IJmuider Courant Haarlems Dagblad De Sprong Schumacher noemde Adenauer kanselier der geallieerden" Veiligheidsgordel heeft waarschijnlijk Izaak Allal het leven gered ySlgj fe I Weerbericht j 64e Jaargang No. 19408 gureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoori en Omstreken van en Gprcttjtrïgautattfdje tfönrant Jnnoté^é) - Vrijdag 25 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom VOOR DE OORLOG heeft zich in Enge land de merkwaardige rechtszaak afge speeld. die vermaard werd onder de naam The Winslow Case". Er is later een film van gemaakt, die een. klein jaar geleden ook in ons land op menigeen diepe indruk heeft gemaakt. Toch gold dit proces alleen maar" het geval van een dertien jarige jongen, die als leerling van een opleidings-school voor de Marine beschul digd was van diefstal van een postwissel ter waarde van vijf shilling. Het geval werd disciplinair afgedaan. De comman derende officier verklaarde de jongen schuldig zonder volledig o-.derzoek en zonder hem de kans te geven, zich te doen verdedigen. Hij werd daarop van school gestuurd. Toen hij tegenover zijn vader met beslistheid bleef verklaren, dat hij onschuldig was, trachtte deze de betrokken marine-autoriteiten tot herziening van de zaak te bewegen en toen dat mislukte nam hij een vermaard advocaat in de arm. Hij zette alle., op het spel, tot de vrede in zijn gezin en zijn bescheiden fortuin toe, opdat Recht zou geschieden. Hij beriep zich op Magna Carta, dit eeuwenoude statuut van eens Engelsmans rechten. Hij wendde zich tot de Pers, die publiciteit aan de zaak gaf. Om zijn proces tegen het hoogste staats gezag te kunnen voeren had hij de toe stemming van het parlement nodig, dat hem die tenslotte verleende, na een hevig debat in het Lagerhuis, dat tot het aftre den van de minister van Marine leidde. Eindelijk bereikte hij dus zijn doel en de behandeling van de zaak leidde onder grote ontroering tot de vrijspraak van Ronnie Winslow, wiens onschuld was ge bleken. Ontroering, omdat het Recht had Aan the Winslow Boy wordt men her innerd nu opschudding en verontwaardi ging in Engeland zijn gewekt door de ver oordeling van eei. gewone soldaat tot 112 dagen hechtenis. De soldaat heet Gilbert Edward Watson en hij behoort tot een Parachute Regiment. De krijgsraad heeft hem tot deze straf veroordeeld omdat hij geweigerd heeft een parachute-sprong uit te voeren. Dus niet omdat hij dienst wei gerde (waartoe hij steeds bereid was ge bleken en bereid bleef) maar omdat hij niet springen wilde. Hij durfde niet. Hij was bang. Dit klinkt niet plezierig en „The Watson Case" zal ongeschikt blijken ter populaire behandeling in een film. Het geval ligt trouwens anders dan dat van Ronnie Winslow. Maar ook hier is een belangrijke kwestie aan de orde gesteld: iemand is veroordeeld om geen andere reden dan een persoonlijke karaktereigen schap: gebrek aan moed. Wat is moed? Het overwinnen van angst. Als iemand het ge vaar niet beseft waaraan hij zich blootstelt, als hij te weinig ervaring of verbeeldings kracht daarvoor heeft of in een toestand verkeert, die hem er blind voor maakt toont hij geen moed als hij tot de daad overgaat. De uitdrukking „er is een aparte Voorzienigheid voor kleine kinderen en dronkaards" kan men vervangen door: zij zien het gevaar niet en volbrengen daar om in innerlijke rust daden, die anderen niet aandurven of niet volbrengen zouden omdat hun zenuwen er niet tegen bestand zijn. De d&ldaat Watson, geen klein kind en geen dronkaard, sprong niet omdat hij op het beslissende ogenblik niet durfde. Hij kon zijn angst niet voldoende baas om tot het besluit te komen. Als hij, in wanhoop, toch gesprongen had zou hij wellicht ern stige psychische gevolgen ondervonden hebben. Hij was voor dit avontuurlijk be drijf ongeschikt. Misschien geloofde de