r v. Vele Kamerleden hebben bezwaar tegen verhoging der PTT-tarieven Adres aan Eerste Kamer tegen het wetsontwerp bedrijfsorganisatie De radio geeft Zaterdag Over gerepatrieerden en geëvacueerden „Burgerluchtvaart in Indonesië zonder K.L.M. is niet mogelijk" PANDA EN DE MEESTER-GIBS J „Jamiiet" Wereldnieuws Vrijdag 11 November 1949 Spoedige regeling van hef vraagstuk der radio-distribufie gevraagd In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de ontwerp-begroting van het staatsbedrijf der Posterijen, Telegra fie en Telefonie over 1950 merken vele leden op, dat er een batig saldo van ruim 38.000.000 is. Dit deed de vraag rijzen, of niet moet worden overgegaan tot ver laging van enige tarieven. Tariefsverho gingen zouden deze en vele andere leden bezwaarlijk kunnen billijken. Zij zouden gaarne vernemen wat in het algemeen de voornemens der regering zijn met be trekking tot de tarievenpolitiek. Voor de handeldrijvende middenstand zou een tariefsverhoging een wel zeer zware be lasting betekenen. Zeer vele leden zagen met grote belang stelling de verdere parlementaire behan deling van het wetsontwerp, dat de rechts positie van het staatsbedrijf der P.T.T. regelt tegemoet. Ook zouden zij een spoe dige voortzetting der behandeling van de radiodistributieregeling op prijs stellen. Voorts werd gevraagd of het investerings program van de P.T.T. door de devaluatie ernstig wordt beïnvloed. Ook zou men willen weten of de salarië ring van het personeel in alle opzic!hten bevredigend is te achten en of er aanlei ding bestaat om ten gevolge van het ratio nalisatieproces een sterke personeelsin krimping te verwachten. Vele leden vroegen of over de aange kondigde tariefsverhoging voor posterijen, telegrafie of telefonie overleg is gepleegd met het bedrijfsleven. Sommige leden zouden gaarne zien, dat de post- en hulppostkantoren langer zou den geopend zijn, dan thans het geval is. Vooral het feit, dat des Zaterdags vele kantoren om 13 uur gesloten zijn, werd zeer belangrijk geacht. Ook zou men mede delingen willen ontvangen over de moge lijkheid het aantal postbestellingen weer uit te breiden^ Vele leden vroegen zich af of de ont wikkeling van het Nederlandse telecommu- nicatie-apparaat voldoende is aangepast aan de industrialisatieplannen, die de rege ring voornemens is uit te voeren. Reeds nu blijken ernstige vertragingen te ont staan door een gebruik, dat niet méér voldoende door de dienst opgevangen kan worden. Verscheidene leden betreurden het ten zeerste, dat voor hei voeren van telefoon gesprekken een wijziging gebracht is in ae tarieven die neerkomt op een verho ging. Zij achtten dit een belemmering voor 't bedrijfsleven en in strijd met de door de regering nagestreefde algemene politiek. Van verschillende zijden werd geklaagd over de grote moeilijkheden welke het oplevert dat aangeslotenen, wonende in een bepaalde gemeente, niet voorkomen in de telefoongids van die gemeente, maar in die van een der aangrenzende gemeen ten. Vele leden hadden ernstige bezwaren tegen de aangekondigde tariefsverhoging van ruim 33 procent voor aansluiting op de radiodistributie. Vele leden was een ontwikkeling in de exploitatievorm der rijksauto's opgeval len, die hun zeer bevreemdde. Zij vroegen of het juist was dat auto's in plaats van bij de rijksautomobicl-ccntrale weer ge decentraliseerd bij de diverse departemen ten worden ondergebracht. Een dergelijk proces van decentralisatie via centralisa tie naar nieuwe decentralisatie werd wei nig efficiënt geacht. Gevraagd werd of de personeelsachter- stand bij de postchéque- en girodienst in middels is ingelopen en waarom deze dienst nog zo langzaam werkt. Enkele leden vroegen of de rentevergoe ding der Rijkspostspaarbank niet verhoogd zou kunnen worden. Ook drongen deze leden er op aan het rentegevend maximum te stellen op 2500, Jjast. van zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. „TEUN DE KNUPPELAAR" KRIJGT TWINTIG JAAR De Utrechtse kamer