c 3 Er komt bij exploitatie van fietsenstallingen meer kijken dan men zo denkt Op sociaal gebied is Spanje het Westen eeuwen ten achter ERGENS IN EUROPA Donderdag 17 November 1949 Er zijn nisf zoveel mensen met gevoel voor het vak Iedere morgen om hall zes, een kwartier voor het vertrek van de eerste trein, schui ven de mannen van de fietsenstallingen in de omgeving van het Haarlemse station hun deuren open. Negentien uur later, een half uur na middernacht, gaan ze weer dicht. In die tijd gaat het werk van de fjetsenbewaarders ononderbroken door met als topuren natuurlijk het begin en het einde van de werktijden. In de om geving van het station zijn er tien rijwiel stallingen van verschillende capaciteit die de reiziger ten dienste staan. Er zijn er van wel 850 rekken, maar er is er ook eendie slechts aan tachtig fietsen een onderkomen biedt. Dat zijn overigens mi nimumgetallen, want in de praktijk wor den de fietsen niet alleen in, maar ook tussen de rekken geplaatst, zodat men veilig kan aannemen dat in de omgeving van het station niet minder dan vierdui zend fietsen tegelijk gestald kunnen wor den. Maar zelfs dat is nog niet voldoende, want er zijn stallingen, waarop mén 's morgens vroeg reeds het bordje „vol" kan zien hangen en dat blijft zo tot in de avonduren toe. Overigens geldt dat bordje niet voor doktoren, geestelijken, politie mannen en invaliden, want voor hen houdt de ondernemer altijd wel een gaatje open. In geheel Haarlem zijn er ruim veertig stallingen, waarin tezamen, naar het aantal rekken gerekend, vijfduizend stalen rossen een plaats kunnen vinden, doch het is aan te nemen dat, als het moet, er nog drieduizend meer in kunnen. Boffers en pechvogels Nu is er een groot onderscheid tussen de stallingen bij het station en die in de binnenstad. Bij het station komen de men sen die 's morgens vroeg met de trein naar hun werk vertrekken en in de late middag of in de vooravond weer huis waarts keren. De bewaarplaatsen in de binnenstad moeten het vooral hebben van de dames die 's middags gaan winkelen en van hen die 's middags of 's avonds een bioscoopje pikken. Dat geeft natuurlijk ook een enorm verschil in exploitatie mogelijkheden. Bij het station is een fiets een hele dag onderdak voor een dubbeltje en als de eigenaar een abonnement heeft zelfs maar voor drie cent. In het centrum vindt er de hele dag een voortdurende wisseling plaats; er is een geregeld komen en gaan van fietsen, zodat hetzelfde rek een veelvoud van een dubbeltje kan op brengen. De stallingen bij het station verkeren dus in een ongunstiger positie, te meer daar zij langer geopend moeten zijn om de treinreizigers te gerieven en dus meer personeel nodig hebben. Daarbij komt dat er tegenwoordig heel wat meer kosten van die tien centen af moeten dan vroeger van vijftien cent, welk tarief bij sommige stallingen gold die niet aan de tomeloze concurrentie van voor de oorlog wilden meedoen. De lonen zijn nu veel hoger, er moet omzet-, verevenings- en ondernemingsbe lasting' af en ook licht en onderhond ne men een grotere plaats op de balans in, Het rendabel zijn van een bedrijf hangt dus nauw samen met het aantal rijwielen dat er kan worden geborgen. Want of er in een stallingnu honderd of tweehonderd exemplaren per dag worden geborgen, de vaste kosten blijven binnen zekere gren zen gelijk. Een bedrijf.dat door zijn lig ging geen uitbreidingsmogelijkheden heeft - en men behoeft niet te vrezen dat er dan ruimte teveel zal komen, want de fietserij is enorm toegenomen sinds de oor log - is dus tegenover zijn concurrenten sterk in het nadeel. Personeelsprobleem Het is tegenwoordig ook voor de fiet senstallingen een hele toer behoorlijk per soneel te krijgen. De werktijden zijn lang en