OUDS c J Duitse ex-generaal schrijft mémoires IS ER WEER De radio geeft Dinsdag Ui Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER.GIDS Maantfag NovemKer Ï949 sloege Electrische klokken yen op hoi Frequentie van de stroom uit het buitenland was te hoog Zondag is in verschillende delen des lands hoofdzakelijk in Noordholland, Zuidholland, Noord-Brabant en een deel van Limburg, enige verwarring ontstaan, doordat alle electrische klokken, die rechtstreeks op het electrieiteitsnet zijn aangesloten, ongeveer twintig minuten voor liepen. De oorzaak hiervan is dat het electriei teitsnet in de genoemde provincies gekop peld is aan het Europese net. Overdag be trekt Nederland via dit net stroom uit het buitenland, 's nachts levert Nederland stroom aan Zwitserland via dit lcoppelnet. De electrische klokken lopen gelijk wan neer de frequentie van de wisselstroom vijftig perioden per seconde bedraagt. De frequentie van het Europese net was Zon dag echter hoger, waardoor de klokken op hol gingen. Men heeft maatregelen genomen om een herhaling te voorkomen. Door de frequentie tijdelijk tot beneden vijftig perioden per seconde te verlagen, heeft men de klokken weer gelijk gezet. Nachtelijke export van electriciteit Binnenkort zal het provisorische 70.000 Volt transformatorstation te Lutterade, dat begin 1946 ten behoeve van de uitwisse ling van electrische energie met het bui tenland in gebruik werd genomen, worden Vervangen door een definitief ^20.000 Volt- station aldaar-, waarin een transformator- groep met een vermogen van 100.000 K.V.A. is opgesteld. Dit betekent niet, dat ons land thans zo veel electriciteit uit het buitenland zal kunnen betrekken, dat beperkende maat regelen ten aanzien van het electriciteits- verbruik tijdens de spitsuren zullen kun nen vervallen. In het buitenland heeft men bij de electriciteitsvoorziening in het alge meen groter moeilijkheden dan hier. De mogelijkheden, welke de koppeling met het buitenland biedt en waarvan bij herhaling nuttig gebruik werd gemaakt, v/orden door het in bedrijf stellen van het definitieve station vergroot. Zo zal binnen kort levering van electriciteit door ons land over het Duitse hoogspanningsnet aan Zwitserland geschieden. Dit land, waar de electriciteitsvoorziening hoofdzakelijk is gebaseerd op de exploitatie van water krachtcentrales, ondervindt thans door de droge zomer aanzienlijke moeilijkheden. Deze levering kan slechts 's nachts ge schieden, daar de Nederlandse centrales overdag zelf met moeilijkheden hebben te kampen om aan de vraag naar electrische energie te voldoen. Deze export is van belang voor de Ne derlandse deviezenpositie. Zaterdag heeft de Koninklijke Harmonie" te Den Bosch onder grote belangstelling haar gouden jubileum gevierd. Het hoogtepunt was de huldiging op het Paradeplein, waar de heer J. van de Mortel de diercteur en de honderd muzikanten namens de Bossche burgerij een compleet stel nieuwe uniformen aanbood. Ook de oud-gedienden van het corps kwamen in hun oude uniformen een mopje blazenen de beide tambours-mailres presenteerden zich aan elkaar. Links de oude uniformen, rechts de nieuwe. VON CHOLTITZ SPAARDE PARIJS IN 1944 Zijn collega's „veroordeelden" hem in een Amerikaans krijgsgevangenenkamp (Van onze correspondent te Parijs) Auto reed te water; bestuurder verdronken Zaterdagavond is te Harlingen een auto in de Zuiderhaven gereden, waarschijnlijk omdat de bestuurder de heer G. Westerhuis uit Minnertsga, door het slechte weer on voldoende uitzicht had. De tweede inzittende van de wagen, de aardappelhandelaar Lont uit Berlicum. wist zich door het openen van een portier te redden. De heer W. is verdronken. