Katholiek Velsen bood de Apostolische school een complete slaapzaal aan OLD CLOTHES NEW Gemeente Velsen verhoogt de gasprijs voor industrie en verwarming Met geblindeerde stuurhut de Nieuwe Waterweg af Q Visserij-varicT De man Woensdag 9 November 1949 HET ZILVEREN MISSIEHUIS Tal van goede gaven overstroomden de jubilerende onderwijsinstelling In de stemmig versierde kapel van de apostolische school van de missio narissen van het Heilig Hart te Drie huis vond Dindsagmorgen het hoogte punt van de geestelijke viering van het 25-jarig bestaan van het missie huis plaats. De provinciaal overste van de congregatie, pater Jac. van Erp, droeg met assistentie van pater ar. Ant. Vugts, die als diaken en pater J. de Jong, die als sub-diaken fun geerde, een plechtige Heilige Mis op. Het zangkoor der studenten voerde onder leiding van pater P. de Bruijn de missa „Eustos Domini" van de com ponist H. Strategier uit. Tijdens deze plechtigheid, die door een groot aantal vertegenwoordigers van de geestelijkheid uit het bisdom Haarlem werd bijgewoond, hield pastoor J. B. Bik van de Sint Engelmundus Parochie te Driehuis een feestpredikatie. Pastoor Bik belichtte in treffende bewoordingen de missie-arbeid, de missie-eer en de missie zegen en gaf uiting aan zijn waardering voor het grootse werk dat vooral door de missionarissen overzee, in dikwijls moei lijke omstandigheden, wordt verricht. Hij spoorde de jonge studenten aan om de stichter van hun congregatie, de Fransman Jules Chévalier, tot voorbeeld te nemen en zich in zijn geest op hun verheven taak voor te bereiden. Met het Te Deum van Perosi werd deze indrukwekkende dienst besloten. Temidden van een schat van bloemen stonden in de aula de vele geschenken uitgestald die door verscheidene katho lieke organisaties en particulieren de jubilerende paters waren aangeboden. Behalve een complete radio met pick-up- installatie en een groot aantal klassieke platen, waren verscheidene fraai bewerkte kazuifels, een koormantel en enige para menten bijeen gebracht. Complete slaapzaal Katholiek Velsen heeft echter zijn sym pathie voor de paters van het Heilig Hart nog op een andere wijze tot uitdrukking gebracht. Een actie-comité, bestaande uit tal van vooraanstaande Katholieken uit de ge meente, heeft namelijk de benodigde gel-» den ingezameld voor de inrichting van een slaapzaal. Deze zaal, die inmiddels reeds in gebruik is genomen, bestaat uit 64 chambrettes voor de studenten en twee kamertjes voor de surveillanten. Dank zij de spontane medewerking van de Katho lieke Velsenaren is met de aanbieding van dit geschenk een einde gemaakt aan de noodtoestand die, als gevolg van de bezet ting, enige tijd in het Missiehuis heeft geheerst. De voorzitter van het comité, de heer J A. Andriesma, memoreerde dat vooral de Velsense middenstand een groot aan deel heeft gehad in de bouw van deze nieuwe slaapzaal. Met enige hartelijke j woorden complimenteerde spreker de j overste van de apostolische school met het i zilveren jubileum en hij sprak de wens uit dat de geest die er in het Missiehuis heerste voort geplant zou worden tot in lengte van dagen. Vervolgens zette de heer Andriesma pater A. van Baar en broeder-bakker J. Krul „in het zonnetje", die van de oprich ting af hun beste krachten aan het huis in Driehuis hebben gewijd. Onder applaus van de talrijke aanwezigen werd hen ieder een kistje Havanna's aangeboden. Ook contacten on sportgebied De leden van de R.K. Sportvereniging „Velsen" zijn kind in huis op de apostoli sche school. Middenstandsexamen AlgemeneHandelskennis 1950 Personen, die aan dit examen wensen deel te nemen, doen verstandig zich nog heden in verbinding te stellen met de bekende schriftelijke cursus Resa-Hil- versum, tot het volgen van een cursus waarbij een efficiënte opleiding wordt gegarandeerd. Door rustig thuis te blij ven, kunt U via onze schriftelijke lessen dit diploma meestal met schitterende cijfers in één jaar behalen. Honderden personen vóór U deden dit reeds en spaarden daarmede: Tijd en gelden energie, want thuis studeren is voor veel lieden veel