OUDS VAN HOUTEN Leger des Heils en reclassering IS ER WEER Weekend over „de Westeuropese visserijfamilie' Velsen-Noord Santpoort Velsen De man Donderdag 24 November 1949 Boeiend betoog van luitenant-kolonel J. E. v. Eeken Bij de vele takken van geestelijke verzorging, die het Leger des Heils in Nederland bedrijft, neemt het werk van de reclassering een grote plaats in. Zij, die in het maatschappelijk bestel op een of andere wijze zijn gestruikeld, dienen weer als nuttige leden van de maatschappij mede te werken aan de opbouw van de gemeenschap. Het valt voor hen niet mee zich een plaats te heroveren. Oordeel en veroordeel zijn vaak groot, maar toch zijn er mensen, die hen willen helpen. Tot deze categorie behoren de Heilsol daten en hoe de instelling van het Leger hierbij te werk gaat, heeft luitenant-kolo nel J. E. van Eeken gisteravond in het ge bouw aan de Edisonstraat uiteengezet, om op deze manier te komen tot de oprichting van een speciale reclasseringsafdeling. Afgevaardigden van verscheidene kerk genootschappen waren op deze bijeenkomst tegenwoordig. Kolonel Van Eeken begon een overzicht te geven van de oprichting van het Neder lands Genootschap tot Reclassering bracht hulde aan de mannen en vrouwen die in de laatste eeuw geijverd hebben voor D.C.IJ. won in Bennebroek en kan weer wat geruster zijn Door een kleine overwinning, die de IJmuidense reserves van D.C.IJ. op de dammers van E.M.S. uit Bennebroek be vochten, is voorlopig het degradatiespook voor de IJmuidenaren afgewend in de eer ste klasse van de Haarlemse damcompetitie. Het resultaat werd voornamelijk verkregen door het goede spel van de slaartgroep. De uitslag van de wedstrijd is: K. de Jong (D.C.IJ.) remise met J. van Steenber gen (E.M.S.), J. Smit remise met J. Weyers, J. Nanne remise met J. de Rooy, L. Vooys verliest van J. de Kroffc, H. Nieuwenhuizen remise met. C. de Wolf, D. Ott verliest van P. Belien, J. Waal wint van G. Vernooy, K. Meyer remise met W. Persoon, J. Broek wint van Jan Klinkenberg en J. Post wint van C. Otte. Totaal 11-9 voor de D.C.IJ.'ers. Voor de hoofdklasse Noordholland speelt Maandagavond, het eerste tiental tegen Weesp. Deze uitwedstrijd is voor IJmuiden bij zonder zwaar, maar daar het tiental voor het eerst in deze competitie volledig kan uitkomen, is het niet onmogelijk dat D.C.IJ. tegen het ongeslagen Weesp voor een ver rassing zorgt. Redders en politie behaalden diploma In het „Veiserbad" hebben leden en adspii'ant-leden van de politie en de IJmui- der-Wijk aan Zeeërreddingsbrigade proe ven van „zwemvaaróigheid" afgelegd. Voor het eerste diploma slaagden: G. Keus, C. C. Heustlens, M. C. Heusdens, C. Visser, G. Kamerbeek, J. M. Langendijk, H. G. Zoet, J. J. Konz, R. J. Jaape, A. M. C. de Jong, M. Keuter, I-I. C. Haak. I. van Es, G. M. Lomans. T. H. Dijkstra, C. H. E. Davidson en D. M. G. de Leeuw. Voor diploma II slaagden: W. Gravema- ker, A. Keuter en I. Pans. KIND AANGEREDEN De drie-jarige J. v. Leeuwen uit de Vare- niusstraat stak plotseling zonder uitkijken de Kennemerlaan over, waarbij hij door een juist passerende motorrijder, hoewel deze zeer krachtig remde, werd aangere den. Na de eerste hulpverlening door de heer A. P. Bakker en dr. Brouwer werd het ventje met een sleutelbeenfractuur in het Antoniusziekenhuis opgenomen. VOOP. KLEINE KINDEREN, hebben wij juist zulke aardige cadeau tjes in zeildoek, celluloid en pluche, en verder een grote sortering in Nooit- gedagt Speelgoed vZXJUeeté VOOR DE B ABY Agenda voor Velsem DONDERDAG 24 NOVEMBER Thali2. o uur: Varia. „De wrekende God". Rex: Geen voorstelling. Goede Herderkerk, o uur: Concert kinder koor „De Goede Herder". VRIJDAG 25 NOVERIBER Thalia, 3 uur: „De strijd in de Burma- jungle". Rex, 3 uur: „Hoe kom ik aan die man? Raadhuis, 3—4 uur: Spreekuur wethouder van Financiën. de zo zeer nodige verbetering van