KLAPROZENDAG VELSEN19 NOVEMBER A.S. r Visserij-vork De man Dinsdag 15 November 1949 4 Velsen-Noord Harmonie „De Eendracht" concerteert in lage stemming De harmoniekapel „De Eendracht", wel ke in Januari 1950 haar gouden bestaans- feest zal herdenken en thans voorberei dingen treft, dit jubileumjaar op waardige wijze te vieren met de organisatie van een federatief muziekconcours, zal zich eerst nog eens laten horen in een concert, :lat Zaterdag 19 November in gebouw „Concordia" wordt gehouden. Dit concert, waarin enkele bekende, naar moeilijke werken zijn opgenomen, jelooft wei iets bijzonders te worden. „De Eendracht" is namelijk afgestapt van de ïoge stemming en zal nu voor de eerste naai de instrumenten in lage stemming toen horen. Dit was reeds enige tijd in de pen, maar mede door aanschaffing van verschillende nieuwe instrumenten kon het plan eerst voor het concert van Zater dagavond ten uitvoer worden gebracht. Uiteraard moest daaraan ook een ernstige studie voorafgaan. Bovendien heeft de heer L. H. F. Leistikow het zijn corps met het viertal uit te voeren werken niet makkelijk gemaakt. Het programma bestaat namelijk uit L'Entrée des Gladiateurs van Julius Fucik, arrangement G. Wittman; Ouverture Ro- samunde van Fr. Schubert, arrangement L. Richoux; Au Camp des Tziganes van F. Blumentritt en Ouverture Tancrède van G. Rossini, arrangement A. C. van Leeuwen. Na de pauze zal optreden de Bever- vvijkse Amusements- en Revue-Vereniging BARV met een gevarieerd programma. Er zal, met Roemers Band, bal na zijn onder leiding van de heer A. Dors. Zalennood wreekt zich Het ontstellend gebrek aan vergader ruimte in Velsen-Noord, dat zich door het uitdijend verenigingsleven na de bevrij ding steeds meer doet gelden (vrijwel alle Noord-Velser neutrale verenigingen zijn thans aangewezen op zalen in Beverwijk) heeft zich ook Maandagavond weer gewro ken. De buurtvereniging „Schulpen" welke voor haar belangrijke ledenvergadering (waarin een bestuursverkiezing voor de te stichten speeltuinvereniging „Schulpen" aan de orde was gesteld) de wijk had ge nomen naar hotel Ter Burg te Beverwijk, moest ervaren, dat slechts zeer weinig leden aanwezig waren. De vergadering werd daarom na rijp beraad uitgesteld. Stroombeperking tijdens „piek-uren" De besturen van de Velsense midden standsorganisaties vestigen er de aandacht op dat iedere winkelier en détailhandelaar verplicht is, zich te houden aan de voor schriften betreffende de stroombeperking tijdens de zogenaamde piekuren. Van Maandag tot en met Vrijdag mag van 7 tot 9 en van 4 tot 6 uur niet meer dan de helft van het aantal étalage-lam pen welke verleden jaar waren aange bracht, branden. Op de Zaterdagen geldt deze bepaling alleen tussen 7 en 9 uur 's morgens. De „bijzondere verklaring" welke door de P.E.N. is uitgereikt, moet in de étalage worden aangebracht. Het niet nakomen van deze bepalingen zal afsluiting van de stroomtoevoer ten gevolge hebben. Een commissie, samen gesteld uit de besturen van de diverse middenstandsorganisaties hebben zich met de controle van een en ander belast. Toneelavond voor „Wijkeroog" Voor Zaterdag 19 November a.s. nodigt het bestuur van de buurtvereniging „Wij- keroog" de leden uit voor een toneelavond te verzorgen door eigen leden, in het Ken- nemer Theater te Beverwijk. Opgevoerd zal worden de vrolijke ge schiedenis in drie bedrijven van Wim Dumont: „Het begon in een gracht". Voor invaliden en ouden van dagen onder de leden zorgt het bestuur voor gratis vervoer naar de uitvoering. Aan het spel zullen niet minder dan dertien personen meedoen, te weten zes dames en zeven heren. Een bal onder lei ding van de heer D. Heemskerk besluit deze eerste uitvoering in het nieuwe sei zoen. Schouw over sloten Het college van dagelijks bestuur van het Waterschap „De Meerweiden" ten Noorden van het