Beverwijkse schooljeugd verdiept zich in de problemen van het verkeer De kleine wereld Gouden stroom in zilveren fabriek E: ponderdag 24 November 1949 5 haar veiliger verkeer Aanschouwelijk onderwijs op de lagere scholen EEN DOSIS FANTASIE en het vooruit zicht als wielrijder te mogen fungeren, veranderen voor een kind met wat fantasie een leslokaal zonder veel moeite in een drukke verkeersstraat. De niet-fietsers zijn wandelaars, die overigens rustig blijven zitten, en de smalle gangetjes tussen de banken worden de straten. En als dat alle maal geregeld is klimt Klaas, een parman tige leerling uit de zesde klas van de Zee- wijkschool te Beverwijk op zijn „stalen ros" om zich een weg door de houten paden naar het bord te banen waar een klasgenootje eveneens op een niet bestaand rijwiel, het verkeer-van-rechts voorstelt. Verkeersregels moet je kennen, voor dat je" ze kunt toepassen", drukt de heer D. Dangermond, het hoofd der school, zijn leerlingen op het hart en iedere week gaat er daarom een uur mee heen om de lagere- school-jeugd „weg" wijs te maken in het labyrinth van verkeersborden en voor- schriften- Aan de hand van een verkeers- leesboekje wordt hen gewezen op de ge volgen van het spelenderwijs de straat oversteken en tal van wetenswaardigheden over het weggebruik worden er op een een voudige manier in uitgelegd. De kinderen zijn hogelijk op de verkeersles gesteld en het feit dat er na afloop van het schooljaar door de politie een examentje wordt afge nomen, maakt het geheel nog interessanter. Ze doen dan ook stuk voor stuk hun best, deze toekomstige weggebruikers en iedere heer wanneer de onderwijzer een vraag stelt zit de hele klas stijf met de armen over el- ar om toch alsjeblieft een beurt te krij gen. Het aanschouwelijk onderwijs wordt door de jeugd natuurlijk het meest gewaar deerd. Als er een kleine verkeersscène in elkaar moet worden gezet of er komt een tekening op het bord bij de uitleg, dan lig gen er op de gezichtjes van de leerlingen allerlei beloften te lezen die de onderwijzer een gouden tijd voorspellen. Rechtshouden „Rechtshouden is de hoofdregel", zegt mijnheer Dangermond, maar Klaas is het daar niet mee eens, want in Engeland doe je het net andersom zegt hij en in Australië ook en in Nederlands Oost-Indië ook al. Zijn buurman weet echter te vertellen dat Nederlands Oost-Indië niet meer bestaat. Maar er is verkeersonderwijs en de vluchtheuvels komen aan de orde. Er komt een stukje meetkunde aan te pas om de kinderen uit te leggen dat het schuin de straat oversteken korter is dan de voorge schreven weg via de twee andere benen van de driehoek, maar uit een tekeningetje in het leesboekje blijkt dat de kortste weg niet altijd de beste is en de klas neemt zich dan ook heilig voor om in het vervolg de iets langere te bewandelen. Men bepaalt zich echter niet tot de of ficiële verkeersregels alleen. Meermalen Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 24 NOVEMBER Luxor Theater. 8 uur: Propaganda-avond Ned. Blindenbond. VRIJDAG 25 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Down Argentine way. Ltixor Theater, 7 en 9.15 uur: Staatsvijand No, 1. W. B. Theater, 8 uur: Het geheim van de Daltons. Op de Beverwijkse scholen wordt een uur per week verkeersonderwijs gegeven. Een van de leerlingen tekent haar klassegenoten voor hoe een bocht genomen moet worden. zijn vragen van leerlingen aanleiding om iets te vertellen over de ongeschreven wet ten van het verkeer. Zo wordt herhaalde lijk de aandacht gevestigd op de beleefd heid die op straat in acht genomen moet worden. Goede gymnastiek bij „Hercules" Woensdagavond heeft de Christelijke gymnastiekvereniging „Hercules" haar jaarlijkse uitvoering gegeven in een goed bezet' K.S.A. gebouw. „Hercules" is op het ogenblik een sterke vereniging met ruim 