Hockeyclub HBS vierde dertigjarig bestaan De man Maandag 14 November 1949 4 Zaterdag en Zondag heeft de Haarlemse Hockey Club „Houdt Braef Standt" (HBS) haar dertigjarig bestaan gevierd. In hotel „Duin en Daal" kwamen leden en oud leden bijeen. De heer J. J. Bolland, die reeds gedurende zeven en twintig jaar ac tief lid is, werd tot erelid benoemd. Het ge zelschap Chiel de Boer verzorgde het programma. HBS is 31 October 1919 opgericht door leerlingen van de toenmalige Tweede HBS. De eerste jaren speelde HBS in de compe titie van de Haarlemse Hoclceybond, aan welker oprichting de club had meegewerkt. Ook werd een seizoen gespeeld in de Ne derlandse Hockey en Bandy Bond. Na het critieke jaar 1926, toen er nog acht leden over waren, ging het weer snel opwaarts. Er werd een damesafdeling ge vormd. In 1928 betrok de club een eigen veld nabij de ruïne van Brederode te Sant poort, nadat daarvoor gemeente- en andere velden bespeeld waren. Op dit veld promo veerde HBS in 1930 naar de tweede klasse en veroverde de Treslingbeker. In dat jaar werd het eerste buitenlandse contact ge legd. In 1933 volgde een verhuizing naar de Bergweg in Bloemendaal, op welke velden gespeeld werd tot 1938, toen HBS ver huisde naar de terreinen aan de Donkere- laan in Bloemendaal, waar de club nog speelt. Vele jaren kwam HBS met wisselend sue- j ces uit in de tweede klasse tot dat in1 1947 het eerste elftal naar de promotie klasse overging. Het tweede herenelftal promoveerde het jaar daarop naar de tweede klasse. De damesafdeling is altijd aan sterke wisselingen onderhevig geweest. Na jaren in de derde klasse van de Nederlandse Da mes Hockey Bond gespeeld te hebben, pro moveerde het eerste elftal in 1941 naar de tweede klasse en in 1942 naar de promotie klasse: het tweede elftal speelde met min der fortuin en degradeerde enige jaren ge leden naar de vierde klasse. HBS komt thans met drie heren-, twee dames- en een jongens jeugd-elftal in de competitie uit. Waarschijnlijk kan dit jaar weer een meisjes jeugdelftal ingeschreven worden. Ofschoon de vereniging niet uitblinkt door een groot ledental heeft zij de jaren door veel activiteit ontplooid. Het is haast een traditie geworden, dat zij belast wordt met de organisatie van de Westelijke hockeydagen. Vele meer of minder uitgesti-ekte trips naar alle delen van het land zijn gemaakt. Op initiatief van HBS werd in 1947 de hockey-uitwisseling met Derby georgani seerd, welke echter door gebrek aan Engelse belangstelling niet voortgezet is. Met Pasen werd een groot internationaal dames- en herentournooi gehouden, waar aan Belgische, Engelse en Nederlandse elf tallen deelnamen. Het huidige bestuur bestaat uit de heren W. Huson, voorzitter, A. Zwertbroek, secre taris, C. Teutenberg, penningmeester, de dames G. Smit-van Roon, tweede secreta resse, M. Boelkens-v. d. Heyden, tweede penningmeesteresse en als commissarissen de heren C. Out en E. v. d. Stadt. Al zijn de sportieve resultaten dit jaar tot dusverre niet al te best, vooral de lagere elftallen hebben het moeilijk, toch kan de toekomst met vertrouwen worden tegemoet gezien, daar de clubgeest uitstekend is. Dank zij vele clubavonden nu en in het ver leden wordt steeds voor een nauw contact tussen de leden gezorgd. Dames speelden selectie wedstrijd Toen de dames uit vele westelijke hockey clubs Zondag op het terrein in Bloemendaal de strijd aanbonden voor 'n selectiewedstrijd was het terrein nog goed bespeelbaar. Daar door werd er behoorlijk spel vertoond. De Waterpolo H.V.G.B. leed nederlaag van 3—1 tegen het IJ De waterpolo wedstrijd VZVDWR (da mes) werd Zaterdag in het Velserbad ge speeld voor de Van Duylbeker-competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond. Direct nam VZV uit een ver schot van A. Buddingh de leiding. Uit een hoek- worp van Ans van Viersenv. d. Aardweg werd Greet Zieren in de gelegenheid ge steld de stand op gelijke voet te brengen, waarna A. Budding er voor zorgde, dat de rust inging met 2-1 voor VZV. In de twee de helft was DWR steeds in de meerder heid. Bij een aanval van DWR haalde de VZV-doelverdedigster