IJmuider Courant Prestwick Haarlems Dagblad Franse regeringspartijen stellen vermanende vertrouwensmotie op Zeventien Polen uit Frankrijk gezet wegens „sabofage-activiteit" 64e jaargang No. 19409 gureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, felef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Xerrasvreg 47,«Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage by de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom HET IS MEER dan een jaar geleden dat de Constellation „Nijmegen" van de U.L.M., op weg naar Amerika, bij de ge bruikelijke tussenlanding op het vliegveld prestwick verongelukte, waarbij gezagvoer' der Parmentier, zijn bemanning en alle pas sagiers omkwamen. Het Britse ministerie van Civil Aviation (Burgerluchtvaart) be noemde toen een Court of Inquiry (letter- jjjjj vertaald: Hof van Onderzoek) dat on der voorzitterschap van de bekende Schotse advocaat T. P. Macdonald een zeer uitvoe- dg en diepgaand onderzoek instelde. De lezer zal zich herinneren dat tijdens de zit tingen van dit Hof een groot aantal getui gen werd gehoord: zowel functionarissen de K.L.M. als employés van het vlieg veld Prestwick en andere Britse getuigen. De ramp was geschied op 20 October 1948; bet rapport was op 7 Juli 1949 gereed en bet werd daarna pas deze week voor publi catie vrijgegeven. Wij hebben toen in samenvatting de inhoud vermeld; er bleek uit dat het Court of Inquiry tot de slotsom xas gekomen dat „er geen enkele omstan digheid is die het ongeluk volledig ver- blaart." Men moet dit goed lezen. Het wil aiet zeggen dat men geen fouten heeft bunnen ontdekken, die mede tot de ramp bunnen hebben geleid, maar alleen dat seen van die fouten of tekortkomingen er jen volledige verklaring van geeft. Het rapport somt dan ook wel de belangrijkste corzaken op, „die tot het ongeval hebben bijgedragen" en schroomt geenszins daarbij cntiek op de dienst op Prestwick uit te cefenen. Het verklaart dat de weerkundige dienst op het vliegveld tekort aan beleid beeft getoond en critiseert ook het opspo- nngs- en reddingswerk. Intussen is een storm over dit rapport in Engeland opgestoken. Niet vanwege zijn inhoud en conclusies, maar omdat de minis- :er van Burgerluchtvaart, Lord Pakenham -een der „nieuwe Lords" zich veroor loofd heeft een nota aan het rapport te hechten, waarin hij afwijkt van de conclu des van het door hemzelf ingestelde Hof van Onderzoek. De president van het Hof, T. P. Macdonald, heeft daar met felheid op sereageerd en er zich vooral tegen verzet deze ministeriële „extra-uitspraak" de schuld werpt op een dode, een man als Parmentier, die een bekwaam vlieger van langdurige ervaring en met een schitteren de staat van dienst was. Macdonald is niet alleen "blij ven staan in zijn verzet. Een golf van protesten is door de Britse Pers over bet hoofd van de minister uitgestort. Ook hier ik schreef gisteren nog over die an dere zaak betreffende de soldaat Gilbert die veroordeeld is omdat hij niet met een parachute heeft durven springen acht men de rechtszekerheid in het ge- ng. Sommige bladen hebben zich in zeer krasse termen uitgedrukt, andere gebruiken soberder taal maar zijn daarom niet min- scherp, zoals de News Chronicle (lib.), die zegt: „Iedere onbevangen lezer van het rapport begrijpt dat de piloot niet over de weerberichten beschikte, nodig om tot cor recte besluiten omtrent zijn landing te komen. Lord Pakenham is het daarmee niet eens. Wij "weten niet waarom. Laat hij een verklaring van zijn opinie geven. Hij zal het druk hebben als hij dit weg wil redene ren, maar het is aan hem zich te rechtvaar- ligen." De minister van Burgerluchtvaart is in middels door de premier, Attlee, ter ver antwoording geroepen. Formeel is het resultaat van dit onderhoud nog niet be- maar men gelooft dat Attlee beslo ten.heeft Pakenham geen aansporing tot ontslagnemen te geven. Mocht Lord Pakenham echter toch heen gaan, dan zal dat niet van invloed zijn op de positie van de Labour-regering als ge heel: hij behoort niet