als men nog een vrije Zondag of 's zo mers een week vacantie wil invoegen, heeft dit automatisch nog eèn verzwaring van de dienst op de andere dagen tenge volge. De geldelijke beloning is trouwens aan de lage kant en het bedrag aan fooien is zo gering, dat zelfs de belasting het ver waarloost, zodat men vaak niet geheel vol waardige krachten voor dit baantje kan krijgen. Zijn ze dat wel, dan verdwijnen ze na korter of langer, maar als regel na korter tijd naar een andere job. Zo spraken Ben moderne Assepoester. De negentien- jarige Engelse Joan Dowling, een kind uit een eenvoudig arbeidersgezinmaakte nadut zij een prijs had gewonnen in een schoonheids wedstrijd een snelle carrière hij de film. Vandaag zal zij deelnemen aan een bal in het Londense Odeon waar al leen de grootste sterren vanhet Engelse mi-firmament zullen schitteren en tij- aens hetwelk Joan ook aan het Britse Koningspaar zal worden voorgesteld. Hier Joan in haar baljurkmet welgevallen ae schoentjes bekijkend waarin zij van avond over de dansvloer zal zweven. Ag. voor Haarlem DONDERDAG 17 NOVEMBER Stadsschouwburg': Stichting Haarlemse operette „De kuise Suzanna", 8 uur. Gcmeen- e'Uk Concertgebouw: Christelijke Oratorium vereniging, concert, 8 uur. Gebouw Stad Haarlem, vredesbijeenkomst, 8 uur. City: nJJown Argentine way, 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en «•lö uur. Frans Hals: „Alarm in Hollywood", to 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wet van het woud", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Kambrandt: „Stad onder dreiging", 18 j., 2, 7 en 9.15 uur Palace: „De zwarte zwaan", i -3v 2> 4-15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Straat der leiding", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 18 NOVEMBER tin» Ui ^Oncer^gebouw: Concert H. O. V., 8 uur- Stadsschouwburg: Groningse vereni- «Mg „Gruno", „Berendje Niksnut", 8 uur. oiwcopen» Middag- en avondvoorstellingen. wij een stallinghouder, die in dit jaar reeds zes bedienden hacl „versleten". Het verschil tussen de goeden en de slechten kan men direct constateren aan. de wijze waarop dc fietsen worden aan gepakt en weggezet. Bij cle een een achte loos weggrissen uit handen van de klant, gevolgd door een min of meer geslaagd mikken in de richting van een open rek. De knecht met gevoel voor zijn vak zal nooit een fiets ruw behandelen, ook al staat de cliënt te dansen van ongeduld omdat hij zijn trein nog moet halen. En een paar keer per dag zal hij de aan zijn hoede toevertrouwde velo's netjes op volg orde zetten, opdat de eigenaar bij zijn terugkeer niet lang zal behoeven te wach ten. Niet meer dan de helft van zijn ruimte behoeft de stalb'nghouder voor de houders van abonnementen te reserveren, dit ter compensering van de eigenlijk te lage dagtarieven. 1-Iet gevolg is, dat er wacht lijsten van aanzienlijke lengte bestaan van gegadigden voor een abonnement en in vele bedrijven is men er maar toe overge gaan geen nieuwe namen meer te noteren. De gelukkige bezitters van een kaart be talen graag de maand, dat zij wegens vacantie geen volledig gebruik van hun recht kunnen maken, door, daar anders Neem een doos echte pastil les VOORKOMING VAN GRIEP het „opgestaan plaats vergaan" van kracht wordt. De Solexen met hun brede stuur en in het voorwiel ingebouwde motor verschaf fen de stallinghouders, nieuwe zorgen. Want deze tussenvorm van motor en rij wiel heeft meer ruimte nodig dan een ge wone fiets en toch valt hij onder het. dub beltjestarief. Het zou onverstandig zijn om de berijders van Solexen naar garages t.e verwijzen, want het ziet er naar uit dat. de gemotoriseerde fiets in de toekomst een niet onaanzienlijke plaats in het verkeer zal gaan innemen zodat ook de fietsen