r Het Overzeese goederenvervoer neemt nog steeds toe THALIA Beverwijk en Omstreken Visserij- varia baandag 14 November 1949 ^el en wee der „Nederlandse Redersvereniging" „Pre-requisitie verliezen" blijven voor rekening van de reders Voor rekening van de leden van de Nederlandse Redersvereniging" wa len per 1 Januari 1949 52 schepen met ongeveer 272.014 bruto register ton in janbouw, waarvan er 43 op Neder landse werven en 9 in het buitenland on stapel stonden. Tussen 1 Januari ,n 1 October 1949 werden dertig diepen met een totale tonnage van 104.872 bruto registerton afgeleverd. pe Nedei-landse koopvaardijvloot had op 1 Januari 1949 de beschikking aver 32 passagiersschepen, 401 vracht schepen en 95 tankschepen. In een „algemeen overzicht" der vereniging wordt onder meer gezegd, jat voor zover een nauwere economi se samenwerking tussen de West- Ëuropese volkeren tot gunstige ge volgen leidt, dit ongetwijfeld ook voor de scheepvaart van vruchtdragende betekenis zal zijn. De gezamenlijke 'onnage van de schepen der Benelux 'rdt°op 3.5 milioen bruto registerton 0? i Januari 1952 geschat. Tengevolge van een versneld herstel en verhoging van het productieniveau de meeste landen kon de wereldhan- ri—"en daarmede de omvang van het Tizeese goederenvervoer in 1948 toe- ai Niet alleen de omvang van de •^rzeese handel is hier echter van be- '■L doch evenzeer de richting waarin dch het handelsverkeer de laatste jaren t.M bewogen. Hoewel nog niet kan wor- LT gesproken van een goederenverkeer Tl zich van en naar alle windstreken ge- Wig ontwikkelt, stemt het toch tot vddoening, aldus het jaarverslag van de vereniging, dat ook in vele gebieden waar ia de afgelopen jaren nog zeer weinig la- L ter verscheping kwam, nu een merk- toeneming van het ladingaanbod was bespeuren. Tegenover het toegenomen (oederenverkeer stond een uitbreiding van 1 vervoerscapaciteit der wereldvloot, zo- «1 quantitatief als qualitatief opzicht. En stijging van de vrachtprijzen kwam Verdoor niet voor; de toenemende concur- Itie bracht zelfs een dalende tendenz weeg. Hoewel 1948 voor de algemene rtieldvrachtvaart een gunstig jaar kan -arden genoemd, was 1948 voor de tramp- sart minder gunstig dan het voorgaande. De daling van de houtvrachten kan m een groot deel aan het grote aantal Duitse coasters, dat weer in de vaart is, .weten worden. "Volgens recente gegevens is het laad- mmogen van de thans in de vaart zijnde ïnkervloot ongeveer vijf-entwintig mil ten ton deadweight. Bovendien zijn on- jeveer 350 tankschepen met een laadver mogen van bijna zeven millioen ton nog is aanbouw. De ontwikkeling van het prijspeil van «ieuw te bouwen voor de Hjnvaart ge- siikte schepen is volgens de redersver eniging van groot belang. Indien in de :og steeds stijgende tendenz geen spoedige ommekeer komt zal de nieuwbouw voor de meeste lijnbedrijven onmogelijk worden. De Nederlandse scheepvaart Ondanks de moeilijke omstandigheden waarin het rederijbedrijf verkeert kunnen ie Nederlandse rederijen op een betrekke lijk bevredigend jaar terugzien. Het jaar 1948 stond nog enigszins in het teken van de wederopbouw der vloot en de expansie van het bedrijf; een excessief aanbod van tonnage op de wereldmarkt deed zich nog niet voor doch in de toekomst zal met deze mogelijkheid rekening gehouden moeten worden en het is dan zaak, dat andere maritieme naties in de Nederlandse han delsvloot een krachtig en efficient appa raat tegenover zich vinden, dat in staat is om aan de sterk toenemende concurrentie net hoofd te bieden. De Nederlandse koopvaardijvloot heeft jdens het afgelopen jaar in niet onbelang rijke mate tot de welvaart van ons land ingedragen. Zo heeft zij onder meer voor É.OOO.OOO gulden aandeel in het Neder landse deviezen-inkomen gehad. Ofschoon het ladingvervoer van Noord- Amerika naar Europa niet van dezelfde omvang was als in 1947 bleef het zich ónk zij de E. C. A.