lAÊemsm Joh. Bais C Visserij- varw AKKERTJES AB. DE JONG Kennemer Lichtdruk- en Copieerinrichting opknappen Woningruil De man Zaterdag 19 November 1949 6 Kapitein Jibben heeft altijd met plezier gevaren Geklede jas bezorgde hem de bijnaam „de vlootpredikant" Kapitein J. D. Jibben uit Driehuis, ge zagvoerder van de „Tndrapoéra" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, heeft Vrij dagmorgen, na de binnenkomst van dit schip in Eotierdani, afscheid genomen. Samen met zijn echtgenote heeft hij ïrx de rooksalon ons iets verteld over zijn loop baan. Al ijsberende „Ik ben gewend te lopen", verontschuldigde hij zich sprak hij over de tijd, toen hij nog de scheep- vaartschool bezocht. Op het strand stond een huisje voor schipbreukelingen, met op het geveltje het grote alziend oog. Daar onder stond een rijmpje: Ik ben het wakend oog, raijn blik blijft rustig staren, Gericht al over zee, Iet ik op de gevaren,. Al wordt van ouds ook onder mij veel gelogen, Aan hulp of redding vindt men zich nooit bedrogen. „Het was geen hoge poëzie, maar het rijmpje heeft zeer veel indruk op me ge maakt", verzekerde kapitein Jibben. „U zult het wel vreemd vinden dat ik zo be gin, maar zeemansverhalen heeft u genoeg gehoord en ik wil mijn afscheid nu eens op een hoger plan plaatsen. Want elk mens heeft zijn geloof. In oude scheepsjournalen kon men lezen: „Met dank aan God heden aangekomen op de rede van.„Zoveel (en dan werd een cijfer genoemd) passa giers wegens pestilentie over boord gezet." „Gelukkig is mij dat nooit overkomen. Ik heb nooit een dode gehad." Bij mijn af scheid past mij dankbaarheid, want ik een „Jantje zohder zorg" heb altijd ge lukkig en met plezier gevaren. Mijn eerste zeereis maakte is toen ik acht jaar was. In November 1913 ben ik voor de Lloyd gaan varen." Kapitein Jibben vertelt, op vele schepen gevaren te hebben, maar aan de „Indra- poera" de beste herinneringen te bewaren, omdat hij er in 1930 als bruidegom op ge varen heeft. Bij het uitbreken van de oor log was hij juist met de „Kota Pinang" binnengekomen. Op 10 Mei 1940 bevond hij zich bij zijn schoonmoeder in Hellevoet- sluis. Onmiddellijk werd hij als reserve- kolonel bij de marine in dienst geroepen. Maar zijn koffers waren er niet en dus kon hij zijn marine-uniform niet aantrekken. I-I ij heeft toen dienst gedaan in een lange geklede jas, waardoor hij de bijnaam kreeg van „de vlootpredikant". Op de laatste reis is kapitein Jibben van vele kanten bedacht. Zo bood de equipage een bon aan voor het aanschaffen van boe ken en de passagiers vereerden hem met een grote schemerlamp van Delfts aarde werk, vergezeld van een oorkonde. En wat iiIj nu gaat doen? Eerst op spe ciaal verzoek van de Lloyddirectie nog een reisje naar Aalborg om cement te laden. En dan? „Ik voel wel iets voor scheepvaart redacteur aan een courant", zegt kapitein Jibben als we afscheid van hem nemen. IJmuiden Zuid-Hollandse Reddingmij. door Rode Kruis onderscheiden Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij lot Redding van Schipbreu kelingen heeft het college van directeuren een groot aantal autoriteiten met hun da mes aan boord van het in Rotterdam lig gende m.s. „Prinses Beatrix" genodigd tot een maaltijd, aangeboden door de directie van de Stoomvaart-maatschappij „Zee land". Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende ministers, de Commissaris sen van de Koningin der provincies Zuid holland en Zeeland en vele anderen. Minister mr. D. G. W. Spitzen releveerde nogmaals de verdiensten van de maat schappij op humanitair gebied en sprak zijn bewondering uit voor het werk dooi de bemanningen van de reddingboten onder dikwijls zeer moeilijke omstandig heden verricht. Mr. C. Muntz heeft namens het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis de maatschappij het Kruis van Verdienste, de hoogste onderscheiding die zij verleent, uitgereikt en verklaard dat het werk der barmhartigheid de band is, die het Neder landse Rode Kruis met de reddingmaat schappij bindt. De president van de jubilerende redding- maatschappij de heer Murk Leis, heeft aan het Rode Kruis de grote erkentelijkheid van. de maatschappij voor de verleende enderscheiding betuigd. Beverwijk Dualmeet eindigde in gelijk spel 1 ot besluit van de „sportweek" van de Maandagmarkt. Voor de Maandag- Onderofficiersvereniging uit de Ripperda- markt worden veel trawlers verwacht,kazerne „Het Gevleugelde Wiel" en Hoog- doch de vangsten zijn niet groot, „Claes ovenstaten, werd Vrijdagavond in de Compaen" (IJm. 41) zal 250 kisten grote makreel, 250 kisten schelvis, 150 kisten koolvis, 100 kisten kabeljauw, koolvis en gullen en 70 kisten rog vleet en poon aan voeren. „Bergen" (IJm. 16) zal vermoe delijk 175 kisten makreel, 225 kisten Haarlemse kazerne een feestelijke slotbij eenkomst gehouden. Door de overwinningen van de Hoog oven-dammers en schakers hadden de Hoogoven-mensen in het algemeen klasse ment met 43 de leiding en moest een schelvis, 120 kisten koolvis, kabeljauw en i hersengymnastiekwedstrijd uitmaken of gullen, en 250 kisten varia lossen. Ook de J deze winst zou Worden vergroot of dat een „Schoorl" (IJm. 39) zal Maandag aan dei gelijk spel het resultaat was. markt zijn, doch de vangst van schipper De Hoogoven-mensen verloren tenslotte Punt is nog niet bekend. Waarschijnlijk I deze wedstrijd, zodat de eindstand 44 zullen de „Enevant" (IJm. 8), de „Johan-j werd. Na afloop van de hersengymnastiek- nes Polderman" (IJm. 20), de „Haarlem" wedstrijd bood de voorzitter van Hoog- Jump-nieuws 'irw verloren dagen Die pijnen op gezette tijden...verdrijf ze! De moderne vrouw blijft ook in die dagen monteren fit:zij neemt een AKKERTJE! helpen direct.' (Adv.) Agenda voor Velsen ZATERDAG 19 NOVEMBER Thalïa, 7 en 9.15 uur: „Are de Triomphe". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „Arlberg Express". Gebouw voor Christelijke Belangen, 8 uur: C. J- M. V. „Wij zoeken". ZONDAG 20 NOVEMBER Thalia, 3 uur: „Vrolijke vagebonden". 7 en 9.15 uur: Als Zaterdag. Rex, 3, 6.45 en 9.15 uur: Als Zaterdag. MAANDAG 21 NOVEMBER Thalia, 8 uur: „Tahïa, de eilandprinses". Rex, 8 uur: Als Zondag. Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur burge meester. Team IV van de bridgeclub „de Jump" speelde Woensdagavond voor de Nederlandse Bridgebond. De dames SlaatsRolloos en de Haas—Kley moesten in team 8 van Haarlem- Noord haar meerdere erkennen met 1958 m.p. De uitslagen van de Mitchelwedstrijd luiden: N.Z.: 1 JonkerCleeren 140 m.p.; 2. Kui perMains 90H- m.p.; 3. echtpaar Prins 90 m.p.: 4. Mw BrouwerWeij 89'i m.p.; 5. echtpaar De Groot 34 m.p.; 6. Lamanv. Pel 81m.p.; 7. Van der Burgv. Reeuwijk 48!-i m.p. O.—W.: 1. MootBorn 10914 m.p.; 2. Ligt- hartWonink 101 m.p.; 3. De HaasKramer 95'/£ m.p.; 4. MaarleveldSuyk 83 m.p.; 5. SlaatsBoer 78 m.p. 6. Mw. KramerBag german 61 m.p.; 7. Amsing-Van der Berg 60 m.p. Velsen-Noord Toneelavond van „Da Costa" De buurtvereniging „Da Costa" mocht zich Vrijdagavond bij de eerste bijeen komst der leden in dit seizoen in het Ken- nemer-theater te Beverwijk in een goede belangstelling verheugen. De heer D. J. Slotboom, voorzitter, die voor de toneeluitvoering dank bracht aan de heer J. W. L. Scherpenhuizen, voorzit ter van „Velsen-Noord Vooruit" voor diens grote activiteit en aan de winkeliers van „Wijkeroog" die het komende grote St.