IJmuider Courant Haarlems Dagblad Ongerustheid over Dakota van Aero-Holland Fascistische agitatie in Rome Jaargang No. 19404 gureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Xelef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), jerrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en ©prrtfjtr Xn,iarterart»dauran£(ïmt(rt6c6) Maandag 21 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De PH-TFA had 29 Joodse kinderen aan boord Gistermiddag om ongeveer zes uur had men op het vliegveld Fornebu bij Oslo een Dïkota van de Aero-Holland verwacht, de PH-TFA. Er zaten 29 Joodse kinderen in. die voor hun opvoeding naar Noorwegen gingen, twee verpleegsters en een bemanning nn vier koppen. Maar dat vliegtuig is niet aangekomen. Om enkele minuten voor zes heeft he* nog in radiografisch contact gestaan met Oslo, doek plotseling werd dit contact door het vliegtuig verbroken. Het toestel was toen boven Moss, op ongeveer vijftig kilometer van Oslo. p3t radiobericht, afgebroken om vier minuten voor zes, was het laatste levensteken nn de TFA. Aan boord was toen alles in orde, de motoren draaiden goed en slechts vrij zware mist beperkte het uitzicht wat. De gehele nacht door hebben reddingsploegen het gebied rondom Oslo en Zuid-Xoor- jegen afgezocht, doch vanochtend vroeg had men nog geen spoor van het vermiste loestel gevonden. Alles scheen normaal Om kwart voor negen gisteren kwamen reeds de eerste verontrustende berichten over het uitblijven van de Aero-Holland Dakota door. Om vijf uur 'smiddags was de pH-TFB, eveneens van Aero-Holland, op Fornebu gearriveerd. Ook deze had een •antal Joodse kinderen aan boord. Nadat ie kinderen behouden op de grond waren Kbraeht, is dit vliegtuig doorgevlogen •aar Gothenburg in Zweden. Dit toestel jeeft inmiddels van de directie van Aero- Holiand opdracht gekregen het gebied rond Osio af te zoeken naar eventuele sporen van de vermiste Dakota. Uit Kopenhagen werd gemeld, dat Deen- a luchtvaartinstanties op normale wijze in verbinding stonden met het vliegtuig, toen hei over Deens grondgebied naar het Noor- vloog. Ook de controle bij het verlaten Deens gebied verliep op de gewone „vje. Ongeveer dertig minuten later ont vingen cle Denen nog steeds antwoorden van het vliegtuig. Toen op het vliegveld Kastrup van Ko- .enhagen bekend werd, dat het contact -ethet toestel was verbroken, werden alle ■venplaatsen langs de Westelijke kusten m Denemarken gewaarschuwd. Alle vijrtorenwachlers, de reddingbooibeman- iieen en anderen, die aan de kust wonen ftrd verzocht te luisteren naar het ge- iiid van vliegtuigmotoren. Men achtte het mogelijk dat op deze manier zou kunnen worden vastgesteld of het vliegtuig zou zijn terugggekeerd naar \'ederland. Noorse lezing' In een telefoongesprek dat het ANP hedennacht met het vliegveld Fornebu had, vertelde een lid van het personeel van de verkeerstoren„Wij hadden het laatst con- act met het Nederlandse vliegtuig om 17.56 uur hedenmiddag. De Dakota bevond zich toen op ongeveer zestig kilometer ten Zuiden van Oslo, dat is ter hoogte van het plaatsje Geloeye. De piloot vroeg de weers- rmstandigheden op en wij gaven hem die door. Het weer was zeer redelijk. Tn ejk geval kon een landing uitstekend worden uitgevoerd. We hadden tevoren verschei dene vliegtuigen binnengeloodst. Het regende, maar de wind was niet zeer krach- lig en de wolkenbasis was 4 "a 500 meter. We wisten nog niet precies, welke bedoe lingen de piloot had, toen geheel onver wachts de radioverbinding uitviel. Elke poging om het contact weer met het toestel o? te nemen faalde. Sindsdien hebben we talrijke berichten binnen gekregen over het ronken van vliegtuigmotoren in de om- ■cving van Oslo en over explosies, die zich zouden hebben voorgedaan, maar om vier uur vannacht, wisten wij nog steeds niet rat er met het vliegtuig was gebeurd." De inzittenden Israëlische kringen te Brussel hadden medegedeeld, dat