J. de Mayer-Waal- berg de bal door het doel en de stand was in evenwicht (2-2). Uit een vrije worp speelde Ria Verhagen de bal naar Ans van Viersen-v. d. Aardweg, die hem overgaf aan Greet Zieren, waarna deze inschoot. Met 3-2 in het voordeel van DWR kwam het einde. Voor de centrale wintercompetitie (heren) is in het Sportfondsenbad de ontmoeting HVGBHet IJ gespeeld. Het was een spannende wedstrijd; in de eerste helft ging het spel vrijwel gelijk op. Enige goede schoten van Aad Rol stopte de Amster damse doelverdediger De Bood zeer goed. Met blanke stand ging de rust in. Na de hervatting sloeg Jansen een vrije worp door en doelverdediger Brokken werd gepas seerd (0-1). Nadat een aanval van HVGB door de achterhoede van het IJ was ge- Biljarten Van Lochem kampioen eerste klas groot biljart De Amsterdammer v. Lochem, lid van „Rem brandf'de vereniging die dit kampioenschap in ..De IJsbreker" te Amsterdam voorbereid had, is er in geslaagd het nationaal kam pioenschap eerste klasse groot biljart, cadre 47/2, te behalen, dank zij een uitstekende overwinning in de laatste partij op Kruyt hof uit Barendrecht. Als gevolg hiervan zal hij als achtste speler deelnemen aan het nationaal kampioenschap hoofdklasse groot, dat van 15 tot en met 18 December in Hel mond wordt gespeeld. De wedstrijden bereikten feitelijk in de vijfde ronde hun climax. Tot op dat ogen blik hadden de Amsterdammer Mol en de Tilburgenaar Franken ieder met vier ge wonnen partijen ongeslagen de leiding. In de vijfde ronde werden zij geklopt door Kruythof en v. Lochem. Het resultaat was, dat deze vier spelers ieder met 8 punten uit 5 partijen aan de kop stonden. Daarmede hadden Van Lochem en Kruythof hun aan vankelijke achterstand ingelopen. In de zesde ronde ontmoetten zij eikaars tegen standers uit de vorige ronde. Van Lochem won van Mol en Kruythof van Franken. Beiden hadden toen met 10 punten uit 6 partijen de leiding. Het werd een spannende partij tussen Van Lochem en Kruythof, waarbij Van Lochem, mede dank zij een fraaie serie van 80, juist in de meerderheid bleef. De Amsterdammer werd kampioen met een gemiddelde van 11.75 en verloor van de 7 wedstrijden alleen die tegen de voor Lankhof ingevallen Hagenaar De Jong. Kruythof verloor weliswaar twee partijen, maar eindigde het kampioenschap met het hoogste algemeen moyenne: 13.02. De eindstand luidt: pnt. car. brt. h.s. alg. gem. 1. S.v. Lochem 12 2057 175 84 11.75 2. P. Kruythof 10 1889 145 87 13.02 3. A. Mol 10 1924 190 114 10.12 4. Ph.Beekman 8 1769 174 81 10.16 5. J. Franken 8 1813 187 101 9.69 6. De Jong 4 1694 201 71 8.42 7. P. Hendrikx 4 1598 191 85 8.36 8. C. Baarends 0 1211 195 56 6.21 Competitiewedstrijden In de afgelopen week zijn de volgende wedstrijden gespeeld voor de competitie. Afd. C: ScheijwijkExcelsior 62; Insu- lindeMeeresteijn 62; Hof. v. Holland DES 2—6; 't Noorden—OVS 6—2. Afd. D: InsulindeSuisse 44. Afd. E: Suisse—OVS 6—2. achterhoeden waren het beste op dreef en stopt, ging Smit er met de bal van door. aan beide zijden werden zij een maal gepas- Op ongeveer drie meter afstand voor het Haarlemse doel werd hij op ongeoorloofde wijze gehinderd. Smit moest een strafworp nemen, welke hij inschoot (0-2). Na goed samenspel van het IJ vergrootte Smit de voorsprong (0-3). Kort voor het einde had HVGB succes; bij een goed opgezette aan val'stuitte de bal terug van de lat en Jelle Hoekstra deponeerde de bal in het Am sterdamse doel. Het einde kwam met 3-1 voor het IJ. Hierna gingen de ploegen van HPC en Nereus te water. Bij HPC zagen we in de achterhoede Guus Braam. De midvoor van Nereus had niet veel bij hem in te brengen. Na een rush van Overeem nam HPC de leiding. Frits de Geest bracht de stand op 3-0. Bij een volgende aanval van HPC kon de doelverdediger van Nereus de bal niet vlug genoeg wegwerken en Tjebbes doel puntte (4-0). Door toedoen van Piet Smit ging de rust in met 5-0. In de tweede helft deed HPC het wat rustiger aan, maar ook nu kreeg Nereus geen kans het Heemsteed- se doel te doorboren; Tjebbes schoot nog eenmaal in (6-0). Met deze overwinning hebben de