Oosterkwartier verloor weer van Rohda De man Maandag 21 November 1949 Ko rfba Icompetitie Oosterkwartier verloor met 6-3 van Rohda na een zeer behoorlijke partij korf bal. Doorslaggevend was het superieure spel der dames van Rohda; de Haarlemse speelsters waren een klasse minder. Rohda, dat nog steeds de internationaal Karsen miste, liep hard van stapel en bin nen 10 minuten hadden Schoen en mevr. Klinkert voor een voorsprong van 2-0 ge zorgd. Eerst nadat Heino na 20 minuten de stand op 3-0 had gebracht, kreeg P. Bak ker een kans om de achterstand tot 3-1 te reduceren. Een ver schot van mevrouw Van Stegeren, dat een doelpunt opleverde, was het slot van de eerste helft (4-1). Na de rust nam Rohda het spel in handen en Ten Have scoorde (5-1). Toen kwamen de Haarlemmers aan bod en door toedoen van de gebroeders Starink liepen zij tot 5-3 in. Tien minuten voor het einde scoorde Geestman, de honkballer van Schoten, voor Rohda het laatste doelpunt (6-3). Aurora 2 en Blauw Wit 3 speelden een aardig partijtje, waarin de Amsterdammers dank zij hun technische kwaliteiten, met 4-2 wonnen. Via 0-2 maakte J. Bankert er 1-2 van. Rust kwam met 1-3. Na de her vatting doelpuntte J. Sibrandi (2-3). Einde 2-4. Watervliet bleef ongeslagen. Thans werd met 6-1 van De Giraffen gewonnen. Voor de rust scoorde M. v. d. Brink twee maal. Daarna ging het wat vlotter. J. Broeksma en Bergsma scoorden (4-0). H. Gieze (2 x) maakte er 6-0 van, waarna Giraffen de eer redde. Ook Watervliet 2 komt er steeds beter in: nu werd met 4-1 van Koog Zaandijk ge wonnen. Oosterkwartier 2 behield door een zege van 6-3 op Amsterdam Zuid 2 haar kansen op het kampioenschap. D. Schreinders be zorgde de Haarlemmers een 2-0 voorsprong, welke nog voor de rust door de Amster dammers te niet werd gedaan (2-2). Na de hervatting namen de Haarlemmers door mevrouw Donkel-De Korte opnieuw de leiding, doch wederom maakte Amsterdam Zuid gelijk (3-3). Daarna waren de Am sterdammers uitgespeeld en Oosterkwartier kon door een derde doelpunt van D. Schreinders, mejuffrouw G. Tames en P. Stam nog met een ruime zege het veld verlaten. Sport Vereent verloor in Utrecht van de leider Samos met 5-1; de wedstrijd ZKV 2Sport Vereent 2 werd wegens terrein afkeuring afgelast. De overige uitslagen waren: Eerste klasse: WesterkwartierKoog Zaandijk 8-2: Blauw WitSVK 8-4; Archi pel—DTV 5-4. Tweede klasse A: SwiftVogel 17-0: Victoria—DVD 6-11; ZKV—Olympia 3-3; ExcelsiorAW 6-5. Tweede klasse B: DEDZwaluwen 4-4; Groen GeelLandlust 2-5; KCNRoda 5-1. Derde klasse A: AmumZKC 5-1. Derde klasse B: OBZBKVD 6-6. Reserve derde klasse: DED 2Groen Geel 2 7-4; Luto 2Roda 2 5-8. Wielrennen Schulte—Peters eindigden op de achtste plaats in Gent Op de wielerbaan te Gent werden inter nationale wedstrijden gehouden tijdens welke onze landgenoten SchultePeters uitkwamen in een koppel wedstrijd over 100 kilometer. De uitslag luidt: 1. RamonVan der Meerschaut (België) 2 uur 6 min. 52 sec. Op een ronde: 2. Kubler Bruyland (Zwitserland-België), 3. Kint Van Steenbergen (België), 4. StromAr nold (Australië), 5. LapébieBruneel (Frankrijk-België), 6. RijckaertSpelte (België), 7. De KuysscherAdriaenssens (België). Op twee ronden: 8. Schulte Peters (Nederland), 9. DecorteDebacker (België), 10. GirardReynes (Frankrijk). Biljarten Broer kampioen tweede klas groot biljart driebanden De Amsterdammer Broer heeft in café Dubois te Amsterdam het kampioenschap tweede klasse groot biljart drie banden ge wonnen, dank zij een beter algemeen moyenne dan zijn stadgenoot De Werker. Beiden behaalden 10 punten, maar alleen de kampioen promoveert naar de eerste klasse, omdat hij precies het daartoe ver eiste gemiddelde van 0.501 behaalde. De eindstand is als volgt: pt. car. brt. h.s. alg. gem. 1. Broer 10 266 530 5 0.501 2. De Werker 10 268 549 6 0.488 3. Thijssen 8 255 646 4 0.394 4. De Jong 6 261 577 6 0.452 5. Van Dillen 6 235 554 5 0.424 6. Swaalep 6 221 600 5 0.368 7. Schut 6 231 629 4 0.367 8. Waalboer 4 264 583 6 0.452 In de Haarlemse Korfbalbond zijn ge speeld: Eerste klasse: Animo Ready 2Oosthoek 