r Minister Stikker maakte in een openhartig betoog weer veel goed De radio geeft Vrijdag lm Brussel i ijgezelleai morgen voor gevaarlijke dag „Schoonhoven-deserteurs" voor de Krijgsraad c U ST. NICOLAAS in de Cronjéstraat J Wereldnieuws J Donderdag 24 November 1949 TWEEDE KAMER Er komt een sfaafssecretaris van Buitenlandse Zaken Begroting goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur). Minister Stikker wilde zich gisteren in het openbaar niet uitlaten over de vraag of hij aan een schuchtere douarière de voor keur geeft boven een onvoorzichtige freule. Aldus drukte hij zich uit, toen hij bezig was zich te verweren tegen sommiger betich ting, dat de mentaliteit van zijn departe ment telkens deed denken aan schuchtere „Haegse douarières". De minister gprak in het algemeen op een manier, welke de ge dachten aan een dergelijke vergelijking niet deden opkomen. In het algemeen, want bij Zijn uiteenzettingen omtrent de Raad van Europa kwam de douarière toch weer even tjes om de hoek kijken. Zeker, hij ver klaarde voorstander te zijn van de ontwik keling van hetgeen er in Straatsbui-g be gonnen is en die ontwikkeling naar beste vermogen te willen bevorderen. Maar hij heeft het niet alleen, voor het zeggen: in het Comité van Ministers, over welks be sluiten in Parijs hij ook niet volkomen te vreden was, zitten twaalf ministers van Buitenlandse Zaken, met ieder een eigen verantwoordelijkheid. Op zichzelf was deze verklaring van de zich in dat comité wel eens voordoende tegenwerking heel goed aanvaardbaar. Juist was ook de opmer king van de minister, dat degenen, die in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa allerlei schone denkbeelden bepleiten, tot taak hebben om daarvoor dan ook te ijveren in eigen kring. Het vermaan: „haastige spoed is zelden goed", klonk ech ter weer ietwat douarièreachtig! Overigens moet worden gezegd, dat de bewindsman een rede uitsprak, die gunstig afstak bij de Memorie van Antwoord* door hem ondertekend, maar waarvan hij zich tenslotte toch „eigenlijk een beetje distan- cieerde. En dit terecht, aangezien de toon van dat stuk nu niet bepaald had getuigd van grote waardering door de heren op het Plein voor de Kamer. Met de hand op het hart kwam de minister echter verzekeren, dat hij noch zijn ambtenaren minder welwil lend tegenover het parlement zouden staan. Zelf getuigde hij van zijn op recht verlangen om zoveel mogelijk contact met de volksvertegenwoordi ging te onderhouden. Veelvuldig moet hij er echter op uit en mede daardoor laat dat contact nog wel eens iets te wensen. Intussen hoopt hij in de toe komst in dit opzicht zijn leven te kun nen beteren. Bij het uitspreken van die sympathieke hoop bleef het niet. Im mers, juist mede om te bereiken, dat ingeval hij in den vreemde moet ver toeven er toch op ministerieel niveau samenwerking met de volksvertegen woordiging zal kunnen plaats vinden, zal worden overgegaan tot. de benoe ming van-een staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken en wel nadat de re organisatie van het departement, dus in de loop van 1950, haar beslag zal hebben gekregen. De ervaring had mr. Stikker nu wel ge leerd dat, gezien de toenemende samen hang tussen internationale en nationale problemen, een minister van Buitenlandse Zaken tegenwoordig een politiek man moet zijn. Welnu, datzeifde gold volgens hem voor een staatssecretaris, die immers de zelfde opvattingen als de minister behoort te hebben. „Het Plein noch de regering ontkennen, dat een regering, die ten aanzien van het buitenlands beleid zoals het parlement dit gevoerd wil hebben, niet instemt, voor het parlement het veld heeft te ruimen. Maar natuurlijk moet het niet zover gaan, dat de Kamer zodanige gedétailleerde instructies aan een minister van Buitenlandse Zaken zou geven, dat deze bij internationale