IJmuider Courant Haarlems Dagblad Korte ontmoeting Betrekkingen tussen W est-Duitsland en de bezetters moeten verbeterd worden Franco klopt aan de achterdeur van het Atlantisch pact Weerbericht jjj Jaargang No. 19397 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, fefefc Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), grasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. ryefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. j ^..tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Editie voor Velsen. JJmuiden, Santpoort en Omstreken van tn öpcaijtc liiarlnmcitt öntrart Cïnra térê) Zaterdag 12 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie P. W. Peereboom en Robert Peereboom ZES-EN-DERTIG JAAR verbeiden 'heeft Haarlem gisteren zijn eerste onl- met het Hildebrand Gedenkteken Korte ontmoeting Brief En- - -ter, zoals die Engelse film van enige ,n celeden heette. Het was een film die Üfnigeen, ook mi>- ontroerdezuiver «roerde. Dat deed het Monument nog niet. u!t was trouwens niet zelf verschenen. SUts zijn schim verrees, in hout en in met een soort stijfbevroren wit wrj een slanke sokkel in de verte, naduidde Hildebrand aan: een platte 'i'snede van Hildebrand, die alleen zijn Senlijn tekende. Dit alles tezamen was jthts de maquette en maquettes ont- n niet, zelfs niet op ware grootte en - 36 jaar wachten. Maar wel deed mij ïre korte ontmoeting als de vluchtige ^vulling van een jeugd-illusie aan. Want ik niet. als jong verslaggever en ïnwelijks de twintig gepasseerd, naar de 1' dertigjarige Bronner getrokken helemaal geen professor om de be- King van zijn ontwerp met hem te smeken? Vergaderden wij niet met toe- 'ding 'n ^at kle*ne> weinig-bezielende !|tje Van De Nijverheid in de Jansstraat, .herleiding van de zelfs daar geestdriftige J. B. Schepers, pionier van Groot- Vederland en het Algemeen Nederlands Verbond, van de Kollewijnse spelling en het Hildebrand Gedenkteken? Was hij, principieel ingezonden stukken in het jewijns schiep, die de krant even prin- ^Diêel in De Vries en te Winkel verander de er niet van overtuigd dat het Monument werkelik en dadelik" tot snelle wording jou "komen en moeten wij zelfs nu ons eindelik!" nog niet onbepaald uitstellen? 'n mij woelden gisteren de herinnerin - i. Ik was de enige aanwezige uit het w.iiité anno 1913, dat Bronner ontketende. En toen ik daar waarlijk de fonteinbak zag pet die acht figuren uit de Camera erop leek zij mij wonderlijk groot, zeker door de jedachte aan het kleine schetsontwerp, jat indertijd op het groene tafelkleed in De Nijverheid lag. Niet dat prof. Bronner s opvattingen zich sindsdien niet gewijzigd jjuden hebben ah! maar de idéé van je fonteinbak met de figuren en Hilde- 'órand-op-een-afstand heeft de decennia start. Gelukkig. Ik weet nog hoe blij het Coiité in De Nijverheid (steeds maar die Nijverheid) met de oorspronkelijkheid der ■edachte was: ik zie weer de vriendelijke [lik boven zijn baard en hoor weer de aide stem van dr. J. B. Schepers. Daar leefden toen grote verwachtingen. Zij leven voort. De Kleine Hout werd gisteren door politie bewaakt. Alleen genodigden werden toe gelaten. Misschien vreesde het gemeente- testuur, dat op de blijde mare van de aan- eemst van het Monument een menigte zou toestromen, die zich in onbeheerst feest gedruis zou vergeten en Hildebrand omver lopen. Want hij stond daar, in hoog vier kant silhouet op zijn houten sokkel, in onzeker evenwicht. Bovendien werd hij af en toe versjouwd, niet om hem uit een andere richting zijn Camera-figuren te laten beschouwen maar omdat men vreesde dat'hij, staande in de as van de doorkijk naar het Paviljoen, te zeer in het geheel zou overheersen. Die doorkijk naar het Paviljoen die onvolprezen doorkijk, hoe schoon is hij nu, tussen de bosschages in herfstkleuren. Gij, lezer, richt uw Zondag morgen-wandeling eens daarheen en geniet. Kunstenaars, gemeentelijke autoriteiten en journalisten dwaalden