beter dan door weer en wind te moeten gaan voor 'n uur les. waarbij men niet zelden met 20 tot 30 personen tegelijk in één lokaal zit. Wacht niet langer, maar pak nog heden aan en doe het volgend jaar examen (Adv.) Op de voetbalvelden van het missiehuis brengen zij namelijk wekelijks het bruine leder aan het rollen. De leider van deze sportmensen, de heer J. W. A. Westerho ven, bracht in de vorm van een grote bloemenhulde zijn welgemeende dank voor deze medewerking naar voren en sprak de hoop uit dat het overste Vugts nog vele jaren gegeven zou zijn zijn zegen rijke arbeid in het missiehuis uit te voe ren. Namens de parochianen van Bloemen- daal werd een fraai schilderstuk overhan digd als bewijs van erkentelijkheid voor de assistentie die de paters in hun paro chie verlenen. Dr. Ant. Vugts dankte ontroerd voor de vele blijken van belangstelling en zeide achter alle goede gaven als mooiste cadeau te zien: dc warme toegenegenheid voor het missiehuis. Een geslaagde feestavond Des avonds werd het toneelstuk „Victo ry" van Jan Becanus voor het voetlicht gebracht. Het stuk speelt in een berghut op de Philippijnen tijdens de Japanse be zetting en behandelt de vele moeilijkhe den waarmee de bewoners ervan te kam pen hebben. Het werpt een schril licht op de innerlijke strijd die zij voeren tegen hun gevoel van eenzaamheid en onmacht. De auteur laat in een diep godsdienstige sfeer naar voren komen hoe deze mensen, zich vastklampend aan hun geloof in God, geestelijk staande weten te houden en de kracht vinden om aan de vele moeilijk heden het hoofd te bieden. In de lange gesprekken, die de missio naris voert met zijn assistenten en enige guerilla's die bij hem een veilig onder komen hebben gevonden, wordt sterk de nadruk gelegd op het Godsvertrouwen dat hen allen moet bezielen. Onder regie van pater H. van Weerden burg hebben de studenten de juiste toon weten te vinden om dit stuk tot zijn recht te laten komen. De auteur, die de pre mière meemaakte, werd door pater F. Louwers gelukgewenst met het behaalde succes. De uitvoering werd onder meer bijgewoond door de burgemeester van Velsen mr. M. M. Kwint en echtgenote, de wethouders H. de Boer en F. Strijbosch, de heer Chi:. W. Suwerink, als chef van de afdeling Onderwijs, mgr. J. Henning, regent van het klein-seminarie van het bisdom Haarlem, econoom van de Witte Paters te Santpoort, paler P. van der Poll, deken B. G. Hosman van Beverwijk, de rector van de paters Capucijnen te IJmui- den-Oost, dr. Clementinus en tal van pas toors en geestelijken uit de omgeving. Nog meer feestelijkheden >p het programma Heden worden de feestelijkheden op het missiehuis voortgezet met een voet- balwedstrijd tussen de eerste twee elftal len van de apostolische school te Drie huis en die van dc Bisschoppelijke kweek school te Beverwijk en "s avonds zal een heropvoering van „Victory" gegeven wor den voor de vrienden en weldoeners van 't huis. Donderdagmorgen zullen sport en spel de aandacht van de studenten opeisen en 's middags zal er een revue worden opgevoerd. Des avonds wordt de zilveren jubilarissen, pater A. van Baar en broeder J. Krul een feestavond aangeboden en Zondag 13 November zullen de ouders van de studenten op het missiehuis ontvangen worden. Velsen Velsen nog niet „granaatloos" In de grond, nabij de bunker aan de Sta tionsweg waar gedetineerden werkzaam zijn, heeft men Vrijdag een zevental gra naten gevonden. Dinsdag werden er vijftien aangetx-offen. De hulpverleningsdienst heeft het ge vaarlijke goedje geruimd. Laat nu Uw kleding REINIGEN IS SNELLER - IS BETER Telefoon 4884 Vrouwendag Partij van de Arbeid De vrouwendag van de afdeling Velsen- Noord van de Partij van de Arbeid zal Dinsdag, 22 November worden gevierd met een feestelijke vergadering in clubgebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg. Voor deze bijeenkomst za! mevr. M. P. de Bruyn- Ouboter van Lisse spreken. De vergadering wordt verder opgeluis terd met zang van het Gemengd Zangkoor „De Stem des Volks" uit Beverwijk, diri gent de heer Ben Nuyen. Mevr. Kroon Kuneke treedt op als