Noordzeekanaal zal op 6 December schouw houden over de zui verheid van de sloten. Zo nodig zal herschouw op 20 December worden gehouden. Aanvoer van cellulose Maandagmorgen is voor Van Gelder Zo nen aangekomen het Zweedse s.s. „Rota", dat van de Zweedse haven Sandarne een lading van 1200 ton cellulose aanvoerde, bestemd voor zusterfabrieken. Tafeltennisvereniging boekt fraaie successen ,V.G.Z.' De Tafeltennisvereniging „VGZ", welke enige weken geleden voor de talrijke lief hebbers van deze sport een uitstekende demonstratie organiseerde met de spelers Cor du Buy en W. van Zoelen, respectievelijk nationaal kampioen en speler in het nationale team, heeft daarvan blijkbaar veel geleerd, want in de reeds gespeelde wedstrijden heb ben hel damesteam en de twee herenploegen zeer goede resultaten bereikt. Het eerst herenteam, ingedeeld in klasse 3 B, speelt tegen Te Zaanen 5, GTTC 4, ATT 2. Win- fried 5, Heemstede 3, Prowano 3 en HOTAC 3. Te Zaanen wei-d in de eerste wedstrijd met 91 verslagen, maar in de volgende ont moeting tegen GTTC met een gelijk opgaan de strijd viel de beslissing in de laatste partij, het dubbelspel, met 64 ten gunste van de bezoekers uit. ATT moest echter met een 7—3 nederlaag genoegen nemen en ook Winfried 5 ging vorige week met een 82 nederlaag naar huis. Het tweede VGZ heren-team deed het nog beter in klasse 4 A. waarin verder uitkomen UTAC I. Heemstede 4, TOG 7. ATT 5. HBC en Rapidity 5. VGZ 2 bleef nog ongeslagen en speelde de trste ontmoeting te Uitgeest tegen UTAC, dat met 82 onderging. Heemstede thuis was minder gemakkelijk. Een 55 gelijk spel was het gevolg, maar op TOG 7 werd weer een vlotte overwinning behaald (821. Ren goed begin overigens voor VGB 2. dat dit jaar voor het eerst in competitieverband uitkoml. Het eerste VGZ-damesteam, dat in klasse 4 A speelt met HBC T, Togido 2 en 3, Prowa no I. Winfried 2 en Heemstede 3, vond in de eerste wedstrijd tegen HBC sterke tegen standsters. waarvan met 28 werd verloren. VGZ herstelde zich uitstekend tegen Togido 2 met een 8—2 zege en de jongere Togido 3 zusjes kwamen er in Haarlem met een 46 nederlaag af. Hedenavond wordt de competitie voort gezet met de wedstrijden: Heren: Heemstede 3VGZ I; Rapidity 5 VGZ 2. Dames: VGZ 1—Prowano 1 (in gebouw Concordia"). Weesp heeft goede kansen op afdelings-damtitel De Noordhollandse damcompetitie nadert haar einde. De leider Weesp gaat deze week naar Zaandam en met nog een uitwedstrijd tegen de Haarlemse Damclub en thuis tegen IJmuiden en Wormerveer komt het ons voor dat de jeugdige ploeg uit Weesp het afde lingskampioenschap niet zal ontgaan. Bever- wijk moet naar Jozef Blankenaar en zal wel verliezen. IJmuiden moet naar C.DA. Het zal wel op een gelijk spel uitlopen. Oosterkwartier gaat naar Oostzaan en moet winnen om de gevaarlijke zóne te ontlopen. Gezellig SamenzijnHaarlemse Damclub is een strijd met open kansen. Een klein berichtje in de Courant Herinnert ons aan de bevrijding van ons Vaderland Maar tevens aan de verzorging van 40.000 Geallieerde graven Van hen, die voor ons hun leven gaven. Voelt U liefde voor dit werk? zegt het voort En bel op. Comité Velsen 8951 Santpoort. De stand der afdeling luidt: 1. Weesp 7 13 82—58 2. Gezellig Samenzijn 7 12 9545 3. Jozef Blankenaar 6 10 81—39 4. Haarlemse Damclub. 