van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof heeft A. van E. uit Vught tot 20 jaar gevangenisstraf en ont zetting uit de burgerrechten voor de tijd van het leven veroordeeld. Van E. pleegde in 1942 en 1943 in het kamp Amersfoort als voorman van het z.g. „Jodencommando" vele mishandelingen op gevangenen. Hij stond bekend als ..Teun de knuppelaar". Er was levenslange gevangenisstraf tegen hem geëist. SNEL RECHT VOOR BESCHONKEN BELGISCHE AUTOMOBILIST De Rotterdamse politie heeft 's nachts een 38-jarige koopman uit Antwerpen in gerekend. Deze reed met zijn auto in de Mathenesseriaan, maar bleek zo weinig stuurvast te zijn. dat hij enkele auto's aan reed en beschadigde. Een dag later is de zaak reeds berecht. De koopman werd ver oordeeld tot acht dagen hechtenis. Deze zijn onmiddellijk ingegaan. De meer dan honderd jaar oude water molen van de Giethoornse polder zal worden gesloopt. Het herstel moest f28,000 kosten, welk bedrag niet bijeen kon worden ge bracht. Handelsovereenkomst met Joegoslavië Tfe Belgrado zijn handelsbesprekingen gevoerd tussen een Joegoslavische delega tie en een Nederlandse delegatie onder lei ding van mr. C. W. Insinger, adjunct-direc teur van de buitenlandse economische be trekkingen. Deze besprekingen leidden tot de parafering van een overeenkomst voor de periode van 1 November 1949 tot 1 Novem ber 1950, die aan de beide regeringen ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Vol gens deze overeenkomst, die voorziet in een wederzijdse goederenuitwisseling ter waarde van 50 millioen gulden zal Neder land aan Joegoslavië leveren cokes, ruw ijzer en rubber, waartegenover mais, non- ferrometalen, magnesiet, tabak en hout uit Joegoslavië zullen worden geïmpor teerd. Deze overeenkomst regelt tevens de betaling van in Nederland geplaatste scheepsbouworders. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 „Oog in al". 7.38 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 „Oog in al". 3.23 Platen. 8.40 Orgel. 9.00 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor ar beiders in de continubedrijven. 11.40 Piano. V 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Hawanan-muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Volkszang, 14.20 Metropole-orkest. 14.50 Streekuitzending. 15.15 Kamerorkest. 16.00 ..Onze sociale wetten". 16.15 Amateurs. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17,30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Toespraak. 18.20 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.13 Varia. 20.15 Weense muziek. 20.45 Gevarieerd program ma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Promenade-orkest, 22,25 „Onder de pannen". 22,45 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7,45 Gebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Platen. 9.25 Hoogmis. 10.45 Wa terstanden. 10.50 Platen. 11.00 Voor zieken. 11,45 Platen. 12-00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.2P Amusementsorkest. 14.00 Harmonie-orkest- 14.20 Engelse les. 14.40 Zang en piano. 15.10 Letteren en kunsten. 15.45 Mannenkoor. 16.20 Luchtvaart-cause rie. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Volksliederen, 18.15 Weekoverzicht. 18.30 „Organola". 19.00 Nieuws. 19.15 Actuali teiten.. 19.25 Katholiek thuisfront. 19.30 Lich te muziek. 19.50 Amerikaans commentaar. 20.00' Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Populair concert. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Philharmonisch orkest. BRUSSEL. 322 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Causerie. 14.15 Platen. 15.00 Orgel concert. 16.00 Vlaams gemengd koor. 16.15 Platen. 16.30 Ethnische muziek 17.05 Nieuws. 17.15 Aecordeonmuziek 17 30 Discussie 18.00 Accordeor.muzick. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Omroeporkest en solist. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekpro gramma. 