c Toneel en muziek afgelast bij gebrek aan belangstelling linthorsl* i Morgen: Klaproosdag in Velsen De radio geeft Zaterdag Gemengde reacties op minister Mansholts mededelingen Inhaalprogramma vastgesteld PANDA EN DE MEESTER^GIDS N J Visserij- KRUISWEG 13 Vrijdag 18 November 1949 „DB CULTURELE" ZET HET WERK IN VELSEN STOP Kan de Stichting Sociaal-Cultureel werk „Velsen" helpen De Culturele Vereniging Velsen, die na een bloeiende jengd direct na de be vrijding haar bestaansgrond bewees in meer dan één culturele manifestatie van de eerste rang, heeft nu het moede hoofd in de schoot gelegd. Al is de „Culturele" dan niet geheel opgeheven het bestuur werd gedwongen het werk voorlopig stop te zetten en de voor dit winterseizoen uitgestippelde avonden gaan dan ook niet door. Het geleidelijk en later vrij snel terug lopend ledental van de vereniging, die in 1945 een groot aantal Velsenaren rond zich verzamelde, kan het voortzetten van de periodieke toneel- en muziekavonden niet langer mogelijk maken. Slechts 150 leden vroegen kaarden aan voor de eerstkomende toneelvoorstelling. De organisatie bevindt zich eigenlijk al sinds verleden jaar in een précaire situatie slechts een. voldoend aantal leden wettigt het afhuren van een grote zaal en het char teren van een duur beroepsgezelschap en toen de ledenlijst dan ook gestadig slonk, kon de penningmeester slechts met moeite de eindjes aan elkaar knopen. De afnemen de belangstelling werd in hoofdzaak ver oorzaakt door het gebrek aan een grote toneelzaal met volledige accomodatie waar naast ook de algemene tendenz die een dalende lijn in de culturele interesse laat zien in Velsen doorwerkte en bovendien de cultuurcentra Haarlem, Amsterdam en in mindere mate Beverwijk aan het publiek bleven „trekken". Wanneer Velsen dus zou kunnen be schikken over een grote, goed-geoutilleerde schouwburgzaal, ware bet wellicht moge lijk geweest het ledental van een vereniging als de C.V.V. op peil te houden, maar deze zaal is er nu eenmaal niet en dus draaide de C.V.V. in een spiraal rond: geen zaal geen belangstelling minder leden geen goed toneel geen bestaansgrond. Daar het bestuur zich sinds de oprichting van de Culturele Vereniging op het stand punt gesteld heeft, de leden slechts het allerbeste te willen serveren, kon het niet met lapmiddelen gaan werken: liever stop zetten dan werk van minder gehalte pre senteren. Hoop op de Stichting Dat de „Culturele" ondanks deze sombere geluiden bij haar ziekbed niet wordt geli quideerd, vindt zijn oorzaak in de plannen, die thans op cultureel-sociaal gebied in de lucht hangen: de Stichting Sociaal Cultureel Werk Velsen stelt zich ten doel mettertijd tot de bouw van een gemeentelijk ontspan ningscentrum over te gaan en wellicht zal dit centrum de zaal verschaffen, waaraan behalve de andere „zaalloze" organisaties ook de C.V.V. zo'n dringende behoefte heeft. In de rij der vele organisaties, die zich reeds tot het bereiken van dat doel als contribuant bij de Stichting hebben ge meld, komt ook de Culturele Vereniging Velsen voor, die daarmee dus in de eer ste plaats haar eigen streven handhaaft. De contributie kon nog net uit een klein saldo der kasgelden worden voldaan.... Hoe betreurenswaardig het ook is, dat aan een culturele organisatie in Velsen de materiële basis ontvalt, met de ideeën van de Stichting voor ogen, kan er niettemin sprake zijn van een zeker optimisme. Van daar dan ook, dat de „Culturele" niet dood is, maar sluimeren blijft tot betere tijden. VIER STEMMEN vraag dat is de échte g Gelderse worst! g Het beste wat U op g tafel kunt brengen I g K.V.V.