stallingen daar profijt van zullen trekken. Tenminste als zij zich weer niet in een onbeperkte onderlinge concurrentiestrijd zullen begeven, zoals voor de oorlog het geval was. De vrees daarvoor is niet ge heel ongerechtvaardigd, want de aard van het vak en van' zijn beoefenaren leent zich slecht tot afspraken en overeenkomsten. Veeleer streeft ieder op eigen gelegenheid naar een zo groot mogelijke expansie. Er zullen niet veel beroepen zijn, waarin zoveel mensen met zo weinig begonnen zijn en er toch in slaagden na verloop van enkele jaren een bloeiende zaak te bezit ten. Zo hoort het eigenlijk! De forensen wachten rustig hun beurt af en laten de uitgang vrij voor hen die juist hun fiets hebben teruggekregen. Zangers in Spanje. De Nederlandse solisten Corry Bijster, Annie Hermes en Guus Hoekman hebben in September medegewerkt aan een uitvoering van de Matthaus Pas sion" Le San Sebastian in Spanje. Thans heeft dit drietal een uitnodiging ontvangen om de zangpartijen te vertolken in de negen de symphonie van Beethoven (tezamen met de tenor Monteanu uit Rome) omstreeks half December in Madrid. Gasten gevraagd. De Oost-Nederlandse Opera-stichting maakt op 3 December in het Gemeente-museum te 's Gravenhage een keuze uit een aantal jonge zangers en zange ressen, die in aanmerking wensen te komen om in 'gastrollen op te treden bij de komende opvoeringen door deze instelling. Er hebben zich reeds dertig candidaten (waarvan en kelen uit het buitenland) aangemeld. Begin 1950 wordt te Nijmegen de eerste voorstel ling gegeven en wel van dc opera „Tiefland" van d' Albert met medewerking van het Gelders Orkest, Voorzitter. De heer George Stam. direc teur van het conservatorium'te Utrecht, is gekozen tot voorzitter van de Nederlandse Organistenvereniging, ter voorziening in de door het aftreden van Simon C. Jansen ont stane vacature. Prys voor schilders. De Thérèse van Duyl Schwartze-stichting heeft drie geld prijzen (van vijfhonderd, driehonderd en tweehonderd gulden) beschikbaar gesteld voor 'in olieverf geschilderde portretten. Me dedingers moeten de Nederlandse nationali teit bezitten en mogen de leeftijd van 35 jaar nog niet hebben bereikt. De termijn van inzending sluit begin Januari. Natuur, jeugd en film De leerlingen van de Rijkskweekschool te Haarlem, verenigd in de Kwekelingen Werkgemeenschap, hebben zich verdeeld in werkgroepen op het gebied van Biologie, Letterkunde, Muziek, Sport en Spel, Han denarbeid en Toneel. Woensdag maakte de eerste groep haar debuut door het organiseren van een bij zondere filmavond, waartoe leden en adspï- rant-leden van de N(ederlandse) Jeugd bond (voor) N(atuurstudie) waren uitge nodigd. Honderddertig jongeren vulden de film zaal van de school, toen de heer Brander, opzichter van het Amsterdamse Bos, bij een prachtfilm over het Bosplan, dit schit terend staaltje van modern stadsbeheer in al z'n betekenis voor de groot-stedelingen duidelijk maakte. Met gespannen aandacht volgden de jongelui deze deskundige, even als de uitleg die daarna door de biologie leraar, de heer Ruting, gegeven werd bij een drietal prachtige beeldenseries van de Nederlandse Onderwijs-Film. Achtereen volgens leefden ze mee met de karekiet, de velduil en het stekelbaarsje. Laat nu nie mand ooit beweren, dat de jeugd geen aan dacht zou hébben voor natuur- en culturele films. Het werk van de N.O.F. is dan ook bijzonder geschikt door de volledige paêda- gogisch verantwoorde opzet. Sinds enige jaren leren alle a.s. onder wijzers en onderwijzeressen op de Rijks kweekschool een filmtoestel bedienen. Een van hen trad op als operateur en de werk groep zoi'gde voor een vlot verloop en voor de inrichting van het lokaal. Het ligt in de bedoeling, dat binnenkort de