in groepjes om het Monument, keken uit alle richtingen ai verzadigden zich aan het ongekende schouwspel. Ik ben niet bevoegd om u te zeggen in hoeverre deze plaats de aange wezene voor het Monument zal zijn als het - in de toekomst in zijn volle Frans- zandstenen werkelijkheid tot ons zal komen. Ik kan u ook niet zeggen of het nodig zal blijken onder Hildebrand (die in Mie-zandsteen twaalf ton weegt) te telen omdat hij, breder dan zijn sokkel hinde, anders wel eens in een voorjaars- fiorm zou kunnen omslaan. Dat opperde sn der journalisten, die bedachtzaam te werk wilde gaan en tegen overhaasting waarschuwde. De gedachten eens kuns^c- '2ars over het experiment van Vrijdag 'indt u elders in dit blad: v/ij hebben de beeldhouwer Marl Andriéssen, die ander half jaar geleden zijn oordeel over de in Amsterdam tentoongestelde figuren gaf, verzocht om het ook nu te uiten. Hij heeft 'oen het werk hoog geprezen. Ook wij leken hadden gisteren, zelfs ten overstaan van hout en gips hetwelk geen mooi materiaal is de indruk dat het in de toekomst schoon zal zijn. Ik verwachtte bat trouwens zesendertig jaar geleden al. taat de jeugd zwartgallig-pratende ouderen tiet geloven: het is niet waar dat alle jsugd-illusies vervliegen. Aanschouwt een aar mijne, ongerept en immer de pen weer tot snelle vlucht over het witte papiervlak aansporend: het Hildebrand Monument. Als allen het eens mochten worden over plaats voor .het kunstwerk en over de veranderingen, die daar wellicht aange dacht moeten worden, zal de vraag van -e kosten in ontstellende grootte voor de temeente Haarlem verrijzen. Zij is, zoals meermalen met dorre en onverbidde- hjke'cijfers hebben toegelicht, niet weige ld. In dat grijze verleden, gedurende V-echts twee jaar in de rijke historie van ^Hildebrand Comité, waarin ik het voor echt had er als jongste lid deel van uit te ®«en, schijnen wij ons geen grote zorgen n'er de kosten van overbrenging, plaatsing installatie te hebben gemaakt. U moet .vf-bedenken dat het een andere tijd was, •s een welvarende kleine stad. Maar nu! "'c zal Haarlem helpen? Het Prins Bern- sard Fonds misschien? Als het eenmaal zover iswie weet. Wellicht drijven opwellende herinneringen •^Jtot jeugdige haast. Laat ik wijzer wezen gelijk andere genodigden, met ver- Wering blijven terugdenken aan de korte itmoeting van 11 November. Brief En- counter Om vier uur was zij ten einde. Een ^btauto reed voor. Drie stoere plant eers gaven met kennelijk- inzicht de bekoorlijke Suzette •et cle voorkeur en droegen haar het 'C ^eg' »Niet struikelen", waarschuwde ■un chef met litterair instinct, want door m "et hij haar volgen? Door de char- Eriêri ^an ^er Hoogen, lichtzinnig en J° Srigen zij allen. Terug in Camera Ohscura. 5 R. P. van het Hildebrand Comité, Na de Parijse ministersconferentie Stopzetting der ontmanteling in ruil voor veiligheidsgaranties Naar te Parijs verluidt hebben de drie Westelijke Hoge Commissarissen voor Duitsland de volgende instructies ontvan gen van de conferentie der drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, welke te Parijs is gehouden: Spoedig onderhandelingen aanknopen met de Duitse regerine te Bonn. Duitsland stopzetting van de ontmanteling aanbieden in ruil voor effectieve veiligheidsgaranties. Kanselier Adenauer mededelen dat de Westelijke bezettende mogendheden zowel als de Raad van Europa berefd zijn Duits land toe te laten als toegevoegd lid van de Raad van Europa. Naar verder verluidt is in het algemeen opdracht gegeven de huidige staat van oor log te beëindigen voorzover het de betrek kingen tussen de federale regering en de Westelijke bezettende mogendheden be treft. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, noemde de resul taten van de besprekingen met Acheson en Bevin over Duitsland „aanvaardbaar". „Onze denkbeelden stemden niet altijd ge heel overeen", aldus zeide Schuman, „doch wij werden het steeds op aanvaardbare termen eens". Schuman zeide verder, dat de geallieerden geen afstand hadden ge daan van rechten en beginselen waarover in het verleden overeenstemming bereikt was. Franse reactie De reactie van de Franse pers op de „help-Duitsland-politiek", welke door de grote drie te Parijs zou zijn opgesteld, is over het algemeen niet ongunstig. Toena dering tussen Frankrijk en Duitsland wordt nodig geacht, doch men uit zijn teleurstel ling over de ten aanzien van de conferen tie betrachte geheimhouding. In welinge lichte kringen neemt men aan, dat de te Parijs genomen besluiten binnen betrekke lijk korte tijd zullen leiden tot herbewa pening van West-Duitsland en dat de drie Hoge Commissarissen reeds gemachtigd zijn tot besprekingen met de West-Duitse regering over de vorming van een West- Duitse politie- en veiligheidsmacht. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Acheson, is inmiddels per vliegtuig te Frankfort aangekomen voor een bezoek aan Duitsland van vier dagen. Hij was in gezelschap van de Amerikaanse Hoge Commissaris, McCloy. Acheson zal besprekingen voeren met de Hoge Com missarissen, kanselier Adenauer en ande ren. Acheson verklaarde, dat de conferen tie van Parijs „in volledige harmonie en geheel bevredigend" was verlopen. „De re sultaten van de conferentie zullen in de komende weken en maanden aan- hét licht treden", aldus zeide hij. Hij was van plan niet veel te zeggen doch tijdens zijn bezoek aan Duitsland hoofdzakelijk het oor te luisteren te leggen, aangezien hij tot nog toe voornamelijk op schriftelijke inlichtin gen had moeten afgaan. Wel zeide hij, dat de toestand in Duitsland aanzienlijk ver beterd is. Bijzonderheden over de plannen der drie ministers van Buitenlandse Zaken voor de inschakeling van Duitsland in West-Europa zullen direct na Bevins terug keer uit Parijs onder de Britse leden van het kabinet verspreid vforden. Men ver wacht, dat zij volgende week door het ka binet besproken zullen worden, voordat Bevin Donderdag in het Lagerhuis-debat over de buitenlandse politiek een belang rijke rede zal houden over internationale vraagstukken. Ook Winston Churchill is van plan een grote rede te houden waarbij hij vooral Duitsland en de West-Europese Alliantie zal aanroeren. Amerikaanse staalstaking geëindigd De grootste Amerikaanse staalmaat- schappij, de „United States Steel Corpo ration", is met de vakbond der staalarbei- ders tot overeenstemming gekomen over beëindiging van de staking in de staal industrie, welke 42 dagen geduurd heeft. Over enkele dagen zullen de 170.000 ar beiders van de maatschappij weer aan het werk gaan. Marshallplan product van vakvereniging A.F.L. Matthew Woll, de~eerste vice-president van de Amerikaanse arbeidersfederatie (AFL) heeft heden te Parijs verklaard, dat het plan-Marshall oorspronkelijk door zijn vakverbond was ontworpen. De AFL is het grootste Amerikaanse vakverbond en telt 15 mniioen leden. Woll verklaarde tot ver slaggevers dat het geen plan van Wall- street was, doch van het Amerikaanse volk. Lesvliegtuig neergestort Bestuurder gedood; leerling licht gewond Vrijdagmorgen omstreeks half twaalf is te Veghel (N. Br.) een lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen neer gestort. De bestuurder kwam hierbij om het leven. De andere inzittende militair werd niet ernstig gewond. Het toestel, een Harvard, was geheel ver nield. De oorzaak van het ongeluk is on bekend. Het toestel is niet in brand ge vlogen. De omgekomen vlieger is de 24-jarige E. Verspoor, wonende te 's-Gravenhage. De 23-jarige leerling-vlieger, C. R. Prins, is eveneens afkomstig uit Den Haag. Goederentrein ging er zonder machinist vandoor Op 8 April 's avonds om 8 uur kwam een goederentrein uit Leeuwarden bij Meppel door een defect aan de remluchtleiding tot stilstand. De machinist gaf zijn leerling order te gaan zien wat er aan de hand was. Toen de leerling lang wegbleef, sprong ook de machinist van de locomotief. Terwijl hij langs de