de 29 kinderen, die zich aanboord van het vliegtuig bevonden, zich naar Noorwegen begaven onder auspiciën van particuliere Israëlische organisaties. De Noorse regering heeft namelijk toege- dat zeshonderd Israëlische kinderen n Noorwegen hun opvoeding krijgen, voor uj zich naar hun ouders zullen begeven, die iich reeds in Israel bevinden. Van andere zijde te Brussel werd ver ben, dat het vliegtuig om 10.45 uur op at vliegveld van Brussel, Melsbroeck was ingekomen en om 12.54 uur vandaar ver dokken. De tanks waren geheel met ben- mne gevuld. Het toestel zou, wat dat be treft, minstens negen uur kunnen vliegen. De PH-TFA had een bemanning van vier Nederlanders. Deze bestond uit de «en L. Frouws, gezagvoerder, 31 jaar, wonende te Rijswijk; A. van der Touw, le bestuurder, 34 jaar, eveneens \vo- 3 te Rijswijk; M. Westenberg, raflio- •degrafist, 28 jaar, wonende te Amster- «n, en K. Stukje, boordwerktuigkundige, 31 jaar, wonende te 's-Gravenhage. De heren Frouws, Westenberg en Stukje respectievelijk in April, Juni en Mei vin dit jaar bij de Aero-Holland in dienst Steden, de heer Van der Touw begin 1948. De namen van de kinderen en hun be- Sleidsters zijn niet bekend. Vliegtuigen helpen -zoeken Maandagmorgen om even over negenen •Jeen Mitchell van het 320ste Squadron sn de Mariaeluchtvaartdienst van Valken- opgestegen om te helpen zoeken naar vermiste Nederlandse vliegtuig. Communisten op 100 kilometer •on Tsjoenking J een bericht van het communis me omroepstation radio-Peiping zijn de ^naese communistische troepen de oor- Wstad der nationalistische rege ls. Tsjoenking, tot op een afstand van igeveer honderd kilometer genaderd. De ■•Mmunistische troepen zijn langs de nik Weg' We^e door de provincies Hoe- en Hoenan loopt, opgerukt. Zij zijn ^gedrongen in het Oosten van de pro- j.,Cle Tsjechoean en veroverden Pengshui, op ongeveer honderd kilometer van tw^g is gelegen. radio-Peiping werd verder nog ~1_ g gemaakt van successen, welke de ^iimstische troepen, die van-het door ::J'eroverde Kweijang de hoofdstad tptëv provincie Kweitsjou uit in Wes- irm?n duidelijke richting oprukken, *1 hebben behaald. Om half elf is van het vliegveld Valken burg een tweede Mitchell opgestegen, die thans ten Oosten van de lijn Schiphol Gothenburg naar de vermiste Dakota zoekt. De Mitchell, die om negen uur opsteeg, zoekt ten Westen van deze lijn. Aan de luchtverkenning wordt ook deel genomen door een Nederlandse Dakota, een Deense Dakota en een Deense Catalina alsmede door een Zweeds jagers-eskader. Kleine Noorse vlïegtuigon, die niet met radio zijn uitgerust, zoeken de streek langs de Oslofjord af. Ook vaartuigen van de vloot zoeken de Oslofjord af. Zweden heeft voorts nog de hulp van helicoptères aange boden. De gehele nacht hebben patrouilles van het Rode Kruis, hulptroepen en politie zonder resultaat naar het vermiste vliegtuig gezocht. Gloed waargenomen Hedenmorgen vroeg meldde een der patrouilles dat men achter beboste heuvels bij Oppegaard, ongeveer vijf en veertig krn. ten Zuid van Oslo, een gloed had waargenomen. Men poogt tot de bewuste plek door te dringen. Het slechte weer be lemmert het opsporingswerk ten zeerste. Radio Oslo heeft haar uitzendingen in de afgelopen nacht twee en een half uur lan ger voortgezet om van binnengekomen be richten mededeling te kunnen doen. Achttien overlevenden van Superfort opgepikt Zij zwalkten tachtig uur op vlotten op zee TAMPA (Florida), 19 November (Reu ter). Amerikaanse reddingsvliegtuigen hebben twee vlotten waargenomen, waar op zich overlevenden bevinden van de „B-29" van de Amerikaanse luchtmacht, die Woensdag in de nabijheid van de Ber muda-eilanden omlaag is gestort. De red dingsvliegtuigen hebben schepen in de na bijheid gewaarschuwd, waarna de Cana dese torpedobootjager „Haida" achttien overlevenden aap boord heeft genomen. De overlevenden warén te verzwakt om nog in staat te. zijn de toedracht