Heemstedenaren de leiding in afdeling A van de Centrale wintercompe titie genomen. In de kringcompetitie afdeling I dames bonden HPC en Haarlem de strijd aan; de rust ging in met 0-0 en in de tweede speel- helft scoorde mevrouw Hoogland-v. d. Bo- gaerde voor Haarlem het winnende doel punt. De wedstrijd HVGB 2DWT 2, ge speeld voor afdeling II had tot resultaat een 5-0 overwinning voor DWT 2. In Vel- sen hadden de meisjes van DWT a succes en wonnen met 4-0 van VZV. Voor afdeling I heren werd in Velsen gespeeld de wedstrijd VZVDWT. Met 7-5 won VZV. In afdeling II werd gespeeld de wedstrijd HVGB 2Haarlem 2; de punten werden gedeeld (1-1). De wedstrijd VZV 3DWT 3 gespeeld voor afdeling IV. werd gewonnen met 3-1 door VZV 3. NIEUW WERELDRECORD VAN MALTr SEF. Tijdens de Russische legerkampioen- schappen heeft Iwan Maltsef met 114 kg. een nieuw wereldrecord links stoten in de zwaargewichtklasse gevestigd. seerd (11). In een der elftallen speelde mejuffrouw Jurrissen, die in BDHC de middenvoorplaats bezet, in doel. Zij bleek het werk niet verleerd te hebben. De bedoeling van de oefenpartij was twee westelijke elftallen samen te stellen, welke binnenkort aan districts wedstrijden deel nemen. Later zullen de samenstellingen wor den bekend gemaakt. H.H.IJ.C. heeft weer de leiding In de hockey-competitie eerste klas heeft HHIJC de leiding heroverd door met 21 van TOGO te winnen. BMHC speelde ook Zondag zonder Bouw man en leed tegen 't Gooi een nedërlaag van 32. In de eerste helft zag het er niet naar uit dat de Bloemendalers zouden verliezen. Zij waren het meest in de aanval en verkre gen een voorsprong van 20 door toedoen van Koningsveld en Blangon Henkemans. Na de hervatting waren de Hilversummers het beste op dreef en zetten de achterstand om in een voorsprong. De rechtsbinnen doel puntte twee maal en middenvoor Van Kleef maakte het derde doerlpunt. Hockey-uitslqgen Heren. Eerste klasse: HilversumHOC 4—1: HHYC—TOGO 2—1; BMHC—Gooi 2—3, Heren. Om de Amsterdam-beker: Amster dam IIBMHC II 42; AllianceHilversum II 22; Groen Geel—EMHC 5—0; Eindhoven AMVJ 3—1; VWStrawberries 02. Om de Tresling-beker: Alliance IIHilver sum III 13; Zandvoort IIIHOC III 23. VCLStrawberries II 20; Strawberries III MRHC IV 0—0, gestaakt. Dames. Om de Amsterdam-beker: Alliance Hilversum II 12; Alliance IIHilver sum III 22: Pinoké IIIEver Swift II 03; Strawberries II—MRHC III 1—0 Strawberries IH—MRHC IV 4—2. Nederlaag van Concordia (dames) Van de Haarlemse handbalploegen zijn alleen de Concordia-dames (hoofdklasse) en de Rapiditas-heren (tweede klas) in het strijdperk getreden. Eerstgenoemden gingen op bezoek bij Vlug heid en Kracht in Groningen, waar zij met 21 het onderspit moesten delven. Een resultaat, dat vooral voor de Haarlemse voor hoede pover genoemd mag worden. Hetzelfde spel der voorhoede als in de wedstrijd tegen PSV, n.l. ie weinig vrij spelen en slecht plaatsen, was ook nu weer oorzaak, dat men geen kans zag de toch niet uitblinkende achterhoede van V. K. te passeren. De score werd reeds kort na het begin door Concordia geopend. Het antwoord hierop van de Groningse dames liet niet lang op zich wachten. Haar midvoor maakte op handige wijze van een dekkingsfout gebruik (11). Zo bleef de stand tot ongeveer zeven minuten voor het einde. Vlugheid gaf toen nogmaals de doelverdedigster van Concordia het na kijken. PSV won met 3—1 van Hygiëa. De stand in de hoofdklasse dames is thans: P. S. V. U. D. I. Zeeburg Turnlust Concordia Hygiëa Vlugh. en K D. E. S. In de hoofdklasse heren zijn gespeeld: PSV—Hellas 5—3 en Vlugheid en Kracht— Niloc 1—9. De Rapiditasheren waren te gast bij The Catchers in Amsterdam. Met een 3—1 neder laag keerden zij huiswaarts. In de afdeling eerste klas dames speelden Foresters en IJmond 11. 