IJmuider Courant De drie ministers bespraken zowel i Duitse als het Europese probleem Haarlems Dagblad Kolonel Somer ziet de toekomst van Indonesië somber in West-Duitsland en het Saargebied aanvaard als leden van Europese Raad Tweede Kamerledensteiien vragen over het Staatsvissershavenbedrijf ge Jaargang No. 19395 Bureaux: Kenriemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Te]ef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), ferrasweg 47, Santp. - Haarlem; Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv,tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ^Bevredigende vorderingen" in Parijs Stopzetting der ontmanteling vereist waarborgen van de zijde der West-Duitse regering PARIJS. 10 November. Na twee bij- - waarop geheime besprekingen wden gevoerd, hebben de ministers van s'er 0.,„„ zaken van Frankrijk, Enge rd j en de Verenigde Staten Woensdag een 'fnmuniqué uitgegeven, waarin zij zeer in I kort en zonder aanduiding van de laïls der besprekingen, mededeelden dat i bevredigende vorderingen hebben ge lakt Waarschijnlijk zal de conferentie Sêèavond eindigen. Naar verluidt heb- ffl de ministers zowel het Duitse vraag- „■k speciaal de ontmantelingskwestie als de Europese aangelegenheden met Strekking tot een grotere eenheid bespro- communiqué luidde: „De ministers ^Buitenlandse Zaken van Frankrijk, En- ,and en de Verenigde Staten zijn heden- SJend en hedenmiddag op de Quai d'Or- ov bijeen gekomen voor het bespreken van an aantal voor hun landen van gemeen- cchappelijk belang zijnde problemen, waar- bi vooral aandacht is geschonken aan de algemene lijn van hun gemeenschappelijke politiek in Duitsland. Er zijn bevredigende vorderingen met de besprekingen gemaakt. De conferentie zal morgenochtend worden voortgezet." Een Franse woordvoerder verklaarde na afloop van de besprekingen, dat de minis- ters hopen hun conferentie Donderdag avond beëindigd te hebben. Verder werd vernomen dat de drie ministers van Bui tenlandse Zaken zich ook met het vraagstuk van de Europese eenheid bezig houden. De drie Westelijke geallieerde Hoge Com missarissen in Duitsland hebben in de af- «elopen week een schrijven van bondskan selier ch'. Adenauer ontvangen, dat onder meer het voorstel inhield tot instelling van een gemengde commissie, waarin zowel vertegenwoordigers van Duitsland als van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenig de Staten zitting zouden hebben. Het verluidt, dat dr. Adenauer via deze commissie hangende vraagstukken, als het Duitse voorstel tot het stop zetten der ont mantelingen, het opstellen van afdoende veiligheidswaarborgen door Duitsland aan cie drie Westelijke mogendheden en het ge leidelijk overdragen van de uitvoerende macht in West-Duitsland aan de West-Duit se federale regering, wil doen behandelen. Parijse waarnemers beschouwden deze stap van de West-Duitse regering als een grote schrede in de goede richting, welke ertoe zal bijdragen dat een gemeenschap pelijke behandeling van de voornaamste onopgeloste Duitse problemen mogelijk wordt. Hinderpalen fen der voornaamste hinderpalen, welke moeten worden overwonnen voor het vin den van een voor -alle vier de belangheb bende partijen bevredigende oplossing, is de kwetsbare positie van de Franse minister van Buitenlandse zaken, Robert Schuman, die bij elke stap, welke hij in het verloop van de onderhandelingen doet, rekening moet houden met de houding van de Franse Kamer van Afgevaardigden ten aanzien van het vraagstuk van de veiligheid tegen even tuele nieuwe Duitse dreigingen. Er zal op 22 November een debat in het Franse parlement over Duitsland worden gehouden en men verwacht dat dan het veiligheidsvraagstuk op critische wijze ter sprake