7 3 76—64 5. Zaandam 7 7 67—73 6. Wormerveer 5 5 44—56 7. Oostzaan 6 5 61—59 8. D. S. T. O. 6 5 65—75 9. C. D. A 6 •1 52—68 10. IJmuiden 7 4 56—84 LI. Oosterkwartier 6 2 51—69 12. Beverwijk 5 30—70 In deze stand zijn niet opgenomen de afgebro ken wedstrijden. IJmuiden A.N.B. vierde dertigjarig bestaan Het zal 1 Januari 1950 dertig jaar ge leden zijn dat uit een fusie tussen de Cen trale Bond van Bouwvakarbeiders en de Algemene Nederlandse Timmerlieden Bond, de Algemene Nederlandse Bouwvakarbei ders Bond ontstond. De IJmuïdense leden van deze organisatie hebben Maandag avond in het Patronaatsgebouw dit feit op feestelijke wijze herdacht. De afdelings voorzitter, de heer E. Luikman, sprak een kort openingswoord waarna de Bonds- secretaris, de heer J. Brandsma, het een ei: ander vertelde over het werk van de jubi- lerende bond in de afgelopen dertig jaar. De in 1865 te Amsterdam opgerichte bond van timmerlieden en de in 1868 ontstane vereniging van schildersgezellen kunnen, zo zei de heer Brandsma, als voorloper van de ANB beschouwd worden. Spreker zette uiteen hoe de ANB die op het ogenblik 43.000 leden telt, in niet geringe mate heeft bijgedragen tot het verkrijgen van gunstige arbeidsvoorwaarden voor de bouwvak arbeiders, waarna hij aan de hand van enige cijfers de groei van het ledental na ging. De heren W. Pauw, J. van der Kolk, G. Roodzand en K. Kistenmaker, die voordat de ANB bestond, reeds lid waren van een der organisaties waaruit de ANB geboien is, werden hierna door de heer Brandsma met enige hartelijke woorden gehuldigd, waarna hij hun namens het hoofdbestuur een in zilver geslagen insigne opspelde, ais dank voor het pionierswerk dat zij voor de bond hadden verricht. In vlot tempo presenteerden Nellv Brink, Sine Mosten, Jan Kleyn, Ab Hofstee en Gerard In 't Veld hierna een gezellig caba- retprogramma. De IJmuidense leden van de ANB kunnen op een geslaagde feest avond terug zien. Geen heer in 't verkeer Een zestienjarige jongen reed met het voorwiel van zijn fiets tegen het achterwiel van een voor hem rijdend elfjarig meisje. Een valpartij volgde, waarbij de fiets van het meisje werd beschadigd. De „heer" zal de schade moeten betalen. Agenda voor Velsen DINSDAG 15 NOVEMBER Thalia, 8 uur: „Een onvergeLelijke melodie". Rex, 3 uur: „Song of Scheherazade". WOENSDAG 16 NOVEMBER Bioscopen: als Dinsdag. Gebouw voor Christelijke Belangen, 8 uur: C. J. M. V. „Wij zoeken". Raadhuis, 23 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs". „Zevenhonderd honden" Óveral in Utrecht zag men in de afgelopen weken deze aankondi ging van de internatio nale hondententoonstel ling, die dit weekeinde in het Jaarbeursgebouw zou worden gehouden Nu is die tentoonstel ling geweest en het grote gebouw aan het Vree burg heeft weergalmd van het lawaai dat 700 honden en nog veel meer mensen kunnen maken. Het is daar inmiddels weer stil geworden en het enige, wat we u er nog vanwillen laten zien, is deBemer Sennenhond Barry von Mélchsee, die vorig jaar door Zwitser se kynologen aan Prinses Marijke geschonken is en die in Utrecht een welverdiende kampioen- schapsprijs behaalde. „iJssel" liep vast en kwam weer los Maandagochtend vroeg, toen de Wes terstorm haar grootste felheid liad verloren, heeft het Nederlandse vracht scheepje „IJssel", toebehorende aan de KNSM en in charter voor de maat schappij „Houtvaart" onderweg van Hamburg naar Amsterdam, benoorden de Noorderpier van IJmuiden ongeveer een half uur „omhoog" gezeten. De kleine boot, die 1837 bruto registertou meet en dit jaar van stapel liep, schijnt teveel op het tij genavigeerd te hebben, waardoor zij afdreef en op de banken achter do pier terecht kwam. Om dertien minuter, over twee werd aan de wal tenminste het bericht ontvangen, dat de „IJssel" vastge lopen was. Na een half uur proberen is de „IJssel" te kwart voor drie op eigen kracht losge komen; de schade beperkte zich tot een verspeeld anker. De „Neeltje Jacoba" is voor alle zeker heid naar de „IJssel" gevaren maar weer binnen gekomen toen de vrachtvaarder geen risico bleek te lopen. Strawberries in de volgende bekerronde Bij de meeste wedstrijden trad de regen als spelbreker op en het uitgebreide hockeyprogramma werd daardoor tot en kele wedstrijden ingekrompen. Strawberries H was tegen MRHC III voortdurend in de meerderheid, doch wist dit overwicht slechts in één doelpunt, uit een strafbully