trein liep, ging de trein rijden. Met steeds toenemende snelheid stoven de loco motief en zes wagons voorbij, botsten tegen een stootblok en reden tenslotte het water in. De schade aan de wagons en goederen was groot. De Asser rechtbank had de machinist van de trein, de 49-jarige N. M. K. uit Zwolle veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie proefjaren. De directie van de N.S. had hem teruggezet in de rang van onder-machinist en bepaald, dat hij een jaar rangeerdiensten moet ver richten. Hij kwam van dit vonnis in appel omdat hij zich niet schuldig voelde aan de ten laste gelegde overtreding: het in gevaar brengen van net verkeer. Overwegen be- Het woord is aan.. Confucius: Het 2(j)t alleen de wijsten en de domsten die niet veranderen. hoefden niet gepasseerd te worden cn het sein stond op veilig. De getuige-deskundige, een hoofdingenieur van de spoorwegen er kende, dat voor het. publiek noch voor het bedrijf een bepaald gevaar aanwezig is ge weest. Verdachte was door de directie ge straft wegens overtreding van de dienst voorschriften, dié bepalen, dat hij de ma chine, die onder stoom stond, niet mocht veriaten zonder de voorgeschreven veilig heidsmaatregelen te hebben genomen. De procureur-generaal vroeg bevestiging van net vonnis. De verdediger, mr. Brouwer uit Assen, vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat zijns inziens het causaal verband tussen de nalatigheid van verdachte en het ongeval niet is komen vast te staan. Spaanse politiek Spaanse en Portugese legers onder zijn leiding? Een plechtige Dodenherdenking voor de gesneuvelden had gistermiddag op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Hoofddorp onder zeer veel belangstelling plaats. Nabe staanden legden kransen, terwijl een lange stoet langs de graven defileerde. Vage verklaring ©ver de bevoegd, heden der Oost-Duitss regering BERLIJN, 11 November. Generaal Vassily Tsjoeikof, hoofd van de onlangs ingestelde Russische controle-commissie in Oost-Duitsland, heeft in zijn ambtswoning te Karlshorst bij Berlijn premier Otto Gro- tewohl en de leden van diens kabinet ont vangen. Hij verklaarde bij die gelegenheid, dat het de taak van de controle-commissie is toe te zien op de uitvoering van de over eenkomst van Potsdam en andere overeen komsten der vier bezettende mogendheden betreffende Duitsland. Het Oost-Duitse ka binet kan op politiek en economisch gebied alle maatregelen nemen die het nodig acht te, als genoemde overeenkomsten maar werden nageleefd, aldus de generaal. Op een en ander zal slechts de „nodige con trole" worden uitgeoefend. De bestuurscommissie behoudt zich het recht voor toe te zien op de demilitarisering, democratisering en de herstelbetalingen. De commissie zal, aldus Tsjoeikof, zo nodig gedetailleerde inlichtingen aan de Oost- Duitse regering vragen. De Beiiijnse vertegenwoordigers van de Russische bestuurscommissie zullen precies dezelfde taak hebben als die in andere delen van de Oost-Duitse republiek en zullen het contact met de vertegenwoordigers van de drie Westelijke bezetters onderhouden. „Het spreekt vanzelf dat de Russische regering al het mogelijke zal blijven doen om te komen tot herstel van de Duitse een heid op vreedzame en democratische basis en tot de opstelling van een vredesverdrag met Duitsland", aldus de generaal. Westelijke politieke waarnemers in Ber lijn zeggen over deze verklaringen, dat zij niets toevoegen aan wat de generaal reeds heeft gezegd ter gelegenheid van de stich ting van de Oost-Duitse staat en dat zij nog steeds geen nauwkeurige omschrijving geven van de bevoegdheden die aan de Oost-Duitse regering worden toegekend. Jantje Kuyers en Jentje Pielemanstwee Staphorster meisjeshebben Vrijdagmiddag op paleis Soestdijk een kleine Staphorster boerenwagen aangeboden, die de bevol king van Staphorst eind October bij het bezoek van Prins Bernhard aan Overijsel schonk aan de prinsesjes. De prinsesjes Margriet