zal worden gebracht. Bovendien: minister Bevin is bij vorige gelegenheden de voorvechter geweest van het doorzetten van de ontmanteling van West-Duitse fa- Pij voor medeged. gevlogen brieken. Dit maakt het voor hem moeilijk thans toe te stemmen in een stopzetten dei- ontmanteling, tenzij Duitsland bereid is waarborgen voor de veiligheid der geal lieerden te verstrekken. Men is er, te Parijs van overtuigd, dat het onmogelijk zal zijn een oplossing te vinden voor de meest dringende Duitse vraagstuk ken, tenzij de regering te Bonn bereid is een positieve houding aan te nemen tegen over een nieuwe politiek van de Westelijke geallieerden. Minister Stikker is in gezelschap van dr. Hirschfeld hedenmorgen naar Parijs ver trokken. Volgens een bericht uit Den Haag in de -New York Times hebben de Beneluxlanden officieel aan de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk verzocht om toelating tot de be sprekingen over Duitsland, die te Parijs gehouden worden. Laatstleden weekeinde is een gezamen lijk memorandum van de Beneluxlanden aan de regeringen van de genoemde drie landen overhandigd, aldus het bericht. De kw.estie van deelneming aan de bespre kingen zou behandeld zijn op de bijeen komst van de vijf West-Europese minister van Buitenlandse Zaken van Zondag te Pa rijs, waarbij Bevin en Schuman beloofd zouden hebben de kwestie met Acheson te bespreken. Neg-ncizi's roeren zich in het Oostenrijks parlement WENEN, 9 November (Reuter). In de bop van het debat, dat zich heden na de openingszitting van het nieuwe Oostenrijk se parlement ontwikkelde, riep dr. Fritz Stüber, vertegenwoordiger van de (rechtse) onafhankelijke liga, op een gegeven ogen- Mik uit; ,,De Oostenrijkse politie heeft de nations a i -socialisten in 1945 even slecht behandel cl als de nazi's het de slachtoffers oer concentratie-kampen deden." Onmiddellijk stonden afgevaardigden Van alle partijen op en riepen luidkeels: „U beledigt de nagedachtenis van de slachtof fers der concentratie-kampen!" Veront waardigde afgevaardigden omringden dr. otuber, terwijl de communistische volks- vertegenwoordigers in koor riepen „fascis tische moordenaars!", hetgeen zij tien mi nuten lang volhielden. Be acht en zeventigjarige voorzitter van act Oostenrijkse parlement, Leopold Kun- ®iak, luidde verwoed zijn bel om de afge- M'aigden tot de orde .te roepen. Toen dit jet hielp verliet hij zijn zetel, rende op de ^vaardigden toe die zich rondom dr. uoer hadden geschaard en verzocht hen eer naar hun plaatsen terug te keren. J?l! 'ucident werd beëindigd, toen dr. luber verklaarde de beledigende opmer- ang terug te nemen. Chinese nationalistische vliegtui- 9©n naar communisten overgegaan HONGKONG, 9 November (Reuter). t p J^emt aan dat 21 vliegtuigen van J Chinese nationalistische maatschap- U V.Vfrgegaan zÜn naar de communis- Hn tU ac^en het vliegveld Kaitak (van olast verlaten en zijn niet op de ts van hun bestemming aangekomen, eifof aationalistische regering is finan- e,J| _et meest bij beide maatschappijen Amnestie voor en officieren ir „kleine nazi's" Oost-Duitsland BERLIJN, 9 November (Reuter). Het Oost-Duitse parlement heeft twee wetten aanvaard voor het teruggeven van bur gerlijke rechten aan vroegere nazi's en officieren van de „Wehmrmacht" enerzijds en het verlenen van amnestie aan veroor deelden, die straffen uitzitten van minder dan zes maanden anderzijds. De wet is door de „Volkskamer" in eerste lezing eenstemmig aangenomen. De officieren en nazi's zullen in de toe komst kiesrecht hebben en alle betrekkin gen mogen aannemen behalve bij de politie en het departement van justitie. Zij die een vonnis hebben van meer dan een jaar voor oorlogsmisdaden zijn hiervan uitge zonderd. In