HOEST?Sfooop Sonncirui/ r Uit de schatten van het Frans Halsmuseum Litteraire Kanttekeningen Chefarine ,4 Beverwijk en Omstreken Ziekte in 't gezin Maakt vastzittend slijm los en batterijen IBONTEKOEI HEEMSTEDE Zaterdag 26 November 1949 ANTHONIE DONKER: „De bliksem speelt om de doringbeom" (D. A. Daamen's Uitg, Mij, 's-Gravenhage). JEANNE VAN SCHAIK—WILLING: „Marmer en abrikozen" (Em. Querido's Uitg. Mij, A'dam). ÏjEIZEN, DAT WAS WEL een heerlijk l_ ding, vlottend te zijn in de vlottende „erelddingen. Zo kon Jac. van Looy nog ^rijven, één jaar voor de eerste wereld- (astrophe, waarmee zoveel eindigde, dat reen einde had moeten nemen en zoveel Lon, waarvan wij het einde wensen, maar ,0* niet zien. De schaduw der „problemen" ."-aft in alle hemelstreken. Men kan, zoals Jeanne van Scha ik, met wat fleurige zomer den in de koffer het zuidelijkste Zuiden Cn Frankrijk zoeken, om in de streek van "oussillon en Prades zich onbezorgd te ,:'jen betoveren door het rozig pastel van 'id-marmer en de vreugde te smaken van versgeplukte abrikoïjs men kan als intiionie Donker in zijn bagage een pro fessorale toga en een bundel lezingen mee- wen. om als cultuurgezant in het Zuid- ifnkaanse land banden te versterken, jjarvan de oorsprong drie eeuwen terug- kt in het verleden de „werelddingen" jjm niet meer vlottend, ze liggen verstrikt «verstard in problemen. Jeanne van Schaik trok er op uit om w te hebben: een mens, een boom, een vjis". En zij is nauwelijks aangekomen in V oord, waar hemel, kleur en ziel lichter ■"{en te'zijn. of ontmoetingen herinneren ï-ar aan onvrede en benardheid. Professor uoreno. die zij bezoekt in zijn bijna sym- •ilisch bladerduistere tuin (hoe suggestief Lhrcven!), is een balling van het Spaan te fascisme, en de 71-jarige Pablo Casals; ie «rootste cellist van de wereld" en een -jrig-vrijheidslievend Catalaan, heeft een ',dool van Franco's vijanden". Geen ge bote is zó hoog, dat het de problemen ^ert Ook de Pyreneeën niet. Zo krijgt het n'ookjesachtige oud-roze van Prades' mar- -er een wat aarzelende kleur en gaat de abrikoos lichtelijk bitter smaken. Is het daarom dat Jeanne van Schaik s Ï2«boek" dat Maaike Braat zo aan trekkelijk verluchtte ondanks zijn rijk dom aan beelden en ondanks de „woelige, ante reisindrukken", alleen in fragmenten jeér is dan een wel onderhoudend, maar •iet tot het hart sprekend verslag van be vissen? Of is het anders: spoort de rrijheïd van het reisjournaal dringender an tot beteugeling van gevoelens dan de tebondenheid van de roman? Jeanne van Schaik, die zich als romancière de meerdere •onöe van Vestdijk in de met hem ge geven roman „De Overnachting", i: Tree-in-één: van nature is zij het speelse iind met een bewogen fantasie, dat nóg ilijmoediger van het leven zou houden als Vet óók de andere was: de Jeanne van Schaik, die zich met nuchter verstand pant- ;ert tegen haar gevoel. Hier, in deze vacan- •ie-herinnering, waarin zij zichzelf en niets tan zichzelf mag zijn, wordt zij dubbel «aakzaam: ze „temt" 'de naïeve dartelheid, beknot haar fantasie, en vertoont zich als vlotte briefschrijfster, die de thuisblij i vertelt van wat haar ogen zagen: landschappen, steden, mensen. Is het niet ce „verstandelijke" Jeanne van Schaik, die ach een beetje geweld aandoet, als ze op de terugreis rosbief en water zo nadrukkelijk verklaart te verkiezen boven tripes en wijn? Ach, oranje abrikozenopgst, rozen- tose toyer van oud-marmer bevrijdend jevoel van het vlottend-zijnvyaarom lonen wij ons vaak zo anders dan we zijn en daardoor minder? Vèr reikt de schaduw van de Pyreneeën en hun toppen verliezen zich in de nevel. Nevelig óók wordt cle Westelijke kust lijn, gezien van