23.25 en 23.4024.00 Platen, De Hoofdgi'oep Handel, dë Hoofdgroep Banken en de Hoofdgroep Verzekering hebben zich in een adres gericht tot de leden van de Eerste Kamer, waarin zij met aandrang verzoeken het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie af te wijzen. In het adres wordt onder andere ge zegd: „Bij de debatten in de Tweede Kamer is herhaaldelijk door de voorstanders be toogd dat het bedrijfsleven zich in grote trekken met het wetsontwerp heeft ac- coord verklaard, aangezien dit bedrijfs leven aan de totstandkoming heeft mede gewerkt. Hier werd kennelijk geddeld op het oorspronkelijk ontwerp van de com missie Van der Ven uit de Stichting van de Arbeid. Nadrukkelijk dient te worden vastgesteld dat de handel, het bank- en het verzekeringswezen niet in deze com missie vertegenwoordigd waren, zodat niet gezegd kan worden dat deze zeer belang rijke bedrijfstakken zich te voren met de grondprincipes van het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie hebben verenigd. Hel tegendeel is' waar." „Wij zijn van oordeel dat de zorg voor het algemeen belang uitsluitend de taak is van zijn vertegenwoordiger, de overheid met haar functionarissen. De behartiging van de belangen van het bedrijfsleven, ondernemingen en de daarin werkzame personen is de natuurlijke taak der geor ganiseerde ondernemers en werknemers. Dat de ontwerpers zelf ernstige twijfel koesteren omtrent de doeltreffendheid van hun opzet moge blijken uit tal van'détails van het wetsontwerp, waardoor aan de overheid in de te stichten organen een dusdanig overwegende invloed wordt toe gekend dat de sociaal-economische raad, de product-, de hoofdbedrijf- en de be drijfschappen een willig werktuig in de handen der regering worden." „Wij wensen geenszins een pleidooi te houden voor het onbeperkt voortzetten van de levensduur der huidige bedrijfs organisatie, al ware het slechts omdat wij voor ondei'nemersorganisaties in het al gemeen het publiekrechtelijk kaï-akter ongewenst achten. Het beginsel van re presentatieve ondernemersorganisaties met een zelfstandige positie ten opzichte van ovex-heid en werknemersorganisaties ach ten wij ook voor de toekomst het enig juiste. De thans geprojecteerde bedrijfs organisatie moeten wij daai*entegen on voorwaardelijk afwijzen, omdat wij haar ondoelmatig achten en een belemmering voqr het sociaal-economisch welzijn van het Nederlandse volk. Het wetsontwerp wenst de organisatorische consequenties te trekken van een volledige sociaal-eco nomische oi'dening, d.w.z. binding." „Een dergelijke bevoogding van het be drijfsleven achten wij alleen reeds vooi* de intex'ne economie van ons land in de hoogste mate schadelijk. Ook kan hieruit groot gevaar ontspruiten voor onze bui tenlandse economische betrekkingen." De publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie in België beschikt uitsluitend over adviserende bevoegdheden hetgeen het bij verordening regelen van de verhoudingen in de verschillende bedrijfstakken uit sluit. Alleen i-eeds deze omstandigheid zou aan Nederlandse zijde tot de grootst moge lijke omzichtigheid dienen te nopen. „Het Nederlandse bedrijfsleven zal zich in de Benelux in vx-ije concurrentie met het Belgisch-Luxemburgse bedx-ijfsleven moeten handhaven. Dit zal alleen mogelijk zijn indien men over en weer onder gelijke, of althans vex-gelijkbare, omstandigheden werkt." Als alternatief tot de in het wetsont werp belichaamde gedachten zien adres santen: krachtige organisaties van werk gevers en werknemers waar mogelijk, op basis van vrijwilligheid, samenwerkend op het terrein van het sociale en econo mische leven, met daarboven de overheid die in principe het recht op en de nood zakelijkheid van zelfswerkzaamheid van het bedrijfsleven erkennend, slechts dan ingrijpt indien het algemeen belang zulks kennelijk vereist. Het werk van de inspectie Noordholland van „Maatschappelijke Zorg" Indertijd was de verzorging van oorlogs slachtoffers opgedragen aan de P.B.V.O.'s, die in elke provincie een kantoor hadden, terwijl er nog in verschillende steden (o.a. in Haarlem) plaatselijke bureaux waren. Daarvoor zijn nu in