IJmuider Courant Haarlems Dagblad Engelse minister van Luchtvaart in de bres voor grondpersoneel van Prestwick Wesf-Duitsland treedt toe tot het gezagsorgaan voorde Ruhr 64e Jaargang No. 19407 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van at ©prcttjtr 'tnaarlnrnrtjc Courant (ïratn ié^6) Donderdag 24 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De ramp met de „Nijmegen" Critiek in het Lagerhuis op de houding van de minister LONDEN, 23 November (United Press). Het rapport van de enquête-commissie van het Britse ministerie voor Burgerlucht vaart, die een onderzoek heeft ingesteld naar 'de oorzaken van de ramp met de KLM Constellation „Nijmegen" op 20 Oc- tofcèr 1948 bij het vliegveld Prestwick, heeft aanleiding gegeven tot een menings verschil tussen de voorzitter van de com missie, T. P. MacDonald en de Britse mi nister 'voor Burgerluchtvaart, Lord Paken- k Het meningsverschil dat ontstond over de "vraag of al dan niet moest worden ceconcludeeAd dat de leden van de meteo rologische dienst van het vliegveld Prest wick mede verantwoordelijk waren voor de' ramp en aanleiding waren dat het rap port, gereed gekomen op 7 Juli 1949, door de-Britse landsdrukkerij pas vandaag werd vrijgegeven, werd vandaag openlijk ge demonstreerd door een brief van MacDo nald aan Lord Pakenham waarin laatst genoemde wordt verweten dat zijn stand punt „zoals dat blijkt uit zijn bij het rap port gevoegde schrijven het openbare onderzoek waardeloos zo niet op onbe hoorlijke wijze belachelijk maakt". Voorzitter MacDonald schreef verder: Het staat voor mij vast dat het oogmerk van deze verklaring is zonder enig bewijs de gehele verantwoordelijkheid te schuiven op een dode, op een piloot van vlekkeloze reputatie en ervaring zonder weerga". Deze verdediging van Dirk Parmentier heeft sterk de aandacht getrokken en Lord Pakenhams zienswijze in een ander dag licht. gesteld. Lord Pakenham deelde in zijn bij het rapport gevoegde schrijven mede dat zowel hij als de staatssecretaris voor luchtvaart Arthur Henderson van oordeel waren dat Parmentiers besluit, boven Prestwick te cirkelen op een hoogte die lager was dan de obstakels in de om geving, niet beïnvloed kan zijn geworden door handelwijze of falen van de meteoro logische dienst. In het Lagerhuis Woensdag heeft George Lindgren, parle mentair secretaris van het ministerie van burgerluchtvaart in het Lagerhuis in ant woord op vragen betreffende het rapport over de ramp, verklaard, dat lord Pakenham, de minister van Luchtvaart, „bijzonder bezorgd" is over de beschuldi ging van MacDonald. Hij zeide dat lord Pakenham in een telegram, dat MacDonald ontving voordat zijn brief werd gepubli ceerd, er op gewezen had, deze beschuldi ging geenszins te kunnen accepteren. De minister, zo zeide Lindgren, betreurde het, dat dit telegram aan MacDonald niet met de brief was gepubliceerd. De minister was zich er heel goed van bewust, dat de om standigheden van het ongeluk het niet mo gelijk maakten tot éen definitieve conclusie te komen aangaande de oorzaak en dat dingen als woeligheid van de lucht en motorstoring, waarnaar in het rapport wordt verwezen, niet uitgesloten konden worden geacht. Lindgren zeide verder, dat lord Pakenham ervan overtuigd was dat geen lid van het personeel van de lucht- verkeerscontröle of de meteorologische diensten enige verantwoordelijkheid voor het ongeluk droeg. Hij, lord Pakenham, verlangde vurig, dat geen van hen door het leven zou gaan met een dergelijk „odium" op zich geladen. Anthony Eden, de plaatsvervangende lei der van de oppositie, zeide, dat het over bodig was een onderzoek te laten instellen als de minister toch een tegengesteld stand punt zou kunnen innemen. Eden vroeg vervolgens: „Moeten wij hier uit opmaken, dat een minister een hof van onderzoek kan instellen waarvoor getui gen worden opgeroepen