Beverwijk en Omstreken Visserij'-varia Heemskerk De man Woensdag 23 November 1949 4 IJ muiden Schoolfeest in Thalia Donderdagavond 1 December wordt in het Thalia Theater voor de leerlingen en ouders der IJmuidense openbare lagere scholen het St. Nicolaasfeest gevierd met de opvoering van het toneelstuk „Nofrita, de woudprinses." Radio-dienst in de Oud-Kaiholieke kerk Uitgaande van het Interkerkelijk Overleg in Radio-zaken (IKOR), wordt Zondagmor gen voor de eerste maal, althans wat de morgendienst betreft, een uitzending gege ven van een Heilige Dienst uit de Oud- Katholieke kerk aan de Wilhelminakade. Tot nu toe zijn twee uitzendingen uit de Oud-Katholieke kerk van Vesperdiensten voorgekomen. Voor deze uitzending, die precies te tien uur aanvangt, wordt de gemeente reeds te kwart voor tien in het kerkgebouw ver wacht, daar dan de gebruikelijke afkondi gingen vóór de uitzending kunnen geschie den en deze dus niet behoeft Ic worden onderbroken. De liturgie is die van de eerste Zondag van de Advent, het begin van het kerkelijk jaar, waarbij gezongen wordt de veertiende Mis van A. B. H. Verhey en de gezangen 2 en 5 uit het Oud-Katholiek gezangboek. Het kerkkoor staat onder directie van de heer Joh. Tol, organist is de heer Klaas Gouda. Vrouwendag Partij van de Arbeid De afdeling IJmuiden van de Vrouwen bond in de Partij van de Arbeid organiseert haar jaarlijkse vrouwendag op Dinsdag 29 November in zaal „Flora" te IJmuiden- Oost. Het programma omvat samenzang, mede werking van een zangkoortje en een toneel stukje. Als declamatrice treedt op mevrouw Kroon-Kuneke uit Haarlem en mevrouw Hille-Kalsbeek zal een spreekbeurt vervul len. Tijdens de bijeenkomst wordt de nieuwe afdelingsvlag onthuld en overgedragen. „DE TOEKOMST DER JODEN" Voor het comité tot het houden van lezingen zal de heer J. A. Bruyn uit Was senaar hedenavond een lezing houden in de voormalige centrale keuken aan de Abe lenstraat in IJmuiclen-Oost. Als onderwerp heeft hij gekozen: „De toekomst der Joden". MARKTBERICHTEN IJM 16 Bergen 15.660; IJM 20 Polderman 11.150. KW 21 1600. KW 39 5540: KW 26 3920: KW 151 6800; KW 42 5100; KW 44 3980. Aanvoer 670 kisten tarbot en tong. 10 kisten heilbot. 20 kisten tongschar en schartong, 20 kisten griet. 410 kisten kabeljauw. 380 kisten kool- vis, 100 kisten leng, 100 kisten haai. 25 kisten ham, 100 kisten poontjes, 500 kisten schol, 400 kisten wijting, 1170 kisten schelvis, 80 kisten heek, 20 kisten schar, 3730 kisten haring. 510 kisten makreel, 200 kisten diver sen. Totaal 844-5 kisten. Prijzen Heilbot 2.15—1,80; tarbot I 1;80—1,50; gr. tong 2,10; gr.m. tong 2,05; kl.m. tong 2,05; kl. tong I 1,62; kl. tong I 1,06, per kg. Kl. heilbot 65: tongschar 59; schartong 26 11.50; midd. schol 39; kl. schol 29,5027,50; makreel 18—9; v. haring 19—14: gr. gul 44—39,50; midd. gul 39.50—30: kl. gul 18—13; kl. koolvis 127,50; kl, koolvis wit 2624; midd. heek 4844; kl. heek 4437,50: ham 5549: kl. haai 13.50—6.90" poon 6—4,50; gr. schelvis 4138; midd. schelvis 3022.50; kl. schelvis I 1813,50; kl. schelvis II 9—7,70; wijting 13,509, per 50 kg. Kabeljauw 184148; leng 49—43; koolvis 4529,50; koolvis wit 90—80; gr. heek 183 148, per 125. kg. Collecte ten bate van de blinden De stichting christelijke blindenhulp „De Fakkels bijeen" houdt deze week in Velsen een collecte ten bate van de blinden die in een der huizen van deze stichting onder dak vinden. Velsen De echte HELDEIRSE TAAI van PRONK bij C. v. d. MEER KENNEMERLAAN 151 TELEFOON 5386 (Adv.) Agenda voor Velsen WOENSDAG 23 NOVEMBER Thalia, 8 uur: „Tahia, de eilandprinses". Rex, 8 uur: „Arlberg Express". Raadhuis, 23 uur: Spreekuur burge meester. Leger des Heilsgebouw, Edisonstraat, 8 u.: Oprichtingsvergadering afdeling IJmuiden, reclasseringswerk Leger der Heïls. Centrale keuken, 7.30 uur: Bijbellezing. Onderwerp: ..De toekomst der Joden". DONDERDAG 24 NOVEMBER Thalia, 8 uur: Varia, „De wrekende God". Rex: Geen voorstelling. Raadhuis. 