4-2, Oosterkwartier 3Haarlem 3-1. Tweede klasse: THB 2Onder Ons 1-5; Oosthoek 2N. Flora 2 1-3. Derde klasse: Watervliet 5Oosterkwar tier 5 0-12; Sport Vereent 4THB 3 9-2; Animo Ready 3Aurora 4 0-2; Oosthoek 4 Haarlem 3 1-2. Technische dag voor korfballers Zondag 4 December wordt te Amsterdam een technische dag gehouden tussen een viertal twaalftallen. Eerst speelt Noord holland tegen een ploeg bestaande uit spe lers en speelsters van Oost, Noord en Zuid, gevolgd door een ontmoeting tussen Zuid holland en een tweede ploeg uit deze districten. Vervolgens komt Noordholland tegen Zuidholland uit en de twee twaalf tallen der districten. De bedoeling is om een overzicht te krijgen van het beschik bare spelersmateriaal voor het a.s. inter nationale seizoen. Biljartcompetitie In de afgelopen week zijn gespeeld voor de competitie: Afd. C: Scheijwijk't Noorden 62; Suisse Insulinde 6—2; Hof v. Holland—Excelsior 62; ExcelsiorOVS 44; DES't Noor den 62. Afd. D: SuisseScheijwijk 62. Afd. E: Insulinde IIDES 26. Gymnastiek Aspiranten van „Bato" gaven uitstekende uitvoering Voor een groot aantal belangstellenden gaf „Bato" Zondagmiddag in de Concertzaal een adspirantenuitvoering, welke zeer goed ge slaagd is. Reeds bij de opmars verkreeg rnen een gunstige indruk van de vereniging, door de keurige wijze, waarop de kleding der kin deren verzorgd was. Mejuffrouow G. de Koning en de heren C. Th. Smal en J. D. de Kruiff hadden veel aan dacht besteed aan de samenstelling der oefingen en de uitvoering daarvan, zodat van geen enkel nummer gezegd kan worden dat het onvoldoende of zwak was. Talrijke hoogtepunten waren er te zien, waarvan wij in de eerste plaats noemen hoogrek en tafelspringen van de oudste jongens en hoogbrug en ringenzwaaien van de oudste meisjes. Bij deze nummers werden oefeningen gedemonstreerd, waarvan menige heren- of damesploeg nog veel kon leren. Toch vragen wij ons af, of het opvoeren van het turnpeil op een hoogte, zoals deze meis jes thans bereikt hebben, geen nadelige in vloed zal hebben op de lichamelijke en gees telijke gesteldheid van deze kinderen. Juist tijdens de overgangsperiode van meisje naar vrouw kan grote en langdurige krachtinspan ning wel eens funest zijn. De hoepeloefening van de oudste meisjes was dan ook, mede door de samenstelling een herademing na het eclatante toestelturnen. Maar ook de jongeren hebben zich niet onbetuigd gelaten. Zeer aardig en goed werk lieten zij zien. Goed aangevoeld was het op treden van de meisjes en jongens van de kleuterafdelingen. De grotere jongens lieten een gedeelte van een les zien, pittig en vol enthousiasme uitgevoerd. Ook hun paard- spi-ingen en klassikaal rek (aan 4 rekstokken tegelijk) was heel behoorlijk. Aardig waren ook de oefeningen van de plaats en het volksdansje van de meisjes. Door een te hoog tempo werd de eerste vrije oefening minder correct afgewerkt; de tweede was veel beter. De twee brugnummers van de meisjes wa ren zeer gevarieerd, waarbij wij o.a. vier schouderrollen, schouder standen en gebogen overslagen tegelijk zagen doen. Wedstrijd voor verenigingen in Lijnden De gymnastiekvereniging „De Lijnden" hield Zaterdagavond verenigingswedstrijden, waaraan ook „Bato" en „Turnlust" uit Haar lem en de „T.v. Santpoort" deelnamen. Hoewel het aantal deelnemende vereni gingen niet zo groot was, waren verschillen de verenigingen met meer groepen uitge komen, zodat in de vier wedstrijden, n.l. vrije oefeningen en klassikaal brug heren, en vrije oefeningen en knotsoefeningen dames, toch voldoende strijd verwacht kon worden. Bij de vrije oefening heren behaalde „Bato" 40.9 punten, gevolgd door „Lijnden" en „S. S. S." (Halfweg) met resp. 34.3 en 33.1 pnt. Ook bij klassikaal brug heren werd „Bato" eerste met 43.1 pnt. Ook hier werd „Lijn den" tweede met 38.6 pnt., „Hoofddorp" plaatste zich derde met 23 pnt. „Bato" en „Lijnden" hebben elkaar bij de dames ook weinig toegegeven. Bij de vrije oefening werden beide eerste met 35.1 pnt. „Santpoort" werd tweede met 31.2 pnt. en de tweede ploeg van „Lijnden" werd derde met 