declamatrice en leden van de afdeling hebben het voornemen een toneelstukje op te voeren. Van 4} cent tot 6 cent per kubieke meter Toen in Juli van dit jaar de gemeen teraad het voorstel tot opheffing van de retributieheffing voor het gas en watex-bedrijf aannam, werd tevens be paald, dat de eventuële daaruit voort vloeiende overschotten in een ver nieuwingsfonds voor de beide bedrijven zouden worden gestort. Het college van B. en W. werd uitgenodigd dit ver nieuwingsfonds te ontwerpen. Nu dit voorstel, wat de storting der voor schotten en het vernieuwingsfonds zelf be treft bij het college om prae-advies is ge weest, wordt door B. en W. opgemeidct, dat de reti-ibutieheffing de gemeentekas nim mer een vaststaand bedrag heeft opge leverd, want het was afhankelijk van het aantal meters buisleiding onder de wegen en straten. Daar reeds een reservefonds voor gas en water aanwezig is (maximaal 40.000 voor het gasbedrijf en 100.000 voor het waterbedrijf) achten B. en W. de stichting van een afzondei-lijk ver nieuwingsfonds niet noodzakelijk, daar het principe daarvan door het reservefonds KLEINE RADAR" Velsen-Noord Vergadering „Da Costa"- speeltuinvereniging De speeltuinvereniging „Da Costa", wel ke ontstaan is uit het streven van de buurt bewoners en mede door steun van de Ver eniging „Hoogovenstaten" als een onder afdeling van deze vereniging flink is voor uitgegaan, zal Donderdagavond in het clubhuis aan de Noorderlaan haar jaarver gadering houden. De agenda vermeldt onder meer het ver slag van de penningmeester en bespx-eking van het St Nicolaasfeest en een bestuurs verkiezing. De heer Wasterval, jeugdleider van „Hoogovenstaten" houdt een inleiding over het speeltuinwerk. „Decca" probeert de radar te populariseren k LS HET TIJ LAAG IS in de Rot- J\ terdamse haven, verdwijnt de kleine „Navigator" met Engelse vlag en al bijna onvindbaar onder de kade rand. Met zijn vijftig ton valt het grijze voormalige marinebootje dan ook wel enigszins uit de toon wanneer de sleep boot „Minerva" langs bruist om nog maar te zwijgen van de „Nieuw Am sterdam" met zijn zonsverduisterende omvang. Toch zullen er de komende vijf dagen meer mensen belangstelling hebben voor het roestige laddertje naar de „Navigator" dan voor de staatsietrap van het vlagge- schip der Holland Amerika Lijn, want in de kombof van de kleine Engelsman is het nieuwste type radar-in-zakformaat te be wonderen en de autoriteiten van koopvaar dij en visserij zijn uitgenodigd om dat eens van dichtbij te komen doen. Via het ï-adar- scherm kunnen ze dan altijd nog de „Nieuw Amstei-dam" probex-en te bekijken. Aan de voet van de wentelende „antenne" heeft een vertegenwoordiger van de Decca Navigator Co, welke zo langzamerhand al heel wat verbeteringen op nautisch gebied voor de scheepvaart heeft afgeleverd, ons over de voordelen van deze „kleine" radar verhaald. Want het meest in het oog lopen de winstpunt van dit apparaat op de tot nu toe gebruikte radar-outillage is zijn geringe omvang, die niet zo heel ver boven de gi-ootte van een flinke scheepszender uit gaat. De apparatuur, die na de ooi-log werd ontwikkeld had namelijk enige geboorte- fouten meegekregen: zij was te omvangrijk en daardoor te duur voor het gebx-uik op coasters of trawlex-s, als gevolg van het feit dat zij direct voortsproot uit de militaire radar, die allerlei aanhangsels bezat, welke in vredestijd de zaak alleen maar onnodig gecompliceerd maakten. Een tweede be zwaar was haar onvoldoende scherpte op de korte afstand. En „Decca" heeft deze twee ontbrekende eigenschappen in een geheel nieuw ont werp wel weten te vei-enigen: de „kleine" radar is simpel geconsti-ueerd en geeft zelfs op twintig meter afstand een duidelijk beeld van het voorwerp, dat onder „schot" komt van de draai-antenne. De Theems af De „Navigator" is, vertrouwende op haar radar, onlangs met geblindeerde stuurhut, de Theems afgevaren en eenzelfde experi ment werd Dinsdagmiddag op de Nieuwe Waterweg herhaald, al bleef er voor alle zekerheid een mannetje aan dek het was per saldo de eerste keer dat de kleine En