912 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. Weer dames in Ned. Hervormd Kiescollege De verkiezingen voor het Kiescollege van de Nederlands Hervormde Gemeente van Velsen hebben na een zeer langdurige periode opnieuw geleid tot de benoeming van dames in "dit instituut. Voor zover be kend was het enige vrouwelijke lid van dit college de bij velen bekende oud-wijkver pleegster, zuster M. E. van der Hoek. die, daar zij de enige vrouw bleef, in dit col lege reeds vele jaren geleden haar plaats v/eer afstond. Thans zijn wederom twee dames in het kiescollege gekozen, namelijk mevrouw B. NoorlandPunselie en mej. J. C. Marke rink, die bij de aanstaande herverkiezing nog met twee vrouwelijke leden worden aangevuld. In het college werden herkozen de heren A. H. v. d. Giessen, D. Kat, M. Versluis, A. P. den Dunnen, J. de Boer en C. J. de Wijs. Zondag 4 December zal een herverkiezing plaats vinden tussen de dames E. J. Vos Meyer, J. v. d. Sluisvan Buuren. C. J. M. Verzij lbergAders en S. C. van Oosterom Segboer voor twee plaatsen. Velsen-Noord Vrijheid en internationale samenwerking De zelfmoord van een werelddeel Ter gelegenheid van de jaarlijkse Vrou wendag voor de Vrouwenbond in de Partij van de Arbeid kwam de afdeling Velsen- Noord Dinsdagavond in clubgebouw „Kin dervreugd" bijeen. De belangstelling was zo groot, dat zelfs huiskamerstoelen moes ten worden gerequireerd. Mevrouw GoossensBrons, voorzitster, was verheugd over deze belangstelling. Zij begroette speciaal de medewerkenden, waarna het gemengd koor „De Stem des Volks" van BeverwijkVelsen-Noord zich onder directie van de heer Ben Nuyen liet horen. Het koor opende met „Morgenrood", dat in de kleine zaal een uitstekende samenklank kreeg, evenals de Socialisten mars. Vervolgens declameerde mevrouw KroonKuneke uit Haarlem van Feïix Timmermans „De nood van Sinterklaas". De prettige voordracht in het Vlaams vond een zeer aandachtig gehoor en werd har telijk gewaardeerd. Als spreekster trad op mevrouw M. P. de BruynOuboter uit Lisse. die de be doeling van de Vrouwendag uiteenzette en opmerkte, dat deze dient om de aandacht van de socialistische vrouw in het werk van de Partij van de Arbeid op te wekken, zoals de 1 Mei-dag dit voor de gehele partij betekent. Voor de Vrouwendag 1949 had men zich de leuze gesteld: „Voor vrijheid en inter nationale samenwerking". Mevrouw De Bruyn wees op de aandacht van de vrouw voor de kleine kring, daar voor haar over het algemeen de grote politieke problemen te ver gaan. De vrouwen doen niet aan politiek, wordt, volgens spreekster, wel be weerd, doch in de kleine kring blijkt zij. onder meer bij de colportage, zeer actief te zijn. Zelfs wordt dit ^vrouwenwerk in de politiek zeer duidelijk gedemonstreerd: raadslid of wethoudster. Tot voor kort werd Europa nog be schouwd als het belangrijkste werelddeel, het hart van de wereld, waar grote uit vindingen werden gedaan en kunst, muziek en literatuur hun bakermat vonden. St. Nicoiaas nadert!! Doet tiftlig Uw inkopen Wij hebben een grote sortering Luxe Lederwaren en Sportartikelen tegen uiterst concurrerende prijzen. Y SSPQM THUIS TEL. 4071 - KENNEMERLAAN 137 Spreekster vroeg zich af of Europa nog kans heeft het middelpunt te blijven en zij meende, dat dit werelddeel bezig is zelf moord te plegen als vijfentwintigste deel van het aardoppervlak, verdeeld in 26 kleine staten, die elkander beoorlogen en waartussen geen vrije handel bestaat. Daarentegen kent Amerika volledige vrije handel en ging dit land in zijn productie ten opzichte van de Europese, die niet steeg, sedert 1930 met zeventig procent vooruit. De vraag of Europa verder te gronde moest gaan, kon de spreekster