-verschepingen op een bevredigend peil handhaven en het ver voer van Europa naar Amerika nam in vergelijking met 1947 toe. Het vrachten- £2 kon eveneens betrekkelijk bevredigend jenoemd worden, hoewel het een dalende kndenz vertoonde. Het passagiersvervoer van Amerika naar Europa gaf over het fehele jaar genomen geen reden tot onte vredenheid, doch het aantal passagiers schepen dat voor de Noord-Atlantische vaart beschikbaar is wordt door de reders vereniging nog steeds onvoldoende ge noemd. Op het gebied der zeesleepvaart werden topprestaties geleverd. Vele opdrachten werden voor buitenlandse rekening uitge voerd en alle reizen zonder noemenswaar de schade volbracht. De N.V. Aero Hol tod en de „British Nederland Air Services Ltd." waarin behalve de Stoomvaart maatschappij „Nederland" ook de Hol- andse Stoomboot Maatschappij is betrok- fcn maakten een bevredigende ontwik- «hng door en namen met toenemend mccês aan het luchtvervoer deel. "WUWMMIJIiailHHItMUtfmMMIIIIMHÜ (het theater met de beste films) Heden (Maandag), Dinsdag en Woens dag 8 unr presenteren wij U vol trots geheel nieuw genre film PAUL MUNI MERLE OBERON in EEN ONVERGETELIJKE MELODIE in technicolor! (A Song to Remember) Beroemde mensen gespeeld door be zemde sterren. De levensroman van u°Pm. Toegang 18 jaar. Verwacht: INGRID BERGMAN m „ARC DE TRIOMPHE" voor y. Maandag 14 November ,a Theater 8 uur. „Een onvergetelijke melodie". Theater 8 uur: „Song of Schehera zade". p'l'onMt 8 uur: A.N.B. Jubileum-feest- Dinsdag 15 November. als Maandag. Het overleg met de directeur-generaal van Scheepvaart, inzake het verlenen van bijzondere credieten in verband met door de rederijen geleden pre-requisitieverlie- zen, heeft niet tot een gunstig resultaat kunnen leiden. De directeur-generaal bleef van mening geen beslissing te kunnen ne men, zolang geen eenstemmigheid ten aan zien van een herverdeling der assurantie penningen over de pre-requisitie verliezen was bereikt. Zolang de directeur-generaal deze mening blijft toegedaan, is daarmede de kwestie van bijzondere credietverlenin- gen op grond van pre-requisitie verliezen niet voor behandeling door de Nederlandse redersvereniging vatbaar. Reconstructie van de vloot De besprekingen met de regering over het verschaffen van bepaalde faciliteiten aan de reders bij de financiering van hun nieuwbouw, hebben geen resultaat opge leverd. Ofschoon een aantal orders voor nieuwbouw op Nederlandse werven werd gegeven, maakten de hoge bouwprijzen en lange leveringstijden de reders het bestel len van nieuwe schepen steeds moeilijker. Het laat zich evenwel aanzien, dat de be schikbare werfruimte op den duur weer zal toenemen, hetgeen ongetwijfeld in de toekomst ook op het niveau der bouwprij zen niet zonder invloed zal blijven. Tegen het einde van 1948 ontstonden plannen om tot besprekingen te komen met Neder landse leveranciers van staal teneinde de mogelijkheden tot verlaging der prijzen voor scheepsbouwstaal onder ogen te zien. Een regeling, betreffende de kosten van uitvoering der reeds in vredestijd aan boord van koopvaardijschepen te treffen defensievoorzieningen, is achterwege ge bleven, hoewel hierop herhaaldelijk bij de regering is aangedrongen. Het bestuur is van mening, dat alle defensievoorzieningen ter beveiliging van bemanning, schip en lading, welke uitgaan boven hetgeen de Nederlandse regering nodig acht voor de beveiliging in vredestijd, voor rekening van de staat dienen te komen. Voorts wordt in het jaarverslag der ver eniging gezegd, dat het mijnengevaar ze ker tot 1956 zal blijven bestaan. De levens duur der batterijen van magnetische mij nen moet op acht a twaalf jaar worden gesteld. De door Nederland geveegde rou tes zijn volgens de Koninklijke Marine practisch veilig en de Britse admiraliteit deelt deze opvatting ten volle. Voor de veiligheid buiten de geveegde routes kan echter generlei garantie worden