krijgsraad, die hem veroordeelde, in de hoera-term „een heldenvolk". Er zijn even wel geen volken die uit helden bestaan. Mensen met grote lichamelijke moed zijn niet talrijk, mensen met grote geestelijke moed nog veel minder talrijk. Om bij het voorbeeld te blijven: ook onder jonge men sen, die niet verantwoordelijk voor een gezin zijn hetgeen immers begrijpelij kerwijs remmend werkt op het begaan van waagstukken zijn maar weinigen psy chisch geschikt voor parachute-springen. Noch in ons land, noch in Engeland eist men bij de militaire luchtvaart van een soldaat dat hij het zal doen. Zijn weigering van deze speciale militaire taak wordt aanvaard. Waarom heeft die Engelse krijgsraad de soldaat Watson dan veroor deeld? De onderstaatssecretaris Stewart van het departement van Oorlog, diè eer gisteren de scherpe vragen en commenta ren in het Lagerhuis kreeg te beantwoor den, gaf een geenszins bevredigende uit legging. Hij zei dat Watson naar een voor- bereidings-cursus was gezonden en dat alle cursisten was medegedeeld dat zij zich desgewenst konden terugtrekken, zonder dat dit hen zou blameren. Toen Watson in vrije wil de cursus had volbracht en naar «en „airborne unit" was overgeplaatst ver wachtte men evenwel van hem dat hij daar zijn gewone plichten zou nakomen. Hier is het officiële inzicht erbarmelijk tekort geschoten. Dat iemand niet tevoren weet hoe hij zich op het critieke moment zal gedragen, als hij voor een volkomen nieuwe beproeving in zijn leven wordt gesteld, is bekend genoeg. Het is mogelijk dat hij, tot zijn ontsteltenis, zal falen. Het |s anderzijds mogelijk dat hij, zelfs na cr tegen opgezien te hebben, een voor hemzelf verrassende kalmte en koelbloedigheid zal tonen. Ervaringen in bezettingstijd hebben velen dit doen ervaren en sommigen ook onder de koelbloedigen tot bescheidenheid beter gezegd: nederigheid gestemd. Het is trouwens ook mogelijk dat Watson zich teruggetrokken zou hebben van die cursus, als kameraden hem niet aange spoord hadden en gezegd: ben je gek, wou !'j een lafbek wezen, wij doen het toch ook! - en meer van dien aard. Aan een officiële Mededeling dat hij vrij van iedere blaam zal zijn heeft zo'n j'ongen niet veel. Wat zeggen de anderen? Dat beïnvloedt hem. Het Lagerhuis heeft de krijgsraad onge nadig gecritiseerd. Het heeft het vonnis beschamend, kinderachtig en dom ge noemd. De onderstaatssecretaris heeft re visie van de zaak binnen een maand toe gezegd. En ik heb dit alles hier vooral te berde gebracht omdat het, na hetgeen bij ?nze burgerlijke zuivering in de laatste Jaren is geschied, ook voor dit land interes sant is. Kan men iemands gebrek aan moed als een in rechten strafbaar feit beschou wen? Neen. R. P. Indonesië lid van de F.A.O. WASHINGTON, 24 November (ANP- Aneta). De voedsel- en landbouw-orga- uisatie der UNO heeft op voorstel van Nederland Indonesië als lid toegelaten. De stemverhouding was 49 stemmen voor, geen legen en twee onthoudingen. West-Duitse oppositieleider geschorst Rumoerige scènes in de Bondsdag naar aanleiding van het Duits-geallieerd protocol n BONN (Reuter). De West-Duitse Bonds dag heeft unaniem een socialistische motie van critiek op de regering vanwege de op stelling van het protocol met de Westelijke geallieerden van de hand gewezen, bij af wezigheid van de socialisten en de commu nisten. Tevoren had de president, dr. Erich Koh ier, ae socialistische leider, dr. Kurt Schu macher, voor een periode van twintig zit tingsdagen geschorst omdat Schumacher de kanselier, dr. Adenauer, betiteld had als „kanselier van de geallieerden" en weigerde deze woorden terug te nemen. De schorsing van Schumacher en de stemming over de socialistische motie ge schiedden na hervatting van de kort na drie uur hedennacht geschorste zitting te zes uur hedenmorgen. Dr. Kohier deelde mede, dat