be sprekingen helemaal geen armslag meer zou hebben." Deze verklaring getuigde van de oprechte wil van de minister, die, naar hij herhaaldelijk verklaarde, evenzeer bij zijn ambtenaren aanwezig is, om te zorgen voor democratisering van het buitenlands beleid. Trouwens, zo gaf hij nog te verstaan, de thans gevoerde beraadslagingen zullen voor mijn ambtenaren een prikkel te meer zijn om verder de nodige aandacht aan deze kwestie te wijden. Voorts scheiste de mi nister nog hetgeen de Staatscommissie, die moet nagaan hoe in de praktijk betere op lossingen te vinden zijn voor goede en geregelde samenwerking tussen regering en parlement ten opzichte van internatio nale aangelegenheden, zal moeten bestu deren. Ten aanzien van het Indonesische vraagstuk onderstreepte de minister de betekenis van het sinds het begin dezer eeuw in Azië werkzame nationalisme. Te vens vestigde hij er de aandacht op, dat er oplossingen gezocht worden voor bevre digende samenwerking tussen Amerika, West-Europa en Zuid-Oost-Azië, mede met het oog op het bestaan van een Westelijk en een Russisch blok. Nederland, aldus mr. Stikker, heeft zelfstandig zijn weg gekozen te midden van deze problemen. De regering zal alles doen om per 1 Juli 1950 het in werking treden te helpen ver wezenlijken van de Benelux, ten opzichte van welke combinatie de minister zeker optimisme gerechtvaardigd achtte. Intus sen noemde hij vrij handelsverkeer op rui mer gebied, te weten West-Europa, nodig en tevens inwisselbaarheid van de valuta's. Tot de door mr. Stikker in dit gedeelte van zijn betoog geuite wensen behoorde het betrekken van West-Duitsland in zulk een samenwerking, .bereiking van monetair evenwicht en met' het oog daarop de vor ming van een monetair fonds ten einde de eerste schokken te kunnen opvangen, ter wijl dan ook Engeland zal dienen mee te doen. Dr. Stokman (K.V.P.) bleef hameren op een motie inzake het scheppen van goede waarborgen ten behoeve van de heilige plaatsen. Te voren had de minister betoogd, dat het aanbeveling verdient een oplossing tot stand te brengen, die toelating van allen, welke daarvoor in aanmerking komen, tot de heilige plaatsen Waarborgt, zonder dat men voor de partijen in kwestie een steen des aanstoots gaat scheppen. Internationa lisering zou prikkelend werken en terstond ADVERTENTIE Vsrmagerlngsmidiseisii gevaarlijk In tegenstelling met de mening, dat een werkelijk goed vermageringsmiddel ge vaarlijke stoffen zou moeten bevatten om tot de gewenste resultat en te leiden, is Marsil een volkomen onschadelijk en toch werkzaam middel, doordat het o.a. beru3i op de bijzondere eigenschappen van een blaaswier (Fucus vesiculosus;. Sinds jaren wordt het extract van deze plant voorgeschreven om zijn ontvet tende eigenschappen, die zonder enig schadelijk bijeffect, een zeer gunstige invloed hebben b\j chronische zwaar lijvigheid en zfjn gevolgen, zoals maag- en darmvervetting, benauwdheden en ademnood. De Marsil vermageringsbonbons p deren U een gelgkmatige, niet te snelle vermagering. Dat is van groot belang, want zoals niemand in één week tyds dik wordt, dient TJ bij het vermageren ódk de natuurlijke weg te volgen. U moet dus een Marsil-kuur doen. Dat is volkomen veilig en - zoals talloze brieven van enthousiaste gebruiltsters (engebruikers!) bewijzen - voert Marsil beslist tot het gewenste resultaat. Ge bruik afwisselend Marsil rose en blauw. U krijgt dan zeker Uw jeugdig slank figuur terug! onrust veroorzaken, waartegen de beste politiemacht niet zou baten. Nadat dr. Stokman kennelijk door bezwa ren bij andere groepen genoopt was gewor den zijn motie zo op te stellen, dat de eis van internationalisering er niet in voor kwam. kreeg zijn voorstel helemaal een onschuldig karakter, doordat minister Slik ker verklaarde de motie te beschouwen als een