30.6 pnt. „Turnlust" ging niet zonder prijs naar huis. Deze vereniging werd eerste bij de knots oefeningen met 38.5 pnt.; met slechts 0.6 punt minder werd „Bato" tweede en „S.S.S." werd derde met 37.2 pnt. Piet Knijnenburg gewond bij Zuidholland-grensrit Ook een dodelijk ongeval Bij de door de motorclub Zuidholland op Zaterdag gehouden betrouwbaarheidswed strijd, de Zuïdholland-Grensrit, heeft de bekende motorrijder Piet Knijnenburg uit Wassenaar een lelijke val gemaakt. Hij pas seerde bij Woerden op een smalle dijk een zijspan-combinatie en raakte daarbij met zijn stuur de andere motor. Het zijspan verdween in een wetering langs de dijk en Knijnenburg vloog tegen een boom. Hij is per ziekenauto met een zware hersenschud ding naar het ziekenhuis Joannes de Deo in Den Haag overgebracht. In zijn toestand was vanmorgen nog niet veel verandering gekomen. Hij is bij kennis en verkeert niet in direct levensgevaar. De zijspanrijder en zijn duo-passagier konden snel op het droge worden gebracht en kregen geen letsel. Helaas is tijdens de rit ook een dodelijk ongeval gebeurd. De heer Bergmann uit Wassenaar die - met zijn MG in de auto klasse meereed, botste tussen Rotterdam en Capelle bij een steenfabriek tegen een handwagen. De man die achter de hand wagen liep werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Het is bijzonder te betreuren dat deze twee ongevallen, waarvan vooral het laatste zoals in de practijk iedere dag blijkt volstrekt niet gekoppeld behoeft te worden aan de vermeende risico's van een dergelijk evenement, een schaduw op deze sportieve en goed georganiseerde rit hebben gewor pen. Het gaat hierbij immers niet om jak kerpartijen, maar wel om de stuurmans kunst die in het zware terrein waar deze rit over pleegt te lopen, nodig is. De winnaars in de verschillende klassen waren: Juniores 125 cc: K. Tensen (Ter Aar) op DKW; 250 cc J. Kentrop (Uithoorn) op Jawa; boven 250 cc J. v. d. Eerden (Lisse) op BMW. Seniores 125 cc C. v. d. Brom (Utrecht) op CZ; 250 cc H. Veer (Borculo) op Jawa; boven 250 cc O. Moeke (Heemstede) op BSA. Zijspanklasse: P. J. van der Marei (Pijn- acker) op DKW. Automobilisten: P. van Dijk (Wassenaar) met Ford. Merkteams: Jawa (Veer, Van Rijssel en Haaker). Club teams: Motorclub Haarlemmermeer (Gebrs. Haaker en Bosch). Belgische tennisploeg versloeg de Nederlandse Van 24 werd het 45 Na een veelbelovende inzet van de ont moeting tussen een ploeg van de Neder landse Internationale Club en die van Bel gië in de tennishal van Marlot te Den Haag ging. partij na partij verloren, zodat na de laatste partij van de eerste avond de stand 24 was. Van de vijf enkelspelen was die van de jonge Van Dalsum tegen de ervaren Peten wel de meest interessante, terwijl de strijd tussen Van Meegeren en Destremau het beste spel gaf, van de zijde van de laatste dan. Blijkbaar was Destremau uit op re vanche voor de geleden nederlaag te Rou- baix. Hij gaf doorlopend het tempo aan, had 'n snelle forehand en een verrassende backhand, die vooral sterk was in het dia gonaal passeren. Ook zijn netspel, hoewel schaars, was af. Zijn vaart en lengte hiel den van Meegeren achter in en maakten deze minder zeker. Van Dalsum heeft een frisse aanvallen de partij gespeeld tegen Peten. Zijn risico's verrasten de Belg, die daardoor niet tot zijn gevaarlijke vastheid kon komen. Het was meer door zijn élan dan door zijn tech niek dat hij in drie sets won. De prestatie was mooi, om de Belg steeds weer in de verdediging te houden. Opnieuw heeft Van Dalsum zich een speler getoond, in wie een belofte voor de toekomst ligt. In het dubbelspel kon hij de afwezig heid van Rinkel niet vergoeden, waardoor ook het spel van Van Swol niet tot ont plooiing kon komen. Het lag meer aan jeen inzinking van het spel der Belgen dan aan eigen sterkte dat het Nederlandse paar de tweede set won na 24. De derde set was echter weer met 60 voor de Belgen. Tweede dag Op de tweede dag is de stand van 42 voor de Belgen, teruggebracht tot 44 en in de laatste partij schenen de Nederlan ders 'n kans te hebben op 54 toen