300 werkende leden en het toneel was dan ook na de opmars geheel en al bezet. De voorzitter, de heer Jac. Tabak, ging voor in gebed en heette speciaal welkom de plaatselijke predikanten, waarbij spreker zich verheugde over het feit dat ook de Christelijke gymnastiek in Beverwijk een grote plaats gaat innemen. Het programma bestond uit twintig num mers, maar werd onder leiding van de heer D. Schmid op vlotte wijze afgewerkt. Vóór de pauze waren het hoofdzakelijk de aspi ranten die ten tonele kwamen, de kleuters oogstten een daverend succes met hun on gedwongen manier van optreden. De jon gens en meisjes kwamen ieder in twee ver schillende groepen buitengewoon goed werk leverden de meisjes uit de groepen B en C en de grote jongens ieder met een serie vrije oefeningen, die reeds eerder op gevoerd werden op de kringdag van de kring Amsterdam van het N.C.G.V. Het staafzwaaien der heren liet geen grootse indruk achter, beter waren de dames op dreef met hun vrije oefeningen. Vóór de pauze lieten de dames zich nog zien in „klassikaal brug" en de dames se nioren met knots^waaien. Vooral de oudere dames bleken hun oefenstof goed te be heersen. Na de pauze volgde een nummer ringen- zwaaien, dat het altijd weer goed doet bij het publiek en de vrije oefeningen van de meisjes de Jubo-oefeningen werden eveneens correct uitgevoerd. De heren zorg den voor een humoristische noot met hun nummer „Gymnasten-humor". Het hoogrek van de heren kon er mee door en werd met een luid applaus beloond. Al bij al een goed geslaagde uitvoering, die hedenavond herhaald wordt. De belangstelling die de jeugd voor het verkeersonderwijs aan de dag legt is groot en wellicht bevordert het een nauwkeuri ger naleving van de verkeersregels. Over de resultaten die deze lessen tot nu toe heb ben opgeleverd, mag men niet ontevreden zijn: Meer dan de helft van de candidaten die verleden jaar „examen" deden, zijn ge slaagd en men hoeft er niet aan te twijfe len of ook dit jaar zullen de meeste Bever wijkse kinderen hun „proeven van be kwaamheid" naar wens afleggen. Bonte avond van de A.J.C. Op de bonte avond, welke Woensdag in het Kennemer Theater te Beverwijk werd verzorgd door de Trekvogels en de Rode Wachten van de afdelingen Beverwijk en Castricum, sprak de heer G. van Leyden het openingswoord. Het programma bestond hoofdzakelijk uit declamatie, zang en volksdansen, waar bij ook enkele korte lekenspelen werden opgevoerd. Hiervan had vooral het spel „Doe je plicht" een opvoedende strekking. Het gaf een idee hoe het in het leven juist niet moet en liet duidelijk uitkomen dat alle mensen een schakel vormen in het grote geheel en als velen van deze „scha kels" hun plicht niet doen, breekt de keten. Tijdens de pauze sprak de heer Ad van Mook, de secretaris-penningmeester van het hoofdbestuur. Spreker zette voor de aanwezige ouderen doel en wezen van de A.J.C. uiteen, waarbij hij duidelijk liet uit komen dat de Jeugdcentrale niet al leen de jeugd van de straat wil hou den, doch dat de opvoeding tot gemeen schapszin en tot jonge socialisten een der hoofdtaken is. Voor iedere leeftijd heeft men de methodiek gevonden de jongen of het meisje juist dat bij te brengen dat hier voor nodig is, waarbij het beoefenen van dans en spel een der middelen is. Hierdoor is de A.J.C. dus geen gezelligheidsvereni ging, die massamensen kweekt, doch juist een vereniging die van de jongens en meis jes zelfstandig denkende individuen poogt te maken. Een propagandistisch woord vormde het einde van de toespraak. iUAAAAAAAAAA. Koopt Uw geschenken ras In 't sigaren, magazijn „HET KOMPAS" Sigarenmagazijn „HET KOMPAS" KOMPASSTRAAT 61 - IJMUIDEN UUAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA. (Adv.) Weenink achter de borden Dinsdagavond zijn de wedstrijden voor het clubkampioenschap van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" in het „Witte Kruis" badhuis aan de Baanstraat weer voortgezet. De uitslagen luidden: Afd. 1. A. Peekei—N. Molenaar 01; C. KoomenH. v. 