de preambule wordt gezegd, dat bovengenoemde stap gerechtvaardigd is „gezien het duidelijke succes bij de con solidatie van de democratische orde". De amnestiewet is ontworpen ter gele genheid van de instelling van de Oost- Duitse staat. Geldboeten beneden de 5.000 Oost-Duitse marken worden eveneens kwijtgescholden. Ook de rechtszaken, die 7 October voor zouden komen (de stichtings datum van de nieuwe staat) en waarvoor de straffen naar verwachting bovenge noemde normen niet zouden overschrijden, zullen vervallen worden verklaard. De twee wetten zullen niet van toepas sing zijn op personen, die na de oorlog zijn berecht „wegens rassenhaat, militaire pro paganda, of boycotpropaganda tegen de mocratische organisaties". Acheson naar Bonn Dean Acheson, die door de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy uitgenodigd is voor een informatiereis in West-Duitsland, v/ordt Zondag te Bonn verwacht, zo wordt in regeringskringen te Bonn vernomen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zal eerst een bezoek brengen aan president Heuss. Hij zal vervolgens samen met de leden van de Amerikaanse Hoge Commissie aanzitten op een door kanselier Adenauer aangeboden lunch. Daarna zal een officiële receptie te Ead-Godesberg worden gehouden. Editie voor Velsen. IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en «ÖprcrijtE Tgaarlemflttje éourant (ïraio Donderdag TO November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom „Hef wordt een chaos" De Russische maarschalk Konstanty Rokossofski, die thans onder pressie van Moskou door de regering te Warschau tot minister van Defensie van Polen benoemd is. Films over de politiële acties in Indonesië Onder de passagiers van de „Oranje" be vond zich de heer J. C. Mol, directeur van het gouvernements-filmbeclrijf in Indone sië. Vermoedelijk zal het gouvernements filmbedrijf in de toekomst een federaal filmbedrijf worden, zeide de heer Mol, die ook enige mededelingen deed over de films, die zijn gemaakt van de beide politiële ac ties. De film van de eerste actie, getiteld „Linggadjati in de branding" is nooit in de bioscopen vertoond, vermoedelijk omdat het een strategische film was met een sterk accent op het militaire. Het accent in de film „Vreemd leger", welke van de tweede politiële actie werd gemaakt, is vooral ge legd op de moeilijkheden, waarmede de militairen te kampen hadden. Deze film is enige malen in besloten kring vertoond. De heer Mol verwachtte, dat in 1950 deze laat ste film in de Nederlandse bioscopen zal draaien. Het woord is aan Walpole (over Engeland) Onze herinnering ziel in dit land meer dan onze ogen zien. (Thomas Gray: Letters) Met de „Oranje", die Woensdag in Am sterdam aankwam is in Nederland terug gekeerd de kolonel dr. J. M. Somer, ge wezen hoofd van de militaire inlichtingen dienst in Indonesië, destijds hoofd van de Nederlandse inlichtingendienst in Londen. Kolonel Somer heeft, daar hij zich niet langer met het regeringsbeleid in Indonesië kon verenigen, ontslag genomen. Over de situatie in Indonesië na de Ronde Tafel-conferentie was kolonel So mer bijzonder pessimistisch. Aan een ver slaggever van het A.N.P. verklaarde hij dgt de stemming in Indonesië verbitterd is. Men heeft daar het gevoel zo zeide hij dat het Nederlandse volk zowel door zijn kranten als door zijn regering zeer slecht is voorgelicht en daarom nimmer tot een reactie tegen het beleid van de, regering is gekomen. Over de toekomst van Indonesië was de kolonel uiterst kort. „Het wordt een chaos", zo zeide hij, „en dit komt omdat de T.N.I. de situatie onmogelijk kan beheersen. Een accoord van de sultan van Djokjakarta met de communisten heeft de activiteit van deze laatsten opgeschort. Zodra