IJmuider Courant Haarlems Dagblad Europa Dr. Adenauer deelt de Bondsdag resultaten Parijse conferentie mede Voorste! tot wapentelling aan de UNO-assemblée voorgelegd 54e Jaargang No. 19400 Woensdag 16 November 1949 L,. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), I I T 1 1 T 1 ff NJ y TSf* I 1 T Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. .erras\veg 47, Santp. - Haarlem; Gr. Houtstr. 93, E IJ III II f I J W™"" I >1111 IJ lil Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- Jelefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. dfc >5*^1» db YSatfe Jb A JL dagen' Abonnementen per week S3 cent, per idvtarieven op aanvrage bij de Administratie. kwBrtaal 14,25. Franco per post 14,75. - Giro- A Editie voor Velsen, IJmuiden. Santpoort en Omstreken van rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn •OprcrtjtE "torlrmsrijc (Courant (Xnrm (6?£) DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom CANADESE MENING: Het woord is aan. HET OUDE MUIDERSLOT ervoer Maan dag weer eens een merkwaardige dag zijn rijke historie, want de Nederlandse a'aad van de Europese Beweging vergader- jn zijn ridderzaal. De groenwitte vlag L Europa wapperde op zijn tinnen en de tjnge reeks auto's, die door Muiden's smalle «{raatjes en over zijn kleine ophaalbruggen •as getrokken had een aantal bekende 'eden van ons parlement en verscheidene mannen met klinkende namen in ons be- iriifsleven naar het kasteel gebracht. De Haad bleef tot laat in de avond bijeen na Jele uren beraadslagen. Europa's streven .a3r eenheid werd bij kaarslicht gediend bepleit; een eenvoudige maaltijd onder brak de besprekingen. Bekende parlements- j^jen waren er: vier hunner, die tevens leden zijn van de eerste Raad van Europa, je Assemblee die te Straatsburg bijeen komen is en geenszins van plan, na een rerrassend goed begin, haar grote taak te ten mislukken, hielden redevoeringen *aarin zij hun indrukken weergaven. Na tuurlijk bleef de tegenslag, die op Straats- bur" gevolgd is, daarbij niet buiten be bouwing. Het comité van twaalf ministers k Buitenlandse Zaken, waaraan de As- k^lée volgens zijn tot dusver sterk besre'nsde statuut zijn adviezen en aan bevelingen kenbaar moest maken, heeft Êch immers veroorloofd, die voor het me rendeel naast zich neer te leggen. De commentaar, op deze loop van zaken ia het Muiderslot gegeven, behelsde wel scherpe critiek, maar geenszins ontmoedi ging- Hetgeen hier verleden week geschre den'is: dat deze tegenstand de Europese beweging geenszins zou kunnen remmen m3ar haar veeleer zou versterken, kwam rok in de sfeer van de Nederlandse Raad io» uiting. Uit de redevoeringen der vier aanwezige Nederlandse leden van de As semblée trad bezorgdheid omtrent het feit, jat bepaalde internationale vraagstukken reeds door ministers buiten de parlementen run behandeld worden, naar voren. De heren Korthals en Bruins Slot gaven daar een uiting aan, die vooral in de rede van de laatstgenoemde op gezonde drang naar daden duidde. Hij bepleitte de wenselijk heid, dat zaken die nu nog bij internationale tractaten geregeld worden, naar de Assem blee van Straatsburg zouden verwezen worden eer zij in de nationale parlementen komen. Hij achtte de ontwerp-conventie voor de Rechten van de Mens, ondanks de grote zaken die zij behelst, door haar ge ringe uitvoerings-mogelijkheden van min der direct belang dan concrete arbeid in ken, die thans buiten de parlementaire sfeer geraakt zijn. De heer Serrarens, tot voorzitter van de Nederlandse Raad ge kozen als opvolger van de heer P. A. Ker- sfens, die de Belgische minister Paul van Zeeland heeft vervangen als voorzitter van de Europese Liga, liet het niet aan critiek op het comité van ministers ontbreken en toonde vertrouwen in de verdere ontwik keling van zaken, waarbij hij snel handelen zonder overhaasting voorstond. Misschien geeft dit het best de noodzaak san, waarvoor West-Europa is geplaatst. Tijdens de discussie liet een der sprekers, die de bedoeling des voorzitters niet geheel begrepen had, een korte en min of meer alarmerende waarschuwing horen over de absolute noodzaak van snel handelen. Het was een der industriëlen die deze waar schuwing uitsprak; zij miste door het