zij na 55 op 400 kwamen, doch Wilton en Van Meegeren verloren dit spel nog, voor namelijk doordat zij de lob verwaarloos den. Zij verloren tenslotte de set met 8-10. Daardoor wonnen de Belgen de wedstrijd met 54. Tevoren had Van Meegeren, die Van Swol verving, omdat deze last van spit had, van Brichant gewonnen in twee sets 61, 64. Hij speelde sneller dan de dag tevoren, belette door zijn lange drives dat Brichant de netpositie kon innemen en had zelf meer dan eens een goede volley, vooral in het kritieke stadium van de tweede set. In het heren-dubbelspel van Moreau (de gast van de Nederlandse I. C.) en Van Dalsum tegen de vroegere Belgische Davis- cup-dubbel Lacroit-De Borman werd 'n zeer levendige partij gespeeld, waarin Van Dal sum goed van menige kans gebruik maak te welke het scherpe plaatsen van Moreau hem gaf. In drie sets won de Nederlandse combinatie. De uitslagen van Zaterdag waren: enkel spel: Van Meegeren slaat Brichant 6—1, 64. Dubbelspel: Moreau en Van Dalsum slaan Lacroix en De Borman (B.) 3—6, 6—1, 6—4. Wilton en Van Meegeren verliezen van Peten en Van der Eynde (B.) 63, 26, 8—10. Hockey B.M.H.C speelde weer met Bouwman BMHC boekte een overwinning van 3—0 op Be Fair. Bouwman was weer in de ploeg opgenomen en nam het eerste doelpunt voor zijn rekening. De Bloemendalers waren goed op dreef en na de hervatting werd het door toedoen van Blanson Henkemans 30. In de damescompetitie boekte BDHC de zesde overwinning. Hilversum was op bezoek, dat vrij aardig partij gaf, doch niet op kon tegen het productieve spel der Bloemen- daalse dames. Met 61 werd gewonnen, na dat de rust met 20 was ingegaan. De dames Ament (3), Jurrissen, Francken en Wessem maakten de doelpunten. Ook Rood Wit boekte een zege en wel één van 20 op 't Gooi. De gasten spanden zich voor rust te veel in en waren daarna minder op dreef. Rood Wit gaf over het algemeen de toon aan en door doelpunten van mejuffrouw Vreede werd een zege van 20 behaald. Op de Nationale Pluimveetentoonsielling was in de stand van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf voor Noordholland, dit plastic model van een broedmachine voor ongeveer 40 eieren te zien. De bedoeling is om „zelfbouwers" een duidelijk beeld van de constructie van de kunstmoeder te geven. H H IJ C 8 7 0 1 14 24— 7 TOGO 9 6 1 2 13 15— 7 Gooi 8 4 2 2 10 13—11 BMHC 9 3 3 3 9 15— 9 Laren 8 3 2 3 8 9—10 E O O 9 4 1 4 7 7—17 Amsterdam 7 2 2 3 6 6— 9 Hilversum 8 3 0 5 6 16—19 HDM 8 2 1 5 5 12—15 Be Fair 8 0 2 6 2 8-^20 Twee verliespunten. Ferste klas dar nes. BDHC 7 6 0 1 12 24— 7 Amsterdam 7 6 0 1 12 20— 9 Rood Wit 7 4 0 3 8 14—17 H H IJ C 7 3 1 3 7 9— 9 Hilversum 7 2 2 3 6 10—21 Kieviten 7 2 1 4 5 7—10 Be Fair 7 2 0 5 4 7—10 Gooi 7 1 0 6 2 7—16 Hockey-uitslagen Heren. Eerste klasse: Be FairBMHC 03; HDM—TOGO 6—1; Gooi—Amsterdam 1—2; Laren—Hilversum 3—1; HOCHHIJC 02. Promotieklasse B: AllianceBMHC II 21; Groen GeelAsvion 10; Leiden GHC 0—1; Delftse Stud. II—HHIJC III 3—3. Promotieklasse C: Amsterdam IIISCHC 09: StrawberriesIjsvogels 10; Alkmaar Adelborsten 12. PinokéHBS 01. Tweede klasse D: BMHC IIIHurley 40; ZuidwijckZandvoort 13; Alkmaar II HBS II 01; Strawberries IIKraaien 11. Dames. Eerste klasse: Be FairHHIJC 1—0; Rood Wit—Gooi 2—0; BDHC—Hilver sum 6—1; KievitenAmsterdam 01. Promotieklasse B: Leiden—Pinoké 1—1; HDMStrawberries 22; LeonidasVicto ria 2—0; HBS—BDHC II 0—0. Tweede klasse A: Leiden IIAsvion 11; HHIJC II—HLC 4—2; RBC—TOGO II 1—8; HHIJC III—BNC 1—2. Tweede klasse B: BDHC IVEver Swift 30; BDHC IIIGroen Geel 21; Zandvoort Zuidwijck 01; Tempo '34HDM II 51. Tweede klasse C: AlkmaarHurley 12; Amsterdam IVFit 00: AMVJIjsvogels 14; Gooi II—Rood Wit II 3—1. Handbal Concordia (heren) gaf A.P.G.S. een lesje In de hogere klassen der heren kunnen de Haarlemse handballers op uitstekende resul taten terugzien. Zo heeft de eerste klasser Concordia de verloren uitwedstrijd gewroken en APGS met 92 een lesje gegeven. Geen ogenblik was deze overwinning in gevaar. De voorhoede sneed met prachtige snelle aanvallen door de Amsterdamse verdediging. De