IJmuider Courant Wankel Haarlems Dagblad „Er schijnt een neiging te zijn tot oppositie in de Raad van Europa" Radicale partij dreigt de coalitie te zullen verstoren Critiek op het onderwijsbeleid Weerbericht 0e Jaargang No. 19402 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, jelef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), grasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Hgij pAS OPGETREDEN Franse kabi- net-Bidault bevindt zich in een toe- i van wankel evenwicht. Zowel op PJLpjeel gebied' als op het terrein der Silalidse politiek wordt het bedreigd en mate, die zijn spoedige val kan iLxzaken. Ge zult zeggen: dat is niets s. Wij zijn gewend dit van Franse itten te vernemen. Wij zijn ook ge- ze inderdaad te zien tuimelen. Er "tstaat dan een crisis, hevig maar als f«ei. kort van duur, waarna een nieuw 'rlbinet zijn onzekere levensweg betreedt. Ge hebt gelijk, maar er zit meer in. En t j yaiien en opstaan van kabinetten is ijs meer dan een voortdurende gerucht- ijkende vertoning van het onaantrekke- Franse politieke spel. Dit kabinet- idault is niet meer dan een voortzetting L het kabinet-Queuille, dat zich onder leiden heeft door ruim een jaar aan het wvind te blijven. Het is samengesteld uit welfde drie partijen en men vindt er voor Cl merendeel dezelfde leidende figuren in: óiieuille, nu vice-premier, Yvon Delbos, Lelt Schuman, René Mayer, Teitgen. Bij ngSte crisis wist men, na een zonder- opéénvolging van verschillende for- urs, tenslotte toch geen andere oplos- sing dan maar op dezelfde weg voort te :'b iviaar de problemen die men moest ;en veranderden er niet door. In de der drie betrokken partijen is de wil ^"eendrachtige samenwerking zo gering ahuivert men dermate voor de uitwerking in de kiezers, als de regering tot ingrij- maatregelen moet overgaan, dat het ..«staan der coalitie aan een zijden j^ad hangt. Links zetelt de commu- aisösche minderheid en rechts zit de gene ral de Gaulle met zijn aanhang op het ineenstorten der coalitie te wachten. De tfleraal heeft zich pas weer eens luidkeels loenhoren: hij vindt al de huidige bewind voerders onbekwaam voor hun taak en ver acht alle heil van een parlementsontbin- jjngen nieuwe verkiezingen. Dat heeft men ïêl eens meer gehoopt en dan viel het legen; er ontstond een even ingewikkelde nieuwe sterkte-verhouding van partijen en oen begon opnieuw met kunstige construc ts e.i gevaarlijke evenwichts-oefeningen op het slappe koord der politiek. De hoop jat de levensduur van het kabinet-Queuille, jat een jaar geleden in even wankele toe stand verkeerde als nu zijn opvolger, naar Kn vaster beleid zou voeren is niet bewaar- en de vooruitzichten, die het houden nieuwe verkiezingen opent, zijn niet rooskleurig. Het is duidelijk waarom in frankrijk zovelen benauwd zijn voor enigerlei Duitse herleving, ofschoon die zou geschieden op de basis van aaneensluiting van West-Duitsland bij West-Europa. Men voelt zichzelf te zwak. De Franse minister van Buitenlandse jaken Robert Schuman is een hoogst be- ïwaam en ernstig man, die uit eigen erva ring de Duitsers door en door kent en die Met welke mogelijkheden er zijn. Het be- leid van zulk een minister is uitvoerbaar als men hem vertrouwen schenkt en zijn betoog waardeert op zijn werkelijke bete- kenis. Maar als de beoordeling van zijn werk gaat afhangen van stemmenwinst of stemmenverlies en van de oppervlakkige emotionaliteit van een aantal lieden, die kwesties niet ernstig doordacht héb ben en.ze niet begrijpen, heeft hij geen meer. Het ligt in het wezen der demo- e dat men een regering, die eenmaal na de verkiezing van een parlement is benoemd, een zekere spanne tij ds gunt om baar inzichten te verwezenlijken. Als zij zo wankel staat dat zij bij al haar beleid en besluiten met „the man in the street" reke ning moet houden, om haar populariteit en iie van haar Kamerfracties niet aan te :n, regeert zij niet meer. Dan heerst the .in the street, met alle beperktheid van begrip hem eigen. Dan wordt het land niet meer geregeerd. Want