Umuider Courant Lake Success Haarlems Dagblad Twaalfjarige jongen is de enig overlevende'Colfvanstakingeninltalië van de ramp met de Nederlandse Dakota Redders vonden hem in het afgebroken staartstuk Onderhandelingen in Bonn geëindigd Vandaag komen de vijf Europese Ministers van Defensie bijeen 54e Jaargang No. J&406 bureaux: Kepnemerlaan 154, Telef. Adm. 5437," Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie, Hoofdredacteur: Robert Peereboom -* iTISSCHIEN vraagt ge u wel eens af hoe 'VX lang men in Lake Success nog zal doorgaan met elkaar beschuldigingen naar het hoofd te slingeren en geen stap vooruit te komen. Wij vragen ons dat ook af. Wij benijden onze collega's niet, wier taak het j5 dit alles voortdurend bij te wonen en over de wereld te seinen. Zij moeten er zich wel van bewust zijn dat de wereld er weinig aandacht meer aan besteedt. Als de Britse minister van Staat Hector MacNeil en de Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken Andrei Wysjinsky elkaar urenlang „met felheid bestoken" om een recent-voorbeeld uit de vele te noemen. wie of wat is dan eigenlijk met dit dispuut gebaat? Wij kennen dat nu al zo lang. De beschuldigingen van weerszijden kan men wel dromen. De toestand blijft onveran derd: Oost en West wantrouwen elkaar en homen niet tot enige overeenkomst. Met dit telkens te constateren liebben de afgevaar digden kennelijk alleen maar het doel, pro paganda te maken. Maar de belangstelling neemt gestadig af. Men zou zich, als het zo door blijft gaan, een moment kunnen voor stellen waarop zij geheel verdwenen zal zijn. Deze politieke woordentwisten baten niets of niemand. Natuurlijk is de U.N.O. een zeer grote instelling. Het is een wereld-instituut. De regeringen van meer dan vijftig mogend heden, waarbij de gróótste, zfjn erin verte genwoordigd. Maar men kan de mensen niet euvel duiden dat zij alle instellingen ter wereld, van de kleinste tot de aller grootste toe, beoordelen naar de mate waar in zij hun doel verwezenlijken. Het doel van de U.N.O. is, de vrede te verzekeren. Zij komt dit doel geen stap naderbij. Als men ons uit Lake Success laat weten, dat in U.N.O.-kringen de wens, tot daden te komen en niet voortdurend in een kringe tje rond te draaien veelvuldig tot uiting komt zijn wij geneigd te antwoorden: begin d2n eens met volkomen-nutteloze redevoe ringen achterwege te laten. Men spreekt soms over het oordeel, dat het nageslacht over deze tijd zal uitspreken. De gebruike lijke term is: het oordeel der Historie. Ik weet niet of er nog iemand is die zich de mening van de historicus der toekomst over de politieke woordentwisten te Lake Suc cess rooskleurig voorstelt. Het beste voor uitzicht is nog dat hij ze onvermeld zal laten. In de archieven van de U.N.O. zullen zij zorgvuldig gestenografeerd en uit gewerkt door mensen, die hun tijd ook nut tiger konden besteden tot in lengte van dagen verblijven. En de kosten clie deze stenografen, al die secretarissen enzovoorts meebrengen, alsmede de bedragen die met het kabelen van de disputen over de wereld gemoeid zijn nopen tot een vergelijking. Onlangs wou de Assemblée van Straats burg, die wèl van daden-drang vervuld is, het comité van ministers van Buitenlandse Zaken tot handelen brengen. Niet alleen werden de aanbevelingen grotendeels ter zijde gelegd, maar bovendien kreeg de cen trale commissie uit de Assemblée te horen dat men zo weinig mogelijk bijeen moest komen. Uit zuinigheid. Daarom was dat voortwerken van permanente commissies, dat men in zijn ijver had voorgesteld, niet gewenst. Wij horen niet vaak van zuinig heid met betrekking tot conferenties. Hier was er een die tot daden wilde komen en ineens dook het zuinigheids-motief op. Won derlijk, als men denkt aan de sommen die onvruchtbare bijeenkomsten te Lake Suc cess moeten verslinden. Als Wysjinsky „op de hem eigen heftige wijze van