kwekelingen de gasten zullen zijn van de N.J.N. Zo wordt een band gelegd tussen de aanstaande leerkrachten en de andere jonge natuur liefhebbers en groeit een flink contingent van de jeugdige Kennemerlandefs op tot natuurbeschermers. Het schijnsel van fietslantaarns moet binnen 20 meter voor de fiets het wegdek raken. Staat de lantaarn rèchr vooruit ge richt dan worden andere weggebruikers verblind hetgeen niet alleen gevaarlijk, maar bovendien verboden is. Tekeningen van Herman Moer kerk worden geëxposeerd De gemeenteraad van Haarlem aanvaard de gisteren in dank de vijftig tekeningen die wijlen Herman Moerkerk aan de stad heeft vermaakt. Deze werken zullen van 26 November af tot en met 18 December in het Huis Van Looij worden geëxposeerd. De tentoonstel ling zal door wethouder D. J. A. Geluk worden geopend. Het is de bedoeling, dat deze tekeningen in het Huis Van Looij in portefeuilles wor den opgeborgen en altijd voor bezoekers beschikbaar zullen zijn. Zoals alle belangrijke exposities zal ook deze buiten de stad door verspreiding van affiches worden bekend gemaakt. Miserabele toestanden op het platteland Speciale berichtgeving) Wanneer men een week langs de brede avenues van Madrid, Barcelona of Valen cia heeft geslenterd, de musea bezocht (die zo propvol meesterwerken zitten, dat ze vaak meer op warenhuizen dan op kunst tempels lijken) en de rest van de tijd in de grote toeristenhótels heeft doorgebracht, dan wordt het gevaar groot, dat men zich nauwelijks meer realiseert in Spanje te vertoeven. De pittoreske détails van het stadsbeeld de serene ezeltjes, die ont roerend hun best doen om de veel te zware karren voort te zeulen, de koopvrouwtjes met hun zonnepitten (een halve peseta de 100 gram), de knalharde fluitjes van de politie-agenten, de vuile trams, die van binnen altijd leeg zijn, maar aan de balcons waaraan de Spanjaarden hangen als een tros druiven deze en andere bijzonder heden, die aanvankelijk 't oog en oor frap peerden, dringen zich dan minder op en men begint Spanje dan een land te vin den als een ander. Wanneer de bezoeker dit stadium van acclimatisatie is genaderd, dan is het hem te raden ook eens door de volksbuurten te slenteren en te proberen zich met een landarbeider, een taxi-chauffeur of een kantoorbediende te verstaan. Hij zal dan ervaren, dat er,T sociaal gesproken, een af grond gaapt tussen Spanje en de rest van West-Europa. Spanje, dat in het tijdsbestek van nau welijks honderd jaar vier burgeroorlogen heeft doorstaan, heeft op de rest van de beschaafde wereld op sociaal gebied een achterstand van eeuwen in te halen. Hele gezinnen leven hier in één enkele kamer en aan de rand van Madrid hebben wij „woningen" gezien, waarbij de eens zo beruchte Drentse hutten comfortabele vil la's geleken. Watersoep en „lijfeigenschap" De t.b.c. heeft 70 procent van de bevol king in haar greep. En op het platte land hebben de kleine boeren, die gemiddeld met de opbrengst van een stukje land van niet meer dan 5 ha. hun dagelijkse water soep moeten bereiden, de fase der lijf eigenschap eigenlijk nog niet overschre den. Tengevolge van de ver doorgevoerde verkaveling, het algeheel gebrek aan bruik bare werktuigen, het „trotse" conservatis me der landheren en tenslotte van de droogte van de grond, is de Spaanse boer in feite niet meer dan een werkzame slaaf in dienst der grondeigenaars. Ergens tussen Madrid en Barcelona heb ben wij een boer aan het „dorsen" gezien. Het was de moeite van het aanschouwen waard. De weinige korte en magere aren aan de toppen van de halmen, had hij op een hoop geveegd en toen besteeg hij rustig zijn kleine bruine ezeeltje, dat vlijtig over het koren begon te stappen. Het is niet zo erg verwonderlijk, dat bij dergelijke