ondersteuning van het door de regering voorgestane beleid. Wonderlijker nog dan het daarna stemmingloos onder de hamei- doorgaan van de motie was dat dr. Stok man zich bij een dergelijke, zeker niet door hem bedoelde uitleg, stilzwijgend neerlegde. Een amendement om het salaris van de minister van Buitenlandse Zaken gelijk ie maken aan dat van de andere ministers (sinds de jongste herziening op dit gebied lag Buitenlandse Zaken hier iets achter) nam de Kamer insgelijks zonder hoofdelijke stemming aan. Hetzelfde gebeurde met de begroting nadat de communisten bij monde van de heer Gortzak hun protest hadden laten horen en hun „tegen" hadden laten aantekenen. Tenslotte zij nog vermeld, dat blijkens een uitlating van minister Stikker, de voor genomen ministeriële reis naar Indonesië zal doorgaanmits allerlei problemen nog dezer-.dagen opgelost worden. Welke die problemen zijn, bleef onuitgesproken. DE KA TRIENTJES GAAN DANSEN EAU DE COLOGNE Het ideale geschenk! HILVERSUM I. 301.5 NL 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8.42 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.20 Sopraan en piano. 11.45 Voordracht. 12.00 Zigeuner muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Piano. 14.45 Cau serie en voordracht. 15.05 Kamerorkest en solisten. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Muziek- Causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Kwartet. 19.30 Godsdienstige causerie. 19.45 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Zang en piano. 20.30 „Mensen in Nederland" 20.55 Boekbespreking. 21.00 Verzoekprogram ma. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9 35 Schoolradio. 10.00 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.35 „Als de ziele luistert". 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Frans uitwisselingsprogramma 12.05 Strijkkwartet. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sympohnie-orkest. 12.o5 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Symphonie-orkest. 14.00 Orgel en rhythme-orkest. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Piano en viool. 16.00 Ka mermuziek. 17.30 Jeu gd-uitzending. 18.00 „Van Parijs.... naar Parijs". 18.30 Kcor- concert. 19 00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzen ding. 19.30 „Erasmus in Frankrijk". 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak door aartsbisschop van Parijs. 20.12 Nationaal orkest. 21.00 „Ge zinsapostolaat in Frankrijk". 21.10 Nationaal orkest. 21.45 „Samson et Dalilea", opera. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. (Van onze correspondent in Brussel) Op 25 November wordt te Brussel het jaarlijkse bal van de Katrientjes of de Catherinettes georganiseerd. Alleen de vi.ff-en-twintig of meer lentes tellende meisjes worden op dit bal toegelaten en velen onder hen hopen tijdens dit tot in de vroege uren durende feest de gedroom de „prins" in hun. netten te verstrikken. Er wordt daar duchtig geflirt en de moe ders zien ongaarne zoonlief naar het (roerig Sint-Katrienplein, in het hartje van Brus sel, optrekken. Te dezer gelegenheid schenken alle café's het goede oude geu- zenbier of de Hriekenlambiek,. twee dran ken waarvan de Brabantse hoofdstad van oudsher de specialiteit heeft. In de namiddag trekken de meisjes, ge tooid met witte mutsjes, processiegewijs door de straten van het centrum en na een stevig maal van Zeeuwse mosselen of biefstuk met frites gaan zij ten dans. Wie dertien keer achter elkaar ten dans wordt gevraagd, vindt in hetzelfde jaar nog een man, zegt de sage en wie onder deze lieve kinderen zou niet 'bijgelovig worden, als het om een echtgenoot gaat? Volgens de statistieken huwen vele Bel gische meisjes tussen hun 25ste en 30ste jaar. Het „jong zot" is er dan uit, zeggen mannen. Het populairste liedje, dat op het bal meer dan eens