het emigrantenschip „In- drapoera" af, dat Anthonie Donker voor een studie-reis naar Zuid-Afrika zal varen -een grillige lijn in de wazige verte, een vraagteken: het probleem, dat „Europa" heet en de dichter Donker, de hoogleraar Donkersloot, beiden in-één, beschouwelijk stemt. Reizen distanciëert en distantie ■spoort aan tot bespiegelingen. Europa en Amerika, Rusland en Amerika, vrijheid en sociale rechtvaardigheid, persoonlijkheid en burgerschap, waar moet de mens staan, die de cultuur waarachtig ter harte gaat? Een professor en dichter, voor wie het schrijven wat anders is dan een bedenksel: zich gewetensvol rekenschap-geven, siet de albatrossen rond het schip, in sta die vlucht, en ze worden hem tot zinne beelden van 'wat zou kunnen zijn, als een van de natuur vervreemd mensdom niet »as „afgezakt in getob en getwist en ge- deur". Hij bezint zich op wat hij daarginds •o het land van de Afrikaanse „voortrek iers" van Jan van Riebeeck, dat toch óók het land is van Cecil Rhodes en tevens, naar de geest, een stukje voorpost van de Ame- *aans-zakclijke „efficiency", kan bijdra gen tot de cultuur, en op het mogelijke wederwoord dat een in tegenstellingen van Agenda voor Haarlem ZATERDAG 26 NOVEMBER Stadsschouwburg: Gala-voorstelling „Wel igheid naar vermogen", „Wat iedere «rtVVel weet" 8 uur- Gemeentelijk Con- gebouw openbare vergadering met als ViV<9irs Polhaupessv en K. P. Vigeleyn v-.k v> 238 uur. Frans Hals: „Twee «Kees in Trinidad", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur «dag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur). Rembrandt: p., 's v'ader". 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. -De fluwelen handschoen", 18 j., 2, en 9.15 uur. Luxor: „De vrijbuiter". 18 iW' V>; en 9-15 uur- City: „De cobra- JÜ>J-' 2 15> 4-30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: -ij de zweep", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 bondag 2. 4.15, 7 en 9.15 uur). sbl, fONDAG 27 NOVEMBER [^Mouwbufg: „Koning Brombeer" Inp-o outs Kindertoneel), 2 uur; „Wat WeE weet" (Comedia), 8 uur. oa i,V,k Concertgebouw: „Roodkapje »onpH ,i 0 2,80 uur- Palace: Optreden van !ï5ndvoorstcliingenBi°SCO,ïen: NOVEMBER 'uur r!'jk Concertgebouw: Cor de Groot, ^iigen°SCOpen: MiddaS- en avondvoor- ras en geest verstrikt volk hem piee teruf zal kunnen geven naar Europa. Eenmaal daar, kunnen de indrukwekken de gestalten van bergen en rotsen, de be koring van een blauwe baai, de bloemen weelde van de Tuinen in Kaapstad, noch de hartelijke ontvangst van de eerste gast heer („een Afrikaner op en top, een be wuste Boer", bij wie Van Wijk Louw's dichtbundel „Raka" op tafel ligt), doen vergeten, dat er aan de horizon van dit nijvere land vol Calvinistische zelftucht wolken komen aandrijven, waaruit de blik sem kan neerschieten om de eenzelvige doringboom te verkolen. Naturellen en Afrikaners, Engelsen en Afrikaners, Engelsen en Naturellen, Afri kaners en Nederlanders neen, dat is geen eenheid, „de bliksem speelt om de doringboom". In de Tuinen van Kaapstad staat het standbeeld van Rhodes, die „met opgeheven ai-m naar het binnenland wijst"; en in de Transvaalse vlakte is het „Voor trekkers-Monument" in aanbouw: een sym bool, dat zich herhaalt in de opwinding van de verkiezingsstrijd. Andere tegenstelling: weelderig zijn de voorsteden van de uit goudgrond opgeschoten stad Johannesburg; maar kommervol is de proletariërsbuurt van de „goudgravers", die „Vrededorp" heet. Tussen de uren van universitaire le zingen en officiële bezoeken zijn er zeld zame ogenblikken, waarop Anthonie Don ker zich wat rust kan gunnen na deze over weldigende veelheid van indrukken en met zijn wakkere