methoden de graanpositie van het land catastrofaal genoemd moet wor den en dat de regering om de minimale dagelijkse broodrantsoenen te verzekeren (die naar gelang van het salaris tussen de 80 en 150 gram zijn gelegen) nog een be roep op de graanschuren van Noord- en Zuid-Amerika moet doen. Moordende droogte Maar die achterlijke landbouwprocédés vormen overigens niet de enige oorzaak van het gebrek aan voedingsmiddelen. Een andere oorzaak is de droogte, die vooral in de laatste drie zomers moordend is geble ken en die door een primitief irrigatie systeem zeer onvoldoende wordt bestreden. Een derde oorzaak is het gebrek aan kunst mest het land schreeuwt om bijvoeding, 2ei ons de Nederlandse landbouwconsu- lent in Madrid en een vierde oorzaak tenslotte, die niet de minste is, vindt men in de corruptie. Een groot deel van de graanopbrengst gaat namelijk via rege ringsambtenaren en partij-autoriteiten naar de zwarte markt. Daarin schuilt de verklaring dal: men in de grote hotels vaak zeer eetbare cadetjes krijgt opgediend, dat de banketbakkers de voortreffelijkste taartjes verkopen, doch dat het brood, dat op de bonnen wordt verstrekt, klef is en bruinzwart van kleur.' Mèt dollars die dollers, welke „Ariba" zegt niet nodig te hebben en met een minder corrupte administratie, zou Spanje volgens de des kundigen niet slechts zichzelf ruimschoots kunnen voeden, doch bovendien een ruim overschot voor de export kunnen produ ceren. Ook rijke gebieden Want hoewel vooral het centrum arm is en droog, zijn er vele andere streken aan de kusten en in het Zuiden die op het punt van vruchtbaarheid te vergelijken zijn met de rijkste gebieden van ons werelddeel. De buurt van Valencia, de „Betuwe" van Spanje, brengt bijvoorbeeld drie oogsten per jaar op. Maar ofschoon de landarbei ders in deze paradijstuin van Spanje, waar de takken van de bomen buigen onder de zware last van sinaasappelen en citroenen, een levenspeil bereikt tebben dat voorde lig afsteekt bij de rest der werkende be volking, blijft toch ook hier de overmach tige positie der grootgrondbezitters een remmende factor voor een gezonde ontwik keling van de landbouw. Dit is ook de conclusie waartoe een Ne derlandse studie-commissie, bestaande uit prof. dr. ir. J. C. Dorst en ir. J. A. Hogen Esch, kwam, die in Mei 1947 een rondreis door Spanje maakte. Uit het rapport, dat deze deskundigen hebben opgesteld blijkt, dat bij een betere verzorging de grond ter stond aanmerkelijk hogere opbrengsten le-. vert. Zo werd een proef genomen met twee velden aardappelen, het ene bevloeid en het andere droog. Per ha. bleek het eerste veld ruim anderhalf maal zoveel aardap pelen op te leveren. Werklozen Om de tekorten van de eigen agrarische productie op te heffen, is Spanje verplicht kleine wereld Waterman I-Iet is altijd zowat hetzelfde lijdensliedje dat er gezongen wordt door die jonge paar tjes: Wij hebben geen huis. Zij zitten al jaren elkanders hand vast te houden in de familiekring, de ene Zondag bij hem thuis, de andere Zondag bij haar thuis, zij zitten al jaren samen uit te zien en de advertenties na te lezen. Zij hebben geen huis. Dat moet in verre tijden eenvoudiger geweest zijn, toen was de wereld wijd en gastvrij voor ieder die er wonen wilde. Er waren holen in dc bergwanden en grotten in de rotsen, wie trouwen wilde kon daar zonder formulieren intrekken. Ge behoefde niet jaren achtereen met uw lief temidden van zwagers en schoonzusters mooi weer te zitten spelen achter een kopje thee. Ge behoefde uw omarmingen en kussen niet een hele Zondag op te sparen voor de laat ste vijf minuutjes in de donkere gang bij net naar huis gaan. Als ge vandaag de vrouw van uw leven tegen kwaamt, kondt ge haar morgen al knellefikken