gegeven. Velsen-Noord I.E.V. verloor in storm en regen De enige wedstrijd van de club uit Vel- sen-Noord, die ondanks storm en soms zware slagregen doorgang vond, was de ontmoeting tussen IEV en ASV op „Water vliet". De Amsterdammers waren aanvankelijk sterker, echter zonder succes. IEV hield het spel te kort. Na enige tijd kon IEV het spel enigszins verplaatsen en midvoor Zout man had bijna succes, toen hij uit een voor zet van Verkooyen de bal over de lat kopte. Dit gaf IEV moed. De achterhoede van ASV kreeg nu veel werk. Linksbuiten Van Aalst zette voor en Zoutman kon de bal langs de paal in het doel werken (1-0). ASV kwam daarna meer in de aanval. Na 35 minuten beloonde de midvoor de vlotte doorbraak. Wel probeerde IEV het nog eens, maar van de kansen werden door de weinig actieve aanvallers geen gebruik gemaakt. Na de hervatting, toen Van Aalst was vervangen door Koek, miste Niesten de door Ver kooyen genomen hoekschop, waarna Van Tunen uitstekend redde met alleen de ASV- midvoor voor zich. ASV werd veel gevaar lijker. Na een ongevaarlijke aanval zwenkte de Amsterdamse rechtsbuiten naar binnen, schoot in, maar Schavemaker, die de bai tot hoekschop wilde werken liet deze in doel verdwijnen (1-2). Veertien minuten waren gespeeld toen IEV verzuimde de ge vaarlijke snelle rechtsbuiten aan te vallen. Van Tune liep uit en de bal verdween in het lege doel (1-3). In stromende regen nam De Vries een hoekschop. De bal kwam hoog voorbij het Amsterdamse doel Koek maakte het mooiste doelpunt na minuten (2-3). Nog was het voor IEV niet verloren, Het spel pleef te peuterig, zodat de kansen ongebruikt bleven. ASV echter zag nog gelegenheid na een half uur door de linksbinnen de stand op 2-4 te brengen, Weer een nieuw blok huizen De Banjaertstraat, waarin na de bevrij ding als gevolg van de „grote sloop" slechts één woning en een fabriekje behouden zijn gebleven, wordt allengs weer bebouwd. Reeds zijn twee nieuwe huizen bewoond en voorts is men bezig met twee huizen onder één kap voor herbouwplichtigen. Thans worden voorbereidingen getroffen voor de bouw van vier nieuwe woningen, welke aan de Noordzijde van de Banjaert straat tegenover de Velser roomijsfabriek zullen verrijzen. De aannemersfirma P. Meyer en Co. te Wijk aan Zee is Zaterdag met het uitzetten gereed gekomen. De woningen die een ge sloten blok gaan vormen, worden gebouwd voor rekening van de heren G. Brakenhoff (2), Fr. Redeker en J. W. Hammer. Aanvoer van grondstoffen Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Zaterdag aangekomen het Zweedse s.s. „Jupiter", dat van de Zweedse haven Vall- vik een lading van 1800 ton cellulose aan voerde. Een deel van deze lading is bestemd voor zusterfabrieken en een ander deel voor andere bedrijven. Ledenvergadering Christelijke Schoolvereniging Het bestuur van de schoolvereniging voor Christelijk Volksonderwijs „Uw Koninkrijk Kome" belegt Donderdagavond 18 Novem ber in een der lokalen van de school aan de Van Langeveldstraat een ledenvergadering. In deze bijeenkomst worden de jaarver slagen van secretaris en penningmeester uitgebracht. Wegens het aftreden van de leden Chr. G. Holling, voorzitter en J. D. Kraayeveld worden ook bestuursverkiezingen gehou den. Jubileum-concert „De Eendracht' Twintig jaar geleden werd het mannen koor De Eendracht (Van Gelder Zonen) opgericht en dit jubileum heeft men met een feestelijk concert gevierd. Bij de aan vang herdacht voorzitter Krabbendam het kortgeleden gestorven directielid, de heer J. Smit, waarna het koor het „Beati Mor- li" zong. In het ook voor de zangkunst ideale Concordiagebouw heeft „De Eendracht" getoond wat het waard is. Voor de pauze waren er hier en daar minder gelukkige momenten: de tenoren zijn vrij onstuimig en de dirigent moet hen veel meer in toom houden. Het bezwaar tegen zijn leiding is, dat hij zijn aandacht alleen bij de tenoren bepaalt en de rest