repliek dient" stelt hij zich dan wel eens voor hoe de volken, voor wie deze voortdurende woordenvloed bedoeld is, er- reageren? Komt de gedachte wel eens 'oij hem op dat hij, hoe belangrijk zijn functie ook moge zijn en hoe groot en sterk ook de staat, die hij vertegenwoordigt, de mensen verveelt? Tegenwoordig poogt men wat meer kleur aan Lake Success te geven door illustratie. U kent enkele van die foto's; wij hebben ze gepubliceerd. Het behoort tot onze taak te melden wat in een dergelijk omvangrijk instituut geschiedt en dus ook, welk contact met de buiten wereld men erin nastreeft. Welnu, meer malen ziet men op die foto's staatslieden afgebeeld, die na heftige" en „felle" woordenwisselingen in blijkbaar-genoeg lijke kout bijeen zijn, hetzij op recepties of aiders. Men ziet Wysjinsky, wiens uiterlijk aan een vriendelijke opa doet denken, met Hector MacNeil, een Amerikaan en de Filippino met de romantisch-klinkende naam Romulo, die tegenwoordig president is. Zij glimlachen en zijn kennelijk goed gestemd. Prettig voor hen. Maar de uitwerking van deze foto's op de gemiddelde mens is, dat hij het gevoel tójgt dat hij voor de gek gehouden wordt. Propagandistisch is dat dus niet verstandig gezien. Evenmin als trouwens de felle rede voeringen, omdat zij tot niets leiden, het geen iedereen begrijpt. Omtrent de Russische fabel, die de Engel se gedelegeerde onlangs vertelde en waar bij hij Wysjinsky's betoog vergeleek met aet zingen van de slang, wier giftanden achtbaar werden, lieten wij na te ^ermel- Jg dat. de Russische minister er zo harte lijk om lachen moest. Dit tekort zij hier goedgemaakt met de commentaar, dat het Publiek volstrekt niet tot lachen geneigd is. Het gedisputeer te Lake Success is erger lijk en vooral vervelend. In samenvatting: il^FP tegendeel van succes: mis lukking. Zonder poging tot woordspeling Jegens een „bevriende natie": een sof. R. P. Amnestie voor Tsjecho- slowaakse* geestelijken Naar officieel uit Bratislava gemeld wordt hebben 168 priesters en leken am nestie gekregen na te hebben beloofd dat *'J zich „in de toekomst niet meer door pro banda het hoofd op hol zouden laten rongen". Zij zijn in vrijheid gesteld, volgens de officiële bekendmaking zijn 'J gestraft wegens schending van de wet, och waren zij „misleid door het Vaticaan". pe vrijgelatenen hadden beloofd dat zij ba meewerken aan het herstel van het aldus de officiële verklaring. Kweiling door Chinese communisten bezet berichten uit Tsjoenking is veihn, de hoofdstad van de provincie kjvangsi, hoor communistische troepen. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van at Opretfctc ïteartaratte €anraw (aftutn 1656) Woensdag 23 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Lichamen van de zes volwassenen en vijf-en-twintig kinderen geborgen De 12-jarige Izaak Allal is de enige, die de ramp met de Nederlandse Dakota PH-TFA lieeft overleefd. Men vond hem in het staartstuk van het overigens geheel vernielde toestel. Hij zat bekneld tussen twee stoelen, maar bleek niet ernstig gewond te zijn. Hij had een diepe snijwond boven zijn rechteroog en enkele schrammen op zijn gezicht. Ofschoon hij enkele malen tegen zijn redders glimlachte, keek hij erg angstig. In de ambulancewagen op weg naar het ziekenhuis deed hij echter een omstandig relaas aan de doktoren en verpleegsters. Hij geloofde, dat alle anderen op slag gedood werden toen het vliegtuig tegen de grond sloeg, nadat het eerst in kringen had rondgevlogen. Volgens een deskundige, die op de plaats van de ramp een voorlopig onderzoek in stelde, heeft het vliegtuig laag boven het bos bij Storsand gevlogen en vermoedelijk met een der vleugels de toppen der bomen geraakt, waarna het is neergestort. Het schoof nog ongeveer veertig meter door en botste tegen een heuvel. Een der motoren is daarna waarschijnlijk in brand geraakt. De vlammen hebben ook