Het Hek van de Dam. Taxi tel 4333 Tel 5563 De oude Odin beleefde bij Usland het avontuur van zijn leven TAXI! TAXI! Visserij- varia^) OLD CLOTHES NEW Predikbeurten Zaterdag 12 November 1949 revue van de zuidzij De stoomtrawler „Odin" (IJrn. 168) staat voor de eerste maal in de registers van de ÏJmuider vloot vermeld in het jaar 1913 als een schip van de N.V. Zee visserij Mij. IJsland. Daarvoor hoorde het schip thuis in Aberdeen onder de naam Clydesdale A. 182. Het vaartuig had toen een witte schoorsteen met twee door elkaar tfevlochten B's erop, het merk van Bookless Bros. Steam Trawling Fishing Co. Ltd. Dit is tevens de firma geweest, die de vis afnam van de schepen, die gedurende Maart—Augustus in de jaren 19121914 bij IJsland visten. Onder schipper L. Schager ging de „Odin" jn 1913 meteen al de lange reis naar de IJslandse wateren maken op dezefde ma nier zoals de „Freya" (IJrn. 142) en de ,Baldar" (IJrn. 143) het al een jaar eerder hadden gedaan. Het daarop volgende jaar, tevens het laatste seizoen, dat de rederij een „filiaal" 0p IJsland had, beleefde de „Odin" een hachelijk avontuur. In April en Mei had men voortdurend met slecht weer te kam pen. Dag in„ dag uit storm engeen visserij. Op zekere dag was men drie weken in zee met een totale vangst van 180 kisten 2an boord. In de vroege morgen van He melvaartsdag begon het weer handzamer te worden en meteen werd de boel uitgezet, jn de middag begon de kracht van de wind echter weer toe te nemen. De „Odin" kreeg een zet water over, waardoor de machine kamer half vol liep. Met het net op de pen nen is schipper Schager en zijn mannen 0gan steken. Des avonds brak van het stam pende en slingerende schip tot overmaat 'van ramp nog de roerkoning, zodat de „Odin" een speelbal der woeste zee dreigde te worden. De IJslandse thuishaven lag op ongeveer 450 mijl afstand. Dit was Haf narfjord en hoe deze plaats te bereiken? Na de hele nacht in de weer te zijn geweest kregen de mannen de volgende morgen de zaak toch weer zover in het rede dat de reis naar Hafnarfjord aanvaard kon wor- den op de visborden. Het is een moeilijke tocht geweest met harde vorst en veel vind. De moderne hulpmiddelen, zoals i radiotelefonie, echolood en richtingzoeker, j die nu haast op geen schip meer ontbreken, had men toen niet. Schipper Schager heeft het echter toch i geklaard, doch toen men in Hafnarfjord was aangekomen, moest men naar middelen uitzien om de „Odin" te dokken of op de een of andere manier droog te zetten. Er 1 was daar ter plaatse geen enkele gelegen- I heid voor. Men heeft nog in overweging ge- j nomen om op de visborden naar Aberdeen I te stomen. De afstand is echter te groot, j zodat dit plan niet doorging. Iemand heeft j daarop een helder ogenblik gekregen; hij wist een klein s tule je strand te vinden, on geveer ander half uur inwaarts van Reik- javik en op een sukkeldraf is de „Odin" daar terecht gekomen. Onze plaatsgenoten vonden daar natuur lijk geen werf, noch een reparatiewerk plaats. Er kon alleen maar bij laag water aan het roer gewerkt worden en er is een kleine drie weken mee heen gegaan voor dat de „Odin" weer naar Hafnarfjord terug kon gaan. Het vlotbrengen ging ook al niet gemakkelijk. Een sleepboot was er niet, zodat de man nen weer zelf aan het werk moesten om de „Odin" in zijn element te brengen. Daarna is de trawler gaan vissen tot in Juli. Kort daarna brak de oorlog uit, die het verder uitoefenen van de visserij op