maar „laat zwemmen". Als het dan mis gaat, valt er niet veel meer te redden. Getuige de vertolking van een zo eenvoudig werkje als Ave Verum. Het materiaal, waar Frits Uyttenboo- gaard over beschikt, is werkelijk goed; onder de geestdriftige tenoren zowel als onder de rustige bassen schuilen stemmen van formaat. Alleen moet de dirigent er aan schaven. Na de pauze was „De Eendracht" waar lijk een ander koor: Thuis van Jac. Bonset zong men zo beschaafd, ingehouden en op toon dat het des te verwonderlijker was dat de zangers in het begin van de avond steeds zo ongelukkig hadden kunnen zijn. Thans waren de registers qua volume fraai afgewogen en waren de nuancerin gen in acht genomen, zodat men met ge noegen naar het ensemble luisterde. De crescendi moet men niet foi-ceren, want dan schieten verschillende stemmen, voor al bij de eerste en tweede tenoren, uit. Grieg's „Landerkennung" en het Pel grimskoor uit „Tannhauser" leverden eveneens bewijzen dat men het zingen be heerst. Gretha Krom, die over een zeer bekoor lijke en geschoolde sopraanstem beschikt, zong heel knap de figuraties en de solo in „Panis Angelicus". Met de erepalm ging echter strijken het symphonie-orkest „Haerlem" onder Piet Halsema. De vele muziekliefhebbers, die Concordia vulden, hebben genoten van het edele musiceren van dit uitstekende dilet tanten-orkest. De bekende Sinfonia in bes groot van J. C. Bach en Haydn's symphonie met de paukenslag vormden het pro gramma. Men weet niet wat meer te bewonderen: de drie dozijn perfecte violisten of het su blieme fond van celli en bassen. De volle bezetting deed in deze kleine zaal de forti zowel als de piano-gedeelten te fors zijn, voornamelijk in de doorwerking van het paukenslag-thema. Maar deze bezwaren willen we graag wegcijferen, als we ons herinneren de tintelende attaques, het sprankelende musiceren, de volmaakte or- kestdicipline en het mede daardoor slui tende samenspel. „Haerlem" heeft een knappe prestatie geleverd die glans aan dit jubileumconcert heeft gegeven. A. J. VAN DER WEIJDEN. St. Nicolaas rijdt vroeg Op verzoek van een bekend kruideniers- bedrijf zal St. Nicolaas voor de eerste maal na zijn door de oorlog aan Velsen-Noord gestaakte bezoeken weer eens een rijtoer door dit deel der gemeente maken. Hij komt reeds op Zaterdag 26 November met de trein van 14,20 uur aan de spoor weghalte Hoogovens aan en wordt verge zeld van zijn onafscheidelijke zwarte knecht. Velsen Nieuw padvindershuis op „Schoonenberg" B. en W, willen er f 6100. voor uittrekken Door de heer A. W. Kalff, eigenaar van het houten padvindershuis aan de Tols- duinerlaan te Velsen, is destijds aan de ge meente toestemming verleend om dit ge bouwtje te gebruiken als kleedlokaal en cantine voor het sportpark „Schoonen berg". De gemeente zou dan de eigendom van dit gebouw verkrijgen, zodra een gelijkwaardig gebouw daarvoor in ruil ter beschikking zou zijn gesteld. B. en W. stellen de raad nu voor een der gelijk gebouwtje te doen vervaardigen voor een bedrag van 6100 en aan de heer Kalff voor de opstelling van het te stichten pad vindershuis in het overbos van „Schoonen berg", tot wederopzegging de benodigde grond in gebruik te geven, tegen betaling van een bedrag van 1,per jaar, ter er kenning van het eigendomsrecht der ge meente van de in gebruik gegeven grond. Opbrengst collecte De Zaterdag gehouden Simavi-collecte heeft in Velsen slechts 775.68 opgebx-acht. Dit resultaat is aanzienlijk minder dan men in andere jaren bereikte. Hoger terreinhuren voor Schoonenberg" voorgesteld Gedurende het seizoen 19481949 werd het hoofdterrein met tribunes en kleed gelegenheid van het Gemeentelijk Sport park „Schoonenberg" aan de verenigingen „Stormvogels" en „V.S.V." voor de wed strijden van haar eerste elftallen verhuurd tegen betaling van een bedrag van 60 per wedstrijd, plus 15 procent van de ontvang sten dier clubs aan toegangsgelden. Voor