reisgezellin, zijn vrouw, eerste pogingen kan ondernemen, om het beeld samen te vatten, dat zich op deze verken ningstocht aan hem vertoonde. Er zijn lichtpunten, vele: de universiteit, waar een jonge wetenschap haar weg zoekt; het cul tuurwerk, geestelijk en economisch, waar aan een krachtig volk de hand slaat; maar ginds, met het silhouet van het landschap als achtergrond, gaat dansend een kaffer- tje in uitbundige levensvreugde; daar zijn de dichters: een Totius, „een der laatsten van een groots geslacht, een machtige stijl die aan het uitsterven is" Totius, uit eerbied „oom dokter" geheten, de Bijbel vertaler, Psalmberijmer en dichter, bij wie Anthonie Donker vertrouwelijke uren door brengt. Voor het raam van Totius staat de doringboom, waarbij zijn dochter dodelijk door de bliksem getroffen werd De doringboom dat is het motief, waarop dit boek even knap als mild is gecomponeerd. Donker oordeelt niet; hij meent niet, de waarheid in pacht te hebben. Legt hij ons niet de vraag voor, of een zebra nu eigenlijk wit- dan wel zwart- gestreept is? Eéns was het reizen een on bezwaard vlottend-zijn C. J. E. DINAUX. Credietverlening aan bewoners van toegevoegde gebieden De bijzondere omstandigheden, welke een gevolg zijn van de toevoeging van grondgebied aan ons land, hebben bezwa ren doen rijzen, welke een normale cre dietverlening door banken aan inwoners der toegevoegde gebieden onmogelijk ma ken. Credietverlening is alleen mogelijk, indien het rijk door het verlenen van ga rantie voor verliezen, te lijden als gevolg van de bijzondere omstandigheden, garant is. Hiervoor wordt de toestemming der Staten-generaal gevraagd. Succes met Chefarine „4" bij griep Bij de bestrijding van griep zijn met Chefarine „4" uitstekende resultaten bereikt. Elk tablet bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die een krachtige, maar weldadige werking hebben, waardoor men spoedig weer in staat is, opgewekt zijn werk te verrichten. TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i l 0.75 De herdenking van verzetsstrijders Ned. Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen ver leent geen medewerking Zoals gemeld is organiseert het Jeugd- vredescomité, daarbij gesteund door het Nederlandse Vredescomité, op Zondag 27 November op de erebegraafplaats te Bloe- mendaal een herdenking van de verzets strijders, welke herdenking zal staan in het teken van de waardering voor de verzet strijdster Hannie Schaft. De afdeling Amsterdam van de Neder landse Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen (uit de bezettingstijd) deelt aan het A.N.P. mede, dat zij geen geyolg zal geven aan de uitnodiging van het Jeugd- vredescomité tot het verlenen van mede werking aan deze betoging. Het hoofdbestuur der Nederlandse Ver eniging van Ex-Politieke Gevangenen stelt zich op hetzelfde standpunt. Het heeft de afdelingen voorgeschreven niet aan deze demonstratie deel te nemen. Prins Bernhard nog niet hersteld De gezondheidstoestand van Prins Bern hard is vooruitgaande. De Prins is echter nog niet geheel hersteld en zal zich in de eerstkomende dagen nog in acht moeten nemen. Radiotoespraak van Prinses Wilhelmina Zondag, de eerste Adventszondag, zal Prinses Wilhelmina een radio-toespraak houden, die als titel draagt „Advent". De toespraak zal worden uitgezonden om 12.00 uur 's middags over Hilversum I en Hilver sum n. De wereldomroep zal de boodschap Zondag en Maandag in verschillende talen uitzenden. De nieuwe burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, zal op Vrijdag 2 December in een buitengewone gemeente raadsvergadering geïnstalleerd worden. Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Problemen om Duitsland In het volledig bezette zaaltje van de ge heelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" aan de Beverwijker Baanstraat sprak Vrijdagavond voor de Vrijdenkers vereniging „De Dageraad" de heer L. K. Jansen over het onderwerp „Problemen rondom Duitsland". Spreker zette uiteen dat het Duitsland van 18501870 een agra risch land was. De Frans-Duitse oorlog werd volgens de heer Jansen de grondslag voor alie daarna komende Europese oor logen. Na de Duitse overwinning werd de grondslag gelegd voor een machtige staat en hierdoor kreeg de Duitse industrie een enorme vlucht. Voor de oorlog van 1914 1918 was een groot deel der wereld gesloten voor Duitse goederen, waardoor de greep naar de bewapeningsindustrie volgde. De gevolgen van de latere Duitse militaire nederlaag achtte spreker voldoende bekend evenals de daarop volgende verpaupering. De grote werkloosheid met de daarmee ge paard gaande radeloosheid gaf Hitier zijn kans, aangezien het nationaal socialisme direct een rijke voedingsbodem vond. Ook Hitier zocht zijn heil in de bewapenings politiek waaruit weer een Duitse nederlaag voortsproot. Nu is er een Atlantisch pact dat volgens spreker ongelukkigerwijze door Wall-Street is geïnspireerd. Een betere oplossing van de hedendaagse problemen is volgens spreker gelegen in het volgen van een socialistische economie. De vergadering werd geopend en geslo ten door de voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer B. Roschar. Dampo-verkoudheidsbalsem: beproefde hulp bij een gevatte koude voor Vader, Moederen kind. Prijzenf.1.25,90 en 75 c. Ontspanningsavond op „De Westerburgt" Voor de inwoners van het Beverwijkse huis voor ouden van dagen „De Wester burgt" werd een ontspanningsavond gege ven, die door het grootste deel der bewo ners werd bijgewoond. Onder leiding van de heer H. van Dijk zong het dubbel man- nenkwartet „De Verenigde Zangers" enige liederen welke een aandachtig gehoor vonden. De „oudjes" werden voorts geboeid door de verrichtingen van de goochelaar P. Tim mermans, die deze avond bijzonder goed werk leverde en zelfs een demonstratie gaf van de geheimzinnige telepathie. Deze ge slaagde avond werd gesloten door de voor zitter van de Westerburgt, de heer J. Fro- lich. Sinterklaas verloor een hondje Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 18 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een vulpotlood, speelgoed- hondje op wielen, kindermuts, damesdirec toire, een paar gele werkhandschoenen, zil veren broche, staaf lamp, vulpen, een pakje shagtabak, herenhoed, handpompje, St. Ni- colaasboekjes, ceintuur, sigarenaansteker, manchetknopen in étui, muntbiljet, rubber laars, autoped, herenrijwiel, fietssleutels, verschillende wanten en handschoenen, rij- wielslot, drie portemonnaies met inhoud. Zowel door het paneel met het Tuin feest, in de trant van Esaias van de Velde als door het doek van H. C. Vroom met de voorstelling van de aankomst van Frederik V van de Paltz te Vlissingen, mét genoemd oaneel op deze plaats besproken en afge- oeeld, hebben we een goede indruk gekre gen van de belemmeringen die in de eerste decennia der 17de eeuw het ruiintc-schep- pend vermogen der kunstenaars in do weg stonden. Belemmeringen, die gelijktijdig de volle ontplooiing verhinderden van de on eindig gedifferentieerde lichtwerking der natuur, beheerst als deze wordt door de wisseling der seizoenen, het spel der ele menten en de uren van de dag. Hoe schoon als kunstwerken op zichzelf ook mogen zijn, ontberen we in die vroege landschap pen dan ook veelal de wijde, verruimende adem der natuur, waarvan de herschep ping zich kenmerkt door een analyserende