- Nicolaasfeest voor de kinderen mogelijk maakten. De voorzitter vroeg echter ook be langstelling voor het gewone werk in „Da Costa". De toneelclub had voor deze avond ge kozen het toneelspel van Joh. van Eelcelen en Jan Grosfeld: „Eén, die niet geteld wordt". Het stuk handelt over een jonge man, die in zijn jongere jaren verstoten en miskend door een tweede moeder, het „grote" leven heetf opgezocht en daarin vele en bittere ervaringen opdeed, om la ter van zijn dwaalspoor terug te keren. Regisseur Paul van Ginkel heeft de hem ten dienst staande krachten voor een moei lijke taak geplaatst, mede door de vaak lange dialogen. Vooropgesteld, dat op een enkele uitzon dering na, de rolkennis prima was, bleef het geheel wat vlak. Fred, die de hoofdrol vertolkte van de miskende zoon, wist zich als de door het leven lamgeslagen kunst schilder in de dialoog met het juist ge troffen type van de oude Brossers een goede houding te geven. Van vader en moeder Hermsen, welke speciaal in de confrontatie met de verlo ren zoon te stug bleven, had wat meer kunnen uitgaan om de noodzakelijke sfeer te krijgen. Zonder de overigen tekort te doen dient de scherp getekende figuur van de kamerverhuurster nog te worden ver meld. Een* geanimeerd bal besloot deze uit voering. (IJm. 9) en de „Sumatra" (IJm. 62) even eens Maandag lossen. Polen naar de Noord. Nu de haring visserij voor de Poolse trawlers zo goed als geëindigd is, gaan de gi'ootste en sterk ste Poolse trawlers om makreel in de „Noord". De motortrawler „Neptun" is Vrijdagmorgen van Stettin uit naar de Oostzee vertrokken. Schipper De Groot maakt week-reizen en lost in Stettin. De „Syrieusz". heeft Donderdag 1800 kisten makreel in Stettin gelost, waarna schipper v. d. Mey enige dagen in Stettin voor repa ratie aan de ketel is blijven liggen. De „Jo- witsz" is na een reis van 12 dagen thuis- stomende naar Gdynia. Vrijdagmarkt. De „Medan" (IJm. 57) voerde 600 kisten verse vis aan. Twee log gers waren met verse haring aan de afslag. De trawHogger „Cornelis" (KW 24) moest met 100 manden vis de reis afbreken. De schuitjes maakten over het algemeen grote tongvangsten, die hoofdzakelijk bestonden uit grote slips en kleine tong. De grote slip bracht 0,90, de kleine tong 1,50 per kilo op. De „Vertrouwen" (KW 6) loste 60 kis ten verse haring en twee kaaien welke 140 opbrachten. Hollandse wal. De haring die thans onder de Nederlandse wal wordt gevangen is iets kleiner van stuk en er is reeds veel ijle haring bij. Vrijdagmiddag was het rus tig in de hallen omdat het „schot" in de nacht van Donderdag op Vrijdag niet veel haring had opgeleverd. Naar zee. Na 7 maanden aan de IJmui- dense Zuidzijde te hebben liggen repareren is Vrijdag voor een geslaagde proeftocht de „Excelsior" Hl (KW 7) naar zee geweest. Zaterdag is schipper K. Plug voor de trawl- visserij naar de Noordzee vertrokken. Zaterdagmarkt vertoonde nog wat le ven. Twee trawlers, de „Vinking Bank" (IJm. 183), met 1000 kisten en de „Thori- ovenstaten, de heer G. Zwaneveld, de on derofficiersvereniging als herinnering aan het treffen een fraaie beker aan. Ser geant-majoor J. de Gans nam dit aanden ken dankbaar in ontvangst en roemde de sportieve sfeer die de gehele week bij de wedstrijden had geheerst. Tot slot mocht de heer Zwaneveld dan ook voor Hoogovenstaten een souvenir en wel een fraaie lauwerkrans in ontvangst nemen. ONVOORZICHTIGE FIETSER AANGEREDEN Een wielrijder, die Vrijdagmiddag zonder op het verkeer te letten, het kruispunt Be gijnenstraat-Kloosterstraat in Beverwijk wilde oversteken, werd