—VELSEN Het elftal van de voetbalvereniging Vel sen dat Zondag 20 November tegen K.V.V. zal uitkomen, ziet er als volgt uit: Doel: Demmers; achter: Kuipers en Tromp; midden: Tromp, van Bugnum en Maarschalk; voor: Braam, Kramer, Bak- kum, Hoogedijk en Wijker. (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8.38 Orgel. 9.00 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Zang en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Orkest. 14.50 Platen. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf". 16.15 Dans muziek. 16.45 Sport. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 Voor Neder landers in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.05 Luisterwedstrijd „Voor het kind". 20.20 Lichte muziek. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „Onder de pannen". 22.45 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages. 23.25 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.35 Platen. 9.35 Metropole-orkest. 10.00 Voor kin deren. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Amusements orkest. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zonne wijzer. 13,00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Studentenkoor. 14.20 Engelse les. 14.40 Gro ningse orkestvereniging en solist. 15.15 Let teren en kunsten. 15.50 Platen. 16.15 Repor tage. 16,30 „De schoonheid van het Grego riaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Pianoduo. 18,15 Promenadeorkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Actuliteiten. 19.25 Kath. Thuisfront. 19.30 Accordeonmuziek. 19.50 Commentaar uit de Benelux. 20.00 Nieuws. 20.05 Luisterwedstrijd „voor het kind". 20.20 Lichtbaken. 20.45 Pla ten. 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Kamerorkest en solist. Zeven Juni 1944: de geallieerde legers beuken een bres in de Atlantische veste vijf Mei 1945: de vlaggen wapperen boven Nederland. Tussen die beide data ligt de baaierd van leed en bloed, waar mee het Normandische land, de Luxem burgse grond en de bossen bij OT>erloon en Arnhem doordrenkt raakten. Een lange weg, gemarkeerd door grof- houten kruisen met een helm, een tommy- gun of een inderhaast geplukte toef veld bloemen; honderden, duizenden kruisen in een lugubere cadans. In die dagen, toen de nood van dit volk tot het uiterste werd opgejaagd, is er een Vliegende Hollander uit de lucht gedwar reld en dezer dagen hebben de Velsenaren een exemplaar van dat pamflet in hun bus gekregen. Ter herinnering. Omdat het nodig is, de mens te herinneren aan dit alles. De ruw-houten kruisen zijn inmiddels vervangen door eindeloze velden witte langs de heuvels achter Nijmegen en in het Limburgse. Daar knielt een kind bij het kruis, ginds schikt een vrouw een ruiker. Een kind van het Canadese volk en een vrouw uit Okla homa of Illinois, die de lange reis naar Nederland aanvaardden om eenmaal de groeve van vader of man te zien. Dit kind en deze vrouw moeten door duizenden gevolgd worden, elk jaar weer want het is de plicht van ons volk, hen te laten komen, om bij het witte kruis de gedachten aan hun doden te koesteren en eenmaal in de geest en naar de stof vlakbij hen te kunnen zijn. „Klaproosdag1 zal morgen in Velsen een klein deel van. het benodigde geld moeten opleveren. Moeten opleveren. Geest Auber dichtte: Mens, die dit leest, vergeet de doden niet, Gij hebt het leven uit hun hand gekregen, Doordat zij blind zijnziet gij zon en regen, En door hun slaap ontwaakt gij elke morgen. Zovelen stierven op ons