het gebruik van het hoofdterrein door het tweede elftal dezer verenigingen werd 30 per wedstrijd betaald. De bijterreinen werden aan verschillende verenigingen in huur gegeven tegen een huursom per seizoen, gebaseerd op een be drag van 10 per te spelen wedstrijd. Hoewel de financiële uitkomsten voor .Stormvogels" en „V.S.V." in het afgelO' pen seizoen uitstekend zijn geweest en de inkomsten voor de gemeente hierdoor zeer gunstig werden beïnvloed, is er toch door de gemeente een verlies op de exploitatie van het Sportpark geleden en dit verlies zal groter worden, naarmate de plannen voor verdere aanleg van bijterreinen en bouw van kleedhuizen worden uitgevoerd. B. en W. van Velsen achten het dan ook noodzakelijk de huur van het hoofdterrein met tribunes en kleedgelegenheid voor „Stormvogels" en „V.S.V." voor het sei zoen 19491950 te bepalen als volgt: a. een bedrag van 60 per wedstrijd; b. 15 procent van de eerste 1000 recette per wedstrijd en 20 procent van de ont vangsten boven de 1000 per wedstrijd, na aftrek van de verschuldigde ver makelijkheidsbelasting; c. 20 procent van de ontvangsten door mid del van seizoen-, donatie- en lidmaat schapskaarten, na aftrek van de ver schuldigde vermakelijkheidsbelasting. Zou echter aan het einde van het seizoen blijken, dat deze huur de financiële draag kracht van de verenigingen te boven gaat, hetwelk uit een door de gemeente in te stel len boekenonderzoek zou moeten worden bewezen, dan zouden B. en W. de vereni gingen een restitutie willen verlenen, Voor het gebruik van het hoofdterrein door de tweede elftallen van „Stormvogels" en „V.S.V." kan hetzelfde tarief gelden als het vorige seizoen en voor het gebruik van de bij terreinen door de lagere elftallen zul len deze verenigingen onderscheidenlijk 1340 en 1190 verschuldigd zijn. De voetbalvereniging „IJmuiden" zal in het seizoen 19491950 op Zaterdagmiddag met haar eerste elftal weer gebruik maken van het hoofdterrein en voor haar lagere elftallen van de bijterreinen. Voor een wed strijd van het eerste elftal zal zij betalen 32,50, met dien verstande, dat wanneer de „ontvangsten" over het gehele seizoen boven 1000 stijgen, bovendien 15 procent van het meerdere betaald zal worden; voor het gebruik van de bijterreinen zal betaald worden 500, welke som gebaseerd is op een bedrag van 10 per wedstrijd. „Sport Vereent" zal het terrein bespelen aan de Herenduinweg, tegen een huur van 500, waarop 100 in mindering zal wor den gebracht, daar het kalken van de lijnen, het ophangen en afnemen van de doelnet- ten en het schoonhouden van het kleedhuis door de vereniging zelf zal moeten ge schieden. Zolang het Waterloo-terrein nog niet ge reed is, zal de vereniging „Waterloo" ge bruik maken van een ander bijterrein. De huur zal 400 bedragen, waarop 100 in mindering zal worden gebracht om dezelfde redenen als voor „Sport Vereent" gelden. De hockeyclub „Strawberries" zal de haar reeds eerder toegewezen terreinen weder in gebruik nemen tegen een huursom van 800. Blijken de genoemde verenigingen de huren niet te kunnen opbrengen, hetwelk zal moeten worden aangetoond uit een door de gemeente aan het einde van het seizoen in te stellen boekenonderzoek, dan zullen zij zich tot de gemeenteraad kunnen wen den om een gedeeltelijke restitutie. B. en W. stellen de raad voor de terrei nen c.a. van het Sportpark tegen de hier- boven beschreven huursommen te ver huren. IJmuiden MARKTBERICHTEN B.D.C. tegen Jozef Blankenaar Voor de hoofdklasse-competitie van de Nederlandse Dambond zal het eerste tien tal van de Beverwijkse Damclub Dinsdag avond in Amsterdam de strijd aanbinden tegen de damclub „Jozef Blankenaar". On voorziene omstandigheden voorbehouden zal B.D.C. volledig uitkomen. Ook het tweede en het derde tiental spelen deze week een wedstrijd voor de Dambond. In het veilinggebouw ,,'t Centrum" ko men zij respectievelijk uit tegen VKD 