tot de kerngroep, die in de Britse regering de belangrijkste pos bezet en het kabinet vormt. Een Britse regering telt wel een zestigtal leden; slechts een twaalftal behoort tot hét kabinet. Intussen zou, als Lord Pakenham in func tie blijft en de kwestie tot een groot debat in het parlement leidt, dit geval groter af metingen kunnen aannemen. De minister heeft kennelijk gepoogd, zijn ondergeschik ten van enigerlei blaam te vrijwaren. Men aanvaardt niet dat dit zou geschieden ten koste van anderen, ook niet als die dood zijn en als zij geen Britten waren: Aantas ting van het rechtsgevoel is in Engeland «azeer critieke zaak. Er komt bij dat velen het volkomen verkeerd achten dat een minister een Hof van Onderzoek benoemt en dan zelf conclusies gaat trekken die afwijken van die van dit Hof. „Als hij een maal een eminent jurist heeft benoemd om een onderzoek te houden moet hij loyaal iegens hem blijven", zegt de Manchester Guardian in een hoofdartikel, dat in rustige wwoordingen de puntjes ook duidelijk op ee i's zet. „Hoe minder het ministerie van Burgerluchtvaart zich bemoeit met het ■-uderzoek van luchtvaartrampen, hoe Zegt het blad, dat een uitspraak 5«r dit onderwerp citeert die aanvangt met de woorden: „De rechtsregel dat nie mand rechter in zijn eigen zaak behoort te mjnis een der grondslagen van het Recht". Natuurlijk blijft de minister verantwoor- ®g schuldig aan het Lagerhuis. Dat zal mj dan ook in deze zaak geducht ervaren; iet houdt er zich reeds mee bezig. R.P. Oost-Duitse Wehrmcrcht in voorbereiding? Het West-Eerlijnse dagblad „Der Abend" Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoorl en Omstreken van at •Sprcrtjtc tararlnrarte Courant (fflino tftS) Zaterdag 26 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Aandrang op het kabinet om Europese eenheid te bespoedigen 7 dat in April van het vol gde jaar de dienstplicht in de Sovjet- Russische zóne van Duitsland zou worden "■gevoerd. Volgens „Der Abend" zou generaal dit op een conferentie hebben ^gedeeld. De thans bestaande „volks- soiuie" zou in het in de Russische zóne «vormen „democratische volksleger" wor- n. opgenomen. De plaatsvervangende ""Bister-president der Oost-Duitse rege- ™S» Walter Ulbricht, zou zijn opgedragen nodige voorbereidingen te treffen voor invoeren van de algemene dienstplicht. Het nieuwe „democratische volksleger" int- Zes £r°epen, elk onder een afzonder- -•JK bevel, worden ingedeeld. Bij elk der legergroepen zou een afdeling gevechts- f;iens en een eenheid gemotoriseerde in- «■e zijn ingedeeld. - 001'ts zouden vliegers worden opgeleid, PARIJS, 26 November (Reuter). De Franse Nationale Vergadering heeft he denmorgen vroeg, na een debat van drie dagen over de buitenlandse politiek, met 334 tegen 248 stemmen een door de leiders van de regeringspartijen opgestelde motie van vertrouwen in de regering aanvaard. De motie omvat de volgende punten: De regering wordt verzocht de grootste waakzaamheid aan de dag te leggen ten aanzien" van het herstel van Duitslands industrieel potentiëel, waardoor de mi litaire macht van dat land zou kunnen worden hersteld en het parlement op de hoogte te houden van eventuele in dit verband genomen maatregelen; de Assemblée wijst op de ongewijzigde hou ding van het Franse volk ten aanzien van de vraag of de Ruhr-industrieën en mij* nen aan hun voormalige eigenaars moeten worden teruggegeven: de Assemblée be schouwt internationalisatie van het Ruhr- gebied als een essentiële waarborg voor de Europese veiligheid. De Nationale Ver gadering verlangt, dat de regering dit be ginsel met alle kracht verdedigt. De As semblée bevestigt, dat de bondsrepubliek West-Duitsland uitgesloten moet worden van het Atlantisch pact en eist, dat de vorming van enige gewapende macht op Duits gebied absoluut verboden wordt; de Assemblée verklaart zich voor toelating van West-Duitsland tot de Raad van Europa als toegevoegd lid; de Assemblée verklaart zich voor de geleidelijke vrijma king van de handel; de Assemblée