ontkennen, omclat men inzicht heeft ge kregen in de vrije persoonlijkheid, één van de socialistische pijlers. Europa zou te ver dedigen zijn als er eenheid was, welke een heid men zich is gaan realiseren. In dit verband noemde mevrouw De Bruyn de Benelux als voorbeeld. De Westerse Unie, meer te beschouwen als verdedigingsstel sel, noemde spreekster ook een uiting van eenheidsdrang en een andere wijze is de federalistische beweging, waarbij men erin is geslaagd de oprichting van een Euro pees parlement le bewerkstelligen. Dit parlement, dat op 8 Augustus te Straats burg bijeen kwam, moet worden gezien als eerste grondslag voor de eenheid van Europa. Ten aanzien van de houding der socialisten ten opzichte van deze eenheid, zeide de spreekster, dat thans nog weinig stuwende kracht van hen uitgaat, daar het socialisme teveel in eigen land is gebleven. In de internationale samenwerking van socialisten, betoogde spreekster, kunnen en moeten ook de vrouwen meeleven, zoals dit reeds nu kan geschieden door de uit wisseling en ontvangst van buitenlandse kinderen. Over de twee machten buiten Europa: Rusland, de dictatuufstaat, en Amerika, zeide mevrouw. De Bruyn, dat in de laatste het socialisme steeds meer invloed krijgt, wat zij met cijfers aantoonde. Ten slotte vergeleek de spreekster nog de werkingen van Volkenbond, UNO en Unesco, die alle vrede willen verzekeren. Men moet echter leren ïnternaiionaal te denken en te voelen, waarvoor een be langrijk stuk nationaal egoïsme moet wor den overwonnen en ook hierin, zo besloot de spreekster, die met grote aandacht werd gevolgd, hebben de vrouwen een grote verantwoordelijkheid. Na de pauze werd opgevoerd het toneel stuk van A. Th. Mooy: „Kiespijn, kabel en critiek". „De Stem des Volks" en mevrouw KroonKuneke droegen verder nog bij om de avond een waardig slot te geven. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 22 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Cordoba van Buenos Aires. Gudur van Stockholm. Danae van Gibraltar. Cremona van Teignmouth. Nanny van Vestanvik. Danix van Wismar. Benne- kom van Antwerpen. Atlas van Cadiz. Urd van Sandvick. Vertrokken zijn: Niobe naar Rotterdam. Nimrod naar Rotterdam. Aksi naar Rotter dam. Seaham naar Goole. Vrede naar Rotter dam. Ponto naar Domsö. Cutno naar Danzig. Avenir naar Arö. Escaut naar Parijs. Echo naar Dublin. Patria naar Huil. Gevarieerde avond ten bate van het Jeugdwerk Dinsdagavond werd in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Schans te Be verwijk een gevarieerde avond gegeven, waarvan het batig saldo bestemd was voor het jeugdwerk der Hervormde Verenigings raad. Het programma werd gevuld met muziek en zang. De heer G. de Haan betreurde het in zijn opening, dat het bezoek niet groter was. Een strijk-orkest onder leiding van de heer Louis Stiens, opende dc avond met het Largo van Handel; het Gemengd Kwar tet „Cantabile" onder leiding van de heer P. J. Potgleser, zong twee liederen van Bach .Jesus unser Trost und Leben" en „O Jesu- lein süss O Jesulein mild". Orkest en kwar tet brachten op sublieme wijze een werk van César Franck, het „Panis Angelicas" en ter afwisseling trad een goochelaar op. Deze Timanini werkte op raadselachtige wijze met kaarten, sigaretten en zelfs witte muizen. Santpoort „DE JONGE KERK" VOERT „MICHAL" OP. In het jeugdgebouw te Santpoort heeft Vrijdag 25 November een uitvoering plaats van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdbond „De Jonge Kerk". Opgevoerd zal worden het lekenspel „Michal" van J. D. van Cal- Hoewel liet nog ruim een maand voor Kerstmis is. rijdt in Londen het Kerstmannetje al door de straten. Evenals St. Nicoiaas maakt het Kerstmannetje gebruik van slechts de allermodernste voertuigen. Hier wordt „Vader Kerstmis" hartelijk welkom geheten door een Londense