tendenz, beklemtoond door plaatselijke kleuren en coulisse-achtige opbouw. Een hoog ingesteld oogpunt trok een hoge hori zon, die de wijde, Hollandse hemel in perkte tot een ondergeschikt onderdeel van de toneelmatige mise-en-scène. Uit de late middeleeuwen stamt nog het systeem van de drie-kleurenzónes (gewoonlijk hniin- Riviergezicht door Jan Josephsz. van Goyen (Leiden 1596Den Haag 1656). Paneel groen-blauw), die perspectivisch effect bjj -5 gedateeri Is49. (Geschenk van de Vereniging lol Uitbreiding van de Verzameling van Kunst en Oudheden, 1931). Van Goyen was leerling van diverse meesters en tenslotte, na een verblijf in Frankrijk, van Esaias van de Velde te Haarlem, waarschijnlijk in 1617. Hij vestigde zich daarna in Leiden en Den Haag en vertoefde in 1634 nogmaals te Haarlem. suggereren. Esaias van de Velde en Pieter de Molijn, beiden aanvankelijk nog van de oude school, mogen zeer zeker in één adem ge noemd worden met Jan van Goyen, als de baanbrekers van het „moderne" landschap- voor een wijle te bezinnen op de enorme Op de voorgrond speelt zich een vissdrs- oenre^^a^zijnvVoëge" jaren nog "onder winst door .Van Goyen behaald. Daar is toneeltje af met décor enig paalwerk, de bekoring te zijn "eweest van de opvat- dan allereerst de winst dat Van Goyen hier waarvan het onberekenbare nut alleen ge- tingen in de landschap-schildering als het Hollandse landschap het meest essen- waardeerd kan worden door hen, die het hierboven aangestipt (zoals wij kunnen li®le element van zijn grootheid recht Hollandse waterlandschap kennen van het waarnemen in een vroeg ijs-landschap, als heeft doen wedervaren: de ruimte! Een water uit. Een hardnekkig rudiment, dit nieuwe aanwinst uit Duits bezit aan onze la§e horizon verleent land en water de „stopstuk", uit het oude compositie-schema, verzamelingen toegevoegd) zien we de ondergeschikte plaats onder het machtige dat het optisch effect naar de diepte ver- kunstenaar" in het hier gereproduceerde uitspansel waarin de wolken-stoelen rei- hoogt. werk in de volle glorie van zijn nieuwe zen> eindeloos vanerend in grillige for- Resumerend zouden we de totale winst visie op de natuur. maties. De kleurenschaal is zozeer verso- d001. Van Goyen behaald, aldus kunnen Allen die het Hollandse land liefhebben herd dat nog slechts van loonschudering samenvatten terwijl de oude school in haar zullen bij de beschouwing van dit werk sprake kan zijn. De plaatselijke kleuren analyserend schouwen zich bij voorkeur aanstonds dezelfde vervoering ondergaan ziJn a*s het ware opgelost in de alles be- vermeide in de intimiteit van het tafereel, als hen bezielt bij de aanblik van het oer- heersende atmosfeer. ^en koste van het totaal-beeld, vermocht Hollandse aspect van zulk een rivierland- Zo schijnt Van Goyens stadsprofiel onder Van Goyen afstand te nemen van zijn on- schap in werkelijkheid. Volledig moet de vaardige penseelvoering ontstaan als in de derwerp, waardoor hij met eerbiediging harmonie zijn geweest tussen de kunste- natuur zelve: ijl vizioen, geboren uit lucht van die intimiteit deze ondergeschikt naar en de natuur, even volledig als die, en water, vervlietend al naarmate het de maakte aan een al-omvattend, universeel welke zich onder wéér gewijzigde vorm einder nadert. De roerloos hangende zeilen landschapsbeeld. zou realiseren in de vertolkingen van de van enkele schepen tekenen zich af tegen Als realist zijn métier deugdelijk be- Franse en Hollandse impressionnisten uit de lucht, als tastbaar-wording van stil ge- oefenend, behoort Van Goyen tevens tot de tweede helft der 19de eeuw. peinzen in een vreedzaam uur. Onmerk- de subtielste vertolkers van de twijdheid Zo treden we