Tante Els (jjit de gemeente Velsen BUREN HORLOGES VAN NIEL Visserij-varia De man Donderdag 17 November 1949 „Schipper" zonder schip lichtte winkelier op Bij een winkelier uit Velsen kwam een man die zeide schipper te zijn van een vaartuig dat in het Noordzeekanaal lag. De man deed een grote bestelling welke hij bezorgd wenste te hebben. Kort nadat hij vertrokken was, kwam hij terug en vroeg een bedrag in geld, aangezien hij zijn por- temonnaie had vergeten en nog enige in kopen had te doen. Het geld zou bij de af levering der bestelling worden terugbe taald. De winkelier ging alvorens de bestel ling af te leveren, poolshoogte nemen bij het kanaal. Het bleek dat er geen schip op de aangegeven plaats lag. De winkelier deed bij de politie aangifte van oplichting. De dader is geen onbekende van de politie. „Christendom en oorlog" De samenwerkende verenigingen van „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds", af deling IJmuiden en van de Oud-Katholieke Jongelieden „D.G.S." belegden Woensdag in het Oud-Katholiek Verenigingsgebouw een lezingavond, waarin als spreker op trad pastoor G. A. van Kleef uit Leiden met het onderwerp: „Christendom en oor log". In deze tijd van oorlogen, oorlogsge ruchten en oorlogsdreiging stelde de spre ker vast, dat de Christenen ten aanzien hiervan een positie hebben te bepalen. „De huidige tijd kenmerkt zich door ooslogs- psychose, waarbij men ook in Nederland romantisch wordt vergiftigd door de ad vertentie-terminologie, uitgaande van het ministerie van Oorlog od vrijwel gelijke wijze als voorheen de Waffen S-S placht te doen". Spreker schetste 'welk een ont stellend hoog bedrag het militaire appa raat in Nederland van de belastingen op slokt, hetzij direct of indirect en dat voor culturele belangen voor het volk vrijwel geen geld is los te krijgen. Ten aanzien van de biologische wapens, zeide pastoor Van Kleef, dat deze in staat zijn de gehele mensheid, te vernietigen. Dit te weten schept voor de mens een staat van lusteloosheid en apathie en hiervan zijn alcoholgebruik en onkerkelijkheid een „logisch gevolg". Alle organisaties kunnen de mensen niet meer bij elkaar brengen, waardoor in West-Europa en Nederland het nihilisme een psychologisch gevolg is. De moderne oorlogvoering leidt, volgens spreker, tot verregaande immoraliteit, welke met huiveringwekkende cijfers kon worden aangetoond. Met betrekking tot de positiebepaling van de Christenen gaf spreker in het. kort een overzicht van het ontstaan van de Wereldraad van Kerken, waar ook het pro bleem Christendom en oorlog werd ge steld. Het rapport in deze zegt, dat oorlog in strijd is met God's wil en onverenigbaar met leer en voorbeeld van Christus en nooit een daad van gerechtigheid kan zijn. Pastoor Van Kleef stond persoonlijk achter de conclusie, dat oorlog tegenge steld is aan de wil van God en derhalve concludeerde hij als Christen te moeten zeggen niet aan militairisme mee te doen. Daar de Kerk het lichaam van Christus is en daar oorlog tegen Christus is, dient, aldus spreker, de Kerk door de gelovigen uiteraard ook tegen oorlog te zijn. Met het feit dat priesters en dominees niet in mi litaire dienst behoeven wordt onbewust te kennen gegeven, dat militairisme niet past in de dienst van God. Daarom moet de Christenheid de wereld tonen, dat het Evangelie een „keiharde daad is", volko men compromis-loo- Maar de Kerk aan vaardt nog het compromis met de wereld, hoewel God en Zijn Koninkrijk niet deel baar zijn. Pastoor Van Kleef concludeerde daarom dat Christenheid en oorlog onver zoenlijke tegenstellingen zijn en dat dus de Christenen ook dienen te zeggen geen aan deel in militairisme te willen hebben. Op deze lezing volgde nog een vraaggesprek. Namens beide verenigingen begroette de heer W. D. Wiljouw de bezoekers; hij sprak ook een slotwoord en bracht dank aan pastoor Van Kleef voor diens belangrijke lezing. Agenda voor Velsen DONDERDAG 17 NOVEMBER Geen bioscoopvoorstellingen. PATRONAATSGEBOUW 8 uur: „He: Nut", Zwitserland-avond. FLORA 8 uur: Amsterdamse Volkstoneel „Als moeder teveel is." 4.30 uur: Kindervoorstelling „In het toverbos". VRIJDAG 18 NOVEMBER THAtlA 8 uur: „Are de Triomphe". REX 8 uur: „Arlberg Express". FLORA 8 uur: Amsterdamse Volkstoneel „Als moeder teveel is". 