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. Als vanouds - DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.35 Ochtendblad. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Her sengymnastiek. 9.25 Platen. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Concert. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Volksuniversiteit. 11.30 Voor zieken. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Zuid-Amerikaans orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Disco causerie. 15.15 Platen. 16.15 Muziekcauserie. 17.30 Kinderkoor. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Kamermuziek. 19.40 „Paris vous parle". 19.45 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Orgel en zang. 22,30 Piano. 23.00 Nieuws. 23.15 „Lohen grin", opera. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.35 Platen. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor kin deren. 10.15 Platen, 10.40 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en orgel 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Platen. 14,30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zie ken. 17.30 Voor kinderen. 17.45 Amusments- orkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Volksuniver siteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Piano. 20.40 Letter kundige causerie. 21.20 Sopraan en piano. 21.30 „Als de ziele luistert". 22.30 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Philharmo- nisch orkest BRUSSEL 322 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Piano en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.0015.00 en 17.00 Idem. 17.05 Nieuws. 17.15 Platen, 17.20 Franse les. 17.40 en 18.00 Pla ten. 18.25 Luchtvaartkroniek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Hoorspel. 20.45 Platen. 21.20 Omroeporkest. 21.45 Actualitei ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.50 Nieuws. 22.55—23.00 Platen. Thans heeft ook een Duitse ex-generaal naar de pen gegrepen om zijn mémoires te schrijven. Na Eisenhower, Catroux, Giraud en vele anderen is de beurt aan generaal von Choltitz gekomen, die van 10 tot 24 Augustus 1944, de dag dat Parijs officieel bevrijd werd, de scepter voerde over deze stad. In Le Figaro heef hij zijn mémoires gepubliceerd en aldus, eens te meer, het mysterie van de bevrijding van Parijs aan de orde gesteld. Dat mysterie bestaat namelijk en is aldus te omschrijven: Hoe en door wie is nu eigenlijk Parijs bevrijd en waaraan was het te danken, dat deze stad niet werd verwoest en eigenlijk nauwelijks heeft geleden? Wanneer men zich even de toestand van die dagen in herinnering roept, dan mag men in dit verband best van een wonder spreken. Het Duitse garnizoen in Parijs immers was toen weliswaar tot enkele dui zenden manschappen gereduceerd, maar de moraal van deze jonge kerels was nog sterk, hun vertrouwen in Hitiers genie nog groot en hun uitrusting en munitie zeker vol doende om een onherstelbaar onheil over de Franse hoofdstad te brengen. Uit Duitsland, waar stad na stad werd „ausradiert" zond de Fiihrer hysterische bevelen om bruggen en gebouwen te ver woesten, gevangenen te doden, kortom Pa rijs in een puinhoop te herscheppen, waar alles woest en ledig zou zijn. Waarom is dat niet gebeurd? Historisch was het niet verantwoord de redding van Parijs uitsluitend toe te schrij ven aan de angst, die het verzet de Duit sers inboezemde. Reeds tijdens het proces van de vroegere Duitse ambassadeur Otto Abetz heeft Von Choltitz deze zomer in Pa rijs verklaard, waarom hij die stad niet verwoestte en thans heeft hij zijn uiteen zettingen dan nader toegelicht. Bewust zou hij volgens hem de