7 6 1 0 13 17— 4 6 3 2 1 8 15—11 5 2 1 2 5 9— 7 6 2 1 3 5 8—10 6 2 1 3 5 9—12 6 2 1 3 5 11—14 6 2 0 4 4 8—15 6 1 4 3 9—13 Westerkwartier 3 7 6 - 1 12 Oostei'kwartier 2 7 5 - 2 10 5 4 - 1 8 6 4 - 2 8 Z. K. V. 2 7 3 - 4 6 8 2 - 6 4 A'dam Zuid 2 4 1 - 3 2 Sport Vex-eent 2 6 - - 6 0 Schaatsen rijden Nederlandse hardrijders trainen in Noorwegen Indien de geldmiddelen van de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond het toelaten, ligt het in de bedoeling, zulks op advies van de commissie voor het hard rijden van de K I.S.B., om begin December de rijders Van der Voort ('s Gravenzande) en Huiskes (Voorschoten) naar Noorwegen uit te zenden ten einde hen voor de Euro pese en wereldkampioenschappen, welke respectievelijk te Helsinki en Eskilstuna worden gehouden, een langdurige ijstrai- ning te geven. Beide rijders zullen zich speciaal op de 500 meter toeleggen, waar door hun totaalprestatie in het algemeen klassement bij een kampioenschap zou stijgen. Voorts ligt het in de bedoeling, wederom als de financiën dit zullen toestaan, om omstreeks Kerstmis Maarse (Aalsmeer), Heus (Breukelen) en Langen dijk (Beem- ster) eveneens naar Noorwegen uit te zen den en indien mogelijk ook de beide neven Jan en Jo van der Hoox-n (Ter Aar). Kees Broekman is reeds te Hamar in training. Gymnastiek Quick (Huizum) clubkampioen turnen Zondagmorgen werden in „Ons Huis" te Enschedé de clubkampioenschappen van Nederland voor dames van het K.N.G.V. gehouden. Quick (Huizum), dat in 1947 en 1948 de titel behaalde, verwierf ook nu weer het kampioenschap met 544.4 pnt. 2. De Halter (Alkmaar) 525.3 p. 3. Turnlust (Alkmaar) 516 p. 4. Hercules-Hebe (Enschedé) 477.4 p. Ook bij de heren werd Quick nationaal clubkampioen. De uitslagen luiden: 1. Quick (Huizum) 533.3 p. 2. Hercules- Hebe (Enschedé) 516 p. 3. De Halter (Alk maar) 510.7 p. 4. VTV (Vaals) 477.8 p. Beste persoonlijke prestaties: 1. Boot, De Halter, 103 p. 2. Volkers, De Halter, 96.1 p. 3. Jona, Huizum, 94.4 p. 4. Spoelstra, Hui zum, 93.4 p. 5. Bosscha, Hercules-Hebe, 93.2 p. Korfbal Verregend programma Het zit de competitieleider van de K.N. K.B. de laatste weken niet mee. Ook deze Zondag trad de regen als spelbreker op en wel in die mate, dat in het Westen slechts de wedstrijd Westerkwartier 3Aurora 2, welke van 10-12 uur werd gespeeld, door gang vond. Westerkwartier 3 behield de kansen op het kampioenschap door een 9-3 overwin ning. De stand in deze afdeling is thans als volgt: gesp. gew. gel. verl. pt. In de Haarlemse Korfbalbond zijn ge speeld: Eerste klasse: Oosterkwartier 3 THB 1 6-1. Tweede klasse: Watervliet 3 Onder Ons 3-0. Adspiranten: Eerste klasse: Watervliet a —Oosterkwartier a 0-2; Oosthoek aAuro ra a 1-2. Tweede klasse: Oosterkwartier b Animo Ready a 5-0, Haarlem bOosthoek b 10-0. Derde klasse: Oosthoek cOoster kwartier c 0-4, Haarlem dHaarlem e 1-1, Aurora cSport Vereent c 0-0. Ajax, de Amsterdamse eerste-klasser, die tot dusver geen wedstrijd in de competitie verloorveroverde in zijn Zaterdagmiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam gespeelde wedstrijd tegen de Volewijckers opnieuw de zege. Met 10 bleven de Ajaxieden meester van het terrein. Doelverdediger Van de Pol van .Ajax vangt de bal nadat een hoekschop genomen was. Handenarbeid als opvoedingsmiddel Zeer geslaagde demonstratie Het was een goed idee van de voor standers van handenarbeid, nu eens geen tentoonstelling te organiseren. waarop meer of minder goed gelukte producten van handenarbeid in alle rust uitgestald staan, maar een gelegenheid te scheppen de producten te zien maken. Vele honderden belangstellenden hebben Zaterdagmiddag allerlei technieken kun nen aanschouwen waarmee leerlingen van kleuterklassen, lagere scholen, huishoud school, lycea en een kweekschool voldoen aan een drang tot scheppen, die in elk mens aanwezig is. In het daartoe bij uitstek geschikte ge bouw voor Individueel Onderwijs van het Kennemer Lyceum kon de voorzitter van de afdeling Haarlem der „Vereniging voor Handenarbeid", de heer II. Timmer man, de genodigden en vele belangstellen den welkom heten, waaronder de inspec teurs van het L.O., de heer H. Disselkoen, wethouder van Onderwijs van Heemstede, alsmede vele schoolleiders en -leerkrach ten. Daarna hield de heer J. v. d. Meulen, directeur der Rijkskweekschool, een korte inleiding over de betekenis van handen arbeid voor de opvoeding in huis er school. Het werd een warm