tweede klassers HOC en Rapiditas heb ben het stoute stukje uitgehaald een 3—0 achterstand in winstcijfers om te zetten. HAV ging de eerste minuten tegen HOC overrompelend te werk en verzekerde zich van een voorsprong. Toen was het Helderse kruit voor het merendeel verschoten. Reeds met de rust had HOC de stand in-7—4 ver anderd en belegde daarna aanval op aanval op de HAV veste, die wel moest bezwijken. Het einde kwam met een 9—6 overwinning voor de Haarlemmers, die deze winst vol komen verdienden door hun betere spel. Dat Rapiditas de Aalsmeer-reserves heeft kun nen overwinnen, mag zeker een zeer goede prestatie genoemd worden. Geen der Haar lemse spelers zal dit verwacht hebben, toen zij door enkele snelle aanvallen van Aalsmeer een achterstand van 30 hadden. Met gelijke stand 3—3 ging de rust in. Weer doel puntte Aalsmeer 2 het eerst, doch dit was voor Rapiditas aanleiding er nog een schepje op te gooien. En inderdaad doelpuntte zij nog tweemaal (54). De Concordia-dames moesten voor Hygiëa met 0—2 zwichten. Het was een aantrekke lijke wedstrijd, waarin Concordia wat het veldspel betreft geenszins de mindere der Haagse dames was. De afwerking der aan vallen van Hygiëa was echter effectiever, het geen de twee punten opleverde. De uitslagen luiden: Hoofdklasse heren: DESVI. en Kracht 44; NilocHellas 52; Blauw WitOlym pia (Heng.) 19. Hoofdklasse dames: DESVI. en Kracht 11. ConcordiaHygiëa 02; Zeeburg Turnlust 1—1. Districtklassen District West A. Ie klas heren: AchillesAalsmeer 110; AmersfoortAHC 16; ConcordiaAPGS 92; Sport Vereent—Attila 47. 2e klas A heren: AHC 2Lijnden 38; GVA—Animo 3—0; HOC—HAV 9—6; Turno Unitas 43. 2e klas A dames: HOCHAV 32; Gita— N. Niedorp 50; RapiditasOSS 0—5; Tone- gidoRood Zwart 91. 2e klas B heren: HHCCatchers 53; Aals meer 2—Rapiditas 45; VriendschapTonido 8—2; Zeeburg—WVGV 6—6. Afdelingsklassen afdeling Noordholland (rayon Haarlem Zaanstreek). Ie klas heren: IJmondAVA 141; Tone- gidoConcordia II 136. Ie klas dames: BGVForesters 03; IJmondBeverwijk 3—0. 2e klas heren: HOC 3Rapiditas 2 313. 2e klas dames: Gita 2BGV 2 91; IJmond 2Rood Zwart 2 22. Extra contingent huizen voor gedemobiliseerden De Nationale Demobilisatieraad heeft zich tot de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting gewend met het verzoek voor de gezinnen van gedemobiliseerden een extra woningcontingent vast te stellen. De minister heeft aan dit verzoek gevolg gege ven door aan de minister van Oorlog een contingent van 300 woningen ter beschik king te stellen. Deze woningen worden in overleg met de Nationale Demobilisatie- raad aan daarvoor in aanmerking komende militairen toegewezen. De gemeentebestu ren kunnen deze woningen uitsluitend voor het bestemde doel bouwen boven het reeds toegewezen of toe te wijzen contingent. De woningen kunnen worden gebouwd als woningwetwoningen of worden gefi nancierd volgens de financieringsregeling woningbouw 1948. Zij zullen worden ge bouwd in de gemeente, waar de gedemobi liseerde werkt. Het ligt in de bedoeling deze woningen als duplexwoningen te doen bouwen, zodat de mogelijkheid wordt ge schapen 600 gezinnen van gedemobiliseer den onderdak te brengen. Betoging in Den Haag van Persatoean Timoer Besar Voorafgegaan door een drumband en hoornblazers marcheerden Zaterdagmidda ongeveer 2000 personen door de Haagse binnenstad naar het Plein. Zij hadden ge volg gegeven aan de oproep van de deW tie van de Persatoean Timoer Besar; Twa" pro, de vertegenwoordiging van de volleen van Ambon, Timor en de Minahassa, om door „een laatste appèl aan het geweten van het Nederlandse volk" te bewerken, dat deze minderheden zouden blijven, behoren tot het Koninkrijk der Nederlanden. Op het Plein werd door de delegatie een krans gelegd bij het standbeeld van Willem de Zwijger, waarna de heer Polhaupessy een korte toespraak hield. „Wij vragen slechts met de Nederlanders en naast de Nederlanders te mogen voort- leven in het Koninkrijk onder onze Ko ningin, bij wie wij onze vrijheid het best beschermd en verzekerd weten", zo zeidê hij. De heer Polhaupessy