bevelen van Hitier niet hebben uitgevoerd, om Duitsland aldus voor een nieuw schandaal te behoeden. Door middel van de Zweedse consul-generaal Nordling, wiens verdiensten uit die dagen niet te hoog kunnen worden aangeslagen, was hij bovendien in relatie getreden met de vertegenwoordigers van De Gaulle. Zo werden duizenden politieke gevangenen voor deportatie gered. Er zijn, nu deze dingen aan het licht konden komen, in Frankrijk al stemmen opgegaan om aan deze generaal een stand beeld te wijden, dat dan vlak tegenover dat van Clemenceau zou moeten worden opge richt. Een communistisch blad heeft de Duitser zelfs een interview afgenomen, dat hem de mogelijkheid bood zijn lezing dei- feiten objectief weer te geven. Zelden heeft men inderdaad de licht ontvlambare pu blieke opinie in Frankrijk een zo snelle draai zien nemen ten aanzien van een Duit ser, die nog maar kort geleden met haat en afkeer werd beladen. Niettemin geloven wij, dat men met uit sluitend humanistische motieven de houding van de Duitse generaal moeilijk geheel ver klaren kan. Zelfs een Duitse generaal kon immers in die dagen weinig hoop meer koesteren op een overwinning van de Wehr- macht en Von Choltitz geloofde al lang niet meer in een zege van de nieuwe orde. Door Hitier werd hij echter als een goed Brand in Universiteit te Groningen Collegezaal van botanisch laboratorium verwoest Zaterdagavond heeft een uitslaande brand gewoed in het botanisch laboratorium van de rijksuniversiteit te Groningen. De rector-magnificus van de universi teit, professor Aris was om kwart voor zes nog op het laboratorium geweest. Hij heeft toen niets bijzonders gemerkt. De brand is begonnen in de grote college zaal. Onmiddellijk na het uitbreken van de brand werden de studenten van de univer siteit opgeroepen om diverse kostbare in strumenten uit het brandende gebouw in veiligheid te brengen. Het gelukte een kost bare kweekinstallatie te redden. en brandwacht raakte, hoewel hij een rookmasker droeg, bedwelmd en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Omstreeks half elf was de brandweer het vuur meester. Een voorlopig onderzoek heeft uitge wezen dat de brand is uitgebroken tussen het plafond van de collegezaal. De naast de collegezaal gelegen demonstratiezaal en projectiekamer kregen grote waterschade. Ook tal van kostbare boekwerken liepen waterschade, op. De collegezaal is vrijwel geheel uitge brand. Begroting van de schade is nog niet op te maken. en moedig officier beschouwd die in Rot terdam en Sebastopol bewezen had zijn vertrouwen waard te zijn en hoewel Von Choltitz, volgens zijn zeggen, nimmer Nazi is geweest, werd hij dan ook toen het in in Parijs begon te spannen aangewezen om daar Von Stiilpnagel op te volgen, die na het complot van 20 Juli door de Gestapo was geliquideerd. Of ook Von Choltitz met de groep der samenzweerders tegen Hitier relaties heeft onderhouden is niet bekend, en de generaal laat dit punt, evenals vele andere, in zijn verhaal onbesproken. Zeker is evenwel dat hij in een Amerikaans krijgs gevangenenkamp door 'n soort ereraad van Duitse generaals veroordeeld werd wegens ontrouw aan de Fiihrer. Wanneer men enigszins de kunst verstaat ook te lezen wat er in zijn mémoires tussen de regels staat vermeld, dan lijkt het zelfs of Von Chol titz vooral naar de pen gegrepen heeft om zich tegenover het Duitse volk te recht vaardigen. Hij moge dan geen nazi zijn ge weest, niettemin voerde hij zijn menselijk heid niet verder door dan met de belangen van het Duitse volk, gelijk hij die zag, in overeenstemming was te brengen. Het staat nog te bezien wat het lot van Parijs zou zijn geweest wanneer de algemene