en dan, waa neer dit hof rapport uitbrengt, op dezelfde getuigenissen een ander standpunt kan in nemen?" Lindgren: „Ik zou zeggen dat het de ge wone gang van zaken is, dat er een onder zoek werd ingesteld en dat degene, die het onderzoek gelastte de bevindingen accep teert of verwerpt". Het conservatieve lid Anthony Marlowe vroeg op welke gronden lord Pakenham, die de getuigen niet gehoord had, zichzelf beter in staat achtte om over de getuigenis sen te oordelen dan het hof van onderzoek. Het antwoord luidde: „De minister mag toch zeker een mening hebben." Air commodore Arthur Harvey (Conser vatief) stelde de vraag of het niet wenselijk zou zijn, dat elk onderzoek naar vliegtuig ongelukken volkomen losgemaakt werd van de minister van Burgerluchtvaart, daar Hen rekening zou moeten houden met de mogelijkheid dat zijn eigen staf er bij be trokken was. Stelde, zo vroeg spreker ver der, de minister zich niet bloot aan moei lijkheden met buitenlandse mogendheden, indien hij het oneens was met de bevin dingen van de commissie? Lindgren: „Het was een hof van onder zoek, dat buiten de minister om werd sa mengesteld. Over bevindingen van dat hof van onderzoek heeft hij enkele opmer kingen gemaakt". P. T. McDonald, de president van het hof van onderzoek naar de ramp met de „Nij megen", heeft geantwoord op de in het Lagerhuis afgelegde verklaringen. Hij achtte de stelling van lord Pakenham, dat er geen positieve bewijzen zijn voor de opvatting, dat woeligheid van de lucht en motorstoring mogelijke oorzaken van het ongeluk geweest kunnen zijn, niet houd baar. Hij achtte het te betreuren, dat op het personeel van de controletoren critiek moet worden geleverd en dat het, zoals Lindgren heeft gezegd, „de rest van zijn leven zou móeten doorbrengen met de schaduw van deze critiek op zich rustende". „Maar ik kan die overtuiging niet als een geldige reden aanvaarden om niet de onontkoom bare conclusie van de bewijzen te aanvaar den. Het schijnt mij toe, dat het behoud van de reputatie van de dode gezagvoerder en de bemanning van het vliegtuig een even geldigé reden zou zijn om hen vrij te spreken van enige mede-verantwoordelijk- heid voor het ongeval", aldus McDonald. Belgische professoren manifes teren tegen Koning Leopold BRUSSEL, 23 November (ANP). Hon derdtachtig professoren van Belgische uni versiteiten hebben een manifest uitgegeven, waarin zij verklaren van oordeel te zijn, dat Koning Leopold III niet langer de hoogste scheidsrechter en de eerste magi straat van België kan zijn. De ondertekenaars van het manifest stel len vast, dat de vorst zich vrijwillig in han den heeft gesteld van de vijand en dit legen de raad van al zijn ministers in. Deze per soonlijke daad van de Koning was het be wijs van diens wil tot persoonlijke macht, een streven, dat ook bij verschillende andere gelegenheden en zelfs gedurende de gevangenschap van de Koning tot uiting was gekomen. Vervolgens betogen de hoogleraren, dat de handelingen en verklaringen van de vorst gericht waren op het ontzien van dé vijand en dat hij er vast van overtuigd was, dat deze de eindoverwinning zou behalen. Dit gebeurde in een tijd dat de beste ele menten van het Belgische volk heldhaftig de strijd voortzetten. In Italië zijn nu reeds vijf socialistische groeperingen Het Italiaanse parlement heeft met 229' tegen 159 stemmen een door de uiterst linkse soialist Pietro Nenni ingediende mo tie van wantrouwen verworpen. Enige leden die zich van stemming onthielden, hebben zich tot een nieuwe socialistische partij verenigd, de vijfde in Italië. De nieuwe groep, die nog geen naam. heeft, wil de volgende maand op een con gres onderhandelen over de mogelijkheid tot samengaan met de twee andere groe pen, namelijk die van Silone en Romita. Amsterdam's wapenarsenaal op het Waterlooplein xoordt weer in gebruik genomen