gelse boot dit vaarwater onder zich had en radar is nu eenmaal geen middel tegen ■erdwalen. Het „scherm" van deze radai-installatie geeft vijf verschillende bereiken: tot Vz mijl, tot 1 mijl, tot 3 mijl, tot 10 en tot 25 mijl en vooral de scherpte tot op zeer ge ringe afstanden die voor het binnenlopen van havens bij mist gaan tellen was ver bluffend. De „Minerva" voornoemd, die vermoedelijk haar nieuwsgierigheid naai de plannen van de gx-ijze muis in de Park haven niet kan bedwingen en daarom maar eens langszij kwam, was bijna tot op haar contouren herkenbaar. Gaven de oudere installaties van een aantal boten achter elkaar een sleep bijvoorbeeld slechts een vage aanduiding in de vorm van een streep, dit magische oog tekende schip voor schip op het fluorescerende scherm. De belangstelling voor deze vei-beterde uitgave van een technisch wonder is uiter aard gi-oot, ook in Nederlandse scheepvaart kringen. Aan de vraag zal wellicht vrij spoedig voldaan kunnen worden als de plannen om het apparaat gedeeltelijk in Nederland te bouwen, wei-kelijkheid zijn geworden. Dan zal de prijs nog vrijwel in overeenstemming zijn met die van een uit voerige Amerikaanse automobiel, maar in vergelijking tot vroeger, toen er wel drie auto's uit één radar kwamen, is het toch al weer een aanzienlijke populai'isering, al zal nog niet elke B.M.'er nu spoorslags met radar worden uitgerust. Voor lezers met technische knobbels vol gen hier nog enige nadere bijzonderheden: De draai-antenne schakelt automatisch van zender op ontvanger over en stuurt impul sen van 0,100,12 microseconden uit. welke minuscule „stootjes" de grotere heldei'heid veroorzaken. Die antenne zelf weegt met motor en verder mechanisme nog geen 200 kilo en de golflengte voor zender en ont vanger bedraagt 3 centimeter. Een ton voor een nieuwe Theo Thijssenschool In het herbouwplan is aan de Lagers- straat, hoek Ratelsstraat, nabij de Wille- brordstraat te IJmuiden een terrein aange wezen voor de bouw van een openbare lagere school. Nu door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de ui-gen- tielijst 1949 voor Velsen toestemming voor de bouw van een zesklassige openbare la gere school is toegevoegd, achten B. en W. het gewenst deze school te stichten. De Theo Thijssenschool, welke oorspx-on- kelijk gehuisvest was in liet schoolgebouw aan de Heidestraat, is tijdelijk ondei-ge- bracht in de F. L. Ossendorpschool aan de Wijk aan Zeeërweg. Het ligt in de bedoeling het nieuw te bouwen schoolgebouw voor deze school te bestemmen, welke dan bezocht zal kunnen worden door leerlingen uit oud-Velsen, Noordelijk Velserbeek en Nieuw-IJmuïden (Oostelijk gedeelte). In de F. L. Ossendorp school komt dan ruimte beschikbaar, om bij de voox-tschrijdende hei-bouw van IJmuiden-Oost de leerlingen mede op deze school te plaatsen. Het college van B. en W. stelt de raad voor om als plaats voor de stichting van het nieuwe zesklassige schoolgebouw aan te wijzen het terrein aan de Lagersstraat, hoek Ratelsstraat nabij de Willebrord- straat te IJmuiden-Oost en voor de bouw en inx-ichting van deze openbare lagere school een ci-ediet te verlenen van f 100.000.—. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 8 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Blommei-sdijk van Hamburg. Marianne van Christiansund. IJsel van Antwerpen. Leersum van Montreal. Normandia van Gothenburg. Lievevrouwe- kerk van Rotterdam. Borthwick van Huil. Birmingham van Goole. Spurt van Abo. Vertrokken zijn: Stientje Mensinga naar Rotterdam. Prinses Mai-griet naar Hamburg. Eems naar Rotterdam. reeds gedekt wordt. Het karakter van de gemeentebedrijven zo argumenteren de leden van het college maakt een reser vering als voor particuliere bedx-ijven niet zo direct nodig, daar het ondernemings- risico niet zo groot is als bij particuliere be drijven en de gemeente ingeval van kapi taalsinvesteringen immer achter hei be trokken bedrijf staat. Hiermee wil volgens het college niet gezegd zijn, dat reserve ringen geheel overbodig zijn: verliezen en uitbreidingen moeten de exploitatie niet di