ver trouwt er op dat de regering de consti tutie van Europa zal bespoedigen, in voortdurende samenwerking met Enge land en de Benelux, en dat deze constitutie de betrekkingen tussen Duitsland en de andere Europese landen zal normaliseren. Tijdens het voorafgegane debat in de Nationale Vergadering bracht Henri Teit- gen (MRP) hulde aan de Britse opoffe ringen in twee oorlogen, doch betreurde het, dat Engeland „nog steeds aarzelt om risico te nemen en verantwoordelijkheid te dragen in de vorming van Europa". Hij achtte het niet altijd verstandig om het kalm aan te doen. „Men kan de moeilijk heden niet verkleinen door ze in stukken te verdelen. Er is een risico als men f Sovjet-Russische vliegtuigen ter «ukking zouden worden gesteld. Lang niet alle Parijzenaars hebben giste ren het werk neergelegd. Trams en métro liepen echter niet en daarom moesten de arbeiders die niet staakten zich per fiets, te voet of in geïmproviseerde verkeers middelen, als electfische lorries, naar hun werk begeven. De Franse 24-uurssfaking was niet algemeen Een algemene 24-uursstaking van drie millioen arbeiders heeft gisteren in geheel Frankrijk het treinverkeer vertraagd, scheepsdiensten stilgelegen en de Parijse theaters gesloten* Mijnen, havens, industrie-fabrieken en de spoorwegen werden door de staking ge troffen. Naar schatting konden drie mil lioen anderen door gebrek aan vervoer middelen niet naar hun werk gaan. Vol gens het ministerie van Binnenlandse Za ken echter is de staking er niet in geslaagd het zakenleven in het gehele land te „ver lammen". De door communistische en niet-com- munistische vakbonden uitgeroepen sta king beoogt de eisen door te drijven tot het onmiddellijk terugkeren van vrije on derhandelingen over lonen tussen werkge vers en arbeiders. Bij het ministerie wordt vernomen, dat bijna 75 procent der grote industrieën en 40 procent der andere in het gebied van Parijs door de staking zijn getroffen. In Oost-Frankrijk was de staking gedeeltelijk, in het Zuiden uitgebreider. Volgens een spoorwegbeambte reed slechts ongeveer de helft van de treinen in het Noorden, die verbinding geven met Engeland, België en Nederland. In de Metro waren bijna alle arbeiders in staking. Bij de Renault- en Citroënfabrieken te Parijs was de productie stopgezet. Het per soneel van staatsbedrijven deed weinig aan de staking mee. Dat de gewoonlijk zeer strijdlustige postbeambten aan het werk bleven, vormde een verrassing. Volgens een Vrijdagavond uitgegeven verklaring van het ministerie van Bin nenlandse Zaken „had de staking veel ge volgen, maar droeg zij niet het karakter van een eenstemmige actie der werkende klasse". Slechts twee incidenten werden gemeld, namelijk aan de stations te Bordeaux en Dij on, waar de politie demonstranten uit elkaar moest jagen. De stakers te Dijon wierpen stenen naar passerende treinen. Leden van de republikeinse garde te Dijon maakten gebruik van traangas om 2.000 stakers uit elkaar te jagen, die na een mas sa-bijeenkomst naar de prefectuur op- ttokken. Duitsland op de been helpt voordat men de eenheid van Europa tot stand brengt - en Europa is noodzakelijk voor de vrij heid van de wereld", aldus betoogde Teitgen. De socialistische leider André Philip drong aan op zo spoedig mogelijke econo mische eenheid van Europa en het in het leven roepen van Europese economische en monetaire instellingen en instituten voor de coördinatie van sleutelindustricën, met name de staalindustrie. Hij eiste een „Europees politiek orgaan", dat zijn oor sprong zou danken aan de Assemblée van Straatsburg. Hij verzocht om grotere be voegdheden voor deze Assemblée en vroegtijdige opening van de zitting in 1950. Dakota PH-TFA vervoerde niet teveel passagiers Het onderzoek naar ,de oorzaak van cfe ramp met de Nederlandse Dakota bij Oslo is Vrijdag voortgezet. De Nederlandse delegatie bezocht de plaats, waar het wrak ligt. De officiële Noorse commissie van onderzoek zette de ondervraging voort van de getuigen, die het vliegtuig gehoord