maar nu voor vredelievender doeleinden. Van het uit vier beuken bestaande gebouw worden er twee verbouwd tot laboratoriumruimte voor het physnlogisch-chemisch laboratorium van de Amsterdamse Universiteit. Over de bestemming van de twee andere beuken is nog geen beslissing genomen. Vier grote projecten worden uitgevoerd met Marshallhulp Uit een wetsontwerp tot wijziging van de -Middelenwet blijkt, dat de uitgaven, welke krachtens de met de regering van de Ver enigde Staten bereikte overeenstemming met behulp van vrijgegeven 240 milli on gefinancierd zijn, betrekking hebben op vier projecten die van groot belang zijn voor de wederopbouw van ons land en zijn volkshuishouding. In de eerste plaats kan f30.300,000 worden bestemd voor de fi nanciering van de werkzaamheden voor not in cultuur brengen van de Noord-Ooste- üjke polder. Voor de financiering van de bcuw van arbeiderswoningen in de ver woeste gebieden van Limburg, Walcheren on de Betuwe, alsmede in de steden Rot terdam, Arnhem en Nijmegen, kan 1181,800.000 worden bestemd. Voorts is ƒ17.500,000 bestemd voor de financiering van de ontwikkeling van de landbouw, hoofdzakelijk voor de verbetering van af watering van reeds in gebruik zijnde lan derijen, waardoor naar verwachting de pro ductie zal kunnen worden verhoogd. Ten slotte wordt 10.400.000 bestemd voor de financiering van de herverkaveling van Walcheren. Toestand op West-Java zorgwekkend BATAVIA, 23 November (Aneta). De premier van Pasoendan, Djoemhana, verklaarde in een interview, sprekend over de toestand in Pasoendan, het volgende: „Na mijn terugkeer hier te lande sla ik voor een binnenlandse toestand, die zeer zorg wekkend is. Sedert de totstandkoming van de negara pasoendan is de groep, die terug keer naar de republiek voorstaat, altijd sterk geweest. Thans is de controverse tus sen deze groep en die, welke de negara wenst te handhaven, dermate toegespitst, dat, indien deze toestand voortduurt, het mogelijk is dat in het land ongeregeld heden ontstaan". Hij sprak de vrees uit, dat onverantwoordelijke benden als die van de Daroel Islam van deze twist gebruik zullen maken om grootscheepse acties te ondernemen. „Ontbinding van de negara Pasoendan op het moment, dat de souve- reiniteit aan het Indonesische volk wordt overgedragen, zou reacties teweegbrengen bij andere leden van de B.F.O. en ook in het buitenland. Het buitenland verwacht juist op dit moment stabiliteit, in het bij zonder in zulk een belangrijk gebied als West-Java. Te zijner tijd zal het volk van West-Java zich kunnenuitspreken of de negara gehandhaafd dient te worden of dat deze een andere vorm moet krijgen. Deze uitspraak dient ordelijk te geschieden vol gens een wet, die door de regering der R.I.S. dient te worden opgesteld". Ten aan zien van de T.N.I. meende Djoehana, dat dit leger, dat de kern van de strijdmacht der R.I.S. wordt, van nu af niet alleen de republiek Indonesia moet beschermen, doch ook tot taak moet hebben de veilig heid der andere negara's, zoals Pasoendan en Indonesia Timoer, te handhaven. Des gevraagd zeide Djoemhana, dat, teneinde opklaring in de verscherpte toestand te berejken, men overleg met de republikeinse regering zal plegen om gezamenlijk een op lossing te zoeken. Deze besprekingen zullen niet alleen door de negara Pasoendan wor den gehouden, doch in B.F.O.-verband. In dien nodig, zal men daartoe naar Djokja réizen. Djoemhana meende, dat Soekarr.o en Hatta zo spoedig mogelijk naar Batavia dienen te verhuizen, opdat, in plaats van Djokja, Batavia het centrum van de poli tieke en nationale activiteit zou zijp. Doodstraf voor R.A.F.