die manier onmogelijk heeft gemaakt. Met de Freya en de Balder is ook de „Odin" later bij de N.V. Vem gekomen. Na enige tijd uit de vaart te'zijn geweest, werd het schip in 1935 weer bedrijfsklaar ge maakt. De foto is genomen in Augustus 1935 bij binnenkomst. J. Duchie, Torry S.B. Co. te Aberdeen bouwde het vaartuig in 1907. De inhoud bedroeg 254 bruto- en 87 netto registerton, delengte 41,17, de breedte 6,78 en de holte 3,69 meter. De machine, geleverd door W. V. V. Lidgervvood in Glasgow, kon 400 ipk ontwikkelen. Voor de verlenging, welke in de IJmuidense periode heeft plaats gevon den, was de „Odin" 229 ton groot en ruim 35 meter lang. Toen was het vaartuig het beste te vergelijken met de nu nog aan wezig zijnde „Libra" (IJrn. 98), afkomstig \an dezelfde werf. In hetzelfde jaar, dat de Freya voor de sloop werd verkocht en de Balder naar Noorwegen is gegaan, namelijk in 1936, werd de „Odin" verkocht naar België. Enige jaren voer het schip voor de S. A. de Transport et de Commerce te Oostende onder de naam Jean Claude C. 343, als hoedanig wij het nog een paar keer in IJmuiden hebben gezien, totdat in 1939 het definitieve einde voor de „Odin" aanbrak. Toen werd de 32 jaar oude trawler ge sloopt. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) Geen voorrang verleend Op het kruispunt Kanaalstraat-Kerk straat vond dezer dagen een aanrijding plaats toen de chauffeur van een met vis geladen vrachtauto geen voorrang ver leende aan een van rechts komende, met zand geladen vrachtauto. De zandaulo werd ernstig aan de motor en aan het chas sis beschadigd. De visauto liep slechts ge ringe schade aan de banden op. Met de „Ceram" huistoe Met Hr. Ms. patrouillevaartuig „Ceram" dat vermoedelijk Zaterdag 19 November in Den Helder zal aankomoen, repatriëren de volgende personen uit onze omgeving: korporaal J. G. Fons, Walravenstraat 32, Velsen; matroos der tweede klasse A. H. Raspoort, Plantanestraat 21, IJmuiden; stoker der tweede klasse J. Admiraal, De Weerdstraat 7, IJmuiden. DENNENSTRAAT 12 „ÏJmuider Harmonie" wordt nog actiever Dank zij de spontane medewerking van muziekminnencl Velsen kan de instrumen tenactie van de „ÏJmuider Harmonie" in alle opzichten geslaagd genoemd worden. In de afgelopen paar weken heeft dit korps een huis-aan-huis-collecte gehouden ten einde te kunnen komen tot de aanschaf van een aantal nieuwe instrumenten, welke vooral nu het korps met een jeugdorkest is uitgebreid, hoog nodig waren. Bijna 1900 gulden werd door de leden van de „ÏJmui der Harmonie" ingezameld en de uitbrei dingsplannen welke deze "muzikale Velse- naren koesteren, kunnen nu ongetwijfeld ten uitvoer worden gebracht. Zaterdag 19 November wordt in het Pa tronaatsgebouw te IJmuiden-Oost een con cert gegeven, waarvoor, de goede traditie getrouw, honderd Velsense ouden van dag gen zijn uitgenodigd. Het programma vermeldt De Garde, een mars van C. J. N. Cori, de ouverture „Tan- crède" van G. Rossini, Suite de Ballet van Francois Popy, de wals Les Roses du midi van Johann Strauss en de Saint Triphon- mars van Arthur Mey. Bovendien zal, voor het eerst sinds zijn bestaan, het jeugdorkest van de „ÏJmuider Harmonie" zich laten horen. De toneelvereniging „Jan van Dommelen" zal na de pauze met enige schetsen en lied jes voor het voetlicht komen. Jubileum J. Gorter De heer J. Gorter herdenkt Dinsdag 15 November het feit dat hij dertig jaar ge leden een brood- en banketbakkerij in IJmuiden opende. De