hebben, kort voordat het neerstortte. De veronderstelling, dat het toestel meer personen vervoerde, dan volgens de voor schriften van de I.C.A.O. is toegestaan, wordt onjuist genoemd. Het toestel telde 23 plaatsen en vervoert in normale ge vallen 23 passagiers en de stewardess. Op deze vlucht waren er 31 (28 kinderen en 3 volwassenen) en een vierkoppige be manning. Het schijnt gewoonte te zijn, dat twee kinderen tussen de 2 en 6 jaar voor één gelden. Er is nog geen officiële verklaring ge geven over een in Oslose bladen geuite veronderstelling, dat bemanning een te lange afstand had afgelegd zonder vol doende rust. In Den Haag is opgericht een comité tot hulpverlening aan Isaac Allal. Met het secretariaat heeft zich belast de heer Ph. A. J. de Rop, Schenkkade 359, Den Haag. De stichting „Hachsjarah Alijah" in Nederland deelt mede, dat zij het uit par ticulier initiatief opgekomen plan om geldelijke steun te verlenen aan Isaac Allal op hoge prijs stelt. Ondanks de goede bedoelingen, welke hieraan ten grondslag liggen, acht zij het niet juist voor een der kinderen, die aan de zorgen van de Joodse internationale jeugdorganisatie zijn toe vertrouwd, een uitzondering te maken. Honderden Duitse arbeiders en arbeidsters, die in Twentse fabrieken werken, passeren dagelijks tweemaal de grens bij Glanerbrug. Meestal maakt de douane het hun niet al te lastig maar van tijd tot tijd wordt er onverwacht een scherpe controle op smokkelwaar gehouden. Het woord is aan P. H e y s e Nadenken geeft altijd moeite, hoe goed men u ook heeft voor-, gedacht. Amerikaans soldaat naar Oost-Duitslanduitgeweken Volgéns het Oost-Duitse persbureau ADN is een 24-jarige voormalige Ameri kaanse parachutist Arthur Basauri naar de Oost-Duitse republiek gedeserteerd. Basauri zou in een brief hebben ver klaard, dat hij genoeg had van de Ameri kaanse levenswijze, zij* Amerikaans staatsburgerschap opgaf en een gelukkig leven in een ware democratie wilde op bouwen. Basauri, die in zijn brief verklaarde sergeant te zijn, beschuldigde het Ameri kaanse leger ervan, dat het hem als Spanjaard van afkomst op straffe ver boden was zijn moedertaal te spreken. De positie van de negers in het Amerikaanse leger was veel erger, zij worden zelfs niet ais menselijke wezens behandeld, aldus de brief. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger verklaarde, dat de naam van de man Arturo Bazauri en niet Basauri is. Hij was soldaat eerste klasse en geen sergeant. Hij was 28 Juli ontvlucht uit een wachtlokaal, waar hij voor straf was opgesloten. Belgische minister Fischer overleden De Belgische minister van staat Frans Fischer is na een langdurige ziekte Vrijdag morgen te Brussel overleden. Frans-Poolse wrijving spitst zich toe Poolse consul in Lille gearresteerd op beschuldiging van spionnage Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Binnenlandse Zaken heeft mee gedeeld dat de Poolse consul te Lille (Rijssel), ScZercinski, is gearresteerd op beschuldiging van spionnage. De Franse autoriteiten hebben 17 Polen verder verblijf in Frankrijk ontzegd, nadat de politie een onderzoek had ingesteld in de gebouwen van verschillende Poolse or ganisaties in Frankrijk. Het Franse depar tement van Binnenlandse Zaken heeft heden bekend gemaakt, dat gevonden do cumenten hebben aangetoond dat de be trokken organisaties „economische en soci ale sabotage" beoogden. „De organisaties voerden een levendige campagne tegen de republikeinse instel lingen van ons land", aldus het communi qué. Het Franse departement verklaarde, dat naar de volgende organisaties een onder zoek was ingesteld: De Poolse Nationale Raad, de organisatie van Polen in Frank rijk, de Poolse jeugdorganisatie „Grunald", het verbond „Steun aan Polen", de Z.H.P. organisatie (padvinders) en de Unie van Poolse vrouwen. Tot de Polen, aan wie het verblijf in Frankrijk is ontzegd, behoren: de hoofdre dacteur van de te Parijs verschijnende „Ga- zeta Polska", Kowalski, mevrouw Molojec, die volgens het Franse communiqué