pleidooi, ge tuigend van liefde voor het opgroeiende kind en van studie van de betekenis, die er ligt in de veel te lang verwaarloosde scholing van „de handen". Spreker richtte de aandacht op de na- tuui'lijke groei van het kind: zijn leren lopen, spreken, verkennen van het we reldje roixdom en vroeg wat men zou den ken van ouders, die hun kind het gebruik van benen, ogen, oren, stemorgaan zouden belemmeren inplaats van dit mogelijk te maken en te vergemakkelijken. Te weinig wordt beseft welke wonder lijk fijne instrumenten juist 's mensen handen zijn; naast de spraak dè werktui gen, die de mens boven andere schepselen verheffen. De uitspraak, dat wij ook „met onze handen denken" zou te verdedigen zijn. Het werk dat zij maken, dwingt de mens tot overleg, tot combilieren, tot sa menwerken. Het brengt hem tot kennis en waardering van materialen en gereed schappen. Het bevredigt de drang tot scheppen en vult zijn vrije tijd. Een kostbare inrichting met vele instru menten is geen absolute vereiste, integen deel veel waardeloos en goedkoop mate riaal laat zich verwerken tot vreugde- schenkende producten van eigen vinding of nabootsing. Spreker wees nog op de betekenis van de industrialisatie en de door de mechanisering verruimde vrije tijd die niet doodgeslagen moet worden, doch gevuld kan worden door diepe bevrediging schenkende handenax-beid. Bij de rondgang door de werkvertrek ken was het een genot de 4- tob 20-jarigen gade te slaan, bezig met een ongekend aantal technieken van eenvoudig knip- vouw- en plakwerk tot hout- en metaal- draaien toe. Welk een verscheidenheid van mogelijkheden, welk een keur van eenvoudige maar aesthetische producten en bovenal welk een vx-eugde van de wer kenden. Velen stonden versteld, waartoe jonge kinderen b.v. met boetsex'en reeds in staat blijken. Ongetwijfeld heeft deze demonstratie be wezen, dat Haax-lem beschikt over een uitgezochte groep moderne handenarbeid- ïeraren en -leraressen, die, samenwerkend in de „Vereniging voor Handenarbeid'' (secr. mej. M. v. Eyndhoven, Eindenhout- straat 25) in staat zullen zijn in alle tech nieken de a.s. leiders en leidsters te scho len. Geen moeder, die zelf haar kinderen handenarbeid wil laten verrichten, geen clubbestuur, oudercommissie, schoolleiding of autoriteit in Haarlem en omstreken, die het belang van handenarbeid voor de juiste ontwikkeling van het kind inziet, behoeft de verzuchting te slaken: maar hoe komen we aan de nodige deskundige voorlichting? Die vinden ze aan genoemd adres. De vereniging ziet in hoofdzaak haar taak in het vormen van de leiders en leidsters. De dank, die de heer Timmerman uit sprak voor het vele, dat een kleine groep voorstanders van handenarbeid reeds ver richt heeft, was stellig op z'n plaats. We hopen dat ouders en opvoeders de gebo den gelegenheid zullen aangrijpen tot heil van het kind. ADVERTENTIE Als 't vuur U zuurbrandend opstijgt naar de keel, bij het minste, dat Uw maag niet verdraagt Dan is het goed 'n paar Rennies te nemen. Die blussen dat branden, op staande voet en de pijn is over, even vlug als ze opkwam. Dat maakt Rennies temeer tot een heerlijke remedie. Niet nodig af te wachten of ze hel pen. U ondervindt de weldadige werking da delijk. Daarbij zijn Rennie-tabletten nog smakelijk ook. U neemt ze met genoegen. En zo eenvoudig en onopvallend, zonder water of wat ook. Steek een paar Rennies bij U - altijd - als een vaste gewoonte. Als ge dan overvallen wordt door die snerpend branden de pijn, dan kunt U deze ook prompt af doende tegengaan. Vraag Uw Apotheker of Drogist vandaag nog Rennies. Teraardebestelling Zuster Dina Bronders Onder vele blijken van deelneming Zaterdagmiddag op de algemene wL"4 plaats te Haarlem ter aarde bestol Zuster A. E. F. Bronders, die geduid vijftig jaar verbonden is geweest aan hr Haaxdemse Diaconessenhuis en de gem«n- te Zandvoort veertig jaar als wijkver pleegster gediend heeft. In het Diaconessenhuis was een rouw- dienst gehouden, welke geleid werd door ds. S. H. J. Voors. In de aula van het mausoleum op de begraafplaats sprak ds C. de Ru, predikant der Nederlandse meente van Zandvoort en voorzitter van Hervormde Wijkverpleging. Hij zeide, dy bij de begrafenis een stem uit Zandvoort niet mag ontbreken. Toen zuster Dit- Bronders even twintig jaar was kwam zó naar Zandvoort. Het was omstreeks 3900 niet gemakkelijk het vertrouwen te win- nen bij Zandvoorters, als men geen Zand* voorter van geboorte was. Spoedig had de overledene het vertrouwen gewonnen Haar gehele arbeid lag in deze gemeente Het grootte van het leven was niet hay carrière, want promoties maken kon jjj niet, maar het bijzondere bestond uit he geen God groot maakte. Met grote wef.