4.30 uur: Kindervoorstelling „In het toverbos". PATRONAATSGEBOUW 8 uur: Propa- gandavergadering Christelijke Besturen bond. RAADHUIS 34 uur: Spreekuur Wet houder van Financiën. „Wij zoeken" De toneelgroep van de CJMV in IJmui den heeft Woensdagavond in het gebouw voor Christelijke Belangen het wintersei zoen geopend met de opvoering van het toneelstuk „Wij zoeken" van A. Broere. De schrijver schildert op een oppervlak kige manier de spanningen die in een huisgezin ontstaan als een jonge vrouw de plaats van de overleden moeder komt innemen. Omdat deze vrouw bijna zo oud is als de kinderen uit het eerste huwelijk van haar man en zij bovendien haar echt genoot meesleurt in een leventje van luxe en plezier, schept zij een sfeer in het gezin die zoon en dochter doen besluiten het ouderlijk huis te verlaten. De moeilijk heden worden nog gecompliceerder wan neer blijkt dat de vrouw slechts tot het huwelijk is overgegaan om zich te ver zekeren van een gemakkelijk leventje. Al spoedig ervaart zij dat het geluk niet ligt in het bezit van geld alleen. Ze bekent haar man dat het geen liefde was die haar tot een huwelijk bracht en gaat ver volgens haar eigen weg. Dc gedesillusion- neerde echtgenoot verzekert haar dat zijn huis ook het hare zal blijven en blijft dan alleen achter. Een jaar later krijgt hij een hartaanval. Zoon en dochter zijn nog juist op tijd om van hun vader voorgoed af scheid te kunnen nemen. Op zijn sterfdag komt zijn weggelopen vrouw terug. Ze is tot het inzicht gekomen dat haar drang naar luxe oorzaak is geweest van al het verdriet dat zij in het gezin heeft teweeg gebracht. Een bevredigende oplossing van de problemen die de schrijver stelt, wordt eigenlijk niet gevonden en de min of meer philosofische beschouwingen waarmee hij „Wij zoeken" heeft gelardeerd blijven op pervlakkig. De dialogen tussen man en vrouw, zoon en dochter geven weinig ge legenheid om diepgaand spel te ontplooien en het kostte de spelers dan ook veel in spanning om het stuk aantrekkelijk te maken Niettemin wisten zij meermalen goede effecten te bereiken. De hoofdrolvertolker (J. Guyt) was voor de vijftigjarige huisvader wel iets te jong en zijn vrouw (mejuffrouw A. Snijders) vond niet altijd de juiste toon. De slechte toneel-accomodatie verhin derde menigmaal dat een scène geheel tot zijn recht kon komen en dit euvel heeft in niet geringe mate een funeste invloed op de prestaties van de spelers gehad. De bijrollen waren over het algemeen goed bezet. Al met al kan geconstateerd worden dat de toneelgroep van de CJMV op de goede weg is. Zaterdag 19 Novem ber zal „Wij zoeken" voor de tweede keer ten tonele worden gevoerd. L. v. B. MARKTBERICHTEN 16 November 1949 Besommingen IJM 25 Flamingo 18.000; IJM 42 Rijs 30.700: RO 53 Dirkje 9800. KW 140 5080; KW 86 2480; IJM 234 430. Aanvoer 10 kisten tarbot en tong. 20 kisten tong schar: 100 kisten schol: 840 kisten schelvis: 130 kisten wijting, 200 kisten schar. 230 kisten kabeljauw. 360 kisten koolvis, 100 kisten joon, 10 kisten bot, 10 kisten haai, 620 kisten ïaring, 850 kisten makreel, 10 kisten leng, 20 kisten diversen. Totaal 3500 kisten. Prijzen Heilbot 2,25; tarbot I 2,251,80; tong I 1,751.70; tong I 1,541.20, per kg. Gr. schol 62; midd. schol 6038; kl. schol 3527; schar 23.503,80; tongschar 6157: schartong 29—25; v. haring 2013; makreel 317,50; gr. gul 5448; midd. schol 4441; kl. schol 1811,50; poon 8,50—6; kl. haai 24; ham 74; g. schelvis 5740,50; midd. schelvis 36,5030; kl. shcelvis 2413; wijting 164,50; kl. schelvis II 15,50—5,20; kl. koolvis 18—14. per 50 kg. Kabeljauw 192—144; koolvis 46—36,50; leng 72, per 125 kg. Velsen Oppashulpen-centrale Nog steeds is de vraag naar oppas- hulpen stijgende in alle delen van Velsen. Dit is een verblijdend teken, want het bewijst dat de drang naar culturele ontwikkeling en ontspanning groot is. De huisvrouwen die van deze instelling willen profiteren weten echter vaak niet tot wie zij zich moeten wenden. Wij laten daarom hier een lijst volgen van adressen, waar men om een hulp kan verzoeken. Voor IJmuiden dient men zich te ver voegen bij mevrouw Homburg, Kennemer- laan 116, telefoon 5129. Voor IJmuiden-Oost