het ge vangeniswezen. Hierin betrok spreker de bekende predikant Heldring en vele pro minenten uit andere kerkgenootschappen en gezindten. Mede dank zij ds. Heldring werd jaren geleden een Staatscommissie benoemd, die rapport bij de regering uit bracht. Het verschil tussen de vuile hok ken van weleer en de hygiënische gebou wen van nu, de kans zich te bekwamen in een of ander ambacht of handwerk is zeker frappant te noemen. De reclasseringsambtenaren stellen zich thans in verbinding met de gedetineerden. In vroeger tijden hield men zich slechts bezig met de gepleegde daad en met de sociale toestand van het gezin werd geen rekening gehouden. Professor Simon van der Aa heeft hiervoor een lans gebroken. Na de invoering van de reclasserings- regeling van 1910, die ontworpen werd door de heilssoldaat S. L. Veenstra, leraar aan een Christelijk Lyceum, heeft na 1912 ook het Leger des Heils, als universele instel ling zich verbonden aan dit werk. Belan geloos wordt dit werk gedaan, zoals men vernam van sergeant Gelderman, die voor af een korte beschouwing had gegeven van zijn .werk in de strafgevangenis te Hoorn. Er is slechts de innerlijke drang die de werkers noopt dit werk ter hand te nemen, zo zeide kolonel Van Eeken. Spreker gaf een kijk op het werk met de voorwaardelijk in vrijheid gestelden. Dit kan echter slechts wanneer een reclas- seringsvereniging zich voor hen interes seert, .want dan alleen kan men verzekerd zijn van de terugkeer in de maatschappij. Met voorbeelden werd het gesprokene be licht en vol belangstelling luisterden de aanwezigen naar het verhaal van deze pio nier van het Leger, die toegang heeft in alle gevangenissen van het land. Wat is er ontzaglijk veel veranderd, al dus kolonel Van Eeken en hij vertelde van de grote belevenis die hij meemaakte in Leeuwarden, waar het gevangeniskoor van 150 man 120 van hen zijn daar levens lang een uitvoering gaf ten bate van een nieuwe reddingsboot voor Oostmahorn en waar het Engelse muziekgezelschap van de Salvation Army als in een hotel door de gevangenen werd ontvangen en bediend. Ook de voorwaardelijk veroordeelden hebben de speciale aandacht van het Leger, want mede hierdoor is het voor velen mo- ielijk buiten de gevangenis te blijven. Boeiend heeft de secretaris voor het so ciale en reclassëringswerk in Nederland zijn belevenissen verhaald en waar het Leger des Heils de slag, die de bezetters het toebracht, in de kortst mogelijke tijd tracht te boven te komen, wees spreker op de noodzaak van het ter hand nemen van het gepropageerde werk in Kennemerland en zeker in IJmuiden. Met een beroep om samenwerking op hen, die in kerkelijk verband reeds dit werk in de gemeente verrichten, beëindigde kolonel Van Eeken zijn rede. Sint-Nicolaas bezocht wederom IJmuiden IJmuideu staat in een goed blaadje bij de heilige Nicolaas. Want gisteren is hij wederom in de gemeente gearriveerd. Met de trein van twee uur is hij met zijn onaf scheidelijke knecht aan de Casembroot- straat uitgestapt, luide toegejuicht door een schare jeugdige enthousiasten. Per rijtuig, twee paarden met rinkelende bellen stap ten fier in het gareel, zijn de hoge gasten gereden naar het Oosterduinplein, waar een der zakenmensen hen. in zijn winkel heeft ontvangen en welkom geheten. De belangstelling was hier zo groot, dat politie voor afzetting moest zorgen en nog lang nadat de winkeldeur achter de Sint was gesloten, bleven de kinderen voor de ruiten drommen. Voor de velen die hun inkopen in de winkel moesten doen, was het moeilijk de ingang te bereiken. Sint Nicolaas vertelde dat het hem een vreugde was IJmuiden te bezoeken. Het enige wat hem bewaarlijk gaat vallen is het heen en weer reizen, wat gezien zijn hoge leeftijd zeker acceptabel is. - Als vanouds - DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend MARKTBERICHTEN 23 November 1949 Besommingen IJM 49 Petten 14.250; IJM 99 Batavia 10.260; IJM 43 S. de Danser 13.140; RO 46 Claesje 11.170. Verse haring: KW 1.9 2750: KW 14 9120: KW 85 3390; KW 16 3170. IJM 276 2000; IJM 23 2210; IJM 213 185; IJM 226 32. Twee VEM-trawlers besomden f 17.150. Aanvoer 210 kisten tarbot en tong. 40 kisten tong schar en schartong, 100 kisten schol, kisten schar, 1050 kisten haring, 960 kisten makreel. 