heer Gorter die in tal van verenigingen een leidende functie vervult, is geen onbekende in IJmuiden en het zal hem Maandag dan ook zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. „Christendom en oorlog" In samenwerking met de afdeling IJmui- hen der Vereniging „Oud-Katholiek On dersteuningsfonds" en de Vereniging van jjnge Oud-Katholieken „D.G.S." wordt "oensdag in het Oud-Kath. Verenigings gebouw een lezing gehouden. In deze bijeenkomst spreekt pastoor G. A- van Kleef uit Leiden over het onder op: „Christendom en oorlog". V.V.A.Stormvogels Stormvogels speelt in Amsterdam met: Kraak; v. d. Oever, Broekhuizen; Goedhart, Snoeks Sr., Glas; Deuling, Visschoonmaker, Hamers, De Boer, Tol. SchagenTerrasvogels Terrasvogels heeft de beschikking over: Grund; Bus, Röbken: Siegerist, Dortmundt, Heilig; Akkerman, Van Dun, De Jonge, Cobben, Goedhart. Verwachtingen. Aan de Maandagmarkt worden De Hoop (IJM 73), de Norma Ma ria (IJM 6) en de Mary (IJM 61) ver wacht. De echte HELDERSE TAAI van PRONK bij C. v. d. MEER KENNEMERLAAN 151 - TELEFOON 5386 (Adv.) Ongelukkige val Een 17-jarig meisje uit de Vlierstraat viel dezer dagen op de Stationsweg, nabij de Willebrordstraat van haar fiets ten ge volge waarvan zij een lichte hersenschud ding opliep. Een arts die op het moiftent van het ongeval passeerde, verleende eerste hulp waarna het meisje per auto naar haar woning werd vervoerd. GESLAAGD Voor de dezer dagen door de Centrale Bond van Leraren en Leraressen in Steno grafie en Machineschrijven te Beverwijk gehouden examens slaagden de dames Gé de Boer te IJmuiden-Oost en A. Vos te Velsen voor Stenografie Nederlands. Mejuffrouw Gré Kramer uit IJmuiden verwierf het diploma kantoorstenografie Engels en mejuffrouw B. van Dam uit Drie huis legde met goed gevolg het examen kantoorstenografie Duits af. De Nederlandse Kastelenstichting heeft het plan het onder toezicht van Monumen tenzorg staande kasteel Huize Lemiers onder Vaals aan te kopen. Repatriërende militairen op de „Volendam" Met het troepentransportschip de „Volen dam", dat vermoedelijk Maandag 28 No vember in Rotterdam aankomt, zullen de volgende militairen uit onze omgeving re patriëren: maréchaussee der tweede klasse M. M. H. Hunsche, Hol'dijklaan 28, Drie huis; korporaal H. M. Zwanenburg. Schaep- manstraat 7, Driehuis: Eerste luitenant P. Prins. Jac. Catsstraat 5, Castrieum; soldaat J. de Boer, Berkenstraat 30, IJmuiden; soldaat der eerste klasse Fr. W. den Boer. Hoflanderweg 232, Beverwijk: soldaat W. J. Buur, Pres." Krugerstraal 45, IJmuiden; korporaal J. Cohi-s, Trompstraat 37, IJmui den; soldaat A. van der Doe, Plancius- straat 28, IJmuiden; soldaat j. J. Duin, Hendrik Manderweg 30, Beverwijk; spldaat der eerste klasse C. P. Kabel, Tuinderstraat 31, IJmuiden; soldaat G. Keirsgieter, Aca ciastraat 27, IJmuiden; soldaat der eerste klasse B. J. Nichting, Tuinderstraat 113, IJmuiden; soldaat G. van Tiel, Oosterstraat 3, Velsen; sergeant J. M. Breemen, Kenne- merlaan 128, IJmuiden; soldaat W. Vaas, Wijkermeervveg 40, Beverwijk; soldaat A. T. Gerritsen, Van Wassenaarsstraat 8, IJmuiden: soldaat J. W. Glorie, Geelvinck- straat 8, Castrieum; soldaat G. J. van der Mey, Duinweg 3, Castrieum; soldaat H. P. Mulder, Baanstraat 55 B, Beverwijk en sol daat der eerste klasse A. Romeyn, Hendrik Burgerstraat, Beverwijk. Velsen Hoogoven-electricien jubileerde In de werkplaats van de electrotechni- sche afdeling