hartelijk door allen wordt meegezongen, is op deze Katrientjes- dag: „O jefke is getrouwd Hij zit in de miserie Hij zit in de miserie Door zijn eigen fout". Het Katrientjesbal is een uit Parijs over gewaaide traditie en wordt in andere Bel gische steden niet gehouden. Het is daar om zo populair, ornaat het een van die gelegenheden is om in een uitbundige roes de vele dagelijkse zorgen te verge ten. Zo ook de jaarlijkse planting van de Meyboom, steeds op dezelfde plaats in de Broekstraat, 'tegenover de Zandstraat, die tot de oudste wijken van de stad be hoort. Dergelijke volksfeesten maken van •Brussel de plezierige, ietwat pralerige stad, waar het goed leven is. Dit overdadig feesten heeft de bewoners van de hoofd stad dè weinig vleiende bijnaam van „kie- kefretters" of kippeneters bezorgd, waar op de Brusselaar minachtend zal replice ren, dat de „boerkes uit de provincie" „droogbroodvreters, loebassen of Chine zen" zijn. Dat zijn zo de beleefdste vormen van zijn répertoire. Ongezonde sonate Joseph Goodman, wiens uitvoering van een sonate voor fluit en piano op Zaterdag de bijval der critici verwierf, verscheen twee dagen later voor een gerechtshof te New York. Zijn buren beweerden dat zijn piano-oefeningen „nadelig waren voor de openbare gezondheid, daar hij zonder op houden speelde". De rechter ried Goodman aan, een min nelijke schikking met zijn aanklagers te treffen, hetgeen hij echter weigerde. Thans zal hij morgen opnieuw voor de rechter verschijnen. James Ensor begraven Woensdagmorgen is het stoffelijk overschot van -de bekende Belgische schilder baron James Ensor onder grote belangstelling op de begraafplaats te Mariakerke ter aarde besteld. Op het stadhuis werden toespraken ge houden door de minister van onderwijs, de Mundeleer, de minister van Justitie, Lilar, en de burgemeester van Ostende, Serruys. De lijkdienst werd gehouden in de Sint Pie ter en Pauluskerk te Ostende. Koningin Elisabeth werd bij de plechtigheid ver tegenwoordigd door generaal De Nève de Roden, grootmeester van het Huis der Ko ningin. Generaal De Nève legde uit naam van de Koningin een krans op de lijkkist. Tot twee jaar en elf maanden veroordeeld Er was een ongewone belangstelling gis teren in de grote zittingzaal van het Rot terdamse Paleis van Justitie, toen om kwart voor drie 's middags de Krijgsraad te velde West plaats nam achter de groene tafel. Die grote belangstelling was te danken aan het feit, dat de eerste twee mannen van de „Schoonhoven-Indië-deserteuvs" zich te verantwoorden hadden. „Opzettelijke ongehoorzaamheid" in de nacht van 27 op 28 October was hen ten laste gelegd, want op die avond was een officier bij deze beide verdachten in de cel van het kamp Schoonhoven gekomen en had hun gezegd, dat zij toen hun laatste kans hadden om terug te komen op hun besluit uitzending naar Indonesië te weige^ ren. Beiden hadden geweigerd. „Het heeft geen zin voor mij", had D. de P. uit Uit huizen gezegd, „om met die auto naar Rot terdam te gaan, want ook op de kade zal ik blijven weigeren naar Indonesië te gaan." De P., een 22-jarige landbouwerszoon, die de Mulo had afgelopen, gaf als reden hier voor zijn tegenstand tegen het regerings beleid in Indonesië op. „Ik ben niet bereid", zei hij, „om tegen een volk te vechten, dat voor zijn vrijheid strijdt." De president van de Krijgsraad, luitenant kolonel dr. J. P. van Erk, vroeg de ver dachte of ook familie-omstandigheden bij deze weigering een rol hadden gespeeld, doch De P. ontkende dit. In een uitgebreid requisitoir betuigde de auditeur-militair majoor mr. A. W. baron van Imhoff zijn spijt, dat hij zulke hoge straffen zou moe ten eisen tegen jongens, wie niets crimi neels ten laste te leggen valt. Het is jam mer, zei de auditeur-militair, dat het niet is gelukt, alle jongens naar Indonesië te krijgen en