gemaakt, uit te drukken. Door deze overwinning plaatsten zij zich voor de volgende ronde om de Amsterdam - beker. Strawberries III deed het beter en zond MRHC IV met een 4-2 nederlaag naar Rotterdam terug. Mej. N. Zwart verrichtte de hattrick door drie doelpunten voor haar rekening te hemen. Ook dit elftal bekert dus verder. Strawberries V behaalde een verdiende 1-0 zege op Eechtrop. De heren verschenen ondanks de aanhoudende regen in het veld en deden dat. niet tevergeefs. V.V.V. I kon de Strawberries-overwin- ning geen ogenblik in gevaar brengen, mede omdat het samenspel tussen de linies bij de Velsenaren goed klopte. H. Kooy- man toonde weer zijn schotvaardigheid en nam beide doelpunten voor zijn rekening. Aan beide kanten werd met tien man ge speeld. De reserves wisten het in Den Haag niet tot een overwinning te brengen en wer den door een 2-0 nederlaag voor de Tres- lingbeker uitgeschakeld. Strawberries III waagde zich ook op het veld, doch moest na twintig minuten spe len, bij een 1-0 voorsprong, de wedstrijd staken, wegens een blessure van de Rot terdamse doelman. De andere ontmoetingen vonden geen doorgang. MARKTBERICHTEN 14 November 1949 Besommingen IJM 71 Bloemendaal 13.500; IJM 6 Norma 12.200: IJM 129 Shamrock 6700. KW 70 3020; K W7 10.610; KW 122 6520; SCH 140 6890: KW 123 15.370; IJM 204 3090; KW 64 2730; KW 84 3970; KW 17 2960: KW 51 3420; KW 166 2580: KW 59 2240; KW 169 3090; KW 162 4030; KW 89 2770; KW 108 2690; KW 169 4630; KW 125 3920; IJM 53 1628; IJM 277 1230: IJM 276 1570; KW 210 1200: BU 33 4570; KW 53 1879. Twee trawlers met f22.600 besomming gedeeltelijke lading. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 14 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Appingedam van Go thenburg. IJsel van Hamburg. Rota van Söderham. Oddevold van Uleaborg. Suomen Nijto van Mantiluolo. Bortwick van Grimsby. Patria van Hull. Akershus van Christian- sand. Grebbestroom van Londen. Osbur van Ilelsingfors. Iris van Lissabon. Bullfinch van Londen. Tyno van Dublin. Castor van Aal- borg. Nestor van Hamburg. Matrix van Goole. Persian Coast van Newcastle. Koe Victory van Baltimore (diepgang 101 d.m.). Vertrokken zijn: Strabo naar Kopenhagen. Irwell naar Goole. Goldfinch naar Londen. Patria naar Helsingborg. Hoogland n. Blyth. Leersum naar Galvestone. Surte n. Londen. Expres naai Parijs. Schelt naar Rotterdam. Wota naar Oslofjord. Watson Ferris naar Rotterdam. Pollura naar Antwerpen. Eem- land naar Hamburg. Aldebaran naar Ham burg. Fortuna naar Rotterdam Birmingham naar Blyth. Santpoort Op de fiets gestorven Op de Rijksweg te Santpoort tornde een wielrijdster tegen de storm op. Een achter haar rijdende man zag dat zij plotseling op de berm inreed en van haar fiets viel. Toen hij bij haar kwam, gaf zij geen teken van leven meer. Een ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. Men vermoedt dat het meisje door te grote inspanning een hart verlamming heeft gekregen. Het stoffelijk overschot werd naar het Antonius Ziekenhuis overgebracht. „De Diagonaal" verslaat H.D.C. met 15—5 Het nog ongeslagen HDC IV (Haarlem) kwam op bezoek bij de dammers van „De Diagonaal". De Haarlemmers moesten hun meerderen erkennen in de Santpoortenaren en leden een 155 nederlaag. De Diagonalen hebben tot nog toe al him wedstrijden ge wonnen met een bordgemiddelde van 62 voor en 18 tegen. De gedetailleerde uitslagen tegen HDC IV luidden: De Diagonaal I HDC IV. A. de Vries—N. Warners20 J. HagenW. Jonkhof20 H. de GrootG. Steenkist02 D. TuijlC. J. Moes2—0 J. v. RijswijkA. Dolle2—0 P. Bakker—J. L. Versteeg20 G. v. d. SteenH. Lindeman11 S. VlasveldM. P. Lodewijk0—2 D. Smit—F. Akersloot2—0 J. v. Wolf er enC. Hamoen 20 Totaal uitslag155 Schaken Het tweede tiental van de schaakafdeling kreeg Kijk Uit III op bezoek. Santpoort moest tegen IJmuiden echter een 73 nederlaag