van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden werd de heer T. van Burgel, elec- tricien, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. De gelukwensen der directie werden uit gesproken door de voorzitter ir. A. H. Ingen Housz, die deze gelukwensen van de ge bruikelijke envelop vergezeld deed gaan. Hoofdopzichter T. Verheij had de aan gename taak het geschenk der afdeling waartoe ook velen van de Mekog hadden bijgedragen te overhandigen. Hij deed dit met een hartelijke rede en roemde de jubilaris als een man die voor zijn werk staat. Het werk getuigt van vakmanschap: degelijk, goed, veilig en verzorgd. De heer L. Carati voerde het woord als oudste der collega's. Namens hen sprak hij de gelukwensen van allen uit, en tekende de figuur van de jubilaris in het werk. Hij heeft de bijnaam van „brommer", omdat hij altijd meent te moeten brommen, maar dit is maar een aanwensel, want de jubilaris is een prettig mens, die veel voor de kame raden over heeft. De heer J. van Heijst, hoofdopzichter, bracht de zuigelingentijd vóór de heer Van Burgel naar de Mekog vertrok ter sprake. In de regel geldt dat niet de beste werkers worden afgestaan, maar hier was dan wel een uitzondering op die regel. De jubilaris heeft zelfs het snode plan gekoesterd om de electriciteit vaarwel te zeggen en „hoger op': te gaan. namelijk als kraandrijver, in v/elke functie men een mooi uitzicht over de omgeving heeft. Gelukkig, meende de heer van Heijst, is hij teruggekeerd van de dwalingen zijns weegs. De heer J. H. Hoog Antink, opzichter, bij wie de jubilaris is ingedeeld, haalde her inneringen op uit hun beider samenwer king, die meer dan twintig jaar omvat. Hun eerste kennismaking was hoog in het span- werk. Ir. I. van Ees sprak namens de afdeling Santpoort Santpoorts jeugd vierde Sinte-Maarten De in het avondduister staag neerval lende regen heeft Santpoorts jeugd niet weerhouden, Sinte-Maarten tc vieren. Reeds om zes uur schuifelden de voetjes langs de verschillende straten en de moe digen hadden zelfs hun lampionnetjes al ontstoken. Gehuld in capes en regenjassen spoed den zij zich naar de school aan de Frans Netscherlaan, waar om half zeven een stoet zou worden opgesteld, die door Santpoorts straten zou trekken. De gezamenlijke jeugdverenigingen had den het initiatief tot dit gebeuren geno men. Santpoort heeft daarmee de Sint Maar ten-rondwandeling-op-eigen-houtje opge vangen in een gezamenlijke rondgang. Als een grote slang van licht kronkelde de optocht door de ^traten, voorafgegaan door het muziekkorps Soli Deo Gloria en in de achterste gelederen gesteund door Wilhelmina. Wat deerde de jongens en meisjes de gulhartigheid van Pluvius. Niets. Want de glundere ogen staarden naar het sprookje van de verlichte lampions, die op de maat van de voeten heen en weer wiegelden en heel vaag op de achtergi'ond van hun denken verrees misschien, maar dan ook heel misschien het beeld van de goed hartige heilige uit oude tijden. Op het plein van de Adolf van Nassau- school zijn zij ten slotte getracteerd. „Paniek in het warenhuis" (Thalia). In de eerste helft van deze programma- week wordt in het Thalia theater te IJmui den een zilveren jubileum-film van Metro Goldwyn Mayer vertoond, die de beste rolprenten van het kolder-genre naar de kroon steekt. De veelzijdige komieken Groucho, Chico 'en Harpo Marx dissen in een vlot tempo een aantal geestigheden op die in elk opzicht te waarderen zijn. De muzikale showscènes en het