regeren, een uiterst moeilijk werk, kunnen tenslotte alleen men sen van bijzondere ontwikkeling en karak- r. De massa kan het niet. Zij kan, om het uit te drukken, het beleid niet voeren. De wankele levensgang van Franse rege ringen is geen op zichzelf staand verschijn en de landen der Westelijke democratie. Het is slechts het meest opvallende ver schijnsel. De eigenaardigheden van de Franse volksaard leiden steeds tot luid ruchtige uiterlijke demonstratie van inner lijke zwakheden. In andere landen treden re minder duidelijk aan den dag, maar bestaan eveneens. Dat is het zorgelijkste in èe toestand der parlementaire democratie. Hat de willekeur en het machtsmisbruik der dictatuur oneindig slechter verhoudin genmeebrengen hebben de in de oorlogs jaren door Hitiers Nazi's bezette landen aan een lijve ondervonden. Ook Frankrijk, dat ris grootste mogendheid op het vasteland na die ervaring een voorbeeld van demo nisch herstel zou moeten geven, en daar in helaas faalt.Het ergste zou zijn, ook voor ros, als het niet de kracht zou bezitten om rijn aandeel in de ontwikkeling van de Europese aaneensluiting te nemen, die -omen moet. Dit is geen sombere voor ging, maar wel een nadere verklaring jan de grote spanningen en onzekerheden, j® zich voordoen. Er groeit onweerstaan- m een grote nieuwe ontwikkeling. Er Jfen tegelijkertijd allerlei remmingen 51J 0P- R. P. Complot in Turkije ontdekt De Turkse ministerraad heeft een com muniqué uitgegeven waarin bijzonderheden "wend worden gemaakt over een complot, «ten doel zou hebben gehad de president, «>smet Inönu en de leider de oppositionele Socratische partij, Djelal Bayar, te ver dorden en de regering omver te werpen. m verklarinS wordt gezegd, dat de af- cJh^d de van de oppositionele nationale iist ü.-t Aydinli, de regering meedeelde, 1» .(lrie leden van de nationalistische par os staatsgreep voorbereidden. De arres- Editie voor Velsen, IJmulden, Santpoort en Omstreken van ra ©pretijte HaatlcmMte <£mtrant «rem téïff) Vrijdag 18 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Bevin opent Lagerhuisdebat tatie van verschillende personen is gelast nals die" van maarschalk Chakmak, B» 7,er.ev?0rzitter van de nationale partij. ('"jarige maarschalk Chakmak trok *D44 terug, nadat hij 20 jaar chef m.f .e generale staf was geweest. Tezamen Atafi, Presid.ent en de overleden Kemal ODrirkf W0rc^ hij beschouwd als mede- «ÏÏSrZan -de tegenwoordige Turkse feu ziJn heengaan werd hij door ce Pr brief persoonlijk bedankt voor "ezen nsten aan het vaderland be- J*?* was minister van oorlog van auttan. Naar men zegt leverde turk toen in het geheim wapens. Voor stopzetting der ontmanteling zijn geen doorslaande argumenten aangevoerd LONDEN, 17 November. (Reuter). Voor een vol Lagerhuis heeft Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Za ken, het debat over de buitenlandse poli tiek van de regering geopend. Over de recente bijeenkomst van het mi nister-comité van de Raad van Europa zei- de Bevin dat dit comité te Parijs steeds in staat is geweest zijn beslissingen unaniem te nemen. Er was geen enkele stemming nodig geweest. Bevin verklaarde er zeker van te zijn dat het minister-comité zich van vitaal belang voor de eenheid van Europa zou tonen en in toenemende mate beslissingen zal nemen over vele aangele genheden van gemeenschappelijk Euro pees belang. „Ik leg deze verklaring af zonder af breuk te doen aan de consultatieve verga dering, die een andere functie heeft". Het belangrijkste probleem noemde Bevin de toelating van Duitsland als toe gevoegd lid tot de Raad van Europa en hij verzocht het Huis zich in deze aangelegen heid gematigd te tonen en er geen partij- geschil van te maken. Bevin verklaarde dat het minister comité geen definitieve beslissing over Duitsland kon nemen, omdat de "Verenig de Staten als bezettingsmogendheid er ook bij betrokken zijn en het comité zowel de Verenigde Staten als de permanente com missie van de assemblée van de Europese Raad wilde raadplegen. Bevin zeide er niet aan te twijfelen dat