ogen blik en door de vorm, waarin zij geuit werd, enigszins haar uitwerking. Niettemin geloof ik dat er alle reden is om dit gevaar in de toestand als zeer werkelijk te blijven zien: dat men in Europa te lang zal blijven rede kavelen eer het Straatsburgse begin tot een werkelijkheid wordt. Spoed zonder haast is een schoon en aanbevelenswaardig beleid. Maar als men aan de beleidsmethoden bij verschillende volken in West-Europa denkt zijn wij Nederlanders niet bepaald degenen, die onszelf met bijzondere nadruk tegen overhaasting moeten waarschuwen. Wij lopen daar zelfs minder kans voor dan an deren. De Nederlander neigt tot dat soort van uitermate degelijke voorbereiding, dat inde oubolligheid van de vaderlandse term -zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet" tot uiting komt. Deze Europese onderne ming moet door velen gezamenlijk tot wel slagen gebracht worden; in die grote kring zijn onze mensen bekwame leden, maar ?5en snelle improvisators als spoed in cri- jieke omstandigheden vereist wordt. Zoals iedere landaard heeft ook de onze „de ge- oreken van zijn deugden". Drang naar snel bandelen zal in de Europese wording niet temin moeten gelden. Opnieuw bleek in deze vergadering van de Nederlandse Raad, dat actie om de openbare mening te beïnvloeden belemmerd "Ordt door gebrek aan eigenlijk be reiden geldmiddelen. Ronduit gezegd: maakt een beschamende indruk in een mng, die door zijn samenstelling zozeer o-ijk geeft van de erkenning van ons levensbelang bij dit streven. Is het waar velen maar aannemen dat men wel ^en zal en er daarom maar geen hand uitsteken? Dat getuigt dan van een (olkomen verkeerd inzicht. Het gevolg is zet de Nederlandse beweging financieel ook niets aan de internationale actie heeft ^nnen bijdragen, sinds zij indertijd het |se Congres van Europa heeft gefinan cierd Het is wel hoogst noodzakelijk dat gebrek aan begrip voor de zeer krach je "tie, die ook onzerzijds gevoerd zal ^oeten worden om kans op succes te heb- *n. verandering komt. R. P. Brits regeringsvoorstel 'ut uitstel staalnationalisatie •t?? *?ritse regering heeft Dinsdag een ,utie voorgesteld, volgens welke het in ®sing treden van de wet tot nationa- van de Britse staalindustrie tot •0oer 1950 zal worden uitgesteld dat z®.°§en tot na de algemene verkiezin- vach Februari of Maart worden ver- h^V:eS0lutie is c?e vrucht van een door ram genomen besluit om tot een te k°men met het in meerder- Al °nservatieve Hogerhuis. wiV - conservatieven in de komende wezingen de overhand behalen, zullen bankt iVet op de staalindustrie niet van °!Sht laten worden. ®ri.?n verwac;ht, dat het Hogerhuis de re- Dn«iiitSte:o'utie zal goedkeuren en zijn op- rj»- eg®n de staalwet staken. De rege- "ïannn ..et ontwerp tot wet verheffen, ütvr,01e-r Z1i dat wil, doch zij zal met de tot !?S Van de v/et moeten wachten Onderhandelingen met de Hoge Commissarissen, onder andere over grotere oceaanschepen en ver traging der ontmanteling na de verkiezingen. BONN, 15 November (Reuter). De West-Duitse kanselier Konrad Audenauer heeft Dinsdag in het West-Duitse parle ment verklaard, dat de Westelijke mogend heden hebben goedgevonden, dat de ont manteling van Duitse industrieën wordt vertraagd. Hij deelde mede dat de drie Hoge Com missarissen in Bonn gemachtigd waren de volgende kwesties met de West-Duitse autoriteiten te bespreken: de mogelijkheid dat Duitsland grotere en snellere oceaan schepen mag bouwen; de toestemming aan Duitsland om toe te treden tot bepaalde internationale organisaties; de beste manier om de schadelijke gevolgen te ontgaan van de formele staat van oorlog tussen Duits land en het Westen ;het recht van Duits land om consulaire en handelsmissies in het buitenland te vestigen. De vertraging van de ontmanteling zou gelden voor de staalindustrie en de synthe tische industrie, hangende het eindresultaat van de huidige onderhandelingen, aldus dr. Adenauer. De kanselier heeft deze mededelingen Dinsdagochtend ontvangen op een bijeen komst met de drie Hoge Commissarissen, die drie uur heeft geduurd. De herziening van de ontmantelingslijst geldt niet voor ondernemingen, die als be stemd voor de oorlogsproductie te boek staan. Reeds uitgevoerde demontages