-man wegens moord op Duitse Een korporaal van de R.A.F., Douglas Ingray, is door een Britse krijgsraad tot de strop veroordeeld wegens moord op een Duitse buffetjuffrouw, Elfriede Bierschade. De moord werd gepleegd in de tuin van een café te Wahn nabij Keulen, waar het slachtoffer, oud 26 jaar, in betrekking was. Ingray was kok bij een depót van de R.A.F. te Wahn. Uitbraakpoging verijdeld in gevangenis van Banjoewangi BATAVIA, 23 November (Aneta). In het huis van bewaring te Banjoewangi deed een aantal niet-politieke gevangenen een uitbraakpoging. 'Zij overweldigden het bewakend personeel, doch de politieke ge vangenen in dit huis grepen in en be schermden het personeel van de gevange nis. Er ontstond een gevecht tussen de po litieke en de niet-politieke gevangenen, waarbij de eersten de toestand spoedig meester waren. Vijf van de uitbrekers werden gewond. Amerikaans consul te Moekden uitgewezen Van de zijde van het Ajnerikaansede partement van Buitenlandse. Zaken wórdt verklaard, dat de Chinese communisten de Amerikaanse consul-generaal te Moekden, Angus Ward, hebben uitgewezen. Over zijn aanhouding is door de Verenigde Sta ten geprotesteerd. Ward is op 24 October met vier leden van zijn personeel te Moekden gearres teerd en heeft voor een communistische „volksrechtbank" terechtgestaan. Een woordvoerder van het ministerie heeft het bericht bevestigd, dat Ward toen tot een jaar voorwaardelijk is veroordeeld. Overvallen en berovingen op Oost-Java BATAVIA, 23 November (Aneta). In Oost-Java, in het bijzonder in de omge ving van Malang, neemt het aantal over vallen en berovingen toe. Een auto van de gemeente Malang,.die Dinsdag naar Kotalama reed voor het 'uit betalen van arbeiders, werd door een bende van zes man overvallen. Zij maakte zich meester van twintigduizend gulden en van de auto. De kwitanties vart de waterleiding en de telefoondienst worden blijkens een officiële mededeling niet meer aan huis aangeboden, omdat men gevaar loopt overvallen te wor den. De politiepost Kebalan werd beschoten, hierbij werden geen verliezen geleden. Twaalf ondernemingswachters van de landbouw-proeftuin te Pekoekoehan bij Modjosari werden door een bende ont voerd. Deze nam alle wapens en schrijf machines mee. Twee nachten tevoren werden in deze omgeving drie politiebeambten met hun wapens ontvoerd. In de afgelopen nacht werd de hoofd agent van politie van het marine-établisse ment te Soerabaja vermoord. Het lijk werd uit een rivier opgehaald. Twee agenten, die hem begeleidden, zijn eveneens verdwenen, alsook een drietal automatische wapens en een hoeveelheid munitie. Velddienst voor de U.N.O. ,De Algemene Vergadering der UNO heeft met 46 tegen 5 stemmen (Slavische groep behalve Joegoslavië) bij 3 onthoudingen (Saoedi-Arabië, Egypte en Irak) Trygve Lie opdracht gegeven, een „velddienst der UNO" van 300 man sterk te vormen om technische hulp te verlenen aan de reizende missies der UNO. De Slavische groep noemde dit een schending van het Handvest en was van oordeel, dat alleen de Veiligheidsraad het recht heeft een militaire of quasi-militaire macht in te stellen. Met ingang van 1 December hebben Nederlanders, die een geldig Nederlands pas poort bezitten, geen visum meer nodig voor toelating in IJsland. De overige bepalingen inzake toelating, verblijf en het verrichten van arbeid op IJsland blijven ^an kracht. Poos en Slagter voor de Bijzondere Raad van Cassatie Procureur-fiscaal requireert tot verwerping van het beroep De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft gerequireerd tot verwerping van het beroep, door de ge wezen Haagse politiemannen Poos en Slagter ingesteld tegen de sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hage, waarbij beiden tot de doodstraf zijn veroordeeld. Hun was onder andere ten laste gelegd, dat zij als handlangers van de S.D. meer dan tweehonderd personen hebben gear resteerd, waarvan er honderdveertig in Duitse concentratiekampen om het leven zijn gekomen. Ook vonden door hun toe doen di-ie-en-vijftig agenten uit Engeland de dood. De verdedigers