derhalve deze militairen uit de gevangenis te houden, waar zij niet in thuis horen. Maar ongetwijfeld hebben zij straf nodig, al was het alleen maar uit redelijk heidsoverwegingen tegenover de mannen, die wel naar de overzeese gebiedsdelen zijn gegaan. De auditeur-militair eiste een vangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst. Eventueel voegde hij hier aan toe, kunnen ■deze straffen worden bekort, als de mili tairen uit Indonesië binnen zeer korte tijd terugkomen. Dezelfde straf werd geëist tegen R. W. van K„ een twintigjarige soldaat uit Gro ningen, die niet alleen zijn ideeële overtui gingen ten aanzien van de regeringspolitiek als reden van zijn weigering op gaf, doch ook het feit, dat zijn verloofde zonder hem „het verkeerde pad zou opgaan." Drie pleidooien Het pleidooi, dat door mr. dr. W. Schuur- mans Stekhoven werd gehouden in de eer ste zaak, kon eigenlijk worden opgevat voor deze beide „ongehoorzamen". Deze pleiter, algemeen toegevoegd raadsman voor alle Indië-deserteurs, beschouwde de dagvaar ding als minder gelukkig. Temeer ook, daar de vraag van de officier in het kamp te Schoonhoven of de beide verdachten in hun weigering bleven volharden en zouden blij ven volharden, naar zijn oordeel, onwettig was. Dat, aldus pleiter, is het uitlokken van „opzettelijke ongehoorzaamheid", terwijl anders desertie ten laste gelegd had moeten worden. De verdediger hekelde het feit, dat de mannen in dp Schoonhovense en Nieu- wersluise gevangenis de kranten waren onthouden in die laatste weken voor hun vertrek. Zij hadden zich niet meer op de hoogte kunnen stellen van de laatste ont wikkelingen in de regeringspolitiek en in de vernieuwde situatie in Indonesië. Ook was hun de juiste 'voorlichting onthouden over de consequenties van deze daad van „Zijn er nog misdaden op te lossen....?" Dit is SIMON SNUGGER, de Grote Speurder, naar wiens avonturen ieder kind reikhalzend uitziet! De Marten Toonder Studio's, - die ook het kin derverhaal in dit blad verzorgen, - tekenden zijn belevenissen. Die mag je niet missen! En dat hoeft ook niet, als je doet wat in de volgende adver tentie staat..... dienstweigering in de „hel van Schoon hoven", zoals pleiter dit kamp in de laatste weken voor de 28ste October beschouwde. Tenslotte legde mr. Schuurmans Stek hoven nog de nadruk op het feit, dat deze verdachten bereid zouden zijn overal voor hun vaderland te vechten behalve in Indo nesië. Pleiter vroeg tenslotte de uiterste clementie voor deze verdachten, maar ook voor de 250 Indonesië-deserteurs, die nog in Schoonhoven verblijven en de enkele honderden, die nog in het land zijn onder gedoken. De andere verdediger, mr. M. D. Proper uit Haarlem, vestigde speciaal de aandacht op de politieke en ideeële motieven, die de verdachte tot zijn weigering hadden ge bracht. Deze verdediger vroeg zo mogelijk op grond daarvan onmiddellijke invrijheid stelling. Diezelfde vraag werd gesteld door de verdediger van Van K., mevrouw mr. T. Soemito-Heyligers, die meende, dat de re gering haar capaciteiten om deze mannen van hun oprechte overtuiging af te bren gen overschat en de waarde van die over tuiging had onderschat. Na in raadskamer te zijn geweest, deed de Krijgsraad uitspraak in beide zaken. Zowel De P. als Van K. werden veroor deeld tot twee jaar en elf maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst. 5traven ADVERTENTIE De Sint was zeer verbaasd. Tijdens een bezoek aan Haarlem heeft de Sint een tocht gemaakt door een van de mooiste en drukste winkelstraten van stad, de Generaal Cronjéstraat. Hij keek zijn ogen uil op al het moois wat in deze straat te koop is. Zichtbaar verbaasd was de Sint bij het zien van de vele uiterst verzorgde étalages van het Textielhuis Peters. De grote collectie geschenken, zoals shawls, parapluies, handschoenen, tricotages, japon