Umuider Courant Russische regering snijdt haar volk al van de sympathie der wereld" Haarlems Dagblad Nationalisatie der Engelse staalindustrie uitgesteld tot na de verkiezingen Tsjechische herstelbetalingscommissie verzoekt om asyl in de Engelse zone |0e Jaargang No. 19401 gureaux: Kenriemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, I Teief, Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), jerrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. I-Ioutstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. j Adv.tarieven °P aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Debat" in de politieke UNO-commissie Wysjinski verdedigt Rusland s isolerïngs-politiek UKE SUCCESS, 16 November (Reuter). „In de politieke commissie der UNO heb- Britse minister van Staat Hector VlacNeil en de Russische minister van Bui- bnlandse-Zaken, Andrei Wysjinski elkan- f felle woorden toegesproken naar aan ging van -^"ssiscke voorstel om En gland en Amerika in een resolutie te be- --huldigen van oorlogsophitsing, gerst voerde McNeil het woord. „Ga naar tfusland terug om 'het politbureau uit te Len, waarom zelfs in de ergste dagen an het Hitlerisme de openbare mening in te wereld nimmer zo eensgezind tegen Duitsland was als nu tegen Rusland", zeide lij tot Wysjinski. „De Russische regering ai zij alleen snijdt haar volk af van de «mpathie van de wereld." De Britse minister ontkende, dat En ge lald en Amerika rondom Rusland een uit breid net van bases hebben opgebouwd •ju (]at land in te sluiten. Ter karakterise- ,jnü van het Russische „vredeslied" vertel- de Engelse minister van Staat een Rus sische fabel: Er was eens een slang die prachtig kon in, maar het hinderde haar dat de vo- #e!s zo op een afstand bleven. „Houden jullie niet van mijn stem?" vroeg de slang dsarom. ja", zei een spreeuw, „je zingt even giöoi als een nachtegaal, maar wij werden tóng toen wij je giftanden zagen. Je zang j{gd ons genoegen, maar zing alsjeblieft gn eindje verder van ons vandaan." McNeil besloot: „Wij hebben geen trek ia de Russische vrede, die vernietigend is ui niet scheppend." Russische repliek Op de hem eigen heftige wijze diende Wysjinski van repliek. Hij herhaalde de beschuldiging, dat de „oorlogspropaganda" ran Engeland en Amerika was uitgegroeid lót voorbereidingen voor een nieuwe oor log, „Amerika zet de vestiging van mili- taire bases in het buitenland voort. Als van atoombommen gebruik wordt gemaakt, ko men de 90 of meer Amerikaanse superfor- ten in Engeland in vuurkracht overeen met iJ.OOO gewone bommenwerpers. West- Duitsland wordt tot een springplank ge- voor een aanval op Rusland. Tegen me zijn de „Noordpooloperaties" gericht? aldus de Russische minister. Hij vervolgde: „Vele sprekers in het debat hebben uiting gegeven aan hun vrees voor Rusland. Als rader deze vrees ineenkrimpt, als u wer kelijk zo zenuwachtig bent, raad ik u aan medisch advies te vragen. Welke feiten zijn ar om die vrees te rechtvaardigen? Een leger dat de oceaan kan oversteken om Amerika aan te vallen bestaat er niet." Zich tot de Amerikaanse afgevaardigden wendend, zei Wysjinski: „Rusland verkeert Lu dezelfde positie als Amerika, misschien nog wel in een betere. De Sovjet-Unie is Geallieerde overeenkomst over Duitse scheepsbouw Ook grote, snelle schepen toegestaan Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Amerikaans-Engels commissie van deskundigen voor de Duitse scheepsbouw, die deze week te Lon ten vergadert, heeft besloten, dat West- Duitsland onmiddellijk zal kunnen begin nen met het bouwen van koopvaardijsche penvoor de grote vaart. Een woordvoerder van het Engelse mini sterie van Buitenlandse Zaken deelde mede, de commissie volledige overeenstem ming heeft bereikt. De