't Hoff afgebr.; K. SlingsC. Nijman afgebr. Afd. 2: J. Muijs—J. v. d. Does ViA. AldersA. Tervoort afgebr.; J. ReinhoutW. Nijkamp 01. Afd. 3: J. W. LosA. de Vries 10; M. v. Leeuwen—J. Marion 10; A. Priester—C. Molenaars 01; M. MetselaarR. Meijer 10; R. MeijerM. Metselaar 01. Het eerste tiental van „Weenink" zal voor de competitie van de Noordhollandse Schaak bond Zaterdag 26 November een uitwed strijd spelen tegen Zaandam I. Aangezien Weenink met drie invallers moet uitkomen staat haar dus een zware strijd te wachten. Gestart met een overwinning, zal het twee de tiental Dinsdag 29 November zeker trach ten de thuiswedstrijd tegen Diagonaal uit Santpoort tot een goed einde te brengen. IJmuiden „D.C.S." vierde dertigjarig bestaan De Vereniging van Jonge oud-Katho lieken „Door Geloof Saamgebracht", welke 27 November 1919 haar oprichting beleefde en nu dus dertig jaar bestaat, heeft dit zesde lustrum Woensdagavond herdacht met een feestelijke bijeenkomst in het Oud-Katho lieke Verenigingsgebouw, waar behalve de leden ook vertegenwoordigingen van plaat selijke kerkelijke verenigingen en van de zustervereniging „O.K.Z." uit Zaandam- Krommenie aanwezig waren. Bloemen waren onder andere ontvangen van de vereniging „O.K.Z.", de Oud-Katho lieke Besturenbond en Damesvereniging .Samenwerking". De waarnemend voorzitter, de heer W. Winkel opende de bijeenkomst met een begroeting en zeide, dat hoewel aanvanke lijk geen plannen bestonden, dit lustrum feest le vieren, toch een gezellige avond kon worden gehouden. Over de ontwikke ling van D.G.S. kon de voorzitter weinig zeggen, maar de moeilijke tijden, die in de aanvang en ook later werden meegemaakt, zijn er ook nu weer. Er is wel geen gebrek aan animo onder de leden, doch een op wekking tot grotere actie zou niet mis plaatst zijn. De heer Winkel zag deson danks de toekomst niet somber in. Het feestprogramma dat vervolgens werd voorgezet, was geheel door eigen krachten tot stand gekomen en gaf blijken van goede samenwerking onder de leden. Een mondaccordéon-trio opende de avond met bekende melodieën, gevolgd door het optreden van het accordéon-duo „De Joco's". De gelijkmatigheid en de afstem ming van de dames-muzikanten in verschil lende goede muziekwerken toonde, dat er ernstig was gestudeerd. Dan liet zich verder nog een dames-gitaar-trio horen, zodat de muziek een grote plaats in het programma innam. Bij dit alles werden nog verschil lende geestige sketches opgevoerd, waar door de avond een gezellig karakter kreeg. Tijdens de bijeenkomst heeft pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, mede namens het kerk bestuur, gelukwensen uitgesproken. Hij merkte hierbij op uiteraard weinig van het ontstaan en de ontwikkeling van D.G.S. te weten, doch zeide, dat degenen, die tot de oprichting bijdroegen de Oud-Katholieke gemeente van IJmuiden een goede dienst hebben bewezen, evenals zij, die in de loop der jaren actief aan D.G.S. medewerkten voor de jeugd en haar binding. Uit deze Heemskerk Aanrijding liep goed af Een Heemskerkse dame liep op de Hoog- dorperweg toen er een motorrijder aan kwam die haar aanreed. Gelukkig liep de botsing goed af want de dame kreeg slechts lichte ontvellingen en de motorrijder kwam met de schrik vrij. Jaarvergadering van 't Nut In de concertzaal van gebr. Dam werd Woensdagavond de jaarvergadering gehou den van het departement van het Nut van 't Algemeen, afdeling Heemskerk. De voorzitter, de heer S. van Tuinen, heette allen welkom waarna de secretaris de heer J. Schoen de notulen der vorige vergadering uitbracht welke zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer C. Jongejans bracht verslag uit over de financiën De ontvangsten waren 481,77 en de uitgaven 481,24. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heer S. van Tuinen en mej. Taams herkozen. Een vacature is aange houden. Vervolgens werd het Sint Nicolaas- feest voor de kinderen besproken. Besloten werd Vrijdag 2 December een Sint Nicolaasfeest te houden. Vrije prijzen voor haringexport naar Duitsland Naar wij vernemen zijn vanmorgen de prijzen voor de verse haring die naar Heiligen en dwuzeti Daar krijgen we zomaar zonder aan kondiging plotseling Sinterklaas op be- Duitsland wordt geëxporteerd vrijgegeven. I zoek. Als na hel benepen belletje de deur Dit had tot gevolg, dat de exportharing open gedaan wordt, staal hij in hel schijn- direct sterk in prijs steeg tot 24 a 25 gulden per 50 kg. Reeds eerder is de exporthandel vrijgegeven. Oud-leerlingen van de Visserijschool bijeen Op een dezer dagen gehouden ledenver gadering van de vereniging van oud-leer lingen der Visserijschool te IJmuiden werd besloten het 1-jarig bestaan met een gezellige feestavond te vieren. Als voor lopige datum is vastgesteld Dinsdag 27 December. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 23 op 24 November Uit helve vleet: KW 67 met 100 k.; KW 140 met 10 k.; KW 49 met 70 k.; KW 54 met 10 k.; KW 123 met 5 k.; KW 47 met 30 k.; KW 168 met 10 k.; KW 173 met 5 k.; KW 65 met 60 k.; KW 170 met 120 k.; KW 56 met 100 k,; KW 83 met 5 k.; KW 175 met 40 k.; KW 48 met 35 k.; KW 127 met 4 k.; KW 38 met 5 k.; KW 45 met 2 k.; KW 18 met 5 k.: KW 22 met 40 k.; KW 78 met 25 k.; KW 167 met 22 k,; KW 29 met 5 k.: KW 130 met 21 k.; KW 33 met 35 k.; KW 227 met 80 k.; KW 147 met 5 k.; KW 159 met 15 k.; KW 138 met 20 k.; KW 129 met 5 k.; KW 73 met 5 k.; KW 124 met 17 k KW 25 met 120 k KW 122 met 17 k.; KW 23 met 10 k.; KW 68 met 5 k.; KW 9 met 20 k.; KW 70 met 65 k.; KW 6 met 25 k.; KW 161 met 34 k.: KW 5 met 10 k.: KW 2 met 25 k.: IJM 283 met 17 k.; IJM 268 met 25 k.: IJM 74 met 7 k.; KW 3 met 150 k. uit 40 netten; KW 50 met 50 k. nog 10 netten halen. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 30 kantjes Scheveningen: 30 kantjes Katwijk: 30 kantjes dêrtig jaren was volgens spreker wel ge bleken, dat door het verband met D.G.S. vele leden op verschillende manieren ac tief zijn en zijn geweest in de verenigingen en vooral ook verenigingsbesturen. D.G.S. kan echter volgens spreker nog een zeer grote uitbreiding ondergaan als alle jonge lieden in de Oud-Katholieke gemeente van IJmuiden maar wilden beseffen, dat zi, „door geloof saamgebracht" de Oud-Ka tholieke zaak op de beste wijze kunnen dienen. Er werd nog bekend gemaakt, dat in de komende week een kerkelijke viering van het jubileum zal plaats vinden. Donderdag, 24 November schien doet Sinterklaas er nog wat bij. En I het étui voor de pen is er zelfs al, merk Beste kinderen. Het leek deze week bij mij wel Sinter klaas, zoveel pakjes met aankleed-poppen zijn er binnengerold! Dat wordt volgende week een hele toer, om daar de prijswin naars uit te schiften. De een heeft het al mooier gemaakt dan de ander en ik heb werkelijk bewondering voor net geduld, waarmee jullie de „papieren mensjes" heb ben aangekleed. Voor we met de normale correspondentie beginnen, moet ik even een brief beant woorden van een vader, die graag wil weten of Sint Nicolaas „echt" op 5 Decem ber jarig is. Voor zover ik weet, viert de Spaanse heilige zijn naamdag op de 6e December. De vooravond van die dag is de eigenlijke feestdag, zoals wel meer voor komt. Denkt u bijvoorbeeld maar aan de Engelse gewoonte om Kerstmis te vieren op 24 December althans wat het vrolijke gedeelte betreft. De eerste schrijfster van deze week is ALPENKONINGINNETJE, die na haar huiswerk wat met me komt babbelen. Zul je je moeder het beste wensen? Dat geld