uit de coulissen van het baar glijden ze voort over het onberoerde en de intimiteit, die de grootheid én de fraai-gecomponeerde en romantisch afge- watervlak, dat aarde en uitspansel weer- poëzie vormen van ons geliefde. Hollandse stemde oude Hollandse landschap, om ons spiegelt als een vage herinnering. land! H. P. BAARD Het zachte weer houdt de groentemarkt op gang En de prijzen zijn niet slecht Voor de tijd van het jaar is er nog een groot aanbod van groenten op de Bever wijkse markt, waar de andijvie nog steeds een voorname plaats inneemt. Over het al gemeen waren de prijzen niet slecht te noe men al vielen er grote schommelingen waar te nemen. Spruiten stonden bijvoorbeeld vast in prijs; hiervan blijft het aanbod klein en de eerste kwaliteit noteerde nog tot 123 cent per kilo, maar andijvie had moeite om de 20 cent per kilo te halen en slechts enkele partijen kwamen iets hoger. Prei bracht ook een lage prijs op, n.l. van 1223 cent per kilo. Groot is de vraag naar waspeen. waarvoor nog 29 cent per kilo wordt betaald, bospeen gaat tot 33 cent per bos. Voor de diverse koolsoorten, zoals boerenkool, groene, rode en witte kool had men weinig interesse, enkele partijen brachten het tot 15 cent per kilo, de meeste bleven hier onder. Een paar kistjes witlof waren heel goed te verkopen en noteerden van 1867 cent per kilo. Selderijknollen varieerden van 1026 cent per stuk. De animo voor tomaten wordt minder, de kwa liteit trouwens ook en er wordt van 1279 cent per kilo betaald. Nu de di'uiven zo goed als op zijn, heeft men voor de restan ten nog veel interesse, de prijzen liepen dan ook vlot op tot 190 cent per kilo. Appels en peren komen nog steeds ter markt. Meestal is het geen „bewaar-fruit' zodat er dan tot 35 cent per kilo voor be taald wordt. Flora's kinderen De aanvoer ter bloemenmarkt beperkt zich tot de chrysanten. De handel verloopt erg ongeregeld. Zo kwam er Woensdag een opleving die Vrijdag weer geheel te niet werd gedaan, waarbij de prijzen de helft lager kwamen te liggen. Bij de troschrysanten is nu ook de laat ste variëteit aangevoerd, de Herco, een donker bruine chrysant. Grote partijen worden aangevoerd uit de streek boven Alkmaar. Voor de „tros" werd van 2482 cent per bos betaald. De Herco ging tot 21 cent per tak. De groot-bloemigen worden nu minder aangevoerd, maar er bestaat nog veel vraag naar met prijzen van 847 cent per stuk. Er zijn inmiddels heel weinig kleine bloe men, de nog aangeboden cyclamen bloemen en Fréesia brachten prijzen op van 2377 cent per bosje. De potplanten komen regelmatig ter vei ling, de cyclame neemt nog steeds een be langrijke plaats in, waarvoor van 35155 cent per stuk werd betaald. Varens, kapsicums en enkele primula's konden vlot verkocht worden. Bloemenverkopers in feeststemming De vereniging van bloemenhandelaren „Ons Belang" heeft Donderdagavond een goedgeslaagde feestelijke bijeenkomst ge houden in de bovenzaal van 't Centrum te Beverwijk. De voorzitter de heer R. v. d. Berg uit IJmuiden sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot het dagelijks bestuur van de bloemenkwekersvereniging „Flora". Hij wekte de leden op ook de vergaderingen meer te bezoeken, want hier worden de problemen waar ook het bloemenvak steeds mee te maken heeft, besproken. De avond was voorbereid door een feest commissie die alle eer van haar werk heeft gehad. Medewerking werd verleend door de Blondona's, de Bellini's en Frits van Tonge ren en zijn medewerkers. De band der „bloemenjongenë" is onge twijfeld nauwer aangehaald, want deze avond was de sfeer boven alle lof verheven. Neemt Strawberries revanche op H.B.S.? De dames van. Strawberries krijgen Zondag de