de romp van het toestel aangetast, doch doordat het staart stuk was afgebroken, werd dit door het vuur gespaard. Hieraan heeft de kleine Izaak Allal het te danken, dat hij in leven is gebleven. Gisteravond tegen zes uur plaatselijke' tijd had men de stoffelijke resten van 25 kinderen en 6 volwassenen uit de over blijfselen van het vliegtuig geborgen. Zij werden overgebracht naar een boerderij die op enkele kilometers afstand van de plaats van de ramp ligt. Daarna moest het bergingswerk wegens de duisternis en het moeilijk begaanbare terrein gestaakt wor den. De stoffelijke overschotten werden in de grote schuur van de boerderij neerge legd. Slechts enkele lichamen waren vol komen verkoold en onherkenbaar. De dragers hadden anderhalf uur nodig om de lichamen van de plaats des onheils naar de boerderij te vervoeren. Redders bedreigd door neerstortende rotsblokken Verscheidene dragers verdwaalden in de dichte mist, die over het gehele gebied lag. Het wrak ligt in een moerasgebied. Hier door werd de taak van de redders zeer be moeilijkt. Twee hunner, Hilding Martinsen en Toralf Hagen, beleefden kort voordat zij het vliegtuigwrak vonden, een hachelijk ogenblik. Grote rotsblokken van 400 tot 500 kilogram kwamen plotseling in beweging en rolden met donderend geraas naar be neden. De mannen konden nog juist bij tijds opzij springen. Hilding Martinsen was de eerste, die het wrak bereikte. Hij hoorde een zwak ge kreun en vond in het staartstuk de 12- jarige Izaak. De jongen was opmerkelijk opgewekt, verklaarde Martinsen la,ter. Hij weigerde op een draagbaar te gaan liggen. De jongen had erge honger en vroeg om eten. De Noor heid hem chocolade en een sinaasappel gegeven. In het ziekenhuis te Drammen, waar Izaak is opgenomen, zei hij tegen de dok ter en de verpleegster, dat hij Allam heet. Aan boord van het verongelukte vliegtuig bevonden zich ook twee broertjes en een zusje van Izaak. Hij- vertelde dat hij yit Marsa in Noord-Afrika kwam. Men weet nog niet of hij een wees is of dat zijn ouders in Palestina wonen. Hoewel zeer velen naar het ziekenhuis waren gekomen werd aan niemand toege staan hét jongetje te bezoeken. Izaak is zeer verzwakt. Men vermijdt met hem over het ongeluk te spreken. Hij weet echter dat hij de enige overlevende is. De geneesheer-directeur van het zieken huis is van mening dat Izaak de gevolgen van het gebeurde spoedig geheel te boven zal zijn gekomen. De jongen heeft zich er blijkbaar veel van voorgesteld, een tijdlang naar Noorwegen te gaan. „Ik heb er erg naar verlangd" zei hij tegen een verpleeg ster. Noorse commissie van onderzoek Er is een officiële commissie van deskun digen gevormd om naar de oorzaak van de ramp een onderzoek in te stellen. De com missie reisde Dinsdag naar Filtvet, maar achtte het, met het oog op de duisternis en het moeilijke terrein, gewenst, het. onder zoek niet eerder dan heden te beginnen. Alle instrumenten van het vliegtuig, motor- onderdelen en documenten, die Dinsdag werden aangetroffen, zijn zorgvuldig inge pakt. Hedenmorgen is de Dakota PH-TFB van Aero-Holland van Schiphol naar Oslo ver trokken met de heren F. Diepen, Hoekstra en Van Eendenburg van Aero-Holland aan boord. De gezagvoerder van dit toestel is de Zweed Thorvald Andersen, die Zondag eveneens van Tunis naar Oslo was gevlogen met dertig Joodse kinderen aan boord. In Tunis had hij voor de laatste maal met de bemanning van de PH-TFA gesproken. Na zijn aankomst op het vliegveld Fornebu bij Oslo had hij nog op de PH-TFA gewacht. Hij maakte zich pas ongerust toen hij ver nam dat het radiocontact plotseling was verbroken. „Wij namen echter aan", zo verklaarde hij aan een ANP-verslaggever, „dat het vliegtuig een ander vliegveld zou aandoen, of dat het terug zou vliegen naar Schiphol. Het weer was niet gunstig, maar ook niet uitermate slecht. De gezagvoerder van de PH-TFA was bekend met