militaire situatie voor Duitsland op dat moment zich wat minder hopeloos had voorgedaan. Als officier in Rotterdam werd Von Choltitz bijvoorbeeld door geen overwegingen van menselijkheid in zijn actie geremd. Terwille van een zuiverder inzicht in de gebeurtenissen, die zich tijdens een dei- meest dramatische perioden uit de geschie denis der Franse hoofdstad daar voltrok ken hebben, is de publicatie van de mé moires van deze Duitse generaal zeker van betekenis. Wij weten nu dat het lot heeft gewild dat Hitier zich eens te meer vergiste toen hij_ in Parijs een generaal installeerde bij wie in laatste instantie het gezonde ver stand over het fanatisme heeft gezegevierd. Maar voor een standbeeld op de Champs- Elysées zijn, wanneer men even nadenkt, waarschijnlijk nog wel waardiger figuren te vinden. Een Rembrandt ontdekt? Antiquair uit Kampen kocht het schilderij voor f 110. Onlangs werd op het landgoed Ginkel- duin bij Leersum een verkoping gehouden. Een schilderij, „Oude man met stok", werd gekocht door een antiquair uit Kampen voor 110,Het schilderij moest nodig worden opgeknapt en de antiquair verzocht een restaurateur eens te komen kijken. Toen deze terloops een hoekje van het schilderij schoon veegde kwam de signa tuur Rembrandt te voorschijn. Dodelijk ongeluk op Herenweg in Heemstede Haarlemse militair tegen oplegger reed REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) TOST VOOR DE „JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT". Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Johan van Oldenbarnevelt" welke in de tussenhavens zal worden uit gereikt, moet uiterlijk op 21 November in Nederland ter post worden bezorgd. Be halve de gebruikelijke gegevens dient het adres de aanduiding te bevatten: Aan boord van het troepenschip „Johan van Olden barnevelt" op thuisreis naar Nederland". De naam van de 'vermoedelijke tussenhaven mag niet worden gemeld. Vanmorgen is op de Herenweg in Heem stede een ongeluk gebeurd, dat aan een 36-jarige Haarlemse militair, die van ver lof terugkeerde, liet leven heeft gekost. Omstreeks kwart voor zeven reed de in militaire dienst zijnde sportleraar J. Verkes uit Haarlem op zijn motor op de Heren weg in de richting Leiden, op weg naar zijn standplaats Breda. Ter hoogte van het Manpad stond een truck met oplegger van de firma Houtkooper uit Haarlem aan de kant van de weg. De bestuurder was op dat ogenblik bezig de verlichting te con troleren. De motorrijder heeft de vracht wagen niet tijdig opgemerkt en is met onverminderde snelheid tegen de oplegger gebotst. Het slachtoffer is vrijwel onmid dellijk overleden. De Heemsteedse politie stelt een onder zoek in naar de omstandigheden, waar onder het ongeluk gebeurde. Zij zal ver klaringen van eventuele getuigen op prijs stellen. De heer Verkes was gehuwd en vader van vier kinderen. Wies Moens was in Nederland ondergedoken Gearresteerd en weer vrijgelaten De Vlaamse letterkundige Wies Moens. die tijdens de Duitse bezetting in België directeur-generaal van de Belgische radio- omroep was, is in Nederland gearresteerd. Hij werd na de bevrijding in België b'ij verstek ter dood veroordeeld. Hij is na de bevrijding uit België gevlucht, dook onder in het Westen van ons land en ging later naar Zuid-Limburg, waar hij werk vond in een drukkerij. Een dezer dagen werd hij daar ontdekt. De politie constateerde, dat hij geen verblijfsvergunning had. Om die reden werd hij gearresteerd. De politie autoriteiten hebben hem echter, na overleg met het departement van Justitie, vrijge laten. Hij moet zich wel geregeld bij de politie melden. De regering zal beslissen wat er met Moons zal gebeuren. Veel