aanbevelingen der commissie zullen voor de geallieerde Hoge Commissarissen dienen als richtlijn bij hun besprekingen over deze kwestie met de West-Duitse regering. Zoals bekend is, waren de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Enge land en Frankrijk in April j.l. te Washing ton overeen gekomen, dat West-Duitsland niet eerder met het bouwen van vracht schepen voor de grote vaart zal kunnen be- "innen dan wanneer het een voldoende aan- al kustvaartuigen zal bezitten. Uit dezelfde bron wordt nog vernomen, at de Amerikaanse vertegenwoordigers in be oommissie van deskundigen hun eis heb ben laten varen, dat aan West-Duitsland moet worden toegestaan vijftig snelle vrachtschepen en schepen van buitenge woon type, die niet vallen binnen de door brie bezettende mogendheden vastgestelde beperkingen te bouwen. Volgens deze be- ferkingen mag de snelheid der door West- Buiisland te bouwen schepen niet meer ban twaalf knopen per uur bedragen en mogen zij niet meer dan 7200 ton meten. Men meent te weten, dat er in totaal'on geveer twaalf schepen van buitengewoon W door West-Duitsland zullen mogen worden gebouwd. De commissie heeft ech- 'fr geen definitief aantal vastgesteld, doch w« een maximum voor de totale tonnen- msat der. te bouwen schepen, die niet bin- Mil de vastgestelde beperkingen vallen. Britse arbeiders stellen looneisen liters van 37 vakverbonden van scheeps- 'f vnachinebouwers, die meer dan een ®de van de 800.000 leden van het Britse - vakverbond, T.U.V., vertegen woordigen, hebben heden besloten aan te f!n|en °P een loonsverhoging van een «sterling per week. -besluit is genomen tegen het advies de vakverbondsleiders om het rege- ^gsverzoek tot grote matigheid bij het q van looneisen op te volgen. din5 lc, ps" en machinebouwarbeiders kinn van menmg, dat hun looneisen dlttM1 Worden ingewilligd zonder dat J" e,en verhoging van de prijzen hun- !en! -ücten behoeft te leiden. Zij ach- g5no?VVinstmarge op hun Producten groot progressief en vergevorderd op wetenschap pelijk terrein." „De heer McNeil", zo ging spreker voort, „sprak over alles in de wereld, behalve over onze vredesvoorstellen. Laat hij zijn ogen openen en kijken naar wat er in de wereld gebeurt. In alle landen ter wereld zijn millioenen mensen op mars. Het zijn onze vrienden, vrienden van de vrede en van de democratie in de mooiste zin van het woord." Over het storen van buitenlandse radio uitzendingen zei Wysjinski: „Als wij al die minderwaardige onzin in Rusland toelieten, zou ons volk gin zulk een verontwaardiging ontsteken, dat de gevolgen niet plezierig zouden zijn voor de heer McNeil en al de genen, die er naar smachten dat deze uit zendingen ongehinderd kunnen geschieden.' Over het verzoek van McNeil om in Rus land de gordijnen op te trekken en de deu ren open te zetten, zei Wysjinski: „De deuren en ramen van de Sovjet-Unie staan altijd open voor frisse lucht. Maar wat voor lucht komt er uit het Westen in onze rich ting? Het Westen wil onder het mom van journalisten geheime agenten in Rusland vestigen. Daarvoor openen wij onze deuren en ramen niet." Het „debat" werd tot morgen verdaagd. Massaslachting van Daroel Islam in Cheribonse Naar de Javabode mededeelt heeft in Cheribon in de nacht van Zondag op Maandag een bende van de 'Daroel Islam een massaslachting aangericht in een kampong', waarvan de bewoners hulp ge vraagd hadden aan de T.N.I. en het K.N.I.L. Men heeft reeds 200 doden en gewonden geteld, voornamelijk onder de weerbare mannen van de kampong. Tegen de bende is een actie ingezet. Daroel Islam doodde ondernemingsemployé BATAVIA, 16 November (Aneta) Een grote bende van de Daroel Islam heeft Maandag in de tuinen van de suikerfa briek Bajdjaratma bij Brebes (in het ge bied van Semarang) een aanval gedaan op twee employés, die vergezeld waren van de ondernemingswacht. Hierbij kwam één employé om het leven, de andere werd ernstig gewond. Op last van de administra teur van de onderneming zijn alle werk zaamheden in de tuinen voorlopig 'ge staakt. Vliegtuigongelukken in India, Amerika en Engeland Ten minste acht doden Twee gevechtsvliegtuigen van de Indiase luchtmacht, die een vlucht uitvoerden boven West-Bengalen, kwamen Woensdag morgen met elkaar in botsing en stortten neer in de overbevolkte benedenstad van Calcutta. Het ene vliegtuig viel op een hospitaal. Achttien leden van de verplegersstaf wer den ernstig gewond. De piloot werd gedood. Het andere toestel boorde zich in een ge bouw van een verdieping. Het huis werd vernield en vijf personen werden gedood. De oorzaak van de ramp was een gier, die tegen een van- de vliegtuigen botste. Een Amerikaans marinevliegtuig is Woensdag in zee gestort bij het vissers dorpje Flat Rock (New Foundland). De piloot werd door vissers gered. Het veron gelukte vliegtuig dat op een oefenvlucht was had geen andere personen aan boord. Twee vliegers werden Woensdag gedood toen een Firefly van de Britse marine op een oefenvlucht neerstortte nabij Urque- hart, zo deelde het ministerie voor Lucht vaart mede. Na de ramp Legervliegtuigen mogen voortaan geen gebruik meer maken van „National Air- port", het vliegveld van Washington, waar op 1 November 55 personen het slachtoffer zijn geworden van een botsing tussen een P-38 en een DC-4 van de Eastern Airlines, zo heeft de Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart beslist. De raad deelde mede dat onder legervliegtuigen mede dienen te worden verstaan alle vliegtuigen van mili tair type die door burgers worden gebruikt. Het verbad was noodzakelijk geworden om dat het vliegveld overbelast geworden is. (United Press). Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en ■aprtttjtc ttaartemmtje iourant CXmra Donderdag 17 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom „Firefly" in zee gestort; luitenant-vlieger omgekomen Landing op het dek van de „Karei Doorman" mislukte Aan de ingang van de Moray Firth, on geveer 45 mij'1 ten Noord-Westen van In- verness (Schotland) is Woensdagochtend om ongeveer halftien de Firefly K 35 na een mislukte deklanding op het vliegkampschip „Karei Doorman", in zee gestort. De enige inzittende, de luitenant: ter zee-vlieger der derde klasse M. J. van Wijck, slaagde er niet in uit het toestel, dat onmiddellijk in de diepte verdween, te komen en is ver dronken. Naar het A.N.P. verneemt is het ongeluk waarschijnlijk te wijten aan een fout van de bestuurder. Deze heeft terstond na de verkeerde landing op eigen initiatief gas bijgegeven om over het vangnet heen te komen. De snelheid van het toestel was echter te gering, zodat dit naar stuurboord afgleed en in zee stortte. De Firefly K35 behoorde tot het Squa dron no. 2, waarmee de „Kaï'el Doorman" thans vliegoefeningen houdt bij de Schotse kust. De 24-jarige marinevlieger M. J. van Wijck was ongehuwd en afkomstig uit Ter- neuzen. Hij trad in Maart 1945 als matroos- oorlogsvrijwilliger toe tot de Marinelucht vaartdienst. Op 1 October 1946 werd hij leerling-onderofficier-vlieger en enkele maanden later aspirantofficier-vlieger. Zijn benoeming tot adelborst-vlieger der eerste klasse volgde op 1 December 1947. Een jaar later werd hij bevorderd tot luitenant ter zee-vliegér derde klasse. Cycloon in India eiste 800 doden Acht honderd personen zijn om het le ven gekomen door een cycloon, die vier districten aan de Oostkust van India, ten Noorden van Madras, op 27 October heeft geteisterd, aldus de laatste officieuze ra mingen te Bombay: Diphterie.patiëntje gestorven! Santpoorise kleuterschool gesloten De Christelijke bewaarschool, die in de Santpoortse Hervormde Kapel aan de Pas- torieweg zetelt, is gesloten omdat er twee gevallen van diphterie geconstateerd zijn. Eén van de kinderen is vanmorgen over leden. Naar wij van de zijde van de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst in Velsen ver nemen, zijn de kinderen naar huis gestuurd nadat zij door een gemeente-arts zijn „af gestreken". Dr. L. S. Limborg-Meyer deelde ons ver der mede dat de huisvesting van het kleu teronderwijs in de gemeente Velsen veel te wensen over laat: geen enkele school is on dergebracht in een daarvoor bestemd ge bouw. De G.G.D. dient het college van B. en W. van advies bij elke aanvraag voor de oprichting van een kleuterschool, zij. het vaak met. bloedend hart. Juist in de Sant poortse Kapel zijn de toestanden zeer on bevredigend: dé kinderen zittèn veel te dicht op elkaar en men zou kunnén spre ken van een besmettingshaard, wanneer daar eenmaal ziekte uitbreekt. Het is op vallend dat in de oorlog, toen honderden diphterie-gevallen geconstateerd werden, zelden of nooit twee gevallen in één klas voorkwamen. Amerika vraagt Franse inspan ning ten bate van de luchtmacht De Verenigde Staten hebben Frankrijk gevraagd tien vliegtuigformaties te vor men en extra luchtbases te installeren, als voorwaarde^ voor militaire hulp, aldus heeft André Maroselli, de nieuwe Franse minister van Luchtvaart in een heden in de „Figaro" gepubliceerd interview ver klaard. „De Amerikanen zijn realisten", zo ver klaarde Maroselli, „zij weigeren kostbaar materiaal uit handen té geven zonder be paalde garanties". Een persfunctionaris van het ministerie van Luchtvaart deelde mee, dat een Fran se vliegtuigformatie gemiddeld 50 vlieg tuigen omvat, waarvan ongeveer 30 in actieve dienst en 20 in reserve. Jeugdige revolverbandieten in Leeds LEEDS, Engeland, 16 November (United Press). Twee jeugdige revolverbandie ten van nog geen twintig jaar hebben van daag op klaarlichte dag een overval ge pleegd op een juwelierswinkel en de eige naar van die zaak levensgevaarlijk gewond. Na de overval schoten zij in het wilde weg op voorbijgangers en ontsnapten in een zijstraat, De juwelier werd onmiddellijk na aankomst in het ziekenhuis geopereerd. Zijn toestand was ernstig. Hij had eerst een en ander voor een kwajongensstreek ge houden en geprobeerd de jeugdige bandie ten met een grapje de deur van zijn winkel uit tè krijgen. De bloedige ernst van de zaak besefte hij. pas toen hij door enkele kogels getroffen werd. Raad van het Atlantisch pact De raad van het Atlantisch pact zal, naar Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Woensdag heeft bekend gemaakt, Vrijdag te Washington bijeenkomen om rapporten te bestuderen over een voorgestelde militaire px-oductie- en voorzieningsraad en een commissie van defensie, financiën en economie. Waar schijnlijk zullen de verdragspartners door hun diplomaten in Washington vertegen woordigd worden. Het woord is aan William Binger: Het verschil tussen een man en een vrouw is dat een man geneigd is twee dollars te betalen voor een ding van één dollar dat hij nodig heeft en een vrouw één dol lar voor een ding van twee dol lars dat zij niet nodig heeft. Het laatste woord is aan de kiezers in Februari of Maart Onze correspondent te Londen seinde ons heden: Aan de goocheltoeren met het wetsontwerp op de nationalisering van de ijzer- en staalindustrie schijnt thans een einde te zijn gekomen. Na kolen en trans port is dit de belangrijkste nationalisering, welke bovendien het sluitstuk vormt van Labour's verkiezingsprogram. Het is ook de meest omstreden nationalisering. Vooral de zware industrie is sinds de