de vliegvelden in Noorwegen. Toen de nacht echter verstreek en niets Een deel van de verongelukte Dakota de staart en het achterste stuk van de romp bleek grotendeels intact, toen de redders het. vliegtuigwrak vonden (foto hieronder). De enige overlevende, het twaalfjarige Joodse jongetje Izaak Allal, bevond zich toen het ongeluk gebeurde juist in dit gespaard gebleven achterstuk van het vliegtuig en kwam daardoor, af gezien van enkele onbeduidende verwon dingen aan het gelaat, met de schrik vrij. Izaak (foto rechts, genomen direct na zijn redding) zal waarschijnlijk ovev, een paar dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Het woord is aan Land. en fabrieksarbeiders, telefoonemployés en stu denten Een golf van stakingen heeft zich Dinsdag over Zuid-Italië voortgeplant in verband met de eisen van de landloze boeren van wie velen bezit hebben genomen van grond. In de provincie Salerno riepen de commu nisten een algemene staking af uit solida- x'iteit met de boeren, die drieduizend hec tare land hadden bezet. Zij beschuldigden de politie, die tegen hen optrad, van „ge weldpleging en willekeurige arrestaties". Landarbeiders in Apulië legden het werk neer uit sympathie met tweehonderd werk loze boeren, die door de politie van gron den in de provincie Feggia waren verwij derd. Op Sicilië groeven de boeren zich in op hun pas verworven grond cn troffen voorbereidingen om zich teweer te stellen tegen de politie, die bevel kreeg hen met geweld te verwijderen. Vandaag zouden ar beiders in Napels voor een dag hun gereed schap neerleggen uit protest tegen het ont slag van fabrieksarbeiders tijdens het winterseizoen. Ook employés van telefoon bedrijven zouden vandaag in geheel Italië saken om hogere lonen. De studenten in Rome staken omdat zij meer colleges willen hebben. Seneca: Wie een ander goed doet, doet ook goed aan zichzelfniet alleen in de gevolgen doch in de daad zelf. Want het bewustzijn van al het handelen is in zichzelf een ruime beloning. Economische samenwerking tussen Benelux, Frankrijk en Italië Donderdag zullen de ministers van buitenlandse zaken van België, Nederland en Luxemburg te 's-Gravenhage bijeen komen ter bespreking van de voorgeno men economische samenwerking tussen de Benelux en Frankrijk cn Italië. Zij zul len geen besluiten nemen, doch uitsluitend naai; vernomen wordt de vooruitzichten bespreken. Kort daarna zullen de drie ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs met de Franse en Italiaanse ministers van Buitenlandse Zaken besprekingen voeren omtrent een regionale samenwerking dier vijf landen. Gewo'onlijk betrouwbare krin gen te Brussel verklaarden, dat de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, aan de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, de vorige week te kennen heeft gegeven dat Engeland bereid is tot samenwerking met die vijf landen. Overeenkomsten tussen West-Duitse regering en de geallieerde Hoge Commissie getekend Reuter meldt uit Bonn: De besprekingen tussen de drie Weste lijke Hoge Commissarissen en dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, welke een week hebben geduurd en ge voerd werden ingevolge de instructies van de ministers v. uitenlandse Zaken der drie Westelijke grote mogendheden, zijn Dins dagavond geëindigd. Er zijn „een aantal overeenkomsten" tot stand gekomen, waarvan de bijzonderheden Donderdag zullen worden gepubliceerd. In een Dinsdagavond uitgegeven commu niqué, waarin deze mededelingen zijn ver vat, wordt gezegd dat dit de eerste vrije onderhandelingen tussen overwinnaars en overwonnenen sedert de oorlog zijn ge weest. Na afloop van de bijeenkomst gaven de Hoge Commissarissen te kennen, dat rati ficatie van de overeenkomsten door het parlement niet nodig zou zijn, daar zij niet de vorm hebben van een verdrag. Het protocol werd Dinsdagavond even voor 10 uur geparafeerd. De