het minister-comité bij zijn voigende vergadering tot toelating van Duitsland zou kunnen besluiten. „De Britse regering- zal," aldus Bevin, „nooit kunnen instemmen met een voor stel om over nieuwe toelatingen door een meerderheid in de assemblée te laten be slissen". „Wij verlangen", zo zeide Bevin verder, „de Raad van Europa doeltreffend te laten werken, maar ik moet zeggen dat er een neiging schijnt te zijn oppositie-methoden in de Raad van Europa in te voeren. Ik geloof niet dat er enige tegenstelling be hoeft te bestaan tussen de assemblée en het comité van ministers". Bevin verklaarde dat de kwestie der mi litaire uitgaven voor de defensie van de Westerlijke Alliantie binnen enkele da gen door de betrokken ministers van Fi nanciën zal worden besproken. „Om de bezorgdheid van onze vrienden op het continent dat de organisatie van het verdrag van Brussel zal verzwakken, weg te nemen, hebben wij hun hierom trent gerust gesteld en wij zullen thans deze militaire organisatie geleidelijk in het Atlantische pact voegen, zodat wij het proces kunnen rationaliseren en een groot organisme scheppen. Doch hierbij ont moeten wij nog grote bezorgdheid, in het bijzonder in Frankrijk". Ontmanteling Óver de bespreking, die de drie mi nisters. van Buitenlandse Zaken onlangs 'n Parijs-gehouden hebben, zeide Bevin: Onder voorwaarde, dat op andere pun ten overeenstemming wordt bereikt, over wegen wij enige verzachting van het ont mantelingsprogram, maar ik moet zeggen dat alle argumenten, op zuiver-economi- sche gronden, in het bijzonder wat de staalindustrie betreft, weinig om het lijf hadden. Tenslotte kregen wij het oude verhaal te horen dat het hier gaat om de psychologische kant van de zaak. Wij heb ben verklaard dat wij de ontmanteling in sommige fabrieken zullen vertragen, maar een groot aantal andere fabrieken worden nog ontmanteld en ik hoop dat het Huis ons zal steunen, waar het oorlogsindus trieën betreft. Wij willen onze veiligheid verzekerd zien". „Andere kwesties, die de ministers heb ben behandeld, waren: Duits lidmaatschap van internationale organisaties, instelling van Duitse consulaire vertegenwoordigin gen in het buitenland, de Duitse houding ten opzichte van het internationale gezags orgaan voor het Ruhrgebied, de militaire veiligheidsraad, herstelbetalingen en de voorwaarden waarop de Duitse scheeps bouw kon worden hervat. In het kort wijdde Bevin zijn aandacht aan economische problemen, waarbij hij het gebrek aan evenwicht op financieel en economisch gebied tussen dollar- en ster- linggebieden het zorgelijkst noemde. Tot slot verklaarde Bevin dat „wij sinds 1947 moeilijke problemen voor de boeg hebben gehad. Ik ben nu echter blij te kun nen zeggen dat tengevolge van de door ons genomen stappen het mensdom vrijer en met groter vertrouwen kan leven, dan te voren". Toen Bevin in het midden van zijn rede geïnterrumpeerd werd door de communist Gallacher, zeide hij onder luid gelach: „Als ik had te maken met het land, dat gij steunt, en ik zou een kleine onenigheid met Stalin krijgen, zou hij mij zonder meer de woestijn insturen evenals Tito en dat kan ik mij niet veroorloven". Churchill: „Zwanenzang" De leider van de conservatieve opposi- tië, Winston Churchill, drong er bij de re gering op aan de toelating van Duitsland tot de Raad van Europa te bespoedigen. Hij noemde Bevins rede een „zwanen zang" en zei dat de minister van Buiten landse Zaken een grote kans verloren heeft laten gaan. Toen hij als zodanig in functie trad was Engeland het meest gerespecteer de land ter wereld. „Zijn politiek heeft niet het geheel van socialisten, liberalen en conservatieven vertegenwoordigd en Engeland is op het gebied van de buiten landse zaken op de ranglijst gedaald". Churchill zei dat Bevin en andere La- bourministers op de vergadering te Straats burg van de Raad van Europa alle con tact met hun eigen socialistische kamera den in Europa hadden verloren. „Zij gooi den volledig weg wat de Britse socialisti sche partij zo lang en vurig gewenst had: het