van de requiranten, mr. J. W. M. Reuser uit Den Haag en mi". G. de Bakker uit Rotterdam, vroegen deels op juridische gronden, de zaak te verwij zen naar een bijzonder gerechtshof voor een nieuwe behandeling. Over zes weken zal de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak doen. Rookgordijn boven Amerika Als de Amerikanen nog zes weken door gaan met zoveel te roken als zij tot op de dag van vandaag hebben gedaan, dan zullen er op oudejaarsavond 1949 358 milliard sigaretten in rookwolken zijn opgegaan. Per volwassen Amerikaan komt dit neer op 3400 sigaretten per stuk of 170 pakjes per jaar. Verbazingwekkend is de toeneming van liet sigarettengebruik sedert de laatste jaren voor de oorlog toen per jaar slechts 157 milliard sigaretten verrookt werden. Intussen is de bevolking flink toegenomen en gedurende de oorlog werd het roken nog gestimuleerd, ondanks het feit dat er een „schaarste" was. Ondanks alle dollarpro blemen, die de niet-Amerikaanse wereld heeft, worden er vier maal zoveel sigaretten geëxporteerd als vóór de oorlog. Waar- Het woord is aan Portugees spreekwoord: Denk aan veel dingen, doch doe er slechts een. Mevrouw Ludendorff voor een Duits zuiveringshof MüNCHEN, 23 November (Reuter). Heden is voor het gerechtshof te Mün- chen, belast met zuiveringszaken, dat het belangrijkste hof- in zijn soort in Duits land is, het proces begonnen tegen de twee en zeventigjarige Mathilde Luden dorff, weduwe van de bekende generaal- veldmaarschalk Erich Ludendorff, in de eerste wereldoorlog chef van de Duitse generale staf onder veldmaarschalk Von Hindenburg. Vele buitenlandse en Duitse journalis ten en een grote menigte belangstellenden gaven bij de aanvang van het proces van hun belangstelling blijk. Mevrouw Ludendorff wordt ervan be schuldigd het nationaalsocialistische be wind in Duitsland te hebben gesteund, onder meer door het publiceren van hon derden boeken en pamfletten, waarin het optreden van Hitler jegens Joden, vrij metselaars en de protestantse en katho lieke kerken werd verdedigd. De openbare aanklager heeft geëist, dat mevrouw Ludendorff in de categorie der „grote nationaalsocialistische misdadigers" zal worden gerangschikt. Het proces te gen mevrouw Ludendorff is het laatste proces tegen een vooraanstaand nationaal- socialist(e), dat te München zal \vorden gevoerd. Men verwacht, dat het drie da gen zal duren. Mathilde Ludendorff trad met veldmaar schalk Ludendorff in 1926 in het huwelijk. Ludendorff was haar derde man. Veld maarschalk Ludendorff steunde in 1923 de mislukte Beierse staatsgreep, waarin ook Hitier betrokken was. Ludendorff en zijn vrouw speelden bei den een vooraanstaande rol in de cam pagne der Duitse nationaalsocialistische partij tegen het Christendom. In 1933 schijnlïjk komt een groot kwantum hiervan werd, onder redactionele leiding van het echter voor rekening van Amerikaanse i echtpaar Ludendorff, een periodiek uitge- bezettingstroepen. Geallieerd—Duits protocol De geest van de overeenkomst is tegen gesteld aan de feitelijke staat van oorlog BONN, 24 November. In het Dins- Britse zóne en de „Badische Anilin und dagavond geparafeerde protocol, dat het resultaat is van de tussen de geallieerde Hoge Commissie en de West-Duitse kan selier, dr. Adenauer, gevoerde bespre kingen, wordt bepaald, dat West-Duits- land toetreedt tot het internationaal ge zagsorgaan voor het Ruhrgebied en de verplichtingen van het Ruin-statuut aan vaardt. Leden van het ge sorgaan zijn reeds de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden. Het pro tocol geeft verder uiting aan overeenstem ming op een tiental andere punten, waar van het belangrijkste is, dat de geallieer den toestemming geven tot toetreding van West-Duitsland tot de Raad van Europa als toegevoegd lid. Van het Saavgebied wordt geen gewag gemaakt, waaruit men