wende men zich tot mejuffrouw Vijlbrief, Lijsterlaan 1, tele foon 4917. Voor Velsen tot mevrouw Bakker, Van Tuyllweg 15, telefoon 4765. Voor Driehuis tot mevrouw Anten, De Genestetlaan 11, telefoon 4937. Gestolen tegels gedijen niet Een tijdelijk inwoner van Velsen, die plan had zelf zijn woning op te knappen, daar de huiseigenaar in gebreke bleef, be sloot bij zijn patroon een honderdtal muur tegeltjes te ontvreemden. Bij het vervoer werd hij echter door de politie betrapt en tenslotte wachtte hem op het hoofdbureau een proces-verbaal. Velsen-Noord Houtschillenberg gaat verdwijnen De grote schillenberg, die bij de papier fabriek tegenover gebouw „Concordia" aan de Doodweg in de loop van dit jaar is ont staan als gevolg van de bewerking van on geschild hout, zal binnenkort gaan ver dwijnen. Zoals bekend hebben de bewoners van de buurtschap „Wijkeroog" van deze schillen berg, die thans naar ruwe schatting onge veer 50.000 kubieke meter „groot" is, meer malen last gehad, vooral wanneer door de wind het zaagsel de omgeving met 'n flinke laag stof bedekte en men daardoor soms niet eens de ramen kon open zetten. Ver schillende malen werd hiertegen geageerd, zowel door het bestuur van de Buurtver eniging „Wijkeroog" als door de Vereniging „Velsen-Noord Vooruit". De situatie werd echter al heel wat beter toen men van de papierfabriek gelijktijdig met de afgezogen schillen ook water op de „berg" spoot. Naar het zich laat aanzien zal in de situatie nu spoedig een verandering komen, daar men plannen voorbereidt de schillen- hoop te doen vervoeren naar „Tussenwijk" waar zand zal worden uitgegraven en de schillen in de daardoor ontstane kuilen een plaats kunnen vinden. Dit kan bovendien meebrengen, dat het eens zo aardige park van gebouw „Concor dia" weer enigszins in oude vorm kan worden hersteld. Concordia" jubileert met „De Jantjes' Jubileum van de familie Bakker De toneelvereniging „Concordia", welke op 26 November haar vijf-en-veertigjarig bestaan viert, zal dit feest luister bijzetten met de bekende Amsterdamse volksschets in vijf bedrijven van Herman Bouber „De Jantjes". „Concordia" heeft zich in de afgelopen 45 jaren als één der oudste en zeer goede amateur-toneelverenigingen in onze om geving doen gelden door haar vaak met zorg gekozen en uitgevoerde toneelwerken. Doch aan deze bloei en opgang is de familie Bakker zeker niet vreemd, want zij mag ongetwijfeld worden beschouwd als de „ziel" van de vereniging, die zelfs in de moeilijkste tijden in het gezin Bakker de grootste steunpilaar vond. Het is daarom niet vreemd, dat bij dit jubileum nog een jubileum komt. Want in de 45 „Concordia"-jaren hebben zowel de heer C. J. J. Bakker als zijn echtgenote mevr. C. Bakker-Jongejans niet minder dan veertig volle jaren hun beste en gewaar deerde krachten aan „hun" „Concordia" gegeven, welk feit uiteraard niet onopge merkt voorbij wordt gegaan, evenmin als het zilveren amateur-toneeljubileum bij .Concordia", dat hun dochter, mevr. E. Visser-Bakker, vorig jaar vierde. Dan telt „Concordia" verder nog een ju- bïlaresse, mevr. A. Rob-Wegman, die in ,De Jantjes" haar zilveren toneel jubileum gaat vieren en ten slotte is het de heer L. W. Boeree, regisseur, die in dezelfde uitvoe ring gedurende twaalf-en-een-half jaar met veel élan de touwtjes achter de coulis sen in handen heeft gehouden, zodat „De Jantjes" wel een extra-jubileumtintje krijgt. De eerste uitvoering vindt plaats op Za terdag 26 November in gebouw „Concor dia" met muzikale medewerking van „De Bianca's" en balleiding van de heer D. Heemskerk. De rollen zijn als volgt verdeeld: Dolle Dries, J. Wormsbecher; Betje, zijn moeder, mevr. C. Bakker-Jongejans; Blonde Greet, zijn meisje, mevr. E. Visser-Bakker; de vrienden Schele Manus en Blauwe Toon, A. Nierop en J. Davidson; Toffe Jans. meisje, van de Schele, Puk van Dijk; Tante Piet, logementhoudster, mevr. A. Rob- Wegman; Ome Gerrit, haar man, F. Maen- hout; Mooie Leendert, haar zoon, J. Eek- hard; Door, zijn vrouw, Dini Davidson; de straatslijpers Na Druppel en De Mop, haar man, mevr. J. Boeree-Karreman en C. J. J. Bakker; de logementsgasten De Kromme en De Vreter, G. v. d. Veldt en J. Jongejans; orgeldraaier Zwaan, C. Reehorst; majoor