rect in de war sturen. Blijft echter de vraag, of de maximum- bedx-agen van het x-eservefonds toereikend zijn en op deze vraag geven B. en W. een ontkennend antwoord: met inachtneming van de huidige situatie zou er zeker 150.000,aanwezig moeten zijn voor het gasbedrijf. Daar de reserves van het wa terbedrijf volledig zijn uitgeput, is een vast stelling van het nieuwe maximum, zolang de 100.000,nog niet is bereikt, niet on middellijk urgent. Tenslotte komen de leden van het college van B. en W. tot de con clusie, dat stortingen uit de winst van 20.000,per jaar voor het gasbedrijf en 10.000,voor het waterleidingbedrijf in de reserve voldoende zijn, waardoor dus de fondsen weer op peil komen met alle voorbehoud overigens ten aanzien van de mogelijkheden tot deze reserveringen. Waarmee het zwaartepunt van het be toog wordt bex-eikt. Want, zo zeggen B. en W„ uit de ontwerpbegroting voor 1950 van het gasbedrijf blijkt, dat de voor dat jaar geraamde winst niet aan de verwachtingen voldoet, zodat de exploitatie-uitkomsten kunstmatig beïnvloed moeten worden. De geraamde winst over 1950 bedraagt slechts 1773,89 en dit bedrag kan slechts worden verhoogd, wanneer de gasprijzen omhoog gaan. Thans zijn de prijzen voor levering over de gewone meter 10 cent per m3, over de muntmeter 1014 cent per m3 en voor in dustrie- of verwarmingsgas 4}£ cent per m3. De inkoopsprijs wordt op 4,3517 cent per kubieke meter geraamd, zodat het ver schil tussen inkoop en verkoop, vooral wat het industrie- en verwarmingsgas betreft, wel heel gering is. Het wordt dus redelijk geacht, dat deze prijs tot 6 cent per kubieke meter wordt vei-hoogd, waardoor altijd naar de mening van het college de concurrentie mogelijkheden van het gas ten opzichte van de andere brandstoffen niet belangrijk worden aangetast, daar ook vaste bx-and- stoffen en stookolie duurder zijn geworden. Daar de prijzenbeschikking 0.085 per m3 toelaat, kan de verhoging van de Velsense prijs zonder vergunning plaats hebben. KENTERING? DCIJ kan van een aarzelend herstel spreken Het gaat er naar uitzien, dat D. C. IJ. haar vorm enigszins terugvindt. Door het gelijke spel tegen D.S.T.O. in de Noox-d- hollandse damcompetitie heeft het IJmui- der tiental namelijk uit de laatste drie wedstx-ijden vier punten veroverd (door een overwinning en twee gelijke spelen). Ook nu weer moest D.C.IJ. het zonder Laros doen voor wie J. Smit was opgesteld. Er werd in deze ontmoeting zeer goed gespeeld: zelfs de verliespartij van Swier was van technisch goed gehalte. Ligthart behaal de een overwinning en de andere acht partijen eindigden in remise. De uitslag was: Ligthart wint van J. Overste. Dukel remise met Gokkel. Suyk remise met Link. Postma remise met Vree burg. G. Postma remise met Bijl. H. Swier verliest van G. H. Aue. J. v. Straten remise met Lieshout. L. Koetsier remise met Blok ker. J. Smit remise met D. W. Dijkstra. C. v. d. Steen remise met B. J. Verbruggen. D.C.IJ. moet nu nog uitwedstrijden spelen tegen Weesp, C.D.A. en Beverwijk en krijgt tenslotte Zaandam nog op bezoek. De stand van de hoofdklasse is: gesp. pnt. v.t. 1. Weesp 6 11 70—50 2. Gezellig Samenzijn 6 10 6654 3. Haarlemse Damclub.6 9 7545 4. Jozeph Blankenaar.. 5 8 6535 5. Zaandam 6 7 6456 6. Oostzaan 6 6 62—58 7. C. D. A5 4 36—-44 8. D. S. T. 07 5 55—65 9. D. W. W6 4 43—77 10. IJmuiden 7 4 5684 11. Oosterkwartier 6 2 51—69 12. Beverwijk 6 2 4179 Santpoort Belgische vrienden voor de radio Vrijdagmiddag van drie tot vier uur zal de in Santpoort zo goed bekende muziek vereniging Koninklijke Fanfai-e Moed en Volharding te Heist-op den Berg in België een radio uitzending via het N.I.R. te Brus sel verzorgen. Te veel. De Martenshoek (IJto,j, keerde na acht dagen met 53 last har' de IJmuidense haven terug. In de nacht van Zondag op deed schipper Van Duyn een „schot"* zo rijk was, dat de vleet onmogelijk !f assistentie kon worden ingehaald De Orion (KW 22) die Maandag^ nog in de IJmuider haven lag, is ijW gevaren en heeft 23 netten, zwaar bel van de Martenshoek ovex-genomen. DeT8'' ger Scheveningen heeft 17 netten