te zes uur aan dr. Schumacher was ge vraagd alsnog zijn woorden in te trekken en dat nog met de fractie van de socialis tische partij over dit verzoek werd gede libereerd. De scène, welke tot de schorsing van Schumacher leidde, deed zich voor nadat dr. Adenauer een rede had gehouden, waar in hij een uiteenzetting had gegeven van de beweegredenen tot het sluiten van het accoord met de geallieerden. Adenauer verklaarde in zijn rede, dat Duitsland door de ondertekening van het Ruhrstatuut voor het eerst sinds de capitu latie als gelijkwaardige mogendheid is er kend en zijn eerste schreden weer op het pad der internationale politiek heeft gezet. De Duitsers moeten beseffen, dat een land zonder macht, dat wegens zijn nationaal- socialistisch verleden door wantrouwen omgeven wordt, slechts stap voor stap het internationaal vertrouwen kan herwinnen. Wel niet alle Duitse wensen zijn in vervul ling gegaan, doch in elk geval een zeer groot deel. De federale regering zeil bijzondere maatregelen nemen om te voorkomen, dat de ontmanteling van de voormalige Her- mann-Göring-werke vernietigende gevol gen'voor de economie van het gehele ge bied zou hebbén. Over de scheepsbouw is het laatste woord nog niet gesproken, aldus Adenauer. Tumult Tijdens het debat, dat op de rede van Adenauer volgde, zeide dr. Adolf Arndt, juridisch deskundige van de sociaal-demo cratische oppositie, dat de kanselier de grondwet behandelde als een „vod papier". Hij had geen bezwaar tegen de inhoud van het gesloten accoord,. doch steunde een so ciaal-democratische motie, waarin dr. Ade nauer werd gelaakt omdat hij trachtte „overeenkomsten' te: .sluiten zonder goed keuring van h'et'pai'lémeht" en waarin aan Adénauer 'gevraagd werd; de overeenkomst alsnog ter ratificatie' aan het parlèment voor te leggen. Er ontstond tumult, waar- tussendoor de stem van Schumacher klonk, die uitriep: „Federale kanselier der geal lieerden". Onmiddellijk brak groot lawaai uit in het kamp van de rechtse en midden partij. De leden sloegen met hun lessenaars en spoorden de kanselier aan „Schumacher er uit te gooien". Zelfs toen de voorzitter, dr. Kohier, Schumacher tot de orde had geroepen, werd het nog niet rustig. Leiders v§n de regeringspartijen drongen temidden van de algemene verwarring naar voren en verzochten dr. Kohier de zitting te schor sen. Köhlgr deed dit en riep de raad der ouden bijeen de voorzitterscommissie voor de procedure, waarin alle partijleiders vertegenwoordigd zijn. De vergadering ging uiteen, terwijl de parlementsleden nog op gewonden schreeuwden en over de banken heen de vuisten naar elkaar schudden. Al die tijd, totdat de vergadering werd onderbroken, stond de 73-jarige kanselier Panama's presidentenpuzzle Het Panamese oppergerechtshof heeft bepaald dat president Deniel" Chanis, die tijdens het weekend door de politie werd afgezet, nog de grondwettige president van Panama is. Vice-president Roberto Chiari, door de politie benoemd, is nog slechts voorlopige president, aldus het ge rechtshof. Arnulfo Arias, een voormalig president van Panama en leider der revolutionaire partij, heeft zich tot president verklaard met steun' van de politiechef José Antonio Remon, die Zaterdag president Chanis heeft „afgezet". bij de katheder, zeer bleek en blijkbaar niet in staat om een woord te zeggen. Na de hervatting van de zitting te heden morgen zes uur werd Schumacher ge schorst. Twee communistische moties, waarin of ficiële publicatie geëist werd van Adenauers nota's aan de geallieerden, met inbegrip van het memorandum over deelneming van buitenlands kapitaal, werden eveneens met algemene stemmen, bij afwezigheid van de linkse afgevaardigden, verworpen. Vier-en-twintig uur staking in Frankrijk De algemene staking van 24 uur, die door alle grote vakverenigingen in Frank rijk is