aangereden door een auto, die uit de Kloosterstraat kwam. De fiets werd totaal vernield en de onvoor zichtige fietser liep een hoofdwond en enige schaafwonden aan het rechterbeen op. Castricum Ouderavond Openbare School Op de Donderdagavond gehouden ouder avond van de Openbare Lagere School brak het hoofd der school, de heer C. H. Jansen, een lans voor een gezamenlijk St. Nicolaas- feest van de neutrale verenigingen en de Openbare Lagere- en Kleuterschool. Deze avond werd reeds een contact gelegd met de kleuterschool. Dit deelde spreker mede in zijn mededelingen over het a.s. St Nico- laasfeest. Op deze bijeenkomst is tevens afscheid genomen van de voorzitter van de Ouder commissie, de heer Van Eik, die een betrek king te Vlaardingen geaccepteerd heeft. In de twee jaren, dat hij voorzitter van de Oudercommissie was. had hij steeds prettig samengewerkt, zodat het de heer Zaterdagmarkt op. Schuiten brachten grote tongvangsten aan. Elftallen voor Zondag Alcmaria Victrix-Stormvogels (vriend schappelijk). Stormvogels heeft de be schikking over Venus; v. d. Oever, Broekhui zen; Goedhart, Snoeks Sr., Snoeks Jr.; Deu- ling, Visschoonmaker. Hamers, De Boer, Tol. Always ForwardTerrasvogels. Terras vogels verschijnt in de volgende opstelling: N. N.; Bus, <Röbken; Siegerist, Dortmundt, Heilig; Akkerman, v. Dun, De Jonge, Cob- ben, Goedhart. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen 18 November: IJM 183 Vikingbank, rederij Mercurius, met vis, vertrokken 8 November. IJM 33 Thorina, rederij VEM, met vis, ver trokken 7 November. Naar zee 18 November: IJM 24 Vios. BOEKEN VULPENNEN LUXE POST KALENDERS Een keur van waardevolle geschenken vindt U bij (Klaver's Boekhandel EDISONSTRAAT 7 - TEL. 5326 - IJMUIDEN P.S. Wij maken U er op attent, dat krachtens re glementaire voorschriften wij b(j aankoop van boe ken geen winkelweek klokjes mogen verstrek ken. (Adv.) na" (IJm, 33) met Y00 kisten (leurden de I Jansen speet hem te sien heen gaan. Uit de - - - - -vergaderin.g werd dit later nog eens onder streept van de zijde van de ouders. Over een nieuwe voorzitter behoefde niet gestemd te worden, daar slechts één candidaat, de heer J. Joossè, beschikbaar was, die met algemene stemmen benoemd werd. Tot nieuwe leden werden benoemd de heer Hoogsleder met 54 stemmen, mevrouw Hoopman met 57 stemmen en mevrouw Oosterman met 61 stemmen. Nadat de aftredenden hartelijk dank was gezegd voor hun vele werk en de nieuw benoemden welkom geheten waren, kwam de rondvraag aan de beurt. Tot slot werden twee onderwijsfilms ver toond, waarvan de eerste vooral de aandacht der ouders trok, daar vele kin deren van de school er aan medegewerkt hadden. Bovendien maakten zij nu esns kennis met een nieuw onderwijsmiddel, dat zeer op prijs werd gesteld. Philatelisten bijeen Onder belangstelling van hoofdbestuur en leden van de afdeling Wormervaer is een bijeenkomst gehouden van de Castri- cumse philatelisten. De heer P. J. M. Poel heeft een lezing gegeven over postgeschie denis. Spreker begon met het ontstaan van de post. Vergeleken met tegenwoordig was de post in de middeleeuwen maar zeer ge brekkig ingericht. Op zeer omslachtige wijze vervoerde men de post te paard, tel kens moest men rusten of van paard ver wisselen. Van de bezorging der poststukken was men niet verzekerd, terwijl het ver voer soms dagen, ja weken tijd nam. Had men een bloedverwant in het Noorden te berichten, dat een familielid in het Zuiden van het land overleden was, dan kon deze reeds lang begraven zijn, eer de bloedver want het bericht ontving. Toch was het toen al veel beter dan in de tiid van Christus, toen