en Marijke, die bij de overhan diging van de wagen aanwezig waren, werden spoedig beste maatjes met Jantje en Jentje, die zich best vermaakten en de kleine Marijke, geholpen door de Kóningin en'prinses Margriet in de wagen zetten en door de kamer trokken. Weer een trein op trekbom in Oost-Java: vijf doden BATAVIA, 11 Nov. (Aneta). Vijf personen werden gedood, vier zwaar en vier licht gewond, toen Donderdag een goederentrein van Soerabaja naar Madioen 6 km. ten Westen van Modjokerto op trek- bommen liep. De slachtoffers waren rem mers en clandestien op de bordéssen van rte goederenwagens meerijdende passagiers. 25 goederenwagens reden op .elkaar en ontspoorden of kantelden. In deze omgeving is zoals bekend ook Dinsdag een trein op een trekbom gereden. Tsjechoslowaakse ondergrondse waarschuwt diplomaten in het buitenland Het Britse blad „Daily Telegraph" heeft de tekst bekend gemaakt van een document, dat door de gezamenlijke ondergrondse or ganisaties in Tsjechoslowakije aan alle Tsjechoslowaakse ambassades, gezantschap pen en consulaten in het buitenland is toe gezonden. De geadresseerden wordt ver zocht af te treden en in de landen waar zij vertoeven om asylrecht te vragen. „Dat is uw laatste kans", zo wordt in de brief ge zegd, „als gij in uw vaderland armoede en slavernij wenst te ontgaan, want weldra zult gij allen worden teruggeroepen." De verzetsbeweging, die blijkbaar ook op het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken actief is, had de brief in officiële omslagen verzonden. President Truman aanvaardt het ontslag van Krug WASHINGTON, 11 November (Reuter). President Truman heeft heden het ontslag van Julius Krug als minister van Binnen landse Zaken aanvaard. De president heeft de onder-minister, Oscar Chapman, aange wezen als opvolger. Een functionaris te Washington ver klaarde, dat Truman een „tamelijk scherp gestelde" brief aan Krug gezonden had, waarin hij hem verweet dat hij zich recht streeks tot het Congres gewend had om grote fondsen voor een bepaald project in het Westen van Amerika, hierbij het bureau voor de begroting passerend. AAeisje slachtoffer van verkeersongeluk Tiende ongeval met dodelijke afloop dit jaar in Haarlem Gisteravond om tien uur is de zeven tienjarige fabrickarbeidster C. E. Appelboom uit de Sperwerstraat in Haarlem-Noord het slachtoffer van een verkeersongeluk geworden, het tiende ongeval in Haarlem dat dit jaar een dodelijke afloop had. Mejuffrouw Appelboom stak op haar fiets bij de Jan Gijzenbrug de Rijksstraatweg over, waarbij zij voor een uit de stad komende autobus langs reed. Op dat moment haalde eer, personenauto de bus in en reed het meisje aan. Het slachtoffer werd, nadat zij hoogst waarschijnlijk tegen de voorruit van de personenauto was geworpen, door de schok tegen de bus geslingerd. De chauffeur stopte onmiddellijk, met gevolg dat zijn wagen juist met het linkerachterwiel op het meisje, dat direct bezweek, bleef stilstaan. Van de personenauto waren een spatbord en een koplamp beschadigd, de voorruit was gebroken. De politie onderzoekt nog de schuld vraag; zij verzoekt daartoe eventuele ge tuigen zich bij de Verkeerspolitie te ver voegen. Het zicht was gisteravond door de aan houdende regen niet bijzonder goed. Het is het tweede dodelijke ongeluk in 1949 dat op de Rijksstraatweg is gebeurd. Overal in de grote Spaanse steden ziet men de muren beplakt met affiches, die onder de beeltenis van Franco de woorden vermelden „De caudillo verzekerde ons tien jaar orde en tien jaar vrede". In deze slo gan is inderdaad de volledige winst, die Franco Spanje heeft verzekerd verdiscon teerd. Spanje heeft in de oorlog geen en kele soldaat verloren en symptomen van sociale onrust met uitzondering van enkele beperkte stakingen die het leger snel wist te onderdrukken heeft men gedu rende dit decennium nergens geconstateerd. Oppervlakkig gezien is Franco voor zijn land dus een zegen geweest. Maar welke prijs