grondgebied, Wij moeten voor hun goede graven zorgen. Mogen wij deze aanbeveling voldoende achten? Met „Het Nut" naar Zwitserland Het departement Velsen-IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen besloot Donderdagavond in de kleine zaal van het Patronaatsgebouw zijn serie „Kris kras door de wereld" met een causerie en enige flimpj es over Zwitserland. De heer H. Tiemstra, propagandachef van het Nationale Zwitsers Verkeersbureau te Amsterdam nam een talrijk gehoor mee naar de bergstreken en schilderachtige steden en dorpen die dit touristenland rijk is en schetste op boeiende wijze de aan trekkelijkheden van het imponerende Alpen-gebied. De grote verscheidenheid en de ver scheidene takken van wintersport werden aan de hand van enige interessante rol prenten toegelicht. In gedachten werd onder meer een bezoek gebracht aan de handels- en industriestad Basel, het fraai gelegen Zürich, het om zijn waterval in de Rijn beroemde Schaffhausen en de vriendelijke dorpen in het Noord-Osten van Zwitserland om vervolgens via een labyrinth van bergen en passen naar het Zuid-Oosten af te zwaaien waar dichte bossen en diepblauwe meren het landschap verfraaien. In vogelvlucht werden ook de Jura, het Berner Oberland en het Subtropische ge deelte van Zwitserland bezocht waarna tenslotte een filmpje werd vertoond over: „Lente in Zwitserland". De heer Y. Reitsma deelde mee dat het bestuur, gezien de grote belangstelling die de Nuts-leden voor de serie „Kris kras door de wereld" hebben getoond, zou trachten een vierde lezing aan deze serie toe te voegen. Evenals de Zuid-Afrika- en de Canada-avond mag deze Zwitserland avond in alle opzichten geslaagd genoemd worden. MARKTBERICHTEN 17 November 1949 Besommingen KW 38 4040. SCH 2 530 Een VEM-trawler besomde f 22.000. Aanvoer 270 kisten tarbot en tong, 5 kisten tong schar, 35 kisten heek, 180 kisten koolvis. 30 kisten kabeljauw, 50 kisten leng, 30 kisten poon, 60 kisten haai, 120 kisten schelvis, 200 kisten schol, 150 kisten schar, 170 kisten wij ting, 270 haring, 300 kisten makreel, 10 kisten ham, 50 kisten diversen. Totaal 1930 kisten. Prijzen Heilbot 2,352,15; tarbot 21,80; gr. tong 2,25—2,15; m. tong 2,25—2,10: kl. tong 2.25— 2,10; kl. tong I 1,75—1,55; kl. tong II 1,28 1,02, per kg. Tongschar 16; kl. heek 49; midd. heek 69; ham 63; gr. schol 58—53; midd. schol 4629; kl. schol 3419; makreel 32,50-14,70; verse haring 23—13; kl. koolvis 17,50—12; kl. kool- vis wit 3836; gr. gul 60—52; midd. gul 34— 32; kl. gul 17,50; poon 5,40—4,70; haai 14— 12,50; gr. schelvis 4944; midd. schelvis ,5034; kl. schelvis 24,50—20,50; wijting 15,507; schar 158,50, per 50 kg. Kabeljauw 166—146; koolvis 38—37,50; leng 60—65; heek 218—192, per 125 kg. Gebleken is intussen, dat een regeling, die overeenkomt met de bepalingen van het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade voor de visserij, onvol doende zal zijn. Men werkt thans aan een voorstel, dat verder gaat. Wij hebben ons tot verschillende promi nenten uit visserijkringen gewend om hun mening over deze situatie te vernemen. De heer J. C. Pronk, voorzitter van de IJmuidense redersvereniging zei: „Als onze regering met ons van mening is, dat wij als visserij mogendheid iets moe ten blijven betekenen, dan moet zij snel met royale plannen tot het bedrijf komen." Desgevraagd antwoordde de heer H. de Op de soldaten-kerkhoven verzorgen Nederlaridse kinderen de graven van Geallieerde vrienden en bevrijders. VOETBALOVERZICHT Voor Zondag is een inhaalprogramma vast gesteld. Het betreft hier in