van het ongeluk te beschrijven; Zij hebben bijna tachtig uur zonder voed sel op zee gezwalkt. Men meent dat er twee slachtoffers (de bemanning was twintig koppen sterk) te betreuren zijn, die ver moedelijk werden gedood toen het toestel het water raakte. Bij vergissing geëxecuteerd Joegoslavië biedt excuses aan De „Wiener Kurier" meldt, dat de Joego slavische regering de Oostenrijkse regering haar verontschuldiging en schadevergoe ding heeft aangeboden voor .de terechtstel ling wegens oorlogsmisdaden van de Oos tenrijkse politiefunctionaris luitenant kolonel Otto Wehofer. Het blad, dat welingelichte kringen van het Oostenrijkse departement van buiten landse zaken als bron noemt, schrijft, dat Joegoslavië de Oostenrijkse regering heeft meegedeeld, dat de terechtstelling het ge volg is geweest van een gerechtelijke dwa ling en dat thans gebleken is, dat de tegen Wehofer ingebrachte beschuldigingen „slechts gedeeltelijk op waarheid hebben berust". Joegoslavië heeft in 1947 de Franse autoriteiten in Oostenrijk om Wehofers uit levering uit de Franse zóne gevraagd, waar in de Franse autoriteiten, ondanks heftige Oostenrijkse protesten, hebben toegestemd. Wehofer werd door een militair gerechtshof te Nisj schuldig bevonden aan misdaden tegen de Servische bevolking en ter dood veroordeeld. Het doodvonnis werd in 1948 aan hem voltrokken. James Ensor overleden De Vlaamse schilder James Ensor, door velen als de belanrijkste in zijn vaderland beschouwd, is Zaterdagochtend in een zie kenhuis te Ostende, waar hij veertien da gen geleden wegens een beroerte is opge nomen, op 89-jarige leeftijd overleden. Kapitein J. D. Jibben uit Driehuisgezag voerder van de Indrapoera, heeft Vrijdag afscheid genomen. Hier is de kapitein met zijn echtgenote op de brug van zijn schip tijdens het laatste stukje van de laatste thuisreis. West-Duitse regering op de vingers getikt Functionarissen van de Amerikaanse Ho ge Commissie te Frankfort hebben critiek geoefend op de West-Duitse regering, die haar functionarissen verboden heeft inlich tingen aan de pers te verstrekken. Volgens een onlangs afgekondigd regeringsbesluit mogen slechts functionarissen van het de partement van voorlichting de pers inlich ten. De Amerikaanse functionarissen wij zen er op, dat een geallieerde wet voor schrijft, dat regeringsfunctionarissen geen informaties aan de pers mogen onthouden, tenzij het vertrouwelijke zaken betreft. De ze wet is nog steeds van kracht. Overstroming in Frankrijk Bij de „Pointe du Hourdel" in het Franse departement Somme, waar het hoge getij de sluisdeuren heeft medegesleept, staan verscheidene honderden hectaren land 50 centimeter diep onder water. De schapen- kudden konden op het laatste nippertje worden gered. Het water is Zaterdag om streeks middernacht voor het eerst de lan derijen binnengedrongen. Zondagnamiddag zette de zee nieuwe strokèn grond onder water en men vreest dat de vloed nog meer verwoestingen zal aanrichten. Belastingverhoging bedreigt de Franse coalitieregering Herriot gekozen tot voorzitter der radicale partij PARIJS, 20 November (Reuter). De 24 dagen oude coalitieregering van Bidault wordt ernstig bedreigd doordat de tegen de regering gerichte vleugel van de radicalen op de laatste dag van een partijcongres een resolutie er door wist te krijgen, volgens welke de 48 radicale afgevaardigden op dracht zullen krijgen om tegen een verho ging der belastingen te stemmen. De partij heeft drie ministers in het kabinet. Reuter tekent hierbij aan, dat de volgende maand het begrotingsdebat zal beginnen. De vroe gere radicale premier Daladier voerde de strijd tegen de regering op het congres, dat te Toulouse werd gehouden. Men in strueerde de radicale parlementsleden eveneens om na de behandeling van de be groting aan te dringen op de afschaffing van de evenredige vertegenwoordiging bij de parlementaire verkiezingen. Herriot werd tot partijvoorzitter