De Bruin, M. Bodegraven. Verder nog ko lonialen, matrozen, dansmeiden en dijk- slenters. De tweede uitvoering is op Zaterdag 3 December, eveneens in gebouw „Con cordia". Santpoort „De Luchtpost" maakt de balans op Nu het postduivenseizoen weer ten einde is, heeft de Santpoortse postduivenvereni ging „De Luchtpost" de balans opgemaakt. Met de oude duiven werden in totaal twaalf en met de jonge duiven zeven vluchten ondernomen. Met de zogenaamde Vitessevluchten, over een afstand van 80 tot 300 km, behaalden de heren J. Bier man 193, J. Struys 182 en D. Drijver 162 punten. De Fond-vluchten, over een af stand van 300 tot 1000 km, leverden J. Struys 266, P. Rozenmeyer 247 en C. Kort- houwer 176 punten op. Met de vluchten voor de oude duiven boekte de heer J. Struys een succes van 448 punten; de heer J. Bierman wist 336 en de heer P. Rozenmeyer 333 punten te bemachtigen. De heer P. Koning kreeg voor de prestaties van zijn jonge duiven 262 punten, de heer P. Rozenmeyer 260 en de heer P. Bersee 220 punten. Tot slot van het seizoen werden vier na- vluchten gehouden, welke de heren J. Bierman en C. Karthouwer 145 en de ïieer P. Koning 116 punten opbrachten. De heer P. Rozenmeyer staat met 662 punten op de eerste plaats, gevolgd dooi de heren J. Bierman met 657, P. Koning met 573, E. Korthouwer met 514 en P. Bierdrager met 478 punten. Harddravers vieren feest De Harddraverij-vereniging „Santpoort en omstreken" organiseert Woensdag 23 November in café de Weyman en op Don derdag 24 November in café Zomerlust een feestavond, waaraan bekende figuren uit de Nederlandse kleinkunst-wereld zullen meewerken. Het ensemble „De Speeldoos" voert on der leiding van Lou Telby de cabaret-revue „Kom even kijken" ten tonele. Het pro gramma vermeldt onder meer het optreden van de heer Santos, prijswinnaar van het internationaal goochelconcours 1949, Else Schmidt en Cas Rus. De avond zal worden besloten met een bal. „Santpoort" zal op de stukken moeten passen De uitslagen van de gespeelde wedstrij den van het eerste en derde tiental van de schaakclub „Santpoort" zijn nu bekend. Het eerste won de wedstrijd tegen Zaan dam 2 met 5Vz4J/2 en het derde die tegen Rolland 3 met QVz3l/2. Op 22 November speelt Santpoort I aan de Wüstelaan tegen A.S.C. 2 uit Amsterdam. Hoewel dit een zeer zware ontmoeting wordt, zien de spelers de wedstrijd met vertrouwen tegemoet. Voor de bekers werden nog de volgende partijen gespeeld: Groep I: SchweitzerM. de Groot 1-0, GordijnVosman afg., G. Schuurman Elfferich 1-0, PelsBlansjaar 1-0. Groep II: NederlofHoman 1-0, Vulling Oosterling afg., EnklaarHouterman 0-1, J. HoogzaaaDuin 1-0, SpookJ. Zuiüer- duyn 1-0. BaljetSterk 0-1. Groep III; LeysmaMeunier y2-Vz, Van ZeggerenVan Dongen 1-0, WennisKaan 1-0, WintersW. Hoogzaad 1-0 en Rooden- burgHulmer 0-1. „Terrasvogels" viert volgend jaar tweede lustrum De Santpoortse sportvereniging „Terras vogels" viert op 17 April van het volgend jaar haar 10-jarig bestaan. Dit jubileum zal onder meer gevierd worden met een feest avond voor de leden. Sinds de oprichting tijdens de mobilisatie heeft de sport vereniging zich in een steeds stijgende be langstelling mogen verheugen, al zette de evacuatie ook haar de voet dwars en de Scandinavische contacten hebben onder meer tot een geslaagde sportuitwisseling met Denemai'ken en Zweden geleid, die het bestuur de komende zomer denkt voort te zetten. „Terrasvogels" beschikt thans over een eerste elftal in de derde klasse, dat zich een goede plaats op de competitie ranglijst heeft veroverd, een 2e en een 3e team. een veteranenelftal en een junioren- ploeg. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 16 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Spaarnestroom van Leith, Njord van Karlstadt. Draco van Oporto. Vivian Louise van Avonmouth. Kor- cula van Gent, Bore van Gent. Traquair van Newcastle. Killurin van Goode. Julius van Stettin. Ponza van Hamina. Arabritt van Rundskar. Hesperas van Helsinki. Ilos van Hamburg. Nimrod van Rafsö. Pelikaan van Marijcardie. Vertrokken zijn: Lucas Bols naar Antwer pen. Castor naar Rotterdam. Patria naar Huil. Natura Vider naar Newcastle. Heijm- dal naar Esbjerg. Wilda naar Rotterdam. Jupiter naar Antwerepn. Groote Beer naar Batavia. Rota naar Gent. Akershus naar Oslo. Euterpe naar Hamburg. Het hoekje van Beste kinderen, Er zijn om te beginnen me nog een paar inzendingen van de maand- wedstrijd aangekondigd, die natuurlijk van harte welkom zijn.Maar doen jullie het dan gauw, want de „verklede pop pen" moeten voor het eind van deze maand in mijn bezit zijn ik wilde de inzending Dinsdag 29 November sluiten, zodat dan de uitslag de Donder dag daarop bekend gemaakt kan wor den. Uit een paar brieven merk ik, dat er nog een aantal kinderen met de verkleedpartij moeten beginnen. Als je er dan komende Zondag aan begint, kom je nog wel klaar! De correspondentiedoos van deze week opent met ALPENKLOKJE, die me een paar weken in de steek heeft gelaten en daar een beetje berouw over heeft. Vertel je me eens (in diep geheim) wat er abo bij jou op stapel staat voor Sinterklaas? Ook dat schiet alweer aardig in de richting, maar jij bent er gauw genoeg bij, merk ik. Ja, de surprises en de gedichten zijn in de komende tijd nog aardiger dan het ca deau zelf, daar ben ik het roerend mee eens. Hier komt het heus niet op de kost baarheid van het presentje aan maar op het plezier, waarmee de gever er aan „ge werkt" heeft. „Mijn trouwste neef" GEOR GE FORMBY is maar wat trots op de ere titel, die ik hem de vorige week gaf, maar hij jokt toch een beetje, als hij zegt, niet nieuwsgierig te zijn naar de uitslag van de maandwedstrijd. Dus over jouw moppe rende moeder had ik de spijker op zijn kop geslagen; ik kan het me best voorstellen dat ze boos is als jij met de lucht van kuilgras om je heen naar huis komt. Ja kerel, zo zie je alweer dat het nog helemaal niet veilig is in onze duinen met al dat oorlogstuig. Jij woont er nogal dicht bij; zul je er altijd voorzichtig mee zijn? KERSTKLOKJE vergeet zowaar haar schuilnaam te vermelden maar dank zij het „nichtenstamboek" kwam ik er toch achter. Je hebt me wel verwaarloosd, de laatste tijd! Is die kleine zus van jou even ver wend? Ik geloof, dat ze een kleine vluggerd met lopen is, niet? Je moet eens wat meer over haar vertellen. Ja, je weekraadsel had je zo goed opgestuurd hoor! Blijf je me nu weer wat trouwer dan de laatste twee maanden? ZEESTER's zending is goed aangekomen. Later zal ik je wel eens vertellen wat een verschikkelijke pret ik daar om gehad heb, maar dan moet je wachten tot December. Ivanhoe was een grote figuur uit de le- gendenwereld van Engeland en een groot schrijver, Sir Walter Scott, heeft over deze held een machtig mooi verhaal geschreven, dat wereldberoemd is geworden. En daar- heb jij nu een boek over. Zo tevreden? Jammer, dat je vriendje naar Scheve- ningen moest verhuizen; hij zal het zelf ook wel minder prettig gevonden hebben denk ik zo. Schrijf jullie elkaar nog wel? Hies is vervolgens een uitgebreide brief van BLAUWDRUIFJE. Ja, jouw briefje komt meestal net op het nippertje, maar als het dan tenminste nog maar „net op tijd" is. Zeer benieuwd naar je pakket! Ook al op het nippertje fladdert ZAND- KLOKJE binnen, die een paar minuten van haar huiswerktijd heeft afgetroggeld om Tante Els te schrijven. Je werk er niet onder laten lijden, hoor! De inzending voor de wedstrijd is volkomen geldig, klokje. Zal ik maar niet over je Sinterklaasverras singen praten, anders mochten de toekom stige „krijgers" het eens lezen. Hetzelfde geldt voor SJORS VAN DE REBELLEN CLUB, die ook al zo gauw-gauw een mi nuutje aan Tante Els moest besteden. Ik ben er je des te dankbaarder voor, kerel! Staat je naam nu weer goed? Die ene letter ook! Ik vind het nogal meevallen met de winter, we zullen nog wel anders piepen, als het straks menens wordt. Zul je pro beren veel kinderzegels en -briefkaarten te verkopen, want daar doe je een heel goed werk mee. Als alle Velsense kinderen hun envelop goed aan de man (of aan de vrouw) brengen, kunnen er weer honderden arme en misdeelde peuters voor geholpen wor den. De hekkensluiter van deze week is le klas ZWITSERS FABRIEKSMERK momenteel voorradig UURWERKEN Grote Houtstraat S (Adv.) MARIANNEKE. Als ik je verhaal goed be grijp, kan het een Sinterklaas vol verras singen worden met jou. Ik hoop er nog eens iets van te horen. Bij voorbaat deze waar schuwing: geen marsepein-en-chocolade buikpijn er aan overhouden hoor! Waarmee de brievendoos weer leeg j- voor een week en ik dus met een getM hart de bekende wens kan neerschrijven- tot de volgende keer! TANTE ELS Voor jonge hersens HET RAADSEL van de vorige week heeft maar één moeilijkheid opgeleverd- een geheel goede oplossing kwam van MA RIANNEKE. GEORGE FORMBY vergat dat de helft van XII wel zes is, maar ook zeven (VII) als je het getal tenminste door midden snijdt. En zowel KERSTKLOKjÈ als BLAUWDRUIFJE vergaten, dat een sigaar en een sigaret niet langer roken maar allebei.... korter. Daar zijn jullie dus netjes ingevlogen dames! Overigens waren de oplossingen Leeuwarden en Ber gen op Zoom juist. SJORS VAN DE REBELLENCLUB en ZANDKLOKJE hadden het hele raadsel goed opgelost. HET NIEUWE WEEKRAADSEL is niet zo gemakkelijk: 123456789 10 11 12 13 X.X.X.X.X.X.x X.X.X.X.X.x. Als je dertien woorden van vijf letters van onder naar boven goed invult, ontstaat van links naar rechts op de kruisjes een naam, die Sinterklaas in verschillende liedjes draagt. De woorden hebben de volgende beteke nis: 1: gaarne; 2: dief, misdadiger, overval ler; 3: niet laatst; 4: jongensnaam; 5: knaag dieren (meervoud); 6: heilig getal; 7: al tijd, altoos; 8: als je dit krijgt ben je on deugend geweest; 9: iedereen; 10: meisjes naam, ook: edelsteen; 11: deel van het jaar: 12: je kunt er op zitten en het hoort bij dé fiets; 13: niet zuid. Tante Els feliciteert: JASMIJN, die vandaag de grote dag viert en ASTA, die dat Maandag hoopt te doen. Maak er maar een plezierige dag van, nichten! Woensdagmarkt. Twee Katwijkse loggers voerden Woensdag 400 kisten En gelse walharing aan, waarvoor 17 tor ƒ19 per 50 kilo werd betaald. De „Assan Reis' v/as met 1500 kisten verse vis aan de ai- slag; de „Flamingo" loste 750 en de „Dirk je" 450 kisten verse vis. De trawlharing van de „Assan Reis" bracht 14 per kist op. Verwachtingen. De „Medan" wordt met 600 kisten verse vis en 35 stuks stijve kabeljauw aan de Vrijdagmarkt verwacht en de „Thorina" zal vermoedelijk Zaterdag 700 kisten vis lossen. Het is nog niet bekend of ook de „Viking Bank" aan de Zaterdag- markt zal verschijnen. Het is niet uitge sloten dat schipper Gravenmaker in Grims by zal lossen. De vangst van de „Viking Bank" bedraagt 950 kisten vis, waarvan 100 kisten schelvis, 200 kisten koolvis, leng en kabeljauw, 450 kisten grote makreel en 200 kisten varia. ADVERTENTIE Fenomenale uitwerking van nieuwe vinding Stille triomftocht Wij kennen allen de zegetochten, waarbij dc politie de straat afzet en het publiek juich! en met vlaggen wappert. Maar er zijn ow stille zegetochten en die zijn soms minstas zo belangrijk. Wij denken aan het electrisw licht, de wasmachine, de stofzuiger, de naai machineen aan de laatste vinding op wasmiddelengebied: het Actief Wit, dat ver werkt is in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. In één slag is de methode gevonden (geba seerd op het z.g. „optisch bleken"), waarbij iedere was vele malen helderder wordt, waarbij kleuren als nieuw worden en textiel- weefsels soepeler. De triomftocht van het nieuwe wasmiddel neemt steeds groter vor men aan, hetgeen niemand verbaast, die oe fenomenale uitwerking van Castella Zelfwer kend Wasmiddel hqeft gadegeslagen. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 18) Dat is bij Carol nooit precies te zeg gen. Misschien wilde ze daarom de flat ook wel niet echt verhuren. Ze is op reis om materiaal te verzamelen voor een boek, dat ze aan 't schrijven is, „Een Zwer ver in Rome" of zo'n soort titel, geloof ik. Ze doet dat uitstekend en maakt er prach tige pentekeningetjes bij. Soms bereikt ze wat ze zoekt binnen een week of zes en een andere keer blijft ze tijden lang weg om alles goed op zich in te laten werken. William noteerde twee pond per 'week voor de huur van de flat. Hij merkte op, dat het wel zeer onaangenaam zou zijn, als ze er opeens op korte termijn uit zouden moeten trekken. Dan zouden we misschien wel weer in mijn eigen flat terug kunnen gaan, zei Katherine. Mèt dat ze deze woorden zei, voelde ze, dat ze beter niets had kunnen zeggen. William wilde dadelijk weten, waar haar flat zich bevond, hoeveel kamers er waren, en welke