hoofdzaak wed strijden, die op 30 October geen doorgang vonden. VSV ontvangt KFC, dat aanvankelijk geen grote dingen deed. De laatste tijd echter bijten de Kogers geducht van zich af. Zo boekten zij Zondag tegen Haarlem hun vierde overwinning in successie. VSV doet het de laatste wedstrijden ook beter en daarom kan een spannende wedstrijd verwacht worden. Wanneer VSV er in zou slagen de Koogse zegetocht al was het „maar" door een gelijk spel te stuiten, dan zou dit een goed resultaat mogen hetén. ELECTRISCHE KLOKKEN Een ruime sortering, keurig afgewerkt, ten volle gegarandeerd, en reeds vanaf' f 30.vindt U bij VAN NiEL UURWERKEN Grote Houtstraat 86 (Adv.) Twee ongevallen aan de Hoogovens De arbeider H. S. uit Beverwijk kreeg tijdens werkzaamheden in de MEKOG- fabriek van de Hoogovens een rooster op de grote teen van de linkervoet waardoor deze brak. De instrumentmaker A. B. gleed tijdens het aanbrengen van een peilglas in de Staalfabriek van een steen, waardoor hij de rechterknie ontwrichtte. De beide arbeiders werden in het Rode Kruis zieken huis te Beverwijk opgenomen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: W. MulderPirovano, z., van Wassenaerstraat 62, IJmuiden-O.; J. de Bruijn Wagter, d., Ir. Krijgerstraat 36, Velsen-N.; M. van Wijkvan Hesselingen, d., de Wet straat 12, IJmuiden; D. KorthouwerSchoo, z., Hoofdstraat 226, Santpoort; A. M. Bouman Schrama, d., Kerkweg 25, Santpoort; H. E. M. RaspoortStandaar, d., Alex Bellstraat 67, IJmuiden; A. G. van Rixel—Smiers, d., Grote Hout- of Kon.weg 132, Velsen-N. OVERLEDEN: J. J. Boeter, 81 j., weduwe van A. Langbroek, Marconistraat 62, IJmui den; C. K. Spigt, 25 j., ongehuwd, IJdijk N. 11, Haarlem; J. J. Boon, 81 j„ echtgenote van D. Bus, Stationsweg 82, Velsen. „Snelle en royale plannen nodig" Minister S. L Mansholt heeft tijdens de Tweede Kamerdebatten over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening onder meer ten aanzien van de Noord zeevisserij verklaard, dat het initiatief voor de modernisering der vloot uit de visserij zelf dient voort te komen. Sinds lang is men doende een financieringsregeling te ont werpen. Onlangs was een ontwerp gereed, maar daarover kon met de visserij-organi saties geen accoord worden bereikt, aldus de minister. Boer, voorzitter van de Centrale Bond van Transportarbeiders: „Wanneer de overheid niet een basis legt voor het financieringsplan voor de opbouw der vissersvloot, komt er weinig van terecht. Laat ons hopen, dat het niet bij woorden blijft." Als secretaris van de IJmuidense reders vereniging vatte de heer W. G. Meyboom zijn conclusie over de ministeriële mede delingen als volgt samen: „Van ambtelijke zijde is nu al zo lang gewerkt aan „plannen" voor het visserij bedrijf, dat dit bedrijf wanhoopt aan de totstandkoming ervan." Tenslotte verklaarde dr. H. A. H. Kra nenburg, secretaris van de Stichting voor de Nederlandse visserij onomwonden: „Dit alles is op zijn minst genomen on bevredigend." Voorts trok hij in twijfel, of de minister wel precies weet, wat er in het bedrijf ge beurt ten aanzien van de vernieuwing zulks als antwoord op het „verwijt" van de gezagsdrager, dat reeds eerder werd ge uit als zou er uit de visserij zelf geen vol doende initiatief voor het saneringsplan voortkomen. Zondagsdiensten Dokters Van de groep artu:n, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse vereniging tot bevordering van de geneeskunst zijn in spoedgevallen van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maan dagmorgen te raadplegen de artsen: R. Rutten, Kennemerlaan 123, telefoon 4058 en A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, telefoon 4328. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. van Haselen, Leeuweriklaan 52 telefoon 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg 101, telefoon 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsen- straat 3, telefoon 5259. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Artsen Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag heeft de arts R. W. Fier- stra, Zeestraat 88, telefoon 3737. Apotheken Zondags en nachtdienst heeft apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112, tele foon 3883, benalve van Zaterdagavond 18 uur tot Maandagmorgen 8 uur. Tij dens het weekeinde neemt waar Duin- wijk-Apotheek, Populierenlaan 44, tele foon 3388. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts P. Haselager, Hoofdstraat 135, telefoon 8570, te consul teren van Zaterdagmiddag tot Maan dagmorgen. Apotheken De Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 5, telefoon 22181. VitesseKitiheim kon ook wel eens span ning opleveren. De Velsenaren zullen zich natuurlijk gesterkt gevoelen door de kranige 6—0 overwinning op Schagen. Terrasvogels zal natuurlijk de handen vol hebben aan Always Forward, de club uit Hoorn, die blijkbaar hogere verlangens koestert. Toch zou ons een gelijk spel niet verwonderen. In Heemskerk en Beverwijk leeft men in spanning over de wedstrijd ADOKenne- mers. Nu, het zal er o.i. ook spannen! We houden het op een verdeling der twee punten. En bovenstaande geldt ook voor WE DEM, want deze ontmoeting wordt onder dezelfde plaatselijke verhoudingen gespeeld. Ook hier lijkt een gelijk spel het meest voor de hand liggende resultaat. Velsen zal zijn mooie kans op de bovenste plaats wel niet bederven door in Krommenie KW zelfs ook maar één winstpunt te gunnen. Het Castricumse CSV weert zich lang niet slecht. Zondag j.l. moest Energia er in regen, wind en modder aan geloven. Zal HSV het volgende slachtoffer worden? Of blijft het ditmaal bij een gelijk spel? Proeven ter ontzouting van het Noordzeekanaal Bij de spuisluis in IJmuiden ligt thans een veerpont met een installatie, waarmee proeven worden genomen ter ontzouting van het water in het Noordzeekanaal. De overlast die Nederland ondervindt van het uit de Noordzee binnendringende zoute water is vrij aanzienlijk met het oog op cultuurgronden en drinkwatervoorziening, zoals niet alleen bij IJmuiden maar ook bij Rotterdam en in het IJselmeer merk baar is. „Bellevue" verrijst uit het puin Tijdens het hevige bombardement dat op Zondag 26 Maart 1944 boven Oud- IJmuiden losbarstte, zag de heer C. Zand voort zijn zaak waarin hij van 1932 af de kasteleins-scepter had gezwaaid als een kaartenhuis in elkaar zakken. Tot voor kort waren de sporen van de vernielingen nog duidelijk zichtbaar en bood het voor malige café „Bellevue" aan de Koningin Wilhelmina-kade een treurige aanblik. Sinds Donderdagmiddag staat de heer Zandvoort echter weer achter de toog want na tientallen formulieren ingevuld te hebben en van allerlei kastjes naar evenveel muren gestuurd te zijn is de herbouw van zijn zaak een feit geworden. Leden van „Suomi" starten in Alkmaar De Athletiekvereniging „Alkmaar", die Zondagmiddag een Nationale Singelloop houdt, kan ook op een flinke belangstelling van Suomi-athleten rekenen. Het parcours van deze singelloop is on geveer 4 km lang. Voor de junioren-athle- ten bedraagt de afstand ongeveer 1200 meter. Om 12.45 uur wordt gestart. Het startschot voor de senioren-groepen