echter de souvereiniteitsoverdracht zal hebben plaatsgevonden zal met name de Murba, de partij van Tan Malakka, niet aarzelen tot revolutionnaire daden over te gaan, waarbij, zoals gewoonlijk, de kleine man de dupe zal worden". Kolonel Somer stelt zich op het standpunt, dat de Van Royen- Roem-overeenkomst het beslissende keer punt is geweest. „Deze overeenkomst, zo zeide hij, dreef de federalisten in de armen van Soekarno en verspeelde de stevige positie, die dr. Beel ten opzichte van de federalisten had opgebouwd". Een tweede oorzaak behalve het communistische gevaar die kolonel Somer zag voor de zijns inziens te verwachten chaotische toe stand, is de houding van de Ambonnezen, de Timorezen en de Menadonezen, de min derheden van de Grote Oost. „Deze mensen," zo zeide hij, „voelen zich verkocht en verraden en zullen zich nim mer neerleggen bij een bestuur van Java uit." In de toekomst ziet kolonel Somer namelijk de republiek Djokja (de Javanen) als de heersers en hij acht wel uitgesloten, dat de 39 andere volken van de archipel zich bij deze overheersing zullen neerleg gen. Wat de buitenlandse invloeden in In donesië betreft, merkte kolonel Somer op, dat de Amerikanen nog veel slechter zijn voorgelicht dan het Nederlandse volk en Kleine Assemblée" spreekt zich uit: Cntiek en aandrang op de twaalf ministers: Meer rechten opgeëist PARIJS, 9 November (Reuter). De 28 leden tellende permanente commissie van de Raad van Europa heeft heden, zonder stemmen tegen, de toelating van West- Duitsland en het Saargebied als leden van de Raad van Europa aanvaard. De drie daagse zitting van deze „kleine assemblée" werd Woensdag beëindigd. De kleine Assemblée heeft ook meer vrijheid van handelen geëist dan het comité van ministers bereid is haar toe te staan. Het comité van ministers had het advies van de kleine Assemblée gevraagd alvo rens het tot toelating van het Saargebied en West-Duitsland zou besluiten. Bij de stemming over toelating van het Saargebied onthielden de Franse socialist Dü directeuren van de twee maatschap- J de „Chinese nationale luchtvaart- »ij" en de „centrale maatschap- vervoer door de lucht" hebben dat zij naar Sjanghai waren Com om ..contact op te nemen met de dipiw>n'Sten' teneinde het Chinese volk te Uaafa* us krin§en te Hongkong. De ^Kcnappyen zijn de grootste op lucht- in. China. Queen Mary" in het dok. In Januari van dit jaar liep de Queen Mary" van de Cunard-Wlüte Star bij Cherbourg aan de grond. Men volstond toen met een voorlopige reparatie van de beschadigde romp. Thans ligt de Queen Mary" voor de jaarlijkse inspectie in het Koning George V" dok te Southampton. Vonken spatten rond de werkmensen als zij voor de voorlopige raparatie een permanente in de plaats maken. Guy Mollet en de Deense socialist Jakob- son zich. De onthouding van Mollet gaf de oppositie weer van de Franse socialis tische partij tegen de regeringspolitiek ten opzichte van het Saargebied. De brief, die de permanente commissie aan het comité van ministers zal doen toekomen, omvat overigens nog de vol gende punten: De commissie is het met de ministers eens, dat toelating van Oostenrijk prema tuur is. Bevestiging van een overeenkomst met de ministers (bereikt door officieuze be sprekingen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman) volgens welke de Assemblée het recht heeft haar eigen agenda op te stellen. Via het comité van ministers zal aan de regeringen moeten worden gevraagd binnen een bepaalde termijn een beslis sing te nemen over een Europees paspoort. Het comité van minister's zal worden gevraagd niet slechts zijn besluiten aan de Assemblée te doen toekomen, doch dit lichaam vollediger en meer doorlopend ervan op de hoogte te