kanselier glim lachte, toen hij het hoofdkwartier van de omtrent het vliegtuig bekend werd, nam zijn ongerustheid toe. De volgende morgen maakte hij een vlucht langs de Nooi-se en de Zweedse kust. Het zicht was slecht en daarom moest hij deze pogingen om iets van het vermiste toestel te ontdekken na een betrekkelijk korte tijd staken. „Hebt u enige indruk wat de oorzaak van deze ramp geweest kan zijn?" „Neen", zei de heer Andersen. „Ik kan het niet begrijpen. De piloot kende het vliegveld Fornebu. Het was een goede be manning en het waren beste kerels. Ik heb zeven maanden met hen gevlogen". Politiek debat in Franse Nationale Vergadering Onder grote belangstelling van de leden van het parlement en van de zijde van hat publiek js gisteren het debat in de Franss nationale vergadering over de buitenlandse politiek geopend. - De eerste spreker in het debat was de rechtse afgevaardigde generaal Aumeran, die scherpe critiek oefende op de Brii-s- Amerikaanse politiek inyake Duitsland em de Franse regering laakte omdat zij zich accoord verklaard had met de overeen komsten van Londen en Washington.;De overeenkomsten van Londen luidden vol gens hem de doodsklok over een juiste politiek ten opzichte van Duitsland. Frankrijk diende geen „minderwaardig heidscomplex" te hebben ten opzichte van zijn bondgenoten, zo zeide spreker. Hij be treurde het, dat de geallieerden niet een politiek hadden' gevolgd, die Duitsland verdeeld hield. Generaal Aumeran was van mening, dat Frankrijk de toon moest aangeven in de politiek tegenover Duits land. Ook minister Teitgen De Franse minister van staat Pierre Hen ri Teitgen, een vooraanstaand lid van het kabinet, heeft gisteren op een bijeenkomst van de buitenlandse persvereniging te Pa rijs verklaard, dat Frankrijk „onder geen enkel voorwendsel en onder geen enkele omstandigheid" Duitslands herbewapening of deelneming aan het Atlantisch pact kan toestaan. De Britse en Amerikaanse rege ringen hadden „officiële en absolute" ver zekeringen gegeven, dat er geen sprake was van herbewapening van Duitsland, aldus de minister- Reuter voegt hier aan toe, dat Teitgen's nadrukkelijke verklaring de toestand van nervositeit weerspiegelt, welke thans bij Franse politici en leiders bestaat ten aan zien van mogelijke Duitse herbewapening. De heersende gedachte van leidende functionarissen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is, dat herbewape ning niet alleen Duitsland opnieuw gevaar lijk zou maken, maar ook onvermijdelijk oorlog met de Sovjet-Unie zou uitlokken. Geheel los van deze Franse verklaringen heeft de christen-democratischepartij in West-Duitsland, waartóe kanselier dr. Adenauer behoort, gisteren in een .artikel in de persdienst van de partij, buitenlandse kringen, die herbewapening van Duitsland voorstaan, gewaarschuwd, niet bepaalde kleine militaristische kringen in Duitsland te versterken. Het Duitse standpunt was door de kan selier geformuleerd met de woorden: Europese Alliantie en Atlantisch Pact Belangrijke besluiten ten aanzien van coördinatie verwacht In diplomatieke kringen te Londen neemt men aan dat de voornaamste taak van de ministers van Defensie van Engeland, ■Frankrijk, Nederland, België en Luxem burg, die heden in Londen bijeenkomen, zal zijn belangrijke besluiten te nemen aan gaande de toekomstige betrekkingen tussen de West-Europesc Alliantie en het Atlan tisch pact. Men verwacht dat de ministers hun be slissingen zullen voorleggen aan de minis ters van Defensie van de landen van het Atlantisch pact, die op 1 December te Parijs bijeen zullen komen. Volgens gewoonlijk welingelichte Lon- dense kringen zou Londen, ingeval de con ferentie de gedachte van een apart West- Europees verdedigingsplan zou aanvaarden, waarschijnlijk de zetel van deze organisa tie worden. De Britse minister van Defen sie, Alexander, die onlangs met leden van het