valt een half uur later. Van „Suomi" zullen uitkomen in de A- klasse Joop Smit, Joop Weenink en Udo van Wijngaarden; C-klasse: Hans Koning, Tjibbe Luttik en Loes Schol en voor de D- klasse Henk Engelhart. Aan de Junioren-wedstrijd nemen deel Arend Koet, UTerrit Oudendijk, Hans Schel- levis, George Stuyfzand en Eddy Schik. „Schulpen" speelt „De heilige vlam" De toneelvereniging „Schulpen" van de gelijknamige buurtvereniging zal Zaterdag avond, 26 November in het Kennemer The ater te Beverwijk een opvoering geven van het toneespel in drie bedrijven van W. So merset Maugham „De heilige vlam". De regie berust bij de heer Paul J. van Ginkel jr. De uitvoering wordt besloten met een bal onderl eiding van de heer A. Dors. Weer eens heek. De Vios I y voor het eerst sinds geruime tijd wee?*6 een partij heek aan. Al waren het? slechts 30 kisten, de export ontfermd zich gaarne over en nam de vis voor f de 125 kilo. De heek zal voor Zwri magen bestemd worden. Van alles wat. Behalve de heek er nog een kist of 300 makreel, die ƒ2? opbracht, een grote vleet, waarvoor en een kleine haai, waarvoor 82 betaald. De haai woog „maar" 40*kiio nf hammen tenslotte brachten 60,— per v op en ook deze vis zal over de grens w dwijnen. Mooie prijs I. De KW 38 zorgde Dor. derdag voor 200 kisten Engelse walhaJ» die de 23 per 50 kilo haalde; de Vim had haring waarvoor 17 werd betaald p loggers, die vlak bij IJmuiden vissen, de£ het Donderdagochtend niet slecht. Mooie prijs H. Die Vios I voer dui zend kisten vis thuis. Door de stij^J' belangstelling voor het zeebanket kre/ schipper J. Plug een behoorlijke besom? ming (ƒ22.000), temeer daar diverse rZ tijen voor de export werden opgekocht E was Donderdagochtend wat schuitje-' drukte, die voor tong zorgden en verder moesten de koelhuizen een klein deel va" voorraad afstaan om de vraag te bevre digen. Pauze. De kleine Deense botter Es'd- jerg 106, die met proviand onderweg naar Noord-Afrika, waar een aantal zijre- collegas vissen, moest wegens de mist de IJmuidense haven binnen lopen. Op terugweg van Noord-Afrika zullen de m nen van de 106 nog proberen een visje te verschalken. Opgezegd. „De Transportarbeider" meldt thans, dat het arbeidscontract tussen dc vakgroep Groothandel en de A-lijsten is opgezegd. In het raam van de Unie-verkeer hebben reeds enige besprekingen plaats ge vonden. Gedrieën in de kou. De IJmuidense trawlers „Tzonne" en „Herman" die in de Barendszee vissen hebben dagelijks radio contact met de Noordzee-trawlers. Schip- per v. d. Leek viste tot nog toe niet on fortuinlijk. Per trek werden 100 k 120 manden vis gevangen, meest gullen en ka beljauw. De Tzonne verspeelde tot nu toe één net. De „Abraham" SCH 91 hoopt van daag bij de Tzonne en de Herman aan te komen. Het kan verkeren. De haringv onder de Engelse wal wordt nu weer wis selvallig en ook op de Noordzee lopen de vangsten sterk uieen. De „Karei Door man" viste in de nacht van Dinsdag op Woensdag voor slechts enkele kantjes ha ring. De volgende nacht werd op 25 mijl van IJmuiden uitgezet. En Donderdagmid dag loste de logger 500 kisten verse haring voor 15 per kist, alles van de laatste nacht. Plof. Toen de KW 43 Rijnmond II Donderdagmorgen op weg was naar IJmui den om de walharing te lossen, hoorde de bemanning, de Nederlandse kust naderen de, plotseling een zware ontploffing. De geschrokken schipper belde Kustwacht op om te informeren of er soms schietoefe ningen werden gehouden. Het verm bestaat dat de ontploffing van een explo derende mijn afkomstig is. Stropje. De „Margaretha