van IJmuider logger aan boord genomen Het is zelden voorgekomen dat tul i grote vangsten hai-ing als thans door^ loggers onder de Engelse wal wn^ binnengehaald. Karei drifter. De logger Karei rw man (KW 227) bekend geworden door? aanbrengen van „de eerste Hollandse nj£' we" heeft een tweede primeurtje beta-^ Maandagavond vertrok de boot uit Ij^f den en op 40 mijl van de Engelse wai c-' de vleet „geschoten". Het eerste leverde direct al 300 kisten op. En geli^ Engelse drifters plegen te doen, vertrok schipper direct naar IJmuiden om na een dag de haring tegen 13 (g'Üff kopen. De besomming zal om de 4000T- gen. Deze week hoopt de bemanning' gunstige visserij nogmaals enige keren u markten. Verder werden Dinsdagmiddag nog tw« di'ifters voor de transitohandel gelost. Oo' deze „koppels" hadden uit één nacht 1 en 180 „kraan" buitgemaakt. Voor de Woensdagmarkt was de eers'e losbeurt van trawlers volgeboekt. De Abra ham 1400 kisten makreel en haring) dj Zwarte Zee (250), de Adelante (550 kiste- verse vis), de Antje (450 kisten verse vis)" de Simon de Danser (met 1400 kisten haring en makreel) en Catharina Duyvis (ÏJMöb met 1200 kisten makreel en haring majvj ten er een flinke drukke start van. Verwachtingen. Voor de Donderde?, markt worden verwacht de Limburgia (ijy 54) en de Claesje. De Jacoba (IJM 21' markt Vrijdag of Zaterdag met 900 kiïfc makreel, 250 kisten haring en 150 kijt" stripvis. De Claesje heeft verse vis. Dit weekend kunnen nog twee trawler- respectievelijk voor de Vrijdag- en de Za- terdagmarkt worden verwacht. Zware vangsten. Het lijkt er op of dj Noordzee de drijf net vissers de schade, ge leden door de schrale vangsten, thans'ra der de Engelse wal wil vergoeden. Efr nacht weer worden enorme hoeveelheden haring met de drijfvleet buitgemaakt. Vet- scheidene schippers roepen de hulp in van collega's om de zware vleet binnen te halen, De rederijen geven vaak de voorkeur ara het steuren van deze haring, omdat de prijs van de steurharing beter is dan van de vleet. Alleen bij erg overvloedige vangsten! komen de loggers wanneer de tonnen va; raken, met verse haring ter markt. Drifters. Voor transito-handel Maandagavond nog haring aangevoerd rc twee Engelse drifters. De verse haring, de zelfde dag gevangen, is direct gelost en ze. wagon naar Duitsland doorgezonden. Beter. De Thorina kreeg Maande; voor de makreel in Grimsby een beterepriji dan in IJmuiden. Schipper Groen besome- voor 1700 kisten ruim 20.000. De Thorira is weer ter visserij uitgevaren. Dinsdsj heeft de Bergen en Woensdag de Petten h Grimsby gelost. Aanspraak. Voor de Tzonne is het wa: gezelliger, dat nu ook de Herman naar dj Barendszee-visserij is vertrokken. Nu heeft schipper v. d. Leek tenminste wat aan spraak op de onderlinge radiogolf aan schipper Kortzee. Omdat de bemanning van de Johannes Polderman (IJM 20) niet compleet was, moest schipper Krab het vertrek naar dj visserij uitstellen. Tot nog toe kwam het zelden voor, dat een grote boot enige tijd moest wachten omdat er niet genoeg matrozen hadden ge monsterd. Makreel slecht. De makreel viel Maan dag in ongenade. Van de 1500 kisten ma kreel van de Herman en 600 kisten vanc» Claes Compaen verdween het grootste ge deelte via de opvangregeling naar de wis- meelfabriek. Ook uit de Dinsdagmarkt verdwena weer grote partijen dezer goede kostelijk? vissoort in de opvangregeling. De echte HELDERSE TAAI van PRONK bij C. v. d. MEER KENNEMERLAAN 151 - TELEFOON 538 (Adv) Agenda voor Velsefl WOENSDAG 9 NOVEMBER Thalia, 8 uur: Aino. Rex, 8 uur: „The Window". DONDERDAG 10 NOVEMBER Bioscopen: Geen voorstellingen. Raadhuis, 912 uur: Spreekuur Wethouder van Sociale Zaken. Thalia, 8 uur: Bonte avond D. S. S. Flora, 8 uur: Greate Toanieljoun .frysh Trou", FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 11) - Moeten we absoluut Ze boog zich over hem heen en kuste hem. Lieveling, ik kan 't eenvoudig niet doen, tenzij ik je vrouw ben. En de vol gende week komt de admiraal al, daarom moeten we nu eenmaal haast maken. Het is een geweldige risico, dat ik neem, en ik doe dat voor mijn