uitgeroepen, is heden enkele uren eerder begonnen dan men verwacht had doordat dc drukkers niet aan de persen verschenen om de, ochtendbladen te druk ken. Degenen, die hedenmorgen naar hun werk gingen, moesten te voet, per fiets of in volgeladen taxi's, daar het personeel van de openbare transportmiddelen niet werkte. De staking, waartoe zowel door de niet- communistische als de communistische vakbonden is opgeroepen, is begonnen om onmiddellijk herstel van de mogelijkheid tot vrije onderhandeling tussen werkge vers en werknemers. Er reden geen bussen en de stations van de ondergrondse waren gesloten. Een druilerig regentje droeg bij tot een trieste stemming op de natte, ongeveegde straten, waar volle vuilnisemmers tevergeefs wachtten. In het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage zijn besprekingen begonnen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken der Benelux- landen over de voorgenomen „Fritalux"-combinatie (van de Benelux-groep met Frankrijk en Italië). Tijdens de bespreking van links naar rechts dé Nederlandse minister van Financiën prof. mr. P. Lïeftinck; Joseph Bech, mr. D. U. Stikker en Paul van Zeeland (respectievelijk minister van Buitenlandse Zaken van Luxemburg, Nederland en België) en prof. L R. M. v. d. Brinkminister van Economische Zaken van Nederland. „Grote mensen waren even voor het ongeluk blijkbaar erg zenuwachtig" Minister Schuman voor de Nationale Vergadering Uiteenzetting over geallieerd accoord met Duitsland PARIJS, 24 November (Reuter). In het debat van de Franse Nationale Verga dering over buitenlandse zaken heeft mi nister Schuman gesproken over Frankrijks houding ten opzichte van Duitsland en over de overeenkomst, die te Bonn door gealli eerden en Duitsers getekend is. Schuman verklaarde nadrukkelijk, dat geen der drie Westelijke geallieerden de mogelijkheid om Duitsland opnieuw te be wapenen in overweging had genomen. In dien men Duitsland weer zou bewapenen, zou men opzettelijk internationale span ning en hel gevaar van een conflict ris keren, waarvoor Frankrijk niet verant woordelijk zou zijn, aldus Schuman. De minister van Buitenlandse Zaken zeide. dat er geen plan bestaat voor in vestering van Frans kapitaal in het Ruhr- gebied of in de rest, van Duitsland. Een regeling van de kwestie van de eigendom van mijnen en fabrieken in het Ruhrgebied zou de Franse regering zich voorbehouden tot het vredesverdrag een definitieve op lossing zou brengen. Doeltreffende maatregelen voo\" de de- kartelisering van zekere Duitse industrieën en in het bijzonder van de chemische, noemde Schuman een eerste voorwaarde voor de inschakeling van Duitsland in Eu ropa. Schuman verklaarde, dat Duitsland in Januari 1950 zal worden uitgenodigd om als toegevoegd lid tot de Raad van Europa toe te treden. Frans isolationisme kon volgens Schu man nobel zijn, doch het was eveneens on vruchtbaar. Schuman zeide tenslotte dat Frankrijk in zijn beleid ten opzichte van Duitsland niet in een negatieve houding kan volharden, doch zich de lessen van het verleden moet herinneren en beseffen dat tussen beide wereldoorlogen te veel gelegenheden onge bruikt voorbij zijn gegagn. „De weg tussen Duitsland en Frankrijk moet worden vrij gemaakt. van haat". Vliegtuigramp bij de Azoren was gevolg van vergissing Bij het onderzoek naar de oorzaak van de luchtramp op de Azoren, waarbij Gi- nette Neveu en Marcel Cerdan zijn omge komen, is de Portugese commissie tot de conclusie gekomen dat de controlepost van het vliegveld Santa Maria zich niets te ver wijten heeft. De vliegramp moet geweten worden aan een vergissing, daar de piloot om onbegrijpelijke redenen als zijn positie heeft opgegeven „dwars over de radiobaak van San Miguel", toen het vliegtuig nog 100 kilometer vandaar was verwijderd. Het woord is aan Anonymus: Ge moet nooit, over uw kinderen praten, ivant anderen hebben ze ook of hebben ze niet. De Noorse commissie van luchtvaart deskundigen, die een onderzoek instelt naar de oorzaak van het verongeluk ken van de Nederlandse Dakota heeft Donderdagmiddag in het ziekenhuis te Drammen de kleine Izaak Allal on dervraagd wiens gezondheid.