goede landbouwgrond door bebouwing verloren Op een conferentie van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Amersfoort heeft professor dr. C. H. Edel man, hoogleraar en directeur van de stich ting voor bodemkartering te Wageningen. gesproken over „sociale en economische bodemkunde". Prof. Edelman zeide dat zich in de laatste jaren grote veranderingen hebben voorgedaan in de beoefening van de bodemkunde. De onvruchtbaarheid van onze gronden wordt steeds groter, hetgeen een achteruit gaande productiviteit ten gevolge heeft. Weliswaar wordt door inpolderingen nieuwe grond gewonnen, maar er gaat in de loop van de tijd veel meer grond ver loren. In de buurt van Hillegom-Lisse is slechts 500 hectare werkelijk eerste klas grond en 2500 hectare grond van behoor lijke tot matige kwaliteit. Juist die gronden moeten we tot iedere prijs zien te behou den, aldus spreker. Wat zien we? Men wil er daar maar op los bouwen en wegen aan leggen. Die 500 hectare, zo zeide prof. Edel man, vormen juist een goudmijn. Er wor den grote winsten gemaakt en, wat het be langrijkste is, het levert deviezen op. So ciaal-economisch heeft dat stuk land een enorme waarde en het is dus voor de volks gemeenschap van het grootste belang, dat die gronden onaangetast blijven. Met deze opvattingen zijn de stedebouw kundigen het algemeen eens. Pas de laatste tijd is er met deze factor rekening gehou den en reeds zijn er stedebouwkundige plannen geheel gewijzigd. De landbouw heeft te lang gewacht en getracht in te grijpen, toen het al te laat was. Gebruik van agrarisch grondgebied moet zoveel mogelijk worden beperkt. Indien ge bouwd moet worden dient zoveel mogelijk gebruik gemaakt te worden van de minst productieve gronden. Kennis van goede gronden is dus uiterst belangrijk, vooral in de nabijheid van steden. Op Dinsdag 15 November zal mr. W. baron Michiels van Kessenich 12& jaar bur gemeester van Maastricht zijn. Die dag is hij wegens ambtsbezigheden buitenslands. Congres „Onderwijs-Vrede" Bevordering van de vredes- gedachte door het onderwijs Te Amsterdam is het congres „Onderwijs- vrede" gehouden, waaraan scholieren, stu denten, een dertigtal leraren en drie hoog leraren deelnamen. Zaterdag werden inleidingen gehouden door prof. dr. M. Minnaert, hoogleraar te Utrecht, over „Onderwijs en Vrede en de verantwoordelijkheid van hen, die onder wijs geven"; drs. H. J. Jordan, rector van het Montessori-lyceum te De Bilt over „In tellectuele, morele en sociale opvoeding als weg tot vrede"; dr. J. Engels, leraar te Gro ningen, over „Oorlogsvoorbereiding als be lemmering voor het onderwijs" en dr. C. P. Gunning, rector van het Amsterdamse Lyceum over „De roeping van Nederland als cultuurstaat". Zondagmorgen volgde in vier sectie vergaderingen discussie over de inleidin gen. Het resultaat der discussie werd op elke sectievergadering in een conclusie samengevat. De voornaamste punten daar uit zijn: „Het zou wenselijk zijn alle orga nisaties van onderwijzend personeel te winnen voor het vredesstreven, opdat iedere leerkracht zich van zijn verantwoor delijkheid bewust wordt. Bij het geschie denis-onderwijs moet de betekenis van de oorlogen niet overdreven naar voren wor den gebracht, maar zij moet als historisch feit de economische en culturele ontwikke ling begrijpelijk maken. De leerlingen die nen te worden opgevoed in het besef, dat conflicten tussen staten alleen kunnen worden opgelost door redelijk overleg. Militaire lezingen zoals die, welke tegen de wens van groepen ouders en leerlingen op een aantal scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs zijn gehou den, zijn tijdens de normale schooluren af te