leiderschap van de sociaal-democratie in Europa". Churchill drong er bij de regering op aan alles in het werk te stellen dat er geen tijd verloren zou gaan bij de opneming' van Duitsland in de Europese' Raad. Churchill oefende critiek op de steun, die de Britse regering in de UNO aan Tsje choslo wakije als candidaat voor de Veilig heidsraad heeft gegeven en zeide:„Geen van de huidige vertegenwoordigers van Tsje- cho-Slowakije heeft ook maar het minste recht om uit naam van het dappere Tsje- cho-Slowaakse volk te spreken". Churchill was van mening dat de be dreigde positie van Joego-Slavië zeer on middellijk ook die van Albanië in de be langstelling plaatste. Amerikaanse soldaten doodden taxi-chauffeur in Neurenberg De taxi-chauffeurs van Neurenberg zijn Donderdag in staking gegaan uit protest tegen de moord op een hunner collega's, die Dinsdag door Amerikaanse soldaten werd doodgeschoten. Een socialistisch lid van het Beiers par lement zeide in een toespraak tot 20 taxi chauffeurs, dat indien de Amerikanen de „gangsters" onder het bezettingspersoneel niet in bedwang konden houden, het Duitse volk zichzelf hulp zou moeten verschaffen. Hij raadde de taxi-chauffeurs aan geen Amerikanen te rijden, tenzij de Ameri kaanse autoriteiten dergelijke aanvallen zouden kunnen voorkomen. Een communis tische spreker eiste, dat de Duitse politie het recht zou hebben om Duitsers tegen het bezettingspersoneel te beschermen. Op een vergadering van taxi-chauffeurs te München werd een verzoek gericht tot de Beierse regering, onmiddellijk maatre gelen te nemen tegen deze „voortdurende bedreigingen van recht en orde". Amerikaanse ambassade te Tsjoengking zal worden gesloten Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft heden bekend gemaakt dat het consulaat en de ambassade van de Veren. Staten te Tsjoengking, de huidige hoofdstad van de Chinese nationalistische regering, zullen worden gesloten, zulks met het oog op de bedreiging, welke de communistische legers voor de stad vor men. Verwacht wordt, dat morgen reeds een gedeelte van de staf van het Ameri kaanse consulaat uit Tsjoengking naar Hongkong zal vertrekken. Het personeel van de Amerikaanse am bassade te Tsjoengking zal blijven, totdat de Chinese nationalistische regering haar plannen heeft bekend gemaakt. Ook het Amerikaanse consulaat te Tsjoengking wordt gesloten. Radio Peking meldt, dat communisti sche troepen Kweiyang, de hoofdstad van Kweitsjou, 300 km ten Zuiden van Tsjoeng king, de nationalistische hoofdstad, heb ben bezet. Kweiyang is een belangrijk verkeersknooppunt. Het woord is aan Helena K. Beacham: Ouderdom is iets wonderlijks, beioonderd in een boom. En in kaas. En in meubelen. En in wijn. In het meeste. Maar niet in mij. (Reader's Digest). Bij AJcerhoom's Scheeps- en Jachtwerf te Lisse zijn Donderdag twee kruisertjes te water gelaten bestemd voor een rederij in Ierland. Deze rederijde Shamrock Cruiser Company" heeft beide scheepjes die zeer luxueus zijn ingericht, bestemd voor verhuur aan Amerikanen die van een zeetocht houden. Kabinet-Bidault staat voor moeilijkheden Duits herstel wekt vrees (Van onze correspondent te Parijs) Na een aantal weken als centrum der in ternationale diplomatie gefungeerd te heb ben, eist Parijs momenteel weer aller aan dacht op voor de binnenlandse politiek. Een tijdperk van beproevingen voor het jongste kabinet-Bidault is ingeluid: Beproevingen van velerlei aard. In de eerste plaats ver toont de financiële begroting voor het vol gend jaar nog een verschil van een slordige 200 milliard francs en tot dusver heeft geen enkele minister die op de eigen posten willen of kunnen uitsparen. Ten aanzien van de buitenlandse politiek staan vervolgens minister Schuman de Kamer-debatten over Duitsland te wach ten, die wanneer de gebeurtenissen in Bonn zich volgens het schema voltrekken op 22 November moeten beginnen. Deze minister zal zeker moeilijkheden ont moeten, wanneer hij het parlement van de noodzaak moet overtuigen Duitsland de weg te openen naar de conferentietafel