huur ervoor betaald moest wor den. Toen ze al deze vragen beantwoord had, merkte hij zeer gedecideerd op, dat die flat veel en veel le duur voor hen zou zyn, maar dat ze intussen naar iets anders zouden kunnen gaan uitkijken. Hij zette een streep onder zijn berekening, keek haar ernstig aan en zei: We kunnen het best betalen. Wanneer zullen we trou wen? Wanneer je wilt, William. Als je dat weikelijk meent, dan zou den we 't Zaterdag a.s. kunnen doen. Dan hebben we het hele weekend voor ons. Hij legde potlood en papier opzij en nam haar handen in de zijne. Overhaast ik je niet? Is het niet allemaal veel te gauw? Er kwam een diepe blos op haar gezicht je en haar ogen straalden. Nee, het is goed zo. Hij sloeg zijn armen om haar heen. O, Katherine, lieveling! zuchtte hij, en kuste haar. En een hele tijd daarna be sloot hij: Ik ga het morgen meneer Tattlecombe vertellen. HOOFDTUK XII. Het onderhoud met meneer Tattlecombe verliep zeer plezierig. Abel voelde zich gevleid, dat zijn raad zo spoedig was op gevolgd. Misschien iets al tè spoedig, maar in ieder geval was zijn raad goed geweest en had bij William gehoor gevonden. Een ongetrouwde jongeman komt gemakkelijk in verleiding. God had het huwelijk inge steld voor de mensen. William Smith zou een goede echtgenoot zijn. Als het meisje •fatsoenlijk en bescheiden was, zou het een gezegend huwelijk kunnen worden. Me neer Tattlecombe zou zélfs zichzelf nooit toegeven, dat hij soms een heimelijke vrees koesterde, dat William genoeg zou krijgen van het speelgoedmagazijn in El- lery Street en naar ruimer mogelijkheden uit zou zien. In verband met deze vrees leek het hem een goed ding, dat William trouwde, dat legde een man min of meer vast. Hij was allervriendelijkst en opgewekt tegen William en verzocht hem juffrouw Eversley voor te komen stellen. Hij ont hield zich van de opmerkingen, die hij anders zeker gemaakt zou hebben, toen hij ontdekte, hoe weinig William van haar familie en afkomst wist. Ze is tijdens de oorlog in dienst ge weest. Ik geloof niet dat ze veel familie heeft. De firmanten Eversley zijn familie van haar, maar ik geloof, dat het nogal ver af is. U herinnert zich wel, dat ik bij hen ben geweest met die houten beesten van me, maar dat ze geen belangstelling hadden. Abel knikte. Zo ging het vaak in een familie dacht hij. Sommigen bereikten wat in de wereld, anderen gingen omlaag en over hèn werd meestal niet meer ge sproken. Natuurlijk hadden die Eversley's weinig interesse in zo'n ver familielid. Je had er niet veel aan, of je dezelfde naam droeg, en of je kon zeggen, dat je zulke rijke familie had. Maar 't kwam er in dit geval eigenlijk alleen maar op aan, dat het jonge meisje fatsoenlijk was en van het soort, dat een man een gelukkig ge zinsleven kan geven. Hij zei William pre cies, wat hij dacht. Toen William vertrok, wisselde hij nog even een enkel woord met Abby Salt, en sprak met haar af, 'dat hij Katherine de volgende dag direct na het werk mee zou brengen om aan Abel voor te stellen. Hoewel Abby kalm en onbewogen met hem sprak, was het toch duidelijk, dat ze er graag een heleboel meer van wilde weten. Emily Salt vertoonde zich dit keer hele maal niet. Voor het eerst sinds hij daar aan huis kwam, vertrok William zonder ook maar een glimp van haar opgevangen te hebben. Hij had geen sluipende voet stappen in de gang gehoord, noch het sluiten van een deur op het moment, dat hij zich op het portaal vertoonde, en even min had hij haar grote, misvormde ge stalte ergens haastig' in een kamer zien verdwijnen, of haar weinig aantrekkelijke, benige gezicht over de trapleuning zien gluren. Het leek erop, alsof hij in een spookhuis was geweest, waaruit het spook verdwenen was. Hij dacht er niet ernstig over na, maar even had hij een dergelijk gevoel. Hij wandelde de straat uit, langs de plaats, waar hij om meneer Tattlecom- be's terminologie te gebruiken „werd neergeslagen" en sloeg de hoek om naar Morden Road, welke straat beter verlicht was en drukker, daar deze de verbinding met High Street vormde. Aan het eind van de straat waren winkels en was het werkelijk druk Hij was van plan High Street over te steken en dan de bus te nemen. Diverse andere mensen schenen hetzelfde van plan te zijn. De verkeers lichten veranderden van kleur juist op het moment, dat hij op de vluchtheuvel midden in de straat kwam. Met een groep je mensen, dicht op elkaar geperst, stond hij te wachten. Op het moment, dat één grote bus aan kwam rijden, voelde hij opeens een hevige steek onder zijn linker schouderblad. Het was alsof hem een stoot met grote kracht werd toegebracht. Hij stond op de rand van de vluchtheuvel en door de plotselinge stoot in zijn rug, ver loor hij zijn evenwicht. 