keuren. Een systematische voorlichting dient te worden gegeven over de instellin gen, die de samenwerking tussen de vol keren organiseren. De universiteit dient de studenten het besef bij te brengen van hun verantwoor delijkheid als wetenschappelijke onderzoe kers tegenover de maatschappij en inzicht te geven omtrent de gevolgen van hun on derzoekingen voor het heil of het verderf der mensheid. Het onderwijs moet vernieuwd worden. Het moet niet gericht zijn op het verwer ven van zoveel mogelijk feitenmateriaal maar op de vorming van critische, zelf- standigdenkende mensen. Op de scholen moet een vredesdag worden georgani seerd. Internationale uitwisselingen van leerlingen moeten zoveel mogelijk worden bevorderd. Door verlaging van de oorlogs begrotingen moet geld voor het onderwijs vrijkomen. Militaire dienstplicht heeft zeer schadelijke gevolgen voor het onderwijs en moet daarom worden verkort. In de huidige wereldsituatie is een oor log niet onvermijdelijk mits op alle terrei nen, in het bijzonder ook bij het onderwijs, tegenover de geestelijke oorlogsvoorberei ding de vredesgedachte krachtig naar voren wordt gebracht. Een volgende oorlog zal het voortbestaan van beschaving en cultuur op het spel zet ten. De school moet er toe bijdragen de leerlingen de gevolgen van een oorlog voor de mensheid te doen beseffen. Bij het geven van onderwijs dient men de leerlingen in de praktijk te laten beleven, dat conflicten door onderling overleg kunnen worden bij gelegd. Feitelijk krijgen alleen de kinderen uit meer gegoede kringen een redelijke kans om deel te hebben aan alles wat de cul tuur kan bieden. Er moet geld beschikbaar komen opdat alle kringen daaraan deel kunnen hebben. Nederland schiet in dat gene, wat op dit gebied dan nog wel ge daan wordt, thans nog in ernstige mate te kort. Voor militaire uitgaven is wel geld beschikbaar. Men besloot tot voortzetting van het overleg, zoals dit op het congres is geschied, om belangrijke suggesties uit te werken tot concrete voorstellen aan gezaghebbende kringen op het terrein van het onderwijs. Bouwarbeiders vierden feest Dertig jaar A.N.B. Op 1 Januari zal het dertig jaar geleden lijn. dat de Algemene Nederlandse Bouw- arbeïdersbond werd opgericht. Dit heuglijk feit werd zij het dan zes weken te vroeg Zaterdag in 't Krelagehuis door de afdeling Haarlem van de A. N. B. gevierd. Men had voor dit feest het cabaretgezelschap van Jan de Kleyn uitgenodigd, maar voordat dit zijn programma kon beginnen, was daar nog de huldiging van een tiental leden van de A. N. B., die reeds meer dan veertig jaar hun krachten hadden gegeven aan de A. N. B. en de voorlopers van deze organisatie. In een prettig enthousiaste en hartelijke speech richtte de bondsvoorzitter zich tot deze tien mannen en reikte hun elk een zilveren her inneringsmedaille uit. Tot laat in de avond vèrmaakte het uit gebreide gezelschap, dat de grote zaal in het Krelagehuis geheel vulde, zich verder koste lijk met het A tot Z cabaret, dat al die nummers bracht, die van een geroutineerd cabaretgezelschap kunnen worden verwacht. De bouwarbeiders uit Haarlem en omge ving hebben zich Zaterdag op het feest van hun vakvereniging in elk geval geenszins verveeld. Voortdurend heerste in de zaal een goede sfeer. sieuwe lt£ ;aven Juliana Regina 19481949, Oranipi samengesteld door D. Wijnbeek. uitgave van Uitg. Hollandia, Baanr s Schip in Nood, gedichtbundel van v wien van der VoorenKuyper «u oa- Veenman Zonen, Wageningen' 8. Pastorie op Stelten, door G. van v uv zen; Uitg. Boekencentrum N.V, Den nu'" Fontana Marina, roman door Tfo Bruggen; Uitg. Wereldbibliotheek Amsterdam/Antwerpen. Feestelijk