van de Europese Raad. Want voor velen is de Europese Raad in dit geval het voorpor taal van het Atlantisch pact en opneming in dit pact impliceert de herbewapening van Duitsland. Schuman en Acheson heb ben bij herhaling verklaard, dat deze even tualiteit tijdens hun jongste besprekingen niet is overwogen, en de Franse minister heeft tijdens zijn laatste persconferentie er bovendien aan herinnerd, dat geen enkel nieuw land zich bij het pact kan voegen zonder de unanieme toestemming van alle twaalf tegenwoordige ondertekenaars. Als garantie tegen de her-militarisatie van Duitsland achtte de Franse minister deze Tien burgemeesters uit tien Cooise gemeenten gaven het goede voorbeeld aan hun burgerij door zich als eersten te laten doorlichten door middel van het schermbeeld apparaat van het dr. Hulscherfonds, waarmee men de gehele Gooise bevolking wil gaan doorlichten. Het toestel staat opgesteld in het consultatiebureau voor t.b.c.- bestrijding te Hilversum. De burgemeester van Hilversum mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar ontvangt instructies door de luidspreker, welke bovenop het toestel is opgesteld. bepaling voldoende. Formeel moge hij ge lijk hebben. Dat neemt echter niet weg, dat er reeds in Frankrijk een duidelijke angst valt waar te nemen voor een overhaaste rehabilitatie van Duitsland, die dit land vroeg of laat ook als militaire machtsfactor zal herstellen. Een voorproefje van de tegenstand, die Schuman te overwinnen zal krijgen, gaf de Gaulle op zijn laatste pers conferentie ten beste, toen hij de Franse regering met meer hoon overlaadde dan hij zich in tijden veroorloofd had. Voor de generaal hadden alle huidige bewindvoer ders hun incompetentie nu wel voldoende duidelijk bewezen en de enige oplossing was, volgens hem, het volk zijn recht van spreken terug te geven. Nieuwe verkiezin gen zullen volgens hem duidelijk moeten maken, welke partijen de meeste mensen achter zich hebben en als er dan klaarheid in de werkelijke machtsverhou dingen is geschapen, dan zal er eindelijk een constructieve politiek gevoerd kunnen worden, ten bate vooral van de gehele Europese samenwerking'. Als laatste hinderpaal is er het congres der radicale partij, waarin zich steeds ster ker stromingen af beginnen te tekenen geleid door oud-premier Daladier en de felle burgemeester van Bordeaux Chaban- Delmas die aandringen op terugtrekking der radicale ministers uit het kabinet- Bidault. Zonder op de uitslag van dit congres vooruit te lopen, kan men nu al voorspellen dat de radicale ministers Queuille, Delbos en René Mayer al hun overredingskracht aan zullen moeten wenden om dreigende moties onder de tafel t.c werken en zo de regering, waarin zij zitting hebben, van de ondergang te redden. Zoals men weet, volgt dit congres op overeenkomstige partij bijeenkomsten van de zijde cler katholieken en socialisten, die er uiteindelijk in toege stemd hebben de mandaten hunner minis ters te verlengen. Zo ver is thans dus de parlementaire democratie in Frankrijk reeds, dat het voortbestaan van een rege ring rechtstreeks afhankelijk is geworden van een congres ener partij, die zich tevoren op het parlementaire plan voor deelneming had uitgesproken en bovendien slechts uit naam van een minimaal percen tage van het kiezersvolk kan spreken. „La Passionaria" te Praag gearresteerd De Spaanse communiste Dolorez Gomez Ibarori, die in de Spaanse burgeroorlog be kend werd onder de naam „La Passio naria", is, naar radio Hamburg meldt, te Praag' gearresteerd. Spaanse emigranten te Parijs deelden mee, dat zij van Titoïsme wordt beschuldigd. „La Passionaria" was aan het eind van de Spaanse burgeroorlog naar de Sovjet-Unie gevlucht. Sinds enige tijd hield zij zich te Praag op, waar zij in behandeling was wegens een hartkwaal. Prins Bernhard heeft bronchitis 's-GRAVENHAGE, 17 November. De aanval van griep, die Prins Bernhard dezer dagen noodzaakte het bed te houden, heeft zich tot bronchitis ontwikkeld. De Prins zal zich in verband hiermede voorlopig niet aan de door