b.v. het Romeinse rijk een postdienst had voor zijn regering en de pax-ticulieren zich moesten behelpen met troubadours. Engeland stelde in 1752 de Staatspost in en Stadhouder-Koning Willem III voerde ze toen ook in ons land. in. Jaren later kwam de eerste postzegel uit in Nederland Santpoort Velsens gemeentebestuur: onge. rustheid over diphterie overbodig Met het oog op het diphterie-geval op een Santpoortse kleuterschool wordt ons van de zijde van het Gemeentebestuur mee gedeeld: De bijzondere kleuterscholen moe ten, als zij voor subsidie uit de gemeente kas in aanmerking willen komen, voldoen aan verschillende eisen, die een medisch- hygiënisch karakter hebben. Bij de oprich ting en instandhouding dezer scholen spe len deze eisen een gewichtige rol en houdt de G.G.D. een voortdurende controle. Nu is het in een wederopbouw gemeente als Vel sen zo, dat talrijke problemen om een op lossing vragen. Alom wordt naarstig ge werkt, om Velsen weer van normale ge- bouwenoutillage te voorzien. Zo zal te eni ger tijd ook de behoorlijke huisvesting van de kleuterscholen worden aangevat. Door afbraak en verwoesting is men genoodzaakt, geweest een onderdak voor de kleuters te improviseren en de toestand op dit gebied is nog lang niet ideaal. Dit houdt echter niet in, aldus het gemeentebestuur, dat het vaar, dat zich thans te Santpoort heeft ge- in 1852. openbaard en dat zich in elke andere school i In het laatste gedeelte behandelde spre- had kunnen voordoen, in de gemeente j ker de verschillende poststukken en zegels, acuut moet worden geacht: integendeel, het I O.a. werd een legerbrief uit de Napoleon gemeentelijk toezicht blijft trachten, een i tische tijd vertoond. waarborg te scheppen, dat de besmettelijke Nadat de heren P. Greve en H. Bertram ziekten zich tot het noi'male beperken. Voor i en mej. G. Steeman benoemd waren als be- ongerustheid in dit opzicht, zo eindigt het stuursleden van de jeugdafdeling van de gemeentebestuur, bestaat geen enkele Philatelisten sloot de vooi-zitter, de heer reden.Saarloos, de vergadering. Heemskerk Verloofden-avond Uitgaande van Katholiek Thuisfx-ont, afdeling Heemskerk, zal op Woensdag 23 November een contactavond worden be legd voor meisjes die verloofd zijn of ver kering hebben met in Indonesië verblij vende soldaten. Steun Wettig Gezag Op Maandag 21 November zal in het Heemskerkse Marguette Theater een bui tengewone propaganda-avond worden be legd door de plaatselijke commissie van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag". Burgemeester N. Nielen van Heemskerk zal de avond openen en de bekende propagandafilms, die door SWG ook elders zijn gedraaid worden vertoond. Kapelaan Huijbooin houdt vervolgens een propaganda-rede, waarna de provinciaal secretaris van SWG, de heer H. G. Smit 'n technische uiteenzetting zal verzorgen. Vrede en rechtvaardigheid Vanwege het feit, dat mej. J. Stringa, hoofdbestuurslid der K.A.V., een ernstig auto-ongeluk is ovei-komen, was het mevr. A. Kixigsma uit Alkmaar, die Vrijdag avond in haar plaats een lezing hield over „Vrede en rechtvaardigheid" voor de Katholieke Arbeiders Vrouwen, afdeling Heemskerk. Spreekster wees er op dat de tijd nu aanbreekt, dat de taak van de vrouw wordt gewaardeerd en dat zij dus meer en meer naar buiten treedt. Haar rechten moeten volledig worden ei'kend en om de belangen van de vrouw beter te kunnen behartigen zijn er standsgroepen ontstaan. Ook de vrouw moet medewerken om voor haar man betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 18—19 Novemb, Uit halve vleet: KW 18 met 50 k Kw H met 30 k.; KW 47 met 17 k.; KW 41 mS met 30 