herkozen, hoewel de gevoerde politiek sterk gesteund wordt door Daladier. Ook van de zijde van de vakbonden wordt de regering bedreigd. Zowel communisten als niet-communisten gelastten proteststakingen tegen de stijging van de kosten van het levensonderhoud. De 38 onafhankelijke conservatieven, die ook een minister in het kabinet hebben, verzet ten zich nog meer dan de radicalen tegen de belastingverhoging. Zowel in parlementaire kringen als daar buiten is men in brede lagen tegen verho ging van belasting. De werkgevers zijn van oordeel, dat de nieuwe belasting de onder gang van de ondernemersvrijheid zou be tekenen en dat het merendeel door hun zou moeten worden opgebracht. Edouard Herriot is tot voorzitter van de Franse radicaal-socialistische partij her kozen met 759 stemmen. Daladier verkreeg 382 stemmen. Prinses Elisabeth naar Malta Prinses Elizabeth van Engeland is Zon dagochtend per vliegtuig naar Malta ver trokken. waar haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, als eerste-luitenant bij de marine werkzaam is. Zij waren Zondag precies twee jaar getrouwd. De pxinses zal vermoedelijk tot 5 December op Malta blijven. De kleine prins Charles is thuis gebleven. Relletjes in Nigeria Zeventien personen zijn gedood en velen gewond bij ongeregeldheden te Lagos in Nigeria. Vrouwen van stakende mijnwer kers hebben huizen van mijndirecteuren in brand gestoken en stakingsbrekers aan gevallen, waarop de politie het vuur open de. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 1500 in deze Britse kolonie. Jongelieden zongen fascistische liederenen riepen tevergeefs: „Leve Mussolini" Frans consulaatsambtenaar te Warschau gearresteerd Hij zal in Polen berecht wor den onder beschuldiging van spionnage André Simon Robineau, ambtenaar bij het Frans consulaat te Stettin (Polen), is sedert Vrijdagochtend verdwenen toen hij op het punt stond te Warschau het vlieg tuig naar Parijs te nemen. De bemanning van het vliegtuig en de passagiers verklaarden bij aankomst te Parijs, dat zij Robineau niet hadden gezien en dat zijn naam te Warschau door de chef van de verkeersdienst der Poolse lucht vaartmaatschappij van de passagierslijst was geschrapt. De Franse ambassadeur te Warschau is Zaterdagnamiddag op zijn verzoek ontvan gen door de Poolse waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Leszcsypki, die hem heeft medegedeeld dat André Robi neau Vrijdagavond is aangehouden onder beschuldiging van activiteit tegen de vei ligheid van de Poolse staat. Een andere Franse functionaris, Rernancl Renaud, se cretaris-tolk bij de Franse ambassade te Warschau, is Zaterdagochtend bij het ver laten van zijn woning door politie-agenten in burger aangehouden. Hij werd zijn wo ning binnengeleid waar een huiszoeking werd verricht. Renaud werd naar het mi nisterie van Openbare Veiligheid gebracht, waar hem een verhoor van een half uur werd afgenomen waarna hij werd vrijge laten. Radio Warschau bericht, dat André Ro bineau, Frans hulp-consul in de Poolse havenstad Stettin, is gearresteerd en be kend heeft zich aan spionnage-activiteit schuldig gemaakt te hebben. Hij zal voor een Poolse rechtbank terecht staan. De nota zegt verder, dat een employé van het Franse consulaat te Breslau reeds eerder werd. gearresteerd, en eveneens te recht zal staan. De nota eist tenslotte, dat Fernand Renaud, tolk van de Franse am bassade te Warschau en een andere Frans man die werden „ontmaskerd als mede plichtigen in een spionnagëcomplot" Polen zullen verlaten. De Franse autoriteiten te Parijs hebben de uit vier personen bestaande Poolse be manning van het vliegtuig, dat zonder Ro bineau te Parijs ax-riveerde, aangehouden en ondervraagd. De mannen werden later vrijgelaten, juist op het moment, dat de Poolse ambassade een protest uitbracht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken antwoordde op het protest, dat de beman ning niet in