Maria", een te Scheveningen thuishorende logger haal de in de nacht van Woensdag op Donder dag 55 netten scheep voor slechts enkele kantjes haring. De andere 45 netten zaten echter zo vol dat de reep afknapte. Toch bleef de halve vleet op de Schotse b nog drijvende en op 18 netten na werd deze „scheep" gehaald. De vangst van d( nacht bedroeg 330 kantjes. MEDEDELING Dit jaar kunnen wij voor St. Nicolaaseen collectie BOEKEN aanbieden als nooit te voren. Wij verkopen deze voor uiterst billijke prijzen. Daardoor verwachten wij zeer drukke dagen. Koopt daarom bijtijds! Boekhandel „Eureka" Haarlem bij het station 34. Op de waarschuiving van de portier kwam William T. Bobberbroek onmiddel lijk naar beneden, en natuurlijk kwam zijn gids Panda met hem mee. De Egypti sche koopman Joesoef Ben Soethchoeth wachtte hun in de hall van het hótel op en toen Panda hem zag slaakte hij een kreet van vreugde. „O, kijk, mijnheer Bobberbroek!" riep hij. „Daar is die koop man waar ik u van vertelde. En hij heeft. hij heeftMaar Panda hoefde al niet meer te zeggen wat hij hadwant nu over won de eenvoudige koopman zijn schroom en sprak eenvoudig: „O, hoogvereer Bobberbroek Effendi! Vergun mij, om u in nederigheid dit voorwerp te brengen deze parel van het Oosten.... dit juweel der Oudheid. De Kroon van Isis!" Tjonge tjonge!" riep William T. Bobberbroek blij. „Een echte koningskroon! Echt! En oud!" „Oud? Oud, Bobberbroek Effendi?" sprak de koopman. Twee billioen jaren oud! Gij zult rustig tot de uwen kunnen zeggen, dat gij de oudste kroon ter wereld bezit. En bovendien, o, Bobberbroek Effendi het is de enige! Geen tweede exemplaar bestaat er als dit!" „Wel, wel, wel!" knik te Bobberbroek blij. „Wat zalmijn oudje opkijken! Zal zij even blij zijn. En het zal ook nog zo echt gezellig staan bij haar theekransjes! Hier ik zal niet pingelen over de prijs!" En met die woor den haalde hij een prop bankbiljetten te voorschijn. Panda was intussen érg te vreden, ook over zichzelf. Hij had die boodschap toch maar mooi even opge knapt! Met de „Tabinta" huistoe Met het troepentransportschip „Tabinta" dat vermoedelijk Zaterdag 3 December in Amsterdam zal aankomen, repatrieëren de volgende militairen uit onze omgeving: soldaat H. J. Blokker, Wilhelminastra2t 1, Beverwijk; soldaat J. L. van I Grote Houtweg 244, Beverwijk; s Cossee, Lijsterlaan 16, IJmuiden; C. C. Davidson, Noorderwijkweg 46, wijk; soldaat der eerste klasse J. Kees maat, Koningsweg 4, Velsen; soldaatP.H- A. Kok, Com. Matersweg 45, Beverwijk; soldaat S. P. Nielen, Zeestraat 63, F wijk; soldaat der eerste klasse C. 1 Alkmaarseweg 160, Beverwijk; kor. J. Scholder, Snelliusstraat 32, IJmuiden; korporaal H. J. Babeliowsky, Zinneveld- laan 24, Santpoort; soldaat der eerste klasse C. Bakker, Amsterdamseweg 81. Velsen; soldaat M. J. J. Duyn, Schoolstraat 12, Castricum; korporaal J. Folkerts, Heir- weg 27, Velsen-Noord; soldaat der eerste klasse C. L. van Goethem, Popelstraat 11 Velsen; soldaat J. Keur, S. P. Kuiperstr» 9, IJmuiden en korporaal M. J. KuyP^1 Poelenburglaan 1, Heemskerk. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TED. UW (Adv) voor Velsen VRIJDAG 18 NOVEMBER THALIA 8 uur: „Are de Triomphe REX 8 uur: „Arlberg Express". PATRONAATSGEBOUW 7.30 uur: paganda-vergadering Christelijke U sturenbond. RAADHUIS 3—4 uur: Spreekuur W houder van Financiën. ZATERDAG 19 NOVEMBER THALIA 7 en 9.15 uur: Als Vrijdag. REX 6.45 en 9.15 uur: Als Vrijdag GEBOUW VOOR CHRISTELIJKE LANGEN 8 u.: C.J.M.V. „Wij

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2