-. lust, trouw en liefde verzorgde zij de ris ken en het werk in de gezinnen. De oudste inwoners van Zandvoort getuigen nog van haar goede werk, dat zowel de lichame lijke als de geestelijke zorg betrof. Namens de Zandvoorters sprak ds. De Ru woorden van dank, waarna hij zich met woorden van troost1 naar aanleiding van het laatste gedeelte van 1 Petrus tot de nabestaanden richtte. Nadat gezongen was Gezang 211 vers 1 „Waak Christen waak" en ds. De Ru het Onze Vader gebeden had, werd de bar grafwaarts gedragen. Dr. P. van Pa assen geneesheer-directeur spx-ak woorden van' dank namens de familie en de kring van zusters. Concert door „Harmonie Crescendo" met medewerking van Haarlems Christelijk Mannenkoor „Harmonie Crescendo" concerteerde Za. terdagavond met een goed programma - Haarlem. Het was een avond zonder bal dus zonder hinderlijke drukte van danb lustigen in de zaal, zodat de uitvoerenden de nodige belangstelling genoten, die een vereiste is om met animo te musiceren. Toch was het samenspel in de eerste helft van het programma (in de „Tancredo", ouverture, de „Symphonia" van Joh. Chr, Bach en de ouverture van Adam's „Neu- renberger Pop") nog al aan de tamme kant Een deel van het orkest wilde er wel eens wat gang in zetten, waardoor het genei soms nogal schommelde. Na de pauze echter had dirigent Jan Zwaan zijn mannetjes goed aan de maat stok. Er werd nu ook zuiver en meestal klankschoon gespeeld in de „Ballet-suito" van Popy en in de „Dolores"-wals van Waldteufel. In de langzame wals van de suite was de fraaie klank van klarinetten, bax'iton en solo-tuba bijzonder opvallend. Ook in het Largo was de samenklank heel mooi. „Haarlem's Christelijk Mannenkoor, eveneens onder leiding van de heer Zwaan, verleende medewerking en voerde, in twee beurten, acht nummers uit. Het koor rea geerde doorgaans goed op de directie, maar zo nu en dan hadden we een kernachtiger klank in het lage register van de bassen willen horen en daarentegen een ietwat be scheidener sonoriteit in medium en hoogte van de baritons. Dit laatste gold vooral Psalm 23 van Schubert, dat een zeer deli caat stuk is en een mooi afgewogen klank vereist. De leuke „Serenade d'Hiver" van Saint-Saëns werd heel pittig gezongen, hel „Matrozenlied" uit „De Vliegende Hollan der" van Richard Hol kwam stoer tot zijn recht en de „Zweedse Lucifersmars" van Joh. Wagenaar, met piano-partij „a quatre mains", vaardig gespeeld door Nico Poll en Jac. Zwaan, werd een groot succes. Wat goede samenwerking tussen ver enigingen vermag om een afwisselenden onderhoudend programma samen te stellen, werd deze avond aangetoond. Maar die samenwerking kon nog vruchtbaarder zijn en tot bijzondere prestaties leiden, door een combinatie van koorzang en harmonie orkest. Het lijkt ons dat dit wel belang stellend onthaald zou worden. JOS. DE KLEHK Agenda voor Haarlem MAANDAG 14 NOVEMBER Stadsschouwburg: Maatschappij tot bevor dering der toonkunst Vitay Vronsky en Vic tor Rabin, 8 uur. City: „Down Argentine way", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm ixx Hollywood", 18 j., 2.30.7 en 9.15 uur. Spnarne: „De wet van het woud', 14 j., 2.30, 7 n 9.15 uur. Rembrandt: „S:e: onder dreiging", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 U® Palace: „De zwarte zwaan", 18 j., 2. 