-toestand zeer bevredigend is en die het zieken huis, waar hij met bloemc-n en lekkers overstelpt wordt, thans mag verlaten. De knaap zal naar een vacantiekolonie te Grefsrud of naar een Joods tehuis worden overgebracht. Izaak vertelde aan de leden van de com missie dat een lid van de bemanning kort voor het ongeluk gebeurde door het vlieg tuig liep en de kinderen zei hun veiligheids gordels vast te maken. „De grote mensen waren blijkbaar zenuwachtig", zei hij. Een paar minuten later moesten allen hun veiligheidsgordels weer losmaken, doch Izaak heeft dat niet gedaan. „Ik kon de grond niet zien en ook geen lichten", zo zei hij verder. „Plotseling streek het vliegtuig over de boomtoppen en toen. kwam er een harde plof". Izaak dacht eerst, dat sommigen uit het toestel gesprongen waren om zich in veilig heid te brengen, maar later was het hem duidelijk geworden dat zij door de schok uit het vliegtuig waren geslingerd. Hij zelf sloeg met zijn hoofd tegen de leuning van de stoel voor hem en toen kreeg hij een slag in zijn rug. Hij herin nerde zich ook een helder licht te hebben gezien vermoedelijk brand dat, naar hij dacht, door de regen werd geblust. „Ik lag toen onder de. staart van het vliegtuig beklemd", zei Izaak. „Toen her innerde ik mil, dat ik een appel in mijn zak In Southampton verrijst een groot scheepvaarthuis. Dit wordt het nieuwe station voor zee-reizigers dal waarschijnlijk in Juni 1950 zal worden geopend. Op de eerste verdieping komen fraai ingerichte wachtkamers en douane-zalen. Bezoekers zullen van een speciale galerij af een ruim uitzie lit over de haven van Southampton hebben. Het scheepvaarthuis in aanbouwmet links het Engelse passagiersschip Mauretania had en die heb ik opgegeten". Van dat ogenblik tot aan zijn redding herinnert hij zich niets meer. Men acht het waarschijnlijk dat hij enige tijd bewusteloos geweest is en zijn appel heeft opgegeten toen hij bijgekomen was, korte tijd voor hij werd gevonden. Izaak zeide, dat hij geen der andere kin deren had gezien of gehoord, toen hij onder het vliegtuig lag. Hij herinnerde zich wel, dat sommige kinderen schreeuwden, toen het vliegtuig de boomtoppen raakte. „Andere inzittenden moeten op slag dood zijn geweest" Prof. Waaler, die de lichamen van de slachtoffers van de vliegramp heeft onder zocht, verklaarde het zeer waarschijnlijk te achten dat zij vrijwel op slag gedood zijn toen het toestel neerstortte. „Het feit dat Izaak Allal zijn veiligheidsgordel niet heeft losgemaakt, heeft hem ongetwijfeld het leven gered. Vrijwel alle andere in zittenden van het toestel hebben een sche delbreuk opgelopen. Van enkelen is de borstkas ingedrukt". Donderdag heeft Izaak telefonisch met zijn ouders in Tunis gesproken. Lord Pakenham bracht Attlee verslag uit LONDEN, 24 November (Reuter). Lord Pakenham, de Britse minister van Burgerluchtvaart, die in verband met zijn uitlatingen omtrent de ramp met de „Nij megen" heftig gecritiseerd is, heeft heden avond een onderhoud gehad met premier Attlee. Pakenham bracht Attlee volledig verslag uit over de redenen voor zijn uitlatingen. Er zijn geen aanwijzingen, dat Attlee Pakenham heeft verzocht af te treden, zoals eerder op de dag was gesuggereerd. Het Britse „gilde van piloten en naviga tors" heeft vanavond zijn „diepe bezorgd heid" uitgesproken over de actie van Lord Pakenham en verklaart te hopen, dat de publiciteit, die aan het onderzoek naar de ramp van Prestwick is gegeven, de nood zaak zal aantonen van een procedure van