1 en Kijk Uit 1, beide uit Haarlem. „Verwaarloosde jeugd" Donderdag 17 November zal de heer F. B. van Velzen, adjunct-directeur van het Rijksopvoedingsgesticht te Doetichem, in het verenigingsgebouw aan de Schans te Beverwijk, voor de leden van „De Jonge Kei-k" een lezing houden over „Verwaar loosde jeugd". Uhl—De Smalen: Werner Uhl—Tiemstra; Zaal—Beentjes: ZwartKooiman; Merkel- bach—not. v. Cranenburgh; FaberBouwen. De stand van het le tiental is: 1. J. Raven- zwaay, 8 gesp. 5Vj pnt.; 2. C. Bennes 7 gesp. 5 pnt.; 3. Th. de Smalen 7 gesp. 4 pnt.: 4. Werner Uhl 5 gesp. 3L pnt.; 5. dr. De Jongh 4 gesp. 2'i pnt.; 6 C. J. Heeck 9 gesp. 3 pnt.: 7 D. Keetbaas 8 gesp 3 pnt.; 8. Walter Uhl 5 gesp 2Vj pnt.; 9. H. Tiemstra 7 gesp. 2 pnt.; 10. C. Menke 2 gesp. 0 pnt. De stand van het 2e tiental is: 1. P. J. Zwart 7 gesp. 5 pnt.; 2. P. Bouwen 6 gesp. 4 pnt..; 3. P. J. Roman 8 gesp. 4 pnt,; 4. J. Kooiman 3 gesp. 3 pnt.; 5. B. Beentjes 5 gesp. 3 pnt.: 6 not. v. Cranenburgh 7 gesp. 3 pnt.; 7 J. Zaal 6 gesp. 2 pnt.; 8. P. de Heer 2 gesp. 0 pnt.; 9. C. Faber 2 gesp. 0 pnt.; 10. W. Mer- kelbach 3 gesp. 0 pnt. Wijk aan Zee Bijeenkomst der „Mannenvereniging" De bijeenkomst van de Hervormde Man nenvereniging „In dienst der Kerk" welke voor Donderdag 24 November in de Grote kerk was vastgesteld, zal worden gehou den in het verenigingsgebouw aan de Schans. Ds. Den Oudsten uit Alkmaar zal dan spreken over het onderwerp: „Gods ge rechtigheid". „Draagt elkanders lasten" De afdeling Beverwijk van het christe lijk Nationaal Vakverbond organiseert ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan, op Donderdag 17 November in de Grote Kerk te Beverwijk, een jubileumssamen komst. Gevarieerde avond ten bate van het jeugdwerk Onder auspiciën van de Hervormde Ver enigingsraad wordt op Dinsdag 22 Novem ber in het verenigingsgebouw aan de Schans een gevarieerde avond georgani seerd. Medewerking verlenen het strijd- orkest onder leiding van Louis Stiens en het dubbel gemengd kwartet „Cantabile" onder leiding van de heer P. J. Potgieser. De opbrengst van deze avond zal het Hervormde Jeugdwerk ten goede komen. Geld van arbeiders gestolen Vrijdag is tussen half twaalf en half drie een bedrag aan geld, bestemd voor de ar beiders, die aan de Beynes-fabrieken op de Munnikenweide werken, gestolen. Hier door hebben de arbeiders hun weekloon niet uitbetaald gekregen. De grootte van het ontvreemde bedrag is onbekend. In de Londense dierentuin heejt de leeuw Leo uit verveling vriendschap gesloten met een spreeuw, die de resten van Leo's maaltijd komt opeisen terwijl de koning der dieren zijn dutje doet. Besommingen IJM 117 Beatrix 8200. IJM 229 2940; KW 91 1850; SCH 9 3490; PD 34 327; SCH 99 8045; KW 107 8568; KW 159 9076; KW 173 3870; KW 33 5340; KW 22 880; KW 103 7080; KW 129 3990; KW 227 3460; KW 67 2360; KW 48 3870; KW 56 1720; KW 14 3420; KW 23 5140; KW 138 2810; KW 25 690; KW 147 490. Aanvoer 190 kisten tarbot en tong, 5 kisten tong schar, 5080 kisten v. haring, 60 kisten schol, 50 kisten wijting, 30 kisten schar, 50 kisten poon, 200 kisten schelvis, 80 kisten kabel jauw, 20 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 5790 kisten. Prijzen Heilbot 2,70—2,60; tarbot 2,30—2,15; gr. tong 2,452,30; gr.m. tong 2,252,15; kl.m. tong 2,15—2,10; kl. tong I 1,70—1,50; kl. tong II 1,50,95, per kg. Tongschar 6160; gr. schol 6059,50; midd. schol 6133; kl. schol 3124,50; schar 2716; v. haring 13,1010,55; gr. gul 3634,50; midd. gul 36.5027; kl. gul 1711,50; gr. schelvis 5137,50; midd. schelvis 4230,50; kl. schelvis I 2420; kl. schelvis II 17,50—14,50; wijting 17,506; poon 74, per 50 kg. Kabeljauw 164126; koolvis 43; koolvis wit 68, per 125 kg. Heemskerk „Emigranten" Een Hollands gezin dat naar Canada trok, een meisje dat achter bleef en ver liefd was op de oudste zoon, bergen moei lijkheden, die overwonnen werden, ziehier het motief van A. van