360 kisten wijting, 600 kisten schel vis. 250 kisten heek, 220 kisten kabeljauw, 350 kisten koolvis, 100 kisten leng, 25 kisten ham, 100 kisten haai, 50 kisten poon, 200 kisten diversen. Totaal 4675 kisten. Prijzen Gr. tong 2,152.05; midd. tong 2.102.05; kl. tong 2.052; kl. tong I 1,641,56; kl. tong II 1,22—1,10? tarbot 1,85—1,65; heilbot 1,80— 1,75. per 1 kg. Tongschar 60; schartong 219: gr. schol 1959; midd. schol 6239; kl. schol 3526; schar 2414; gr. gul 52—42; midd. gul 38—35; kl. gul 20—9,50; gr. schelvis 6549; midd. schelvis 28,50—21; kl. schelvis I 20,5016.50; kl. schelvis II 10.50—6,50; wijting 14—4,60; kl. koolvis 13.50—9,50; kl. koolvis wit 27—23: kl. haai 145; ham 5448; poontjes 7,10— 4.90; midd. heek 52—41; kl. heek 42—37, per 50 leg. ARBEIDER ERNSTIG GEWOND De 27-jarige J. S., werkzaam bij de las- serij van Lagendijk aan de Industriestraat te IJmuiden kwam met zijn rechterhand in een machine, waardoor hij ernstig werd verwond. Nadat de heer A. P.. Bakker de eerste hulp had verleend werd opneming in het St. Antoniusziekenhuis noodzakelijk geacht. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 23 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hildegaard van Huil. Archrove van Goole. Frya van Norköping; Hydra van Bristol; Gooiland v Zuid-Amerika. Wilela van Raumö. Phoenix van Wasa. Po- lasstar van Alesund. Dagö van Vesteras. Auk van Hambuprg. Beaconfield van Antwerpen. Vertrokken zijn: Grebbestroom naar Lon den. Orpheus naar Gibraltar. Bullfinch naar Londen. Nigerstroom naar Antwerpen. IJssel naar West-Indië. Vega naar Rotterdam. Arbo naar Bosten. Tom naar Stockholm. Durward naar Rotterdam. Archrove naar Rotterdam. Urd naar Antwerpen. Fjord naar Rotterdam. Hespers naar Kotka. Belangwekkende onderwerpen ter Volkshogeschool In de Bergense Volkshogeschool wordt op Vrijdag 16 en Zaterdag 17 December weer een visserij-weekend gehouden. De deelnemers komen op de eerste dag tussen 11 en 12 uur op de Zandhoeve aan. Des middags houdt ir. G. J. Lienesch, direc teur der Visserijen, zijn openingsrede,waar na rar, J. H. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de Stichting voor de Nederlandse Vis serij „De West-Europese visserijfamilies' zal inleiden. Hierna bestaat onder het ge bruik van een kopje thee gelegenheid van gedachten te wisselen. De avond wordt besteed aan het reddings wezen. De heer H. Th. de Booy spreekt over: „Het reddingswezen langs de Neder landse kust en zal deze lezing met licht beelden verduidelijken. De heer Boot ver toont daarna enige visserijfilms. Op Zaterdagmorgen wordt „De visserij nationaal gezien", door dr. H. A. H. Kra nenburg, secretaris van de Stichting voor de Nederlandse Visserij, door Joh. W. Ste venson, secretaris van de Nederlandse Vis sersbond en door W. Lub Jzn., directeur van de Covy. Ook hierop volgt een uitwisseling van gedachten. Om twee uur wordt de nabespreking ge houden en om half vier heeft de sluiting plaats. Tweede Weekend in Groningen Het twee weekend wordt gehouden in Uithuizen op „Het Oldorp". Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Januari zijn hiervoor bestemd. De betekenis van het visserij-onderzoek voor de praktijk der visserij wordt hier Feest voor I.E.V.