hechtenis was genomen, doch slechts was aangehouden om ondervraagd te worden. AFP meldt nader dat de Franse ambas sadeur te Warschau in verband met de te genstrijdigheid tussen de verklaringen van Poolse zijde over de arrestaties, verzocht heeft zo spoedig mogelijk met Robineau te v/orden geconfronteerd. (Van onze correspondent te Rome) De discussie in het Italiaanse parlement over de wijze, waarop De Gasperi de bin nenlandse crisis poogt op te lossen, gaat gepaard met het soort relletjes, waaraan wij te Rome de laatste jaren gewend zijn geraakt. Behalv communisten en Nenni-socialis- ten zijn ook de neo-fascisten niet tevreden met de handelwijze van de ministerpresi dent. Hun woordvoerder Almirante, de nieuwe „leider", was zoals gewoonlijk zeer heftig. Hij eiste: een algehele vernieuwing van de sociale verhoudingen wat de bin nenlandse politiek betreft, en een buiten landse politiek, gegrondvest op een juister begrip der nationale waardigheid van Italië. Als die eisen niet worden ingewilligd, zal het volk, en vooral de jeugd, van Italië in beweging komen en deze regering de weg weten te versperren die naar de afgrond voert", zo zeide hij. Die woorden doen vermoeden, dat de spreker maar al te goed wist, wat er op het zelfde ogenblik buiten de vergaderzaal voorviel. Een talrijke groep jongelui, leerlingen van middelbare scholen en studenten (het is bekend dat aan de universiteiten van Rome, Napels, Catania, Palermo, Bari de meerderheid der studenten thans fascistisch is) was samengekomen op de Piazza Co- lonna, het hoofdplein van Rome. Door zich. op te stellen tussen de vele honderden auto's die steeds op dit plein geparkeerd staan maakte zij het de politie onmogelijk om de gewone tactiek toe te passen en de betogers te verspreiden door met jeeps en kleine pantserwagens op de massa in te rijden. Ditmaal moesten de agenten te voet tegen de verschillende groepen optreden. Er werden fascistische liederen gezongen en het verkeer werd volledig stopgezet. Verjaagd van het plein trokken zij in for matie op naar de Amerikaanse ambassade, waar opnieuw fascistische liederen werden m - «jr Een-en-zevèntig personen kwamen om het leven en 175 werden gewond toen een trein op de brug over Elandsrivier nabij Waterval Boven in Transvaal ontspoorde tengevolge waarvan een zestal wagons in het water viel. Een overzicht van de plaats des onheils. Een der wagons van het treingedeelte op de brug hangt gedeeltelijk over de rivieroevertwintig meter lager liggen de brokstukken der verongelukte rijtuigen. gezongen, schimpwoorden geuit aan het adres van de geallieerden en de hervatting van de strijd tegen de „demoplutocratische machten" aangekondigd. Het kwam hier tussen de betogers en de andersdenkenden tot heftige vechtpartijen. Hoezeer echter de geest in Italië bedor ven is, blijkt wel uit het feit dat een Ro meins journalist, dr. Melani, die tegen een politie-agent zeide: „Maar hier wordt ge roepen „leve Mussolini", doet u daar niets tegen?" door die agent bedreigd werd met arrestatie. Nadat des avonds de rust was weerge keerd, vonden in de nacht op verschillende punten in de stad bomaanslagen plaats, die allen gericht waren tegen zetels van wijk- afdelingen der christen-democratische partij. Slechts een der aanslagen heeft enig effect gehad, en wel die tegen het kleine partijbureau der afdeling „Borgo". Dit is gevestigd in een der laatste huizen van Borgo Santo Spii'ito, vlak bij het Sint Pie tersplein. Een tijdbom voor de deur van dit gebouw ontplofte dx-ie minuten na midder nacht. Niemand werd getroffen, doch het geweld van de ontploffing was toch zo groot, dat in de gehele straat geen venster heel bleef. Verderfelijke „brug" van Brazilië naar Duitsland Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een onderzoek geëist naar de verspreiding in de Britse zóne van Duits land van een anti-semietisch, sterk natio nalistisch en scherp anti-Brits Duits