houden, wat de ministers van plan zijn te doen en wat hun redenei\ hiervoor zijn. De permanente commissie heeft heden eveneens haar bezwaren opgesteld tegen de aanbeveling van de ministers om de economische commissie en andere perma nente commissies van de Assemblée op te heffen. Paul Reynaud, de voorzitter van de eco nomische commissie, verklaarde: „Wat het comité van de ministers ook moge beslui ten, ik ben voornemens tegen het midden van December te Parijs een nieuwe bijeen komst van mijn commissie bijeen te roe pen". Spaak, de voorzitter van de permanente commissie, verklaarde aan het einde van de zitting zeer tevreden te zijn over de resultaten ervan. „De vertegenwoordigers van de Europese parlementen hebben ge toond, dat zij vastbesloten zijn Europa te maken", zo zeide hij. Rumoerige presidents verkiezingen op de Philippijnen Volgens de officieuze uitslagen van de presidentsverkiezingen op de Philippijnen lreeft Quirino (liberaal) 355.000 stemmen gekregen tegen 342.000 voor Laurel (natio nalist) en 115.000 stemmen voor een derde candidaat, Avelino (republikein). De kiescommissie wordt overstelpt met berichten over bedrog en terrorisme in ver scheidene plaatsen. Volgens het hoofdbe stuur der nationalistische partij duren de onlusten op het platteland voort en zouden er talrijke slachtoffers zijn. Hierover is geen enkel communiqué uitgegeven, doch vol gens officieuze verslagen zouden er meer dan 100 doden zijn. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat 78 nationalisten door de burgerwacht van Lanao zijn neergeschoten, nadat men hen verhinderd had te gaan stemmen. nimmer hebben begrepen wat zich in In donesië afspeelde: de houding van het State Department was gebaseerd op de on wetendheid en op de behoefte economisch een vinger in de pap te houden. De Chi nese invloed in Indonesië acht Kolonel Somer uiterst gevaarlijk. Het communisme onder de Chinezen breidt zich uit en daar de Chinezen in Indonesië een onmisbare economische factor vormen zij zijn de middenstand legt hun politieke overtui ging een zeer belangrijk gewicht in de schaal. De republiek Djokja zo vervolg de kolonel Somer ziet het communis tische gevaar wel doch leeft in de over tuiging het te kunnen beheersen. Maar dit zal volgens kolonel Somers een idéé fixe blijken. Volgens zijn schatting staan de republiek straks 400.000 soldaten en politie- troepen ter beschikking, die echter kwali tatief weinig gewicht in de schaal zullen kunnen leggen. Heel onaangenaam noemde hij de situatie voor het Indonesische KNIL- personeel, dat, gezien de loop der geschie denis, naar zijn mening onmogelijk naai de T.N.I. kan overgaan. „Onaangename verrassing" De economische verhouding Nederland Indonesië zal in de toekomst een zeer on aangename verrassing opleveren, zo zeide de kolonel. De republiek Indonesia heeft straks grote hoeveelheden materiaal nodig, locomotieven, bruggen, textiel, voedsel en wat dies meer zij, goederen, welke Neder- kocht zullen moeten worden. Om dit te kunnen doen moet Indonesië zich dus tot Amerika en het Engelse gemenebest wen den. Een stroom mensen die zich niet langer in Indonesië zullen kunnen handhaven of thuis voelen, zullen naar Nederland gaan. Deze mensen mogen hun geld meebrengen en Nederland zal dus een zeer groot bedrag Indonesische valuta ontvangen. „Maar wat kan minister Lieftinck hiermee doen?" vroeg kolonel Somer. „Goederen kan hij er niet voor kopen, want Indonesië wil voor haar goederen dollars ontvangen. Boven dien zal de republiek binnen niet al te lange tijd tot devaluatie moeten overgaan, waar door Nederland een verliespost zal krijgen te boeken, die niet mis zal zijn." Met zeer grote waardering sprak de kolo nel over wijlen