onderzoek naar vliegtuigongelukken, onaf hankelijk van het ministerie van Burger luchtvaart. Te Londen gelooft men, dat de mogelijk heid dat lord Pakenham ontslag zal vragen, niet geheel kan worden verwaarloosd. Benelux-confsrenïie in Den Haag 's-GRAVENHAGE, 24 November. Tij dens de bespreking op het ministerie van Buitenlandse Zaken tussen de Belgische minister van Buitenlandse Zaken van Zee land, de Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken Bech en de Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken en van Financiën, de heren Stikker, Van den Brink en Lieftinck, heeft men de verschillende problemen die zich voordoen op het gebied van Europese samenwerking bestudeerd in het bijzonder met het oog op de bijeenkomsten te Parijs, die op initiatief van de Franse regering binnenkort daar zullen worden gehouden. Naar A.N.P. verneemt, geschiedde het over leg in een geest van goede samenwerking, waarbij bleek dat over de belangrijke vraagstukken die er in dit verband zijn, tussen de betrokken ministers eenstemmig heid van inzicht, bestaat. In Parijs en Brussel wordt vandaag weer het vrolijke feest van St. Kathrien ge vierd. Hoofdpersonen bij dit feest zijn de huwbare meisjes van 2535 jaar, voor deze ene dag „Gather inettes" geheten. Vanmiddag zullen zijgetooid met de wonderlijkste hoofddeksels joelend en zingend door de straten hossen, vanavond verenigen zij zich op de Catherine-bals in de hoop daar een huwelijkscandidaat aan de haak te slaan. Foto: In een Parijs mode-atelier leggen naaistertjes de laatste hand aan een paar der befaamde „Kathrientjesmutsen". Pools protest tegen „arrestaties" van Polen in Frankrijk Een woordvoerder van het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken, Viktor Grosz, heeft op een persconferentie te Warschau verklaard, dat „de Franse rege- ring de laatste dagen dozijnen Poolse bur gers heeft gearresteerd". Hij zei, dat er een campagne van „ter reur en geweldpleging" tegen Poolse bur gers was ingezet, als represaille tegen de arrestatie van André Robineau van. het Franse consulaat te Warschau, die beschul digd is van spionnage. Hij beschuldigde de Franse regering van een „gedrag dat geen precendent heeft in de geschiedenis van democratische staten. Er zijn invallen gedaan in Poolse instel lingen en bureaux, welke doorzocht wer den", aldus de woordvoerder. „Onder de gearresteerden bevinden zich twee redacteuren, dokters en patiënten van het Poolse Rode Kruis te Parijs, de voorzitter vèn de Poolse jeugdorganisatie en de voorzitter van de nationale raad van Polen in Frankrijk", zo zei hij. De Poolse ambassadeur in Parijs heeft een protest bij de Franse regerng inge diend. Amerikaanse senatoren in Batavia De vier Amerikaanse senatoren, leden der subcommissie voor de staatsuitgaven, die een reis maken door het Verre Oosten in verband met de besteding der Marshall- gelden en om er de economische situatie te bestuderen, zijn Donderdag uit Saigon te Batavia aangekomen. Zij zullen een bezoek brengen aan Djokja en via Manilla en Tokio naar de Verenigde Staten terug keren. Maatregelen tegen de pers in Argentinië De commissie van het Argentijnse par lement voor onderzoek naar anti-Argen tijnse activiteit heeft Donderdag huiszoe king gedaan in de kantoren te Buenos Aires van de Amerikaanse persbureaux Associated Press en United Press. Daar voor had de commissie een dergelijk on derzoek gedaan op de bureaux van vier dagbladen te Buenos Aires. In de kantoren van United Press werden een accountant en twee politieagenten in uniform, achter- gélaten. De accountants die de boeken van de vier kranten en de twee persbureaux nakijken hebben opdracht om hun onder zoek uit te strekken tot Augustus 1945. In dat jaar werd de union democratica, de oppositie-coalitie tegen president Peron, gevormd. Brits