blad, genaamd „die Brücke", dat, naar verluidt, uit Brazilië de zóne binnengebracht wordt. Een woordvoerder van het ministerie zeide dat het blad, wanneer het uit Duitsland zelf afkomstig was, volgens de bestaande perswet verboden zou kunnen worden. De perswet geeft de bezettende mogendheden echter niet het recht zich te bemoeien met particuliere postzendingen. Wel zou ingeval van ernstige anti-democratische propagan da van het buitenland uit door de bezet tingsautoriteiten op grond van bepalingen van het bezettingsstatuut en ter bescher ming van de bezettingstroepen wederom een censuur op particuliere postzendingen ingesteld kunnen worden. Britse en Amerikaanse militairen zouden herbewapening van Duits land wensen De diplomatieke correspondent van de Engelse Sunday Dispatch schrijft, dat in sommige Amerikaanse militaire kringen aangedrongen wordt op herbewapening van West-Duitsland en opneming van Duits- laixd in de defensie-plannen van het Atlan tische pact. Volgens de correspondent zou den zekere Britse officieren op. het militai re hoofdkwartier van de West-Europese Alliantie voor het plan voelen, dat evenwel niet strookt met de politiek van de huidige Britse, Amerikaanse en Franse regeringen. De militaire leiders van het Atlantisch pact, die Dinsdag in Parijs bijeen komen, zouden naar verwachting hun plannen baseren op een verdedigingslinie aan de Rijn totdat de Westelijke mogendheden sterk genoeg zou den zijn om een verdedigingszóne langs de Elbe te vestigen, aldus de schrijver. Bij de bronsgieterij Binder in Overveen is weer een beeld van de Haarlemse beeld houwer Mari Andriessen gereed gekomen. Het is bestemd voor het grote momument „De vluchtelingen" te Enschede. Incidenten op Java BATAVIA, 19 November (Aneta). Uit verschillende plaatsen op Java komen de laatste dagen berichten over terreur incidenten. Uit Bandoeng meldt de correspondent van Aneta, dat ook in Zuid-Garoet de ter reur van de Daroel Islam tot groot ongerief van de bevolking en de daar gevestigde ondernemingen aanhoudt. Avond aan avond wordt de hemel verlicht door het schijnsel van brandende kamponghuizen. In een nacht werden op de onderneming Tjisompet ten Zuiden van Tjikadjang, 600 rubber bomen vernield. In dit gebied hebben thans alle ondexmemingen een gedeelte van hun ondernemingswacht ter beschikking gesteld van de politie, waardoor deze thans is ver sterkt met een mobiele groep ondernemings wachters van 40 man, die meehelpt bij. de bestrijding van. de Daroel Islam. Uit Soerabaja wordt gemeld dat rampok- kers een kantoor te Rangöet, enkele kilo meters buiten Soerabaja gelegen, zijn bin nengedrongen. De kantoorbewaking, be staande uit zes man, werd gebonden, waar na de rampokkers kaï-abijnen, een telefoon toestel en fietsen medenamen. Te Malang werden op een dag drie moor den gepleegd: Op een oude Indonesiëx-, een Indonesische politie-agent en een Chinees. Amerikaanse bisschoppen uiten verwijt aan Westelijke wereld De Rooms-Katholieke bisschoppen van de Verenigde Staten hebben in een na hun jaarlijkse bijeenkomst te Washington uit gegeven verklaring gezegd: „De Westelijke wereld proclameert nog steeds de mense lijke waardigheid, doch in het algemeen be handelt zij de mensen, physiek, als product van een materialistische en mechanische evolutie. Meer en meer neigt zij er naar, de mensen in sociaal opzicht te behandelen als schepselen van de staat of van bewindvoe- rende groepen in de staat. Door talloze da den van verschillende instanties stuurt zij gestadig aan op ontbinding van het gezins leven en vernieling van het tehuis. Zij hecht haar goedkeuring aan en vergemak kelijkt echtscheiding als geneesmiddel voor menselijke ondeugden. Zij accepteert meer voudige huwelijken. Zij geeft haar steun aan kinderbeperking door gebruik van on natuurlijke en het moreel verlagende mid delen. Zij trekt zich. grotendeels, niets aan van haar duidelijke plicht om