heeft het volk voor die zegen be taald, en welke prijs moet het er nog dage lijks voor voldoen? Ziedaar een vraag die Franco's propaganda met reden stelselma tig ontloopt. De prijs van Franco's bewind is een na meloze ellende, een materieel gebrek aan de meest essentiële levensbehoeften van zeker 30 a 90 procent van het Spaanse volk. De economische nood is dit volk tot aan de lippen gestegen. Aan alles heerst gebrek ofschoon de winkels uitpuilen van kleren, levensmiddelen, luxe artikelen en andere koopwaar. Spanje heeft dollars nodig mogelijk nog meer dan enig ander land in Europa om zijn huishouden op orde te kunnen brengen. Franco had aanvankelijk gemeend de nationale economie op een autarkische basis te kunnen opbouwen. Maar in dit achterlijke land, waar de land bouw primitief en de industrie zeer laag ontwikkeld is, moest, dit streven natuurlijk eindigen in een hopeloze mislukking. Daar om is de fiere autarkist Franco thans ver plicht in Washington om Marshallhulp te vragen. Ofschoon de inhoud der gesprekken tus sen Franco en Salazar te Lissabon strikt geheim zijn gebleven, bestaat er alle grond voor de veronderstelling, dat de Caudillo zijn Portugese geestverwant, die bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken beter dan hij staat aangeschreven, verzocht heeft een goed woordje voor hem in Washington te doen. Maar er is een tweede punt dat zeker, en mogelijk met nog meer nadruk, door de beide staatslieden is besproken: de kwestie van Spanjes weerbaarheid. Men weet dat de Portugese regering Franco generaal van het Portugese leger heeft gemaakt, en of schoon President Carmona een zelfde rang in de Spaanse weermacht bekleedt, ziet men in Madrid in deze toekenning toch meer dan de repliek op een loutere beleefdheids betuiging. Maarschalk Carmona, zo legt men uit. is een grijsaard van tegen de tach tig en Franco staat in de kracht van zijn leven (hij is nu 58 jaar). Daarom geloven de Spanjaarden dat, in geval van een ge wapend conflict, Franco terstond het op perbevel over de gezamenlijke Spaans- Portugese legers zal worden opgedragen. Reus met lemen voeten Hoe sterk zijn die legers? Wat Spanje aangaat, bleek het niet eenvoudig betrouw bare cijfers op dit punt te verzamelen. Als laagste raming hoorden wij een getal van 700.000 noemen; anderen spraken over een oorlogssterkte van liefst twee millioen man schappen en officieren. Maar zelfs wan neer men zich aan de laagste schatting houdt, zou Spanje nog altijd over de nume riek sterkste legermacht van West-Europa beschikken. Er bestaat natuurlijk algemene dienstplicht, die drie jaar duurt en de stu denten worden zonder uitzondering opge nomen in het officierskader. Al hun va- canties zijn aan militaire instructie gewijd. Niettemin zijn alle waarnemers het er over eens, dat in een oorlog het Spaanse leger in zijn tegenwoordige gedaante toch een macht zou blijken, die men gevoeglijk verwaarlozen mag. De uitrusting er van is vrijwel nihil. Het Spaanse leger beschikt, om van tanks en vliegtuigen nog maar niet eens te spreken, vrijwel niet over moderne middelen van vervoer. Het verplaatst zich met paardekarren, per fiets of te voet. Het is voor Franco dus van essentieel belang, wil hij in het concert der volkeren ooit een instrument bespelen en daarop is zijn buitenlandse politiek gericht dat ook zijn land in het Atlantisch Pact wordt op genomen. Tegen 'het einde van de oorlog heeft de hele bevrijde wereld verwacht dat het Europese fascisme ook het Franco-regiem zou meesleuren in zijn val. Dit is niet ge beurd en toen Franco zich niet uit eigen beweging terugtrok hebben de geallieerden in Potsdam en bij monde van de UNO een aantal protesten tegen hem geuit. Maar het waren platonische protesten, zonder dreiging met economische of andere sancties, die het volk van Spanje onwetend lieten over de vraag hoe zich van zijn on derdrukker te bevrijden. Het resultaat was dan ook averechts: de officiële