-gymnasten In het kader van de St. Nicolaasfeesten heeft het bestuur van de R.K. Sport-ver- eniging „Ï.E.V." voor de afdeling gymnas tiek ook een feestavond op het programma staan. Door het grote aantal leden zal dit feest in de gymnastiekzaal Van de R.K. Meisjes school aan de Corverslaan in twee groepen plaats vinden op Maandag 12 December. Grondstof voor papier Door het Zweedse s.s. „Urd" werd Woens dag voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen aangevoerd een lading van ruim 675 ton cellulose, bestemd voor zusterfabrieken. door ir. G. J. Lienesch onder de loupe ge nomen. Dezelfde middag wordt door drs. A. G. U. Hildebrandt, hoofd van de Stfdeling Visserij van het Landbouw-economisch Instituut onder de titel „Het economisch visserij- onderzoek" een bespreking gehouden van een overzicht van het rentabiliteitsonder- zoek der Waddenzeevisserij. Ook hier zal de heer Boot zijn visserij- films vertonen. Zaterdags spreekt dr. J. Olie, directeur van het Visserijproefstation over „Onder zoek van visserijmaterialen". De verschil lende lezingen worden gevolgd door na besprekingen. Feestavond Harddraverij-Vereni ging „Santpoort en Omstreken" Het Amsterdamse kleinkunst-ensemble „De Speeldoos", onder leiding van Lou Telby, verzorgde Woensdagavond in café „de Weyman" te Santpoort de jaarlijkse feestavond van de harddraverij -vereniging „Santpoort en Omstreken". In vlot tempo werd de rijk gevarieerde cabaret-revue „Kom even kijken" voor het voetlicht ge bracht. Met een beschaafde conférence en enige geestige liedjes van Lou Telby werd het programma ingezet, waarna de bekende goochelaar Santos, die tijdens het onlangs in Amsterdam gehouden goochelaarscon cours op de derde prijs beslag wist te leg gen, de talrijke aanwezigen met zijn vinger vlugheid versteld deed staan. Else Schmidt kwam vervolgens de aandacht vragen voor een aardige voordracht en de telepaat mr. X hield de zaal enige minuten met zijn tele pathische toeren in de ban. Enkele goed gespeelde revueschetsen completeerden het geheel. Hedenavond zullen Lou Telby en de zij nen een tweede feestelijke bijeenkomst van de harddraverij-vereniging verzorgen, in de zaal van café Zomerlust. „WILHELMÏNA" EN „KINHEÏM" CONCERTEREN Het Santpoortse fanfare corps „Wilhel- mina" geeft Zaterdagavond met medewer king' van het mannenkwartet „Kinheim" (directeur H. J. Aris), een concert in café „De Weyman". Wegens ziekte van de directeur van Wil- helmina, wordt dit concert geleid door de heer N. Caro uit Haarlem. Klaproosdag kracht f 1600.'op De klaprooscollecte, die Zaterdag in Vel sen werd gehouden, bracht 1671,02 op. Het plaatselijk oorlogsgravencomité brengt dank aan burgerij, collectanten en collec- trices voor hun medewerking. SCHEEPVAART NEDERLAND Borneo, 23 Nov. v. Dondra Head n. Bangkonk. Johan van Oldenbarnevelt, 23 Nov. Perim gepass. naar Suez. Poelau Laut, 23 Nov. te Colombo n. Suez. Riouw, 23 Nov. te Port Said naar Suez. Singkep. 23 Nov. van Singapore naar Manilla. Talisse, 23 Nov. van Cheribon naar Semarang. Tarakan, 23 Nov. te Singapore naar Port Swettenham. Tawali, 23 Nov. te Makassar naar Oosthoek. HOLL. AFRIKA LIJNEN Congostroom, 23 Nov. Las Palmas gepass. naar Dakar. Nigerstroom, 23 Nov. v. A'dam n. Antwerpen. K. N. S. M. Appingedam, 22 Nov. te Pasajes van R'dam naar Bilbao. Ardea, 21 Nov. van Azua naar Au Cayes. Atlas, 22 Nov. te A'dam van Faro. Bennekom, 22 Nov. te A'dam v. Antwerpen. Deo Duce, 22 Nov. van Gothenburg naar Kopenhagen. Draco, 22 Nov. te Gothenburg van Kopen hagen naar Amsterdam. Era, 22 Nov. van Cristobal naar Cartagena. Hercules. 22 Nov. te Constantza van Istanbul naar Bourgas. Hydra, 23 Nov. te A'dam van Brighton. IJssel, 23 Nov. van A'dam naar Trinidad. Nestor. 22 Nov. van R'dam naar Algiers. Orion, 21 Nov. van Pto Cabello n. Maracaibo. Orpheus. 22 Nov. van A'dam naar Gibraltar. Roelf, 22 Nov. te Bordeaux van Oporto naar Amsterdam. Stentor, 22 Nov. van Alexandrië n. Valencia. Stuyvesant, 22 Nov. te Curagao van Laguaira naar Aruba. Titus, 22 Nov. te Candia van Piraeus naar Patras. GROTE VAART Aalsdijk, New OrleansLondenR'dam pass. 22 Nov. Lizard. Aardijk, 23 Nov. verw. te New Orleans van Galveston. Abbedijk. 