Hogerhuis aanvaardt vertraagde staalnationalisatie Het Britse Hogerhuis is accoord gegaan met de regeringsamendementen op het wetsontwerp betreffende de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie. Volgens deze amendementen wordt het van kracht worden der wet uitgesteld tot' na de alge mene verkiezingen van het volgend jaar. Na de Koninklijke goedkeuring is het ontwerp wet geworden. Smokkelhandel in cocaïne ontdekt Te Brugge, Antwerpen. Ostende en Gent worden opsporingen verricht in verband met een handel in cocaïne. Het blijkt, dat de organisatie eveneens vertakkingen heeft in Frankrijk en Duitsland. Te Brussel is een aantal personen aangehouden, die naar Gent zijn overgebracht om aldaar te wor den verhoord. Staking van sleepboot- personeel in Tandjong Priok „Willem Ruys" kwam toch binnen Onze correspondent te Batavia seint ons heden: Een staking van sleepboot-personeel in de haven van Tandjong Priok kreeg giste ren een zeer onverwachte ontknoping toen de „Willem Ruys" ongeëvenaarde staaltjes van manoeuvreerkunst vertoonde, op eigen kracht de haven binnen voer en zonder moeilijkheden aanlegde. Het gespeciali seerde sleepboot-personeel stond op een af stand beteuterd toe te kijken. Het is intussen wel duidelijk geworden dat achter de staking geen communistische of andere politieke actie steekt doch dat zij uitsluitend gevoerd wordt om winstbe jag door het Indonesische pex-soneel dat zich onmisbaar achtte en er op rekende in verband met de aankomst van de „Willem Ruys" de directie het vel óver de oren te kunnen halen. Het niet binnen lopen van dat schip zou immers enorme kosten en moeilijkheden veroorzaken. Een tussen de directie van de sleepbootmaatschappij en dc betrokken vakbond bereikte overeen komst werd derhalve door de stakers in het vooruitzicht van grotere winst ongedaan gemaakt. In plaats van een loons verhoging van 50 procent eisten zij nu 150 procent. Deze eis kon niet worden vervuld aangezien de maatschappij reeds met ver lies werkt. Na de binnenkomst van de „Willem Ruys" zijn de stakers nu „en bloc" ontslagen. De sleepdienst wordt voorlopig waargenomen door personeel van de marine en de trans port-vaartuigen-dienst. Groningers stichten een kolonie in Brazilië Dezer dagen zijn vijf landbouwersgezin nen uit de provincie Gronmgen .scheep ge gaan met de „Alphard" van de Zuid- Amerika-lijn, om voorbereidingen te tref fen voor het stichten van een Groninger kolonie in Parana (Brazilië). Binnen af zienbare tijd zullen nog ongeveer 35 ge zinnen volgen. Partijraad van de K.V.P. gaat Indonesische kwestie bespreken Op 17 December zal in Utrecht een bui tengewone vergadering van de partijraad van dc K.V.P. gehouden worden, uitslui tend ter bespreking van het Indonesisch vraagstuk. Prof. mr. C. P. M. Romme zal een inleiding houden. Aanbesteding onderhouds werken Noordzeekust Heden is te Haarlem aanbesteed door de hoofd-ingenieur-directeur van Rijkswater staat het onderhoud van werken ter ver dediging van de Noordzeekust gedurende het jaar 1950. De hoogste inschrijver was P. Broeken, Breda, met 217.500. De laagste inschrijver was P. Daalders, Alkmaar, met 208.465. i PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K-N-M.I. in De Bilt, geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond, opge- maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met hier en daar nog enige regen of motregen en plaat- selïjk nevel of mist. Meest zwakke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 8.17 uur, onder 16.37 uur 13.45 uur, onder 23.04 uur 26 November: Zon op Maan. op Hoog cn laag water in IJmuiden Vrydag 25 November: Hoog water: 7-04 en 19.28 uur. Laag water: 2.36 en 14.59 uur. Zaterdag 26 November: Hoog water: 7.59 en 20.25 uur. Laag water: 3.24 en 15.50 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1