kabinet de structuur van de Britse militaire defensie in het licht van het At lantisch pact en de West-Europese Alliantie heeft bestudeerd, zal 30 November naar een conferentie te Parijs vertrekken. Duits leger praematuur Generaal Omar Bradley, de voorzitter van dd gezamenlijke Amerikaanse stafchefs en van de militaire commissie van het At lantische pact, heeft gisteren in een inter view met de Washingtonse correspondent van het Franse blad Le Monde verklaard, dat zo lang Duitsland economisch nog niet sterk en politiek nog niet stabiel en demo cratisch is, een militaire macht voor dit land van weinig waarde zou zijn. Wanneer de problemen van de verhou ding tussen Duitsland en zijn buren en van het economische herstel van Duitsland zijn geregeld, kunnen wij overwegen of de Duit sers geschikt zijn voor het onderhouden van een militaire macht. Bradley was van mening, dat Duitslands buren een groot deel van Duitslands pro blemen moeten oplossen. Oorlog in de nabije toekomst noemde Bradley „niet waarschijnlijk, doch helaas wil geen Duits leger", aldus het artikel, dat beweert dat dit standpunt door de over weldigende meerderhèid van hét- Duitse volk wordt gedeeld. Doodvonnissen te Boekarest wegens spionnage Vier Roemeense hoofdofficieren, waar onder de assistent chef van de inlichtin gendienst van de Roemeense generale staf, werden Dinsdag te Boekarest ter dood veroordeeld wegens spionnage ten behoeve van een vreemde mogendheid. In het proces dat verleden week gehou- ,Ik den werd kregen 22 andere Sfficieren straffen die varieerden van levenslange tot vijf jaar gevangenisstraf. Er werd niet bekend gemaakt voor welke vreemde mogendheid de officieren werkten. wel mogelijk". „Indien oorlog zou komen moeten wij zeker gereed zijn voor het ge bruik van représailles met atoombommen als de aanvallende mogendheid deze ook gebruikt", zei Bradley. Na te hebben verklaard, dat het Ameri kaanse volk zijn wil heeft getoond om Europa te helpen bij de handhaving van zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit, verklaarde Bradley van mening te zijn, dat de Europese landen in toenemende mate moeten gaan beseffen, dat de verdediging van de Verenigde Staten essentieel is voor de veiligheid van West-Europa. In andere woorden, aldus de generaal als Chicago, Detroit of de Amerikaanse Westkust ern stige aanvallen zouden krijgen te ver duren, moeten de Europeanen begrijpen, dat de verdediging van deze grote indu striecentra in grote mate deel uitmaakt van de verdediging van Europa. Israëlisch kapitein ten onrechte ter dood gebracht Een districts-gerechtshof te Tel Aviv heeft heden kolonel Isser Beeri, voormalig hoofd van de inlichtingendienst van de „Hagana" (het geregelde Israëlische leger in de strijd tegen de Arabieren) schuldig bevonden aan manslag, waarvan de kapi tein van het Israëlische leger Meyer Tu- bianski het slachtoffer is geworden. Kolo nel Beeri werd tot een dag gevangenisstraf veroordeeld. Beeri had zitting in de krijgsraad, die de zaak heeft behandeld tegen kapitein Tubianski, beschuldigd van spionnage, volgens de ten lastelegging gepleegd ge durende de beschieting in Juni 1948 van het. Joodse gedeelte van Jeruzalem door de Arabische artillerie. Na de terechtstelling vond een her nieuwd onderzoek plaats, dat maanden duurde. Toen het voltooid was, verklaarde de minister-president van Israel, David Ben Goerion, dat de uitspraak van de krijgsraad, waarbij kapitein Meyer Tu bianski ter dood werd veroordeeld, „een betreurenswaardig geval van verkeerde toepassing der gerechtigheid" was geweest. De president van het districtsgerechtshof te Tel Aviv verklaarde heden dat er geen twijfel aan bestond, dat kolonel Beeri in goede trouw heeft gehandeld. Vrachtauto vloog in brand; een dode, een ernstig gewonde Dinsdagavond om kwart voor twaalf is te Errnelo een vrachtwagen met oplegger uit Groningen tegen