4.15, en 9.15 uur. Luxor: „Straat der verleiding 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 15 NOVEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 15) Ze hield van die man of niet, ze was nu toch oud genoeg om te weten, wat ze wilde. Hij zou haar heel tactvol polsen. Hij hoopte, dat het hem gelukken zou, tactvol te zijn! Vol van deze gedachten verorberde hij de voortreffelijke lunch, die begon met kreeft, voortgezet werd met patrijs, en eindigde met ijs en kaas. Brett Eversley, die zich uitsloofde om charmant tegen Katherine te zijn, voelde hoe hij werd gadegeslagen. De kleine, heldere blauwe ogen van Admiraal Holden schenen hem te taxeren. Brett was zeer onderhou dend, maar toen Katherine tenslotte op stond om te vertrekken, stond de Admi raal ook op. We nemen een taxi, lieve kind, zei hij vlot. Ik ga dezelfde kant als jij uit. Lieve Bunny, hoe weet u nu, welke kant ik uit ga? Wel, waar moet je heen? Terug naar rn'n werk. Brett lachte en zei: U raakt daar een zéér teer punt aan. Vooruit, Admiraal Holden, vraagt u haar nu óók maar, wat ze eigenlijk uitvoert en waar ze zich ver borgen houdt. Katherine glimlachte. O, dat vertel ik toch niemand. Het amuseert me, omdat jullie allebei vermoedens koestert, en misschien is het nog amusanter voor jullie, omdat jullie er nu de vreselijkste verkla ringen voor kimt bedenken. Ze zijn na- tuurlijk geen van alle waar, maar dat maakt ze dès te boeiender. Brett nam haar hand in de zijne en hield deze juist even langer dan strikt noodzakelijk was, vast. Wil je me heus niet vex-tellen, waar je momenteel woont? Het zou de roddelpraatjes afbreuk doen. Het is allemaal veel te gewoon en fatsoenlijk. Cyril vroeg: Heb je werkelijk een baan? Dat is toch helemaal niet nodig? Ze lachte. Ik voel me geroepen om te werken. Is dat geen bewijs van mijn j fatsoenlijke, brave inborst? Mensen, ik j moet rennen. M'n hartelijke dank voor de heerlijke lunch. Bij de taxi zei ze tot Admiraal Holden: Wilt u me afzetten bij de Marble Arch? De Admiraal gaf het door aan de chauf feur en stapte na haar in. Behalve dat zijn ledematen zich niet meer zo soepel als vroeger bewogen, leek hij geheel de oude. Toen ze wegreden, keek hij haar stralend aan en zei: Wel, meisje, ik heb alles voor je in orde gebracht en er zullen zich geen moeilijkheden met betrekking tot jouw uitkering meer voordoen. Als de j betalingen niet precies op tijd binnen komen, laat het mij dan onmiddellijk we ten. Cyril Eversley is helemaal geen za kenman. Ik kreeg de indruk, dat die secre taresse van hem meer van alles weet dan hij. Een knappe vrouw. Ze vroegen haar erbij te komen en ze wist alle détails op haar duimpje. Die oude kantoorbediende Davies heette hij, meen ik schijnt de laatste tijd niet meer je dat geweest te zijn en bij zijn dood de zaak in wanorde achtergelaten te hebben. Ik zou dat na tuurlijk nooit van Cyril gehoord hebben, maar Brett bracht me hiervan op de hoog te. Cyril nam het voor de oude man op, vertelde, hoe lang hij voor de firma had gewerkt, maar uit alles kon ik wel opma ken, dat hij de zaak aardig in 't honderd had laten lopen, en voorzover ik het be kijken kan, is het best mogelijk, dat hij zichzelf een aardig sommetje heeft toe geëigend. O, nee, dat mag u niet zeggen! onder brak Katherine hem met een ontstelde klank in haar stem. Dat zei Cyril ook. Maar zulke din gen gebeuren, weet je dat wel? Aan zulke oude bedienden wordt dikwijls erg veel overgelaten, soms tè veel, en daar maken ze dan misbruik van. In dit geval sterft de man plotseling en komt de hele zaak uit. Ze greep zijn arm vast. Is meneer Davies dood? Dat hebben ze me tenminste verteld. Wanneer is hij gestorven? Dat hebben ze me niet gezegd. Maar ik geloof, niet lang geleden. De laatste keer, dat ik op kantoor kwam, was hij er nog, zei ze zachtjes. Dat is ongeveer twee maanden geleden. Ik ken hem sinds mijn allereerste kinderjaren. Hij was een goed mens, en ik ben er zeker van, dat hij tot geen slechte dingen in staat was. De Almiraal klopte haar op haar arm. Wel, lieve kind, we moeten allemaal op een zeker moment opstappen. En aan gezien ik niet lang met je alleen ben, wil ik nog over iets anders met je spreken, in de eerste plaats wil ik graag weten, waar je woont, wat je uitvoert en waarom er al cat mysterieuze gedoe