol, in elk der aan het Marshall-plan deelnemende landen. Parijs brandpunt van overleg dat Acheson bij zijn aankomst te Parijs Bevin en Schuman er van op de hoogte zal brengen. Wysjinski: „Vriendschap sterker dan haat" Op een receptie van de Russische am bassade te Washington ter gelegenheid van de 32ste verjaardag van de Octoberrevo- lutie, heeft Wysjinski op verzoek van de Amerikaanse journalisten gesproken over de banden die tijdens de ooidog tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie be stonden. Deze vriendschap, zo heeft hij door tussenkomst van een tolk gezegd, zal op een goede dag weer beginnen en dan zullen de vijanden van de vrijheid sidde ren. Ieder land, zo heeft Wysjinski er aan toegevoegd, dient het standpunt van het andere land te eerbiedigen ten einde de Amerikaans-Russische betrekkingen te verbeteren. „De banden van vriendschap zijn sterker dan het gevoel van haat", aldus Wysjinski. Toelating van Duitsland tot de Raad van Europa Tegenstand in de permanente commissie PARIJS, 7 November (United Press). Een verhitte discussie over de toelating van West-Duitsland tot de Raad van Europa had vandaag plaats in de permanente com missie van de Raad. Hoewel de bespreking in geheimhouding werd gehuld op verzoek van voorzitter Spaak, wordt van betrouwbare zijde ver nomen dat de openingszitting van de per manente commissie van de assemblée ge- kenmerkt werd door diepe meningsver schillen over de toelating van Duitsland. Deze toelating, die verleden week werd goedgekeurd door de ministers von Buiten landse Zaken van de 12 landen die in de Raad van Europa zitting hebben, stuitte in hoofdzaak op bezwai'en van de zijde der Britse Labour-afgevaardigden Frederic Lee en Aidan Crawley. Zowel Crawley als Lee brachten naar voren dat Duitsland het lidmaatschap van de raad niet heeft aangevraagd en zij meen den dat de regering van Bonn niet als lid kon worden aangenomen zonder dat zulk een aanvraag ontvangen was. De kwestie van de toelating van Duits land eiste het grootste deel op van de zit ting van 31/2 uur van vandaag. Toen het duidelijk werd dat vandaag geen beslissing bereikt kon worden, zag voorzitter Spaak er van af om een pex-scommuniqué uit te geven en verzocht hij de leden van do com missie om het besprokene niet aan de grote klok te hangen. Spaak zou van plan zijn om voor de volgende vergadering met de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Robert Schu man te gaan praten. Spaak wil uit de eerste hand weten hoe de ministers verleden week tegenover de toelating van West-Duitsland en het Saargebied stonden. De permanente commissie zal hier tot Woensdag of Donderdag vergaderen over de 'besluiten die de commissie van minis ters verdeden week heeft genomen. PARIJS, 7 November (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Sta ten komen Woensdag te Parijs bijeen. Ver nomen wordt, dat de lcwestie-Duitsland de hoofdschotel van de besprekingen zal vor men. Het is waarschijnlijk, dat belangrijke beslissingen zullen worden genomen inzake West-Duitsland en de ontmanteling. Na de besprekingen, die twee dagen zullen duren, zal Acheson een bezoek aan Duitsland bren gen. Voor zijn vertrek uit de V. S. heeft Acheson een kort onderhoud gehad met de gezanten te Washington van de drie Beneluxlanden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, is vanavond te Parijs een serie besprekingen begonnen ter voorbe reiding van de conferentie van drie. Hij sprak met generaal Sir Brian Robertson, de Britse Hoge Commissaris in Duitsland. Vandaag zijn te Parijs de ministers van Defensie van Frankrijk, Italië en Engeland bijeen gekomen. Zij bespraken de kwestie van de zetel van de permanente militaire organisatie voor de Zuidelijke groep van het Atlantisch pact. Frankrijk is er voor stander van Parijs als zetel te nemen, ter wijl Engeland de voorkeur aan Londen geeft. Westelijke Alliantie Voorts hebben vandaag de vijf ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Alliantie vergaderd. Zij bespraken vex-- schillende defensieproblemen. Naar vernomen wordt, hebben de landen van de Westelijke Alliantie ge gronde redenen om de defensie van die Alliantie gescheiden te houden van die voor de Westelijke groep binnen het Atlantische plan. De Westelijke Allian tie, zo werd besloten, zou nauw worden verbonden met de defensieorganisatie van het Atlantisch pact. Zolang het Atlanitsche plan nog niet in détail is uitgewerkt, is er alle reden om dc be staande organisatie van de Westerse Unie te handhaven, aldus de ministers. De vijf ministers hebben ook van ge dachten gewisseld over de politiek jegens het nieuwe communistische regiem in Oost- Duitsland. De korte duur van de bijeen komst doet vermoeden, dat de ministers weinig moeite ihebben gehad hun standpun- texr met elkaar in overeenstemming te brengen. In een na de bijeenkomst uitge geven communiqué wordt onder meer ge zegd: Het probleem van de economische samenwerking tussen de vijf landen zal worden bestudeerd op een vergadei-ing van de vijf ministers van Financiën, die in de naaste toekomst zal worden gehouden. Waarschijnlijk zal tegen het einde van deze maand een vergadering worden ge houden van de vijf ministers van Defensie van het Brussels verdrag. Zij