bus-chauffeur. Directeurswisseling bij het Rode Kruis-Ziekenhuis De heer P. Regoort volgt de heer W. Maters op Zaterdagmiddag' heeft de heer W. Maters officieel zijn functie van directeur van het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk neer gelegd en heeft de heer P. Regoort, in de functie van econoom, de werkzaamheden van de heer Maters overgenomen. Bij deze gelegenheid is de scheidende directeur in de vergadering van het col lege van regenten hartelijk toegesproken en is hem tevens een geschenk als blijvende herinnering aan de langdurige en prettige samenwerking met het college, aangeboden. Maandag 12 December zal hei afdelings bestuur de heer Maters in het Statenhuis, Velserweg 13, een receptie aanbieden. Contactavond van Hoogovenstaten Onder auspiciën van de „Raad van Ont wikkeling" van de personeelsverenigingen Hoogovenstaten wordt op Maandag 28 No vember in het Statenhuis aan de Velserwe; een contactavond belegd. Op deze contactavond zal dr. A. J. van Leusen voordragen uit „Gebroken Kleuren" van Henriëtte Roland-Holst. Na de pauze zal mr. Guermonprez, leider van de Volkshogeschool te Bergen een in leiding houden over het organiseren van discussie-groepen en de mogelijkheid van het leggen van contacten tussen deze groe pen van de Volkshogeschool. Heijermans-herdenking Op 12 November 1924, een kwart eeuw geleden, sloot de bekende socialistische schrijver Herman Heij er mans in zijn wo ning aan de Kostverlorenstraat te Zand- voort, voor eeuwig de ogen. Deze sterfdag was voor de Beverwijkse Besturenbond van het N.V.V. aanleiding om Dinsdagavond in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Cen trum" een herdenkingsavond te beleggen, waar de heer J. P. Rijken het openings woord sprak. Vervolgens hield de heer P. Fiege, de bekende medewerker van de Rederijkerskamer „Kennemerland" een causerie over het leven en werken van de grote schrijver en schetste de vooral in de eerste jaren moeilijke loopbaan van deze kunstenaar. Uit de ais „Falklandjes" bekend geworden schetsen, droeg de heer Fiege met veel gevoel een viertal werken voor. Vooral „Angstavond", het verhaal van een ang stige man, die gewapend met een pook tot de ontdekking komt dat niet de voet van een inbreker maar het vloerkleedje tussen de deur zit, liet de aanwezigen duidelijk de grote literaire capaciteiten van de schrijver zien. De heer Fiege besloot met enkele frag menten uit Heyermans' bekendste stukken waarbij een gedeelte van „Op Hoop van Zegen" niet ontbrak. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 23 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Het meisje van de Veenhoeve. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Don Juan, Corso Theater (Castricum), 8 uur: In het geheim getrouwd. Raadhuis Beverwijk, 2 uur: Spreekuur wethouder Bedrijven en Financiën. DONDERDAG 24 NOVEMBER Luxor Theater. 8 uur Propaganda-avond Ned. Blindenbond. Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder Sociale Zaken. D.E.M.-leden onder de 25 besten van de K.N.A.U. Bij de staat welke de Koninklijke Neder landse Athletiek Unie ieder jaar opmaakt en waarbij voor elk nummer de 25 beste prestaties worden genoteerd, heeft D.E.M. voor het jaar 1949 zelfs een eerste plaats kunnen noteren. Voor deze le plaats staat H. van Egmond genoteerd op het nummer hink-stap-sprong (14.33 m). T. Pallescn staat bij het vèi-springen als 24e vermeld (6.45 m) en op het nummer hink-stap-sprong als 6e (13.41 m). Bij de dames legde E. v. d. Wijst beslag op de 21e plaats op het nummer 200 m hardlopen (27.6 sec.) en T. Zwart bij het hoogspringen op de 8e plaats (1.47 m). Jan Feyen eiste bij de B-junioren de 12e plaats voor zich op, op het nummer 80 m hardlopen (9.6 sec.) en bij de A-Junioren H. Adrichem de 8e plaats op het nummer 1500 m hardlopen (4 min. 21.8 sec.). Winst en verlies