boeken. Gebrek aan wedstrijdroutine bij de Santpoortenaren speelde hierbij een belang rijke rol. Op 29 November speelt Diagonaal 1 tegen Weenink 2 uit Beverwijk en het tweede tien tal komt uit tegen Santpoort 3. De uitslagen tegen Kijk Uit 3 waren: L. VerschoorF. Huisman10 R. H. A. v. d. Stok—J. Korff0—1 A. EikelenboomC. Gravemaker.01 A. van KanA. van der Ras10 J. van LenteR. Rill 01 H. Eling—W. Wollhuizen1—0 A. Koster—H. Spuls Jr0—1 F. BeukmanP. Brouwer01 J. de Kort—J. Strijker01 H. Oudman—F. Hamers0—1 Totaal uitslag.37 Driehuis Hond torpedeerde wielrijdster Een 51-jarige wielrijdster die op de Drie- huizerkerkweg reed, werd plotseling van haar fiets geworpen door een hond die uit de tuin van een perceel langs de weg kwam rennen. De dame werd met een zware her senschudding naar haar woning gebracht. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 14 op 15 November Uit halve vleet: 144 met 25 k.; KW 86 met 30 k.; KW 41 met 34 k.: KW 38 met 30 k.; KW 138 met 2 k.; KW 49 met 10 k.; KW 5 met 4 k.; KW 39 met 34 k.; IJM 268 met 17 k.: KW 29 met. 25 k.; IJM 283 met 20 k.: KW 20 met 30 k.: KW 42 met 65 k.: KW 147 met 5 k.: KW 85 met 30 k.; KW 73 met 25 lc.; KW 227 met 1 k.; KW 3 met 17 k.; KW 159 met 5 k.; KW 6 met 30 k.; KW 129 met 20 k.; KW 9 mte 5 k; KW 124 met 17 k.; KW 54 met 50 k.; KW 19.met 2 k.; KW 47 met 90 lc.: KW 16 m§t 5 lc.; KW 110 met 30 k.; KW 161 met 5 k.; KW 34 met 30 lc.; KW 168 met 20 k.; KW 127 met 70 lc.; KW 151 met 40 lc.; KW 130 met 50 k.; KW 68 met 17 k.; IJM 74 met 25 lc.; KW 175 met 40 lc. nog tien netten halen. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 25 kantjes Scheveningen: 24 kantjes Katwijk: 20 kantjes BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen 14 November: IJM 73 De Hoop, rederij De Hoop. met vis, vertrokken 1 November. Vertrokken 14 November: IJM 21 Jccoba, IJM 34 Allan Water en SCH 91 Abraham. ADVERTENTIE Vleugje tocht - keu of vocht en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Maar als ge niet dadelijk Uw maatregelen neemt, voelt ge U met Rheumatische pijnen allengs tot lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een on genietbaar humeur. Kruschen Salts stimu leert op weldadige wijze de natuurlijke wer king Uwer bloedzuiverende organen en naar mate die weer naar behoren hun functies verrichten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven; durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen probe ren? Ge zult verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het wonder, dat over U kwam en waardoor ge Uzelf weer leert kennen als een ander - herboren - mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Voor de Donderdagmarkt in Gdvi thuiskomende de Poolse trawler .,PoW Is Schipper Zwaan uit IJmuiden heeft danks het slechte weer fortuinlijk gev"* De vangst is 1250 kisten makreel, 750 l?' ten haring en 50 kisten diversen. Woe dag hoopt de „Polesie" in Gdynia aant komen. Voor de DcJiderdagmarkt in Stelt hoopt de „Syrieusz" te lossen. Schim»» d. Mey heeft 1600 kisten makreel, 200 F ten haring en 15 kantjes steurhai'in* huif" gemaakt. De gespecificeerde vangsten van n „Flamingo" (IJm. 25) en „Assan ReS (IJm. 42), wellce voor de WoensdagmarVf lossen, luiden als volgt: „Flamingo"- aw kisten schelvis, 130 kisten radio, 50 kH 1 haring, 60 kisten makreel, 40 kisten var^ (rog, poon en vleethaai) en 220 stuks stii» kabeljauw;.