nodig is? Hij keek haar verwijtend aan met zijn water- blauwe ogen in het oude, verweerde ge zicht. Wat heeft dat allemaal te be tekenen? Ik vind het zeer onprettig. Lieve Bunny. Zeer onprettig, dat jij verstoppertje speelt en waarschijnlijk een of ander zon derling baantje aangenomen hebt. Waar om? Als een vrouw zoiets doet, dan zit daar wat achter. Wat is dat in jouw geval? Wat zit er bij een vrouw meestal achter? Een man, antwoordde de Admiraal zonder omwegen. Je kunt me beter vertel len, wie het is, opdat ik hem voor je kan beoordelen. Maar ik heb m'n éigen oordeel. Onzin. Een vrouw kan een man in zo'n geval niet beoordelen, evenmin als de man een vrouw. Laat mij hem voor je bekijken. Hij zag een glimlach in haar ogen, maar er kwam geen antwoord. Hij kon de vraag niet langer inhouden: Is het Brett? O nee, liefje. Gelukkig! Op de een of andere ma nier ligt me die knaap niet. Hij is erg charmant en z'n gezelschap waard. Vele vrouwen zullen wel door hem bekoord worden. Maar hij is mij een beetje te veel uiterlijk vertoon. Ik houd van iets meer eenvoud. Ik ook, lieve Bunny. Hij streelde haar hand. Daar ben ik blij om. En terwijl zijn stem opeens over ging in de oude commando-toon, vroeg hij: Wat heeft die Cyril er dan toch mee voor om me te vertellen dat jullie practisch verloofd bent. Beweerde Cyril, dat ik met Brett vexioofd was? Daar kwam het op neer. Hij zei, dat alles nog stil werd gehouden. Ik be greep niet waarom. Als je verloofd bent, of je gaat verloven, dan zijn dat feiten, die toch niet verborgen behoeven te blij ven. Ik kon de geheimzinnigheid van Cyril niet verklaren. Daarom nam ik me voor er met jou zelf over te beginnen, op tact volle wijze natuurlijk. Lieve Bunny, ik aanbid u, als u tactvol probeert te zijn! Je wilt zeggen, dat ik dat nooit erg ben? Wel, misschien is dat wel zo. En je zult zeggen, dat je heel goed je eigen zaken kunt behartigen, zonder dat ik me ermee bemoei. Dat denken vrouwen altijd, totdat ze op de klippen zitten. Luister eens goed naar mij. Als er bij jou een man in 't spel is, dan zou ik die graag ontmoeten. Als 't een vent is, dan zal hii ook graag met mij kennis maken. Ik ben wel niet langer je voogd, maar je vader was de beste col lega en vriend, die ik ooit heb gehad, en als je intussen nog niet te weten gekomen bent, dat ik meer van jou houd dan de meeste mannen van hun eigen dochters, dan ben je niet zo intelligent als ik altijd gedacht heb. Nu, hoe zit het ermee? Ze keek hem met een blik vol liefde aan. Bunny, u bent een grote engel, en ik houd veel van u. Allemaal mooie woorden, maar daar kom ik niet verder mee, bromde hij. Hoe zit het ermee, vroeg ik je. Ze nam een van zijn handen in de hare. Het zit zo, zei ze. Er i iemand. Ik houd heel erg veel van hem En hij van mij. Ik kan u er verder werke lijk niets over vertellen. Ik beleef, ik, de mooiste tijd van mijn leven en s wil niet, dat iets wordt bedorven. Ik *"u dit rustig allemaal beleven. Ik enige tijd hebben, voordat ik het de men sen vertel, begrijpt u, heus niet zo la& maar een klein beetje tijd. En u zult w eerste zijn, aan wie ik het vertel, dat te- loof ik u. En ik kan u nog iets ana® beloven ook, namelijk dat u er heel erl mee ingenomen zult zijn. Heus? Ja, Bunny! O, daar is mijn station." hier neem ik de ondex-grondse. Wel.goed dan. Hij stapte met haar uit de taxi, haatte enig geld te voorschijn en gaf de chauj- feur een overdadige fooi. Daarna keem hij zich weer tot Katherine. je toch een vreselijke haast. Ik moet me nog verkleden en aan naar mijn werk terug. Ik begrijp niet, waarom je een baan hebt genomen. Luister eens, wie woon op het ogenblik in Cedar House. Momenteel niemand. Ik had het beschikking van tante Agnes gesteld, om' dat die niets had tot Maart, als die hu®' ders uit haar huis gaan, maar haar dóen- ter werd plotseling ziek en nu is ze heen, naar Ierland. -. Dus er is niemand? Waarom la daar niet een poosje heen? Neem iem" uit je vriendenkring mee. Maak dat a oude huis weer eens gelucht wordt blaas het nieuw leven in. (Wordt

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6