de plaats gekomen de px-ovinciale inspecties van „Maatschappe lijke Zorg". Met mr. J. D. J. E. v. d. Berg te Bloemen- daal de dii-ecteur van de inspectie Noox-d- holland, die juist dezer dagen eervol ont slag gekregen heeft, wegens zijn benoeming tot voorzitter van de Raad van Arbeid te Dordrecht, hadden wij een onderhoud over het werk van dit bureau, waarbij ook tegenwoordig was de heer B. Fels uit Alk maar, die nxx optreedt als waarnemend dii'ecteur. Niettegenstaande aan het bureau slechts een kleine staf van ambtenaren werkt, zijn de bemoeiingen veel en velexriei. Het de partement van Binnenlandse Zaken draagt aan de inspecties vele onderzoekingen op wat de Armenzorg betreft, waardoor een schakel gevormd wordt tussen het depar tement en de gemeentebesturen. Als ge meentebesturen in één provincie trachten ondersteuningsgevallen op elkaar af te schuiven, ligt bij Gedeputeerde Staten de taak om een bevredigende regeling te ma ken, maar als er een gemeente in een an- dex'e px-ovincie bij betrokken is, komt de inspectie in het geweer. Ook geschillen die vex'band houden met de betaling van de verpleegkosten voor armlastige krankzin nigen, moeten, als er strijd over is tussen gemeentebesturen, door de inspectie ge regeld worden. Ook heeft de inspectie veel bemoeiing bij het steun verlenen aan hulp behoevende Nederlanders die uit het bui tenland gekomen zijn, o.a. met de personen die recht hebben op een Duitse sociale rente, maar die niet krijgen, zodat zij nu hier geholpen moeten worden. Evenzo wat betreft de verdeling van de lasten die Finnen bewonderen Nederlandse „oude meesters". In Helsinki is een tentoon- Stélliiicf'geo'pend van Nederlandse seventieiïfle eeuwse schilderijen. De collectie omvat circa 1 OOoMep^schilderijen en een aantal waardevolle etsen. Tijdens de opening -Tiveede vófri links is president' Paasikivi, het Finse staatshoofd. IR. C. JULIUS:- Ir. C. Julius, hoofd van de burgerlucht vaart in Indonesië, die met de „Oranje" met verlof naar Nederland is gekomen, heeft enkele mededelingen gedaan over de burgerluchtvaart in de archipel. In 1945, zo zeide hij, waren veel vliegvelden in Indonesië vernield. Maar daar stond tegen over, dat de Japanners een erfenis achter lieten in de vorm van „Fighter Strips", ge schikt voor Dakota's. Van Sabang tot Hollandia (Nieuw Guinea), een afstand gelijk aan New York-Amsterdam, beschikt men thans over 28 vliegvelden. Bovendien zijn er vier bases voor watervliegtuigen. De bux-ger-luchtvloot in Indonesië bestaat op het ogenblik uit 22 Dakota's en 3 Cata- lina's. Deze laatste worden vooral gebruikt om Oost-Indonesië met zijn groot aantal eilandjes uit zijn betrekkelijk isolement te verlossen. Het aanleggen var. vliegvelden is zeer kostbaar en daarom begint men in Indonesië een lijn met amphibievliegtuigen te bevliegen. Water is overal en pas wan neer blijkt, dat een vaste verbinding eco nomisch verantwoord is, gaat men ertoe over landvliegtuigen in te schakelen. Deze laatste zijn economischer in het gebruik. De Dakota's .waar op het ogenblik mee ge vlogen wordt, zijn alle ooi'logsvliegtuigen en raken versleten. Het grote probleem is deze vloot te vernieuwen. Op het ogenblik is de civiele luchtvaart in Indonesië een overheidsluchtvaart met de K.L.M. als „managing director". Hoe de situatie in de toekomst zal worden is heel moeilijk te zeggen. Gezien het feit dat het een over heidsluchtvaart is, ligt het voor de hand, dat de republiek Indonesia ook dit bedrijf zal overnemen. Het is onmogelijk, zo meende de heer Julius, dat de K.L.M. uit geschakeld wordt. Het verbreken van de relatie met de K.L.M. zou de republiek Indonesia voor onoverkomelijke problemen stellen, tenzij de plaats van de K.L.M. zou worden ingenomen door een buitenlandse maatschappij. Voor het intex-nationale luchtvaartvex'keer zal de archipel be§chikken over drie vlieg velden, welke geschikt zullen zijn voor ieder type vliegtuig. Het belangrijkste van deze is het vliegveld van Batavia, Kema- joran. Kort geleden is ook een groot vlieg veld te Makassar geopend en binnenkort wox'dt begonnen met het derde vliegveld van intex-nationale allure, dat bij Medan. Is dat gereed dan zijn drie goed geoutil leerde velden met een onderlinge afstand van 1500 kilometer ter beschikking voor het vexiceer tussen Amerika, Australië en West-Europa. Een vierde veld, dat thans niet meer wordt gebruikt, ligt op Biak, voor de kust van Nieuw Guinea. Dit veld is ge schikt en is ook gebruikt voor de vluchten over de Stille Oceaan. 