toe zicht moest houden op Polen die het com munistische régime vijandig gezind zijn, Stee, voorzitter van de Poolse Nationale Raad, mevrouw Beinbrecht, secretaresse- generaal van de Unie van Poolse vrouwen, Szurek, employé van de Poolse ambassade en Kaplun, lid van het Poolse voorlich tingsbureau. De uitgewezenen zijn in de afgelopen nacht in een bus naar de grens vervoerd. In totaal zijn 24 Polen verhoord1, aldus het communiqué. Het Franse departement van Binnen landse Zaken heeft verder meegedeeld, dat de 17 uitgewezen Polen „in recente sta kingen geïntervenieerd" hebben. De Surété Nationale houdt scherp toezicht op de Poolse en andere Oost-Europese gemeen-' schappen, aldus het communiqué. Het Franse departement van Buiten landse Zaken heeft de Franse consul te Stettin, Rivoire, teruggeroepen naar aan- Belgische socialisten beramen verzet tegen terugkeer Leopold Honderden socialisten onder wie oud- premier Spaak zijn Vrijdag te Brussel inwen, vaders, broers, zoons en dochters van leiding van de publicatie in twee Poolse kranten van een brief, die door Rivoire zou zijn geschreven en waarin de te War- •schau gearresteerde Franse consulaire ambtenaar Robinau „een Parijse kwa jongen" genoemd wordt. Naar AFP meldt heeft het Franse consu laat te Gdansk Parijs doen weten, dat in de nacht van 19 op 20 November drie aldaar wonende Fransen door de politie zijn gear resteerd en dat bij 20 andere Fransen al daar huiszoekingen zijn verricht. Amerikaans sergeant in Berlijn door Russische post neergeschoten BERLIJN, 25 November (United Press). Een Amerikaanse sergeant van de lucht macht werd vanavond doodgeschoten door een Russische wacht, toen hij geen gehoor gaf aan een bevel om halt te houden. De sergeant maakte een plezierritje door de buitenwijken van Berlijn. In de bekendmaking van Ameri kaanse autoriteiten werd gezegd dat de ser geant, wiens naam niet genoemd werd, vergezeld werd door twee soldaten en twee meisjes. De auto waarin het vijftal reed, stopte niet bij de Russische controlepost, maar reed rustig verder. De Russische wacht loste een schot op de voortschietende wa gen en raakte de sergeant. Korte tijd nadat hij in het Britse militaire ziekenhuis was opgenomen overleed het slachtoffer. De autoriteiten hebben terstond een on derzoek ingesteld. Duitse kampleider in België ter dood veroordeeld De krijgsraad te Antwerpen heeft Vrij dagochtend de Duitse commandant van het Belgische concentratiekamp Breendonk, Adolf Schmitt, ter dood veroordeeld. Hij werd er van beschuldigd rechtstreeks be trokken te zijn geweest bij de dood van 85 gevangenen. Toen Schmitt gekleed in uniform van de Wehrmacht, doch beroofd van zijn onderscheidingstekenen, binnengeleid werd, dwong hij het politie-escorte een ogenblik halt te houden, keerde zich om en keek het publiek op de tribune, dat hem uitfloot, uitdagend aan. Toen Schmitt naar de cel was teruggevoerd, trachtte enkelen de cel te bestormen, maar de politie hield hen tegen. Uit alle delen van -België waren wedu- besloten vergadering bijeengekomen, om te spreken over een plan de campagne ten einde de terugkeer van Koning Leopold te verhinderen. De gedelegeerden vertegenwoordigden actie-comités van socialisten en socialisti sche vakverbonden. Eerder in deze maand heeft het congres van de socialistische partij een oproep tot de arbeiders gericht om „met alle kracht, waarover zij beschikken", de terugkeer van Koning Leopold te verhinderen. verzetslieden, die in het kamp waren om gekomen, per trein, auto en fiets naar Ant werpen gekomen. Op de publieke tribune bevonden zich ongeveer 300 personen. Acht overlevenden van het kamp kregen gereser veerde plaatsen in de rechtszaal. Toen te voren de gerechtelijke functiona rissen met Schmitt en getuigen een bezoek brachten aan het voormalige concentratie kamp, was het kleine plaatsje Breendonk overstroomd met bezoekers uit geheel België- Europese Beweging laakt Europees ministerscomité PARIJS, 26 November (Reuter). Het uitvoerend bureau van de