„Assan Reis": 100 kisten «chili vis, 100 kisten radio, 400 kisten koofe," 750 kisten grote makreel, 150 kisten hariv en 200 stuks stijve kabeljauw. Verder l»t nog de „Dirkje" (RO 53) 450 manden veri vis. De Engelse walharing was Woensds? stevig „aan de prijs". De gemiddelde fej- lag om de 13,50. Ook voor de makril bestond belangstelling. Voor de u:i- grote makreel werd zelfs 27,— betaald Ook tweede soort (beneden de 35 cent], meter) bracht om en nabij de ƒ12,—J Alleen wat'slechte kwaliteit haring én ma.' lcreel verdween naar de vismeélfabriek® Er werd wat meer schelvis aangevoerd, De prijs per 50 kilo lag voor grote rond 40- per kist. Van kabeljauw is de aanvoer uiterst zuinig. Daarvoor worden hoge prij. zen betaald. Over het algemeen waren dé prijzen van de afgeslagen vis Maandag goed. Voor de Donderdagmarkt wordt ver wacht de „VIOS 1". Schipper G. Plug heeft makreel, haring en schelvis en koolvis Daar de „VIOS" nog vist, is de totïë vangst nog onbekend. De Poolse trawlers Podlasie en Orios zijn op weg naar de visserij. De Pool* trawler Wega vist. evenals de Kastoria. De Wega heeft met de laatste reis 41099.— besomd. Schipper v. d. Steen had een mooie vangst haring en makreel. De heer K. Zwitser ingeleid in Oldemark De heer K. Zwitser, wijzer en voorheen hulpprediker te Velsen van de Ned. Hervormde Gemeente, Zondagmorgen in zijn nieuwe standplaats Oldemark (Overijsel) door ds. Johs, Bronsgeest, voorheen predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Velsen, thans te Haarlem, tot zijn werk ingeleid. Ds. Bronsgeest sprak naar aanleiding van Genesis 8 22, waarin het pleidooi van Abraham voor het met verdelging bedreig, de Sodom en Gomorra wordt behandeld. Spreker vergeleek hierin Abraham net Christus als pleitbezorger voor de l wereld, wat ook de taak is van de predi ker voor zijn gemeente. Vervolgens leidde spreker de nieuwe dienaar Gods in. Hij merkte op, dat tl ook de mogelij kheid bestaat om degenen, die niet in het ambt staan maar in de be diening eveneens kerkelijk in te leiden. Na beantwoording van de drie formulier-ra gen zong de gemeente de heer Zwitser toe Ps. 121 4: „De Heer zal u steeds g slaan". Ds. Bronsgeest schetste vervolgens het belang van deze bijzondere gebeurt voor Oldemark en wees erop dat de n we dienaar, uit Velsen afkomstig, thans hulpprediker werd en dat de nieuwe pre dikant, ds. H. Lieve, welke op 17 Decem ber a.s. zijn intrede zal doen, vroeger ook hulpprediker te Velsen was. Ds. Bronsgeest wees nog op het wapen van Velsen, uit beeldend het Lam Gods met de kruisvaan, dat de zonde der wereld wegneemt. De spreker hoopte, dat de gemeente van Oldemark de heer Zwitser vriendelijk te gemoet zou treden en hem in zijn werk steunen. 's Middags hield de heer Zwitser zijn intrede met een tekst gebaseerd op Heb;. 10 35-37. Hij vergeleek het werk var Gods Koninkrijk met de strijd voor Chris tus, waarin capitulatie niet mogelijk is. Spreker zag het leven als een opeenvol ging van examenvragen, zoals ziekte, moeilijkheden, bezettingstijd. Allen lopen die 'uit op de belofte van Christus, Zijn rijk te stichten. De heer Zwitser vroeg derhalve de strijd standvastig' voort te zei ten, waarbij hij hoopte te helpen, te steu nen en te bemoedigen. Na zijn prediking dankte de nieuwe dienaar zijn inleider, ds. Bronsgeest,, en kerkeraad en kerkvoogdij voor het ver trouwen. Ook de kerkeraad en kerkvoog dij van Velsen werden, voor het vele goe de, hier ondervonden, in de dank betrok ken, evenals de consulent ds. Raveslool van Steenwijkerwold en de hulpprediker, de heer Gaastra. Tenslotte verwelkomde ds. de nieuwe hulpprediker en mevrouw Zwitser. FEUILLETON diezijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 16) Juffrouw Perkins zorgt geregeld voor het luchten, lieve Bunny. Ze woont er vlak in de buurt, boven de kruidenier. Ze is de tante van diens vrouw, en was vroe ger keukenmeid bij Oma Eversley. Ze is een soort antiquiteit, maar ze kookt nog steeds fantastisch. Waarom ga je er dan niet heen en laat je haar voor je zorgen? Over een poosje misschien. Ik moet er nu werkelijk vandoor. Schrijf me maar per adres m'n bank, dan worden de brie ven wel aan me opgezonden. Het aller beste! Ik vond het heerlijk u weer gezien te hebben. HOOFDSTUK X. ICatherine ging haar flat binnen. Ze