van „Sans Atout" In het „Witte Kruis"' badhuis aan de Baan- straat te Beverwijk hebben alle tien teams van de bridgeclub „Sans Atout" voor de competitie van de Nederlandse Bridgebond Maandagavond een thuiswedstrijd gespeeld. De uitslagen luidden: Hoofdklasse: Sans Atout I, bestaande uit de heren Bosv. Balen en SpruitBakker winnen met 3817 m.p. van het team Prins Ligthart, Won-ink van „De Jump". Team II, de heer TabakHoogeboom en HoogeboomBerléé verliezen van N. B. B. Haarlem met 3741 m.p. Team III de heren NijmanZoontjes en BoomBlom spelen met 28—25 m.p. gelijk tegen Oefen Club I. Eerste klasse: team IV de heren Krab— Tabak en BraamStiphout winnen met 3918 m.p. van Spel en Vriendschap I. Team V, de heren v. d. Walv. Groningen Jr. en Tandde Boer verliezen met 1759 m.p. van Spel en Vriendschap III. Team VI, mevrouw Tabakheer Biben en heer en mevrouw Thomas winnen met 7823 m.p. van het team Amsingv. d. Berg en WeijBreur van De Jump V. Tweede klasse: team VII, mevrouw v. Es senheer 1-Ioen en de heren v. Zonv. Züt- phen verliezen met 2037 m.p. van het team KramerBaggerman en Lamanv. Pel van De Jump IV. Team VIII mejuffrouw van Klaverenheer Oosterveen en de heer en mevrouw Stiemer winnen met 4026 van Haarlem Noord VII. Team IX. de heren de Grootv. Groningen Sr. en SchelvisPekel winnen met 5430 m.p. van Haarlem Noord III. Team X, de dames TabakBraam en de heer en mevrouw van Capelle verliezen met 1641 m.p. van het echtpaar de Groot en de dames BreurMains 'van De Jump III. „Kinderen voor de rechter" en „Staal" Voor de ploegendiensten van het Hoog- ovenpersoneel zal op Donderdag 1 Decem ber zowel 's morgens, 's middags als 's avonds een filmvoorstelling worden ge geven. Vertoond zullen worden de films „Kin deren voor de rechter" en „Staal". Deze laatste film is in technicolor. Kerstconcert in de Hervormde kerk Ten bate van- het Restauratiefonds dei- Nederlands Hervormde Kerk te Beverwijk wordt in deze kerk op Vrijdag 23 December een Kerstconcert georganiseerd. Medewerking verlenen: „Het Toonkunst koor"- onder leiding van de heer P. J. Pot- gieser; het „Kennemer Strijkkwartet" en de solisten Bets Slotboom, sopraan; Henk Marcker, tenor en Lou Tervoort, piano. Door de Zuidwesterstorm overvaller hebben Maandag de haringvissers ond. de Engelse en Hollandse wal opnieuw h" langrijke schade aan de vleet gekregen" Toch wordt er nog gevist en daar de ver» haring duur is, wordt toch nog aanvoer verwacht in de komende dagen. De Engelse wal „graag". De aanvoer van -Engelse walharing is door het slechte weer schraal. Toen de Dirk (KW 19)^ dagmiddag met 100 kisten verse haring voor de vishaï verscheen kreeg deze n! hoogste prijs van die dag: 19 per kist, Dokken. Voor net repareren van ae stuurinrichting en het roer is de trawler Johannes Polderman (IJm. 20) in dok ge' plaatst. Als de schade is hersteld oaJ schipper Krab weer vissen. Q'' Gewond. Toen de bemanning van de Neeltje (YL 166) Maandag tijdens de Zuid- westerstorm de vleet trachtte scheep té krijgen, kwam een klap water over.' Een der matrozen, J. de Heyer uit Vlaai-dingen werd door het water tegen een rol gegooid waardoor de man ernstig aan de borst werd' gewond. Toen hij over inwendige pijnen klaagde adviseerde de geneesheer per radio om de patiënt naar Vlaai-dingen over te brengen. De vangst van de Neeltje was 17 last. Aan de Dinsdagmarkt waren drie trawlers, de Bergen met 800, de Johannes Polderman met 450, en de Sumatra met 7.50 kisten vis. Vier loggers hadden 1200 kisten Engelse walharing en één schuitje (KW 21) voerde wat platvis aan. Voor de Donder da gmarkt lost de Zwarte Zee (IJm. 94). De vangst is slechts 150 kisten- vis. Omdat er Woensdag toch al vis genoeg aan de markt was, besloot de schipper nog 24 uur om „de Zuid" te vissen, De Tubantia (IJm. 37), de Limburgia (IJm. 54) en de Catharina