is niet genoeg voor een goede vulpen, tenzij je een zogenaamde „ballpoint" wilt hebben, maar daarmee zul je wel niet op school mogen schrijven, denk ik zo. Maar mis- Jubileum van Beverwijkse oliefabriek Montage-leider geridderd Enige tijd geleden overkwam de montage- •eider de heer Roossendaal van de firma Penn en Bauduin uit Dordrecht, die werk zaam was bij het in aanbouw zijnde kan toor van de Hoogovens, een ongeval. Hij w®rd in het Rode Kruisziekenhuis in Be verwijk opgenomen en daar vierde hij deze ''eek zijn gouden jubileum in dienst der firma. De directeur G. J. van Aardenne en de hoofdingenieur J. de Vries, die voor deze ielegenheid waren overgekomen, konden op deze heuglijke dag de jubilaris de ver- sieselen overhandigen, die behoren bij een helder in de orde van Oranje Nassau. De heer Roossendaal heeft deze in dank aan vaard. de Beverwijkse Fijpkade nog woest en ledig en de restanten van het gemeente lijk leven zwierven er in de vorm van vuilnis langs het water. Nu pompen aan het eind van de kade zeven persleidingen duizenden kubieke meters olie in een fa briek, die haar producten over de hele wereld stuurt waar de auto's in Afgha nistan en Zwollerkerspel op draaien en de machinerieën van de Nederlandse Staatsmijnen mee gesmeerd worden. Dat rondzwervende Beverwijkse vuil staat in causaal verband tot de auto's in Afghanistan. Want de stichters van de oliefabriek „Beverol" moesten in het begin dermate met de centen woekeren, dat zij hun stukje grond aan de Pijpkade lieten afgraven om de platte beurs weer wat te spekken met de opbrengst van de klei, die er af kwam. Het gat werd daarna ge dicht met gemeentelijk afval, zodat de fa briek, die grote lucht filters in bedrijf heeft, om haar producten zo rein mogelijk af te leveren, gebouwd is op een voormalige belt.... In de afgelopen kwart eeuw 0s er heel wat gepasseerd aan de Pijpkade. Toen het bedrijfje moeizaam begon te draaien in de Novembermaand van het jaar 1924, werkten er evenveel mensen 'als er nu op het laboratorium alleen te vinden zijn en het beginkapitaal was in waarde ongeveer gelijk aan de omzet van één dag in 1949. Wanneer directeur H. Brattussen twee buitenlandse reizen in eenmaal de praatstoel bestegen heeft, kan hij waarlijk enthousiast worden over „de olie" en als we later met hem door het bedrijf glibberen blijkt deze geestdrift geenszins overdreven te zijn. Want met de 70 man personeel van dit moment en een bijna vol-automati- sche outiHage kan er niet alleen 60, a 70 procent van de Nederlandse smeervet-productie worden bereikt maar bovendien kunnen de afnemers in alle West-Europese landen behalve? Engeland volop het hunne krijgen. „En als straks de Fritalux een feit wordt" zegt de directeur „zullen We de vleugels nog verder uit kunnen slaan". Wanneer de tankscheepjes aan de Pijp kade zijn gemeerd de Geniesluis ver hindert het binnenvallen van zeetankers dat overjarige waterwerk wordt niet alleen door de heer Brat als een „schroef op de keel" 'beschouwd slaan de pom pen de grondstoffentanks achter de fa briek vol en uit die ruwe oliën komen de meest uiteenlopende zaken ter wereld. Via een ingewikkeld proces van verzepen en mengen, centrifugeren en persen belandt tenslotte de uierzalf in een doosje, de wagensmeer in een vat en de motorolie in een blik. Liever geen eigen velden De wereldmaatschappijen hebben hun eigen olievelden maar de Beverol-direc- teur ziet daar niet veel heil in, „want", zegt hij „dan moet je afwachten wat er uit de grond komt en ik kan uitzoeken". Met de fabricage van vetten is het be drijf feitelijk groot geworden. Nu bijvoor beeld de Zwitserse spoorwegen op het Beverwijkse product lopen en mede dank zij de devaluatie ook elders een bloeiende export ontstaat, is de naam wel gevestigd en kan er haar de uitbreidingsplannen worden