Herdenken. Novelle van v Schmitz; Uitg. Wereldbibliotheek NvTi? sterdam/Antwerpen. Ais. De Pendanten, door G. van Nes—Tm Uitg. van Holkema Warendorf NV i sterdam. Carmen, door Prosper Mérimép- titel: Carmen; vert. Dr. J. de JonVxS01^ bibliotheek N.V., Amsterdam; 2deö'drni- Onder vreemde Mensen, door v' Gorki; oorspr. titel: W. Ljoedjach v1 bewerking J. A. Sandfort: RepubtfpVT Letteren, Amsterdam; 2de druk. aE! Het masker van Dimitrios,door t Ambler; oorsp. titel: The mask of TM™.?5 vertaling Walter IJzerdraat; Republics- j Letteren, Amsterdam. x "ft Het kleine dal Gods, door Carlo (\W oorspr. titel: „La Piccola Valle di Dic^ het Italiaans door Mr. Herman v d nJ.;: H. J. W. Becht, Amsterdam. Klokken luiden in Saragossa, rom-n Goya, door Flora Sandström; oorsor «I? The dancing Giant, Ned. vert, van j n Oosterhuis. Uitgeverij De Librije, HaarU De weg naar Hamre. door Anna Edlii^ Hansson; oorspr. titel: Vagen till Hamre het Zweeds door N. Basenau—Goemans Paul Vlaanderen en de Mannen van' A Voorpagina, door Francis Durbridse- nL titel: Paul Temple and The Frontpage m?'' vertaling: J. F. Kliphuis; Uitg. A. W w Zoon, Utrecht/Antwerpen. Cor en Chris in actie, door Ivo Grootheid., Uitg. Kluitman, Alkmaar. at| Barah, zoon der Boegmezen, door pru Lundquist; uit het Zweeds door Dra w t>„. len—Ranneft, Uitg. Kluitman, Alkmaar Ruiters van de Mesa Verde, door ft Frank, geïll. door Pol Dom; leeftiid 19 i? jaar: Uitg. Kluitman, Alkmaar. 15 Juffertje Korenbloem, door Freddy Hager geïll. d. H. Giesen; voor meisjes van ü_n jaar; Uitg. Kluitman, Alkmaar. Lisbeth, door Aimée Sommerfelt, uitV» Noors door M. J. MolanusStamp'erius' rc' man voor oudere meisjes; Uitg. Kluitim- Alkmaar. De Spiegel van het Verleden, door L v MeerPrins; roman voor meisjes- Tlïi= Kluitman, Alkmaar. UI* Zal ikof niet? door Santé Troye gen] door Nans van Leeuwen; voor meisiês vsii 1216 jaar; Uitg. Kluitman, Alkmaar. Het begon in Juan-les-Pins, door Marifo Vetter, roman voor oudere meisjes, Uitg n! Boekerij, Baarn. Kortsluiting, door Nettie Wijnberg, roman voor oudere meisjes; uitg. De Boekerij 30. Nu ging Panda er dus op uit om de de nodige aankopen voor zijn meester te verrichten. Je moet weten, dat het hótel „De rustende herder" een bekende pleis terplaats is voor vreemdelingen, en het was dan ook virefc te verwonderen dat Panda, toen hij het bordes van dit hotel betrad, daar een gehele schare van Oos terse kooplieden aantrof, die allen luid hun waren aan gingen prijzen toen ze hem ontwaarden. Hier heb ik het juweel der Oosterse tapijten!" riep er een. „O, o, o, het gehele Avondland zal juichen van vreugde wanneer gij het voor een spotprijs van mij koopt!" Een een ander schreeuwde: Aanschouwto, jeugdige Effendi, het waarachtige vaatwerk van de Pharaoh's, zeven maal zevenduizend jaar oud en nog zo goed als nieuw!" Zilveren munten uit de Pyramiden, o, Effendi!" riep een derde, pak weg, o, Effendi!" En zo was er nog veel meer en ze riepen allen door elkaartot Panda met heldere stem zei: „Nee, dat moet ik allemaal niet hebben! Ik moet de Kroon van Isis heb ben! Anders niets!" Maar die hadden de kooplieden niet. „De Effendi zoekt de Kroon van Isis!" „De jeugdige Effendi vergt het onmogelijke!" Deze Effendi uit het Avondland is waarschijnlijk als zui- gelingske uit de wieg gevallen!" zo zeiden ze tot elkaar „Er is aan hem niets te ver dienen!" En zo mompelend verdwenen ze om elders hun waren te gaan aanbieden, en Panda bleef helemaal alleen achter op het verlaten hótel-bordes. Helemaal al leen? Neen, toch niet! Daar trad nog één Oosterling met een duister voorkomen nader, en deze sprak vriendelijk: „De Kroon van Isis. Effendi? Fiat