Duyvis (IJm. 60) zullen Donderdag of Vrijdag de vangst lossen. Katholiek Thuisfront bracht „Emigranten" De R.K. Toneelvereniging „Vrienden kring" heeft Dinsdagavond in de concert zaal van café „De Zon" een opvoering ge geven ten bate van Katholiek Thuisfront, afdeling Heemskerk. Opgevoerd werd het stuk „Emigranten" van A. v. d. Lugt, een onderwerp dus, dat ook in tuinderskringen actueel genoemd mag worden. Het stuk be handelt het leven yan een boerengezin, dat naar Canada is getrokken en daar diverse moeilijkheden ondervindt. De romance, die er door is geweven, wordt niet bijster ge lukkig opgelost, maar het spel was boven alle lof verheven; vooral de jonge Bart werd uitstekend gespeeld. Sebus en Trieni, de ouders van Bart, vormden het zorgzame echtpaar, waarnaast „de Kromme" op bui tengewone manier voor de vrolijke noot zorgde. De overige spelers gaven het stuk eveneens de nodige kleur, zodat ook nu weer „Vriendenkring" op een zeer geslaag de avond terug kan zien. De heer W. de Ruijter, voorzitter var. Katholiek Thuisfront, dankte de Toneel vereniging voor de gratis verzorging van deze avond, waarna een gezellig bal volgde met muziek van de K.J.B.-band. Biljarters vierden feest De Heemskerkse biljartvereniging „d'Oran* jeboom" hield in het café yan Th. Damave een feestavond, waar alle leden met hun dames aanwezig waren. Na het openings woord van de heer Th. Koopman vond de prijsuitrijking plaats van de gehouden on derlinge wedstrijden. Een biljartwedstrijd op de vlotbrug, waaraan ook de dames deelnamen, was het volgende punt van het programma en het zwakke geslacht bleek tenslotte overwinnaar te worden. De dames Damave, Henneman en Meiland sleepten de prijzen in de wacht. De avond werd verder gezellig doorgebracht met muziek en dans. De handbalsters van A.D.O. versloegen D.E.M. Zodra de handbal wedstrijd ADO Ï-DEM I begon waren de dames van ADO al sterk in de meerderheid en ondanks de slechte toestand van het veld werden er al direct enige goede aanvallen opgezet. Na een boeiend samenspel wist ADO's linksbuiten de stand op 1-0 te brengen. DEM kwam hierna eveneens in het offensief. doch de achterhoede van ADO stond pal. Na de rust werd er vinnig gespeeld en DEM kon geen voet aan de grond krijgen. Na enige minuten scoorde ADO's rechtsbinnen het tweede doelpunt (2-0). Als de linkervleu gel meer samen had gespeeld zouden ei' ongetwijfeld meer doelpunten gemaakt zijn. Het tweede elftal kon het tegen de Zee vogels I niet bolwerken en verloor met liefst 12-1. De junioren lieten GVO m Krommenie met een 2-0 nederlaag in het zand bijten. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 23) Op de drempel van haar kamer werd het de bezoeker onmiddellijk duidelijk, dat hier de tijd had stilgestaan. Het meu bilair, geërfd van diverse tantes, was van het soort, dat zeer populair was geweest omstreeks i860. Men zag mensen in de kleding van die tijd in deze stoelen voor zich zitten. Gravures van bekende Victo riaanse voorstellingen in ouderwetse lijs ten keken neer op een vloerkleed, dat niet uit die tijd stamde, maar wel volkomen in stijl was, wat het patroon betreft. Het was een jaar geleden nieuw aangeschaft en had een pauwblauwe kleur, met bosjes rozen in wit en rose, die met een groen lint aan elkaar verbonden werden. De gordijnen waren van dezelfde lint, blauw maar niet zo fel, en hadden de oorlog overleefd. Hoewel ze nog niet versleten genoemd konden worden, wei-cl het toch tijd, dat deze door nieuwe vervangen wer den, zodra juffrouw Silver het over zich zou kunnen krijgen zoveel geld voor zich zélf uit te geven. Twee zoontjes van haar nichtje Ethel Burkett waren nu op school en het afgelopen jaar was er een meisje geboren. De school was duur en hoezeer de Burketts zich verheugden over de ge boorte van een dochtertje na drie jongens