k.; KW 49 met 17 k.; KW 41 mJS?" met 17 k.; KW 138 met 5 k.: KW 73 mrifc KW 25 met 20 k.; KW 5 met 2 k.; KW uX met 34 k.; KW 54 met 4 k.; IJM 283 met 2o v IJM 75 met 45 k.; KW 15 met 7 k.; KW -X met 6 k.; KW 168 met 10 k.; KW 45 met 88 v KW 22 met 50 k.; KW 167 met 17 k.; KW vil met 7 k.; KW 65 met 50 k.; KW 37 met B V. KW 144 met 35 k. nog 35 netten halen- K\v 86 met 80 k. nog 10 netten halen; KW 67 5 k.; nog 20 netten halen; KW 7 met 351 nog 35 netten halen; KW 44 met 20 k nif» 40 netten halen: KW 42 met 50 k. no? netten halen; KW 56 met 40 k. uit 25 nétt* KW 19 met 100 k. uit 40 netten. Totale vleet: KW 83 met 40 k.; KW 48 m., 50 k.; KW 14 met 2 k.; KW 3 met 30 k-ivS 9 met 40 k.; KW 47 met 85 k.; KW uórn., 38 k.; KW 85 met 12 k.; KW 173 met 12 L KW 170 met 8 k.; KW 175 met 40 k.; KW met 34 k.; KW 163 met 10 k.; KW 159 m. 75 k.; KW 124 met 100 k.; KW 122 met 451?' KW 68 met 30 k.; KW 16 met 85 k.; KW 7n met 30 k.; KW 161 met 140 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 30 kantjes Scheveningen: 35 kantjes Katwijk: 33 kantjes SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 18 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hecuba van Southampton. Delf inus van Rotterdam. Breda van Antwerpen. Arbo van Huil. Wallonië v Gothenburg. Alt van Goole. Tom van Oxelo sund. Rijnstroom van Londen. Vrede van Pernovikken. Belgian Coast van Tyne. Ba- rendrecht van Newcsatle. Avenir van Ant werpen. Berkelstroom van Hull. Vega van Stockholm. Marsdiep van Rostock. Vertrokken zijn: Gunborg Segrel naar Malmö. Njord naar Vlaardingen. Hoogeknd van Kingsley. Oranje naar Batavia. Htighin naar Ronneby. Arabritt naar Nordenham Saga naar Nordenham. Salland naar Ham- Deo Duce naar Aarhus. Nestor naar -en. Jupiter naar Hamburg. Gesonde tanden syn mooie tanden! Moeder en dochter poetsen met Prodent, 's morgens en 's avonds. Alleen Prodent bevat Dispergon tegen tandsteen, alleen Prodent maakt tanden parelwit! „Mooie, gezonde tan den zijn zo belangrijk", zegt Maureen O'Hari (20th Century Fox film „Sentimental Journey") Vraag daarom nooit zomaar naar „tand pasta" eis Prodentl PRODENTA - AMERSFOORT Makelaar - taxateur DA COSTALAAN 56 DRIEHUIS-VELSEN Huurincasso Hypotheken Assurantiën Laat Uw brieven, attesten, getuigschriften, actestukken etc. fotocopiëren bij de DUINVLIETSTRAAT 128 TELEFOON (K 2510) 4189 VELSEN-NOORD HERENHOEDEN goed en vlug, desnoods in één dag terug. WORTMAN BREESTRAAT 162 Beverwijk. Bewoner huis aan Kemie- merlaan, nieuw gedeelte, wenst te ruilen met'bewoner huis aan Zeeweg of DrieHui- zerkerky/eg. Br. IJ 361 bur. v. d. blad. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Verfaald uit het Engels 20) Ze staarde hem aan. Hij herinnerde zich, hoe ze dat vroeger ook kon doen en hoe het toen heel aantrekkelijk was geweest. Haar ogen waren lichtblauw en als ze verbaasd was of van haar stuk gebracht, leken ze kolossaal. Ik heb er geen idee van, liefje. Ik had hem nooit eerder gezien en heb hem daarna ook nooit meer ontmoet. Maar ze noemden hem. Bill en hij kon erg aardig katten en honden en pinguins tekenen achterop de menu's werkelijk zeer bij zonder, herinner ik me. Ik heb het menu jaren bewaard, maar tenslotte kun je niet alles met je mee blijven slepen. Weet je heel zeker, dat je zijn ach ternaam niet kent? Ik geloof niet, dat ik die ooit gehoord heb. Meestal hoor je die niet goed, als iemand de eerste keer aan je vooi-gestela wordt. Maar ik weet wel, dat ik hem erg aax-aig vond, en ik heb me wel eens afge vraagd, of hij door de oorlog gekomen zou zijn. Je vertelt me echter, dat dat niet het geval is. Dat heb ik niet gezegd. Wel, je