nen, stoffen, enz. trok zijn bijzondere aan dacht. Zijn knechten zullen in de komende dagen nog menig bezoek brengen aan het TEXTIEL HUIS PETERS, Gen. Cronjéstraat 62-64. PANDA EN DE MEESTEIGGIBS 39. Nu hebben wij dus in de voorafgaan de dagen gezien, hoe Joris Goedbloed alias Joesoef Ben Soethchoeth een ge wetenloze handel begon in Isis-kronen voor alle dagen van de week. die hij dan natuurlijk persoonlijk ging vervaardigen. Maar daar wist de brave en gelukkige heer William T. Bobberbroek niets van. Hij ging maar rond met zijn enige echte kroon en liet hem aan iedereen zien en vertelde er dan bij hoe ov,d hij wel was en hoeveel hij kostte. En lachen dal hij deed! Hij was echt een blijde man. Panda was natuurlijk niet minder tevreden, want die had goed werk geleverd (wat altijd een prettig, vol- nu enkele eerlijk-verdiende bankbiljetten. „Komaan," sprak Bobberbroek op een ze ker ogenblik. heb een best plan! We gaan naar de hall van het hotel, en daar ga ik mijn Kroon van Isis aan iedereen laten zien. Wat zullen de jongens opkij ken!" Hij had de kroon al wel aan ieder een laten zien, maar hij had er iedere keer opnieuw plezier in. Daar stapten zij dus samen de hall in.... en toen bleven zij plotseling als aan de grond genageld staan. Er waren veel personen in de hall, en die waren allemaal druk met elkaar aan het praten. En zij hadden allemaal.een echte Kroon van Isis in de hand. Geen daan gevoel geeft) en bovendien bezat hij wonder dat zij boos waren! „De mijne is door te schemeren. de echte Vrijdagse kroon!" riep iemand. De enige echte!" „Ja, maarik heb hier de enige echte Woensdagse!" riep een ander. „De mijne is de Zondagse," viel een derde in. „En je weet, dat Bobberbroek de Zaterdagse heeft." Nu sprak een vierde: „Mijnheer, ik twijfel aan de echtheid van uw kroon, want ik weet zéker dat ik de Zondagse hebEn zo ging het verder. Hier. en daar dreigde zelfs onenigheid. De oplettende lezer zal begrepen hebben, dat Joesoef Ben Soethchoeth, die ondernemen de koopman, zijn bestellingen had uitge voerd. Welke narigheid hieruit voort ging vloeien zal de volgende keer beginnen Zaak tegen V-man geschorst voor nader onderzoek Het Amsterdamse Bijzondere Hof heeft op de tweede dag van de behandeling van de zaak tegen de Heemsteedse electricien P. R„ die terecht stond wegens zijn optre den als V-man voor de Abwehrstelle, be slist dat, alvorens tot het verhoor van de verdachte en het houden van requisitoir en pleidooi kan worden ovei-gegaan, op enige punten van de dagvaarding, in het bijzonder betrekking, hebbende op het ver raad van de groep van H. J. Stiekel uit Haarlem en op dat van een communisti sche groep uit Haarlem-Noord, een aan vullend onderzoek dient plaats te hebben. De behandeling wordt op 7 December hervat. De verdediger, mr. H. J. Boelen, zal iij die tijd gelegenheid hebben een psychiatrisch rapport over zijn cliënt te doen samenstellen. In het geval van het verraad van de groep van de heer Stiekel tracht de ver dachte tijdens het verhoor profijt te trek ken van de gebruikelijke naamsverwisse ling der V-lieden onderling. Doch de her kenning door Stiekel van R. tijdens het vooronderzoek als de „De Groot" die hem erin liet lopen, liet geen twijfel aan R.'s identiteit bestaan. Bovendien hebben Stie kel en Rühl onafhankelijk van elkaar een zelfde afwijking aan de revolver van R. („De Groot") opgemerkt. Nadat reeds enkele leden van de groep en twee Engelse piloten, die door deze or ganisatie zouden worden geholpen, waren gearresteerd, hield R. het spel tegenover Stiekel nog vol: „Maak je niet ongerust, je staat op het punt naar Engeland te worden gestuurd." Een paar dagen later liep de illegale werker op het Haarlemse station in de val In 1943, na een verblijf in Duitsland, keerde R. weer in Haarlem terug. Hij werd toen zo