hem gemaakte afspraken kunnen houden. Sjah van Perzië in Washington De Sjah van Perzië heeft op een pers conferentie te Washington zijn voornemen te kennen gegeven president Truman om een uitbreiding van de militaire en econo mische hulp aan zmr land te verzoeken. Volgens de Sjah is het nog te vroeg om over te gaan tot het sluiten van een pact in het Midden-Oosten, in de geest van het Atlantisch pact. Hij verklaarde dat de jong ste tijd de betrekkingen tussen Perzië en de Sovjet-Unie enigszins verbeterd waren en voegde er aan toe, dat zijn land steeds gaarne vriendschappelijke betrekkingen met zijn buren wenst, op basis van weder kerige eerbiediging van de onafhankelijk heid. Op een desbetreffende vraag heeft de Sjah geantwoord, dat hem geen redenen bekend zijn, waarom er voor Perzië ge vaar zou bestaan door de Sovjet-Unie te worden aangevallen. Op economisch gebied heeft de Sjah aangedrongen op belegging van Amerikaans kapitaal in Perzië, na er óp te hebben gewezen dat de hulpbronnen van zijn land nagenoeg niet worden ge ëxploiteerd. Sne le uitvoering der Duits-geallieerde accoorden Drieduizend arbeiders van de staalfabriek „Watenstedt-Solzgitter" hebben Donderdag een protest-demonstratie gehouden tegen de voortzetting van de ontmanteling van deze fabriek. Watenstedt is de belangrijkste staalfabriek, waarin op grond van de over eenkomst tussen kanselier Adenauer en de Hoge Commissarissen de ontmanteling voorlopig niet is vertraagd. Vakbondver tegenwoordigers hebben aan de Britse com missaris voor Neder-Saksen verzocht, hun verzoek tot stopzetting der ontmanteling aan de Britse Hoge Commissaris door te geven, hetgeen deze heeft toegezegd. De regering van Neder-Saltsen heeft zich op nieuw tot de federale regering gewend met een verzoek alsnog te trachten de afbraak der fabriek te verhinderen. De uitvoering der eerste overeenkomsten tussen Duitsland en de Hoge Commissie voltrekt zich in snel tempo. Donderdag heb ben de Hoge Commissarissen het toetreden van de federatie tot het internationale pa tentbureau in Den Haag en tot de studie groep voor de Europese tolunie te Brussel goedgekeurd. Een Duitse delegatie onder leiding van dr. Von Maltzan was reeds naar Brussel vertrokken om daar een Duits plan voor een afbraak der tolgrenzen binnen vijf jaren te verdedigen. In Hamburgse scheep- vaartkringen heeft de aangekondigde uit breiding der Duitse zeescheepvaart als een bevrijding gewerkt. De Hamburgse burge meester Brauer, die op weg naar Amerika is, heeft verklaard, dat het aantal arbeiders der werven te Hamburg met 18.000 zal kunnen worden verhoogd, terwijl er ook uitzicht is op tewerkstelling van een deel der 30.000 werklozen. Brauer heeft het plan geuit om de Duitse zeescheepvaart terstond uit te breiden door het charteren van bui tenlandse schepen. In Hamburg wil men terstónd de bouw van trawlers beginnen, tot de credietverlening zodanig geregeld is dat de Duitse reders grotere schepen op stapel kunnen laten zetten. Het is nog niet bekend hoeveel scheepsruimte op stapel zal mogen worden gezet, doch men verwacht, dat de Londense scheepsbouwcommissie heeft geadviseerd de bouw van ongeveer 35 grote schepen mogelijk te maken. De Ham burgse scheepsbouwers hopen voorts spoe dig ook in staat te worden gesteld voor buitenlandse rekening te bouwen. De nog beschikbare West-Duitse werven hebben een capaciteit van 120.000 bruto ton per jaar. Het Duitse persagentschap heeft uit Londen gemeld, dat de vertraging der ont manteling van fabrieken voor synthetische benzine en rubber niet betekent, dat deze verboden producten weer zullen mogen worden gemaakt. De fabrieken zouden evenwel voor andere doeleinden kunnen worden ingericht. Het bericht, dat het be houd van staalfabrieken geen verhoging der Duitse staalproductie zal mogen inslui ten, is in economische kringen met misnoe gen ontvangen. De toegelaten capaciteit bedraagt thans ruim 11 mïllioen ton per jaar, doch Duitse deskundigen houden vast aan hun reeds vroeger gepubliceerde be rekeningen, die Duitslands