kans om hun gunstige positie op de rang lijst te handhaven. Leiden komt in Velsen op bezoek en mag wel in staat geacht worden de leidsters in moeilijkheden te kunnen bren gen. Waaraschijnlijk doet het voordeel van eigen omgeving de balans naar de Velsense kant omslaan. Dat de reserves tegen Hermes I een zelfde hoge score zullen bereiken als in de wedstrijd tegen de Helderse reserves mag niet ver wacht worden. Reeds met een gelijk spel zouden de Velsense gasten dit keer al tevre den mogen zijn. Alkmaar IIStrawberries III belooft veel spanning te brengen met de beste papieren voor de thuisclub. Strawberries IV ontvangt VVV III en mag in staat geacht worden de punten op Schoo- nenberg te houden. Strawberries VHoorn II doet een uitslag verwachten, die voor de gasten de meeste winst zal oplevei-en. Het Jeugdelftal ontmoet Alliance c en kan daarbij zijn vierde opeenvolgende overwin ning behalen. StrawberriesHBS biedt voor de gasthe ren de beste perspectieven, vooral nu zij de nederlaag in Bloemendaal geleden nog vers in het geheugen hebben. Het blijft echter oppassen voor de geest driftige Bloemendalers. De reserves gaan bij HBS II op bezoek en krijgen daarbij de ge legenheid om een plaats op de ranglijst te stijgen. Ijsvogels IIStrawberries III wordt een overwinning voor de Amsterdammres. Het zelfde geldt voor de ontmoeting Amsterdam VIIIStrawberries TV. Het vijfde elftal zal in de wedstrijd tegen HIC IV de kans wel aangrijpen om zijn eerste overwinning te behalen. Ds. N. dei Oudsten sprak voor de Hervormde Mannenvereniging Donderdagavond heeft de Hervormde Mannenvereniging „In dienst der kerk" een bijeenkomst gehouden in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Schans. Ds. N. de Oudsten-uit Alkmaar sprak over .Gods gerechtigheid" naar aanleiding van 2 Corinthiërs 5-10. „Want wij allen moeten geopenbaard worden voor de rechterstoel van Christus, opdat een iegelijk wegdrage hetgeen door het lichaam geschiedt, naar dat hij gedaan heeft, het zij goed, het zij kwaad". Wegens tijdgebrek kon ds. de Oudsten geen vragen beantwoorden, maar hij deed de toezegging nog eens voor de Mannen vereniging te komen spreken. De voorzitter, de heer v. d. Walle, dankte hem voor zijn inleiding. Op Dinsdag 29 November wordt onder auspiciën van de Nederlands Hervormde Verenigingsraad een jeugdavond georga niseerd. Op deze avond zal in het Ver enigingsgebouw aan de Schans een non stop-programma bestaande uit sprookjes, spel, zang en volksdans worden opge voerd. G:EG.ArYKer DE ALLESBEHEERSENDE PROBLE MEN, die dit weekeinde in IJmuiden ter tafel komen, worden elders in deze krant voorgelegd: inmiddels zal een Zee banket-schrijver trachten ergens een licht puntje of althans een minder somber stukje nieuws op te zoeken. Hij zou het met .ver vergelijking tussen de Belgische cn de Ne derlandse visserij kunnen proberen, want als die twee naast elkaar worden gezet, krijgt Nederland zonder meer de beste kansen in het gevecht om het bestaan. Ondanks alles cn ondanks de acht opge legde schepen. Maar zodra de blik verder over dc grenzen dwaalt, gaat de vergelijking weer minder rooskleurig voor Nederland uitvallen: de Scandinavische ^bserij-broe ders trekken nu wel heel sterk profijt van hun geografische ligging hun natuurlijke vis-voorraad raakt vooreerst nog niet op hun lasten kunnen niet zo schrikbarend hoog stijgen omdat dc vis bijna naast de deur gehaald kan worden. En de IJslan- ders beschermen zich hoe langer hoe meer tegen invloeden van buiten af. Slechts de vreemde handelsmissies die vismeel komen kopen zijn uiterst welkom en aangezien Nederland een durend gebrek aan vismeel heeft voor zijn landbouw, is er op dat ter