28. „O, meneer Bobberbroek!" riep Panda „Die koffer. die koffer is léégl" Dat was toch ook verschrikkelijk, niet waar? Maar William T. Bobberbroek bleef ge heel onverschillig. „Leeg?" vroeg hij. „Zo, zo! Dan heb ik hem zeker niet ingepakt! Dat mag ons de pret niet drukken. Luis ter nu eens goed, Jansen, dan gaan we het werk verdelen'. Hier heb ik mijn Reisgids de bekende Veelekker, de grootste en beste die er is. Die ga ik nu eerst lezen. Het meeste van ivat er hier in Egypte te zien is. staat daar in beschreven, dus daar hoef ik dan al niet meer naar te gaan kij ken. Als ik het me dan hier gemakkelijk maak, kun jij misschien een paar bood schapjes voor me gaan doen, daar ben je gids voorJansen!" Terwijl zij zo druk samen aan het spreken warenkreeg Joris Goedbloed de kans waar hij op had ge wacht; hij glipte ongemerkt hel raam uit, naar buiten, waar hij op de brandladder terecht kwam. „Gaarne had ik mij ken baar gemaakt en met hen geschertst en gekout", verzuchtte hij, „maar het komt mij voor, dat zij mij verguizen en dat ik niet die hartelijkheid zou ondervinden, die ik zo gaarne zou ervaren! Ik zal mijn eigen, eenzame weg gaan stil, maar IrotsSolo Mio, gelijk de dichter zong!" Intussen speet het hem genoeg, dat hij niet kon afluisteren wat Panda en William T. Bobberbroek bespraken. Houdt die schelm maar in de gaten! vallen op de verzorging van politieke delinquenten. Bovendien is het toezicht op de naleving van de Pandhuiswet en de Geldschieters wet aan de inspectie opge dragen. Als mensen aan de Koningin of aan een minister schrijven Als mensen zich met klachten tot de Koningin of een der Ministex-s wenden, krijgt indien zij oorlogsslachtoffers of ge- steunden zijn, de inspectie deze brieven voor advies. Als regel gaat er een ambte naar persoonlijk op af om een onderzoek in te stellen. Dit persoonlijk contact wordt door de schrijvers veelal op prijs gesteld, want als het een quaestie betreft waaraan zelfs de Koningin of de Minister niets kun nen veranderen omdat er nu eenmaal wet ten en regelingen moeten worden nage leefd, dan wordt het duidelijk gemaakt waarom geen hulp geboden kan worden. Maar toch behoort het geenszins tot de uitzonderingen dat de inspectie een weg weet te vinden om de helpende hand te bieden. De gerepatrieerden In Noordholland zijn 209 uit Indonesië gerepatrieerden in steun, in Haarlem wax'en er daarvan 44. Dat zijn mensen die hier langer dan zes maanden zijn en niet op eigen benen kunnen staan (de steun voor de eerste zes maanden is op andere wijze geregeld). Maar .de inspectie heeft veel meer bemoeiingen met de gerepatrieerden. Vooral wat de huisvesting betreft, want onder die zorg vallen alle gerepatrieerden Dikwijls is het moeilijk om een onderdak te vinden. Daarom is in Lai'en in „De Witte Zwaan" een huis geopend om de mensen op te nemen die er nog niet in geslaagd zijn ergens onder te komen. Er kunnen daar 8 a 10 gezinnen geplaatst worden. Voorts heeft de inspectie nog 15 grote huizen in exploitatie waar verschillende gezinnen van gerepatrieerden zijn gehuis vest. Daarvan staan er 12 in Bloemendaal (47 gezinnen, totaal 222 personen). Maar in 1946 waren er 26 van deze huizen in Bloemendaal, dus het aantal is reeds be langrijk verminderd. Het is jammer dat de gerepatrieerden zo'n voox-keur blijvpn geven aan het wonen in het Westen van het land, want het zou heel wat gemakkèlijker zijn als er meer naar het Oosten, Noorden en Zuiden wilden gaan. Aan de inspectie is de bevoegdheid