man.... O Cyril, je moet toch kunnen begrijpen, dat ik zo iets voor niemand anders zou kunnen doen. Cyril Eversley zag het inderdaad in. HOOFDSTUK VI. Op diezelfde Donderdagmox-gen werden de houten eenden, nadat de eerste laag veil was opgedroogd, verder afgewerkt met groene en bronskleurige verf, terwijl hier en daar vrolijke plekjes rood en blauw werden aangebracht en de snavels hei-geel werden gekleurd. Ex-gens achter in het atelier was de oude Bindle aan Robert, het jongste knechtje, een uiteenzetting aan 't geven, van wat jongens in zijn tijd moesten doen en laten. Uit gewoonte, reageerde Ro bert, die iedereen behalve meneer Bindle Bob noemde, met zo nu en dan op het juiste ogenblik „ja" en „nee" te zeggen, terwijl hij intussen doorging met denken aan zijn model-vliegtuig, dat hij thuis in zijn vrije tijd aan het bouwen was. Hij was een lange, magere jongen, met sproeten op zijn ge- zich en handige vingers, die dag en nacht droomde van vliegmachines. Noch hij, noch meneer Bindle namen enige notitie van meneer Smith en juffrouw Eversley, die aan de andere kant van het atelier eenden zaten te beschilderen. William had erg veel plezier in de eend, waarmee hij bezig was. Het dier had een crême-kleurige borst, met groene en bruine veren, enorm gele poten en rollende ogen. Hij waggelde en kon zijn snavel heel ver opensperren. Hij had er veel plezier in, maar eigenlijk waren zijn gedachten met iets heel anders bezig. Op Donderdag werden in dit deel van Londen de zaken vx-oeg gesloten. Hij wilde er achter zien te komen, wat Kathex-ine ging doen, als ze om één uur haar hoedje op had gezet en de zaak verlietGesteld, dat ze om een uur of elf 's avonds naar bed ging, dan zou dat een tijd van ongeveer tien uur geven, waarin van allerlei onderno men kon worden. Hij vx-oeg zich af, wat voor plannen zij voor haar vx-ije middag zou hebben. Iels dergelijks speelde zich sinds haar komst elke Dondex-dagmorgen af, evenals op Zaterdagavonden, als de lange vrije Zondag voor de deur stond. De Zaterdagen waren erger dan de Don- dex-dag, omdat hij dan een hele lange Zondag zonder Katherien voor zich had, terwijl hij er bovendien zeker van kon zijn dat ze zich met andere mensen ge durende zo'n Zondag op uitstekende wijze vermaakte. Iedere volgende Donderdag en Zaterdag werd hij onrustiger en vond hij het moeilijker zijn gevoelens te ver bergen. Op deze Donderdag leek bet hem niet langer mogelijk zich te beheersen. Hij had nooit gehoord van de dichter, die zegt, dat hij, die niet het risico van alles te winnen of alles te verliezen durft te nemen, óf te bang is om zijn lot onder ogen te zien, óf maar op weinig vex-dien- sten kan bogen. Anders was hij 't daar mee zeker eens geweest. De moeilijkheid was, dat hij noch zijn lot met betx-ekking tot dit geval onder ogen durfde te zien, noch meende bijzondere verdiensten te hebben. Toch had hetgeen hij van plan was te vi-agen niets te maken met open lijke hofmakei-ïj, doch beoogde niet meer dan een wandelingetje en een pi-aatje op een vrije Donderdag- of Zondagmiddag. Tegen kwart voor een, terwijl hij bezig was met zijn vierde eend, kwam de vraag eruit. Wat doet u altijd met uw vrije middag? Katherine was bezig een helderblauw vlekje te schilderen op de kop van haar eend, dat ze vervolgens afwerkte met gx-oenachtige verf. Ze antwoordde vaag: O, ik doe van allerlei. Nu hij eenmaal begonnen was, ging William door exi vroeg recht op de man af: Wat gaat u vanmiddag doen? Ik weet het nog niet precies. Zou uik bedoel, kunt u niet. voelt u ervoor. Katherine keek hem aan en zou willen lachen en huilen tegelijkertijd. Dan sloeg ze haar ogen weer neer en om haar lippen trilde iets van een glimlach. Misschien wel, antwoordde ze zachtjes. O, meent u dat echt? Ik heb het u al zolang willen vragen, maar ik wist nietik bedoel, ik dachtik bedoel u moet massa's vrienden hebben.... Ze keek hem weer aan. Op zijn linker wang zat een veeg verf. U vraagt me toch, of ik vanmiddag met u uit wil gaan? Inderdaadmaar natuui'lijk eh U kunt daar nu niet meer op terug komen, dat zou héél onbeleefd