vaak tezamen met de jonge Van Bragt op het bureau van de Inlich tingendienst aan het Nassauplein gezien, dat Rühl geloofde, dat hij er een baantje had. De gewezen Kriminalsekretar vertelde het Hof gisteren, dat R. en Van Bragt (die een jaar geleden tot vijftien jaar werd veroordeeld) meermalen bij hem in de Euterpestraat waren geweest om inlich tingen te verstrekken over de activiteit van illegale communistische groepen in Haarlem-Noord, waarin zij zich zouden hebben weten in te dringen. En in het dossier bevindt zich het afschrift van een door beidep ondertekende brief, waarin zij meneer Rühl om een beloning voor hun goede diensten verzoeken. Het is de zoveelste handtekening, waarvan de ver dachte de authenticiteit in twijfel trekt. In dit geval doet getuige Van Bragt, die trou wens voorgeeft zijn geheugen te hebben verloren, met hem mee. De oude kamera den betichtten de rechercheur die hen des tijds verhoorde van mishandeling, het geen prof. Van Hamel doet opmerken: „U hebt natuurlijk ook van de brochure van Van der Vaart Smit gehoord. De juiste weg is, dat u onverwijld een nauwkeurige klacht indient, dan zal de zaak onder zocht worden". Uit de verklaringen van een op aanwij zingen van R. gearresteerde Haarlemmer blijkt, dat R. tijdens diens verhoor door de Duitsers als agent-provocateur fungeerde. Tenslotte kwam nog ter sprake, dat R. de rechercheurs van de Inlichtingendienst in Februari 1944 de weg had gewezen naar een woning in Voorhout, waar een Joodse familie was ondergedoken. Twee politie mannen die er bij waren bevestigen dit. Maar R. ontkent. „Hij heeft zelf naast me gezeten", preci seert een der getuigerj. „Niets van aan", houdt verdachte vol. Invoer van metaalproducfen uit België en Luxemburg Over enkele dagen zullen metaalproduc ten, behoudens enige uitzonderingen, vrij uit de Belgisch-Luxemburgse economische unie kunnen worden geïmporteerd. Dit be tekent dat dan 65 procent van de invoer uit de Belgisch-Luxemburgse economische unie vrij zou zijn. De lijst van producten, die vrij zullen kunnen worden ingevoerd, zal in de Staatscourant worden gepubli ceerd. R. Marsman, Vier koningskind,.,. Bosch en Keuning N.V., Baarn Daamen N.V., Den Haag. n „Het zou voor ons weinig betekenis hebhc* het koninklijk gezin in een spinoirie^en te plaatsen, waar het onbewogen en onh roerö voor de dagelijkse vreugden en ar blemen van onze eigen Nederlandse gezirin zijn eigen exclusieve sprookjesleven hee^ Integendeel, juist omdat wij het als hit' symbool van onze volkseenheid boscherme willen wij er onze eigen gezinnen in W kennen". Dat zegt mevrouw Marsman in hr> begin van dit boekje, dat een beeld geeft va het huiselijk leven van de vier prinsesipt Men zal het in het algemeen met de uitspraaï' eens zijn, die men uit kan leggen als betevp nend: niet alleen is het koninklijk gezin pp symbool, het moet ook een symbolisch functie vervullen. Dat spreekt niet zozepr van zelf als het lijkt, en er is een allermoei lijkste taak mee gegeven voor een gezin dat tenslotte ook nog wat anders is "danesn symbool. De gemakkelijke, natuurlijke ma nier, waarop de problemen van die taa'- worden opgelost, heeft het mevrouw Mar-" man mogelijk gemaakt bij haar beschrijvir- gen van gewoonten en voorvallen e=n eenvoudige goede smaak te betrachten en daarmee al haar boekje zo overtuigend te maken als het verdient te zijn. Er staat een heel aantal foto's tussen de tekst, en enkele pagina's geven van de ajidere prinssesjes proeven te zien op het terrein var de letterkunde en de beeldende kunsten S.M. Rotterdamse caféhouder werd lid van de N.S.D.A.P. Hij heeft zich nu bij de politie aangemeld Bij de politie in Rotterdam heeft zich de 60-jarige caféhouder Ph. J. S. aangemeld Hij was in de oorlog lid van de N.S.D.A.P geworden, nadat hem het Duitse staatsbur gerschap was