zullen gehandhaafd blijven. De geallieerde Hoge Commissarissen heb ben Adenauer meegedeeld, dat de vorde ringen bij de onderhandelingen uiteraard zullen afhangen van de houding van Duits land ten aanzien van samenwerking met de geallieerde veiligheidsraad, de aanvaarding van het Ruhrstatuut en het volledige lid maatschap van Duitsland van het Ruhr- orgaan en tenslotte van de dekartellisering. Dr. Kurt Schumacher, leider van de sociaal-democratische oppositie, critiseerde de plannen voor deelneming van buiten lands kapitaal en de samenwerking met buitenlandse industrieën. Hij zei dat de be langen van de vrijheid op het spel stonden en niet die van de Europese zware industrie. Hij klaagde er over, dat de kanselier met de geallieerden had onderhandeld zonder alle leden van het kabinet er in te kennen. Adenauer had volgens hem voortijdige con cessies gedaan. Schumacher was het verder niet eens met de geallieerde politiek van „koppelverkoop" zoals ontmanteling met ondertekening van het Ruhrstatuut. Zijn partij was tegen in vestering van buitenlands kapitaal in steen kool en staal. De conferentie van de drie Hoge Com missarissen met dr. Adenauer wordt offi cieel „harmonieus" genoemd. Een tweede conferentie ter voortzetting van de bespre king over de te Parijs genomen besluiten zal Donderdagmiddag worden gehouden. In de wandelgangen van de Bondsdag was men na de réde van de kanselier van gevoelen, dat de huidige onderhandelingen zonder te veel moeilijkheden tot overeen stemming zullen leiden en dat de Westelijke mogendheden West-Duitsland eindelijk een uitweg uit zijn geïsoleerde positie hebben verschaft. Dean Acheson zal vermoedelijk heden op een persconferentie te Washington bijzon derheden meedelen over vèr-strekkende garanties, die door de West-Duitse regering zijn toegezegd. In officiële kringen te Washington is men van gevoelen, dat op de conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken te Parijs meer is bereikt dan algemeen verwacht werd. Velen zien hierin het begin van een nieuw tijdperk in de be trekkingen tussen Duitsland en de rest van Italiaans oorlogsmisdadiger vrijgelaten Arturo Bigoni, voormalig prefect van Genua, die door een Italiaans gerechtshof wegens het doen terechtstellen van parti- sanen en collaboratie met de nazi's ter dood veroordeeld was, is heden te Rome .door het hof van beroep op grond van de nieuwe amnestiewet vrijgelaten. West-Europa (in het bijzonder Frankrijk) en ook tussen Duitsland en de Verenigde Staten. Hoewel geen onmiddellijke beëindiging van de formele staat van oorlog tussen Duitsland en het Westen voorspeld wordt, verwacht men wel, dat Duitsland in de naaste toekomst rechtstreeks te Washington zal worden vertegenwoordigd. Duitse representatie te Washington Functionarissen van het Marshall-plan hgbben te Washington verklaard, dat een Duitse delegatie te Washington rechtstreeks verantwoordelijk tegenover de West-Duitse regering zal zijn, wanneer de desbetreffen de overeenkomst, waarover thans tussen de Hoge Commissarissen en de Duitse regering wordt onderhandeld, getekend is. Dit wordt de komende weken verwacht. De functio narissen verklaarden verder te verwachten, dat er in een niet te verre toekomst Duitse consulaire vertegenwoordigers te Washing ton zullen komen. Zij wilden zich niet uit laten over de kwestie van de diplomatieke vertegenwoordiging. Amerikaans schip op de Yangtse beschoten De eigenaars van het 6.214 ton metende schip „Flying Cloud" van de Amerikaanse Isbrandtsen Steamship Company hebben Dinsdag de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, medege deeld dat Chinese nationalisten het schip Maandagavond beschoten hebben toen het de Yangtse uitvoer. De kapitein van de „Flying Cloud" seinde, dat er gaten in de wand van het schip geslagen waren, waarvan een van 30 cm. Persoonlijke on gelukken hadden zich niet voorgedaan. Soerakarta overgedragen SOERAKARTA, 15 November (Aneta). Bij de ontruiming van Soerakarta door de Nederlandse troepen hield de Neder landse kolonel Ohl een toespraak, waarin hij onder meer verklaarde „het volste ver trouwen te hebben in hen, die het gebied overnemen". Hij bracht speciaal dank aan de republikeinse overste Slamat Riadi van de TNI, die hij had leren kennen als „een eerlijk en edel persoon". Riadi wees er in zijn antwoord op dat thans voor goed een einde was gekomen aan de geschillen tussen Nederlanders en Indonesiërs. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij en de Zuidhollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreukelin gen, heeft de regering in de Ridderzaal te Den Haag een receptie aangeboden. De bekende redder Moes Toxopeus ontvangt uit handen van Prinses Wilhelmina i medaille van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Indonesië op de conferentie der F.A.O. te Washington Op 1 December a.s. zal minister Mans- holt als hoofd van de Nederlandse dele gatie naar de algemene conferentie van de voedsel- en landbouworganisatie der UNO te Washington vertrekken. „De Russen vrezen een nieuwe Duitse aggressie" De Canadese veldmaarschalk Wa- vell heeft Dinsdag te Ottawa in tegen woordigheid van ae minister van Oorlog Brooke Claxton aan een lunch verklaard dat Duitsland de voornaamste oorzaak is van de huidige halsstarrige houding van Rusland en dat hij Duitsland op het ogen blik een grotere bedreiging acht dan Rus land, omdat de Duitsers in het geheel niet zijn veranderd en daarom een groter pro bleem voor de wereld zijn dan de Russen. Hij zei sterk de indruk te hebben dat de Russen volharden in hun tegenwoordige koppige houding omdat zij bang zijn voor een komende Duitse aggressie. Hij ver klaarde verder dat naar zijn mening Rus land geen oorlog wenst en al het mogelijke zal doen om oorlog te vermijden. „Ik ken de Russen tot op zekere hoogte, want ik heb twee jaren lang nauw contact met hen gehad", zei hij. „Ik moet werkelijk zeggen dat de Russen hun best doen zich veiligheid te verschaffen door middel van een muur die zij tegen aggressie oprichten. In de afgelopen oorlog hebben de Russen meer verliezen aan mensenlevens geleden dan welk ander land dan ook". Wavell zei dat Stalin en de leden van zijn regering realisten zijn die niet de illusie hebben dat zij andere landen beter kunnen regeren dan die thans worden geregeerd. Hij gaf toe dat de Russische machthebbers ongetwijfeld graag zouden zien dat geheel Europa communistisch ge regeerd zou worden maar hij achtte de Russen niet aggressief op de wijze van Hitier Duitsland. (United Press). Moordaanslag op Nederlandse kolonel op Java BATAVIA, 16 November (AFP). Der- tien niet-geïdentificeerde personen hebben Maandagavond een moordaanslag gepleegd op een Nederlandse brigade-commandant, toen hij zich met zijn gezin in zijn huis te Djangli, bij Semarang bevond, zo meldt het Franse persbureau AFP. Zijn 16-jarige zoon werd door een kogel in het hoofd gedood, zijn vrouw en dochter werden gewond. Vrachtauto in ravijn: acht doden, 72 gewonden BATAVIA, 16 November, (Aneta). Zondagmiddag is een vi'achtauto met voet ballers en supporters in de omgeving van Semarang in een ravijn gestort doordat de rem weigerde. Alle 78 inzittenden werden gewond, van wie circa 50 ex'nstig. In het Naar bekend, is van Nederlandse zijde ziekenhuis in Kendal zijn inmiddels zes Harry Ruby: In de tegenwoordige politiek han gen teveel mensen öf uiterst-rechts öf uiterst-links aan. Dit land (de Verenigde Staten) heeft behoefte aan meer uitgesproken voorstan ders van het uiterste midden. het lidmaatschap van de FAO voor Indo nesië aangevraagd, in overleg met de dele gaties van de republiek en de BFO, die hiermede gaax-ne instemden. De aanvrage is door de directeur-generaal van de FAO op de agenda geplaatst van de algemene vergadering. Het laat zich dus aanzien, dat Indonesië met een eigen delegatie aan de conferentie zal deelnemen. patiënten overleden en in het ziekenhuis in Semarang twee. De chauffeur en de naast hem zittende knecht konden tijdig uit de auto springen toen zij merkten dat de remmen weigerden. Zij liepen slechts schaafwonden op. Zij bevinden zich thans in arrest op de politiepost te Kendal. De auto kwam van Kaliwoengoe en reed naar Bodja. Joegoslavische uitval aan Russisch adres: „Monsterachtige schijnheiligheid" LAKE SUCCESS, 15 November (United Press). In een gemeenschappelijk voor stel hebben Noorwegen en Frankrijk de UNO in overweging gegeven haar goedkeu ring te