der Lugts toneel stuk „Emigranten", dat Zondagavond door de R.K. Toneelvereniging „Vriendenkring'' in de concertzaal van café „De Zon" voor het voetlicht werd gebracht voor een tot de laatste plaats bezette zaal. Over het algemeen werd er goed spel geleverd. Naarmate de avond vorderde verdween de plankenkoorts, hetgeen het spel zeer ten goede kwam. Sebus Luiken, de keuterboer, was ge knipt voor de hem toebedeelde rol. Het zelfde mag gezegd worden van Trien zijn vrouw. De dorpsfilosoof, bijgenaamd „de Kromme", zorgde voor de vrolijke noot en deed dat met veel élan. Bart, als oudste zoon, vertolkte zeer goed zijn diepe liefde voor Antje. Naast dezen mag ook Hawkins als een van de knechts niet vergeten wor den. „Vriendenkring" heeft met dit toneel stuk het winterseizoen goed geopend. Al len kunnen terugzien op een zeer geslaag de uitvoering, die besloten werd met een gezellig bal. Hedenavond zal voor de donateurs en leden nog een opvoering van het spel plaats hebben. Afsluiting Oosterstreng Wegens de wegverbetering zal de Ooster streng voor alle rijverkeer in beide rich tingen afgesloten z(jn van 16 November tot en met 3 December 1949 of voor zoveel langer als de werkzaamheden het aldaar Jiodig maken. Niet alleen zullen er aan beide zijden tegeltrottoirs komen, maar ook wordt een riolering aangelegd, waar mede dan een einde zal komen aan de zogenaamde „waterballetten" ter plaatse. Teveel honden Voortaan zal er meer toezicht worden gehouden op loslopende honden, die het de tuinders en bloemisten de laatste tijd zeer lastig maken. Honden die schade ver oorzaken en niet als „loslopende hond" ingeschreven zijn, zullen zonder pardon worden neergeschoten. Castricum Schaakclub De Pion De uitslagen van de onderlinge schaak wedstrijden van ,,De Pion" luiden: C. J. HeeckDr. de Jongh 01; P. BouwenP. J. Roman 1—0; Th. de Smalen—C. Bennes 1—0; Walter Uhl—not. v. Cranenburgh 10; B. BeentjesJ. Kooiman 01; H. Tiem straJ. v. Ravenzwaay 01; C. FaberP. J. Zwart 01; Werner UhlW. Merkelbach 1—0. Het programma voor Vrijdag luidt: Bennes —Heeck; Ravenzwaay—dr. De Jongh. Walter Agenda voor Beverwijk Maandag 14 November Kennemer Theater 7 en 9 uur: Giftige lip pen. Luxor Theater 7 en 9.15 uur: De onsierlijke wals. W. B. Theater 8 uur: Vlammende wouden. Corso Theater (Castricum) 8 uur: Het begon in de Pullman. Dinsdag 15 November. Kennemer Theater 7 en 9 uur: Giftige lip pen. Luxor Theater 7 en 9.15 uur: De onsierlijke wals. Corso Theater (Castricum) 8 uur: Het begon in de Pullman. Raadhuis Beverwijk 3 uur: Spreekuur wet houder Openbare Werken en O. K. en W. JEUGDDIENST. In de Nederlands Hervormde Kerk te Wijk aan Zee wordt op Zondag 20 Novem ber een Jeugddienst belegd. De jeugdpredikant in algemene dienst, ds. N. O. Steenbeek uit Amersfoort, zal in deze dienst voorgaan. Santpoort-Station „Stem des Volks" hield instuifavond Efx Arbeiders Zangvereniging „De Stem des Volks" heeft Zaterdagavond in de Toorts een instuifavond gehouden, om de financiën van de vereniging wat te ver sterken. „De Stem des Volks" heeft grootse plan nen voor de toekomst en hiei*voor zijn extra contanten nodig. De instuif was recht ge zellig. Verschillende kans- en behendig heidsspelletjes lokten de aanwezigen om een kansje te wagen en een prijs te bemach tigen, terwijl anderen, die meer rustig wil den zitten, zich zelf konden tracteren op koffie met boterkoek. Wat het bezoek betreft, dit had beter kunnen zijn. Het minder gunstige weer was hier ongetwijfeld de oorzaak van. In de afgelopen week was ook in Grimsby de makreel in ongenade. Nadat de „Thorina" (IJm. 33) aan de Maandag- markt nog voor een schip makreel 21000 maakte, trof aande Dinsdagmarkt de „Ber gen" (IJm. 16) het al heel ongelukkig. Voor ï600 kisten vis werd 13000 besomd. Woensdag was de makreel nog goedkoop en de „Petten" (IJm. 49) maakte voor 1400 kisten vis, ook grotendeels makreel, 14000. De plannen