22 Nov. van Bahia naar Ilheus. Akkrumdijk, New OrleansLonden 22 Nov. v. Corpus Christi 23 Nov. te Brownsville verwacht. Algenib, R'dam—New Orleans 22 Nov. pass. Keywest. Amstelïand, Rio de Janeiro naar Bahia 22 pass. Kaap Santhomee. Arendsdiilc. New YorkBuenos Aires 23 Nov. verw. Victoria. Atlas, 22 Nov. te Amsterdam van Spanje. Appingedam, R'damBilbao 22 Nov. te Pasajes. Arkeldijk, 22 Nov. van Philadelphia te Bal- timore. Alblasserdijk, 22 Nov. van Antwerpen te Rotterdam. Arkeldijk, 19 Nov. v. Boston te Philadelphia. Averdijk. 22 Nov. van New York te Ant werpen. Alderamin. 24 Nov. van Antwerpen te R'dam verwacht. Alphard, R'damBuenos Aires 22 Nov. 150 mijl Z. Ouessant. Alcor, 23 Nov. verw. te Santos n. Paranagua. Alcyone. BasrahR'dam 22 Nov. v. Suez. Algorab, 22 Nov. v. Santos n. Sao Francisco. Alhena, R'damBuenos Aires 22 Nov. pass. Madeira. Almkerk, 22 te Hamburg van Bremen. Alwaki, 23 Nov. te New York van R'dam. Amstelkerk, 23 Nov. te Monrovia van Port Bouet. Armille (t), 22 Nov. van Soerabaja n. Pladjoe. Axeldijk, 23. Nov. te Havana v. New Orleans. Bakongan, 22 Nov. van Batavia.n. Belawan. Baud, 22 Nov. van Waikelo naar Soerabaja. Blijdendijk, A'dam—Beira 22 Nov. te Durban. Borneo, Bombay—Bangkok 22 Nov. pass. Kaap Dondra Head. Boschfontein, 22 Nov. van Beira naar Lorenzo Marquez. Boskoop-, 23 Nov. verw. te Plymouth van Madeira naar A'dam. Congostroom, A'damDakar 23 Nov. pass. Las Palmas. Coryda (t), Port SaidR'dam 2-2 Nov.. 120 m. N. Finisterre. Dalerdijk, RotterdamVancouver 22 Nov. op 570 mijl N.N.O. Guadeloupe. Delftdijk, 21 Nov. van Coosbay te Vancouver. Delfland, Rio de Janeiro—A'dam 22 Nov. pass. Ouessant. Delfland, Rio de JaneiroA'dam 23 Nov. Casquets. Eendracht, verm. 23 Nov. van Antwerpen n. Hamburg. Edam, 22 Nov. van Albany n. New York. Friesland, 22 Nov. van Batavia n. Singapore. Groote Beer, A'damBatavia 22 Nov. pass. Malta. Grootekerk, 23 Nov. te Durban. Haarlem, 23 Nov. van-Christobal n. Curasao. Hera. 23 Nov. van Cristobal n, A'dam. Herciiles, IstanbulBourgas 22 Nov. te Constantza. Hestia, Antwerpen—Pointe a Pitre 22 Nov. op 270 mijl N.O. Guadeloupe. Hydra, 23 Nov. te A'dam v. Trinidad. Jaarstroom, A'damLagos pass. 2 Nov. Beachy Head. Gasprijs verhoogd Burgemeester en wethouders van Vel'se maken bekend dat de prijs van het ga" voor industrieel- en verwarmingsgebrui! met ingang van de dag waarop in 1949 voor het laatst de meterstand werd opgenome tot zes cent per kubieke meter is verhoogd* Nieuwe hulpprediker benoemd Wegens het vertrek van de heer K. Zwit ser naar Oldemark (Overijsel) is in diens plaats benoemd tot hulpprediker van de Nederlands Hervormde Gemeente van Vel sen de heer W. Roggeveen, thans candidaat te Haarlem. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie (Adv.) Japara, JavaNew York 22 Nov. 16,45 uur van Aden. Joh. van Oldenbarnevelt, BataviaA'dam 22 Nov. pass. Perim n. Suez. Katwijk, LiverpoolEsbjerg 22 Nov Srmc„ Fallo Boei. Kedoe, van Kaapstad 23 Nov. te Lissabon verwacht. Kongsborg, R'dam—Calcutta 22 Nov. van Madras. Lemsterkerk, R'damCalcutta 22 Nov, van Colombo. Lissekerk, 22 Nov. nog te Basrah. Lucita (t), 22 Nov. van Heysham n. Thames- haven. Lutterkerk. 22 Nov. van Madras n. Colombo Melampus, BataviaA'dam 20 Nov. Singapore. Meliskerk. 