zullen spre ken over het verband tussen de militaire organisatie van de Westelijke Alliantie en Ex-Kriminalkommissar Albers krijgt 12 jaar De 44-jarige ex-Kriminalkommissar Al bers, derde man na Lages en Blumenthal bij de Sicherheitspolizei te Amstex'dam, tegen wie veertien dagen geleden levens lange gevangenisstraf was geëist, is door het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof tot een gevangenisstraf voor de tijd van 12 jaar met aftx~ek der voorinternering ver oordeeld. Pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders Het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen heeft in overleg met de stands- organisaties in de tuinbouw een plan ont worpen om tot pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders te geraken. Het ligt in de bedoeling een zodanige premieheffing in te voeren, dat deze varieert met de vei- lingomzet van de aangesloten tuinders. Deze premie zou 2 procent van de omzet bedragen met een minimum van 60,en 'n maximum van 400,per jaar tussen het 25ste eix het 65ste levensjaar. Ook voor weduwen en wezen is een regeling ontwor pen. Indieix in tuinderskringen voldoende belangstelling voor dit nieuwe fonds be staat, is men voornemens dit per 1 Januari 1950 in werking te laten treden. De aan dacht is er op gevestigd, dat deze regeling uitsluitend zou kunnen gelden voor de le den van veilingen, aangesloten bij het cen traal bureau. Het fonds zou onder de naam „Onderlinge Pensioenverzekex'ingmaat- schappij voor zelfstandige tuinders" in het leven worden geroepen. het Noord-Atlantisch defensiepact een kwestie, die door de vijf ministers van Bui tenlandse Zaken aan hen is ovex'gedragen. Critiek van Kamerleden op het economisch beleid In het Voorlopig Verslag der Tweeda Kamer over de begroting van Economischa Zaken verklaren vele leden, dat naar huik mening de ontwikkeling van het econo~ misch beleid ernstige reden tot bezox-gdheid geeft. Onder volledige erkenning van de wenselijkheid om zo spoedig mogelijk het bedrijfsleven van de bindingen van de schaarste-economie te ontlasten, konden zij zich niet aan de indruk onttrekken, dat de economische politiek zich verder in liberale richting heeft ontwikkeld'. Ook in het af gelopen jaar zijn met de instituten, die van tijdelijke aard wax-en wegens de schaarste- economie, een aantal instellingen ver dwenen, welke de regering ook in normale tijden dringend voor haar economische politiek zou behoeven. Dit geldt bijvoorbeeld voor het gebied der prijspolitiek. Uit de resultaten van het afgelopen jaar is gebleken, dat de concur rentie niet tot de in uitzicht gestelde prijs dalingen heeft geleid. Deze leden wilden ernstig waarschuwen, tegen het teveel loslaten van de bindingen van het economische leven. Door het liqui deren van de appax-atuur, welke ook in nor male tijden voor de geleide economie nood zakelijk is, dx-eigt het gevaax-, dat men de investeringen niet meer in juiste banen zal weten te houden. Tegenover de bewegingsvrijheid, welke aan de ondernemers wordt verstrekt, blijft de gebondenheid bestaan van de lonen van de arbeiders. Deze leden achtten dit sys teem onaanvaardbaar. Zij wezen op de verschuiving in het nationale inkomen ten bate van de meer draagkrachtige groepen, welke in het laatste jaar heeft plaats ge vonden. Zij waren bezorgd, dat vooi-tzetting van deze politiek op ernstige x*eacties van de arbeidersbevolking zal stuiten. Zij vroe gen of de minister het standpunt deelt van clr. Holtrop, de president-directeur der Ne derlandse Bank, die verklaard heeft dat niet alleen een vermindering van. het vex-- bruik maax* ook een vermindering van in vesteringen noodzakelijk is om het tekort op de betalingsbalans te doen verdwijnen. Zo ja, hoe valt dit dan te rijmen met een industrialisatiepolitiek, die alleen al voor de industrialisatie 1 milliard pèr jaar vergt, vroegen zij. Zeer vele leden daarentegen spx-aken hun waardering uit voor het door de minister gevoerde beleid. Nieuw Oostenrijks kabinet Dr. Leopold Figl, kanselier van Oosten rijk, leider van de rechtse volkspartij, heeft een ministerlijst ingediend, waarop 7 leden van zijn partij en 6 socialisten voor komen. Na de verkiezingen van verleden maand, waarbij de volkspartij 77 zetels en de socialisten 67 zetels verkregen, was het Oostenrijkse kabinet afgetreden. Men ver wacht dat president Karl Renner heden de nieuwe ministers de eed zal afnemen. AFNEMEND BUIÏG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Gedurende de nacht vooral in de kust provincies nu en dan nog buien. Mati ge tot zwakke wind tussen West en Noord-West. Tijdens opklaringen in het binnenland plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag wisselende bewolking en afnemend buiïg. In de loop van de dag weer tot matig en aan de kust tot vrij krachtig toenemende naar Zuid-West krimpen de wind. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 9 November: Zon op 7.48 uur, onder 16.59 uur Maan op 18.32 uur, onder 12.06 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 November: Hoog water: 4.54 en 17.05 uur. Laag water: 0.41 en 12.52 uur. Woensdag 9 November Hoog water: 5.26 en f7.39 uur, Laag water: 1.10 en 13.20 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1