achter elkaar, hun financiën waren er door deze vreugdevolle gebeurtenis niet beter op geworden. Juffrouw Silver's aard bracht mee, dat ze niet anders kon doen dan dit gezin zo nu en dan helpen. De gordijnen konden nog wel een jaar of wat mee! Zoals ze daar zat in haar gemakkelijke stoel naast het behaaglijk brandend vuur, straalde ze tevredenheid uit. Ze had ge durende twintig jaar gewoond in de hui zen van andere mensen en had gedacht, dat ze nog twintig jaar zo zou moeten leven, alvorens zich op een karig pen sioentje terug te kunnen trekken. De voorzienigheid had het echter anders met haar voorgehad en haar tot een nieuw beroep gebracht, waardoor ze in beschei den welstand kon leven. De schoorsteen mantel, de boekenkast, twee kleine tafel tjes en wat er verder voor beschikbaar was, stonden vol met foto's van dankbare cliënten, in allé mogelijke soorten lijsten. Er waren vele foto's bij van jonge man nen en vrouwen en ook van baby's die nooit geboren zouden zijn, als deze oude, ongetrouwde vrouw haar intelligentie niet in 't werk had gesteld ten behoeve van de problemen van hun ouders. Frank Abbott werd ontvangen, als was hij een zeer geliefde neef. Hij nam de kop koffie, .die hem gebracht werd door Emma Meadows, juffrouw Silver's huishoudster, met veel genoegen aan, en achterover in zijn stoel leunend, dronk hij deze met kleine slokjes op. Hij voelde zich hier vol komen thuis. Tegenover hem, bij het haardvuur, zat juffrouw Silver een baby- slobbroek te breien van lichtblauwe wol. Na drie paar kousen afgemaakt te hebben, resp. voor Johnny, Derek en Roger, was ze nu bezig voor de kleine Josephine het kon in het voorjaar gemeen koud zijn en dan zat zo'n slobbroek heerlijk. Met vier kinderen om voor te zorgen, plus een echtgenoot- en al het huiswerk, had nichtje Ethel werkelijk geen tijd om te breien. Er heerste een prettige stilte in het ver trek. Een paar kolen vielen omlaag in de vuurgloed. Juffrouw Silver's breinaalden likten boven de blauwe wol. Frank dronk zijn kop' leeg en zette deze naast zich neer op een tafeltje. Toen begon hij: Hóe bent u er toch achter gekomen, dat dè manier om mensen aan het praten te krij gen, is daar maar stil te zitten breien en hun het gevoel te geven, dat ze hier vol komen veilig zijn en dat het er niet toe doet, wat ze zeggen? Er kwam een vaag glimlachje om haar mond. Ze ging door met breien. Hij lachte. Weet u, ik ben hier nu al zó vaak geweest en nu, op dit moment, wordt het me voor 't eerst duidelijk, dat wat u bij de mensen oproept, een intens gevoel van veiligheid is. Alles in deze kamer werkt daaraan mee. Uw platen aan de muur, uw meubels, alles stamt uit een verleden, dat veilig en zeker was. Zijn uit een tijd, toen er practisch geen inkomsten belasting bestond en oorlogen gebeurte nissen waren, waarover je in de krant wel vaag eens iets las. Dat is allemaal het ver leden, maar de schakel met het heden is uw schrijfbureau, waaraan u werkt. Dat geeft een mens het gevoel, dat die veilig heid niet alleen iets van een vér vervlogen tijd is, maar ook heden ten dage nog mogelijk is voor hém. Juffrouw Silver kuchte. Je hebt een levendige fantasie. Hij lachte. Hoeveel angstige mensen hebt u in deze kamer al bij u gehad? Ze keek hem even aan. Heel wat, zei ze enkel. Hij knikte. Wel, 'ik durf erom wed den, dat er weinig waren, die net zo be nauwd weggingen, als ze bij u binnen kwamen. Haar naalden tikten en de blauwe wol bewoog op en neer. Ik geloof, dat je me iets te vertellen hebt, zei ze. Wat is het? Hij antwoordde niet dadelijk, maar leunde achterover in zijn stoel en sloeg haar gade. Niemand zou beter in deze kamer gepast hebben dan zij, met haar fijne trekken en blc-ke gladde huid, die tweemaal per dag met water en zeep ge wassen werd ze behoorde tot een tijd, waarin een „dame" zich niet opmaakte