had tot drie uur 's middags vrij gevraagd. Juffrouw Cole zou haar wel afkeurend aankijken, als ze ie laat kwam, maar ze kon onmogelijk naar Tattlecombe in deze kleren teruggaan. Ze trok snel haar oude tweed mantelpak weer aan en verwijderde ieder spoor van poeder en lippenstift. Ze beet zich even op haar lippen, om de na tuurlijke kleur wat te verhogen, en nadat ze op de klok had gekeken, liep ze de zitkamer binnen. De telefoon stond op haar schrijftafel. Geheel klaar om weg te gaan, draaide ze nog even een nummer en wachtte op antwoord. Ze hoorde een vrouwenstem zeggen: Met Eversley. Kan ik even met juffrouw Jones spreken? Even later hoorde ze juffrouw Jones zeggen: U spreekt met de secretaresse van meneer Eversley. O, juffrouw Jones, met Katherine Eversley. Almiraal Holden heeft me daar net verteld, dat meneer Davies plotseling gestorven is. Ik vind het erg naar. Hij vertelde het mij, nadat we mijn neven al goedendag hadden gezegd, en ik had dus geen gelegenheid hen er verder naar te vragen. Wanneer is hij gestorven? Wel, laat me eens kijkendat is ongeveer zes weken geleden. Juist. Ik zag hem de laatste keer, dat ik op kantoor kwam, nog. Hij zag er toen best uit. Wat heeft hem gescheeld? Hij schijnt op straat neergeslagen te zijn, hij keek waarschijnlijk niet uit waar hij liep. Hij werd naar een zieken huis vervoerd, maar is niet meer bij ken nis gekomen. Wat vreselijk, zei Katherine, ik wist er niets van. De hoorn in haar hand voelde ijskoud en loodzwaar aan. Weet u nog, op welke dag het gebeurde? Juffrouw Jones' stem klonk scherp, toen ze antwoordde: Dat kan ik me zo, zon der meer, niet herinneren, dat moet ik even nakijken. Ik zou het zeer op prijs stellen, als u het voor me na wilt gaan. Er moet toch een aantekening van gemaakt zijn, niet waar? Ik zou het erg graag precies weten. Als even wachten wilt Terwijl ze stond te wachten, scheen de hoorn in haar hand steeds zwaarder en kouder te worden. Ze hoorde juffrouw Jones weglopen en weer terugkomen. Ze hoorde haar stem, die hard en zakelijk was en een spoor van accent had, het welk door de telefoon meer uitkwam dan wanneer je gewoon met haar sprak. Het moet de zevende December zijn geweest. Dat is de dag, dat meneer Davies voor het laatst op kantoor kwam. Dank u zeer, juffrouw Jones, zei Katherine en legde de telefoon neer. Een uur later zei ze tot William Smith, terwijl ze opkeek van het schilderwerk, waarmee ze bezig was: Herinner je je, op welke dag je bij de firma Eversley bent geweest en dat onderhoud met juffrouw Jones had? William fronste. Het was vlak voor dat meneer Tattlecombe dat ongeluk kreeg. Wel, wanneer was dat? Op zeven December. Ze legde haar verfkwast neer, omdat haar hand trilde. Je zei, vlak voor, bedoel je daarmee, de dag voordat meneer Tattlecombe neer viel? Ja, inderdaad. Weet je dat heel zeker? Ja, waarom, komt het er veel op aan? Ik weet het niet. Ze nam de verf kwast weer op. Ik wilde het alleen maar weten. William was volkomen in zijn werk verdiept. Hij had slechts met een half oor geluisterd naar Katherine's vragen en deze automatisch beantwoord. Hij had op dat moment sléchts aandacht voor zijn eerste uitgewerkte, model van de zwarte raaf, waaraan hij de laatste hand aan 't leggen was. Zou hij het beest een groen vlekje op de kop geven? Of niet? Alleen maar om iets van glans aan te brengen? Hij vroeg Katherine wat ze ervan vond en ze overlegden met grote ernst. Tattlecombe's zaak sloot om half zes en William bracht Katherine thuis. Juf frouw Cole zette haar hoed op, trok haar mantel aan en wandelde kordaat de andere richting uit. Ze sloeg echter de eerste bocht naar rechts om, en daarna weer de eerste bocht naar rechts, waar door ze in het smalle straatje vlak achter de zaak terecht kwam. William zag haar niet, toen hij met zijn auto'tje achteruit uit de schuur, waar