22 Nov. van R'dam n. Sydney Noor-dwijk, 21 Nov. van Lissabon naar" Sn van Gent. Nigerstroom, 23 Nov. van A'dam via Ant werpen naar West-Afrika. Nijkerk, Walvisbaai-A'dam 23 Nov. te Dakar Oranje, A'damJava 22 Nov. pass. Algiers Oranjefontein, A'damKaapstad 22 Nov èm 420 mijl N.O. St. Helena. Ovula (t), 22 Nov. van Cebu n. Balikpapan Papendrecht (t), AbadanA'dam 22 Nov. on 200 mijl N. Socotra. Prins Fred. Hendrik. R'damValencia 23 Nov. anker Baai Torbay. Poseidon, van Aruba 23 Nov. te Curagao. Pygmalion, 22 Nov. van Po Cabello naar Laguaira. Pr. Phillip Willem, MontrealR'dam 22 Nov te Antwerpen. Poelau Laut. MakassarA'dam 23 Nov. te Colombo. Ridderkerk, R'damJapan 22 Nov. verw Aden. Riouw, A'damJava 22 Nov. te Port Said. Stad Arnhem. R'damDanzig 23 Nov. Kie- lerkanaal. Stad Schiedam, van R'dam pass.23 Nov. Dungeness naar Pepel. Stad Dordrecht, 22 Nov. van Stettin n. A'dam. Stad Maassluis, 21 Nov. v. R'dam te Lulea. Straat Soenda, 21 Nov. v. Kobe te Hongkong. Saidja (t), 22 Nov. te Miri van Pladjoe. Slamat, 23 Nov. te Semarang van Soerabaja. Stad Maastricht, Bona—IJmuiden 22 Nov. pass. Burlings.. Stanvac Talangkar (t), 21 Nov. van Soengei Gerong naar Batavia. Stentor, 22 Nov. van Alexandrië Beirouth— Valencia. Schie, 22: Nov. van Houston n. New Orleans. Samarinda. 23 Nov. v. Singapore n. Belawan. Sarangan, BataviaR'dam 22 Nov. van Bela wan naar Colombo. Singkep, 22 Nov. van Singapore n. Manilla. Stuyvesant, Laguaira—Aruba 22 Nov: te Curagao. Talisse, A'damMakassar 22 Nov. te Cheri bon verwacht van Batavia. Tarakan, 23 Nov. te Singapore v. Batavia, Tawali, 22 Nov. te Makassar van Menado. Tabia (t), 23 Nov. te Abadan van Durban. Tero, NicocheaR'dam, 22 Nov. ter hoogte van Bahia. Tegelberg. 20 Nov. van Kobe naar Hongkong, Tjibesar, 20 Nov. van Shimizu te Kobe, Tjipanas, AdelaideSingapore 21 Nov, te MelbQurne. Tëlamon, 23 Nov, te Trinidad1 van Puerto Cabello. Tjibodas, 23 Nova. te Batavia v. Kohsichang. Tjikampek, 22 Nov. v. Singapore na Batavia, Van der Waals, 22 Nov. van Iskanderun naar Philadelphia. Van Riemsdijk, 23 Nov. te Batavia. Venus, 23 Nov. te Beyrouth van Alexandrië, Vulcanus, CataniaOran 22 Nov. pass. Algiers. Willem Ruys, R'damBatavia 24 Nov. verw. te Batavia van Singapore. Woensdrecht (t), 22 Nov. van Sheerness n, Curagao. IJssel, 23 Nov. van A'dam n. West-Indië. KLEINE VAART Actinia, 22 Nov. van Kramsfors n. A'dam, Birmingham. 22 Nov. van Goole te Harlingen, Blue Boy, 22 Nov. van Londen n. Middel- harnis. Bree Helle, 22 Nov. van Kingslynn n. R'dam. Brem, 22 Nov. van Antwerpen te Leixoes. Corona, pass. 22 Nov. Bornholm Patanini- Peambuf. Cornelia B, 23 Nov. v. Swansea te Kopen hagen. Constant-, 23 Nov. v. Delft n. Wilhelmshaven. Domburgh, 22 Nov. te Bordeaux. Elsenburgh, 22 Nov. van Diepe n. Rouaan. Hagno, R'damDublin pass. 22 Nov. Lizard. Heemskerk, 23 Nov. van Leith naar Methel. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen 23 November: IJM 37, Tubantia, rederij Limburgia, met vis, vertrokken 11 November. IJM 60 Catharina Duyvis, rederij VEM.met vis. vertrokken 11 November. IJM 94 Zwarte Zee. rederij Rode Zee, met vis, vertrokken 11 November. IJM 54 Limburgia, rederij Hollandia, met vis, vei'trokken 11 November. Uitgevaren 23 November: IJM 8 En Avant. IJM 16 Bergen, IJM 62 Sumatra, UM4i Claes Compaen, IJM 20 Johannes Polderman- FEUILLETON die zi jn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 24) Misschien uit een van de huizen of uit een zijstraat ik weet het werkelijk niet maar toen ik hem in 't oog kreeg, was hij bezig de andere man in te halen. Alles wat ik zeker weet, is dat hij een regenjas aan had en een soort hoed. Toen gebeurde er opeens iets: zijn arm ging omhoog en kwam weer omlaag. De eerste man viel op de grond, ik rende erheen, en de vent, die de slag had toegebracht rende er van door. Ik verloor hem practisch onmid dellijk uit het gezicht. Zodra je uit de buurt van de lantaarn wegging, zag je geen hand voor ogen. Ik moest dus van een achtervolging afzien, maar ging terug naar de man, die op de straat lag. Hij was er nog goed afgekomen hij kreeg een slag met een of ander zwaar voor werp, waarmee je iemand z'n hoofd in had kunnen slaan. Hij had echter een stevig hoofd en zei me later zelf, dat hij een taaie was. Bovendien had z'n hoed de klap enigszins opgevangen. Juffrouw Silver luisterde