oorlog bui tengewoon efficiënt en productief. Het ene record na het andere wordt geslagen. De eigenaars willen misschien demonstratief aantonen dat nationalisering overbodig is. Volgens de regering zijn het echter de technische arbeiders, die uit enthousiasme over de naderende nationalisering hun beste beentje voor zetten! Aangenomen Het Engelse Lagerhuis heeft zonder stemming de amendementen van de regering op de wet tot nationalisatie van de staalindustrie aangenomen,waar door deze 1 October 1950 van kracht zal worden. De industrie zal op zijn vroegst 1 Januari 1951 in feite aan de staat worden overgedragen. In Oost-Europa woedt het politieke schisma Zuiveringsprocessen in verschillende Cominformlanden BERLIJN, 16 November (United Press). Engeland heeft vandaag „bescherming en politiek asyl" verleend aan de gehele Tsjechische schadevergoedingsmissie in de Britse zóne van Duitsland. In een officiële Britse verklaring wordt gezegd, dat gisteren uit naam van de uit zeven personen bestaande missie een. ver zoek om asyl is ingediend door de chef der missie dr. L. Rozboril. Dit verzoek is toe gestaan. De missie, die bekend stond onder de naam „missie voor de herstelbetalingen, afleveringen en restituties", had haar zetel in Bad Salzuflen in de Britse zóne van Duitsland. „Bij het contactopnemen met de Britse autoriteiten heeft dr. Rozboril uiteengezet dat hij ha zorgvuldige overweging tot de córiclusie was gekömen, dat het niet langer mogelijk was zijn regering te dienen op de post die hij bezet", aldus de Britse verkla ring. „Bij het nemen van dit besluit werd hij beïnvloed door zekere fundamentele verschillen met de politieke zienswijze van de huidige Tsjechische regering. Boven al les geloofde hij in een politiek stelsel, dat Londen viert de helden uit de slag op de Yangtse. Officieren en manschappen van de Amethyst, de Londonde Black Swan en de Consort, alle oorlogsbodems die op de Yangtse werden beschoten door Chinese communistische artillerie doch ontsnapten naar de vrije zee, zij het met-vele doden en gewonden, defileerden dezer dagen voor minister-president Attlee en werden in Guildhall gehuldigd. ï;1 F»: B Iff- w 1:1: Londen in de- mist. Naargeestig en kil ligt de wereldstad onder de grijze xoade van de wintermist, die het verkeer belemmert en een doxnper zet op het-anders zo koortsachtige Londense leven. Poging nieuwe liberale partij te stichten Mr. E. H. von Baumhauer, Amsterdam, en E. H. van Heek, Enschedé, zijn volgens een bericht in De Telegraaf de eerste on dertekenaars van een tot een aantal Ne derlanders gerichte oproep om te komen tot de stichting van een nieuwe liberale partij, die een krachtig beleid ten aanzien van Indonesië zal voorstaan. De ondertekenaars vragen adhaesie, om, samen met andere -politieke partijen, daar toe mede bereid gebleken, voor te staan het roer alsnog werkelijk te doen omgaan door een nationaal kabinet „waarin deskundig heid en standvastigheid praevaleren boven partij-politiek". Ook staat ..vermindering der verstarrende overheids-economie" op het programma. Voorts wordt in de oproep gezegd: „Nu slechts rond 5 procent der liberalen ook lid der V.V.D. zijn, roepen wij hen allen hierbij op tot steun aan onwrikbare nako ming der van die zijde met algemene stemmen aanvaarde moties, die met ratifi catie van 't R.T.C.