gekeken. Inmiddels is echter ook de motorolie, die gevoelige bescherming van alles wat onder hoge temperaturen in een moderne explosiemotor aan wrijving onderhevig is, voor de fabriek van belang geworden en al is de grondstoffentoewij zing nog altijd gebonden aan wat de Haagse autoriteiten bereikbaar achten, het feit, dat de Nederlandse productie die van België eindelijk voorbij gestreefd is, be wijst wel dat het in Beverwijk ernst is met de oliepoütiek. Dat wordt trouwens duidelijk bewezen op het kleine laborato rium, waar de viscositeit, de drukvastheid en zoveel andere belangrijke eigenschap pen van vetten en oliën wetenschappelijk worden bepaald door een kleine staf van laboranten, die precies weten te vertellen wat olie X doet als wij het in ons hoofd haalden bij 100 graden Fahrenheit van Amsterdam naar Maastricht te rijden met een gemiddelde snelheid van 90 kilometer per uur. Het zilveren jubileum van dit bedrijf, dat zo langzamerhand een begrip in Be verwijk is geworden, wordt Vrijdagavond De vaten olie of vet worden aan de lopende band gevuld en de capaciteit is op deze wijze zeer groot: onder druk wordt de trage substantie in-vat, blik of bus gespoten. in Krasnapolsky gevierd met een diner voor het personeel en Zaterdagmiddag van 3 tot 5.30 recipieert de directie in het Ken nemer Theater, want de heer Brat viert met zijn bedrijf het zilveren feest mee hij was sinds de oprichting directeur. „Klaver Twee" aan de bridgetafel De bridgeclub „Klaver Twee" heeft Dins dagavond in het Statenhuis aan de Velser- weg weer een aantal wedstrijden gespeeld voor de wintercompetitie. De uitslagen luidden: Groep A: 1. heren Worst—Wegman 27Vt m.p.; 2. heren Eekhout —Bosman 20 m.p.; 3. Mevrouw Slaats—heer Klesser 20 m.p.: 4. heren v. d. Geer—Minne- boo 1814 m.p.: 5. heer en mevrouw Vollaerts 18 m.p.; 6. heren Holleman—Veenstra 16 m.p. Groep B: 1. heren LuttikSpanjaard 371-:- m.p.; 2. heer en mevrouw v. Aalst 37'4 m.p.; 3. heren Oosterhout—Aalbersberg 35 m.p.: 4. heer en mevrouw Steenbergen 34 m.p.; 5. heren SchaafsmaGerritse 33!-J m.p.; 6. dames Hamel—Plooi 28 m.p.; 7. Mevrouw Kamphuis—heer Groen 24 m.p.; 8. Mevrouw Groen—heer Kamphuis 221* m.p. ik. Schrijf je me eens precies de datum van de bazar voor de padvinderij? BLAU WDRUIF J E heeft haar belofte ge stand gedaan en stuurde me een schoon pakket. Goed overgekomen hoor! Ja, de vorm waarin jij aan de wedstrijd hebt mee gedaan, was uitstekend als het maar een pop is, kan het mij niet schelen of ik dames, heren of kinderen op de kost krijg. Dan is hier ALPENKLOKJE, die „gauw gauw" in de pen geklommen is, omdat er zoveel huiswerk te maken viel. Nou, zeg, drie repetities zijn ook niet mis. Hoe zijn ze afgelopen? Die tijd komt nu weer 't zal, me eens benieuwen hoe mijn schare het Kerstrapport er af brengt, 'k Zal maar niet verklappen, wat Sinterklaas bij jullie rijdt, maar als ik zo de plannen lees, geloof ik dat er in de huize Blauwe Druif allemaal glun dere gezichten voorkomen op het heerlijk avondje. Maar „gauw gauw" met de inzen ding hoor, want de tijd gaat dringen! Klokje nummer twee is KERSTKLOKJE, die zich er nog een pietsje voor schaamt, dat ze er de vorige keer met het weekraadsel zo keu rig is ingevlogen. Jullie kleine Corrie begint al een hele meid te worden, merk ik. Het is een erge leuke leeftijd, vind je ook niet. 