generaal Spoor, die naar zijn mening veel van de volgens hem ge maakte fouten had kunnen voorkomen. Alle geruchten over een gewelddadige dood zijn onzin, zo zeide de kolonel. De stemming onder de Nederlandse troepen noemde de kolonel zeer gedrukt. Er is geen sprake van, zo zeide hij, dat de Nederlandse troe pen nog geschikt zijn om het federale leger eventueel tezijnertijd te helpen in de strijd tegen communistische benden. Bij de jon gens heerst algemeen de opinie: „Nu Soe karno souverein is moet hij zijn eigen boontjes maar doppen, Wij zijn niet van land niet zal kunnen leveren en die dus I plan ons leven te wagen in de strijd voor voornamelijk met dollars en ponden ge- de republiek." Zij wensen inlichtingen over de salarissen, de personeelsbezetting en de halkosten en huren Aan het verslag van de begrotingscom missie der Tweede Kamer over de ont- werp-begroting voor 1950 van het Staats vissershavenbedrijf te IJmuiden is het volgende ontleend: Enkele leden wezen er op, dat de toe lichting begint met de mededeling, dat de personeelslasten 20.000 lager geraamd zijn dan verleden jaar. Kan de minister, zo vroegen deze leden, nader mededelen, waarvan deze verlaging een gevolg is? Deze leden wezen er voorts op, dat de minister bij de behandeling van de begro ting 1949 heeft toegezegd de salarissen en lonen van het personeel, vooral van het lagere personeel, te zullen bezien. Zijn de loonsverhogingen*van sommige em ployés daarvan een gevolg of betreft het hier periodieke verhogingen? Verder zouden deze leden gaarne van de minister vernemen of de personeels bezetting, voor zover het betreft hen, die met het practische werk belast zijn, wel voldoende is om een vlotte gang van zaken bij de afslag te waarborgen en of over voldoend geschoold personeel wordt be schikt. Andere leden vroegen of de minister bereid zou zijn te bevorderen, dat tussen de spoorrails achter alle hallen bestrating wordt aangebracht, waardoor de vracht auto's vlugger kunnen laden tegen' de be staande perrons. Deze leden wilden ook gaarne vernemen, of de minister bereid is na te gaan of ver laging van de kosten, verbonden aan het gebruik van de hallen, de erfpacht voor de terreinen, de huren voor de pakhuizen e.d., zou kunnen plaats vinden. Deze kos ten zijn over het algemeen hoog en vormen een belemmerende factor bij de concur rentie met het buitenland. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begro ting van het staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1948. Aan de memorie van toelichting is het volgen de ontleend: De uitkomsten van het Staatsvissers havenbedrijf over het jaar 1948 geven aanmerkelijk hogere baten te zien dan de ramingen daarvan hebben bedragen. In totaal hebben de baten de ramingen met 501.075 overschreden. Zo bedroeg de opbrengst van de retri butie voor de verkoop van de vis, de voor naamste bron van inkomsten van het be- Amerikaanse wapenhulp- commissie naar Europa WASHINGTON, 9 November (Reuter). Een groep Amerikaanse diplomatieke en militaire functionarissen zal Donderdag naar Europa vertrekken om de behoeften aan wapenen der West-Europese landen te bespreken. Dit werd heden door de waarnemende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James Webb, op een persconferentie te Washington bekend gemaakt. Hij zeide dat groepen, bestaande uit vertegenwoor digers van de Amerikaanse departementen van Buitenlandse Zaken en Defensie, met vertegenwoordigers van landen van het Atlantisch verdrag besprekingen zullen voeren over „het in overeenstemming brengen van het voorgestelde program voor wederzijdse defensieve hulpverlening met de bijzondere behoeften van de ontvangen de landen". De Amerikaanse vertegenwoordigers zul len