Europese Bewe ging heeft te Parijs een verklaring gepu bliceerd, waarin de ministerscommissie van de Raad van Europa verweten wordt, dat zij het werk van de Europese Assemblée hindert, en voorgesteld wordt, dat de voor zitter van de Assemblée binnenkort een zit ting zou bijeenroepen „om volledige uitleg van de ministerscommissie te verkrijgen", indien in de komende weken niets blijkt van een positieve actie om de aanbeve lingen, die de Assemblée te Straatsburg heeft gedaan, ten uitvoer te brengen. Nieuwe verdeling der golflengten in gevaar? Onlangs is op een conferentie in Kopen hagen door de Internationale Radio- omroep-organisatie een nieuwe verdeling der golflengten vastgesteld. Inmiddels zijn echter enige West-Europese landen en bovendien Italië, Monaco. Tunesië, Algerië, Marokko, Egypte en Vaticaanstad uit deze organisatie getreden, waardoor de in Ko penhagen gemaakte afspraken min of meer in de lucht zijn komen te hangen. Men kan thans, naar wij vernemen, de oprichting van een West-Europees Radio-instituut verwachten, waartoe binnenkort een con ferentie in Parijs zal worden gehouden. Aan deze "besprekingen zullen wellicht ook Engeland en de Scandinavische landen, die zich tot dusverre van de Internationale om- roep-organisatie afzijdig hebben gehouden, deelnemen. In Nederlandse radiokringen rekent men echter wel op nakoming van de in Kopen hagen gemaakte afspraken. Lord Pakenham blijft in functie Volgens welingelichte kringen te Lon den heeft premier Attlee besloten cle mi nister voor Burgerluchtvaart, Lord Pa kenham, geen "aansporing tot ontslagaan vrage te geven wegens zijn tegenspraak op de bevindingen van het hof, dat een onder zoek naar de oorzaken van de ramp met de Nijmegen had ingesteld. Attlee had Pakenham Vrijdagmiddag voor de tweede maal in zijn ambtswoning ontboden, waar hij in bijzijn van andere ministers, onder wie de minister van Justi tie Jowitt, een onderhoud met Pakenham had. Men gelooft, dat Attlee en de andere mi nisters gesproken hebben over de tekst van een verklaring, die de regering in het La gerhuis over het incident zal afleggen. De premier had Pakenham Donderdag avond ernstig berispt. De kwestie zal vol gende week in het Lagerhuis worden be- Valkcentrales stellen loonsverhoging voor De Stichting van de Arbeid deelt mede, dat door het uitstellen van de voorgenomen regeringsmaatregelen betreffende de huur verhoging, de verhoging van de personele- en de omzetbelasting en de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting het overleg met de regering zich thans in hoofdzaak richt op de gevolgen van de stijging van de kosten van levensonderhoud, welke stijging hoofdzakelijk door de devaluatie veroor zaakt wordt. Het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. heb ben bij de Stichting van de Arbeid concrete compensatievoorstellen ingediend. Deze voorstellen omvatten ten eerste de bereid verklaring van de Nederlandse arbeiders beweging op constructieve wijze mede te werken aan het in evenwicht brengen van de betalingsbalans, het nastreven van vol ledige werkgelegenheid en het opvoeren van de productie, en ten tweede de herzie ning van de lonen, de kinderbijslag en de noodvoorziening ouden van dagen per 1 Januari 1950. De werkgeversorganisaties hadden bij zondere waardering voor de in deze brief aiitgedrukte bereidverklaring van de Neder landse arbeidersbeweging, op constructieve wijze mede te werken aan het in evenwicht brengen van de betalingsbalans, het na streven van volledige werkgelegenheid en het opvoeren van de productie. Ten aanzien van de concrete voorstellen stellen de werkgeversleden van het stich tingsbestuur er prijs od daarover het oor deel van de vegering*» te vernemen mede wegens de subsidiepolitiek, alvorens tot een definitieve conclusie te komen. Het stichtingsbestuur besloot de voorstel len van de vakcentrales onmiddellijk ter kennis van de regering te brengen en haar te verzoeken begin volgende week daarover «en spoedvergadering te doen houden. Spanje