-drama onverenigbaar zijn. Wij wensen aldus Nederland's Cen trum-partij practisch in staat te-stellen niet het gevaar te bevorderen van allen en alles aan Hamer en Sikkel uit te leveren, dan wel daarvoor anders uitsluitend de verant woordelijkheid te aanvaarden." het individu toestaat de stem van zijn ge weten te volgen. Verder was hij ervan overtuigd, dat de Westelijke mogendheden geen aggressieve bedoelingen hadden tegen Tsjechoslowakije of tegen enig ander land ter wereld". Dr. Rozboril had hieraan toegevoegd dat „de gehele permanente staf van mijn missie het standpunt dat ik tot uitdrukking heb gebracht, deelt." Zuivering tot in het oneindige Drie leden van het personeel van het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gearresteerd omdat zij anti- regerings-gezinde brieven 'in diplomatieke postzakken naar Tsjechische ambassades en andere missies in het buitenland zouden hebben gesmokkeld, zo deelden diploma tieke kringen te Praag mede. Verondersteld werd dat de brieven, waar in naar verluidt een beroep werd gedaan op alle Tsjechische diplomatieke vertegen woordigers in het buitenland zich te distan- ciëren van de huidige regering, mede aan leiding zijn geweest tot het besluit van de Tsjechische herstelbetalingsmissie in de Britse zóne van Duitsland, asyl te vragen. De politie heeft een zeer nauwgezet on derzoek in het gebouw van het ministerie, het 400 vertrekken tellende Cernin-paleis. ingesteld. IN BULGARIJE. De Praagse krant Rude Pravo deelde mede dat de vroegere vooi-aanstaande Bul gaarse communist Koslov binnenkort zal terechtstaan. De beschuldigingen die de krant tegen hem opsomt gelijken al- twee druppels water op die, welke de oor deling van Laszlo Rajk, de Hongaarse mi nister van Buitenlandse Zaken, vooraf gingen. Waarnemers zijn van mening dat het komende proces alleen ten doel heeft paal en perk te stellen aan het Titoïsme, in de hoop dat dit krachtig optreden „deze ziekte" zal beperken, Op 26 Maart werd Kostov verwijderd uit het Bulgaarse politbureau en op 17 April werd hij ontheven van zijn rege ringsfuncties. IN POLEN Een gezaghebbende Poolse bron deelde vandaag mede, dat Wladyslav Gomulka, Marian Spychalski en Zenon Kliszko, de drie vooraanstaande Poolse communisten die enkele dagen geleden uit het hjoofdbe- stuur van de Poolse communistische partij zijn gestoten, „gestraft zullen worden". Gomulka, die thans 46 jaar is, is in War schau lange tijd beschouwd als „de Poolse Tito". Hij verkondigde destijds dat Polen het recht moet hebben op eigen wijze so- cialisatiemaatregelen in te voeren in plaats van blindelings de Russische richtlijnen te volgen. Volgens goed ingelichte kringen maakte hij zich door die opvatting zeer populair bij het Poolse volk. Gedurende de oorlog was hij de leidende figuur van de Poolse ondergrondse bewe ging. Van 1942 tot 1948 was hij secretaris generaal van de Poolse communistische partij. In laatstgenoemd jaar werd hij als zodanig afgezet., Hij bekende toen in het openbaar schuld toen hij door de partij leiding op last van Moskou werd aange vallen, wist daarmee zijn lidmaatschap van het hoofdbestuur van dè partij voor lopig te redden, maar werd uit de rege ring verwijderd. Zijn invloed schijnt nog zo groot te zijn geweest dat men heeft besloten hem geheel ter zijde te schuiven. Weer Marshall-machtigingen voor Indonesië WASHINGTON, 16 November (Reuter). De Economie Cooperation Administration heeft vandaag, voor het eerst sedert de Marshall-hulp aan Indonesië wegens de Nederlandse politiële actie op Java werd opgeschort, weer aankoopmachtigingen ten behoeve van dit land verstrekt. De machtigingen belopen in totaal 37.500.000 dollar en zijn bestemd voor de aankoop van Japanse textielproducten ter waarde van 16.500.000 dollar, Ameri kaanse textielproducten ter waarde van 11.000.000 dollar en Amerikaanse rijst ter waarde van 10.000,000 dollar. De regering heeft deze maatregel, van wege de vele moeilijkheden welke hij mee brengt tot het laatste bewaard.. Naarmate de economische toestand ongunstiger werd, scheen het alsof zij voor het plan terug deinsde. Het kabinet scheen verdeeld, maar mede door