in een eigen hol. Zo is de wereld veranderd, zo gaan jon ge klanten thans al een lijdensweg vóór ze getrouwd zijn. En zij gluren jaloers naar iedereen die een dak boven zijn hoofd heeft. l'k ken er zo een die een dak boven zijn hoofd heeft, hij zit met zijn vrouw en zijn spruiten in een. schuit te wonen. Hij hee't een dak dat wiebelt als hij van zijn stoel opstaat, maar hij woont en hij zegt dat het wel wennen zal. Als ge daar op bezoek komt, kunt ge nooit de voordeur vinden. "Want zo een maal in ör. veertien dagen draait hij zijn huis om, dan heeft hij weer eens een ander uitzicht. Hij zit daar met zijn xylo foon van kinders, als ge ze naar de leeftijd naast elkaar zet is het een trap die naar de zolder reikt. En het is er donker en klein daarbinnen, waar ze de adem moeten in houden om elkander voorbij te kunnen. Maar het went, zegt hij, het zal wennen als we een tijdje verder zijn. Wij hebben een dak boven ons hoofd, komt erin, dan ziet ge hoe wrj hier wonen. Ga wat zLcm, maar in het midden want anders maken wij slagzij. Ze zitten daar 's avonds met hun allen zo een beetje te wiebelen op het water, als vader opstaat merkt hij dat h'j een dak boven zijn hoofd heeft, hij heeü er- al wat bulten van op zijn hoofd ook. Maar het went. De jongens en meisjes zitten stil rond do tofol, zij moeten het gewicht verdelen. In het begin hadden wij daar niet zozeci erg in, zegt vader, wij zijn eens bijna om geslagen. toen er een optocht voorbij kwam. Wij kijken nu bij toerbeurt uil de ramen. En wij moeten alle kasten op slot uit het buitenland in te voeren. De rège- doen, jn het begin hadden wij daar ook ïng heeft daarom een groot aantal han delsverdragen, vooral met Zuid-Ameri kaanse, doch ook wel met Europese lan den, gesloten, waaronder Frankrijk en Ne derland, maar de positie van de schatkist, alsmede het gecompliceerde clearing- systeem remmen ten zeerste een vlot han delsverkeer tussen Spanje en haar partners. Maar de algemene economische cx-isis, waar het land thans onder zucht Spanje telt momenteel 160.000 werklozen noodza ken de regering de inkopen in het buiten land slechts tot de essentieelste levensmid delen te beperken. Post voor de „Groote Beer" Post bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Groote Beer", dat op weg is naar Indonesië, welke in een dei- tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 17 November in Nederland worden ter post bezorgd en post voor uit reiicing in de haven van aankomst uiterlijk op 29 November. De brieven moeten alle worden gezonden aan het veldpostkantoor te Batavia met vermelding „aan boord van het troepenschip „Groote Beer". Ontroerende Hongaarse film wordt van morgen af in Haarlem vertoond „Wij verzoeken U bij het lanceren van deze film de grootste sobei'heicl te betrach ten en geen slagzinnen of superlatieven te gebruiken." Een verhuurkantoor', dat op zulk een waardige wijze een rolprent bij de bios coopexploitanten aandient, heeft volkomen begrepen, dat de goede film het niet be hoeft te hebben van schreeuwerige reclame en de heer G. van Toorn, de directeur van Cinema Palace in Haarlem, in wiens theater morgen de aldus aanbevolen Hon gaarse film „Ergens in Europa" gaat draaien, heeft dat ook getoond te beseffen in het gevoelige woord, dat hij ter inlei ding in een keurig programma schreef. In dat voorwoord herinnert de heer Van Toorn aan de Zwitserse film „Achter de de toeschouwers voor het lot van dat have' Een bombardement verwoestte een stad aan de Donau. Twee arrestanten gaan een vrijheid zonder toekomst tegemoet. wolken", diey aan het werk van UNAC zulke goede 'diensten heeft bewezen en dat lijkt ons een gelukkige gedachte. Ook „Er- Hoewel dit werk veel minder door stijl loze troepje te interesseren