'Hij zou voorover op de straat terecht zijn gekomen, als de man, die naast hem stond, hem niet bij zijn arm had gepakt en overeind had ge houden. De bus reed in volle vgart langs, dwars over de plaats, waar hij bijna te recht was gekomen. De man, die zijn arm gegrepen had en deze nog steeds vasthield, bromde: Maar meneer, wat was u van plan? William keek hem aan: Iemand gaf me een stoot in m'n rug, antwoordde hij. Hierna verschoten de stoplichten op nieuw van kleur en haastte het groepje mensen zich naar de overkant. William bekeek hen: twee kleine jongens, een vrouw met een boodschappenmand, een werkman met een tas gereedschappen, die na overwerk naar huis terugkeerde, een stel jonge, hevig opgeschilderde winkel meisjes; een oude vrouw in afgedragen kleren en een wonderlijk hoedje op; een man, die eruit zag als - een welgestelde winkelier, en één, die er uitzag als een minder welgestelde arbeider. Verder een dikke vrouw met een klein jongetje en een jong vrouwtje met een baby. Er was niemand bij, aan wie hij die stoot in zijn rug kon toeschrijven. En toch had iemand hem die toegebracht, dat stond als een paal boven water. Als die vreemde meneer hem niet beet had gepakt, dan had hij op dit moment waarschijnlijk op straat gelegen, met een .grote mensenmenigte eromheen en een politieagent, die alle détails van het ongeval opnam. Hij her haalde: Iemand gaf me een stoot in de rug, en hij voegde eraan toe: met een of ander hard voorwerp, een stevige wan delstok of zoiets. De man, die hem nog steeds vasthield, liet nu zijn arm los. William was noch dronken, noch krankzinnig. De man be keek hem van top tot teen en zijn boos heid verdween. Er gebeurden inderdaad wonderlijke dingen op deze aarde. Hij was in alle grote wereldsteden geweest, maar Londen spande de kroon wat geheimzin nige voorvallen betreft. Als hij geen haast had gehad,, zou hij graag met William over dit onderwerp gediscussieerd hebben. Maar hij moest voortmaken, hij had een afspraak gemaakt voor een onderhoud en kon niet op zich laten wachten. Hij sloeg William dus op zijn schouder en zei: - Je boft, jongeman, dat je er niet geweest bent! Je mag je in 't vervolg wel voor je vijanden in acht nemen! En weg was W in het gewoel van de massa. William nam z'n bus. Hij vertelde Ka therine alles van het onderhoud, dat N met meneer Tattlecombe had gehad, ma® niets over de stoot in zijn rug. Het lc® hem overbodig en bovendien bestond de kans, dat het voorval haar angstig zou maken. Terwijl hij in de bus zat kreeg hij opeens een idee voor een nieuw® houten ci*eatie: een gevlekt dier met bfr rens en rollende ogen, een soort koe. Hij verlangde ernaar dit idee op papier te wei-ken en was er zó mee bezig, da- hij het hele voorval min of meer ve#3t En hij dacht er niet eerder weer e® dan op 't eind van de avond, nadat ffil bij Katherine had gegeten, schetsen van zijn nieuwe idee had gemaakt, en samen met haar hun toekomstplannen had bê- sproken, waarbij hij zich gelukkiger, nu llij ooit voor mogelijk had gehouden, voev de. Toen hij haar goedennacht had ge*^5 en de straat inliep, moest hij er echter opeens weer aan denken. Zijn rug nog een pijnlijke plek en hij hoorde oe stem van de vreemde man opnieuw in w oren: „Je mag je in 't vervolg wel voor je vijanden in acht nemen!" Het was een voudig tè dwaas! Hij had geen enKde vijand! Of wèl? Iemand had hem onl» zó neer-geslagen, dat hij er zijn bewustzijn even van verloren had. En nu had ieman hem een stoot in de rug gegeven, waar- door hij, als niet de stevige arm van e vreemde man hem beet had gepakt, vja» voor een geweldige bus op straat gevallen zou zijn en overreden. (Wordt vervom> l

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6