propaganda wist het gebrek aan doortastendheid dat de resoluties der Verenigde Volken manifes teerden, zeer knap uit te buiten, 't Spaanse volk, dat nooit een vergeefs beroep op zijn gevoelens van nationale fierheid laat doen, werd in kranten en redevoeringen voorge houden dat het buitenland zich met kwes ties van zuiver binnenlands karakter ging bemoeien. Franco is slim Buitenlandse interventie is thans onwaar schijnlijker dan ooit en een omwenteling van binnen uit wordt door niemand, in of buiten Spanje, ook maai' een moment met ernst voor mogelijk gehouden. Het verzet is verdeeld en onbeholpen opgebouwd. Deden zich thans geen economische moei lijkheden voor, dan zou Franco sedert tien jaar nimmer zo stevig op zijn zetel in het Prado hebben gezeten. Objectief is men dus Prado hebben gezeten. Maar hij deed meer. Geen middel heeft hij ongebruikt gelaten om de buitenwereld te suggereren dat zijn bewind een inten sieve democratiseringskuur passeerde. Er werd een regenten raad in het leven geroe pen, een vage belofte op het herstel van de troon geuit en verkiezingen onder pseudo- democratische camouflage gehouden. In officiële redevoeringen werd verder niet meer van een nieuwe orde gesproken, doch slechts van Christendom en van „hiërarchi sche democratie", de nieuwe aanduiding van het Spaanse fascisme. Tenslotte deed men wat men kon om de compromitterende herinneringen uit de laatste jaren uit te wissen. Slechts één programmapunt uit de vroegere ideologie bleef ook na de wereldoorlog ge handhaafd: namelijk het thema van het anti-communisme. En naarmate de tegen stellingen tussen Oost en West zich duide lijker en openhartiger gingen manifesteren, werden zijn verdiensten als kruisridder tegen het communisme door Franco luider uitgebazuind. Nóg niet erkend Toen het hem allengs duidelijk werd dat de geallieerde staatslieden van zijn mede werking nog niet waren gediend, doch evenmin van zins bleken hem te liquideren, wendde Franco zich tot de Westelijke mi litairen. wier macht en invloed groeide naarmate de kans op een nieuw conflict dreigender werd. In hot bijzonder bij de bevelhebbers van de Amerikaanse strijd krachten vond hij gehoor. Amerikaanse vlooteskaders brachten beleefdheidsbezoe ken aan de Spaanse havens en vliegvelden werden, in beginsel, de Amerikanen ter beschikking gesteld. Voor het moment blijven de diplomaten van Washington en in sterkere mate van Londen en Parijs, die niet uitsluitend in strategische begrippen denken, zich nog verzetten tegen een officiële erkenning van Franco. Zij weten dat de openbare mening nog niet „rijp" is voor zo'n erkenning. Daar om valt te verwachten, dat Franco zich nog wel in heel wat bochten zal moeten kronkelen, spectaculaire concessies doen en zich diep zal hebben te buigen, alvorens door de achterdeur van het Marshall-plan of het Atlantisch Pact binnen te kunnen dringen. De „Oslofjord" is vertrokken Het nieuwe vlaggeschip van de Norsk Amerika Linje, de „Oslofjord" is Vrijdag middag om kwart voor drie de reis naar Oslo begonnen. Aan boord van het schip be vinden zich ruim 250 genodigden. In het Noordzeekanaal is de overdracht door de N.D.S.M. aan de N.A.L. geschied. NU EN DAN BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. :n De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, vooral in de Noordelijke helft van het land. Vrfj krachtige en langs de kust tijdelijk harde Westelijke wind. Iets koeler. 13 November: Zon op 7.55 uur, onder 16.53 uur Maan op 23.33 uur. onder 14.29 uur (Laatste kwartier) 14 November: Zon op 7.57 uur. onder 16.51 uur Maan op uur. onder 14.44 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 November: Hoog water 7.26 en 19-47 uur. Laag water 2 55 en 15 16 uur. Zondag 13 November: Hoog water: 8.21 uur en 20.53 uur. Laag water: 3.41 en 16.08 uur. Maandag 14 November: Hoog water: 9.33 en 22.11 uur. Laag water: 4.42 en 17.19 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1