en niet alleen en rhythme uitblinkt dan „Ergens voor deze kleine gemeenschap van van Europa", geeft de spelleider Alexander - alles berooiden en wat het ei-gste is: Ford toch een overtuigend beeld van het gens in Europa" behandelt vooral van hun toelcomstvertrouwen be- vex-schx-ikkelijke drama van het ghetto van de ellende, de verkomme- roofden maar ook voor hun persoonlijk Warschau, waarheen de nazis de gehele ring, het nameloze leed van wej en wee_ j-jy heeft het gevaar bezworen Joodse bevolking van de Poolse hoofdstad de aan zichzelf overgelaten van een versnipperde handeling door een hadden overgebracht. We zien onder meer na-oox'logse jeugd van mid- samenbundelende figuur te introduceren, de beruchte gaten in de dikke muur die den-Europa, van de van huis en haai-d ver- een musicus die in een eenzame ruïne het dit oox-d der vex-doemenis omgaf, waardoor dreven kinderen, waarvan de ouders^door einde van het bloedvei-gieten afwacht en de kinderen in de schemering trachten te -a--i door zijn levenskracht en levenswijsheid ontsnappen en daar als schietschijven dien de kinderen weer besef van de onvergan- den voor de Duitse gouverneur Frank en kelijke waarden in dit leven bijbrengt en zijn trawanten, waarvan de Italiaanse een wrede vijand werden gedood of ge deporteerd. In het werk van regisseur Rad- vanyi zijn ze van alle leeftijden, meisjes en o jongens, die benden vormen en volkomen hen tenslotte door zijn persoonlijke inter- schrijver Malaparte in zijn merkwaardig los'van ieder gewetensconflict roven en ventie bij een op zijn laatste benen lopende bock „Kaputt" verhaalt, moorden" omdat ze door de vijandige maat- DUi(,se commandant behoedt voor de on- Di'e reconstructie aan dat ghetto en de schappij gedwongen worden zich op deze dergang. Een ander gevaar heeft hij even- verpaupering van zijn bevolking behoort wijze te handhaven. De boeren beschouwen wej njet ontlopen dat van de preektoon die tot de aangrijpendste gedeelten van „De de jonge zwervers alleen als een schade- hij zulke edele geesten nu eenmaal onaf- waarheid kent geen grenzen". Hier en daar lijke troep wilde beesten. scheidelijk schijnt te behoren. Gelukkig heeft men evenwel een teveel aan pathetiek Het begin van de film munt uit door een duurt die inzinking maar even en gaat het cn onwaarschijnlijkheden niet weten te indrukwekkende fotografie die ons aan het vervolgens in een ononderbroken climax vermijden, De scène, waarin een der Jood- Duitse expressionisme uit de jaren onmid- naar het einde toe. se kinderen tijdens de opstand van 1943 m dellijk na de eerste wereldoorlog doet den- £)e meeste indruk maakte op ons wel de het ghetto in een brandend huis nog tele- ken. In het bijzonder geldt dit voor de op- scène waarin de bejaarde dirigent temid- fonische verbinding weet te krijgen met de Kt,iirta den yau gjjg arm0edige gasten op de vleu- buitenwereld is daar wel het beste voor gel al improviserende de tonen van die on- beeld van. overtroffen vrijheidszang, die de Marseil- laise doet weerklinken. De die ons tegenwoordig uit mid- den-, Oost- en Zuid-Europa bereiken wor- „De waarheid kent geen grenzen" den alle gekenmerkt door het streven de De vrijheid en de kinderen spelen ook sociale werkelijkheid weer te geven. De de hoofdrollen in die trieste Poolse film, verdichting liet verhaaltje wordt die binnenkort onder de titel „De waarheid daarbij niet uitgesloten, doch ingekapseld kent geen grenzen" in ons'land te zien zal in het relaas van de moderne wereldge- namen van de beschieting van het Luna park, een der weinige „g'eënscèneerde" fragmenten van „Ergens in Europa". Maar weldra dringt de realiteit van per sonen en landschappen zich aan ons op met een kracht die geen enkele in een