aandachtig, maar zei niets. Frank leunde voorover in z'n stoeL De man was nogal geschrokken en zwak op de benen. Ik nam hem mee naar een politiepost, waar ze hem een kop thee gaven, en daarna bracht ik hem thuis. Hij woont in Tattlecombe's Speelgoed magazijn, waar hij assistent is en tijdelijk de leiding heeft. Hij had een bezoek ge bracht aan zijn werkgever in Selby Street, waar deze te bed lag, na een verkeers ongeval. Ik begrijp, dat u me vragen wilt, waar ik eigenlijk heen wil. Wel, het geval is als volgt: Die knaap, die neergeslagen werd, zei, dat z'n naam William Smith was. Dat is echter niét zijn naam. Ik heb hem vroeger eens ergens ontmoet en ik herkende hem. Ik vertelde hem dat en hij deelde me mee, dat hij uit een Duits hos pitaal in 1942 als William Smith was ont slagen, en dat dat alles was, wat hij zich kon herinneren. Hij wist verder niets meer van zijn verleden en hij was er natuurlijk ten zeerste op gebrand te weten, of ik zijn werkelijke naam kende. De naalden van juffrouw Silver's brei werk tikten regelmatig. En wie meen je, dat hij is? Dat is nu het vervelende, dat ik niet verder kan komen dan de naam Bill. U weet noe het tegenwoordig is, iedereen noemt'elkaar bij de voornaam, en je weet vaak niet eens een achternaam. Hij ver telde haar over het feest in Carlton. Én ik kan u verzekeren, dat dat het soort feest en het soort mensen was, waar hij bij hoort, en dat hij niet thuishoort in een speelgoedwinkel in een van de buiten wijken van Londen. Hij vertelde me zelf, dat hij niet de William Smith was, wiens identiteit hij op de een of andere manier had gekregen. Die William Smith behoorde thuis in Stephey en Bill ging daarheen om inlichtingen te krijgen. Het enige familielid, een zuster, had wegens de bom bardementen moeteti verhuizen en de buren had,den haar uit het oog verloren. Deze brave lieden lachten hem echter uit, toen hij vroeg of ze hem herkenden als William Smith. Ze waren echte Cockney's en gingen daar prat op en verafschuwden Bill's „BBC-accent", zoals zij het noem den. Juffrouw Silver keek op van haar brei werk. Het is een merkwaardig verhaal, Frank. Inderdaad, maar u hebt nog lang niet alles gehoord. Ik heb die knaap, Bill, Donderdagavond weer ontmoet. Ik was uit eten geweest en op weg naar huis, toen ik opeens William Smith in een queu zag staan bij een bushalte in de buurt van de Marble Arch. Ik ging naar hem toe en vroeg, hoe hij het maakte. Hij ant woordde, dat het hem goed ging, maar dat er eerder op die avond iets was ge beurd. Hij had zijn werkgever weer op gezocht en teruggaande had hij ergens op een vluchtheuvel met een groepje mensen moeten wachten, tot de verkeerslichten weer van kleur veranderden. Toen hij daar stond te wachten, heeft iemand hem, naar hij zegt, een stoot in de rug gegeven, waardoor hij bijna onder een voorbij rijdende bus terecht was gekomen, als niet de naast hem staande man hem had beetgepakt. Toen hij van de schrik beko men was en om zich heen keek, verander den de verkeerslichten weef van kleur, en haastte iedereen zich verder. Hij kon niemand ontdekken, aan wie hij de stoot in zijn rug toe zou kunnen schrijven. Ik vroeg hem, of hij dit voorval aan de politie ging rapporteren, en hij antwoordde me, dat hij dat niet van plan was. Hij meen de, dat deze niets zou kunnen doen. Hij hield even op en voegde er dan aan toe: I Toen heb ik hem uw adres gegeven. I Juffrouw Silver kuchte. M'n beste Frank! Wel, ik dacht, dat u dit geval mis- schien zou interesseren. Ik heb u nog niet I alles verteld. Ik heb u de feiten gegeven, I maar er zijn twee dingen, die me in 't 1 bijzonder bezig houden. Het eerste *is dit: toen William Smith die eerste keer neer- geslagen werd en ik aan kwam rennen, was de vent, die hem neersloeg, van plan hem nóg een klap toe te dienen. Dat wijst op iets: William lag in min of meer be