een boom gereden en in brand gevlogen. Een der inzittenden, J. B., in de cabine raakte bekneld en kwam in de vlammen om. Een tv;eede inzittende, D. van der H., werd zeer zwaar gewond. De vrachtauto, die geladen was met stuk- goederen» brandde uit. Hoge Commissie verliet, en verklaarde: „Alles is thans klaar". Socialistische omzwaai? Een onderhoud, dat de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, John J. McCloy, met de socialistische leiders heeft gehad, heeft te Bonn de mening doen post vatten dat er mogelijk een nieuwe wending is 'gekomen in de onderhandelin gen welke werden gevoerd over Duitse deelneming aan het Ruhrstatuut. Het ver luidt dat dr. Kurt Schumacher, diens plaatsvervanger Erich Ollenhauer en pro fessor Carlo Schmid de verzekering hebben gegeven dat de socialisten volledig steun zullen verlenen aan samenwerking door West-Duitsland met de geallieerde veilig heidscommissie. Ook zouden de socialis tische leiders concrete voorstellen hebben gedaan, waarin is vermeld op welke voor waarden de socialistische oppositie bereid is West-Duitse deelneming aan het Ruhr statuut te steunen. Indien de geallieerde Hoge Commissaris deze voorwaarden aan vaardbaar zou achten, zou hiermede een overweldigende meerderheid in net West- Duitse parlement voor een Duitse onder tekening van het Ruhrstatuut verzekerd zyn. Oosf-Duifsland begint ook te arresteren „Cosrnopolitische kapitalis tische monopolisten" in de gevangenis De centrale controle-commissie van de Oost-Duitse regering heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat de voormalige Chris ten-democratische minister van Arbeid van Saksen-Anhalt (Sovjet-zóne), dr. Leo Her wegen, is gearresteerd, tegelijk met zeven Oost-Duitse zakenlieden onder beschuldi ging van economische sabotage en „samen werking met cosrnopolitische kapitalistische monopolisten." In een rapport van tweeduizend woorden over de zaak, waarmede genationaliseerd bezit ter waarde van ongeveer honderd millioen mark was gemoeid, verklaart de controle-commissie, dat „agenten van het monopolistisch kapitalisme hebben kunnen doordringen in het regeringsapparaat van Saksen-Anhalt." Sommigen van deze agenten, aldus het. rapport, werken samen met „cosrnopoliti sche kapitalistische monopolisten in West- Duitsland en spionnen in buitenlandse dienst." De daden van economische sabotage zouden in verband staan met de eigendom van de „Deutsche continentale Gas Gesell- schaft", die in Januari 1946 als een „mono polistisch kapitalistisch concern" werd ge nationaliseerd. De gearresteerden, die óf leidende employés van het bedrijf waren óf verantwoordelijke functies in het provin ciale bestuur bekleedden, worden er van beschuldigd een neven-concern in West- Duitsland te hebben opgericht na de natio nalisatie en de activa van het concern hei melijk te hebben overgebracht naar de zuster-maatschappij in West-Duitsland. Behalve de acht in het rapport genoemde gearresteerden wordt ook een betrokken persoon genoemd, die „naar het Westen is gevlucht en zodoende voorlopig niet ter verantwoording kan worden geroepen." Dr. Herwegen, een 63-jarige mijninge nieur, was een der oprichters van de Chris ten-democratische partij in de Sovjet-zóne. In October werd hij uit zijn functie van minister van Arbeid gezet. TAMELIJK ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen en vannacht hier en daar tijdelijk mist. Meest matige wind, aanvankelijk tussen Zuid en Oost, later uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 24 November: Zon op 8.14 uur. onder 16.39 uur Maan op 13.03 uur,'onder 20.23 trur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 November: Hoog water: 5.24 en 17.43- uur. Laag water: 1.02 en 13-23 uur. Donderdag 21 November: Hoog water: 6.13 en 13.33 uur. Laag water: 1.50 en 14.11 uur. ItUIIMIIIt»

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1