studio opgenomen film met beroepsacteui's kan evenaren. De zwervertjes die we hier zien, beleven voor de camera opnieuw de daden die zij eens begingen, Geza Radvanyi wist door zijn directe stijl zijn. schiedenis. J. H. B. niet zozeer erg in. Toen kwamen de kopjes cn schotels vanzelf, uit de kast, allemaal tegeiijk. Maar het zal wel wennen. Wij mogen blij zijn, hoevelen zitten niet op een huis te wachten. Wij hebben een dak boven ons hoofd. Hoevelen zitten niet nog erger dan wij. En het heeft iets romantisch, zo ec-n huis dat ge verplaatsen kunt. Als wij het omdraaien maken wij er een feestje van. Dan gaat de vlag in de mast en wij bla zen op de misthoorn. Zo zitten wij hier plezierig en vrij. Het is een schoon en droog schip, van de zomer laten wij ons huis naar de plassen trekken. Kunt gij uw huis naar de plassen laten trekken met heel uw hebben en houen erin? Ozo, daar ziet ge een van de voordelen. Er zijn na delen ook, daar niet van. Maar daar went ge aan. Ja ja, daar went ge aan, zegt hij tevre den. Ik zal u uitlaten, want het is donkel en ge bent dat niet gewoon, 's avonds van een schip op de wereld te stappen. Hij laat mij uit, hij ziet daarbuiten de lichte maan over het water en het land. Hij zuigt zijn longen vol van de verse avondlucht. Het went wel, zegt hij wee moedig, maar het wordt wel eens gauw be nauwd daarbinnen. Ik zal u even voorgaan. Hij zal mij even voorgaan en hij stapt met een opgeruimd gezicht pardoes het water in. J. L. Rechtbank vonniste moeder die baby verdronk Een jaar met aftrek en ter beschikking stelling De Haarlemse rechtbank deed vanmor gen uitspraak in enige zaken die twee we ken geleden hadden gediend. De 23-jarige J. C. van S., die haar pas geboren baby in het Noordzeekanaal had verdronken, werd wegens doodslag' tot een ;jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de regering veroordeeld. De officier had acht jaar gevangenissti-af geëist. N. uit Hcviit), die tijdens de behandeling volhield dat hij de accordeon, waarvan hem de diefstal werd ten laste gelegd, van een onbekende had gekocht, hoorde dat de rechters zijn verhaal niet au sérieux had den genomen: tien maanden met aftrek en de trekpiano moet naar de rechtmatige eigenaar tei-ug. De eis luidde: een jaar. De Aalsmeerse koster J. L., die met hem toevertrouwde verzekeringspenningen in de knoei was geraakt, werd, conform de eis, tot een jaar met aftrek veroordeeld. De behandeling van de zaak tegen de Haarlemse monteur M. L. W. N. V., die bij Schiphol een grondwerker had aangereden, werd voor een nader onderzoek tot 1 De cember geschorst. C.P.N.-Kamerlid vraagt uitwijzing van Wies Moens Het lid der Tweede Kamer mr. B. J. Stokvis (CPN) heeft aan de minister van Justitie gevraagd of het juist is, dat op grond van zijn politieke gedragingen tijdens de Duitse bezetting in België de bij verstek ter dood veroordeelde Vlaamse letterkun dige Wies Moens zich sedert geruime tijd op vrije voeten in Nederland bevindt. Moens is in de eerste helft van November 1949 door de vreemdelingendienst van de gemeentepolitie te Heerlen aangehouden en na enige uren weer vrijgelaten? Is de minister niet van oordeel, zo vraagt de heer Stokvis, dat het hier betreft een ongewenste vreamdeling en is de minister voornemens de uitwijzing door deze vreem deling te gelasten? Een party textiel ter waarde van f3000, bestaande uit 700 paar dameskousen, 93 meier zijden stof, twee damesmantels, vijf japon nen, zeventig dassen, veertig overhemden en een partij damesondergoed is uit een maga zijn gestolen, De dieven zijn via het dak, waarin een gat werd gemaakt, op de zolder gekomen. Daar werd een deur, die toegang gaf tot het magazijn gefox-ceerd.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5