rein weer iets gaande. Laat ons voor de visserij het beste hopen zulks met het oog op recente herinneringen aan een vis- meelfilet-transactie, die voor de Neder landse visserij hoogst onbehaaglijk afliep. De Amerikanen gaan door met de inten sivering van hun industriële visserij en met de bevordering hunner binnenlandse afzet. Het panklare, in cellophaan verpakte product heeft de „ouderwetse" vis volledig verdrongefi en de statistische cijfers laten zien, hoezeer die methode de belangstel ling voor vis stimuleert. Hebben wij echter aan onze eigen zorgen niet meer dan genoeg voor dit moment? Ongetwijfeld, maar uit dc problemen dei- naaste en verdere geburen valt vaak veel te leren. De echte HELDERSE TAAI van PRONK bij C. v. d. MEER KENNEMERLAAN 151 - TELEFOON 5386 (Adv.) Thuiswedstrijd van B.D.C. I Voor de hoofdklassecompetitie van de Nederlandse Dambond is voor Woensdag 30 November in de bovenzaal van veiling gebouw ,,'t Centrum" een wedstrijd vast gesteld tussen het eerste tiental van de Beverwijkse Damclub cn CDA I uit Am sterdam. Het derde Beverwijkse tiental zal de zelfde avond de strijd aanbinden in Haar lem tegen VKD III. Filmavond over Zwitserland In het Beverwijkse verenigingsgebouw aan de Schans zal op Vrijdag 9 December "een culturele filmvoorstelling worden ge geven. Vertoond zal worden cle film „Naar het land van de witte bergen en de groene meren."' De heer A. C. v. d. Welle, leider van de Nederlandse Christelijke Reisvereniging zal een causerie houden over de levens wijze van het Zwitserse volk. Deze causerie zal met kleurenplaten worden verduidelijkt. Castricum Aanleg Vitesse-terrein aanbesteed Donderdagmiddag is in het Jeugdhuis aan de Overtoom aanbesteed de aanleg van het Vitesse-terrein aan de „Puikman". Men kon inschrijven voor cle aanleg met en zonder de bouw van een tribune. De begroting gaf in het eerste geval een be drag van'f 88.000 aan, in het tweede ge val f 72.000. Hoogste inschrijver was J. Kronenburg, Heiloo, met tribune f 157.500, zonder tribune f 145.000 en cle laagste G. Hulsebosch, Bloemendaal f 99.600 en f 89.600. ZONDAGSDIENST 26 Nov. dr. van Nievelt, Mient 33. 27 Nov. dr. v. d. Werff, Bakkumerstraat 48, telefoon resp. 354 en 425. Zr. Ranzijn, Torenstraat 29, telef. 401. PREDIKBEURTEN Hervormde Gemeente, 10 uur ds. G. J. v. d. Poll uit Weesp. Gereformeerde Kerk, J.30 en 17 uur ds. J. Krüger. Hervormd Evangelische Vereniging, 10.45 uur: ds. G. Mulder van Amsterdam. Heemskerk VROUWENGILDE Voor het Vrouwengilde, afdeling Heems kerk, zal het duo Wijo uit Stompetoren op Woensdag 30 November optreden in het Marquette-theater. Een grote verloting zal eveneens plaats hebben met als hoofd prijs een wollen deken. BEeDIGD DESKUNDIGE SPOORPLEIN 4 TEL. 27427 BUS 3 Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 26 NOVEMBER Kcnnemcr Theater, 7 en 9.15 uur: Down Argentine way. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Staatsvijand No. 1. W. B. Theater, 8 uur: Het noodlot der Daltons. Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.15 u.: Romance in Rio ZONDAG 27 NOVEMBER Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: Down Argentine way. Luxor Theater, 2.15 en 4.30 uur: Meedogen loos; 7 en 9.15 uur: Staatsvijand No. 1. W. B. Theater, 2.30 en 4.30 uur: Zij winnen de slag; 8 uur Het noodlot der Daltons. Corso Theater (Castricum), 2. 4.15 en 8 uur: Romance in Rio. MAANDAG 28 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Down Ar gentine way. Luxor Theater. 7 en 9.15 u Johnny Belinda. W. B. Theater, 8 uur: Het noodlot der Daltons. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Onteerd.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5