afleidt, dat Duitsland er geen bezwaar te gen zal maken wanneer dit gebied gelijk tijdig tot de Raad van Europa wordt toe gelaten. De geallieerden verklaren zich verder bereid de demontering van een vijftiental ondernemingen op het gebied van de che mische en de staalindustrie te staken, waaronder de zes, die na de Parijse con ferentie van de grote drie zijn genoemd, aldus een hooggeplaatste zegsman. De vrij stelling geldt voor de August-Thyssen- staalfabrieken te Duisburg-Hamborn, de fabrieken voor synthetische benzine te Gelsenberg, de chemische fabriek van Bayer te Leverkusen, met inbegrip van het aldaar gevestigde centrale laborato rium van de voormalige I. G. Farben-trust, en de Börsig machinefabriek te Berlijn. De ontmantelingswerkzaamheden te Berlijn zullen geheel worden stopgezet. Het reeds gedemonteerde materiaal zal niet naar het buitenland worden gebracht, doch misschien gebruikt worden voor herstel van fabrieken. De voornaamste fabrieken, waar de ontmanteling wel zal doorgaan zijn de vroegere .Hermann-Goring-werke" in de De landbouw in Canada staat, evenals die in Nederland, op een zeer hoog peil. Men bebouiutl de grond daar minder intensief dan bij ons, maar de grotere percelen land, Me de boeren Ier beschikking hebben, dwongen anderzijds tot het gebruik van de modernste landbouwwerktuigen zodat de opbrengst per hectare, vooral van granen, in het algemeen niet belangrijk bij de onze achter blijft. Hier is een moderne oogst- machine een zogenaamde „combined harvester" aan het werk: zij maait, dorst en stort tenslotte het graan in een gereedstaande auto. Soda-Werke" te Ludwigshafen in de Franse zóne. Duitsland mag zes vrachtschepen van meer dan 7000 ton kopen of bouwen en voorts schepen voor buitenlandse reke ning bouwen. In het protocol wordt verklaard, dat de staat van oorlog tussen Duitsland en de Westelijke mogendheden niet officieel wordt beëindigd, doch dat beide partijen erkennen, dat de geest van het protocol het tegendeel van een staat van oorlog beoogt te vestigen. In het protocol zou eveneens bepaald zijn, dat noch de West-Duitse regering noch de Westelijke mogendheden de Oost- Duitse regering de jure zullen erkennen, Verder bevat het protocol, aldus Reuters zegsman, bepalingen over het zélfstandig voeren van handelsbësprekingen, het be noemen van consulaire en handelsmissies in het buitenland en de toetreding tot een aantal internationale organisaties. Beide partijen hebben als haar mening te kennen gegeven, dat het protocol niet als verdrag beschouwd moet worden en dus geen goedkeuring van het parlement behoeft. Twee presidenten iri Panama Na de benoeming van president Chiari en de vorming van een nieuw kabinet is het in Panama tot een nieuwe regerings crisis gekomen. De twee uit het vorige ka binet overgebleven ministers, José Fabrega van Onderwijs en Samuel Lewis van Bui tenlandse Zaken hebben namelijk thans hun ontslag ingediend omdat de nieuwe president de drie politie-chefs José Remon, Bolivar Vallarino en Saturnio Flores, die voor de staatsgreep van verleden Zondag verantwoordelijk geacht worden, niet tot aftreden heeft gedwongen, zoals hij beloofd zou hebben. Intussen heeft Panama nu twee presi denten, want de afgezette president Chanis heeft zijn ontslag nietig verklaard. De afgevaardigde van de minderheid, Illueca, had voorgesteld dat de president voor de parlementsvergadering zou worden opgeroepen om de omstandigheden te ver klaren, die hem er toe gebracht hebben ontslag te nemen. Ofschoon deze motie door de meerheid werd verworpen, verscheen Chanis voor het parlement en, door Illueca ondervraagd, verklaarde hij met bewogen stem gedwongen te zijn geweest aldus te handelen. De voorzitter van de vergadering deelde hierna mede dat Chanis het recht zou heb ben op zijn ontslag terug te komen. Er ont stond toen groot tumult. Te