detec tive-verhaaltje welke hun dwaasheden omlijsten maken „Paniek in het warerthuis" tot een aantrekkelijk geheel en de mogelijk heden der truc-fotografie worden op be wonderenswaardige wijze uitgebuit. De Marx-brothers laten zich in deze kos telijke rolprent als virtuoze mïsici, equili bristen en humoristen kennen en ontmas keren bovendien maar dat is meer ge luk dan wijsheid een aantal lieden uit de onderwereld die het op het geld van hun baas voorzien hebben. Ook de bijrollen zijn uitstekend bezet. „Paniek in het warenhuis" is een gang naar Thalia ten volle waard. Twee schippers van twee Engelse drifters meenden, dat nu weer in IJmui den gelost kon worden gelijk voor de oor log, toen de schippers zelf uitmaakten in welke haven ze wensten te lossen. Toen Vrijdagmiddag de lossing van de „koppels" was aangevangen, bleek dat beiden geen vergunning hadden om in IJmuiden te lossen. De 30 manden en drie manden welke uit de ruimen waren opge haald, zijn weer ingeladen en de Engelsen verlieten de vissershaven. Een goede afnemer is Duitsland voor verse haring. De haring wordt los in de wagons geladen om de kosten van embal lage te sparen. Vrijdagmiddag liep de prijs van verse haring terug tot 10.50 en drie haringloggers besloten de eerste verkoop beurt van de Zaterdagmarkt af te wachten. Voor dc Maandagmarkt is thuissto- mende de Mary (IJM 61) met 900 kisten makreel, 400 kisten haring en 80 kisten varia. Omdat de makrc-elprijzen in IJmui den zeer laag zijn, is het alsnog mogelijk dat schipper Vink opdracht krijgt, Maan dag in Grimsby te lossen. Zaterdagmorgen was er één trawler, de Prinses Beatrix (IJM 117), met 280 kisten vis en 80 stuks stijve kabeljauw. Drie kotters (IJM 210, 214 en 249) hadden tongvangsten van 2000 tot 2500 kilo. Vijftien loggers der Katwiiker en Sche- veninger vloot hebben haring aangevoerd. Minder fortuinlijk viste dit laatste deel van de week de Karei Doorman (KW 227). Nu werd 280 kisten haring van twee dagen gelost voor ongeveer 3000 besom ming. De Hollandse drifter die nu drie keer deze weck ter markt was, heeft een totale besomming van schraal 10.000. Binnen blijven. De Cornelis (IJM 15) en de Prinses Beatrix (IJM 117) zijn voor survey uit de vaart genomen. Ook de Antie (RO 15) zal voorlopig binnen moeten blij ven. Men is er namelijk nog steeds niet in geslaagd een complete bemanning voor de Antje te krijgen. Vrijdagmarkt. Zeven loggers losten Vrijdagmorgen in totaal 4000 kisten Engel se walharing. De prijzen blijven, dank zij de export, uitstekend. Zij variëren op het ogenblik van 12 tot 13 per kist. De Jacoba (IJM 21) was met 1600 kisten en de Cornelis (IJM 15) met 600 kisten haring en makreel aan de afslag. Aan de rederijen welke niet aan de opvangregeling meedoen, werd de makreel voor 6.per kist verkocht. Een aantal schuitjes voerde schrale vangsten platvis aan. Onderbroken reis. De Scheveningse logger Prinses Marijke die op weg was naar de visserij, moest naar zijn thuishaven terug keren, daar een lid van de bemanning als gevolg van een val een schouderfractuur had opgelopen. en de bedrijfsdirectie. Hij releveerde dat de heer Van Burgel stamt uit een hoog ovenfamilie; zijn vader werkte hier en nog drie broers maken deel uit van de werk gemeenschap. Als sluitstuk van zijn huldigingsrede ver eerde de heer Van Ees de jubilaris het ge denkbord en het getuigschrift der maat schappij. Gave tandjes Wij zijn in Amsterdam zo langzamer hand van alle markten