werd luide toege juicht. Men zong daarna twee coupletten van het Wilhelmus en défileerde vervolgens voor de delegatie, die zich op de trappen van het ministerie van Buitenlandse Zaken had opgesteld. De betogers, onder wie zich vertegen, woordigers van Nationaal Reveil en hel C.N.V. bevonden marcheerden daarna te rug naar het Nassauplein, waar de optocht werd ontbonden. Afgevaardigden van Reddingsbrigades bijeen In hotel „Royal" te Haarlem werd Zon dag, onder voorzitterschap van de heer J L. Kattestaart een buitengewone vergade ring gehouden van het district Noordhol- lahd van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. In zijn openings woord belichtte de voorzitter het vele en nuttige werk gedurende de afgelopen zo mer door de kustbrigades verricht en wen ste de IJmuider Reddingsbrigade met de nieuwe aanwinst, verkregen door een winkelweek in IJmuiden, geluk. Bij de bespreking van het voorstel Haarlem tot verhoging tot de bondscontributie, blees dat de meeste Reddingsbrigades noodlij dend zijn. De afgevaardigden zagen de noodzaak tot verhoging der contributie in, maar weten niet deze te betalen. Het voor stel werd niet ondersteund. Ook de wed strijden om de kampioenschappen van de N.B.R.D. werden besproken; algemeen was de mening dat de wedstrijden in andere banen dienen te worden geleid. Daar de technische commissie van de Bond deze materie reeds in behandeling heeft, werd besloten de voorstellen van deze commis sie af te wachten. Gedurende het winterseizoen zal in competitieverband een wedstrijd hersen gymnastiek over het theoretisch redden van drenkelingen worden gehouden. Hier voor bestaat wel enige animo. Machinist van zuivelfabriek verzon roofoverval De 21-jarige machinist van de coöpera tieve zuivelfabriek te Hem, een dorpje bij Venhuizen, kwam Zaterdagmorgen aan de politie vertellen, dat korte tijd nadat hij om vier uur in de ochtend aan het werk was gegaan, een met een pistool gewapen de man in de fabriek was verschenen, wiens gezicht met een masker bedekt was Deze indringer had hem gedwongen mee naar boven te gaan, waar het kantoor ge vestigd is en wilde, dat hij hem het geld uit de brandkast overhandigde. De machi nist had geantwoord, dat hij geen sleutel bezat, waarna de man een aantal loonzak jes met een totaal bedrag van 498 uit een schrijfbureau had genomen. Hij zei tegen de machinist dat deze vijf minuten op het kantoor moest blijven zitten. Daarna was de indringer verdwenen. Alle détails van dit verhaal werden nauwkeurig nagegaan en al spoedig viel de verdenking op de machinist zeil'. Deze bleef eerst ontkennen doch volgens de po litie stapelde het bewijsmateriaal zich steeds meer op. Na een langdurig verhoor viel hij door de mand en bekende de over val te hebben verzonnen. Het geld werd teruggevonden. De machinist is ter beschik king van de justitie gesteld. Agenda voor Haarlem MAANDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Harvey" (abonnement, serie A), 8 uur. Concertgebouw: Na: Gc- nella, de Wama's, mr. Doodle. The TurneR, 8 uur. Westerhoutpark 1 a: „Kan het onder wijs er toe bijdragen, dat de maatschappij verandert?", 8 uur. Spaarne: „Revolver- jacht", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De prins der bandieten", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het spel gaat beginnen alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ergens in Europa", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.13 uur. Luxor: „De slaap des doods", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Johnny Belinda 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 22 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Concert „Proza en Poezië, 8 uur Gebouw Nut van 't Algemeen: Religieuze avonddienst. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 21) HOOFDSTUK XIV. William nam Katherine de( volgende middag na sluitingstijd mee naar meneer Tattlecombe. Dit bezoek viel samen met de heugelijke gebeurtenis, dat meneer Tattlecombe's been uit het gips mocht, en de oude heer had een klein wandelingetje over het portaal gemaakt naar de vroegere salon, welke dateerde uit de tijd vóór Abby's huwelijk, toen de oude mevrouw Salt nog leefde, die met haar zoon had samengewoond en in geen vijftien jaar meer naar beneden was geweest. Het kar pet op de vloer was haar keuze, evenals de pluche leuningstoelen, en de gehaakte antimacassars waren eigenhandig door haar vervaardigd. Boven de schoorsteen mantel hing een groot portret van haar met een weduwenkapje a la Koningin Victoria op. Meneer Tattlecombe zat in de grootste van de twee leuningstoelen. Zijn been rustte op een bankje en er lag een bruin met wit gestreepte wollen spaal overheen. Abby Salt had haar Zondagse jurk aan. Er was thee met cake, sandwiches, bonbons en Abby's eigengebakken kaasstengels en ook een pot van nicht Sara Hill's alge meen geroemde bloemenhoning ontbrak niet. Meneer Tattlecombe was in een buiten gewoon goed humeur. Al waren prettige manieren misleidend en al leidde schoon heid tot ij delheid, een en ander deed een mens toch prettig aan. Hij keek met zéér veel genoegen naar juffrouw Eversley. Ze was helemaal niet opgedirkt, integendeel, ze leek een bescheiden, rustig en zeer beschaafd meisje. En ze was dol op Wil liam, dat was overduidelijk, als je dat tweetal even gadesloeg. Abby Salt was het volkomen met hem eens. Een aardig meisje, oordeelde ze en ze vond zichzelf een expert wat de beoordeling van haar sexe-genoten betreft. Ze verbaasde zich erover, dat dit meisje niet hoger greep dan William Smith. Maar het was over duidelijk, dat het hier een kwestie van grote liefde was. Wonderlijk, hoe je zo iets onmiddellijk merkte, ook al keken deze twee mensen elkaar momenteel nau welijks aan, en al ging het gesprek over de zaak, de houten speelgoedbeesten, Abel's been, nicht Sara's bloemenhoning en het recept van haar kaasstengels. Voor ze 't wist, was ze druk bezig Katherine dit recept te vertellen, iets wat ze niet gauw aan een vreemde zou doen. Toen opeens, terwijl alles zo prettig j verliep, ging de deur open en vertoonde 1 zich de weinig aantrekkelijke gestalte van Emily Salt. Niét dat ze niet welkom was I Abby Salt zou nooit toegeven aan ge voelens van afkeer voor Emily, en als deze l haar een enkele keer eens te machtig wer den, dan streed ze er met grote intensiteit tegen maar het kwam practisch nóóit voor dat Emily zich vertoonde, als er be zoek was. Ze ging dan in de regel zelf naar beneden om in de keuken haar thee klaar te maken, waarbij ze allerlei lek kere dingen uit de provisiekast zocht. Abby hield altijd haar hart vast voor een der gelijk bezoek van Emily aan de provisie kast, want deze zat letterlijk overal aan. Abby was zeer goedhartig en ze had nu al een kleine dertig jaar Emily en haar wonderlijke manieren verdragen, maar dit gerommel in de provisiekast irriteerde haar in 't bijzonder. Ze wendde zich met een vriendelijk ge zicht tot de grote gestalte in het zwart en zei: Kom binnen, lieve Emily. Mag ik je even voorstellen: juffrouw Eversley. En je kent, geloof ik, meneer Smith al? Dit is juffrouw Salt, mijn schoonzuster. Emily bleef stokstijf staan. Ze droeg een zwart wollen jurk, waarvan de zoom ongelijk hing, van achteren veel korter dan van voren. Haar misvormde heupen, lelijke hals en enorme knokige polsen kwamen duidelijk uit. Ze stak haar hoofd naar voren, waarop enig donker haar in een slordig toetje in elkaar gefrommeld was, en haar pikzwarte ogen richtte ze beurtelings op Abel, Katherine en Wil liam. Daarna kwam ze de kamer binnen en liep op de tafel toe. Toen William haar een stoel aanbood, keek ze hem opnieuw strak aan. Het wekte de indruk alsof ze de haar aangeboden stoel beschouwde als een folterinstrument William wist niet goed hoe hij reageren moest, en voelde de afwijzing. Ze liep naar de andere kant van de tafel, waar ze met haar wanstaltig groot lichaam op een belachelijk klein stoeltje ging zitten, vlak in de buurt van Abby en zover mogelijk van William ver wijderd. Ze begon onmiddellijk met grote gulzigheid kaas- en tomaten-sandwiches te verslinden. Zonder een woord uit te brengen, had