midden van het lawaai verscheurde Chanis zijn ontslag brief onder de toejuichingen van het pu bliek op de tribunes en men mag aanne men, dat deze zwenking door het parle ment is goedgekeurd. Illueca verzocht de gehele vergadering Chanis naar het bureau van de president te vergezellen en hij richt te een oproep tot de bevolking om de presi dent van de republiek te steunen. Ondanks het optreden van de politie, die van traangasbommen gebruik maakte om Chanis en de menigte te beletten zich naar het paleis van de president te begeven, trok de stoet door de voornaamste straat van de stad. De toestand is ingewikkelder dan ooit, want ofschoon Chari, de vice-president die voor het hoog gerechtshof bij het ont slag van Chanis de eed heeft afgelegd, het presidentiële paleis bezet, mag men aanne men dat Chanis nog president i». geven onder de titel „uit de heilige bron van de Duitse kracht". In de ten laste- legging wordt verklaard dat er in dit pe riodiek onophoudelijk op werd aange drongen de strijd tegen de Christelijke kerken te verscherpen. Aanhangers van mevrouw Ludendorff hebben het zuiveringshof te München brieven gezonden, waarin wordt verklaard dat zij „de grootste vrouwelijke filosoof in de wereld is" en „de nieuwe geestelijke leidster". Vijftien jaar geëist tegen J. Nederkoorn Zaak opnieuw behandeld door Bijz. Strafkamer Rotterdam In 1941 liet de opperbanleider van de Haarlemse W.A; de 51-jarige bouwmate- rialenhandelaar J. Nederkoorn uit Haar lem, het theater „Monopole" te Zandvoort ontruimen, omdat hij meende, dat er bij de optredende artisten Joodse landgenoten zouden zijn. Nederkoorn, die Woensdag middag terecht stond voor de bijzondere strafkamer te Rotterdam, waarheen deze zaak door de Bijzondere Raad van Cassa tie was verwezen, gaf het ten laste gelegde feit toe. Bij de verdere behandeling van deze zaak kwamen lijsten ter sprake die ver dachte voor de S.D. zou hebben opgesteld tengevolge waarvan tien mensen het leven verloren zouden hebben. De verdachte ontkende, dat hij hierbij betrokken is ge weest. De officier van justitie merkte op, dat verdachte reeds in 1933 lid van de N.S.B. was. Men moet in hem Vooral de leider van de W.A. zien. Hij eiste tegen Neder koorn een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek van de preventieve hech tenis. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam had in eerste instantie Nederkoorn tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. De Bijzondere Strafkamer le Rotterdam zal op 7 December uitspraak doen. Vier-en-dertig koeien verbrand Woensdag brak brand uit in de grote boerderij van de heer O. Sijtsma te Oxwerd nabij Noorddijk (Gr.). De brand is ver moedelijk ontstaan door kortsluiting. In een oogwenk stond de gehele boerderij m lichterlaaie. De brandweer wist het woonhuis te behouden. Vier-en-dertig koeien kwamen in de vlammen om. Veel landbouwwerktuigen en een partij vee voeder gingen verloren. Russische ijsbreker en sleepboot komen een drijvende bok halen In de Waalhaven te Rotterdam zijn de Russische ijsbreker „Ilya Muhomels" en de Russische sleepboot „Apollon" aange komen. Zij wachten de aankomst af Van een in Gorinchem voor Russische rekening gebouwde drijvende bok. De beide Rus sische vaartuigen zullen de bok naar Lenin grad slepen. NEVELIG WEEK Verwachting, medegedeeld door .het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen en plaatselijk neve! of mist. Zwakke tot matige, maar langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 25 November: Zon op 8.16 uur, onder 16.38 uur Maan op 13.28 uur, onder 21.45 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 November: Hoog water: 6.13 en 18.33 uur. Laag water: 1.50 en 14.11 uur. Vrydag 25 November: Hoog water: 7.04 en 19.23 uur. Laag water: 2.36 en 14.59 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1