't Juffertje wordt zelfs al een beetje ijdel! Aan haar driftbuitjes moet je maar niet al te veel aandacht schenken, dan gaat het het vlugst over. MARIANNEKE doet me ook weer eens een groet uit Beverwijk toe komen en ze vraagt, of haar broertje ook in de kring mag komen. Natuurlijk, meiske, hoe meer zieltjes.... En je vriendin is eveneens van harte welkom. Als ze beiden maar een mooie schuilnaam uitdenken! Nee, zwemmen is er nu niet meer bij, maar je zult eens zien hoe gauw het weer Mei is. Als het eenmaal Nieuwjaar is geweest, gaat het zo hard. KINKHOORN's zending is ook goed overgekomen. Je zult je nieuwsgierigheid naar de uitslag nog even moeten be dwingen! Ja, er zijn nu weer een heleboel prettige dingen in het „vet", maar de tijd vliegt op die manier aan jè voorbij. GEORGE FORMBY is „lest best" deze week. Prachtig, jong, wees jij maar voor zichtig met alles wat je vindt. Maar dan ook met alles, want weet je wel, dat er dingetjes in de duinen liggen, die er op het oog verschrikkelijk ongevaarlijk uitzien, maar die uit elkaar spatten als je er aan komt? Ik bedoel de kwikslaghoedjes. Zo is er nog meer van dat tuig (ik weet echt geen beter woord) waar je van buiten niets bij zonders aan merkt, maar dat je een been kan kosten of misschien wel je leven. De wintermaanden hebben ook hun gezellig heid met de kachel en de lamp en vader achter zijn krantje, vind je ook niet? En dat is dan alles weer voor een week. Ik moet, voor ik verdwijn, nog eens even vragen, waar ouwe getrouwen als ZINNIA en VIOLIER toch uithangen? Zijn die mis schien verhuisd naar andere gewesten? Tot de volgende keer! TANTE ELS Voor jonge hersens Deoplossing van het vorige week raadsel was: graag, rover, eerst, adrie, hazen, zeven, immer, slaag, reder, agaat, maand, zadel, noord. Op de kruisjes verscheen de naam goed-heilig-man. MARIANNEKE en GEORGE FORMBY hebben het raadsel „vlekkeloos" opgelost; ALPENKONINGINNETJE kon een paar woorden niet vinden, maar raadde cfe slot- uitkomst goed. HET NIEUWE RAADSEL De woorden adelaar, leger, schaar, bever, emmer, sabel, drente, straat moet je eens proberen zo onder elkaar te zetten, dat op een rechte lijn van boven naar beneden de naam van een maand ver schijnt. sel van de ganglamp op de drempel, met heel de triestheid van de natte Novem beravond achter zich. Het is zwart en somber daar buiten. de naakte bomen staan te huilen in de miezel en de kou. En de baard van Sinterklaas glinstert van de regen. Kijk eens aan wie we daar hebben, zeg ik, ge hebt er geen bizonder schoon weer bii, komt erin en hangt uw tabbert wat bij de kachel, dan kunt ge weer wat mens worden in de warmte. Want een natte heilige is niet om aan te zien. Sinterklaas weet niet goed wat aan te vangen, hij had een liedje willen zingen en een paar centen krijgen, om dan weer een deur verder te gaan. Hij kijkt eens aarzelend over zijn schouder om raad, daar schijnt nog iemand bescheiden in de heilige schaduw te staan. Sinterklaas heeft een onzichtbare gezel, hij is zo zwart als de avond waarin hij staat. Hij is zo zwart als God nooit een neger geschapen heeft, geen wonder, want bij dat scheppen zal niet van die goede Limburgse anthra- ciet worden gebruikt. Zij komen binnen om bij de kachel weer wat mens te worden. Zij vegen een kwar tier of daaromtrent hun schoenen op alle matten die zij tegen komen en de bisschop houdt zijn groezelige hand met losse cen ten onder zijn baard om de druppels op te vangen. De heilige heeft een schone baard, zo vlokkig en wit als watten, een baard die op mysterieuze wijze een paar centimeter onder de bisschoppelijke kin in de ruimte zweeft. Ja, ge moet u niet verwonderen over mysteriën als ge een heilige op bezoek krijgt. Ge moet u ook niet verwonderen dat een heilige afgezakte sportkousen draagt en dat zijn zwarte knecht een strik in zijn vochtige bruine krullen heeft, die als een dode vlinder verregend en lam naar beneden hangt. Sinterklaas is een jaar of elf, hij ziet er niet naar uit dat hij daar in Spanje een vet kosthuis heeft. Zijn tabbert is op een warme Iberische zomer berekend met gaten voor de tocht. En het is een nieuw mysterie waar die groen-uitgeslagen ko peren gordijnringen voor dienen, die er hier en daar nog aan de rafels bengelen. Zij gaan stil en verlegen, op de punt