hij het ding stalde, kwam rijden. Juffrouw Cole liep zeer snel, holde zelfs even en kwam nog net op tijd op de hoek van de straat aan om William te zien stoppen, het portier openmaken, en juffrouw Eversley te zien instappen, waarna het tweetal wegreed. En dat was niet de éérste keer, me neer Tattlecombe, zei juffrouw Cole met een stem, die van verontwaardiging trilde, toen ze de oude heer hiervan verslag uit bracht. Mevrouw Salt had haar niet binnen willen laten, maar ze had zich niet af laten schepen. Een vrouw, die werkelijk alles op alles zet om ergens binnen te komen, wordt niet teruggestuurd. Het hangt er alleen maar vanaf, in hoeverre ze bereid is haar fijngevoeligheid te laten varen en met een zekere dikhuidigheid door te zetten. Juffrouw Cole wandelde Abby Salt eenvoudig voorbij, toen deze I haar de deur opendeed, en verkondigde, I dat ze meneer Tattlecombe dringend moest spreken. Toen zijn zuster haar mededeel de, dat hij rust moest hebben en niet met zaken lastig gevallen mocht worden, trok ze haar neus op en zei, dat hij he.t nooit zou tolereren, dat zijn zaak een slechte naam kreeg en dat ze hem absoluut moest zien. Abby gaf zich nog niet gewonnen, maar aangezien' ze niet wist waar het over ging en bang was, dat Abel er heel boos over zou zijn, als ze hem belemmerde belangrijke zakelijke aangelegenheden af te handelen, liet ze tenslotte toch juffrouw Cole bij meneer Tattlecombe binnen, waarna ze hen beiden alleen liet. Ze kwam even in de verleiding de deur met een bons dicht te slaan, maar ze beheerste zich en liep kalm de gang door naar de salon, waar ze ijverig psalmen op het har- monium begon te spelen. De twijfel, die ze even bij het dichtdoen van de deur van meneer Tattlecombe's vertrek had gevoeld, 1 was er misschien de oorzaak van, dat ze deze deur niet helemaal goed dicht had gedaan. Het slot had namelijk niet gepakt, 1 en de deur bleef op een kier staan. Juffrouw Cole was in een rechte stoel naast meneer Tattlecombe's bed gaan zit- ten en stortte haar hart uit. Ze had een beige hoedje op en een dikke zwarte j jas aan. Haar vale huid glansde in het kunstlïéht. Ze waste haar gezicht 's mor- I gens en 's avonds met groene zeep en vond poeder immoreel. Haar handen, in zwart wollen handschoenen, hield ze in haar schoot gevouwen. Haar stem trilde van verontwaardiging. Ze zitten de hele 1 dag samen, aan dezelfde tafel, en hun I hoofden raken elkaar bijna. I Abel Tattlecombe leunde achterover in zijn kussens en zei: Wel, juffrouw 0 het schilderwerk moet, hoe dan ook, ge daan worden. Dat is waar, meneer Tattlecorafc dat ontken ik geenszins. Maar alsi vertel, dat de afspraak was, dat juffrou Eversley mij in de winkel zou helpw» dan vertel ik u precies de waarheid. Oer voor werd ze aangenomen. En wat gebe er? De tweede morgen, dat ze er is, neen meneer Smith haar mee naar de we» plaats en geeft hfiar schilderwerk, wat hij nooit aan iemand wilde overiai Dat wéét ik, want ik heb hem aangeboden te helpen, en toen zei WK" O nee, dank u, ik kan het heel goed al» af. Ze snoof verontwaardigd en herhaal dit antwoord van William met grote vx' achting in haar stem. Hij kon het 3" - af! En hoé! Ze snoof opnieuw. Sal^ met haar kan hij 't af, werkend aan - zelfde tafel en, voorzover ik het heb s nen bekijken, gebruikmakend van dezen verfpot. En aan de andere kant van atelier zit de jonge jongen, die zulke et- gen aan moet zien....! -Juffrouw Cole behoorde tot hezeu*f kerk als meneer Tattlecombe. Hij haar met een vriendelijk gezicht aan-"! William Smith is ongetrouwd, merkte op. En juffrouw Eversley is een meisje. Ik heb met William get over het onderwerp huwelijk. IVüss'in is hij juffrouw Eversley in het licht dat gesprek gaan bekijken en dan ik er geen kwaad in zien. Juffrouw Cole schudde haar hooxd- (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6