invloed van de onstuimige Aneurin Bevan is besloten het plan. dat nu in liet Lagerhuis aan de orde is, ondanks alles uit te voeren. De regering beschouwt de staal-nationalisering als een nationale noodzaak, vooral uit een oogpunt van defensie. Tussen de beide oorlogen is de industrie zeer tekort geschoten. De regering zegt dat de ijzer- en staal industrie een financieel monopolie is dat de prijzen kunstmatig heeft opgedreven en de productie geremd. Alleen de staat kan thans bijspringen om het sterk verouderde technische apparaat te moderniseren. Daar om ook maakt de regering aanspraak op volledige medezeggenschap. Thans heeft zij ten lange leste wat water in de wijn gedaan. De conservatieven, die zich hevig tegen de staalnationalisering verzetten, wilden de regering er toe bren gen de maatregel opnieuw aan de kiezers voor te leggen. Het enige, waartoe de rege ring in de huidige crisis bereid blijkt, is evenwel het tijdstip van de inwerking treding der wet tot na de verkiezingen te verschuiven, zodat de tegenpartij haar ge makkelijker ongedaan kan maken als zij de macht, verovert. Thans is in het Lager huis de gewijzigde wet aangenomen. De conservatieven hebben reeds aangekon digd dat zij van plan zijn de nationalisering te niet te doen, als zij aan de macht komen. In de overige nationaliseringen zullen al leen correcties worden aangebracht als de conservatieven het te zeggen krijgen. In feite is de beslissing over ijzer en staal toch aan de kiezers overgelaten, die het in Februari of Maart „voor het zeggen zullen hebben." Hoffman's mening De Amerikaanse administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman, heeft hier op de wercld-handelsconferentic te Rich mond in Virginia (V.S.) verklaard, dat het niet anders kan of de „meerderheden" in de door het Kremlin veroverde landen zul len zich op zekere dag misschien bij de dood van Stalin weer doen gelden. In een niet al te verre toekomst zal het com munisme, zoals alle kwaad zichzelf ver nietigen. Rusland zelf zal eens ophouden een slavenstaat te zijn", aldus Hoffman. „Ik geloof dit", zeide Hoffman, „omdat ik niet kan inzien hoe het Kremlin zich zou kunnen handhaven zonder de verovering van West-Europa. Het heeft niet alleen het staal, de steenkolen en de olie van West- Europa en het Nabije Oosten nodig, maar ook en dit is belangrijker de kundig heid van de West-Europeanen". Tekort op betalingsbalans 1948: f 951.millioen In'een nota over de Nederlandse devie- zenposilie deelt de regering mede, dat het tekort op de lopende rekening van de voor lopige betalingsblalans van 1948 ƒ951 mil- lioen bedraagt. Overschotten (in millioenen guldens) le verde' de handel op met: Frankrijk (27); Indonesië, Suriname en Curasao (61): Noorwegen (18); Polen (1); Sterlinggebieden inclusief transacties in ponden sterling met andere landen (321); Tsjechoslowakije (6) en Zweden (27). Tekorten ontstonden bij de handel met: Argentinië (26); België (237); Canada (50); Denemarken (14); Duitsland (15); Finland (15); Italië (5); Dollargebieden, inclusief transacties in dollars met andere gebieden 1007; Zwitserland (32) en diverse andere landen (11). MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Matige tot krachtige en aan de kust later wellicht tijdelijk harde Zuide lijke wind. Meest zwaar bewolkt met later enige regen. Minder koude nacht en ook overdag iets hogere tempera turen. 18 November: Zo.n op 8.04 uur, onder 16.46 uur Maan op 5.25 uur, onder 15.36 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 November: Hoog wal er: 0.43 en 13.08 uur. Laag water: 8.45 en 21.02 uur. Vr(jdag 18 November: Hoog water: 1.33 en 13.54 uur. Laag water: 9.40 en 21.53 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1