in de Woonruimtewet gegeven om zelfstandig woonruimte te vorderen. In Noordholland is het daartoe nog niet gekomen, maar „de stok achter de deur" heeft toch zijxx uit werking niet gemist. Geëvacueerden De inspectie wijdt ook haar zorgen aan de geëvacueerden. Daarvan zijn er in Nooi-dholland nog 547 die steun krijgen, 100 daarvan in Haai-lem. In Noordholland zijn nog 1188 gezinnen verdeeld over 63 gemeenten, die nog naar hun vroegere gemeente moeten en willen terugkeren. Daaronder zijn er velen uit Velsen en Zandvoort, maar er zijn hier toch ook nog heel wat Hagenaars en Rotterdam mers. Het teruglcex-en der evacués gaat in de laatste tijd, nu er vrij veel gebouwd wordt, in een snel-tempo. Ixi de laatste iyz jaar is het aantal evacués in ons land dat op terug keer z-it te wachten, verminderd Van 11.000 tot 4500. De inspectie heeft geen reden om zich te beklagen over-de medewerking die de ge meentebesturen in deze tonen (vooral met Velsen is de verhouding zeer goed), maar het wordt wel betreurd dat de gemeenten die extra toewijzingen voor ^woningbouw krijgen niet verplicht "zijn van de nieuwe huizen een deel te bestemmen voor evacués. Er zijn twee inrichtingen bestemd voor de vex-zorging van oude evacués. In Wijk aan Zee worden er 175 verpleegd en in Huisduinen bij Den Helder 55. Bovendien is eveneens door de zorgen van de inspectie aan de Hazepaterslaan een noodziekenhuis geopend, waarin ook jon gere oox-logsslachloffers zijn opgenomen. Er zijn in totaal 100 bedden. Daaronder vallen er 40 die in een afzonderlijke afdeling zijn voor de vex-pleging van lijders aan tuber- culoze. Buiten de geëvacueerden en gerepatx-ieer- den zijn er in Noordholland nog 1728 andere oorlogsslachtoffers in steun. Voor Haarlem alleen is dit aantal 167. Veel wordt gedaan om te bereiken dat fle getroffenen weer geschikt worden om te werken. In Barneveld worden in „De Schaf- felaar" thans cux-sussen gehouden voor per sonen die zich nog niet aangepast hebben aan het gebruik van kunstledematen. De ervaringen die met deze speciale zorg op gedaan worden zijn zeer gunstig. De politieke delinquenten Ook de huisvesting der politieke delin- qunenten bezox-gt de inspectie veel werk. Niet alle gemeentebesturen tonen medewer king om de N.S.B.'ers die vroeger in hun gemeente woonden, weer toe te laten. In de praktijk wordt de moeilijkheid onder vonden dat de gemeenten niet wettelijk verplicht zijn de mensen weer op te nemen, ook al is er van regeringswege met klem op aangedrongen. Nu is er niet zelden veel overwegingskracht voor nodig om in sommige moeilijke gevallen een oplossing te vinden. Hoofdagent van politie liet zich omkopen Een gevangenisstraf van één jaar is ge- eist tegen de 42-jarige hoofdagent van de Haagse politie O. T. Hem was ten laste gelegd dat hij een verklaring, die een ax-- restant in zijn cel had afgelegd, heeft door gegeven aan enige Haagse inbrekex-s. Deze hadden zeer veel belang bij deze verkla- ring en betaalden er hem 200 voor. De officier van justitie hield bij zijn eis reke ning met de ernstige financiële moeilijk heden, waarin verdachte destijds ver keerde. NOORD-OOSTPOLDER HEEFT 5000 INWONERS Donderdag is op het gemeentehuis te Emmeloox-d (Noox-d-Oostpolder) aangifte gedaan van de geboorte van Johannes Wil helmus Kater, zoon van W. N. A. Kater en E. Kwakman te Emmeloord. Deze vijfduizendste inwoner ontving een spaax'bankboekje met 50,Van de Nuts- spaarbank in Emmeloord kreeg hij een boekje met 10,—% Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 97 Lingerie zijde Wollen ruit 25 Militairen zijn vol lof over de „Empire Brent" Het door de Nederlandse regering 1 behoeve van het troepenvervoer aty terde Engelse schip „Empire Brent" u Donderdag in Amsterdam aan. Alle nir' eieren en manschappen waren' uiterst' vreden over de behandeling, de lieg»» de voeding op het schip. De vrees dat? Engelse voeding niet in de smaak zou valiï is volkomen ongegrond gebleken De Z nen zijn, zoals zij zeiden, „verwend onï schip". Alle militairen waren in hutten» legerd. Corveediensten waren op dit si niet nodig, omdat voor deze werkjes de h? manning zorgde. Voor de manschappen waren salons h» schikbaar, veel recreatieruimte en een w bliotheek met 800 boeken. Onderwee m den films vertoond. Zonder een cent. De Deense trekker KM Langballe bereikte gisteren op het ui;, pert je binnen de voorgenomen A Kopenhagen, nadat hij een rondreis va 24 dagen door Europa had gemaald. 