zijn! Waar zullen we heengaan? Waar wilt u heen? Ik zou het px-ettig vinden ergens in uw autotje heen te rijden en daax-na terug te gaan als het donker wordt vind ik niet veel aan autorijden om dan in mijn flat thee te dx-inken. Meent u dat echt? Die auto van mij is een vreselijk vehikel, eigenlijk niet veel meer dan oudrroest. Iedereen lacht me erom uit, maar het ding rijdt. Het is alleen niet het soort wagen U schijnt me niet te willen geloven. Ik heb u verteld, wat ik graag zou willen doen. Kijk uit, was het heus uw bedoeling die eend helemaal zwart te verven? Daar bent u namelijk mee bezig! William bekeek met schx-ik de eend, die hij onder handen had. Deze was inderdaad volkomen zwart geworden, behalve de wijd opengespalkte snavel en twee oog bollen. Dan verhelderde zijn blik. Het was niét m'n bedoeling, maar als ik hem afwerk met wat helder gx-oen, zal hij het heus heel goed doen. Een soox-t boze vogel. Ik ga hem een oranje snavel en poten geven. Hij zal echter eerst moe ten drogen. Het is niet meer de moeite nog met ander werk te beginnen, het is bijna één uur. Weet u 't heel zeker, dat u. Héél zeker, antwoordde Kathex-ine, zonder op te kijken. Dan ga ik er nu vandoor om de auto te halen. Juffrouw Cole kan de zaak wel sluiten. Ik zal op u wachten op de hoek van Canning Row. Hij grinnikte even. Juffrouw Cole gaat net de andere kant op. Samen reden ze over Hampstead Heath. De wagen was geheel in ovex-eenstemming met William's beschrijving, maar het was overduidelijk, dat hij er enorm trots op was. Persoonlijk had hij hem bij de sloper weggehaald, eigenhandig had hij alles eraan opgeknapt en tenslotte opgeverfd. Katherine, die in andere wagens had ge reden, voelde een wonderlijke vertedering voor dit blikken bakje. Ze hielden ergens stil om te lunchen en reden daax-na verder. Het was een zachte wintermiddag met een bleke zon in een bleekblauwe hemel en opkomende mist. Kathex-ine behoefde niet veel te zeg gen. Ze reageerde zo nu en dan met een enkele opmerking op William's uitgebreid relaas, hoe hij het wagentje in elkaar had gezet. Hij ging geheel op in z'n verhaal en voelde zich stralend gelukkig. Wat er ook om hem heen mocht veranderen, hij zou altijd in staat zijn volkomen op te gaan in wat hem op een bepaald moment bezig hield, dacht ze. Als hij zijn aandacht op haar geconcentreerd had, was hij in staat een eend zwax-t te verven zonder het te merken, maar als hij zich volkomen op zijn houten scheppingen concentreerde, zou hij er zich niet van bewust zijn, of zij al of niet aanwezig was. Tenminste... dat zou mogelijk zijn. Ze was zó in haar eigen gedachten verdiept, dat ze Willies verhaal, hoe hij een mistlamp op de fö tikte, niet volgde, hetgeen jammer «a aangezien het een duidelijk beeld gaf zijn energie, volharding en initiatief. kwamen tenslotte bij Katherine's W aan, dat haar geleend was door een vrien din, die buitenlands vertoefde, Ik moest mijn eigen flat verhip die was me te duur geworden e zou niet geweten hebben, wat te begin- nen, als Carol me niet te hulp was je* komen. De flat bestond uit enige kamers bova een garage-complex in oude stallen. Ham reed een klein hobbelig straatje ba nen met landelijk aandoende huisjes aan weerskanten. In de vage schemering de vallende avond was het straatbeea zeer schildex-achtig. Kinderen speelna met hoepels en reden op rotsehaaten -• hing overal wasgoed aan lijnen. De gar^f deuren waren in diverse kleuren g®^ dex-d en niet meer in de beste staat. nen trappen met een ijzeren leuning K? den naar de flats boven de garage, leuning van Katherine's trap was Af geschilderd evenals haar voordeur. Boven aan de trap staande, wees- hem, terwijl ze haar sleutel zocht, op uitzicht. Hoog boven de aan de ova*® staande huisjes rezen enige kale bo op, die zich donker aftekenden teg® grijsblauwe avondhemel. Ergens ia buurt was iemand bezig op mei hameren en verderop hielden twee r toestellen een spannende wedstrijd, j bij een jazz-melodie het won van de ie van een geleerde professor. (Wordt vervolSÜ'

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6