de grote moeilijkheden weg te nemen die liggen op de weg van hen, die wensen te trouwen en een huisgezin te stichten". Chinese maagkwaal De waarnemende president van natio nalistisch China, Li Tsoeng Jen, is uit Kwangsi in Hongkong aangekomen om zich onder medische behandeling te stel len. Hij lijdt volgens zijn zeggen aan een maagkwaal. Alle militaire en politieke aangelegenheden zullen zolang worden waax'genomen door px-emier Yen Hsi Sjan. Ook in Chinese kringen wordt ziekte dikwijls beschouwd als een excuus om zich uit een politieke functie terug te trekken. Het is een publiek geheim, dat Li niet kan opschieten met Tsjiang Kai Tsjek. Tito als uitbuiter Radio-Moskou heeft maarschalk Tito ex- van beschuldigd het Joegoslavische volk te beroven en tot slavernij te voeren om zich zelf te verrijken. „Tito heeft een geheime bankrekening bij de Zwitserse federale bank geopend. Amerikaanse, Britse en Fi-anse maatschappijen, die door Tito in staat worden gesteld zich, ten koste van het Joegoslavische volk te verrijken, depo neren een gedeelte van hun aldus behaal de winsten op zijn naam bij de Zwitserse Federale Bank", aldus radio-Moskou. Politie-opstand in Panama De Panamese px-esident, Daniel Chanis, is Zondag afgetreden, nadat een groep van opstandige politie-functionarissen de con trole over de stad Panama in de loop van de nacht had overgenomen en het pa leis van de president had doen omsin gelen, aldus berichten die New York uit de stad Panama bereiken. Tevens wox-dt gemeld, dat de politie een aantal leden van de ï-egering heeft ge- arresteex-d. Nieuwe Russische ambassadeur te Boedapest Het Russische persbureau Tass meldt dat de Sovjet-Russische ambassadeur bij de Hongaarse regex-ing, Tisjkof, van zijn post is ontheven. Hij wordt overgeplaatst. Kisselef, voormalig Sovjet-Russisch poli tiek raadgever in Oostenrijk, is tot zijn opvolger benoemd. Kisselef heeft als vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie deelgenomen aan de be sprekingen, welke in de loop van dit jaar door de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" te Londen zijn gevoerd over een ontwerp- vredesverdrag met Oostenrijk. Zuiveringsklucht in Duitsland aan haar laatste acte toe FRANKFORT (United Press). De Amerikaanse autoriteiten hebben medege deeld dat het lange proces van denazifica tie spoedig voltooid zal zijn. Eind September moesten nog maar 5.466 denazificatie gevallen afgewerkt worden van de 13.250.641 personen die in de Ame rikaanse zóne van Duitsland als nazis ge registreerd stonden. Bijna 10 millioen nazis konden op grond van de denazificatie-wet- ten niet in staat van beschuldiging gesteld worden, nog eens 2 1/2 millioen kregen amnestie zonder proces en 951.208 kwamen voor de rechter. Geep Zondagsrijverbod op 4 en 25 December De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bepaald, dat op de Zondagen 4 en 25 December het rijverbod voor auto's en motorx'ijwielen niet geldt. Chr. Kleuterschool in Santpoort weer geopend Vanmorgen is de Christelijke Kleuter school die ondergebracht is in de Neder lands Hervormde Kapel te Santpoort, weer geopend. Vorige week werd zij gesloten als gevolg van een tweetal diphterie-gevallen. Nader is gebleken dat het overleden patiën tje een huisgenote was van een van de leer lingen. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt 4e 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien, voornamelijk in de Noordwestelijke helft van het land. Krachtige, langs de kust nog nu en dan harde of stormachtige Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. 22 November: Zon op 8.11 uur, onder 16.41 uur Maan op 11.28 uur, onder 17.51 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 November: Hoog water: 3.51 en 16.06 uur. Laag water: 11.57 en 00.00 uur. Dinsdag 22 November: Hoog water: 4.37 en 16.53 uur. Laag water: 0.19 en 12.40 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1