22-jarige Deen was op 17 October a een weddenschap met vrienden te h& ben afgesloten zonder een cent op zjv uit Kopenhagen vertrokken. Hij mee zes Europese landen doorreizen a daarna op 9 November om 8 uur t Kopenhagen voor het stadhuis terj| zijn. Hij heeft dus. zijn gewonnen. Paaskip. Een kippen fokker te Toronto heel! door kruising van Chileense en Neder landse hoenderen een kip verkregen zonder kam, die volgens, hem grijze gi'oene en choqoladekleui'ige eieren ieg' IJdele pogingen. Te Wenen is een' zitiiii? gehouden van.de uitvoerende dommiss •van hét geallieerde viermogendhete bestuur .over' Oostenrijk; #igrin is ge poogd een einde te rpakeo aan de ut- stèeds in dit land. gehandhaafde censuur, Na afloop van de bijeenkomst werd door de vertegenwoordiger, vanGroot-Brit- tannië verklaard: „Het is yolkomendui delijk, dat er niet de minste kans beslaat dat de Sovjet-Russische autoriteiten la Oostenrijk in zouden stemmen met een afschaffing van. de censuur, behalve op voorwaarden die de Oostenrijkers zou den bloot stellen aan een niet te contro leren Sovjet-Russische druk". Perzische pressie. De commissie,, die belad is met het tellen van de uitgebracht! stemmen bij de Perzische verkiezingea van vorige maand, is afgetreden en a zullen nieuwe verkiezingen moeten wor den gehouden. De commissie begon op 25 October ik: het tellen van de stemmen, doch l2te verdaagde zij haar wex-k. Er werd geen x-eden voor haar aftrede: gegeven, doch men gelooft, dat de com missie geklaagd had over intimidatiek de verkiezingen. Op een bevolking van 13 millioen Per zen hadden 69.042 kiezers hun stem in gebracht. Analphabeten mochten nfc stemmen. Gestolen wereld. Het standbeeld va: Karei de Grote voor het stadhuis 2 Aken is in de afgelopen nacht van es van zijn voornaamste attributen 'k* roofd, namelijk de wereldbol, welb samen met de degen en de kroon o! macht van de keizer verzinnebeeld'. Reeds enige tijd geleden was de keiza gedemilitariseerd door wegneming va: zijn degen. De politie heeft heden ochtend de wereldbol teruggevonden et de dief geax*resteerd. Argument voor vrouwen. President Trumai heeft te Washington in een toespraaj tijdens het diner, dat te zijner eer were gegeven door de Amerikaanse club va- democratische vrouwen, een niemv ar gument ten gunste van de hulpverlening aan de Westelijke geallieerden naar voren gebx-acht. De president herinnerde er aan, datoe ontwikkeling van de Verenigde State- slechts mogelijk was geweest dank EJ de kapitalen die talrijke Europese b' den. waaronder Frankrijk, België, va derland en Groot-Brittannië haij verschaft. Hij legde er de nadruk op, bijna alle grote Amerikaanse spo»' wegen door de bovenvermelde lau werden gefinancierd. „Thans is het onze beurt om die land die uitgeput zijn tengevolge van strijd, te helpen, en daarom financiers wij het plan-Marshall", zei Truman. Onder water. In Mei van dit jaar is de liaanse torpedojager „La Mosca hoogte van de kust van Napels ken. De Italiaanse regering bad het aan een bergingsmaatschappij v|f° 1 die haar werkzaamheden aanving-'A,: was de verbazing van deze maa, S: echter, toen bleek dat het wrak s. kleiner werd. Er werd een onafi3w| ingesteld, waaruit bleek dat VÜ' G. tanen voor eigen rekening aan1 het gen waren geslagen. Zij haddem duikersuitrustingen op de waarmede men op onbev/aakte^-^ blikken aan het slopen toog. vijf onwettige bergers werden be* hadden zij reeds grote gedeelten v® i-omp van de gezonken a het gebruik van springstoffen vve verwijderen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2