per vliegtuig naar Londen, Oslo en Rome gaan. De groep te Londen zal aldaar bespre kingen voeren met vertegenwoordigers van de landen der Westelijke Alliantie (Enge land, Frankrijk en de Benelux-landen). Webb maakte op zijn persconferentie tevens de benoeming bekend van bijzon dere assistenten van de ambassadeur in Den Haag, Oslo, Brussel en Kopenhagen voor het behandelen van zaken, die de we derzijdse hulpverlening en de wapenleve ranties betreffen. Te Parijs zal een functio naris worden benoemd, die zal worden be last met het coördineren van het program voor wederzijdse defensieve hulpverlening voor Frankrijk. drijf, ƒ654.714, dat is bijna 280.000 meer dan de raming, welke 375.000 bedroeg. De omzet in de vishallen beliep 21.927.333 tegenover een geraamde omzet van 12.500.000. Ook de haven, de waterleiding, het elec- triciteitsnet, de terreinen en het droogdok hebben hogere baten opgeleverd dan bij het opmaken van de begroting kon wor den verwacht. Tegenover deze hogere baten stonden hogere lasten. De lasten, met inbegrip van een bedrag van 230.000, hetwelk bestemd werd voor extra afschrijving wegens oor logsschade, hebben de ramingen met 499.490 overtroffen, zodat het voordelig saldo van het bedrijf over het jaar 1948 1585 bedraagt. Fritaiux in het verschiet De besprekingen betreffende de totstand koming van „Fritaiux" (een economische unie tussen Frankrijk, Italië en de Bene lux) zullen in de tweede helft van Novem ber geopend worden. Juiste data zijn nog niet bepaald. Eerst zullen de deskundigen bijeenkomen en daarna de ministers van Financiën. De huidige handelsbetrekkingen tussen België en Frankrijk berusten op de in Juli genomen beslisingen. Harerzijds heeft de Italiaanse regering tot de Franse regering een nota gericht, waarin op wetgevend gebied de toepassing wordt aanbevolen van het Frans-Italiaans ontwerp voor een tollinie, waarover beide landen reeds overeenstemming hebben be reikt. Gewezen kampcommandant krijgt levenslang van Duitse rechtbank Ferdinand Göhler, de thans 59-jarigp gewezen commandant van de concentratie kampen Bornhagen en Ka'nsch, is door een Duitse rechtbank veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Mij werd schuldig bevonden aan moord op 5 Joodse gevan genen in 1941. De beschuldiging van moord door vergassing op 700 Joodse gevangenen moest vervallen omdat misdaden van der gelijke draagwijdte niet door Duitse recht banken mogen worden berecht, doch moe ten worden overgelaten aan een geallieerd hof. (United Press) Twee stropers om het leven gekomen In de nacht van Dinsdag op Woensdag werden de 59-jarige stroper D. L. en zijn zoon, beiden uit Varseveld, aangehouden door een wachtmeester van de rijkspolitie te Ruurlo en een jachtopziener. Een van de stropers zou daarbij zijn geweer hebben gericht op de wachtmeester, die daarop een schot loste uit zijn revolver. De kogel trof de oudste stroper, die daarop vrij spoedig overleed. De zoon is naar het A.N.P. meldt, waarschijnlijk op zijn vlucht zodanig ge vallen, dat hij eveneens het leven verloor. Het parket uit Zutphen heeft een sectie gelast. Daarbij zal uitgemaakt moeten worden, op welke wijze de zoon van L. het leven heeft verloren. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land nog enkele buien. Matige en langs de kust aanvankelijk nog krachtige wind lussen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 11 November: Zon op 7.52 uur, onder 16.56 uur Maan op 20.45 uur, onder 13.40 uur Hoo& en laag water in IJmuiden Donderdag 10 November: Hoog water: 6.02 en 18.15 uur. Laag water: 1.42 en 13.52 uur. Vrijdag 11 November: Hoog water: 6.39 en 18.57 uur. Laag water: 2.14 en 14.31 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1