thuis. Van de lor- ren-markt en de effecten-markt en van de zwarte markt. Sinds enige dagen ook van de postzegelmarkt, die Woensdag en Zaterdag aan de Nieuwe Zijds Voor burgwal, recht tegenover het monumen tale bouwwerk waar vier dagbladen zetelen, wordt gehouden. Omringd door glanzende automobielen, die daar wor den bewaakt, door een wilde parkeer wachter dit houdt niet in dat de man rondspringt in een lendendoek, maar alleen dat hij zich schichtig voortbe weegt om de prinsemarij in burger te ontlopen, die op hem staat te loeren bloeit daar een levendige handel in de zegels die in de loop $er jaren de lading van menig intiem epistel hebben gedekt. Onze eigen kennis van postzegels is niet groot. Weliswaar hebben wij ze op elfjarige leeftijd ook eens verzameld nadat wij door een geslaagde paleis revolutie ontzet waren uit onze functie van voorzitter van de voetbalclub DDO (Doorzetten Doet Overwinnen), maar toen werd onze interesse voornamelijk bepaald door de sluipende tijgers die op sommige fraaie, drie-hoekige, Zuid- Amerikaanse zegels afgebeeld waren en die wij met kernachtig enthousiasme als „Appie Kim, de bruine beer" plachten te qualificeren. Met waarachtig philate- lisme had dat weinig van doen. Wij betraden dus met onbevangen ge moed de plaats, waar tientallen lieden tussen de acht en de tachtig hun on schuldige hartstocht door middel van ruilhandel of koop en verkoop stonden te bevredigen. De flauwe stemming die zovele Amsterdamse markten helaas kenmerkt, was hier ver te zoeken, want nauw hadden wij onze stappers op de kleine steentjes van de markt geplaatst of daar kwam al iemand op ons af en vroeg: „Partijtje kopen?" Wij deelden hem mede dat philatelistische transacties vooralsnog niet op ons programma ston den en dat wij alleen maar een kijkje kwamen nemen. Onze man bleek daar op bereid enige onthullingen over het wezen van de markt te doen, die niet mals waren. Hij meldde ten eerste dat deze markt een wereldmarkt is en dat Amerikanen, Engelsen, Belgen en Fran sen regelmatig hun zegels in de handel komen werpen. Eén Fransman, zo deelde hij ons eerbiedig mede, maakt er zelfs gewoonte van om regelmatig met zijn auto te verschijnen en verhoogt daarmee de standing van de negotie op niet ge ringe wijze. Hij ondei'brak zijn relaas om een broe keman te woord te staan, die met een schoolschrift vol postzegels zaken wenste te doen. Het bleek, dat deze dreumes met scherp inzicht postzegels van het Derde Rijk had verzameld, omdat hij voorzag dat deze in prijs zouden stijgen. Zo Adolf Snormans voor den dag en het haalde hij een zegel met het portret van moet ons van het hart, dat wij nimmer zo'n slechte postzegel op een postzegel zagen. De transactie vond echter geen voortgang, omdat het watermerk niet aan de normen scheen te voldoen en de zegels bijaldien geen cent waard waren. De broekeman ging heen met het vaste voornemen om zich voortaan nauwkeu riger te vergewissen van dictatoriale afwijkingen. Dit alles was voor ons aanleiding ons verder te vergewissen van de waarde- bepalende factoren van een postzegel, want dat die niet wordt aangegeven door het er op vermelde bedrag, hadden wij wel in de gaten. Uit de voordracht van onze explicateur bleek nu, dat een zegel gave tandjes moet hebben. Mocht echter de fabrikant bijvoorbeeld ver geten hebben aan een zijde tandjes aan te brengen, dan wordt de zegel weer veel begerenswaardiger. In het alge meen, zo mochten wij