ze de prettige stemming van het gezelschap volkomen bedorven. Ze trok zich echter nergens iets van aan en laadde zich vol met sandwiches en dronk de ene kop thee na de andere. Meneer Tattlecombe, wiens wangen een hoogrode kleur hadden aangenomen, be peinsde dat God de mensen soms inder daad beproevingen te dragen gaf, waar een mens zich dapper doorheen moest slaan. Maar ten opzichte van Emily was hij er nooit helemaal van overtuigd, dat dit een beproeving was, die men moest aanvaar- den. Naar zijn mening behoorde ze in een inrichting thuis. Toen Katherine hem be gon te vertellen, dat ze het plan hadden om Zaterdag a.s. te trouwen, hield Emily Salt op met eten, midden in een sandwich, en plaatste haar eerste opmerking. Ze had een harde, zware stem, bijna een mannen stem. Haastige spoed is zelden goed, zegt een spreekwoord, zei ze. Abel's ogen leken hardblauw. Er is er ook een, dat zegt „spreken is zilver, zwijgen is goud, Emily Salt. Ze schonk geen aandacht aan deze op merking en ging tveer door met haar sand wich. Toen ze alles, wat van haar gading was, naar binnen had gewerkt, schoof ze haar stoel zo ruw achteruit, dat deze om viel, en verdween precies zoals ze geko men was weer uit de kamer, opnieuw Abel, William en Katherine beurtelings aansta rend. Daarna trok ze de deur met zo'n vaart achter zich dicht, dat iedereen een harde slag verwachtte, maar hoe won derlijk het ook was ze scheen zich op het laatste moment te beheersen, want de deur werd zonder één enkel geluid gesloten. Achter die deur werd ook geen geluid van weggaande voetstappen ver nomen. Misschien stond Emily Salt daar nog tegen de deur aangeperst, om te luis teren. Misschien was ze ook wel op haar geruisloze wijze naar beneden of naar boven gegaan. Of was ze op een bezemsteel het raam uitgevlogen....? In de kamer zette het gesprek zich voort, doch men sprak met gedempte stemmen. HOOFDSTUK XV. Laat in die avond ging de telefoon in Katherine's flat. William was al vertrok ken. De geluiden in de straat waren weg gestorven, alleen was er nog één radio met grote volharding bezig schetterende dansmuziek rond te bazuinen, terwijl zo nu en dan het geluid van auto's, die naar de garages, waarboven zij woonde, terug keerden, hoorbaar was. De geluiden van overdag waren echter volkomen verdwe nen. En ook als dit niet het geval was geweest, zou Katherine ze waarschijnlijk toch niet gehoord hebben. Gedurende de laatste dagen merkte ze weinig van de wereld rondom haar. Ze had zich terug getrokken in een eigen wereld, waar al leen plaats was voor haar geluk en intense dankbaarheid. Het rinkelen van de tele foon op dit uur verbaasde haar, aangezien niemand wist waar ze woonde. Haar bank en het postkantoor stuurden haar brieven door, maar verder had ze haar adres aan niemand laten weten. Misschien was het echter iemand, die Carol wilde opbellen. .1 Ze liep op de schrijftafel toe en nam de hoorn van de haak. Ze hoorde Brett Evers- ley's stem zeggen: Katherine2e was zowel verrast als zeer ontstemd. 2e had hem in de meest definitieve termen, die een vrouw bedenken kan, afgewezen en ze had geweigerd hem haar adres be kend te maken. Hoè hij er tenslotte toch achter was gekomen, was haar een raadseL Toen hij haar naam nogmaals uitsprak reageerde ze eindelijk: Wat is er, Breit: Heb ik je uit je bed gehaald? Je stee klinkt zo slaperig. Nee. Katherine, ben je boos? Ja. Op mij? Ja, Brett, op jou! Maar waarom, lieve kind? Ik wilde je mijn adres niet geven, omdat ik met rust gelaten wenste te wor den. Ik gaf je ook mijn telefoonnummer niet. Hij lachte. Ik heb me daar niet aar- gestoord, zoals je merkt. Dat moet je als een compliment opvatten, dat begrijp je zeker wel. Je kunt toch niet van man, die van je houdt, verwachten, dat hij er zich bij neer zal leggen, dat W) niets van je doen en laten weet? Je wel doodziek kunnen zijn, zonder dat er iets aan zou kunnen doen! Ze beet zich op haar lippen. Je "et' me Woensdag j.l. nog gezien. Toen was ik in blakende welstand. (Wordt vervolgt)'

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6