tracht opnieuw Amerikaanse lening te krijgen De president van de export-import bank te Washington, Herbert Gaston, heeft aan de pers medegedeeld dat een vertegenwoor diger van de Spaanse regering de vorige maand stappen heeft ondernomenom een Amerikaanse lening te verkrijgen in ruil voor zeldzame mineralen, zoals chroom, kwikzilver, wolfram en ijzererts. De ex port-import bank heeft hem verzocht terug te komen, wanneer hij een plan zou kunnen voorleggen dat een redelijke kans op terug betaling van de lening biedt. Russische vredesvoorstellen in UNO-commissie verworpen De politieke commissie der UNO heeft Vrijdag met 52 tegen vijf stemmen het Russische voorstel voor een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden verwor pen. In de resolutie wordt voorts de veroorde ling geëist van „oorlogsvoorbereidingen" in de V.S. en Engeland. Ook dit voorstel werd verworpen. Het tweede artikel van de resolutie, waarin onmiddellijke aanneming door de UNO van practische maatregelen voor een onvoorwaardelijk verbod van atoomwape nen wordt geëist, alsmede de instelling van strikte internationale controle, werd met 38 tegen vijf stemmen bij zestien onthou dingen verworpen. De commissie verwierp met negentien tegen veertien stemmen bij 26 onthou dingen het derde artikel, waarin wordt verzocht, dat de Algemene Vergadering op alle staten een beroep doet hun geschillen met vreedzame middelen te regelen en zich te onthouden van bedreiging of geweld. Met 41 tegen zes stemmen bij twaalf ont houdingen werd een afzonderlijke Sovjet- Russische resolutie verworpen betreffende het sluiten van een vijfmogendhedenpact ter versterking van de vrede. Kerst- en Nieuwjaars telegrammen Van 14 December tot en met 6 Januari kunnen' via Holland-Radio-P.T.T. Kerst en Nieuwjaarstelegrammen worden ver zonden naar Suriname en naar de Neder landse Antillen. Daarbij kan een keuze ge daan worden uit acht vaste teksten, waar van op de P.T.T.-kantoren inzage kan wor den verkregen. Voorts kunnen van 1 December tot en met 6 Januari Kerst- en Nieuwjaarstele grammen worden verzonden naar en van schepen op zee, naar en van Nederlandse, Indonesische en West-Indische scheeps- stations (voor zover deze stations door „Radio-Holland" worden geëxploiteerd). Het publiek wordt verzocht de telegram men zo vroegtijdig mogelijk aan te bieden. Lord Pakenham, de Engelse minister van burgerluchtvaart. sproken en Lord Pakenham zal zelf Don derdag een Verklaring in het Hogerhuis afleggen. De Daily Express schrijft vandaag, dat Clement Attlee, de Bi'itse premier, het be ginsel van ministeriële verantwoordelijk heid overboord heeft geworpen. „Lord Pa kenham zal deze regering, die het devies: „nimmer aftreden" voert, niet verlaten", zo wordt in een hoofdartikel van het blad gezegd. De Daily Expx-ess brengt in herinnering, dat Winston Churchill aftrad als eerste Lord van de Admiraliteit in 1915 na de mislukking van de expeditie naar de Dar danelles „Dat was vroeger de stx-enge code van de ministeriële verantwoordelijk heid. Zulks verzekerde een hoog peil van beleid van mannexx, die openbare functies bekleedden. Tegenwoordig kunnen minis ters alles doen" aldus het blad. VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: In de ochtend hier en daar mist, ove rigens half tot zwaar bewolkt met later in de Zuidelijke helft van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige wind, overwegend uit Ooste lijke richtingen. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als Zon op Maan op Zon op Maan op 27 November: 8.19 uur, onder 16.36 uur 13.58 uur, onder uur (Eerste kwartier) 28 November: 8.20 uur. onder 16.35 uur 14.08 uur. onder 0.19 uur Hoog en laag ivater in IJmuiden Zaterdag 26 November: Hoog water: 7.59 en 20.25 uur. Laag water: 3.24 en 15.50 uur. Zondag 27 November: I-Ioog water: 8.59 en 21.30 uur. Laag water: 4.20 en 16.48 uur. Maandag 28 November: Hoog water: 10.05 en 22.40 uur. Laag water: 5.23 en 17.53 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1