wusteloze toestand op de straat en als J net motief dus roof was geweest, dan zou de dader onmiddellijk de zakken van z'n j slachtoffer zijn gaan doorzoeken, maar in 1 plaats daarvan was hij van plan een weerloze man opnieuw een klap te geven. Dat wijst op iets veel ergers dan bero- ving, dat wijst op moord! Hij had iets in z'n hand, dat op een stok geleek, maar het moet iets veel dodelijkers geweest zijn een stuk loden pijp of iets derge- I lijks en hij stond op het punt z'n slachtoffer af te maken, hetgeen met nog zo'n klap als de eerste heel goed mogelijk 1 was geweest. Die vent was zo in beslag i genomen door zijn boze voornemen, dat j hij mij niet in de gaten had, voordat ik begon te rennen, en zelfs toen scheelde j het nog maar een haar, of hij had alsnog die tweede fatale slag toegebracht. Hij I verloor echter zijn tegenwoordigheid van j geest en zette 't op een lopen. I Juffrouw Silver vroeg, terwijl ze rustig I doorbreide: Geloof je, dat die man Wil liam Smith opgewacht had? Dat hij hem uit dat huis heeft zien komen en toen die poging om hem te vermoorden heeft on dernomen? Zóver kan ik niet gaan. Daarvoor is geen bewijs. Er bestaat de mogelijkheid, dat hij hem gezien en herkend heeft» en ik ben er zeker van, dat hij een poging deed hem te vermoorden. Verder zou ik niet willen gaan. Er heerste even stilte. Je noemde nog een tweede punt, dat je bezig hield, merkte juffrouw Silver op. Wat ds dat'? Bill, die knaap, die ik op dat feestje in 't Carlton voor de oorlog ontmoette, was getrouwd. Lieve mensen, mompelde juffrouw Silver. Er was op dat feest ook een meisje in een goudkleurige jurk. Een zeer aan trekkelijk meisje. Ze danste de hele avond met Bill. Niemand anders kreeg een kans, ik herinner me nog heel goed, hoe het ook mij niet gelukte met haar te dansen. Gis teravond dineerde ik met mijn nicht Mil dred Darcy en haar man, die zo juist na zeven jaren in de tropen, hier terug zijn gekomen. Zij waren ook op dat bewuste feest. Ze waren toen verloofd. Mildred herinnert zich Bill ze vond hem meer dan gewoon aardig maar ze herinnert zich zijn achternaam evenmin als ik. Wat het meisje in de goudkleurige jurk be treft, met haar is het net andersom. Mijn nicht herinnert zich niét haar voornaam, maar ze noemde 'n heel stel achternamen, waarvan de meest waarschijnlijke Lester was, of Elliot. Er bestond ook enig ver band tussen Mildred's tante Sophie en het meisje, en mijn nicht is er zeker van, dat ze getrouwd zijn, omdat ze zich herinnert, dat die tante' Sophie haar schreef, dat ze hun een antiek theeserviesje had gegeven- Nicht Mildred is altijd erg vaag herinnert zich helemaal geen namen, be halve de voornaam Bill, maar ze wefc zeker, dat dit stel mensen getrouwd grotendeels, geloof ik, vanwege dat thee serviesje, dat hun gegeven werd. Juffrouw Silver resumeerde, terwijl ze rustig doorbreide: - Hij heeft: z'n geheu gen verloren. Hij weet niet, wie hij vopr de oorlog was. Maar je meent hem op een feest in het Carlton ontmoet* te hebben in 1939 en je nicht, mevrouw Darcy, aie daar ook aanwezig was, zegt, dat hij §e' trouwd is met het meisje, met wie mj toen blijkbaar verloofd was. Jij kent hein alleen als Bill en je weet de naam van hei meisje helemaal niet. Mevrouw Darcy herinnert zich diverse namen, maar is® niet zeker van, welke de juiste is. Jij b®1 voorts van oordeel, dat er een aanslag op zijn leven is gepleegd. U hebt hier inderdaad alle feit® genoemd, zei Frank. Juffrouw Silver kuchte. wat die twee door jou aangeroerde punten betreft, beo je hem verteld, dat je die aanval op hem als een poging tot moord beschouwt? Nee. En je vraagt je af, of je hem eig®' lijk niet moet waarschuwen? Ja, inderdaad. En je vraagt je eveneens af, of J® hem dat verhaal van mevrouw Darc) over zijn huwelijk moet door geven? (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6