van him stoel zitten, zij slurpen voorzichtig en plezierig aan de warme anijsmelk. Zij zeggen dat zij ergens van de Oostkant vandaan zijn, daar schijnen alle heiligen en wijzen door alle lijden heen vandaan te komen. Zij hebben al uren langs de deu ren gezongen, hun schoenen zijn lijk spon zen zo nat en zwaar. De Limburgse an- thraciet heeft het tegen de regen niet kun nen houden, ge behoeft niet te vragen waarom Onzelieveheer die voor zijn negers niet gebruikt. Zo zitten zij daar, stom en verwonderd, zij steken hun voeten bij de kachel en turen er naar alsof zij die hun leven lang nog niet bekeken hebben. En zij danken bij het weggaan voor de warmte en de anijsmelk en de centen. Naderhand staan cr vuile voetstappen in de gang en hangt er een reuk van natte kleren rond de kachel. De heilige zal wel weer op weg naar zijn Oostkant zijn, met zijn handvol munten en kramp in zijn kuiten van de lange tocht. En hij redeneert misschien met zijn zwarte knecht over het rare bestaan van een heilige. Over de mensen die schelden en de deur dichtsmijten. Dat zijn de kwa den. Over de mensen die een cent geven om eraf te zijn. Dat zijn de gemakkelijken. Over de mensen die zeggen: Komt erin en warmt u wat, heilige man. Dat zijn de dwazen. Er zijn heiligen, kwaden, dwazen en gemakkelijken op de wereld. Maar waarom zouden juist dwazen en heiligen toch zo gaarne met elkander te doen hebben? J. L. Polen. De Podlasië is met £en zieke Nederlandse matroos in de Engelse haven Aberdeen binnen gelopen. Zijn collega Kastoria is voor een reis op de Oostzee om gul uit Gdynia vertrokken. De laatste reis werd 26.000 besomd. Minderen. Nu de vangsten met de „Schotse vleet" onder de Engelse wal on gunstiger zijn, komen de loggers naar huis om de vleet voor „Hollandse netten" te ver wisselen. Met de Hollandse vleet gaat men in het Engelse Kanaal haring vissen. Vele loggers uit Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk zijn inmiddels reeds ter Kanaal visserij vertrokken. Aan de Woensdagmarkt waren vele schepen met over het algemeen schrale vangsten. Zes trawlers voerden gezamenlijk 3000 kisten verse vis aan, de Petten had er 800. de Simon de Danser 500, de Klaas Wij- ker 550, de Claesje 400, de Adelante 400 en de Batavia 450 kisten. De kusttrawler Adjowiso (RO 9) bracht 180 kisten vis en de kotters IJm. 210 en 214 vingen 300 kis ten. Tenslotte waren er wat schuitjes met platvis. De export neemt grote partijen vis uit de markt waaronder zelfs wijting. Engelse walharing was er van drie log gers met een gezamenlijke vangst van 800 kisten. De prijs per kist bedroeg 23 tot 20. Weggelopen. Toen de Poolse trawler Polesië op weg was van Gdynia naar de Noordzee-visserij, moest de boot voor machinereparatie in de Zweedse haven Malmö binnenlopen. Toen het mankement verholpen was, bleek dat schipper Zwaan nog niet kon varen, want twee leden der Poolse bemanning waren in de Zweedse haven zoek geraakt. De bemanning van schipper Zwaan was toch al incompleet wegens ziekte van een Hollandse matroos en de tremmcr. Van hetzelfde. De Batavia moest Woensdagmiddag het vertrek naar zee uit stellen omdat er een matroos aan de be manning ontbrak. Verwachtingen. Het komende week einde wordt van de trawlervloot weinig visaanvoer verwacht. De „oudste" trawlers zijn van Maandag 14 November. (Jacoba, IJm. 21 en Allan Water, IJm. 34). Schipper Ouwenhand heeft in de eerste 8 dagen van zijn reis slechts 8 „trekken" kunnen doen wegens het aanhoudend slechte weer om de Noord. Met de trawlers van Dinsdag 15 No vember (Bloemcndaal er. Marv) komen dus vier trawlers in aanmerking Vrijdag of Za terdag te lossen. Als gevolg van de schrale vangsten is het echter ook goed mogelijk dat deze vier trawlers eerst Maandag aan de markt komen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5