staalbehoefte op 14 millioen ton per jaar schatten. De door de drie geallieerde mogendheden bereikte overeenkomst, waardoor toestem ming wordt gegeven tot de onmiddellijke bouw van een Duitse koopvaardijvloot voor de groté vaart met een beperkt aantal snelle vrachtschepen, is Donderdagmorgen te Lon den getekend door de Britse autoriteiten en door de Franse en de Amerikaanse ambas sadeur in Engeland. „Overlading met leerstof leidt tot overbodige ballast in het maatschappelijk leven" ongeveer 1300 onderwijzers meer beschik baar moeten komen dan thans het geval is. Reeds thans dienen maatregelen te worden getroffen om straks aan de moei lijkheden het hoofd te kunnen bieden. vsnehrfV0le 1,eCien tironSeI1 aan OP regeling -tUfi8 me' de ondorwijzers-orga- K'f Voo5ts wensten vele leden inge- ,WOrden over het tekort aan be voegde leraren bij het middelbaar onder- wijs. Zij vestigden er de aandacht oo dat ten niefor 6dbare schoIen een aantal vak- doceerd onbevoegden wordt ge- „78!? leden vroegen verbetering van de salariëring van hoogleraren. Zij blchoiiw- den het als een misstand dat door de vele nevenfuncties van hoogleraren het waarde volle contact met de studenten vaak ge schaad wordt. Wegens de voorgenomen industrialisatie wensten vele leden aan uitbreiding van het nijverheidsonderwijs voorrang te verlenen. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de Onderwijsbegroting voor 1950 verklaren vele leden dat naar hun mening diverse toestanden op onderwijs gebied dringend verbeterd dienen te wor den. De „onderwijsvernieuwing" voltrekt zich in een veel te langzaam tempo. Vele leden verklaren, dat welomlijnde plannen ontbreken. Naar hun mening viert het in tellectualisme nog steeds hoogtij, hetgeen tot uiting komt in een overlading van vele programma's met een breed uitdijende ge- heugenstof, die voor de leerlingen een dagelijkse nutteloze kwelling vormt. Na het verlaten der onderwijsinrichting blijkt de leerstof voor een groot deel in het maatschappelijke leven een overbodige ballast te zijn. Het levend contact met de behoeften der maatschappij is grotendeels verloren gegaan, doordat een zekere exa- meneultus de onderwijsprogramma's is gaan beheersen. Het gevolg hiervan is enerzijds, dat aanleg in een bepaalde rich ting veelal niet tot zijn recht komt. Ander zijds wordt bij het huidige onderwijssys teem de markt overvoerd met hele of half- intellectuele candidaten voor een pauper- dom, dat slachtoffer wórdt van de heer sende diploma-aanbidding. Het onderwijssysteem zou zodanig ge organiseerd dienen te worden, dat er tus sen de verschillende typen van scholen onderling en tussen deze en de maat schappij, waarvoor zij willen opleiden, een organisch verband komt te bestaan. Thans is dat in het geheel niet het geval. Zorgelijk achten vele leden ook de toe komst van ons lager onderwijs. Nu reeds is er een tekort aan onderwijzers en een angstwekkend gebrek aan schooli'uimte. Straks zullen een paar honderdduizend kinderen buiten de normale toevoer toe gang tot de lagere school vragen, als ge volg van de hoge geboortecijfers in de jaren na de bevrijding. Volgens de thans bekende cijfers zullen er in 1956 25 pro cent meer klassen, scholen en personeel moeten zijn om de uitbreiding van het aantal leerlingen op te vangen. Er zouden dan 40.000 onderwijzers moe ten zijn, 8000 meer dan thans; over zes jaar verdeeld, betekent dit, dat er per jaar MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met in het Westen van het land plaatselijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. In het Westen van het land vannacht iets minder koud, ove rigens weinig verandering in tempera tuur. 19 November: Zon op 8.06 uur, onder 16.44 uur Maan op 7.00 uur, onder 15.54 uur Hoog en laag water in IJmulden Vrijdag 18 November: Hoog water: 1.33 en 13.54 uur. Laag water: 9.40 en 21.53 uur. Zaterdag 19 November: Hoog water: 2.16 en 14.36 uur. Laag -water: 10.23 en 22.39 uur. -oooocooeoocooooooooocoooooooooooocax-

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1