hechten aan een plan tot telling der gewapende strijdkrachten in de gehele wereld. Een dergelijke telling zou be schouwd moeten worden als een eerste stap naar vermindering der bewapeningen en gewapende machten met een derde. Het voorstel erkent, dat een ontwapenings plan niet kan worden verwezenlijkt zolang er geen eenstemmigheid tussen de grote vijf onderling bestaat, doch geeft in over weging aan de Veiligheidsraad de opdracht te geven in deze richting voort te gaan „ten einde zoveel mogelijk vorderingen te maken". Het voorstel werd bij de speciale com missievan de Assemblée ingediend door de Franse vertegenwoordiger Pierre Montel. In de grote politieke commissie van de Assemblée verwierp Dinsdag ook Canada de Russische resolutie voor een vredespact der vijf mogendheden. „Wij hebben heus niet meer handtekeningen nodig", zeide Paul Martin, de Canadese minister van Ge- Een kwekerij in Lisse heeft een nieuwe bo llen-telmachine in gebruik genomen. Dit toestel telt feilloos 30.000 bollen per uur. Een arbeidskracht aan de sorteerband deed hier een hele dag over. De uitvinder van deze machine, de heer F. J. Cremer uit Groningen, demonstreert op deze foto hoe snel het gaat. zondhexd, „wat wij nodig hebben zijn rege lingen". Martin toonde zich in het geheel niet ingenomen met de Russische resolutie, waarin de Assemblée wordt verzocht „de oorlogsvoorbereidingen te veroordelen, die speciaal in de Verenigde Staten en in En geland worden getroffen". „Het ware pro bleem is niet de voorbereidingen voor een nieuwe oorlog, maar de vrees en de onvei ligheid die als ijs op de harten van de men sen overal ter wereld liggen", verklaarde de Canadese minister. Tevoren had de Joegoslavische minister zoxxder portefeuille Milovan Djilas ver klaard, dat Wysjinsky de vrede beschouwt als een vraagstuk dat uitsluitend aan de grote mogendheden toebehoort. „Wij dienen ons te herinneren, dat de bedreiging van de kleine staten doorgaans de inleiding vormt van algemene conflicten. De vrede is on deelbaar, een vrede voor allen anders kan erx zal er nooit vrede zijn." Djilas be toogde, dat de Russische regering een aggressieve oorlog tegen Joegoslavië op touw heeft gezet, terwijl tegelijkertijd in de gehele wereld vredescongressen worden ge organiseerd. „Het is algemeen bekend dat de initiatiefnemers van de vredescongres- sen en die van de aggressieve campagne de zelfde zijn. Er is iets monsterachtigs in die schijnheiligheid", aldus de Joegoslavische afgevaardigde, die hieraan toevoegde dat propaganda, die er op gericht is van een land een vazalstaat te maken, oorlogsophit sing is „ongeacht de ideologische redenen waarmede zij omkleed is." Internationaal terrorist gevangen De politie te Milaan heeft bekend ge maakt dat zij een 46-jarige Armeen, be kend als „de professor" en 24 leden van zijn terroristenbende heeft gearresteerd. De politie verklaarde, dat de bende streefde naar gewelddadige omverwerping van regeringen, met Israel in wapens en springstoffen handelde en spionnage be dreef inNederland, Italië, België, Lu xemburg, Zwitserland en Spanje. In de flat van „de professor" vond de politie een grote hoeveelheid wapens en springstoffen, die volgens de arrestant over was van een verscheping naar Israel, doch volgens de politie voor gebruik in Italië bedoeld was. De bende zou vier leden in het Italiaanse legér hebben gehad, die daar spionneerden en met andere bendeleden muiterij in het leger voorbereidden. Volgens de politie had de bende politiek contact met de neo-fascistische Italiaanse beweging en een niet-genoemde uiterst linkse partij. De Italiaanse communistische partij verklaarde, dat zij „de professor" als spion bij de politie heeft aangegeven na hem uit de partij te hebben gestoten. Internationale parlementaire samenwerking Min. Stikker: „Problemen nog onvoldoende bestudeerd" „De gedachte van internationale parle mentaire samen' ing werpt nog vele pro blemen op, welke onvoldoende zijn be studeerd. Met name is het clevraag, welke nieuwe organen op de duur binnen het kader van de Raad van Europa in het loven moeten worden gex*ocpen. Het is thans nog niet mogelijk zich hiervan een du'delijk beeld te vormen", zo deelt minister Slikker in zijn memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede. De strekking van de besluiten van het coiniló van ministers is in het algemeen geweest voor de uitvoering daarvan naar vermogen gebruik te maken van reeds be staande internationale organisaties. Slechts op deze wijze kan worden bereikt aklus cle minister, dat de Europese samenwer king overzichtelijk blijft en dat de noori- zaxelijke coördinatie van werkzaamheden wordt gehandhaafd. Bij de uitwerking van de aanbevelingen is voorts in een aantal gevallen een taak opgedragen au. de secretaris-generaal, bijvoorbeeld inzake de sociale cn culturele resoluties. In een ander geval werd besloten de Straatsburgse vroistellen verder te doen. uitwerken door deskundigen der regeringen. Poolse communistische partij moet worden gereorganiseerd WARSCHAU, 13 November (Reuter). - Waarnemers te Warschau geloven, dat een Zondag gehouden redevoering van de Pool se president Boleslaw Bierut de voorberei- ding heeft ingeluid van verraad-processen, die waarschijnlijk aan het eind van dit jaar zullen worden gehouden. In een rede van drie uur voor het centraal comité van de verenigde arbeiderspartij sprak de presi dent over „misleiden en verraders", die hij beschuldigde van het veroorzaken van broedermoord en strijd in de Poolse (com munistische) arbeiderspartij. De president zeide, dat voormalige leiders van de partij in hun „poltieke verblindheid" en wan trouwen jegens de Sovjet-Unie, saboteurs en spionnen de kans gegeven hadden in hoge staatsposities door te dringen. In de categorie der „misleiden" plaatste hij drie leiders, wier verlaging van positie Maan dagavond werd bekend gemaakt; Marian Spychalski, invloedrijk lid van het polit bureau en minister van Wederopbouw, Wladyslaw Gomulka, voormalige vice-pre mier en Zenon Kliszko, voormalig vice- minister van Justitie. Onder de „verraders" rangschikte de president de voormalige minister van voedselvoorziening Wloclzi- mierz Luchowicz en zijn medewerker Jaroszewicz, de voormalige onderminister Jozef Dubiel, die x-eeds is gearresteerd en vele ongenoemde anderen, onder wie hoge functionarissen van het ministerie van De fensie. Bierut drong aan op een grondige reorganisatie der partij. Zijn rede bevat een aanwijzing, dat Luchowicz, Jaroszewicz en Dubiel mogelijk de slachtoffers zullen zijn van een eventueel px*oces als dat tegen Rajk in Hongarije. Deens minister van Arbeid treedt af Marius Sorensen, de Deense minister van Arbeid, heeft de wens te kennen gegeven af te treden. Premier Hedtoff verklaarde tegepover de pexs. dat Sorensen reeds eerder had willen aftreden, doch op zijn verzoek was aange bleven tot de politieke situatie gunstiger zou zijn. Hedtoff heeft Kjnr-rboel, de mi nister voor de Woningbouw, verzocht de portefeuille van Arbeid over te nemen. Westelijken erkennen Donaucommissie niet Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de regeringen van de Sovjet- Unie, Joegoslavië, Bulgarije, Hongarije, Tsjechoslowakije en de Oekraïne doen weten, dat zij de door deze landen inge stelde Donaucommissie ter controle van de scheepvaart op deze rivier niet erkennen, aldus heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heden bekend gemaakt. De commissie is tot stand gekomen krachtens de conventie, die 18 Augustus 1948 ondanks de bezwaren van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten te Bel grado is getekend. In een nota, die aan de diplomatieke ver tegenwoord igex-s van de betrokken Oost- Europese landen te Londen, Parijs en Washington is overhandigd, wordt ver klaard, dat de conventie tracht Engeland, Frankrijk, Italië, België en Gx-iekenland te beroven van de verdragrechten, die deze landen bij de internationale D.onau-over- eijkomst van 1921 hebben verworven. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk mist en hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 17 November: Zon op 8.02 uur, onder 16.47 uur Maan op 3.54 uur, onder 15.21 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 16 November: Hoog water: 12.15 en 00.00 uur. Laag water: 7.38 en 19.59 uur. Donderdag 17 November: Hoog water: 0.43 en 13.08 uur. Laag water: 8.45 en 21.02 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1