Lux. ehik bedoel; Marschallah! Merkwaar digerwijze bevindt deze kroon zich in mijn bezit!" Verzadiging. Foy Kohier, directeur van da radio-uitzendingen „De Stem van Ame rika" heeft bekend gemaakt, dat er plannen bestaan voor een krachtig net werk van zenders, over de gehele we reld om „de aethèr boven Rusland te verzadigen." net slot ging open. Twee pseudo-spion- nen van de staf van het Zweedse leger, die deelnamen aan een geheim onder zoek naar de mate van waakzaamheid bij de verschillende militaire établisse menten, konden er in slagen binnen te dringen in het fort Boden, het „slot tegen het Oosten" in Noord-Zweden, aldus meldt een Stockholms blad onder aanhaling van een „vertrouwelijke mededeling van de legerstaf". De „spionnen" deden zich volgens het blad voor als inspecteurs van de brandbevei liging, werden op deze aanmelding door de wachtcommandant toegelaten, rond geleid en ingelicht. Sluipschoenen. De communistische jeugd organisatie te Berlijn heeft de commu nistische journalist Günther Grell be volen geen schoenen met crèpe-zolea meer te dragen, „daar dit niet strookt met de smaak van de progressieve jeugd", zo meldt een correspondent van de „Daily Herald". Sport? Op gezag van de Tsjechoslowaaka sportorganisatie is de tournée doe: Tsjecho-Slowakije van het Engelse tafeltennisteam afgelast. Het Britse team is uitgenodigd als gast te blijven Deze order volgt op een serie overwin ningen van het Engelse team en ertiek op de Tsjechoslowaakse sportorganisatie die niet voor betere tegenstand gezorgd had. Les geleerd? Een en tachtig van de 55 speelgoedwinkels in West-Berlijn zijn overeengekomen geen oorlogsspeelgoed meer te verkopen. Nazi-vrouw. De 47-jarige Gertrud Scholtz, voormalig leidster van de 15 millioen georganiseerde vrouwen der Nazi-partij, zal Donderdag voor een Duitse zuive ringsrechtbank te Tübingen verschijnen. Gertrud Scholtz werd beschouwd als de volmaakte nazi-vrouw. Zij droeg lang blond haar in vlechten om het hoofd, kantte zich tegen het gebruik van make up en was moeder van een groot aantal kinderen. Arak. Het Nederlandse s.s. „Arak" is in de haven van Flensburg door juichende menigten begroet en het stedelijk orkest verhoogde nog de algemene vreugde De reden voor deze uitbundigheid dat de „Arak", voor de eerste maal sinds vijftien jaar, weer rum naar Duitsland bracht. Het schip had een hoeveelhei: Jamaica-rum en een lading „Arak" soort brandewijn, uit rijst gestookt) aan boord. Weer thuis. Johann Hetlinger, die in 1"» op de lijst van gesneuvelden stond, is dezer dagen na een afwezigheid van 33 jaar te Neunkirchen in Neder-Oosten rijk bij zijn vrouw en zijn 40-jarige zoon teruggekeerd. Hij werd in de eerste wereldoorlog door de Russen gevang®! genomen en naar een kamp in Siberie gezonden. Al zijn pogingen om gedu rende de Russische revolutie naar Oos tenrijk terug te gaan mislukten en ten slotte vestigde hij zich in Moeko® (Mandsjoerije) als kleermaker. Hij deeo daar goede zaken tot hij door de C communisten werd verdreven. Sjanghai is hij nu als straatarme Ta vluch teling weer in zijn vaderland aanpj®* men. Zijn vrouw herkende hem D- meer. Noorse boete. Een Noorse walvisharpoem^ is door een Noorse rechtbank beboet n» 1000 kronen (530 gulden) en ve"eUL verklaring van zijn bezit ter waarde v 6000 kronen wegens het werken op Nederlandse walvisvaarder. Hij verklaarde voor de rechtbank, hij de Nederlanders had willen help omdat zij na de oorlog met hongersno werden bedreigd. M .n Volgens de Noorse wet mogen wo geen dienst doen op walvisvaarders landen, die voor de oorlog niet reg matig ter walvisvaart gingen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2