verleend. In Rotterdam heeft hij winkeliers en kas teleins onder bedreiging goederen afhan dig gemaakt, die hij in de zwarte handel verkocht. In de herfst van 1944 bedreigde hij in een café aan de Goudsesingel de be zoekers met een revolver en schoot door het plafond. Kort voor de bevrijding nam hij de wijk naar Duitsland. Door armoede gedwongen is hij thans clandestien naar Nederland teruggekeerd. De politie heeft hem opgesloten. Acht varkens in een personenauto Op de Chaamseweg te Baarle Nassau trof de politie een onbeheerde personenauto aan. Toen de politiemannen het deksel van de bergplaats aan de achterzijde van de wagen oplichtten, deden zij een merkwaar dige ontdekking. Zij vonden acht varkens als haringen in een ton en met de poten aan elkaar gebonden. Het betrof hier blijkbaar frauduleuze export naar België, die echter door een defecte motor verhinderd was. De varkens zijn bevrijd en door een bevoegde instantie overgenomen. De auto is in beslag genomen. „De Springbokken" zijn op de thuisreis Met de Volendam, die omstreeks 28 No vember te Rotterdam wordt verwacht, re patrieert onder andere 3-8 R.I., bekend onder de naam van „De Springbokken" ontleend aan het bataljonsembleem, be staande uit een oranje schild, waarop ge kruist een zwarte springbok en een zilveren zwaard. De dienstplichtigen, bestemd voor dit on derdeel der 7 December-divisie, kwamen op 1 Juli 1946 te Amersfoort onder de wa penen. Op 1 October 1946 vertrok het batal jon met de „Sloterdijk" naar Indonesië. De bataljons-commandant, de luitenant kolonel H. Schild uit Maartensdijk, die zeer geliefd was bij zijn mannen, sneuvelde bij een actie op 2 November 1948. PARAPLU! E'S SCHOTH GROTE HOUTSTRAAT 47 - HAARLEM Telefoon 18036 Repareren (Adv.) Met een kruiwagen. Een 23-jarige zeeman uit Durban (Zuid-Afrika), William Die- dericks genaamd, is met een kruiwagen vol bagage vertrokken voor een tocht om de wereld, waarover hij vier jaar denkt te doen. Hij wil eerst naar Zuid- Amerika, dan naar de V. S. en tenslotte naar Europa. Brand, De kapel en een gedeelte van het Franciscanerklooster te Bornhofen nabij Coblenz, die uit de 13e eeuw dateren, zijn door brand verwoest.Talrijke kunst werken, met name een schilderij van de maagd Maria uit de 15e eeuw, konden worden gered. Weg. De K.N.A.C. meldt, dat blijkens ot- f iciële berichten in België het werk aan de wegen met behulb van de gelden van het Marshallplan zo krachtig ter hand zal worden genomen, dat kan worden verwacht, dat eind 1949 niet minder dan 55.000 en eind 1950 zelfs 100.000 werk lozen bij dit werk zullen zijn ingescha keld. Klein, De „Daily Mail" meldt, dat in de Verenigde Staten een atoombom van klein kaliber wordt vervaardigd, be stemd voor gebruik legen tanks en in fanterie. Deze bom zou slechts ongeveer 15 kilo wegen. Het blad zegt verder, dat deze bommen reeds in aanzienlijk® hoeveelheid worden vervaardigd. Zeg het met stenen. Alle gewesten van Tsjechoslowakije zullen gehouwen ste nen zenden, afkomstig uit Historische plaatsen, voor de bouw van het voet stuk van het standbeeld van Stalin, da. tegenover het Hradsjin te Praag, de re sidentie van de president, zal worden opgericht. De eerste twee stenen,® ene uit Dukla, het slagveld bij de Sb- waaks-Poolse grens, waar meer dan 70.000 Russische soldaten in 1944 sneu velden en de andere uit Banska Bystri ca, het centrum van het Slowaakse ver zet, zijn reeds naar Praag getranspor teerd. De plechtige eerste-steenlegging van het standbeeld zal 21 December, op 0 verjaardag van Stalin, geschieden. Birma. Volgens een officiële mededeling de Birmese stad Taunggyi, de hoofdsta van de Karen-opstandelingen, DjnsQ8° in handen van de troepen der B'rF® regering gevallen. De stad was in Au* gustus door de opstandelingen bezet.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2