en zelfs het gebruik van een beetje poeder als onfatsoennlijk werd gezien. Haar stijl van haar wees meer op de tijd van Koning Edward dan op die van Koningin Victo ria. Ze droeg een weinig pony en in haar nek een wrong, terwijl het geheel door een onzichtbaar haarnet op z'n plaats werd gehouden. Gedurende de jaren, dat Frank haar nu al kende, had hij er geen grijze haren bij zien komen, behalve de enkele die ze reeds had, toen hij haar de eerste keer ontmoet te, en ook scheen ze niets ouder te worden. Het was alsof ze zo van een familiefoto aan het eind van de vorige of het begin van deze eeuw afgestapt was. Ze was gewoon ook op winteravonden een zomers zijdje te dragen. Van het soort, zoals door handige winkeljuffrouwen vaak verkocht wordt aan oudere, onwereldse dames, die niet erg in kleren geïnteresseerd zijn. De jurk, die ze nu aan had was van donker groene zijde met oranje stippen en stre pen, die aan Morse deden denken. D'e jurk reikte tot aan haar enkels en onthulde daar zwarte wollen kousen en zwarte peau de suède schoenen met ronde neuzen. In de V-vormige uitsnijding van haar ja pon droeg ze een zedig vestje tot hoog aan de hals met een stijf boordje. Haar lorgnet, die ze alleen maar gebruikte vQor het lezen van fijn drukwerk, hing aan een ketting die op haar boezem was vast- gestoken met een gouden broche met parels, en onder aan de V-vormige hals uitsnijding zat juffrouw Silver's meest geliefde sieraad: een uit een speciaal soort eikenhout gesneden roosornament, waarin een parel was bevestigd. Aangezien het een koude Januariavond was, had ze een zwart fluwelen jasje over de dunne zijden jurk aangetrokken. Dit was een geliefd Idedingstuk - warm en conforiabel - maar het had z'n beste tijd gehad, en het was zo versleten, dat iemand anders het niet meer gedragen zou hebben. Juffrouw Silver trok zich er echter niets van aan en dacht alleen aan het gemak, dat ze van dit jasje had. Aangezien ze niet naar haar breiwerk behoefde te kijken, richtte ze haar blik op Frank en glimlachte tegen hem, ter wijl ze wachtte tot hij zou gaan spreken. Hij begon op aarzelende toon: Ik ben tegen een geval aangelopen, waar ik geen touw aan vast kan knopen. Juffrouw Silver wond haar kluwen lichtblauwe wol wat verder af. Zit je er erg mee in? Ja, min of meer wel. Ik weet eigen lijk niet goed, of er werkelijk wat aan de hand is of niet. Misschien is het een geval van geen betekenis, misschien zit er wél iets in. Ik weet niet, of ik er iets aan moet doen, en zo ja, dan weet ik met .wat. Misschien zou een en ander je dui delijker worden, als je je vermoedens en gedachten eens onder woorden brengt. Ais je mij zoudt willen vertellen, wat.... Hij lachte. Ik ben met dat doel hier heen gekomen, en dat wéét u. Wel, m'n beste Frank, dan lijkt het me het beste, dat je maar dadelijk van wal steekt. Waarschijnlijk zit er niets in, hij. Maar ik wil er toch graag met over praten. Ongeveer een week gelecten kwam ik door Selby Street, een keurig straat in de buitenwijken in de richuïs van Hampstead. Er kwam een man 111 een huis aan mijn linkerhand en deze liep voor mij uit. Het was avond en i zag hem even in het licht van de ope~ deur waar hij uitkwam. Hij had dik blono haai-, dat glansde in het licht. Iedere kan hem zo gezien hebben. Dat is namely- een punt van belang, dat iemand andei- hem ook zo gezien kan hebben. Toen o- deur achter hem gesloten was en de nw in de straat liep, was hij eerst niet zo g" zichtbaar, omdat het een erg donker avond was met regen in de lucht, ma toen we in de. buurt van een straatian* taarn kwamen, kreeg' ik hem weer m. gaten, een eindje voor me uit. 0Pew! ontdekte ik echter ook nog iemand ann ik had er geen idee van, waar die p£' soon plotseling vandaan was gekomen"' (Wordt venxMto

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6