vernemen, zijn de afwijkingen veel waard, mits zij voort komen uit officiële slordigheid. De vreemde mentaliteit om voor een pro duct met slecht gebit meer te betalen dan voor één dat van ambtelijke nauw keurigheid getuigt, kon ons echter niet Diets worden gemaakt. Wij hebben ons dan ook duchtig lopen te verbazen tussen de velen die met loupe, pincet en catalogus bezig waren. Wij zagen er mensen voor een vergeeld strafport-zegeltje aanzienlijke bedragen neertellen en dezelfden gingen achteloos voorbij aan een boeiende afbeelding van een dame in Griekse kledij die met een groot model vleesvork een python mores stond te leren en die zij voor de somma van drie cents de hunne hadden kunnen noemen. Wij hebben ons overigens geen secon de verveeld. Want met de oude gevel tjes en de linden in goud-bruin herfst- kleed op de achtergrond, vormden al die bedrijvige mensen een aardig tafreeltje. En wij zijn altijd erg blij als wij lieden vinden, die bij hun liefhebberijen niet uitgaan van die naarste aller vaderland se uitdrukkingen: .Wathepjedaarnou- an?" Kennis Wanneer wij ooit van iemand les zou den willen hebben in electro-techniek, dan zou dat toch niet degene wezen, die door middel van een raam-advertentie meedeelde: „Jongeman wil door middel van les geven in electro-techniek zijn kennis vermeerderen". Directeur In Het Financieele Dagblad vonden wij een advertentie, die zei: „Plaatsing gezocht in eigen kantoor mét gemakkelijke stoel èn een privé- secretaresse èn tevens een zaken-auto voor een „Luie Directeur". Gewend al les op z'n Jan-boere-fluitjes af te doen, nergens belangst. voor hebbend, ook niet v. techn.- en commerc. bezigh. Na voor zijn leeftijd (35 j.) een behoorl. organi- sat. prestatie geleverd te hebben in het buitenland, dewelke zijn principaal en kele millioenen gekost moet hebben, is hij van plan hiervan uit te rusten op kosten van een goed lopende fabriek of zaak. De Nederlandse Opera verzorgt op\ Dinsdag 15 November de eerste op voering van Beethovens „Fidelio" onder muzikale leiding van Paul Pella en onder regie van Abr, van der Vies. De belangrijkste rollen worden gezongen door Gré Brouwe- stijn, Greet Koeman, Theo Baylé en Frans Vroons. Diezelfde avond begint in de Apollo- hal een serie voorstellingen door de Weense IJsrevue met de kunstrij- kampioene Eva Pawlik als eerste soliste. Zondagmiddag is er in het Concert gebouw een buitengewoon volkscon certspeciaal bestemd voor niet- Amsterdammers, waarop Willem Andriessea het pianoconcert van Schumann vertolkt. Onder leiding van Eduard vt}n Beinum worden verder de ouverture „Anacreon" van Cherubini en de Symphonie Fan- In de hoofdstad uit tastique" van Berlioz uitgevoerd. Des avonds brengt Juana in de klei ne zaal een programma van exoti sche dansen in originele costuums. Jazzliefhebbers kunnen hun hart ophalenzowel vanavond als mor gen in dat zelfde Concertgebouw, bij een grote muzikale show door Nat Gonella en de zijnen of in het theater Tuschinski waar Danny Kaye als „De verstrooide professor" het witte doek moet delen met een groot aantal instrumentale virtuo zen. In Rialto draait de verfilmde levensgeschiedenis van de schrij vende gezusters Brontë en in Nög- gerath een persiflage door Ernst Lubitsch onder de titel „Czarina" van de hofhouding van Catharina de Grote. In het antiquariaat Sothmann aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal expo seert de jonge graficus Jean Paul Vroom zijn tekeningen, schilderijen