van de „Mary" (IJm. 61) om met 900 kisten makreel Maandag in Grimsby te lossen zijn om die reden niet doorgegaan. De „Mary" heeft Zondagmor gen alhier gelost. Half November is de tijd weer aange broken dat de IJmuider trawlers weer ver van huis gaan vissen. De grootste trawlers gaan of zijn reeds naar de Barendszee vertrokken. Dit betekent met de slechtere weersomstandigheden en de langere reizen dat de visaanvoer de eerste tijd schraler wordt. Daarbij komt ook nog dat in Grims by een twee of drietal boten gaat markten per week, zodat de visaanvoer met goed weer wel hoofdzakelijk van de kotter- en loggervloot moet komen. Verwachtingen. Voor de Dinsdag- markt wordt verwacht de trawler „Hoop" (IJm. 73).' Voor de Woensdagmarkt komt de „Assan Reis" (IJm. 42) met 1400 kisten haring en makreel, „Flamingo" (IJm. 25) met 9Ó0 kisten vis en „Dirkje" (RO 53) met verse vis. Door afnemende maan en de on gunstige stromen zijn de vangsten van de laatste dagen onder de Engelse wal iets schraler, maar toch nog voldoende. Daarom zijn er geen Engelse drifters te verwachten. In de nacht van Zaterdag op Zondag xaakten twee loggers der Katwijkervloot in de vissershaven op drift. De Westerstorm had de „Karei Doorman" (KW 227) en „Cornelia" (KW 14) van de Zuidzijde los gegooid en zonder een man aan boord door storm en regen meegenomen, kwamen de loggers in de hoek van de vissershaven na bij het dok terecht. Met wat lichte schade liep deze desertie van de beide loggere af. Door de hevige Westerstorm kregen de trawlers voor de Maandagmarkt belang rijk oponthoud. Met Engelse walharing waren reeds Zaterdagavond binnen om Maandagmorgen te lossen de „Robei-t Wil- ham" (KW 123) met 1000 kisten. „Vrouwe Jaeoba" (KW 122) met 550 kisten, „Nelly" (KW 70) met 200 kisten, en „Mary" (IJm. 61 met 1400 kisten makreel en haring. De trawlers „Bloemendaal" (IJm. 71) met 550 kisten verse vis, „Norma Maria" (IJm. 6) met 700 kisten vis, en „Zeelandia" (IJm. 38) kregen belangrijk oponthoud door de storm. Verder losten 14 trawlloggers verse vis en 5 kotters na een week vissen platvis. Na 14 dagen uit de vaart te zijn ge weest voor een belangrijke verbouwing is Zaterdagmorgen de „Alkmaar" (IJm. 31) onder schipper Prins naar zee vertrokken. Door de storm overvallen ondexging de „Alkmaar" direct de vuurdoop. Schipper Jan Prins met zijn bemanning moest naai de haven terug keren omdat het schip te diep was geballast. Als wat olie is geloosd, zal de bemanning het nogmaals opnieuw met de „Alkmaar" proberen. Nu weer een vijftal stilliggende traw lers naar de haringhaven zijn overgebracht, liggen daar 15 trawlers der IJmuider vloot op non-actief, n.l. de Perseus, Maria Liese- beth, Zeehond, Zeeleeuw, Azalia, Ewald, Christine, Rotterdam, Jacquline, Clasino, Oostzee, Vios 4 en 5, Irene. In de vissers haven liggen nu nog stil de Neptunus, Libra, Ita, Isabel, Hollandia, Hercules. Am sterdam, Maria, terwijl met de Knikker en de Geziene in het Spuikanaal de 25 stuks trawlers die na de bevrijding aan de vis serij hebben deelgenomen en nu zijn op gelegd, wordt volgeboekt. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 12 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hoogland van New castle. Spes van Kragerö. Danae van Lulea- borg. Nitrua Fitus van Tunadal. Hollandia van Rotterdam. Kun Labori van Geffle. Nezo van Rundvik. Hejmdal van Noordzee. Marat V van Newcastle. Ulla Dan van Londen. Fortuna van Bremen. Scheldt van Tofka (motorschade). Wilda van Rauma. Wega van Londen. Bomma van Oslo. Skogsö yan Kaskö. Gaasterland van Zuid-Afrika. Birmingham van Goole. Vertrokken zijn: Oslofjord naar Oslo. Hjarman Wessel naar Immingham. Jaar- stroom naai Hamburg. Zondag 13 November kwamen binnen: Saga van Rundvik. Joost van Kotka. Vertrokken zijn: Riouw naar Indonesië. Rijnstroom naar Londen. Berkelstroom naar Huil.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3