zei, dat hij vermist werd. Ik vond hem erg aai'dig en George luistex't toch niet ik kan je als een geheimpje vertellen, dat ik destijds dat meisje Lester nogal benijdde. Wie was dat meisje Lester? Vrouwen boven de dertig moeten geen pruilmondje zetten. George had Mildred moeten vertellen, dat die tijd voor haar voorbij was. Ze trok nu een gezicht, dat charmant en aantrekkelijk was geweest, toen ze twintig was, en zei: Maar je herinnex-de je haar toch! Je zei, dat ze een goudkleurige jurk aan had. Heette ze niet Lester? Ik weet haar naam niet. Wie was ze, en waarom benijdde je haar? Wel, ze was de dochter van een vriendin van Tante Sophie. Tenminste ik geloof wel, dat het tante Sophie was. In ieder geval was ze de dochter van een vriendin van iemand, en iedereen vond haar zeer bijzonder. Maar nu ik er goed over nadenk geloof ik toch niet, dat ze Lester heette, want zo heetten de mensen, bij wie ze logeerde. Het begon geloof ik wel met een L, maar het kan ook Lyall, of Linklater geweest zijn, of Satterbee... Frank trok zijn wenkbrauwen op. Satterbee begint niet bepaald met een L, merkte hij ironisch op. Nee, dat is waar, zei ze vrolijk. Na men zyn altijd moeilijk, vind je niet? Mis schien denk je, dat ik ze allemaal door elkaar haal. Hoe dan ook, ik weet in ieder geval zeker, dat het een feest van de Latimers was. Ja, dat zei je al. Maar ik begxjjp niet, hoe je opeens op die naam Satterbee kwam. Ik weet het ook niet. Misschien begon haar naam tenslotte toch niet met een L. De naam Marriott valt me ook opeens in. Maar nee, dat was de naam van nicht Barbara's gezelschapsjuffrouw, die opeens tijdens een theevisite haar positieven kwijt raakte en vier beeldige antieke groe ne koppen brak. Vreselijk hè! Nee, het was dus niet Marriott. Was het misschien Carton? Nee, ook niet. Het moet me op eens te binnen schieten, anders lukt het niet. Ze hield even op en haalde diep adem. Dan begon ze weer vol twijfel: Ik zit er over te piekeren, of het tóch niet de naam Lester was Frank keek haar met een spottend lach je aan. We komen niet veel verder. Mildx-ed trok opnieuw een pruilmondje. Hoe het ook zij, ik herinner me heel goed, dat George zóveel notitie van haar nam, dat ik bijna mijn verloving had ver broken. Weet je nog wel, George? George Darcy, die juist een ondei-houd over het menu met de ober, dat al zijn aandacht opgeëist had, beëindigde, vroeg verstrooid aan zijn vx-ouw: Wat moet ik nog weten? Dat ik bijna m'n verloving met jou verbrak, omdat je zoveel aandacht aan dat meisje Lester schonk die avond van dat feest van de Latimers, vlak voordat we trouwden. George keek enigszins onthutst. Ik herinner me er niets van. Wel, het is toch heus waar. En ze zag er allex-liefst uit, dat is ook een feit. Ze wendde zich weer tot Fx-ank: Hij kan nu wel doen alsof, maar hij had wer kelijk even moeite zijn hoofd koel te hou den. Maar ze was nu eenmaal verloofd met die Bill en niemand kreeg een kans. Ze dansten practisch de hele avond samen. Ik herinner me niet of ze al enige tijd verloofd waren of dat ze zich juist die avond verloofden, maar ik weet nog wel, dat ze spoedig daarna getrouwd zijn, om dat tante Sophie me dat vertelde. Het kan ook wel nicht Barbara of juffrouw Macintosh zijn geweest, van wie ik het hoorde, want die kwamen toentertijd ook overal. Met zijn, iedereen bekende, gave om altijd op het minst belangrijke punt in een verhaal tei-ug te komen, vroeg George: Wie was juffrouw Mackintosh? Waarop Mildred hem een uitgebreid verhaal over deze dame deed, die oud bleek te zijn, poedels had, die iedere dag gekamd moes ten worden, en die bij nader inzien toch