en litho's. Gaarne niet te veel brieven onder No. 144.470 aan Molrek, Kon.plein 1, A'dam, daar deze dan beantw. dienen te worden. Hij is commercieel, technisch, organisa torisch, bereisd." Hond Wij zijn altoos minzaam tegen kinde ren en daarom vroegen wij aan een klein meisje met gouden pijpekrullen, dat voor een winkel stond te wachten met een hele grote hond: „Wat is dat voor een mooie hond?" Het meisje, dat kennelijk zeer goed was opgevoed, mon sterde ons wantrouwig en zei toen: „Dat zal ik'es aan mijn moeder vragen." Zij trad de winkel in, waar wij haar ouders vermoedden en kwam even later weer naar buiten met de mededeling: „Hij is de vader van een poedel en de moeder van een bouvier." BOEDA Ons SPECIAAL SYSTEEM BUY CLEANING voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Chem. reiniging desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Donderdag, Vrijd. en Zaterdag KOIWSGSRLEiN 10 TEL. 4885 ZONDAG 13 NOVEMBER. IJMUIDEN. Ned. Ilerv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u.: ds. D. C. van Wijngaarden. H. Doop; 5.30 uur: ds. J. van den Berg. Jona III. Gebouw voor Christelijke Belangen, 10.30 uur: ds. J. van den Berg. Jeugd dienst. Onderwerp: „Wij zoeken". Gcrcf. Kerk, Kanaalstraat 9 uur: ds. R. D. Beukema. Marnixschool, Stephensonstraat 3.30 u.: ds. J. van Buuren. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10 en 5 uur: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, 10 en 4 uur: ds. Holt- rigter van Harlingen. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 10 uur: Heilige Dienst, 7 uur: Vespers. Woensdag 7 uur: Heilige Dienst. Leger des Heüs, 10 uur: Heiligingsdienst. 7 uur: Openluchtsamenkomst; 8.00 uur: Verlossingssamenkomst. Diensten onder leiding van kapitein P. Vons. IJMUïDF.N-OOST. Ncd. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. J. v. d. Wiel; 6.45 uur: Samenzang; 7.00 uur: ds. A. Wildschut; Jeugddienst. Geref. Kerk (Goede Herderkerk) 9 uur: ds. J. van Buuren; 4.30 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. A. van Biemen van Bentveld. Verg. v. Gelovigen, 10 uur: Eredienst in gebouw Willemsbeekweg 78. Vrije Evangelisatie, Casembrootzijstr., 10 uur: de heer P. Bardelmeyer van Noord- wijk aan Zee. Woensdag 7.30 uur: ds. J. van der Schors van Amsterdam. DRIEHUIS. Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 9 uur: ds. A. C. van Nood. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: ds. L. Brink; 7 uur: ds. L. Brink (in de school). VELSEN-NOORD. Geref. Kerk, 10.30 en 4.30 uur: ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Doopsgezinde Kerk, 10 uur: ds. Alb. Vis. Maranatha, 10 uur: de heer H. F. Huson van Dordrecht: 11.45 uur: Zondagsschool. Leger des Heils, 10 u.: Heiligingsdienst. 8 uur: Openbare Verlossingssamenkomst. Donderdag 8 uur: Verlossingssameh- komst. Diensten onder leiding van luite nant L. Veeninga. Grote Kerk, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Fopu lieren laan, 10 en 7 uur: ds. J. D. Jansen. WIJK AAN ZEE. Voorm. 10 uur: ds. J. O. Norel. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. P. A. Tiche laar. Doopsbediening. De Toorts, 10 uur: ds. M. Groenenberg van Amsterdam. Ned. Herv. Kapel, 5 uur: de heer H. W. Hofmeester van Hilversum Geref. Kerk, 9.30 en 5 uur: Candidaat J. II. Mulder van Santpoort. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.) 9.30 en 5 u.: ds. N. Bruin.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7