niet degene geweest kon zijn, die haar dat nieuws over het huwelijk van Bill en het meisje in de goudkleurige jurk ver teld had Frank Abbott begon iets van irritatie te voelen, maar zijn gevoel voor humor won het en hij liet van deze irritatie niets blijken. Het vervelende was echter, dat hij niet veel verder kwam met inlichtingen over William Smith. Aan het eind van de avond, bij het afscheid nemen, zei hij: Luister eens, Mildred, weet je heel zeker, dat die Bill inderdaad met dat meisje getrouwd is? Haar naam doet er niet zoveel toe, maar concentreer je her innering èr even op, of ze al of niet ge trouwd zijn. Ze keek hem weifelend aan. Wel, ik geloof, dat hij index-daad Waarom? Omdat ik me herinner, dat tante Sophie me schreef, dat ze hun wat antiek porcelein wilde geven. Ze had een gewel dige verzameling antiek. Weet je dat heel zeker? Ja, ik weet nog, dat ik me afvroeg, wat ze hun zou geven. Er was namelijk één stel porcelein, dat ik zélf zo graag wilde hebben, en ik hoopte altijd, dat ze me dat na zou laten. Als ze je schreef, dat ze hun een huwelijkscadeau wilde geven, moet ze toch ook hun namen genoemd hebben. O ja, dat deed ze inderdaad. Wel. Ze trok diepe rimpels in haar voorhoofd, een gewoonte, die binnen niet al te lange tijd lelijke lijnen tot gevolg zou hebben, en zei: Weet je, ik dacht toen eigenlijk méér aan het porcelein. Ik had m'n zinnen gezet op een schattig theestelletje, met rose bloemetjes en een blauw randje, en ik schonk niet veel aandacht aan die namen, maar ze moet ze natuurlijk wel genoemd hebben. Denk eens goed na, wat schreef ze? Ze deelde me mee, dat ze hiin een van haar Chinese theeseiwiesj es '-'wilde geven. Frank beet zich op zijn lippen en tracht te zich te beheex-sen. Dat theeservies kan me niets schelen. Ze begon daar toch zeker niet mee! O nee, ze zei, dat ik wel geïnteres seerd zou zijn te horen, dat ze gingen trouwen, omdat ik Bill zo aardig had ge vonden dat vertelde ik haar namelijk en Schreef ze de naam Bill? Ja, dat heb ik je toch al gezegd. Dan heeft ze de naam van het meisje natuurlijk ook genoemd. Hoe luidde die? Liefje, ik weet het niet meer. Ben je er zeker van, dat het over diè Bill en dat meisje ging? O, ja! Dit keer scheen ze niet te twijfelen. Het is dus een feit, dat ze getrouwd zijn? Ja, want tante Sophie ging naar.de trouwplechtigheid en dat kon ze toch niet doen, als die plechtigheid niet had plaats gevonden, is 't wel? Ik herinner me dat ze er heen ging, omdat ze haei vossencape droeg, en toen ik haar brie. kreeg, waarin ze me dat allemaal vertelde was het smoorheet en ik krèèg haast wat van de voorstelling van tante Sophie in een -vossencapevreselijk. En kun je je nu werkelijk die namen helemaal niet herinneren? Wel, Bill was de ene.... Dank je, die naam Bill weet ik ooi wel. Het gaat me om zijn achternaam en de namen van het meisje. Als je die zelt niet meer weet, zou je tante Sophie ons misschien Liefje, tante Sophie is vijf jaar S®" leden gestorven. En ze schijnt me e® theeservies nagelaten te hebben, maar ia ben er nog niet achter, of het wel datgene is, wat ik hebben wilde. Kun je iemand anders Lcuu... zich de namen zou kunnen herinneren. Ze trok opnieuw diepe rimpels en schud* de haar hoofd. Werkelijk niet, ketje- Er zijn intussen zoveel mensen gestorven- Nicht Barbara en de Latimers en Jim Bob Barrett ik herinner me dat die e ook waren, want Jim zeif dat ik eruit xs als een rozenknop, en George was daar woedend over Is het van zoveel belang voor je die namen te wetem Misschien wel, antwoordde Frans Abbott. (Wordt vervolgt

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8